Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Να προχωρήσω σε γάμο ή Όχι?

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Amfitriti2017

# 21 στις 21/5/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

ΥΓ ααα προσωπικα προτιμω τις βρουβες !!    μαζι σου 

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Kristina_

Δεν διαφωνω βρε...τα ιδια λεμε...απλα κατανοω και τη θεση του αλλου του πενηνταρη η φιλη μας θελει "να ξεκινησει τη ζωη της, να κανει οικογενεια κλπ" εκεινος απλα θελει να καλυψει ενα "πρεπει" 

Απο επιχειρηματικη αποψη μια χαρα ειναι το πλανο εκεινου, απο συναισθηματικη αποψη πασχει το πλανο της φιλης μας

Μια χαρα τα ειπε η σαβαρα και εδωσε και μια αλλη διασταση...γιατι αραγε η φιλη μας διαλεξε αυτον τον τυπο; Και γιατι αφου δεν την καλυπτει γιατι δεν εχει φυγει, αλλα αναρωτιεται ακομη και ρωτα και μας; Ειναι ερωτευμενη; Δεν καταλαβα κατι τετοιο; λλα εκεινη ξερει...Ας αναρωτηθει και ας σκεφτει και οσα της ειπε η σαβαρα

ΥΓ ααα προσωπικα προτιμω τις βρου

βες...θεωρω το γαμ

ο πολι last year θεσμο

Amfitriti2017

# 22 στις 21/5/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Υπαρχει και αυτο αλλα ειπαμε 47   θεωρειται μικρος?  

https://www.youtube.com/watch?v=xBoXnHdIbGg

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από giorgos170

πρέπει παιδί μου
να λύσεις όλα σου
τα προβλήματα
& οικονομικα & αξιακά

και μετά να βγεις
κοτσονάτη
για γνωριμίες ...

https://www.youtube.com/watch?v=7C9pX25SgP4

silencee

# 23 στις 21/5/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Amfitriti2017

Δεν νομιζω οτι  εχει καμμια σημασια. Ο τροπος σκεψης του ,οι αποψεις του που τις καταθετει ,ειναι σε αντιδιαστολη με τις δικες της ,οπως μας εγραψε...δημιουργουν ηδη μια αποσταση για την κοινη πορεια στην ζωη.

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από dimitriis66

τοπιασες το θεματακι...μιλησε η πειρα!!! ουτε εγω ηξερα τα προβληματα μας, τα συζητουσε με την μητερα της ΚΑΙ ΜΟΝΟ...

...δεν μπορώ να γνωρίζω,ένιωσα όμως πως το οικονομικό είναι η αφορμή να βγουν στην επιφάνεια άλλες ασυμβατότητες...

...Το πάμε σοβαρά, καθώς και εκείνος μετά από τόσα χρόνια που είχε αφοσιωθεί στην καριέρα του, θέλει να κάνει οικογένεια,γράφει η φίλη...

...στα δικά μου μάτια,έλειψε το 'μαζί μου',ως προέκταση της πρότασης...

...κι άμα λείπει αυτό το 'μαζί',γιατί να υπάρχει στο οικονομικό?...

Amfitriti2017

# 24 στις 21/5/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σωστο .Το ιδιο λεμε επι της ουσιας ,με διαφορετικα λογια. Σε ασυμβατοτητες αναφερομαι και εγω...Το τι θα γινει κανεις δεν μπορει να προβλεψει ,αλλα το ξεκινημα για το "μαζι" που πρυποθετει μια σχεση ,δεν φαινεται ευοιωνο.. Εκτος απο την περιπτωση που η συναλλαγη ειναι αποδεκτη και εχει οφελος και για τα δυο μερη ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από silencee

...δεν μπορώ να γνωρίζω,ένιωσα όμως πως το οικονομικό είναι η αφορμή να βγουν στην επιφάνεια άλλες ασυμβατότητες...

...Το πάμε σοβαρά, καθώς και εκείνος μετά από τόσα χρόνια που είχε αφοσιωθεί στην καριέρα του, θέλει να κάνει οικογένεια,γράφει η φίλη...

...στα δικά μου μάτια,έλειψε το 'μαζί μου',ως προέκταση της πρότασης...

...κι άμα λείπει αυτό το 'μαζί',γιατί να υπάρχει στο οικονομικό?...

Helenaki4

# 25 στις 21/5/2018
author
Γυναίκα / 44 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.617
'Aρεσαν+: 0%

Αγαπητή θεματοθετρια 

Δεν βρέθηκε ούτε μια ενθαρρυντική απάντηση ως προς τον ενδεχόμενο γάμο σου με τον εν λόγω κύριο . Δεν θα είμαι η εξαίρεση . Απλά μην το κανεις . Ειναι κάτι παραπάνω από βέβαιο οτι θα περάσεις άσχημα . Ο τυπος ψάχνει για μια αξιόπιστη μήτρα ...
Αρέσει στα μέλη siopi13, sundayrose και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 26 στις 21/5/2018
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.068

Ζητα του προγαμιαιο συμβολαιο, που θα σε εξασφαλιζει οταν αποδημησει το λυκοπουλο. 

Να...πες του...ειναι και αυτη η διαφορα ηλικιας μας...ξερεις...

Θα λακισει τοσο πολυ, που θα λυθει το θεμα σου με μαγικο τροπο.

Αρέσει στα μέλη siopi13, Helenaki4 και σε ακόμα 5 μέλη.

Mindthegap-

# 27 στις 21/5/2018
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.898

Να προχωρήσω σε γάμο ή Όχι?

Οχι

Αρέσει στα μέλη siopi13, Helenaki4 και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 28 στις 21/5/2018
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.905

#25 Ελενακι4 : Ο τυπος ψάχνει για μια αξιόπιστη μήτρα ...

...και οικονομικη και συμφερουσα θα συμπληρωνα ..
Αρέσει στα μέλη Helenaki4, Lena_7_

RenaRena2

# 29 στις 21/5/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Και μονο που το σκεφτεται...ειναι πολυ υποτιμητικο για εσενα αυτο ...πολυ ομως !! 

Θα ειχα φυγει ηδη !!!

Paralia48

# 30 στις 21/5/2018
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.581
να σου πω ,ο ρομαντικός ιδανικός γάμος με το κοινό πορτοφόλι είναι σπανιότατος. Συνήθως το ζευγάρι κανονίζει πώς θα τα φέρει βόλτα και καθένας έχει το...χαρτζηλίκι του. Μπορείτε να βρείτε μια λύση.
Εγώ τον τύπο τον καταλαβαίνω στο εξής: Ένας άντρας (ή γυναίκα) με μακρόχρονη καριέρα έχει μάθει να μη δίνει λογαριασμό για το πώς θα ξοδέψει τα χρήματά του. Αυτό δύσκολα αλλάζει. Αν π.χ. χρειαστεί ένα ακριβό εξάρτημα για τον υπολογιστή του, αποκλείεται να σε ρωτήσει πριν το πάρει. Θεωρεί δικαίωμα της πολύχρονης εργασίας του, να το πάρει και εφόσον εσένα δε σε επιβαρύνει, μπορεί και να μη στο πει. Επομένως δεν μπορείς να ξέρεις, τι κάνει με τα λεφτά του και δεν μπορείς να έχεις άποψη, εφόσον δε σου λείπει κάτι. Αν έρθουν τα ζόρια, τότε θα προσαρμοστεί αναγκαστικά.
Μπορείτενα κάνετε το εξής: Αν έχετε μεγάλη διαφορά εισοδήματος, μπορείς να του ζητάς ένα συμπλήρωμα στάνταρτ κάθε μήνα, για έξτρα έξοδα, μια και έχει αυτός μια άνεση, να έχεις και συ σα γυναίκα του, να μην είστε οικογένεια δυο ταχυτήτων. Αυτό νομίζω θα το δεχτεί. Ή μπορείτε να μοιράσετε τα έξοδα δυσανάλογα, δηλ. αυτός τα χοντρά (ενοίκιο, σούπερ μάρκετ, διακοπές) και συ τα ψιλά (είδη καθαριότητας, λαϊκή, τηλέφωνο). Αυτός ο διαχωρισμός θα τον διευκολύνει και κείνον, γιατί θα κάνει το κουμάντο του με όσα του μένουν.

Ξέρω πολλές οικογένειες που το 'έχουν κάνει έτσι και λειτουργεί χρόνια πολύ καλά.
Κατά τα άλλα είναι ρομαντικός, πώς σου φέρεται, σε αγαπά; Ρωτώ, γιατί ειδικά στο οικονομικό θέμα υπάρχουν και προκαταλήψεις από την οικογένεια. Μην κολλήσεις σ΄αυτό.

Πριν κάποιο  γάμο  πήγε η μάνα της νύφης στην τράπεζα για να καταθέσει σα δώρο ένα μεγάλο ποσό σε κοινό  λογαριασμό (σημερινά περί τα 12000) και της λέει η υπάλληλος, να μην το κάνει, καλύτερα να πάρει ένα αληθινό δώρο, π.χ οικοσκευή, ένα αυτοκίνητο, γιατί...<<κυρία μου δεν ακούτε τι γίνεται με ζευγάρια; Τα μισά θα τα πάρει ο γαμπρός, αν χωρίσουν>>

Mindthegap-

# 31 στις 21/5/2018
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Αναρωτιεμαι τωρα...

εαν ξαφνικα τωρα εσενα σου πεφτε κανα τζοκερ, μια κληρονομια..την ιδια αποψη θα ειχε...!!!???
Μπα...δε νομιζω...!
Αρέσει στα μέλη siopi13, Helenaki4 και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 32 στις 21/5/2018
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.905
Σημαντικη διευκρινηση : Σκοπος του κοινου ταμειου δεν ειναι ο ελεγχος των εξοδων του καθενος ..Και οι δυο αλλωστε μπορουν να κρατουν για τον εαυτο τους ενα μερος των εισοδηματων για να τα ξοδεψουν κατα βουληση ...Ο σκοπος του κοινου ταμειου ειναι να εξυπηρετει κοινους στοχους του ζευγαριου πχ ενα ταξιδι,η γεννηση του παιδιου,οι σπουδες του,η συντηρηση του σπιτιου κλπ...Χωρις κοινους στοχους με ξεχωριστα θελω για τον καθενα,με συγχωρειτε αλλα γαμος δεν υπαρχει ...
Αρέσει στα μέλη siopi13, Helenaki4

Paralia48

# 33 στις 21/5/2018
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από alisida
Σημαντικη διευκρινηση : Σκοπος του κοινου ταμειου δεν ειναι ο ελεγχος των εξοδων του καθενος ..Και οι δυο αλλωστε μπορουν να κρατουν για τον εαυτο τους ενα μερος των εισοδηματων για να τα ξοδεψουν κατα βουληση ...Ο σκοπος του κοινου ταμειου ειναι να εξυπηρετει κοινους στοχους του ζευγαριου πχ ενα ταξιδι,η γεννηση του παιδιου,οι σπουδες του,η συντηρηση του σπιτιου κλπ...Χωρις κοινους στοχους με ξεχωριστα θελω για τον καθενα,με συγχωρειτε αλλα γαμος δεν υπαρχει ...

υπάρχει...υπάρχει...ένας ξεπέτα γάμος, που λέγαμε...

Που ο καθένας περνάει καλά...

Υπάρχουν πολλών λογιών μοντέρνες οικογένειες, ας μην κολλάμε στα παραδοσιακά μοντέλα. Αρκεί να δέχονται όλοι οι εμπλεκόμενοι

Αρέσει στο μέλος alisida

mara08

# 34 στις 21/5/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Όχι και πάλι όχι ...Αυτός δεν θέλει γάμο αλλά μια συμφωνία!!

Ψάχνει τη μάνα των παιδιών του γιατί πενηνταριζει και βρήκε το μπουμπούκι και τα κάνει ...

Έτσι ήταν από την αρχή της σχέσης απλώς τώρα που θέλει γάμο στο λέει ωμά .

Πως και δεν σου είπε  να σε αγοράσει ? 

Στο πρώτο παιδί Θα πάρεις τόσα ,αν είναι αγόρι θα παρεις και bonus  

Στο δεύτερο αλλά τοσα και μέχρι εκεί .Επαγγελματική συμφωνία λοιπόν .

Επειδή εγώ είμαι κορίτσι παλιάς κοπής το έχω ξαναπεί αυτό ,δεν θα είχα επενδύσει συναισθηματικά σε αυτόν από την αρχή .

Μάλλον μόλις το καταλάβαινα θα είχα φύγει από την αρχή .

Ναι υπάρχουν ακόμη κάποιες που δεν κοιτάνε τον άλλον με το πορτοφόλι !!

Paralia48

# 35 στις 21/5/2018
author
Αλλη χώρα

ρε παιδιά, δείτε το από την ανάποδη.

Αν της υποσχόταν λαγούς με πετραχήλια, το μισό του μισθό κάθε μήνα και αυτή έκανε το γάμο, θα της λέγατε ή δε θα της λέγατε, ότι πούλησε τη μήτρα της;

Αρέσει στα μέλη Kristina_, alisida

mara08

# 36 στις 21/5/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ε τότε ας κάνουν προγαμιαίο συμβόλαιο και θα είναι και οι δύο ευτυχισμένοι -εξασφαλισμενοι...

Προφανώς η θεματοθετρια προβληματίζεται πολύ με όλο αυτό ..Και υπάρχει και το μετά . 

Αν εκείνη μείνει άνεργη για κάποιο λόγο ,το απευχομαι βέβαια ,θα την χωρίσει ?

Πρέπει οπωσδήποτε να κάνουν μεταξύ τους μια κουβέντα επί της ουσίας .

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από Paralia48

Αν της υποσχόταν λαγούς με πετραχήλια, το μισό του μισθό κάθε μήνα και αυτή έκανε το γάμο, θα της λέγατε ή δε θα της λέγατε, ότι πούλησε τη μήτρα της;

Mindthegap-

# 37 στις 21/5/2018
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από Paralia48

Paralia...

το θεμα δεν ειναι οι συγκεκριμενοι οροι...

ειναι ...οτι μπαινουν οροι...

Τους δικους της  αραγε τους εχει βαλει..(αυτα δηλαδη που μας λεει εδω)..;

Μπορει να τους βαλει..;;

Αρέσει στα μέλη siopi13, Enikos

__mikeman

# 38 στις 21/5/2018
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.282

Για καθίστε βρε παιδιά.

Ο άνθρωπος το είπε η θεματοθέτρια ότι είναι ματσό.

Δηλαδή, απο ότι καταλαβαίνω, καταθέσεις, ακίνητα και αυτοκίνητα, κτλ κτλ κτλ. Δεν ξέρω αν έχει και δική του επιχείρηση.

Εντάξει λοιπόν να έχουν κοινό ταμείο για τα καθημερινά έξοδα της οικογένειας...αλλά αν χωρίσουν(λες και δεν γίνεται κάθε μέρα!)...γιατί ακριβώς να έχει ο άλλος/η απαίτηση για μερίδιο απ'αυτά? Γιατί απο όσο ξέρω αυτό γίνεται στα διαζύγια. Οποτε ναι, αν έχεις αποκτήσει μια περιουσία, κάνε ένα συμβόλαιο να την προστατέψεις. Αφού λοιπόν τα βλέπετε όλα...ρομαντικά και συναίσθημα υπέρ πάντων και είστε υπεράνω χρημάτων, τότε δεν θα σας πειράξει αν βάλετε και μια τζίφρα που λέει "αν δεν μας βγει και χωρίσουμε τα τσανάκια μας, δεν αρχίζει ο ένας ή ο άλλος να ζητάει διάφορα". Βέβαια εννοείται ότι τα παιδιά, αν υπάρχουν, είναι τελείως άλλο πράγμα.

Φυσικά το ίδιο ισχύει(και ακόμα περισσότερο) και για μια γυναίκα που θα είχε μια άλφα περιουσία. Λες και αν η Ριχάννα παντρευτεί έναν χορευτή της(λέμε τώρα δηλαδή, αυτή με Σαουδάραβα πρίγκιπα τα έχει), δεν θα τον βάλει να υπογράψει συμβόλαιο. Τι λες καλε.

Αρέσει στα μέλη 26-29-31, Paralia48

agaph40

# 39 στις 21/5/2018
author
Γυναίκα / 69 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 698
σε περιπτωση διαζυγιου,κανεις δεν εχει δικαιωμα στα περουσιακα στοιχεια του αλλου,εφοσον αποκτηθηκαν προ του γαμου

Αρέσει στα μέλη Betty_83, psilos-1980 και σε ακόμα 2 μέλη.

__mikeman

# 40 στις 21/5/2018
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.282

Χμμ...

Οκ, αποχωρώ ως άσχετος με το θέμα τότε.

Ο,τι ξέρω απο ταινίες.

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)