Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ψυχολογια η διατροφη?

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

ZHLIASOY

# 1 στις 3/7/2018
author
Γυναίκα / 75 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160
'Aρεσαν+: 0%

Ψυχολογια η διατροφη?

Εν αρχή ο Θεός γέμισε τη γη με μπρόκολο, κουνουπίδι και σπανάκι, πράσινα, κίτρινα και κόκκινα λαχανικά όλων των ειδών, ώστε ο άνδρας και η γυναίκα να ζήσουν υγιεινά και παντοτινά.

Ο σατανάς όμως δημιούργησε τα Haagen Dazs και τα διάφορα cookies.

Και ρώτησε "Λίγη ακόμη σάλτσα βύσσινου;"

Και ο άνδρας απάντησε "Ευχαρίστως!"

Και η γυναίκα πρόσθεσε "Παρακαλώ για μένα άλλη μια ζεστή βάφλα με σαντιγύ!".

Και έτσι πήραν και οι δύο από 5 κιλά .

Και ο Θεός δημιούργησε το γιαούρτι, ώστε να διατηρήσει η γυναίκα το σώμα της όπως άρεσε στον άνδρα.

Και ο σατανάς δημιούργησε από το σιτάρι το άσπρο αλεύρι και από το ζαχαροκάλαμο τη ζάχαρη και τα συνδύασε.

Και η γυναίκα άλλαξε νούμερο στην ένδυσή της και πήγε από το 38 στο 46.Και έτσι είπε ο Θεός "Δοκίμασε το φρέσκο μαρούλι μου!"

Και ο σατανάς εφεύρε το ντρέσσιγκ και το σκορδόψωμο ως συνοδευτικά. Και οι άνδρες και οι γυναίκες μετά από αυτή την απόλαυση άνοιξαν τις ζώνες τους κατά τουλάχιστον μία τρύπα.Ο Θεός όμως είπε "Σας έδωσα φρέσκα λαχανικά και ελαιόλαδο, στο οποίο να μαγειρεύετε υγιεινά!".

Και ο σατανάς συνόδεψε τα φαγητά αυτά με δεύτερο πιάτο, από νόστιμες μπουκίτσες από ψωμάκια, τυράκια camembert, αστακό σε βούτυρο μυρωδάτο και φιλετάκια κοτόπουλου.

Και οι τιμές χοληστερίνης του ανθρώπου ανέβηκαν στα ουράνια.

Ετσι ο Θεός έδωσε στον άνθρωπο αθλητικά παπούτσια, ώστε να χάσει μερικά κιλά με την άθληση.

Και ο σατανάς δημιούργησε την δορυφορική τηλεόραση και τα DVD μαζί με τα τηλεχειριστήρια, για να μην κουράζεται ο άνθρωπος με το ζάπινγκ.

Και οι άνδρες και οι γυναίκες γελούσαν και έκλαιγαν μπροστά την οθόνη και άρχισαν να φοράνε ελαστικές φόρμες αδυνατίσματος.Ετσι ο Θεός δημιούργησε την πατάτα, φτωχή σε λίπος και κάλιο και γεμάτη θρεπτικές ουσίες.

Και ο σατανάς αφαίρεσε την φλούδα και έκοψε το εσωτερικό της σε πατατάκια, τα οποία τηγάνησε και τα κάλυψε με πολύ αλάτι..

Και ο άνθρωπος πήρε μερικά κιλά ακόμη...

Ο Θεός όμως έφερε το άπαχο κρέας, ώστε τα τέκνα του να χορταίνουν προλαμβάνοντας λιγότερες θερμίδες.

Και ο σατανάς έφερε τα Goodys και το τσίζμπουργκερ των 99 λεπτών.

Και ρώτησε ο σατανάς "Θέλεις και τηγανητές πατάτες;"

Και είπε ο άνθρωπος "Βεβαίως, μια μεγάλη μερίδα με μαγιονέζα!"

Kαι σχολίασε ο σατανάς "Ετσι μπράβο!"

Και ο άνθρωπος έπαθε έμφραγμα.

Και ο Θεός αναστέναξε και δημιούργησε το τετραπλό μπαϊ-πάς της καρδιάς.

Και τότε ο σατανάς είπε "είπαμε να παίζουμε τίμια αλλά αφού το θες έτσι..." Και δημιούργησε τον ΕΟΠΥΥ !

• Ειμαστε σιγουροι οτι οι διατροφη μας ειναι σε μεγαλο ποσοστο υπευθυνη για την υγεια μας?
  • Μηπως ο βασικοτερος λογος για την υγεια ειναι η ψυχολογια μας?
  • Τι ευθυνετε περισσοτερο ?

( το κειμενο το εχω βρει σε καποια σελιδα..ενημερωνω πριν ξεκινησουν τα καρφωματα κ εχουμε παρατραγουδα)

Αρέσει στα μέλη alisida, froufrou2017 και σε ακόμα 4 μέλη.

archagellos

# 2 στις 3/7/2018
author
Ανδρας / 54 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.335

Αγαπητη 

και τα δυο μερη συμμετεχουν στην διαμορφοση της υγειας μας .

Keep Walking 
Αρέσει στα μέλη siopi13, ZHLIASOY

Sourya

# 3 στις 3/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Η διατροφή φυσικά παίζει τον κυριότερο λόγο αλλά αν δεν έχεις καλή ψυχολογία άστα να πάνε. Πιστεύω πως όλες οι ασθένειες προέρχονται από το άγχος. Και πως να μην έχεις; Θα πρέπει να είσαι αναίσθητος.

ZHLIASOY

# 4 στις 3/7/2018
author
Αλλη χώρα

Δλδ εαν εγω θρεφομαι σωστα  δεν πινω δεν καπνιζω θα εχω καλη υγεια?

Η αν τρωω σαβουρες καπνιζω κλπ αλλα εχω τελεια ψυχολογια  θα εχω καλη υγεια?Η παν μετρον αριστον σε ολα?
Αρέσει στο μέλος archagellos

Sourya

# 5 στις 3/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Θα σε μαλωσω ,όχι σαβουρες και όχι τσιγαρο. Φυσικά εγώ το λέω εγώ το ακούω όσο αφορά το ριμαδι το τσιγάρο.

Sannyas

# 6 στις 3/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η πολυφαγία και η παχυσαρκία είναι αποτέλεσμα ψυχολογικών παραγόντων και όχι πραγματικής διατροφικής μας ανάγκης.

Για την υγεία μας σημαντικό ρόλο παίζει η διατροφή, ο τρόπος ζωής, η ψυχολογία και τα γονίδια.

Ο θεός και ο σατανάς βρίσκονται μέσα μας. Άλλοτε κερδίζει ό ένας, άλλοτε κερδίζει ό άλλος.
Εξαρτάται ποιον ταΐζουμε κάθε φορά.

Sivilla_I

# 7 στις 3/7/2018
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Απαντήσεις: 2.026

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από ZHLIASOY

Η αν τρωω σαβουρες καπνιζω κλπ αλλα εχω τελεια ψυχολογια  θα εχω καλη υγεια?Η παν μετρον αριστον σε ολα?

Η καλή υγεία είναι θέμα γονιδίων και τρόπου ζωής

Ούτε μια σκέτη καλή διατροφή την εξασφαλίζει

Ούτε μια σκέτη καλή ψυχολογία

Ο συνδυασμός καλού τρόπου ζωής με ισορροπημένη διατροφή, με άσκηση, χωρίς τσιγάρο

και με όσο γίνεται λιγότερο στρες, είναι το καλύτερο.

Η παχυσαρκία πλέον, θεωρείται πάθηση και μάλιστα θανατηφόρα

Κάποτε παλιά, ο άνθρωπος που μας έφτιαξε εμβόλια και μας έμαθε την παστερίωση,

ο Παστέρ είχε πει: τρώμε τις περισσότερες απο τις παθήσεις μας

Ξέχασα το σεξ!  Να είναι καλό και πολύ!  

Αρέσει στα μέλη psilos-1980, alisida και σε ακόμα 5 μέλη.

Sourya

# 8 στις 3/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ζηλια παιδί μου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από ZHLIASOY

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: 841d12ac2253f67b0f6630256f762338.jpg (99.37KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 100 φορές

Maxitria

# 9 στις 3/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Θέληση να υπάρχει και διατροφή αλλάζεις και τσιγάρο κόβεις. Όπως βλέπω όμως μόνο άμα φτανει ο κόμπος στο χτένι που λέμε το αποφασίζουμε.

Enikos

# 10 στις 3/7/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.255

Οσοι καπνιζουν...θα πεθανουν.

Αλλα και οσοι δεν καπνιζουν...θα πεθανουν.

Αρέσει στα μέλη alisida, ZHLIASOY

ZHLIASOY

# 11 στις 3/7/2018
author
Αλλη χώρα

Νταξ φιλοσοφημενο αυτο ..

Βρε ατιμο πως το σκεφτηκες? 

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από Enikos

Οσοι καπνιζουν...θα πεθανουν.

Αλλα και οσοι δεν καπνιζουν...θα πεθανουν.

Αρέσει στο μέλος Enikos

Enikos

# 12 στις 3/7/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.255

Εχω κανει παλια αναρχικος καλε!

Λεγαμε και το..."η Χριστος η πατατες γιαχνι"...

Πολλα λεγαμε, λιγα πραξαμε και γι αυτο εγινα τρεντυς...

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από ZHLIASOY

Νταξ φιλοσοφημενο αυτο ..

Βρε ατιμο πως το σκεφτηκες? 

Αρέσει στο μέλος ZHLIASOY

ZHLIASOY

# 13 στις 3/7/2018
author
Αλλη χώρα

Αμα τα λεγατε αυτα νταξ σε νοαω

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Enikos

Εχω κανει παλια αναρχικος καλε!

Λεγαμε και το..."η Χριστος η πατατες γιαχνι"...

Πολλα λεγαμε, λιγα πραξαμε και γι αυτο εγινα τρεντυς...

Αρέσει στο μέλος Enikos

anassa_

# 14 στις 3/7/2018
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.136

Τι ζητας Ζήλια μου με αυτό το άρθρο;  

Θες να πάρεις δύναμη να αρχισεις διατροφή ή να δικαιολογησεις την τάση για "πολυσυχνοφαγια" 
Όλες το παλευουμε  ... ιδιαίτερα μετά τα πενήντα κ όλοι θα έλεγα... 
Γεγονός για μένα είναι πως όταν εχω καλή ψυχολογία η διατροφή πάει καλά. 
Οταν δεν εχω καλή ψυχολογία κ επιμενω στην διατροφή την καλή χωρίς αυστηρή νηστεία εννοείται βελτιώνεται η ψυχολογία μου, οταν περπαταω ακόμα καλύτερα... 
Οταν θέλω διάλειμμα για να μην πέσω ψυχολογικά θα πρέπει να ειναι το πολύ μιας εβδομάδας  η κραιπαλη κ μετά επαναφορά στην ήπια δίαιτα χωρίς εμμονή στη ζυγαρια ...
Έτσι τα εχω καλά με εμενα χωρίς να εξαντλουμαι κ στοχεύοντας πλέον μακροπρόθεσμα. 

Μέχρι προσφατα ήμουν ή του ύψους ή του βάθους... δε συμφέρει, ειναι ταλαιπωρία για τον οργανισμο .
Αρέσει στα μέλη alisida, froufrou2017 και σε ακόμα 2 μέλη.

Red_October

# 15 στις 3/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Για εμένα είναι κυρίως θέμα ψυχολογίας..

Πρόπερσι από το καλοκαίρι ως τον χειμώνα σε μια προσπάθεια που κράτησε 8 μήνες, κατάφερα να χάσω 10 κιλά. Και μετά αρρώστησε η μητέρα μου και σε τέσσερις μόλις μήνες πήρα 12

Paralia48

# 16 στις 3/7/2018
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.924
δύσκολο και αναπάντητο ερώτημα, γιατί κάθε οργανισμός λειτουργεί διαφορετικά. Βλέπεις δίδυμες αδερφές, που μεγάλωσαν με το ίδιο φαγητό στο σπίτι, παρόμοια διαπαιδαγώγηση, παρόμοιους φίλους και η μία πέθανε στα 52 από καρκίνο και η άλλη είναι 80 και ζει και βασιλεύει μια χαρά
Εγώ για παράδειγμα, ζω σχετικά υγιεινά. Δεν καπνίζω, τρώω λίγο κρέας, πολλά λαχανικά (και αρκετά γλυκά), αλλά είμαι  τρελή.
Όσο είμαι καλά, τον περισσότερο καιρό, είμαι σα χαζό παιδί χαρά γεμάτο. Μόλις πάθω ένα μικροπροβληματάκι, τρελαίνομαι!
...
γράφω στο φόρουμ, τηλεφωνώ σε όλους τους γνωστούς, κλαίγομαι...τρέλα! Δηλαδή, μακάρι να είμαι καλά, γιατί αν Θεός φυλάξοι, πάθω σοβαρή πάθηση, ...σας λυπάμαι όλους! Θα σας πρήξω! Θα πεθάνετε εσείς πρώτοι !
Αρέσει στα μέλη alisida, Sivilla_I και σε ακόμα 3 μέλη.

ZHLIASOY

# 17 στις 3/7/2018
author
Αλλη χώρα

Απευθυνεται κ σε αδυνατους δεν μιλαω μονο για κιλα μα για καλη υγεια  αλλιως θα μιλουσα για διαιτες..θελω να πω με αυτο οτι κ ενας λεπτος ανθρωπος που σαβουριαζει οτι ναναι  κ εχει χαλια διατροφη θα εχει υγεια?

Η παιζει βασικοτερο λογο η ψυχολογια του??

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από anassa_

Τι ζητας Ζήλια μου με αυτό το άρθρο;  

Θες να πάρεις δύναμη να αρχισεις διατροφή ή να δικαιολογησεις την τάση για "πολυσυχνοφαγια" 
Όλες το παλευουμε  ... ιδιαίτερα μετά τα πενήντα κ όλοι θα έλεγα... 
Γεγονός για μένα είναι πως όταν εχω καλή ψυχολογία η διατροφή πάει καλά. 
Οταν δεν εχω καλή ψυχολογία κ επιμενω στην διατροφή την καλή χωρίς αυστηρή νηστεία εννοείται βελτιώνεται η ψυχολογία μου, οταν περπαταω ακόμα καλύτερα... 
Οταν θέλω διάλειμμα για να μην πέσω ψυχολογικά θα πρέπει να ειναι το πολύ μιας εβδομάδας  η κραιπαλη κ μετά επαναφορά στην ήπια δίαιτα χωρίς εμμονή στη ζυγαρια ...
Έτσι τα εχω καλά με εμενα χωρίς να εξαντλουμαι κ στοχεύοντας πλέον μακροπρόθεσμα. 

Μέχρι προσφατα ήμουν ή του ύψους ή του βάθους... δε συμφέρει, ειναι ταλαιπωρία για τον οργανισμο .

ZHLIASOY

# 18 στις 3/7/2018
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Paralia48
δύσκολο και αναπάντητο ερώτημα, γιατί κάθε οργανισμός λειτουργεί διαφορετικά. Βλέπεις δίδυμες αδερφές, που μεγάλωσαν με το ίδιο φαγητό στο σπίτι, παρόμοια διαπαιδαγώγηση, παρόμοιους φίλους και η μία πέθανε στα 52 από καρκίνο και η άλλη είναι 80 και ζει και βασιλεύει μια χαρά
Εγώ για παράδειγμα, ζω σχετικά υγιεινά. Δεν καπνίζω, τρώω λίγο κρέας, πολλά λαχανικά (και αρκετά γλυκά), αλλά είμαι  τρελή.
Όσο είμαι καλά, τον περισσότερο καιρό, είμαι σα χαζό παιδί χαρά γεμάτο. Μόλις πάθω ένα μικροπροβληματάκι, τρελαίνομαι!
...
γράφω στο φόρουμ, τηλεφωνώ σε όλους τους γνωστούς, κλαίγομαι...τρέλα! Δηλαδή, μακάρι να είμαι καλά, γιατί αν Θεός φυλάξοι, πάθω σοβαρή πάθηση, ...σας λυπάμαι όλους! Θα σας πρήξω! Θα πεθάνετε εσείς πρώτοι !

Sivilla_I

# 19 στις 4/7/2018
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Απαντήσεις: 2.026

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από ZHLIASOY

Απευθυνεται κ σε αδυνατους δεν μιλαω μονο για κιλα μα για καλη υγεια  αλλιως θα μιλουσα για διαιτες..θελω να πω με αυτο οτι κ ενας λεπτος ανθρωπος που σαβουριαζει οτι ναναι  κ εχει χαλια διατροφη θα εχει υγεια?

Η παιζει βασικοτερο λογο η ψυχολογια του??

Κάποιος που τρώει πολύ και μεταβολίζει σαν τρελός

προφανώς θα έχει και χαμηλές τιμές στις εξετάσεις αίματος

Βέβαια δεν παίζει ρόλο μόνο η ποσότητα αλλά και η ποιότητα της τροφής

Η ψυχολογία τώρα, οκ, υπερεκτιμημένη στο θέμα υγείας/ζωής/θανάτου

Γονίδια-διατροφή-άσκηση.      Η ψυχολογία παίζει ρόλο μέχρι της συμμετοχής του στρες

Απο κει και πέρα καμία ψυχολογία δεν έσωσε κανέναν 

Tyrtaeus

# 20 στις 4/7/2018
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Απαντήσεις: 2

διατροφη - εμφανιση - καλή διαθεση

όταν έχεις κάποιο ερέθισμα για να προσέχεις την διατροφή σου και κατά συνεπεια  την εμφάνιση σου , δηλαδη αν ο/η συύντροφός σου  σε εξιτάρει τότε όλα πανε μια χαρά , αν όμως  σε εχουν χεσμ,,,νη .τοτε το ρίχνεις στα παγωτά !!!

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε