Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ψυχολογια η διατροφη?

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

Enikos

# 21 στις 4/7/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.239
'Aρεσαν+: 0%

Δεν μας λες ομως...

Χρειαζεσαι διατροφη, διοτι δεν σε παιρνει το ασανσερ?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Paralia48
δύσκολο και αναπάντητο ερώτημα, γιατί κάθε οργανισμός λειτουργεί διαφορετικά. Βλέπεις δίδυμες αδερφές, που μεγάλωσαν με το ίδιο φαγητό στο σπίτι, παρόμοια διαπαιδαγώγηση, παρόμοιους φίλους και η μία πέθανε στα 52 από καρκίνο και η άλλη είναι 80 και ζει και βασιλεύει μια χαρά
Εγώ για παράδειγμα, ζω σχετικά υγιεινά. Δεν καπνίζω, τρώω λίγο κρέας, πολλά λαχανικά (και αρκετά γλυκά), αλλά είμαι  τρελή.
Όσο είμαι καλά, τον περισσότερο καιρό, είμαι σα χαζό παιδί χαρά γεμάτο. Μόλις πάθω ένα μικροπροβληματάκι, τρελαίνομαι!
...
γράφω στο φόρουμ, τηλεφωνώ σε όλους τους γνωστούς, κλαίγομαι...τρέλα! Δηλαδή, μακάρι να είμαι καλά, γιατί αν Θεός φυλάξοι, πάθω σοβαρή πάθηση, ...σας λυπάμαι όλους! Θα σας πρήξω! Θα πεθάνετε εσείς πρώτοι !

Αρέσει στα μέλη peripli, ZHLIASOY

matakiamou00

# 22 στις 4/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Αυτά τα δύο είναι αλληλενδετα δεν χρειάζεται να το ξέρεις κανειςι.Τα πρόβληματα της καθημερινοτητας είναι αυτά που επιβαρύνουν την όλη κατάσταση, δεν μπορεί ο μέσος άνθρωπος να ανταπεξελθει σε όλα με αποτέλεσμα να υπάρχει ασταθές διατροφικο πρόγραμμα στην καθημερινοτητα του.Βλεπουμε διαφημίσεις με όμορφα άτομα άντρας ή γυναίκα που προτείνουν τα προϊόντα και δημιουργούν την εικόνα του τέλειου.Το τέλειο δεν υπάρχει όλοι το γνωρίζουμε.Αλλο το επάγγελμά να είναι καποιος αθλητής/μοντέλο και άλλο το κάθε επάγγελμα του μέσου ανθρώπου.Εχει τεράστια διαφορά.Να αγαπάς αυτό που είσαι έχεις κιλακια? Καλός προσπάθησε να κάνεις για σένα κάτι γιατι το θελεις εσυ...και γιατί προέχει η υγεία...όχι γιατί ο σύντροφος σου π.χ. είναι κομπλεξικός δεν βλέπει πως έχει γίνει και ασκεί κριτική ενώ ο ίδιος μέσα του δεν βλέπετε.Σκοπός όμως είναι ο σεβασμός.

anassa_

# 23 στις 4/7/2018
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.136

Η ισορροπημένη διατροφή αφορά σε όλους , λεπτούς , ευτραφείς ,παιδιά, νέους ηλικιωμένους.  

Είμαστε ό,τι  τρώμε  οι ακρότητες δλδ οι δίαιτες εως υστερίας,  η φυτοφαγια σε μωρά αλλά κ σε ζώα έχουν οδηγήσει στον θάνατο ( εχω διαβάσει τελευταία... μου φαίνονται απίστευτα)  

Η καλη φυσική κατάσταση  η υγεία σε ψυχολογικο κ σωματικό επίπεδο φαίνεται στον λεπτό κ η ταλαιπωρία. .. στον καχεκτικο κ νηστικό / πεινασμένο άνθρωπο. 

Όπως επίσης φαίνεται κ στον παχύσαρκο που μπορεί να είναι χορτατος αλλά η υγεία του φθείρεται με διαβήτη, χοληστερίνη, υπέρταση... προβλήματα στα αγγεία κ την καρδιά που οσο μεγαλωνει ηλικιακά εμφανίζονται κ επιδεινώνονται. 
Ψυχολογικά πώς να είναι καλά οταν εκτος των ταλαιπωριών υγείας ,έχει κ την  κακή εμφάνιση να τον επηρεαζει... συν της βραδυκινησιας , του πόνου στις αρθρώσεις...τις δυσπεψιας κ της παλινδρόμησης... 

Τις περισσοτερες φορές οι παχυσαρκία οδηγεί σε απομόνωση κοινωνική κ ερωτικη ...

Αν έχουμε κ τσιγάρο με καναπέ  

Άντε  γεια ... καημενε κόσμε σκαψε τάφο... 

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από ZHLIASOY

Απευθυνεται κ σε αδυνατους δεν μιλαω μονο για κιλα μα για καλη υγεια  αλλιως θα μιλουσα για διαιτες..θελω να πω με αυτο οτι κ ενας λεπτος ανθρωπος που σαβουριαζει οτι ναναι  κ εχει χαλια διατροφη θα εχει υγεια?

Η παιζει βασικοτερο λογο η ψυχολογια του??

Αρέσει στα μέλη peripli, Paralia48 και σε ακόμα 1 μέλος.

ZHLIASOY

# 24 στις 5/7/2018
author
Γυναίκα / 75 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160

Δλδ οταν δεν σε εχουν χεσ@νη  τρως παγωτα ? 

Αλλιως οχι?

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Tyrtaeus

διατροφη - εμφανιση - καλή διαθεση

όταν έχεις κάποιο ερέθισμα για να προσέχεις την διατροφή σου και κατά συνεπεια  την εμφάνιση σου , δηλαδη αν ο/η συύντροφός σου  σε εξιτάρει τότε όλα πανε μια χαρά , αν όμως  σε εχουν χεσμ,,,νη .τοτε το ρίχνεις στα παγωτά !!!

Αρέσει στα μέλη peripli, anassa_

Sourya

# 25 στις 5/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από ZHLIASOY

Δλδ οταν δεν σε εχουν χεσ@νη  τρως παγωτα ? 

Αλλιως οχι?

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: e3d4c649b05c52b0dd9c8517193e8962.jpg (58.29KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 58 φορές

Paralia48

# 26 στις 7/7/2018
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.916
προχθες βγήκα με μια φίλη. Μου είπε λοιπόνότι πήγε σε κονσε΄ρτο των Rolling stones ,το νεανικό αγαπημένο της συγκρότημα και είδε έναν απ αυτούς ηλικίας 74ετών να χορεύει επί δυο ώρες και να τραγουδά με αντοχές που ούτε 25άρης δε θα είχε. Την εντυπωσίασε και αποφάσισε να τον μιμηθεί. Μπήκε στο Γκούγκλη, που όλα τα ξέρει και έβαλε : <διατροφή τάδε>. Του έβγαλε λοιπόν τη δίαιτα που ακολουθεί εδώ και χρόνια και μένει νέος. Δεν τρώσει λέει καθόλου υδετάνθρακες . Και η φίλη μου έκοψε από τότε τα γλυκά (καλό ως εδώ), αλλά και όλους τους υδατάνθρακες (ψωμί, πατάτες, ρύζι κ.λ.π.).
Γνώμη μου: Σφάλμα!
Πρώτον ο Γκούγκλης λέει και ψέματα. Έπειτα, μπορεί να τα έγραψε κάποιος ψέματα. Άντε ΄έλεγξέ τα. και έπειτα, μια ισορροπημένη διατροφή θέλει ΚΑΙ υδατάνθρακες και μάλιστα σε αρκετή ποσοστιαία ποσότητα.

Θα σας πω νεώτερα μετά το καλοκαίρι
Αρέσει στα μέλη peripli, ZHLIASOY και σε ακόμα 1 μέλος.

somebody961

# 27 στις 7/7/2018
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Το να παίρνει τίποτα ουσίες πριν βγουν στη σκηνή, δεν το σκέφτηκε;
Την τακτική γυμναστική και με ασκήσεις ευελιξίας σε καθημερινή βάση, ούτε αυτό το σκέφτηκε;

Μα, τι είναι η διατροφή; Κάποιο μαγικό χάπι που το παίρνεις και ..τσουπ, έγινες νέος;
Ελιξήριο νεότητας δεν υπάρχει!

Τα όποια υποσχόμενα οφέλη από διάφορες δίαιτες κλπ,  κάποτε πληρώνονται. Και ο καθένας, παίρνει τα ρίσκα του..

Ενας αθλητής π.χ. το ξέρει πως κάνοντας συγκεκριμένη "διατροφή" θα διακριθεί. Μεγάλη πέραση τα μη ανιχνεύσιμα.. Διατροφή που έχει συνέπειες.
Αλλά, σκέφτεται: "Τόσο τα εκατό να πάθω εκείνο ή το άλλο στο συκώτι, τόσο τα εκατό το άλλο.. Μμμ, από την άλλη, μια διάκριση - αν είμαι τυχερός" - σταθμίζοντας τα ποσοστά, "την υπόλοιπη μου ζωή, θα αράξω"
(κι ύστερα πια, θα κάααθομαι)!!!

Ή ένας που εργάζεται 20 ώρες το 24ωρο..

Ή ο Τομ Χανκς που ρίσκαρε και πάχυνε για τις ανάγκες ενός ρόλου. Όλη η ζωή είναι καθημερινό ρίσκο για κάποιους.

Και για εσένα ειδικά Παραλία μας, ένα τελευταίο! "Γουστάρω να καπνίζω.. Ε, εγώ, θα είμαι ο τυχερός και θα τη σκαπουλάρω"!

Αρέσει στα μέλη peripli, ZHLIASOY και σε ακόμα 1 μέλος.

Sivilla_I

# 28 στις 7/7/2018
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Paralia48
προχθες βγήκα με μια φίλη. Μου είπε λοιπόνότι πήγε σε κονσε΄ρτο των Rolling stones ,το νεανικό αγαπημένο της συγκρότημα και είδε έναν απ αυτούς ηλικίας 74ετών να χορεύει επί δυο ώρες και να τραγουδά με αντοχές που ούτε 25άρης δε θα είχε. Την εντυπωσίασε και αποφάσισε να τον μιμηθεί. Μπήκε στο Γκούγκλη, που όλα τα ξέρει και έβαλε : <διατροφή τάδε>. Του έβγαλε λοιπόν τη δίαιτα που ακολουθεί εδώ και χρόνια και μένει νέος. Δεν τρώσει λέει καθόλου υδετάνθρακες . Και η φίλη μου έκοψε από τότε τα γλυκά (καλό ως εδώ), αλλά και όλους τους υδατάνθρακες (ψωμί, πατάτες, ρύζι κ.λ.π.).
Γνώμη μου: Σφάλμα!
Πρώτον ο Γκούγκλης λέει και ψέματα. Έπειτα, μπορεί να τα έγραψε κάποιος ψέματα. Άντε ΄έλεγξέ τα. και έπειτα, μια ισορροπημένη διατροφή θέλει ΚΑΙ υδατάνθρακες και μάλιστα σε αρκετή ποσοστιαία ποσότητα.

Θα σας πω νεώτερα μετά το καλοκαίρι

Καλά, οι stones συγκεκριμένα

έχουν κάνει μια ζωή μέσα στα ναρκωτικά

σε drug&sex&botox parties

που σιγά μην τους έσωζε η διατροφή! Τι λέμε τώρα!

Για τους υπόλοιπους θνητούς ναι, όχι οι υδατάνθρακες άκριτα και γενικά, αλλά το άμυλο συγκεκριμένα σκοτώνει

Μετά υπάρχει και η διάκριση απλών-σύνθετων υδατανθράκων. Γενικα΄πρέπει να αποτελούν το πολύ το 1/5 της καθημερινής διατροφής και να προέρχονται κυρίως απο όσπρια/σπόρους κλπ

Αρέσει στα μέλη anassa_, peripli και σε ακόμα 1 μέλος.

Paralia48

# 29 στις 7/7/2018
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από Sivilla_I

Καλά, οι stones συγκεκριμένα

έχουν κάνει μια ζωή μέσα στα ναρκωτικά

σε drug&sex&botox parties

που σιγά μην τους έσωζε η διατροφή! Τι λέμε τώρα!

Για τους υπόλοιπους θνητούς ναι, όχι οι υδατάνθρακες άκριτα και γενικά, αλλά το άμυλο συγκεκριμένα σκοτώνει

Μετά υπάρχει και η διάκριση απλών-σύνθετων υδατανθράκων. Γενικα΄πρέπει να αποτελούν το πολύ το 1/5 της καθημερινής διατροφής και να προέρχονται κυρίως απο όσπρια/σπόρους κλπ

Πού το έχεις ακούσει αυτό καλέ; Το άμυλο; Δηλαδή το ψωμί, οι πατάτες και τα μακαρόνια; Δεν το πιστεύω.

Αυτά είναι βασικότατες τροφές προ αμνημονεύτων χρόνων. Να πεις τη ζάχαρη, να το δεχτώ.

Κοίτα, όσον αφορά τη διατροφή γράφονται και λέγονται πάρα πολλά. Φυσικά αυτή την παπαριά για τον 74χρονο ρολινστονίστα δεν τη δέχομαι. Αλλά αυτό που λες, μουφαίνεται επίσης παράλογο.

Ίσα ίσα πουτο άμυλο είναι ένας πολύ καλός υδατάνθρακας, νομίζω σύνθετος, έτσι δεν είναι;

Και για το ποσοστό, εγώ ήξερα πολύ περισσότερο. περίπου οι μισές καθημερινές  θερμίδες πρέπει να είναι από υδατάνθρακες (άμεση πηγή ενέργειας), 25% λίπη και 25%πρωτεϊνες.  Δεν είμαι βέβαιη για τα ποσοστά ακριβώς, αλλά θυμάμαι οι περισσότερες ήταν υδατάνθρακες.

Βέβαια αυτά όλα δεν είναι πανάκεια. Εξαρτάται από τον τρόπο ζωής. Ένας αθλητής δύναμης θέλει περισσότερες πρωτεϊνες, ένας αντοχής ,περισσότερους υδατάνθρακες.

Αλλά αυτό με το άμυλο, πρώτη φορά το ακούω!! Δηλαδή αντί για το παραδοσιακό μας ψωμάκι, θα τρώμε φασόλια;  Και το πρωί, θα τρώμε φασόλια με μαρμελάδα;

Αρέσει στα μέλη peripli, ZHLIASOY

Sivilla_I

# 30 στις 7/7/2018
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από Paralia48

Πού το έχεις ακούσει αυτό καλέ; Το άμυλο; Δηλαδή το ψωμί, οι πατάτες και τα μακαρόνια; Δεν το πιστεύω.

Αυτά είναι βασικότατες τροφές προ αμνημονεύτων χρόνων. Να πεις τη ζάχαρη, να το δεχτώ.

Κοίτα, όσον αφορά τη διατροφή γράφονται και λέγονται πάρα πολλά. Φυσικά αυτή την παπαριά για τον 74χρονο ρολινστονίστα δεν τη δέχομαι. Αλλά αυτό που λες, μουφαίνεται επίσης παράλογο.

Ίσα ίσα πουτο άμυλο είναι ένας πολύ καλός υδατάνθρακας, νομίζω σύνθετος, έτσι δεν είναι;

Και για το ποσοστό, εγώ ήξερα πολύ περισσότερο. περίπου οι μισές καθημερινές  θερμίδες πρέπει να είναι από υδατάνθρακες (άμεση πηγή ενέργειας), 25% λίπη και 25%πρωτεϊνες.  Δεν είμαι βέβαιη για τα ποσοστά ακριβώς, αλλά θυμάμαι οι περισσότερες ήταν υδατάνθρακες.

Βέβαια αυτά όλα δεν είναι πανάκεια. Εξαρτάται από τον τρόπο ζωής. Ένας αθλητής δύναμης θέλει περισσότερες πρωτεϊνες, ένας αντοχής ,περισσότερους υδατάνθρακες.

Αλλά αυτό με το άμυλο, πρώτη φορά το ακούω!! Δηλαδή αντί για το παραδοσιακό μας ψωμάκι, θα τρώμε φασόλια;  Και το πρωί, θα τρώμε φασόλια με μαρμελάδα;

a055.gif

c010.gif

Παράλογο που οι stones έχουν μείνει στην ιστορία (και) για τα θρυλικά τους πάρτι και όργια

με ουσίες κλπ? Βέβαια! Όλα τα συγκροτήματα και γενικά οι διάσημοι στο διεθνές στερέωμα, ειδικά της 

show b, λίγο πολύ ξεφεύγουν σε πολλά πράγματα. Είναι το χρήμα, τα φώτα, πολλά. Αλλά οι stones

κορυφή στο είδος!  

Τώρα για το άμυλο, ναι πολυ φοβάμαι πως έχω δίκιο.

Οι αναλογίες αυτές που λες, είναι για παιδιά πλέον...εμάς πχ μας έχουν τιμωρία 

Φάε ο,τι σου αρέσει και όπως το αγαπάς και το λαχταράς

Δεν ακολουθούν όλοι την ίδια διατροφή. Απλά, το θέμα αμύλου, πλέον είναι δυστυχώς η αλήθεια σύμφωνα με τα νέα δεδομένα

-σύνθετος είναι όντως, αλλά σημασία έχει και η προέλευσή του

Γενικά, όσο περνούν τα χρόνια, το άμυλο έχει την τάση να μην αναγνωρίζεται-ας το πω έτσι-το ίδιο

καλά απο το πεπτικό μας και το μεταβολικό μας σύστημα και γιαυτό πρέπει να ει΄ναι περιορισμένο και απο συγκεκριμένες πηγές  (πχ ενας ενήλικας μέσης δραστηριότητας, είναι οκ με περίπου 80-100 γρ υδατάνθρακες την ημέρα)

Φυσικά εξαρτάται και απο τον τρόπο ζωής του καθενός. Κάποιος που κινείται πολύ στο 24ωρο του και αθλείται

δε μασάει να φάει και τις μαρμελαδίτσες του με το ψωμάκι του και τη μακαρονάδα του κλπ

(αμα δεις τι τρωω εγω το πρωι θα πάθεις σοκ και θα τρέχεις! ομελέτα 3 αυγών μέρα παρα μέρα, με βρώμη, μανιτάρια και γιαούρτι. ας πούμε οτι μοιάζει με βουνό 

Αρέσει στο μέλος peripli

Red_October

# 31 στις 7/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από Paralia48

Πάντως το άσπρο ψωμί το έχω βγάλει σχεδόν τελείως από την διατροφή μου, και αν και παραμένω ... τεράστιος αφού δεν μπορώ να κόψω εύκολα τα γλυκά, με κάποιες τροφές σαν αυτή που περιέκοψα, πχ αναψυκτικά με ζάχαρη και πολύ λιγότερο αλκοόλ, αμέσως έχασα 4 κιλά

Red_October

# 32 στις 7/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

- Και κάτι ακόμα: Ο γυμναστής μου λέει γιατί δεν θέλεις - αφού αρχίζεις και είσαι φιτ να κόψεις και τα γλυκά;

Απάντηση: Γιατί δεν θέλω

Paralia48

# 33 στις 7/7/2018
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από Sivilla_I

Παράλογο που οι stones έχουν μείνει στην ιστορία (και) για τα θρυλικά τους πάρτι και όργια

με ουσίες κλπ? Βέβαια! Όλα τα συγκροτήματα και γενικά οι διάσημοι στο διεθνές στερέωμα, ειδικά της 

show b, λίγο πολύ ξεφεύγουν σε πολλά πράγματα. Είναι το χρήμα, τα φώτα, πολλά. Αλλά οι stones

κορυφή στο είδος!  

Τώρα για το άμυλο, ναι πολυ φοβάμαι πως έχω δίκιο.

Οι αναλογίες αυτές που λες, είναι για παιδιά πλέον...εμάς πχ μας έχουν τιμωρία 

Φάε ο,τι σου αρέσει και όπως το αγαπάς και το λαχταράς

Δεν ακολουθούν όλοι την ίδια διατροφή. Απλά, το θέμα αμύλου, πλέον είναι δυστυχώς η αλήθεια σύμφωνα με τα νέα δεδομένα

-σύνθετος είναι όντως, αλλά σημασία έχει και η προέλευσή του

Γενικά, όσο περνούν τα χρόνια, το άμυλο έχει την τάση να μην αναγνωρίζεται-ας το πω έτσι-το ίδιο

καλά απο το πεπτικό μας και το μεταβολικό μας σύστημα και γιαυτό πρέπει να ει΄ναι περιορισμένο και απο συγκεκριμένες πηγές  (πχ ενας ενήλικας μέσης δραστηριότητας, είναι οκ με περίπου 80-100 γρ υδατάνθρακες την ημέρα)

Φυσικά εξαρτάται και απο τον τρόπο ζωής του καθενός. Κάποιος που κινείται πολύ στο 24ωρο του και αθλείται

δε μασάει να φάει και τις μαρμελαδίτσες του με το ψωμάκι του και τη μακαρονάδα του κλπ

(αμα δεις τι τρωω εγω το πρωι θα πάθεις σοκ και θα τρέχεις! ομελέτα 3 αυγών μέρα παρα μέρα, με βρώμη, μανιτάρια και γιαούρτι. ας πούμε οτι μοιάζει με βουνό 

επειδή από τη στιγμή που το διάβασα, ψάχνω στο διαδίκτυο και όλες οι σελίδες που βρίσκω μου λένε το αντίθετο για το άμυλο, πες μου σε παρακαλώ την πηγή σου.

Ξέρω ότι στο ίντερνετ δε βρίσκεις τα καλά επιστημονικά περιοδικά, αλλά έχω τρόπους να τα ψάξω.Έχω σύνδεση με  συνδρομητή στα καλύτερα  που δεν κυκλοφορούν στον Γκούγκλη. Πες μου το όνομα του περιοδικού και θα ψάξω

Όσο για τους άλλους,ούτε με νιάζουν, και συμφωνώ με οσα λέτε εσύ ο Σαμ

Αρέσει στο μέλος peripli

Paralia48

# 34 στις 7/7/2018
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από Red_October

Πάντως το άσπρο ψωμί το έχω βγάλει σχεδόν τελείως από την διατροφή μου, και αν και παραμένω ... τεράστιος αφού δεν μπορώ να κόψω εύκολα τα γλυκά, με κάποιες τροφές σαν αυτή που περιέκοψα, πχ αναψυκτικά με ζάχαρη και πολύ λιγότερο αλκοόλ, αμέσως έχασα 4 κιλά

και γω δεν τρώω άσπρο ψωμί, αλλά τρώω γλυκά όπως εσύ.

Αρέσει στο μέλος peripli

Paralia48

# 35 στις 7/7/2018
author
Αλλη χώρα

100 γραμ.υδατάνθρακα έχουν 400 θερμίδες. Τις υπόλοιπες 1600 από πού θα τις πάρει;

Υπερβολικά πολλά λίπη δημιουργούν επίσης πρόβλημα στο πεπτικό σύστημα , είναι δύσπεπτα, επιβαρύνουν το πάγκρεας κ.λ.π.

Έπειτα αυτά τα πολλά πρωινά αυγά, μήπως ανεβάζουν τη χοληστερίνη; .

Εγώ πάντως το πρωί τα αυγά δεν τα μπορώ με τίποτα. Αν δε φάω τα φρουτάκια μου και τη μαρμελαδα μου με το ψωμί και τον καφέ, δεν μπορώ να ξυπνήσω καλά

Αρέσει στο μέλος peripli

peripli

# 36 στις 7/7/2018
author
Γυναίκα / 60 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 2.887

Καλησπερουδια στις δυο κυριες! ! !

Καλε φιλεναδα μου, Παραλιτσα, εχεις σκεφτει οτι καλα κανεις αφου θες και τρως γλυκα? (σαφως εχεις τα ρισκα σου...)
Αλλα οτι κακως κανεις που δεν περιοριζεις το αμυλο???

Ισχυει οχι στις υπερβολες! Το εχω γραψει και στις διαιτες και πηγατε να με φατε!

Υδατανθρακες απο σαλατες και φρουτα!  Οτι το καλυτερο!  (το τελευταιο εχει και σακχαρα!)
Οχι οτι θα παθεις κατι τρομερο αν φας πατατομακαρονορυζοψωμαρες...μονο αν ειναι υπερβολικα! Απλως τα περιοριζεις και τα αντικαθιστα οσο μπορεις! Τελος.___  

(ακουσον ακουσον, ταδε εφη Παραλιτσα  : " Εγώ πάντως το πρωί τα αυγά δεν τα μπορώ με τίποτα. Αν δε φάω τα φρουτάκια μου και τη μαρμελαδα μου με το ψωμί και τον καφέ, δεν μπορώ να ξυπνήσω καλά")  Ρε συ, τη μαρμελεϊντ και τις ψωμαρες τί τις θες? Φαε ολιγα φουτακια και λιγο τυρακι ή γαλοπουλα απαχα...μιά χαρα!!!

Παμε τωρα στη συνδικτυα Σιβυλλα:

D'acord madame! 

Eκει που διαφωνω ειναι οταν η ομελεττα εχει λαδι πρωϊνιατικα, και οταν δεν πετιεται ο κροκος! Εγκλημα 1ου βαθμου! Τις π@@@ριτσες περι αρσης κινδυνου για τον κροκο...τις ακουω και τις γραφω εκει...ξερετε!!!   Το λαδι εχει θερμιδες...τί τις θελουμε πρωϊ-πρωϊ? Ειναι και βαρυ, φερνει καουρα...

Η πρωτη και καλυτερη πηγη αριστης πρωτεϊνης ειναι το ασπραδι. Θρεφει, ισχυροποιει του μυες, δινει πρωτεϊνη φουλ που σημαινει καιει λιπος και υγρα αυξανοντας βεβαιωςβεβαιως το μεταβολισμο!

Και το καλυτερο, με μπολικο αγγουρακι το πρωϊ και χτυπημενη με κουρκουμα κλπ τα γνωστα, γινεται σε αντικολλητικο και σιγανη φωτια...ενα τελειο προγευμα...νοστιμοτατο ελαφρυ χορταστικο...εεε, βαλτε και λιγο ψωμακι με ολυρα (μαυρο τελος παντων με ηλιοσπορο αν δε βρειτε το συγκεκριμενο). Αυτα για το πρωϊνο.

Σημειωσις: Ο "τσορμπας" = Μικρασιατικο φαγητο εξαιρετικο και νοστιμο, δεν ειναι τυχαιο!!!Ειναι συνδοιασμος ρυζιου με οσπρια-μπολικο κυμινο, και, δεν βαραινει τα εντερα...με αερια και τα γνωστα...τσεκαρισμενο!!!   (Παραλια...ακους???)

Τα υπολοιπα ψαξτε τα στις διαιτες. 

Συμφωνω με την Σιβυλλα, αμυλο γιοκ!   Αντε...λιγο...προτιμηστε ρυζι...εξαιρετικο...οι Ιαπωνες δεν ειναι βλακες...οοοχι!!!   (Παραλια...ξανακους???)  

Υπερβολη παντου=απαγορευεται (εξαιρειται το σεχχχ......δωωωστε!!! )

Χαιρετω τις κυριες (γεια σου κι εσενα μουσιτσα θεματοθετρια...τρομαρα σου)... ... 

Αρέσει στο μέλος Sivilla_I

Sivilla_I

# 37 στις 8/7/2018
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από Paralia48

επειδή από τη στιγμή που το διάβασα, ψάχνω στο διαδίκτυο και όλες οι σελίδες που βρίσκω μου λένε το αντίθετο για το άμυλο, πες μου σε παρακαλώ την πηγή σου.

Ξέρω ότι στο ίντερνετ δε βρίσκεις τα καλά επιστημονικά περιοδικά, αλλά έχω τρόπους να τα ψάξω.Έχω σύνδεση με  συνδρομητή στα καλύτερα  που δεν κυκλοφορούν στον Γκούγκλη. Πες μου το όνομα του περιοδικού και θα ψάξω

Όσο για τους άλλους,ούτε με νιάζουν, ούτε συμφωνώ με οσα λέτε εσύ ο Σαμ

Δεν έχω να σε παραπέμψω σε πολλά sites για έγκυρες πληροφορίες-(δεν επιτρέπεται να βάλω και λινκ)

μπορείς όμως να κάνεις μια αναζήτηση για "τροφές με καλό άμυλο"

"ανθεκτικό άμυλο"

και ποσοστά ημερήσιας πρόσληψης υδατανθράκων (σύνθετων και απλών)

Αυτό που απενοχοποιήθηκε αρκετά, είναι πλέον κάποια λιπαρά που είναι απαραίτητα για την πέψη

Τέλος, η πιο τρανή απόδειξη για το οτι οι υδατάνθρακες πρέπει να αποτελούν λιγότερο απο το 40% της ημερήσιας θερμιδικής πρόσληψης  (και πάλι ισχύει ο διαχωρισμός ανα προέλευση, πχ οχι λευκό αλεύρι επεξεργασμένο, αλλά πιτυρουχα, ολικής κλπ που διατηρούν τις φυτικές ίνες τους)

είναι οι υψηλοπρωτεϊνικές διατροφές, με περιορισμένους καλούς υδατάνθρακες, καλά λιπαρά, λίγα φρούτα και πολλά πολλά πράσινα κόκκινα πορτοκαλί κίτρινα και όλων των χρωμάτων τα λαχανικά

(καλή απόδειξη είμαι κι εγω βέβαια που απο ζουμπουρλούλα, έγινα άλλος άνθρωπος και μάλιστα σε ήδη προχωρημένη ηλικία και με πολλά χρόνια κακών συνηθειών)

Αρέσει στο μέλος peripli

Sivilla_I

# 38 στις 8/7/2018
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από Paralia48

Όσο για τους άλλους,ούτε με νιάζουν, ούτε συμφωνώ με οσα λέτε εσύ ο Σαμ

(δεν μπορώ να κάνω edit, περνούν απο έγκριση τα σχόλιά μου, αλλά βρήκα ενα site αρκετά καλό

που μιλάει για τους υδατάνθρακες απο φρούτα κλπ. είναι το itrofi)

Αρέσει στο μέλος peripli

Sivilla_I

# 39 στις 8/7/2018
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από Paralia48

100 γραμ.υδατάνθρακα έχουν 400 θερμίδες. Τις υπόλοιπες 1600 από πού θα τις πάρει;

Υπερβολικά πολλά λίπη δημιουργούν επίσης πρόβλημα στο πεπτικό σύστημα , είναι δύσπεπτα, επιβαρύνουν το πάγκρεας κ.λ.π.

Εγώ πάντως το πρωί τα αυγά δεν τα μπορώ με τίποτα. Αν δε φάω τα φρουτάκια μου και τη μαρμελαδα μου με το ψωμί και τον καφέ, δεν μπορώ να ξυπνήσω καλά

Με τα φρούτα σου έχεις ήδη πάρει όλους τους καλούς υδατάνθρακες για ενέργεια

ε και η μαρμελάδα χρειάζεται βρε Παραλία!  Αν δε φας και απο το δέντρο των απολαύσεων, δεν είναι ζωή είναι στρατόπεδο!

Αρέσει στα μέλη peripli, Paralia48

Sivilla_I

# 40 στις 8/7/2018
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από Paralia48

(βασανίζομαι χωρίς edit ελπίζω να μου τα συνοψίσουν τα μηνύματα γιατί στα λεω ενα ενα και βγαίνουν σε κομμάτια)

Με τα αυγά δεν είχα ποτέ θέμα χοληστερίνης γιατί αντισταθμίζω πολύ σε πρασινάδες αλλά και άσκηση

Οι θερμίδες δεν είναι απόλυτα ασφαλής τρόπος υπολογισμού, αλλά ενας πρόχειρος μπούσουλας

πχ άλλες θερμίδες παίρνεις απο 2 μερίδες σκέτο κρέας με λίγο αλάτι και άλλες απο μια πάστα με ίσες θερμίδες αλλά όχι ιδια λιπαρα-σάκχαρα κλπ

Υδατάνθρακες υπάρχουν σε όλα σχεδόν τα είδη τροφής μας. Στα φρούτα στα λαχανικά στα πάντα

Η προέλευσή τους μετράει όπως σου είπα και παραπάνω και τα υπόλοιπα καύσιμα που ρίχνεις στο οργανισμό σου για να λειτουργήσουν οι χημικές αντιδράσεις

Ας πούμε, μια μερίδα ζυμαρικά ολικής άλεσης, θα αφομοιωθούν πολύ καλύτερα απο τον οργανισμό σου και θα μεταβολιστούν γρηγορότερα (χονδρικά στο λέω)

αν τη φας συνοδείαι πράσινης σαλάτας και μάλιστα μπόλικης, απο οτι να τα φας χωρίς σαλάτα

Και στα λιπαρά ισχύει το κριτήριο της προέλευσης. Πχ άλλα λιπαρά σου προσφέρει το ελαιόλαδο άλλα οι ξηροί καρποί άλλα το βούτυρο

Αρέσει στο μέλος peripli
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε