Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

πάλι για το Σκοπιανό

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

Sannyas

# 41 στις 2/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Οχι!

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, να μην το δούμε διαφορετικά. Να το δούμε όπως το βλέπαμε. 

Ο τρόπος που το βλέπαμε κρατούσε τις ισορροπίες έως τώρα. 

Αν το δούμε διαφορετικά τώρα, με τις υπάρχουσες συνθήκες, είναι σαν να θέλουμε να παίξουμε Ρώσικη ρουλέτα ή σαν να θέλουμε να βάλουμε το κεφάλι μας στη λαιμητόμο. 

Αν σε κάποια χρόνια οι υπάρχουσες συνθήκες διαταραχτούν δραματικά σε βάρος μας, ίσως να είμαι πιο ανοιχτός να το δούμε διαφορετικά.

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από lamprand

γεωγραφικά ναι έτσι είναι ας δεχτούμε . φυλετικά τι είναι οι Σκοπιανοί εμένα με ενδιαφέρει .

μέχρι τώρα είχαμε την πεποίθηση ότι είναι Σλάβοι . και γι αυτό καλά κάναμε να αρνούμαστε να μας πάρουν την ιστορία μας γιατί μπορεί να μας έπαιρναν και έδαφος κάποια στιγμή.

αυτοί όμως λένε δεν είναι Σλαβοι και παρ ότι ενώθηκαν με Σλάβους απ την αρχή δεν δέχτηκαν να αλλάξουν την ταυτοτητά τους την Μακεδονική.

αν λένε αλήθεια και όντως είναι Μακεδόνες Σλαβόφωνοι δεν πρέπει να το δούμε αλλοιώς το πράγμα ;

ξέροντας την ιστορική αλήθεια δεν μπορούμε αντί για πρόβλημα να το δούμε σαν ευκαιρία για εναν σύμμαχο δικό μας και όχι των Τούρκων που απο κει έχουμε να φοβόμαστε ;

lamprand

# 42 στις 2/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

λέμε ότι αυτοί μιλάνε μια Βουλγαρική διάλεκτο και όχι καθαρά Βουλγάρικα .

απο το τι είναι διαλεκτος εμένα μου δίνει την βεβαιότητα ότι δεν είναι η μητρική τους γλώσσα αυτή.στον ελληνικό χώρο μας πληροφορεί ο Ηρόδοτος δεν μιλούσαν μια γλώσσα αλλά πολλές γι αυτό έχουν βρεθεί και 7 αλφάβητα . όταν φτιάχτηκαν τα Ελληνικά μας λέει πολλές απο αυτές τις διαφορες πολεις κράτη άλλαξαν την γλώσσα τους και μίλησαν ελληνικά . έτσι δημιουργήθηκαν και οι Ελληνικές διάλεκτοι λέω εγώ .οι Κρήτες δεν μιλούσαν Ελληνικά αλλά όταν χρειάστηκε να μιλήσουν την Ελληνική την μίλησαν σαν ξενόγλωσσοι κρατόντας και χαρακτηριστικά από την παλιά τους γλώσσα .έτσι και οι Μακεδόνες ιδια μίλησαν και την Ελληνική .μια γλώσσα νέα όμως εκείνα τα χρόνια ήταν δύσκολο να ομιλειθεί από όλα τα μελη μιας φυλής λόγω της έλειψης επικοινωνίας μεταξύ τους  και αποστάσεων τους απο την κύρια πόλη κράτος αλλά και αντίστασης του παλιού στο νεο πχ. Σπάρτη . όπου ήταν η διοίκηση δηλ. η κεντρική πόλις εκει τα μίλησαν όλοι .οι περίοικοι δεν ήταν δυνατόν να την μιλήσουν αλλά και δεν θέλανε πιστευω . έτσι φτάσαμε μέχρι το 1821 με ένα 40 τοις 100 να μιλά Αρβανίτικα στην Πελλοπόνησο . γι αυτό έχουν και λένε οι Αλβανοί ρε σεις αλβανοί είσαστε αφού ο Καραισκάκης Ανδρούτσος Μιαούλης Σουλιώτες κ.α. Αρβανίτες ήταν χαχα δίκιο έχουν αλλά δεν ξέρουν ότι μπορεί να ισχύει και το ανάποδο αν αλλάξουμε ένα δεδομένο που χρησιμοποιούμαι όλοι σχεδόν αλλά είναι ψευτικο. και μπορούμε να τους αντιγυρίσουμε ρε σεις ε τότε Έλληνες είσαστε και σεις σαν τους δικούς μας Αρβανίτες χαχαχα
 και αυτό γιατί πολλά δεν γνωρίζουμε για τις ρίζες μας και πορευόμαστε στα τυφλά με ψευδή στοιχεία που τα θεωρούμε αληθινά . είναι γνωστό ότι ο Πελλοπονησιακός πόλεμος Αθήνας Σπάρτης  ξεκίνησε από τα Αλβανικά εδάφη που ήταν αποικία πόλη εκεί Κερκυραική που κερκυραική ήταν κορινθιακή και που Κερκυραίοι ήθελαν να αυτονομηθούν απ τους γεννητορές τους Κορινθίους και ζήτησαν συμμαχία και βοήθεια απ τους Αθηναίους και οι Κορίνθιοι απ τους Σπαρτιάτες !δεν θυμάμαι ακριβώς την ιστορία πρέπει να είχαν και οι αθηναίοι εκεί αποικίες που είχαν επιμιχθεί και σκοτώνονταν για την φυλή τους μαλλον.ακόμα υπάρχουν αυτές οι φυλές εκεί Γκεκηδες Τοσκηδες κ.α. χαχαχα
τυχαίο είναι που το Όραμα του Κολοκοτρώνη ήταν η Δημιουργία Ελληνοαλβανικού βασιλείου νομίζετε;όπως και του Ρήγα Φεραίου για Βαλκανικό κρατος ; γιατί τότε όλα τα βαλκανικά φύλα ήταν συγγενικά απ τον Ελλαδικό χώρο ορμώμενα και λίγους Σλαβους .αυτή η πρόσμιξη Ελλήνων και Σλαβων γέννησε πλέον και τους Σλαβόφωνους αλλά Έλληνες στην καταγωγή .οι Αλβανοί ή ένα μέρος τους δεν μίλησαν Σλαβικα αλλά μερίδα τους εξισλαμίστηκαν έτσι δημιουργήθηκαν όλες αυτές οι διαφορές στα βαλκάνια και μεταξύ τους έριδες .ο Μπεθάνης δίνει κάποια στοιχεία για τους Αρβανίτες Ιλυριούς Αλβανούς που καλό είναι να ακουστούν . 

lamprand

# 43 στις 2/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από Sannyas

Οχι!

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, να μην το δούμε διαφορετικά. Να το δούμε όπως το βλέπαμε. 

Ο τρόπος που το βλέπαμε κρατούσε τις ισορροπίες έως τώρα. 

Αν το δούμε διαφορετικά τώρα, με τις υπάρχουσες συνθήκες, είναι σαν να θέλουμε να παίξουμε Ρώσικη ρουλέτα ή σαν να θέλουμε να βάλουμε το κεφάλι μας στη λαιμητόμο. 

Αν σε κάποια χρόνια οι υπάρχουσες συνθήκες διαταραχτούν δραματικά σε βάρος μας, ίσως να είμαι πιο ανοιχτός να το δούμε διαφορετικά.

αντε ρε φίλε που φοβάσαι μια κουτσουλιά ! τι διαλο έχε θάρρος ορέ χαχα

Sannyas

# 44 στις 2/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ναι ρε φίλε, μην κωλώνεις! 

Ραντεβού στα λημέρια του Κολοκοτρώνη. Θα σε περιμένω μαζί με τους άλλους «κλέφτες». 

Τα «Τρίκορφα» δίπλα μου είναι, 5 λεπτά με το αυτοκίνητο. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από lamprand

αντε ρε φίλε που φοβάσαι μια κουτσουλιά ! τι διαλο έχε θάρρος ορέ χαχα

ZHLIASOY

# 45 στις 2/6/2018
author
Γυναίκα / 75 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160
'Aρεσαν+: 0%

Ασ το αποθεσω εδω..ετσι να υπαρχει!

Το μέλος ZHLIASOY έχει επισυνάψει το αρχείο: FB_IMG_1527923408669.jpg (10.47KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 39 φορές

lamprand

# 46 στις 2/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από ZHLIASOY

Ασ το αποθεσω εδω..ετσι να υπαρχει!

εμένα κάτι μου λέει ότι εσυ για να μιλάς ετσι κουμουνίστρια θα είσαι 

παραμύθια αγαπητή μου πιστευεται και δη Μαρξιστικά . 

lamprand

# 47 στις 2/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από Sannyas

Ναι ρε φίλε, μην κωλώνεις! 

Ραντεβού στα λημέρια του Κολοκοτρώνη. Θα σε περιμένω μαζί με τους άλλους «κλέφτες». 

Τα «Τρίκορφα» δίπλα μου είναι, 5 λεπτά με το αυτοκίνητο. 

xaxa όχι ρε δεν μιλώ για βία εγώ δεν θα με πείραζε και όπως είναι να μείνουν αλλά σαν φιλοι και συγγενείς βλ. Κύπρος !

τα τρίκορφα που είναι ρε δεν τα έχω ακουστά αν και γείτονας . αν θέλεις να μαζευτούμε να πάμε να κάνουμε εκεί πόλεμο να τις κατακτήσουμε χαχα

lamprand

# 48 στις 2/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

τελικά ο Μπεθάνης είναι ιστορικός ερευνητής .

και λεει πάρα πολλά σωστά πράγματα αλλά όπως όλοι μας και λάθη . πληροφορίες δίνει και αυτές πρέπει να φιλτράρουμε όπως σε κάθε τι !

Παράθεση:
Σχόλιο # 42 από lamprand

λέμε ότι αυτοί μιλάνε μια Βουλγαρική διάλεκτο και όχι καθαρά Βουλγάρικα .

απο το τι είναι διαλεκτος εμένα μου δίνει την βεβαιότητα ότι δεν είναι η μητρική τους γλώσσα αυτή.στον ελληνικό χώρο μας πληροφορεί ο Ηρόδοτος δεν μιλούσαν μια γλώσσα αλλά πολλές γι αυτό έχουν βρεθεί και 7 αλφάβητα . όταν φτιάχτηκαν τα Ελληνικά μας λέει πολλές απο αυτές τις διαφορες πολεις κράτη άλλαξαν την γλώσσα τους και μίλησαν ελληνικά . έτσι δημιουργήθηκαν και οι Ελληνικές διάλεκτοι λέω εγώ .οι Κρήτες δεν μιλούσαν Ελληνικά αλλά όταν χρειάστηκε να μιλήσουν την Ελληνική την μίλησαν σαν ξενόγλωσσοι κρατόντας και χαρακτηριστικά από την παλιά τους γλώσσα .έτσι και οι Μακεδόνες ιδια μίλησαν και την Ελληνική .μια γλώσσα νέα όμως εκείνα τα χρόνια ήταν δύσκολο να ομιλειθεί από όλα τα μελη μιας φυλής λόγω της έλειψης επικοινωνίας μεταξύ τους  και αποστάσεων τους απο την κύρια πόλη κράτος αλλά και αντίστασης του παλιού στο νεο πχ. Σπάρτη . όπου ήταν η διοίκηση δηλ. η κεντρική πόλις εκει τα μίλησαν όλοι .οι περίοικοι δεν ήταν δυνατόν να την μιλήσουν αλλά και δεν θέλανε πιστευω . έτσι φτάσαμε μέχρι το 1821 με ένα 40 τοις 100 να μιλά Αρβανίτικα στην Πελλοπόνησο . γι αυτό έχουν και λένε οι Αλβανοί ρε σεις αλβανοί είσαστε αφού ο Καραισκάκης Ανδρούτσος Μιαούλης Σουλιώτες κ.α. Αρβανίτες ήταν χαχα δίκιο έχουν αλλά δεν ξέρουν ότι μπορεί να ισχύει και το ανάποδο αν αλλάξουμε ένα δεδομένο που χρησιμοποιούμαι όλοι σχεδόν αλλά είναι ψευτικο. και μπορούμε να τους αντιγυρίσουμε ρε σεις ε τότε Έλληνες είσαστε και σεις σαν τους δικούς μας Αρβανίτες χαχαχα
 και αυτό γιατί πολλά δεν γνωρίζουμε για τις ρίζες μας και πορευόμαστε στα τυφλά με ψευδή στοιχεία που τα θεωρούμε αληθινά . είναι γνωστό ότι ο Πελλοπονησιακός πόλεμος Αθήνας Σπάρτης  ξεκίνησε από τα Αλβανικά εδάφη που ήταν αποικία πόλη εκεί Κερκυραική που κερκυραική ήταν κορινθιακή και που Κερκυραίοι ήθελαν να αυτονομηθούν απ τους γεννητορές τους Κορινθίους και ζήτησαν συμμαχία και βοήθεια απ τους Αθηναίους και οι Κορίνθιοι απ τους Σπαρτιάτες !δεν θυμάμαι ακριβώς την ιστορία πρέπει να είχαν και οι αθηναίοι εκεί αποικίες που είχαν επιμιχθεί και σκοτώνονταν για την φυλή τους μαλλον.ακόμα υπάρχουν αυτές οι φυλές εκεί Γκεκηδες Τοσκηδες κ.α. χαχαχα
τυχαίο είναι που το Όραμα του Κολοκοτρώνη ήταν η Δημιουργία Ελληνοαλβανικού βασιλείου νομίζετε;όπως και του Ρήγα Φεραίου για Βαλκανικό κρατος ; γιατί τότε όλα τα βαλκανικά φύλα ήταν συγγενικά απ τον Ελλαδικό χώρο ορμώμενα και λίγους Σλαβους .αυτή η πρόσμιξη Ελλήνων και Σλαβων γέννησε πλέον και τους Σλαβόφωνους αλλά Έλληνες στην καταγωγή .οι Αλβανοί ή ένα μέρος τους δεν μίλησαν Σλαβικα αλλά μερίδα τους εξισλαμίστηκαν έτσι δημιουργήθηκαν όλες αυτές οι διαφορές στα βαλκάνια και μεταξύ τους έριδες .ο Μπεθάνης δίνει κάποια στοιχεία για τους Αρβανίτες Ιλυριούς Αλβανούς που καλό είναι να ακουστούν . 

https://www.youtube.com/watch?v=D0e6P3vglVs

Sivilla_I

# 49 στις 2/6/2018
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

Παράθεση:
Σχόλιο # 40 από Enikos

Ας ακυρωσουμε και τις αναλυσεις ντι εν ει και ειμαστε τζετ...

κι αν το dna

είναι έτσι κι έτσι κι αλλιώτικα

όπως κι αν είναι

τι σημασία έχει αυτό για μένα, για σένα, για τον παραδίπλα?

δικαιούμαστε παράσημο?

γινόμαστε πιο άξιοι και ικανοί?          πρέπει να μας δώσουν επίδομα?

πού είναι η ουρά να παώ να περιμένω?

Enikos

# 50 στις 2/6/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.232

Ειδικη σημασια για τον καθενα, μπορει να μην εχει.

Νομιζω συζητουσαμε για αυθεντικοτητα φυλών...με βαση τα χαρακτηριστικα τους, τα οποια αποτυπωνονται σε αυτο...εχουν γινει και σχετικες ερευνες αν δεν απατωμαι...

Ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον...

Αν κανω λαθος σε αυτη μου την σκεψη, θα σε στειλω και σε λαθος ουρα...

Κατσε δω χαμου, να πιουμε κανεναν φρεντο!

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από Sivilla_I

κι αν το dna

όπως κι αν είναι

δικαιούμαστε παράσημο?

lamprand

# 51 στις 2/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από Sivilla_I

κι αν το dna

όπως κι αν είναι

δικαιούμαστε παράσημο?

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Sivilla_I
                Το αίμα ΔΕΝ μιλάει

Και όσες φορές, στην ιστορία του ανθρώπου,
                     μίλησε
                   έπνιξε πολλές ψυχές

στο αίμα.

Να τα προσέχουμε λίγο                                                                                                   αυτά
(λοιπόν, παιδιά εσεις που έχετε το site, φτιάξτε τον κειμενογράφο, είμαστε στα 2018)

μα μήπως και οι καλές Ιδέες όταν μίλησαν έτσι σαν και σένα με αγάπη για τον άνθρωπο δεν τον έπνιξαν πάλι στο αίμα ; βλ. κομουνιστικές επαναστάσεις . 

για να κάνεις το αίμα πιο φρόνιμα να μιλά πρέπει να αποκτήσεις γνώση . μόνο μέσα απο την σοφία μπορεις να την αποφύγεις .

ο άνθρωπος πρέπει να καταννοήσει ποιος ακριβώς είναι .

ας μάθουμε απ την ιστορία ότι όσοι χρησιμοποίησαν λόγια αγάπης σαν τον Χριστιανισμό και κομουνισμό πάλι στο αίμα κύλησαν .

πάλι κάποια φυλή τα εκμαιταλευτηκε για να κάνει πόλεμο και να κυριαρχήσει .

ZHLIASOY

# 52 στις 2/6/2018
author
Γυναίκα / 75 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160

Αχα..βγηκε το πορισμα

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από lamprand

εμένα κάτι μου λέει ότι εσυ για να μιλάς ετσι κουμουνίστρια θα είσαι 

παραμύθια αγαπητή μου πιστευεται και δη Μαρξιστικά . 

lamprand

# 53 στις 2/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 52 από ZHLIASOY

Αχα..βγηκε το πορισμα

χαχαχα ! για λέγε τότες ; ποιο κεφάλαιο οδηγεί τους Σκοπιανούς ; 

Lena_7_

# 54 στις 2/6/2018
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
#50 Καμμια σημασια δεν εχει το ντι εν ει για μας, απλα προβληματιζομαι μη πει κανεις καποιον δικο μας ποντιο...ζουλου... .αφου δεν έχει σημασία, και μετα αγορασουν το Κωστικα, για θεση σεντερ στους Γκολντεν Στειτς Γουοριορς..και φαμε κανα ξυλο... Ντιενει και χαζομαρες...παγκοσμιοποιηση ωρε...
Αρέσει στο μέλος Enikos

Sivilla_I

# 55 στις 2/6/2018
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 50 από Enikos

Ειδικη σημασια για τον καθενα, μπορει να μην εχει.

Νομιζω συζητουσαμε για αυθεντικοτητα φυλών...με βαση τα χαρακτηριστικα τους, τα οποια αποτυπωνονται σε αυτο...εχουν γινει και σχετικες ερευνες αν δεν απατωμαι...

Ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον...

Αν κανω λαθος σε αυτη μου την σκεψη, θα σε στειλω και σε λαθος ουρα...

Κατσε δω χαμου, να πιουμε κανεναν φρεντο!

O lambrand συζητούσε 

οχι για αυθεντικότητα φυλών

αλλά για το πόσο μιλάει το αίμα

και οδηγεί σε αδελφοποιήσεις εθνών

σε κατακτήσεις εδαφών κλπ κλπ

Αλλά και να ισχύουν οι έρευνες ταυτοποίησης

τα χαρακτηριστικά του σώματος

είναι αυτά που είναι.

Οι πολιτισμικές αξίες δεν κληροδοτούνται γενετικά

(υπάρχει μια πολύ ωραία ερευνήτρια, κανα 2 αιώνες πίσω, που είχε προκαλέσει σάλο στα χρόνια της,

ήταν και γυναίκα ανάμεσα σε πολλούς καθηγητάκλες, καταλαβαίνεις...

είχε μιλήσει λοιπόν αυτή, για το πόσο...αλλιώς ήταν στημένοι κάποιοι πολιτισμοί 

όπως πχ ο ελληνικός της κλασικής περιόδου, ο αιγυπτιακός κλπ

και δεν είχε αρέσει ο καθόλου ο εξωραϊσμός που είχε κάνει. Έτριζε πολύ βλέπεις και δεν!

θα τη βρω και θα γράψω σχετικά γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον)

Αρέσει στο μέλος Enikos

Sivilla_I

# 56 στις 2/6/2018
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από lamprand

σε αυτό 

μα μήπως και οι καλές Ιδέες όταν μίλησαν έτσι σαν και σένα με αγάπη για τον άνθρωπο δεν τον έπνιξαν πάλι στο αίμα ; βλ. κομουνιστικές επαναστάσεις . 

για να κάνεις το αίμα πιο φρόνιμα να μιλά πρέπει να αποκτήσεις γνώση . μόνο μέσα απο την σοφία μπορεις να την αποφύγεις .

ο άνθρωπος πρέπει να καταννοήσει ποιος ακριβώς είναι .

ας μάθουμε απ την ιστορία ότι όσοι χρησιμοποίησαν λόγια αγάπης σαν τον Χριστιανισμό και κομουνισμό πάλι στο αίμα κύλησαν .

πάλι κάποια φυλή τα εκμαιταλευτηκε για να κάνει πόλεμο και να κυριαρχήσει .

Είναι πάρα πολύ μπερδεμένα όσα γράφεις

δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω (έχεις και σκάλωμα με τις "Κομμουνιστικές επαναστάσεις" όπως λες

...

τι να πω. Για τα αιματοκυλίσματα του κόσμου φταίει μόνο ο κομμουνισμός ε?

Τέλοσπάντων  

Enikos

# 57 στις 2/6/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.232

Οκ...ξεκινησα λοιπον να ξεχωριζω την θεση μου, απο αυτες τις αδελφοποιησεις με Σλαβους και λοιπους συγγενεις εξ αγχιστειας, ιστορικης η επιβεβλημενης με καποιον τροπο και ειπα ενα σκεπτικο...

Κατα βασιν, το θεμα ειναι λελυμενο (το σκοπιανο) απλα ειναι επικαιρο και κανουμε την εξωτερικη πολιτικη μας και εμεις εδω, για να μην μας πουνε οτι δεν ειπαμε την αποψη μας, την στιγμη που επρεπε...

Σταματαω να περιγραφω...ημιχρονιο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από Sivilla_I

O lambrand συζητούσε 

οχι για αυθεντικότητα φυλών

αλλά για το πόσο μιλάει το αίμα

και οδηγεί σε αδελφοποιήσεις εθνών

σε κατακτήσεις εδαφών κλπ κλπ

Αλλά και να ισχύουν οι έρευνες ταυτοποίησης

τα χαρακτηριστικά του σώματος

είναι αυτά που είναι.

Οι πολιτισμικές αξίες δεν κληροδοτούνται γενετικά

(υπάρχει μια πολύ ωραία ερευνήτρια, κανα 2 αιώνες πίσω, που είχε προκαλέσει σάλο στα χρόνια της,

ήταν και γυναίκα ανάμεσα σε πολλούς καθηγητάκλες, καταλαβαίνεις...

είχε μιλήσει λοιπόν αυτή, για το πόσο...αλλιώς ήταν στημένοι κάποιοι πολιτισμοί 

όπως πχ ο ελληνικός της κλασικής περιόδου, ο αιγυπτιακός κλπ

και δεν είχε αρέσει ο καθόλου ο εξωραϊσμός που είχε κάνει. Έτριζε πολύ βλέπεις και δεν!

θα τη βρω και θα γράψω σχετικά γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον)

Αρέσει στο μέλος Sivilla_I

Sannyas

# 58 στις 2/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σσσσ, μη το πολυφωνάζουμε ρε. 

Όταν έρθει η ώρα να κάνουμε την επανάσταση ξανά από την Τριπολιτσά, θα σε ειδοποιήσω από εδώ μέσα και θα σε ενημερώσω για τα λημέρια και για όλα. 

Είδες πως συντονιστήκαμε ρε; Νάτο το «ντι εν έι»!  

Και που ξέρεις; Μην κοιτάς τώρα που είμαστε και οι δύο φιλειρηνιστές. 

Μπορεί σε κάποια από τις προηγούμενες μας ζωές, να είχαμε πολεμήσει στο ίδιο πλευρό στον Πελοποννησιακό πόλεμο. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από lamprand

xaxa όχι ρε δεν μιλώ για βία εγώ δεν θα με πείραζε και όπως είναι να μείνουν αλλά σαν φιλοι και συγγενείς βλ. Κύπρος !

τα τρίκορφα που είναι ρε δεν τα έχω ακουστά αν και γείτονας . αν θέλεις να μαζευτούμε να πάμε να κάνουμε εκεί πόλεμο να τις κατακτήσουμε χαχα

Hrakleitos3

# 59 στις 2/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

γκολντεν στειτ γουοριορς ακουω...ασχολεισαι και με μπασκετ?τετοια γραφεις και σε ερωτευομαι ολο και πιο πολυ    υ.γ. μολις ξεκινησε η κατασκευη του 14ου,ξερεις εσυ

Παράθεση:
Σχόλιο # 54 από Lena_7_
#50 Καμμια σημασια δεν εχει το ντι εν ει για μας, απλα προβληματιζομαι μη πει κανεις καποιον δικο μας ποντιο...ζουλου... .αφου δεν έχει σημασία, και μετα αγορασουν το Κωστικα, για θεση σεντερ στους Γκολντεν Στειτς Γουοριορς..και φαμε κανα ξυλο... Ντιενει και χαζομαρες...παγκοσμιοποιηση ωρε...

lamprand

# 60 στις 2/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 56 από Sivilla_I

Είναι πάρα πολύ μπερδεμένα όσα γράφεις

δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω (έχεις και σκάλωμα με τις "Κομμουνιστικές επαναστάσεις" όπως λες

...

τι να πω. Για τα αιματοκυλίσματα του κόσμου φταίει μόνο ο κομμουνισμός ε?

Τέλοσπάντων  

τυχαίνει και το άλλο αγαπητή στο ότι δεν μπορείς να παρακολουθήσεις . τυχαίνει ότι όταν έχει γεμίσει ο εγκέφαλος από μια ιδεολογία με τα επιχειρηματά της  αυτή να μην αφήνει τίποτα νεο και ενάντιο σε αυτήν να εισχωρήσει και καταστρέψει αυτό το όμορφο οικοδόμημα που λέγεται Ιδεολογία .

έτσι αυτό το όμορφο είδωλο για να αμυνθεί θα βρίσκει οτιδήποτε άλλο μπερδεμένο και σκαλωμένο .

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε