Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Μπερδεμενος με τον γαμο μου

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

sAvArA

# 21 στις 15/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Δεν την α γ α π α ς...

Ουτε εσενα 

Σου αξιζει κατι τετοιο,

Ουτε κι εκεινης...

Οσο για τις "υστεριες" Της...

(Μαλλον ειναι σεξουαλικα πεινασμενη. Μια γυναικα που καλογ@μιεται ,

δεν ενδιαφερεται γι αδερφους & αδερφες κτλ.)...

Του στερητικου συνδρομου ,ειναι η γκρινια...

Ειστε χωρισμενοι και δεν το ξερετε!!

frog13

# 22 στις 15/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν έχει σχέση με σόγια και εξουσίες φίλε...Όταν βγάζει κακία η γυναίκα πώς να την αγαπήσεις ?

Μην βρωμιζεις το στόμα σου και το μυαλό σου με μικρές βρωμερες κακίες πες της..κι αν σου πει για την αδερφή σου ότι είναι κακιά επίσης πες της πώς δεν την διάλεξες εκείνη διάλεξες και δεν ανέχεσαι τέτοια συμπεριφορά..Εσύ είσαι άγγελος πες της μην βρωμιζεσαι..

alisida

# 23 στις 15/6/2018
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.204
'Aρεσαν+: 0%
Οταν η γυναικα σου εκφραζει γνωμη για τ μελη της πατρικης σου οικογενειας,πιστευω οτι της εχει δοθει δικαιωμα ...Τι εννοω ? Μημπως της μεταφερεις τα αγχη σου γι αυτους ,τη ζαλιζεις με λιγα λογια και μπαινει στη διαδικασια να λεει : ε,ας κανουν αυτο ...Ερωτηση : γιατι δεν πατε μαζι να τους δειτε και πας μονος ? Δυο με τρεις φορες το χρονο δεν ειναι πολυ να ταξιδεψετε μαζι να τους δειτε και να το συνδιασετε με δικη σας αναψυχη ...Εσυ εχεις εκφρασει γνωμες για τους δικους της ? ...Και τελος,αλιμονο αν τα παιδια χωρισμενων γονιων ηταν ολα καταδικασμενα να μην κανουν σχεσεις ...Σε βλεπω να μην κατανοεις τις ανασφαλειες της ,,κατι δεν μας λες ,πως ξεκινησε αυτο ? Πως ηταν η δικη σου συμπεριφορα με τους δικους της και πως ακριβως την αντιμετωπισε η οικογενεια σου ?
Αρέσει στα μέλη archagellos, Helenaki4 και σε ακόμα 1 μέλος.

reta-33

# 24 στις 15/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ωραίο το μπριάμ με σπανάκι...!!!

dimitriis66

# 25 στις 15/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

φιλαρακι το εζησα 19 χρονια...συμφωνω με κριστινα  ΕΦΥΓΕΣ ΧΤΕΣ...επισης κατι που δεν γραφεις αλλα σιγουρα γινεται ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ στους δικους σου.   προφανως οπως και η δικια μου τους "θεωρει " κατωτερους. παρε δρομο προν εμφανιστει κανενα παιδι που θα σε παει πολλα χρονια στην μιζερια ενω θα νομιζεις οτι ηρθε η ευτυχια...

Helenaki4

# 26 στις 16/6/2018
author
Γυναίκα / 43 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.126

...και να τη παλι η «φίλη» μας η τοξικότητα ...

Οι τοξικοί άνθρωποι ζουν ανάμεσα μας , μπορεί να ειναι ο κολλητός , η σύντροφος , ο αδερφός μας , ακόμα κι εμείς οι ίδιοι . 

Άλλοτε παίζουν τα θύματα για να προσελκύουν ενδιαφέρον , άλλοτε φτιάχνουν «συγκυρίες» για να φέρνουν τον άλλον προ τετελεσμένου και πάει λέγοντας . Για εκείνους , οι άλλοι πάντα υπολείπονται...

Δεν γνωρίζω ως τώρα ποσο όμορφα ή άσχημα φέρεστε στη σύντροφο σας , πιστεύω όμως οτι αυτή της η συμπεριφορά δεν έχει να κάνει μ εσάς . Η ίδια πάσχει από τοξική ανασφάλεια , κάτι που την ωθεί σε ένα διαρκές «θάψιμο» των γύρω της , ισως γιατί κι εκείνη ως παιδί να μεγάλωσε σε τέτοιο περιβάλλον .

Αναρωτηθήκατε στο θέμα σας γιατί η μητέρα της σας είπε οτι ήταν δύσκολη ακόμα και σαν παιδί . Μα για να κάνει «πηγαδάκι» μαζί σας και να την σχολιάζετε παρέα ερήμην της! 

Ακόμα και δύσκολη να ήταν , πιστεύετε οτι μια τέτοια κουβέντα ταιριάζει στο στόμα της μάνας που μιλάει για την κόρη της στο γαμπρό της ? 

Οι τοξικοί γονείς προσπαθούν να ανοίγουν τέτοιες συζητήσεις συχνά με τους συντρόφους των παιδιών τους με το μανδύα του ενδιαφέροντος . Αν θέλετε ερευνήσετε αυτό το σενάριο με έναν ειδικό . 

Προσωπικά είμαι θύμα μιας τοξικής μητέρας , της οποίας το πρότυπο πάλεψα πολλά χρόνια να αποβαλω από τη ζωή μου ώστε να σταθώ ισορροπημένα ως σύντροφος και μητέρα . Μέσα σε αυτήν την πολύχρονη αναζήτησή απαντήσεων , έμαθα σιγά σιγά να αναγνωρίζω τα σημάδια (και ακόμα μαθαίνω).

Η σύζυγος σας φοβάμαι οτι αναπαράγει το ίδιο πρότυπο . Δημιουργεί εντάσεις , προσπαθεί να μειώσει τους γύρω σας  και να ελέγξει τις δικές σας κινήσεις .
Ο Ενικός έχει δίκιο . Με τις φοβέρες κερδίζετε λιγο χρόνο , τίποτα παραπάνω .
Δεν πιστεύω οτι η κατάσταση διορθώνεται , στη θέση σας ακόμα κι αν δεν το διέλυα άμεσα , δεν θα δημιουργούσα οικογένεια . Αν κάνετε και παιδί , νομίζω πως θα το ερμηνεύσει για τα καλά ως «πάνω χέρι» . 

Μη σας φαίνεται παράλογο που αυτές οι συμπεριφορές εμφανίστηκαν μετά το γάμο .  Αν τις βλέπατε νωρίτερα , δεν θα την ειχατε παντρευτεί , έτσι δεν ειναι ?

Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, Enikos και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 27 στις 16/6/2018
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.204

#1 Μιχαλης :Οταν μου ειπε αυτο, της απαντησε αν τους πω αυτα θα μου πουν να σε στειλω.

Αγαπητε Μιχαλη .Πιστευεις οτι αυτη ηταν απαντηση που αρμοζει στη συντροφο σου ? Δηλαδη της ειπες εμμεσα οτι εχεις δοσει δικαιωμα στους δικους σου να κρινουν τις επιλογες σου ?Εισασταν μαζι τρια χρονια πριν το γαμο,το γαμο τον θεωρεις κρεμαλα οπως δηλωσες ...Κατι δε μου κολαει εδω...Dimitris66 δε νομιζω οτι ειναι ιδια περιπτωση με τη δικη σου .
Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, somebody961

matakiamou00

# 28 στις 16/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θα βασιστω ότι πριν από το γάμο δεν είχε τέτοια συμπεριφορά μετά το γάμο όλα άλλαξαν...ελένχος πιο πολυ για την πατρική του οικογένεια και για τον ίδιο .Ερώτηση κάνετε καθημερινά κάτι για το ΜΑΖΊ? όπως νιοπαντροι κάποιο σπορ μαζί π.χ. τένις, μαθήματα ταχύπλοο , κάποια ξένη γλώσσα, να πάτε σε ένα γήπεδο μαζί γιατί όχι , να πάτε σε ένα θέατρο κ.τ.λ κ.τ.λ Να σχεδιάσετε ένα τριήμερο ή μια μονοήμερη καλή ή κακή όπως σας βγει.Να βγείτε για φαγητό με τους φίλους σας? Παιδιά πείτε τι άλλο μπορεί να κάνει ένα ζευγάρι?Άσε λοιπόν τα μην μου λες αυτό και μην μου λες εκείνο και ξεκινήστε συζητήστε για το ότι κάποιες ώρες χαλαρώσης να τις περνάτε μαζί. Το να κριτικαρει κάποιος και δεν μιλάω για εσένα βρήκεσε σε δύσκολη θέση είναι πανεύκολο λες πολύ εύκολα σε κάποιον κάτι που δεν είναι.Αν θέλεις συζήτηση με ήρεμο τρόπο πάρε την γυναίκα σου αγκαλιά και όταν θα συζητάει για όλα αυτά να την ρωτάς με εμας αγάπη μου τι κάνουμε? Θα πάμε μια βόλτα? Άσε τους γονείς μου καλά είναι εκεί που είναι.Ξερεις ποιο θα ήταν πιο δύσκολο αν κάποιος φίλος σου η κάποια φίλη σου σας έκανε μαλλιά κουβάρια δηλαδή έμπαινε συνέχεια με μπηχτές και χαλούσε είτε εσένα είτε την γυναίκα σου ανάλογα...και δεν έβλεπες τίποτα γιατί τον ξέρεις π.χ. χρόνια και δεν έβλεπε πόσο δύσκολη θέση σε φέρνουν γιατί την φίλη την ήξερε χρόνια. Θέλω να σου πω χειροπιαστα πράγματα.Τωρα να μαλώνετε και να βρήσκετε κουσούρια για τις ζωές όχι τις δικές σας αλλά των άλλων οποίοι και αν είναι...με συνχωρεις αλλά διχνει ότι δεν έχετε να πείτε η να κάνετε τίποτα νέο στην σχέση σας.Μην ταλαιπωρείτε άδικα ένα παιδί που μπορεί να έρθει με την ασυναινοησια σας.Εισαι νιοπαντρος και αντί να μας λες πως θα περάσετε το καλοκαίρι και που θα πάτε κάθεσαι και λέτε χαζομάρες.Πιαστην και ρίχνετε φιλιά αγκαλιές αυτό θέλουμε εμεις οι γυναικες να μας διχνετε το ποσο σημαντικες ειμαστε στην πραξη έστω και με τις βλακειες μας.Μιλαει ρίξε φίλι τι στο καλό μόνο εγώ πιστεύω ότι οι νιοπαντροι είναι έτσι?
https://m.youtube.com/watch?v=w55Nib4uf1U
Αρέσει στο μέλος Faih-20

syntrofissa-Klelia

# 29 στις 16/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Michalis3232

Λεω να της κανω μια συζητηση ξανα (δεν πιστευω να με κατανοησει φυσικα)

πριν απο αυτη τη συζητηση κανε κατι αλλο...

μετρα την αγαπη της για εσενα.

ενταξει πες της. παρόλο που θα μου ειναι οδυνηρο θα αποφευγω να τους συναντω.και εφαρμοσε το . 
κι αν... περασει  ενα χι διαστημα κι αυτη η κοπελα μπορει να αντεξει να σε πληγωνει στερωντας σου κατι που ξερει οτι το εχεις αναγκη...τοτε θα αποφασισεις αν θες να συνεχισεις τη ζωη σου μαζι  της.

maraki_lar_1980

# 30 στις 16/6/2018
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 1.372

Μιχάλη...

Είστε ζευγαρι...Είναι δυνατόν να περνάς πχ τα καλοκαίρια με τους γονείς σου αντί να πάτε κάπου διακοπές οι δυο σας να χαρεί κι αυτή η γυναίκα,να περάσετε καλά κι οι δυο?

Αφήνεις πολύ χώρο στους γονείς σου...κι επηρεαζεσαι απο τη γνώμη τους για εκείνη.

Επίσης το ότι ανακατεύεται στα θέματα της αδερφής ή του αδερφού σου και τους κρινει και τους κατηγορεί ,βγαζει έναν καταπιεσμένο θυμό απέναντι σου κι απέναντι στην οικογένεια σου πού εχει καταλάβει οτι δεν την εγκρινουν.

είναι βαθύτερο το πρόβλημα δλδ.μη το βλέπεις επιφανειακά.

Συζήτησε μαζί της με διάθεσή κατανόησης της θέσης της και χωρίς να παίρνεις αμυντικοεπιθετικη σταση, ασκώντας κριτική.

Προσπάθησε να την καταλάβεις και να δεις και τη δική της πλευρά.

Καντην να σου ανοιχτεί και να σου εκφράσει ανοιχτά τα συναισθήματα που προκαλούν τη συμπεριφορά της.

Και θα δεις πόσο θα βοηθήσει αυτό να τα βρείτε.

Αρέσει στα μέλη siopi13, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

Michalis3232

# 31 στις 16/6/2018
author
Ανδρας / 38 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 18

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από lamprand

εγω φίλε συμφωνω με τον Σαμ . ίσως δεν έχεις καταννοήσει ότι ο Γαμος είναι κατι άλλο απο την συγκατοίκηση που είχατε . η κοπέλα σου το έχει καταννοήσει και γι αυτό ασχολείται με την οικογενειά σου και δεν βλέπω να έκανε κάτι κακό που σε προτρέπει να τους βοηθήσεις .

όταν λες ότι πας και βλέπεις την οικογενειά σου δεν βλέπω την δική σου οικογένεια ότι πάει να δει την προηγούμενή σου οικογένεια . σωστά ;το ότι δεν βιαστηκες να κρεμαστείς ίσως σημαίνει ότι δεν βλεπεις τον γάμο σαν την αρχή της δικής σου οικογένειας . 3 χρόνια είναι πολλά για να αντέξει καποιος να παιζει θέατρο .μαλλον εσύ βλέπεις την οικογένεια τελείως πατριαρχικά . δεν λέω και γω θελω την ιεραρχία στην οικογένεια αλλά ...όχι και έτσι ρε φιλε δηλ. αποφασίζω και διατάζω .χαλάρωσε και ευχαριστήσουτο .μακάρι να κάνω λάθος σε ότι είδα εγώ στα λίγα που έγραψες .

Οσο ζουσαν οι παππουδες πηγαιναμε συχνα. Τωρα για να συντηρισουμε τα σπιτια στα χωρια, που δεν ζουν. 

Michalis3232

# 32 στις 16/6/2018
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από lamprand

γράφεις :"Και το καλοκαιρι δεν θα τους δω ξανα γιατι στην αδεια μου κανονησε συνεδριο και τα κανονησε με τον τροπο της να παμε μαζι.

αυτό με  επιβεβαιώνει ότι δεν έχεις οριμάσει ακόμα για δική σου οικογένεια . η γυναίκα σου κανονίζει ταξίδι μελιτος για σας και συ θες την οικογενειά σου την παιδική !

υποπτευομαι ότι δεν σου πολυαρέσει η γυναίκα σου και γι αυτό βρισκεις προσχήματα .

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από lamprand

γράφεις :"Και το καλοκαιρι δεν θα τους δω ξανα γιατι στην αδεια μου κανονησε συνεδριο και τα κανονησε με τον τροπο της να παμε μαζι.

αυτό με  επιβεβαιώνει ότι δεν έχεις οριμάσει ακόμα για δική σου οικογένεια . η γυναίκα σου κανονίζει ταξίδι μελιτος για σας και συ θες την οικογενειά σου την παιδική !

υποπτευομαι ότι δεν σου πολυαρέσει η γυναίκα σου και γι αυτό βρισκεις προσχήματα .

Τωρα ναι δεν μου πολυαρεσει η γυναικα μου και η συμπεριφορα της φταει γι'αυτο. Δεν ειναι κανενα ταξιδι μελιτος. Ταξιδι επαγγελματικο ειναι που αφηνει λιγο ελευθερο χρονο για να ειμαστε μονοι μας. 

Michalis3232

# 33 στις 16/6/2018
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από sAvArA

Δεν την α γ α π α ς...

Ουτε εσενα 

Σου αξιζει κατι τετοιο,

Ουτε κι εκεινης...

Οσο για τις "υστεριες" Της...

(Μαλλον ειναι σεξουαλικα πεινασμενη. Μια γυναικα που καλογ@μιεται ,

δεν ενδιαφερεται γι αδερφους & αδερφες κτλ.)...

Του στερητικου συνδρομου ,ειναι η γκρινια...

Ειστε χωρισμενοι και δεν το ξερετε!!

Το τελευεταιο 3 μηνο δεν ειμαι και τρελαμενος για την γυναικα μου πλεον. Τωρα για το σεξ δεν ξερω αν εχει παραπονο. Ενας λογος που αποφασισα να ειμαι μαζι της ειναι οτι δεν εχει θεμα να ειναι τελειως απελευθερωμενη σαν γυναικα στο κρεβατι και ετσι περναμε και οι δυο καλα. Ενας απο τους λογους που δεν θελω να χωρισω ειναι και αυτος.

Michalis3232

# 34 στις 16/6/2018
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από alisida
Οταν η γυναικα σου εκφραζει γνωμη για τ μελη της πατρικης σου οικογενειας,πιστευω οτι της εχει δοθει δικαιωμα ...Τι εννοω ? Μημπως της μεταφερεις τα αγχη σου γι αυτους ,τη ζαλιζεις με λιγα λογια και μπαινει στη διαδικασια να λεει : ε,ας κανουν αυτο ...Ερωτηση : γιατι δεν πατε μαζι να τους δειτε και πας μονος ? Δυο με τρεις φορες το χρονο δεν ειναι πολυ να ταξιδεψετε μαζι να τους δειτε και να το συνδιασετε με δικη σας αναψυχη ...Εσυ εχεις εκφρασει γνωμες για τους δικους της ? ...Και τελος,αλιμονο αν τα παιδια χωρισμενων γονιων ηταν ολα καταδικασμενα να μην κανουν σχεσεις ...Σε βλεπω να μην κατανοεις τις ανασφαλειες της ,,κατι δεν μας λες ,πως ξεκινησε αυτο ? Πως ηταν η δικη σου συμπεριφορα με τους δικους της και πως ακριβως την αντιμετωπισε η οικογενεια σου ?

Οχι καμια σχεση. Γενικα εχω το κανονα, οτι θεματα εχω στο γραφειο τα αφηνω εκει οταν κλειδωνω τη πορτα για να παω σπιτι και δεν τα μεταφερω στην οικογενεια μου. Επισης, οτι θεματα εχω σπιτι τα αφηνω εκει και δεν τα μεταφερω στη δουλεια. Ετσι, και να ειχαν θεματα οι δικοι μου (που δεν εχουν) δεν θα το ελεγα για το κανω θεμα.

Η γυναικα μου δεν θελει να βλεπει την αδερφη μου. Γενικα, ξενερωνει αν αρχισω να πω κατι για αυτους. Πχ ο αδερφος αρχισε τωρα να ασχολειται κ με το μελισια. Και ειπε σαν σχολιο, α καταλαβα απο τη μια σοβαρη ενασχοληση στην αλλη. Αυτα ηταν τα πρωτα λογια. Μετα ξενερωσα.

Τους δικους της τους βλεπω καθε βδομαδα. Τους συμπαθω, ιδιος τον πατερα της και παω για καφε/ψαρεμα αρκετες φορες μαζι του. Ειναι καλος τυπος, και η μητερα της ειναι ανοικτος ανθρωπος της παρεας. Γενικα, περνας ευχαριστα μαζι τους, δυσκολα βαριεσαι.

Αρέσει στο μέλος alisida

Kristina_

# 35 στις 16/6/2018
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.035

Με μπερδευεις πολυ...ενας γαμος-συνεταιρισμος δειχνει ο δικος σου...συναισθημα δεν ειδα πουθενα ουτε στη δικη σου οπτικη ουτε στη δικη της (οπως μας τη μετεφερες εσυ)

Εσυ θα πρεπει να αποφασισεις αν η σταση της απεναντι στην οικογενεια σου χαλαει το μεταξυ σας συνεταιρισμο η οχιΗ δικη μου αποψη (και ολων σχεδον των αλλων απο οτι διαβασα) ειναι "χωρισε χθες"Αλλα εσυ για να προχωρησες και να απραμενεις ακομη σε αυτο το γαμο προφανως και  κατι αλλο ελαβες υποψη σου...it s up to you then

Michalis3232

# 36 στις 16/6/2018
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Helenaki4

...και να τη παλι η «φίλη» μας η τοξικότητα ...

Οι τοξικοί άνθρωποι ζουν ανάμεσα μας , μπορεί να ειναι ο κολλητός , η σύντροφος , ο αδερφός μας , ακόμα κι εμείς οι ίδιοι . 

Άλλοτε παίζουν τα θύματα για να προσελκύουν ενδιαφέρον , άλλοτε φτιάχνουν «συγκυρίες» για να φέρνουν τον άλλον προ τετελεσμένου και πάει λέγοντας . Για εκείνους , οι άλλοι πάντα υπολείπονται...

Δεν γνωρίζω ως τώρα ποσο όμορφα ή άσχημα φέρεστε στη σύντροφο σας , πιστεύω όμως οτι αυτή της η συμπεριφορά δεν έχει να κάνει μ εσάς . Η ίδια πάσχει από τοξική ανασφάλεια , κάτι που την ωθεί σε ένα διαρκές «θάψιμο» των γύρω της , ισως γιατί κι εκείνη ως παιδί να μεγάλωσε σε τέτοιο περιβάλλον .

Αναρωτηθήκατε στο θέμα σας γιατί η μητέρα της σας είπε οτι ήταν δύσκολη ακόμα και σαν παιδί . Μα για να κάνει «πηγαδάκι» μαζί σας και να την σχολιάζετε παρέα ερήμην της! 

Ακόμα και δύσκολη να ήταν , πιστεύετε οτι μια τέτοια κουβέντα ταιριάζει στο στόμα της μάνας που μιλάει για την κόρη της στο γαμπρό της ? 

Οι τοξικοί γονείς προσπαθούν να ανοίγουν τέτοιες συζητήσεις συχνά με τους συντρόφους των παιδιών τους με το μανδύα του ενδιαφέροντος . Αν θέλετε ερευνήσετε αυτό το σενάριο με έναν ειδικό . 

Προσωπικά είμαι θύμα μιας τοξικής μητέρας , της οποίας το πρότυπο πάλεψα πολλά χρόνια να αποβαλω από τη ζωή μου ώστε να σταθώ ισορροπημένα ως σύντροφος και μητέρα . Μέσα σε αυτήν την πολύχρονη αναζήτησή απαντήσεων , έμαθα σιγά σιγά να αναγνωρίζω τα σημάδια (και ακόμα μαθαίνω).

Η σύζυγος σας φοβάμαι οτι αναπαράγει το ίδιο πρότυπο . Δημιουργεί εντάσεις , προσπαθεί να μειώσει τους γύρω σας  και να ελέγξει τις δικές σας κινήσεις .
Ο Ενικός έχει δίκιο . Με τις φοβέρες κερδίζετε λιγο χρόνο , τίποτα παραπάνω .
Δεν πιστεύω οτι η κατάσταση διορθώνεται , στη θέση σας ακόμα κι αν δεν το διέλυα άμεσα , δεν θα δημιουργούσα οικογένεια . Αν κάνετε και παιδί , νομίζω πως θα το ερμηνεύσει για τα καλά ως «πάνω χέρι» . 

Μη σας φαίνεται παράλογο που αυτές οι συμπεριφορές εμφανίστηκαν μετά το γάμο .  Αν τις βλέπατε νωρίτερα , δεν θα την ειχατε παντρευτεί , έτσι δεν ειναι ?

Διαβασα για τους τοξικους. Βασικα απο αυτα που διαβασα η γυναικα μου βασικα προς τα εκει ανηκει. Πιο πριν ολο εκανε παραπονα για διαφορα θεματα. Ενα καλο λογο δεν ακουγα. Ετσι μια φορα της ειπα, οτι ολο εισαι αρνητικη και με επιρεαζεις ασχημα. Αλλη φορα δεν θα πεις τπτ αρνητικο μπροστα μου αλλιως θα βγω εξω για βολτα. Δυο τρεις φορες τα καταφερα και αποφευγει να σχολιαζει αλλους ασχημα. Τωρα μονο οταν θελω να της πω οτι κοιτα λεω τον αλλον μηνα να παμε ή παω στους δικους μου τους δω, ειναι οκ; Ε τοτε αρχιζει και λεει και γιατι θες να πας;;; αφου πηγες πιο παλια κτλ, κτλ...

Αρέσει στο μέλος Helenaki4

Michalis3232

# 37 στις 16/6/2018
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από alisida

#1 Μιχαλης :Οταν μου ειπε αυτο, της απαντησε αν τους πω αυτα θα μου πουν να σε στειλω.Αγαπητε Μιχαλη .Πιστευεις οτι αυτη ηταν απαντηση που αρμοζει στη συντροφο σου ? Δηλαδη της ειπες εμμεσα οτι εχεις δοσει δικαιωμα στους δικους σου να κρινουν τις επιλογες σου ?Εισασταν μαζι τρια χρονια πριν το γαμο,το γαμο τον θεωρεις κρεμαλα οπως δηλωσες ...Κατι δε μου κολαει εδω...Dimitris66 δε νομιζω οτι ειναι ιδια περιπτωση με τη δικη σου .

Μου ειπε οτι εχει θεματα με την οικογενεια μου. Πρωτον, η αδερφη μου εφτασε 30 και δεν λεει να παντρευτει, δευτερον πως μια μανα δεν την συμβουλευει για κατι τετοιο; κατι εκανε λαθος σαν μανα. Μετα αμα γερασει, ποιος θα την φροντιζει; Δευτερον, ο αδερφος σου ειναι μια ζωη σερβιτορος, γιατι δεν βρισκει μια πιο σοβαρη δουλεια με προοπτικη, ποια θα τον παρει; Μετα αν μεγαλωσει και δεν βρισκει αλλο δουλεια ποιος θα τον βοηθαει;;; 

Μου τα λεει αυτα 3-4 φορες και με ρωτουσε αν μιλησα μαζι τους για αυτα. Ξερω αν τα πω κατα λεξη οτι μου ειπε, ιδιως ο αδερφος μου θα τη στειλει στο #$%#$λο. 

Αλυσιδα αν ησουν μανα και η γυναικα του παιδιου σου τα ελεγε αυτα φορα παρτιδα πως θα ενοιωθες;;; Η μανα μου ξερω θα στεναχωρηθει παρα πολυ, αλλα θα μου πει να διαλυσω το γαμο. Η αδερφη μου ουτε που θα θελει να την δει ξανα, ο αδερφος μου ουτε να τη φτυσει και ο πατερας μου θα κανει μαζι μια κουβεντα που μετα το αποτελεσμα θα ειναι το παρακατω.

Οι γονεις/αδερφια σου Μιχαλη εχουν μεγαλο προβλημα μαζι μου και με μισουνε. Ετσι δεν θελω να ξανα παω να τους δω ποτε. Αρα ετσι και εγω πιο σπανια θα μπορω να τους βλεπω γιατι πιο δυσκολα θα ξεκιναω μονος μου.

Γι'αυτο δεν λεω τπτ. Και της απαντησα οτι αμα πω αυτα οπως τα λες με το συγκεκριμενο λεξιλογιο, ειναι το τελος μετα.

Michalis3232

# 38 στις 16/6/2018
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από matakiamou00
Θα βασιστω ότι πριν από το γάμο δεν είχε τέτοια συμπεριφορά μετά το γάμο όλα άλλαξαν...ελένχος πιο πολυ για την πατρική του οικογένεια και για τον ίδιο .Ερώτηση κάνετε καθημερινά κάτι για το ΜΑΖΊ? όπως νιοπαντροι κάποιο σπορ μαζί π.χ. τένις, μαθήματα ταχύπλοο , κάποια ξένη γλώσσα, να πάτε σε ένα γήπεδο μαζί γιατί όχι , να πάτε σε ένα θέατρο κ.τ.λ κ.τ.λ Να σχεδιάσετε ένα τριήμερο ή μια μονοήμερη καλή ή κακή όπως σας βγει.Να βγείτε για φαγητό με τους φίλους σας? Παιδιά πείτε τι άλλο μπορεί να κάνει ένα ζευγάρι?Άσε λοιπόν τα μην μου λες αυτό και μην μου λες εκείνο και ξεκινήστε συζητήστε για το ότι κάποιες ώρες χαλαρώσης να τις περνάτε μαζί. Το να κριτικαρει κάποιος και δεν μιλάω για εσένα βρήκεσε σε δύσκολη θέση είναι πανεύκολο λες πολύ εύκολα σε κάποιον κάτι που δεν είναι.Αν θέλεις συζήτηση με ήρεμο τρόπο πάρε την γυναίκα σου αγκαλιά και όταν θα συζητάει για όλα αυτά να την ρωτάς με εμας αγάπη μου τι κάνουμε? Θα πάμε μια βόλτα? Άσε τους γονείς μου καλά είναι εκεί που είναι.Ξερεις ποιο θα ήταν πιο δύσκολο αν κάποιος φίλος σου η κάποια φίλη σου σας έκανε μαλλιά κουβάρια δηλαδή έμπαινε συνέχεια με μπηχτές και χαλούσε είτε εσένα είτε την γυναίκα σου ανάλογα...και δεν έβλεπες τίποτα γιατί τον ξέρεις π.χ. χρόνια και δεν έβλεπε πόσο δύσκολη θέση σε φέρνουν γιατί την φίλη την ήξερε χρόνια. Θέλω να σου πω χειροπιαστα πράγματα.Τωρα να μαλώνετε και να βρήσκετε κουσούρια για τις ζωές όχι τις δικές σας αλλά των άλλων οποίοι και αν είναι...με συνχωρεις αλλά διχνει ότι δεν έχετε να πείτε η να κάνετε τίποτα νέο στην σχέση σας.Μην ταλαιπωρείτε άδικα ένα παιδί που μπορεί να έρθει με την ασυναινοησια σας.Εισαι νιοπαντρος και αντί να μας λες πως θα περάσετε το καλοκαίρι και που θα πάτε κάθεσαι και λέτε χαζομάρες.Πιαστην και ρίχνετε φιλιά αγκαλιές αυτό θέλουμε εμεις οι γυναικες να μας διχνετε το ποσο σημαντικες ειμαστε στην πραξη έστω και με τις βλακειες μας.Μιλαει ρίξε φίλι τι στο καλό μόνο εγώ πιστεύω ότι οι νιοπαντροι είναι έτσι?

https://m.youtube.com/watch?v=w55Nib4uf1U

Καθε σουκου μαζι ειμαστε ποτε για πεζοπορια, ποτε για περπατημα στη παραλιακη, ψαρεμα με τον πατερα της (που της αρεσει πολυ). Απο τα ματια τριτων ειμαστε οπως λες. Οσο καιρο δεν αναφερω τους δικους μου ειμαιστε πολυ καλα. Και ιδια ειναι γλυκια πολυ μαζι μου, εγω προσποιουμε οτι περναω καλα. Αλλα μεσα μου δεν ειμαι καθολου. Δεν ξερω οταν ειπε αυτα για τα αδερφια μου, καρφωθηκαν τα λογια στο μυαλο μου και δεν μπορω να ηρεμησω...

somebody961

# 39 στις 16/6/2018
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Σε βλέπω από Μιχάλης

να γίνεσαι Μοιχάλης.

Κοντά είσαι.. αν ήδη δεν έχεις πλησιάσει επικίνδυνα..

Γιατί, θεωρώ δεδομένο πως, αν ένας άνθρωπος δεν ακούει έναν γλυκό λόγο μέσα στο ίδιο του το σπίτι του όταν επιστρέφει από τη δουλειά ή, δεν γίνονται αποδεκτές και σεβαστές οι αξίες του,
θα τον αναζητήσει αλλού να τον ακούσει. (και ο λύκος - εδώ λύκαινα - στην αναμπουμπούλα χαίρεται)
Ή, ακόμα και αν δεν το επιδιώξει και τύχει στο δρόμο του, θα πει: "Εδώ είμαστε!"

Δεν αξίζει για κανέναν άνθρωπο να ζει μες στη μίρλα και απόρριψη.

Όσο και αν είμαι υπέρμαχος άλλων τακτικών επίλυσης,
δυστυχώς αυτό βλέπω.

Μονόδρομος για την αποφυγή τής κατάθλιψης και με τον καιρό,
στην μοιραία καταστροφική, αυτοαπόρριψη.

Γιατί, όταν είσαι θολωμένος και εγκλωβισμένος
τις άλλες τακτικές, καθώς και το πού - και αν - φταις εσύ,
δεν είσαι σε θέση να τις εξετάσεις.

Είσαι όπου φύγει φύγει.

Αρέσει στα μέλη Faih-20, Helenaki4 και σε ακόμα 1 μέλος.

syntrofissa-Klelia

# 40 στις 16/6/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

με περασε στο ντουκου???

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.