Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Και τι κάνουμε τώρα που ήρθε η εποχή της εικόνας;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Kristina_

# 21 στις 4/7/2018
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.466
'Aρεσαν+: 0%

Να χαμε να λεγαμε ενα πραγμα

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από Lena_7_

#1    #11    #16

Η ασφυξιακη παραμορφωτικη καταστροφολογια...εντεινει την καταστροφη.

Αρέσει στα μέλη Lena_7_, Enikos

Enikos

# 22 στις 4/7/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.294

Προφανως και καταλαβα λαθος...

Τωρα που καταλαβα λοιπον, ας τοποθετηθω καλυτερα.

Πως αλλαζουμε εποχες...περα απο αυτες του ετους?

Με συνταγη?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από Sivilla_I

Εγω έβαλα εποχή γιατί αυτό ήθελα να πω

Εσείς βάλτε ο,τι σας ευχαριστεί!  

(όποιος νοσταλγεί τη φεουδαρχία, ας φτιάξει φέουδο να γίνει φεουδάρχης

όποιος νοσταλγεί παλαιο-πολιτισμούς, ας φτιάξει το μικρόκοσμό του

όπως του αρέσει

όποιο ενοχλείται απο τον κόσμο της εικόνας, ας φτιάξει εναν άλλο

με όσα του κάνουν)

ε κυριε νικ? καμια ιδέα ?

Αρέσει στο μέλος Lena_7_

Enikos

# 23 στις 4/7/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αφου δεν εξαιρεις τιποτε, τοτε τα ισοπεδωνεις ολα περα απο την περι του αντιθετου διαβεβαιωση σου...

Και ενα ακομη...εγω αν δεν καταλαβαινω, λεω οτι δεν καταλαβαινω...

Δεν κανω οτι...καταλαβαινω προκειμενου να...(βαλε οτι θες)...

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Sannyas

Ακόμη κι αν δεν κατάλαβες (ή δήθεν δεν κατάλαβες) τι εννοούσα, δεν εξαιρώ τίποτα. Τα περισσότερα πάντως ίσως τα άφησα εκτός της λίστας του #16

Επειδή όλο και κάποιος δεν θα κατάλαβε τι εννοούσα, υπάρχουν και «εικόνες» που δεν είναι "εικονικές", που είναι αληθινές ή τουλάχιστον είναι πιο αληθινές από τις περισσότερες, χωρίς τα ΔΗΘΕΝ του σχολίου #16

Αρέσει στο μέλος Lena_7_

Lena_7_

# 24 στις 4/7/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
Σε καθε ευθεια, ολο και μια στροφη θα ξεφυτρωσει, καλα που δεν πηρα το αεροπλανο σημερα...
Αρέσει στο μέλος Enikos

Red_October

# 25 στις 4/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από Lena_7_
Σε καθε ευθεια, ολο και μια στροφη θα ξεφυτρωσει, καλα που δεν πηρα το αεροπλανο σημερα...

Εκεί ψηλά δεν έχει κλειστές στροφές μόνο κενά αέρος...

Sivilla_I

# 26 στις 4/7/2018
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από Enikos

Προφανως και καταλαβα λαθος...

Τωρα που καταλαβα λοιπον, ας τοποθετηθω καλυτερα.

Πως αλλαζουμε εποχες...περα απο αυτες του ετους?

Με συνταγη?...

Μα γιατί θα πρέπει να αλλάξω τα λεγόμενά μου?

Πήρατε μια φράση μου και θέλτε να βάλω το "περιβάλλον" αντί του "εποχή"

Ε δεν θα το κάνω. Έγραψα εποχή και εννοώ εποχή.

Έχω απαντήσει στην ερώτησή σας, πριν:

Παραθέτω:

(όποιος νοσταλγεί τη φεουδαρχία, ας φτιάξει φέουδο να γίνει φεουδάρχης όποιος νοσταλγεί παλαιο-πολιτισμούς, ας φτιάξει το μικρόκοσμό του όπως του αρέσει, όποιος ενοχλείται απο τον κόσμο της εικόνας, ας φτιάξει εναν άλλο με όσα του κάνουν)

Εκτός απο τη χρονική αντικατάσταση που είναι αναπόφευκτη

υπάρχουν και τα χαρακτηριστικά των εποχών (των ιστορικών εποχών αν θέλετε)

τα οποία ναι, μπορεί κάποιος να τα αναπαράξει στο μικρόκοσμό του

πχ αν δεν μου αρέσουν τα κινητά, μπορώ να επικοινωνώ με αλληλογραφία έντυπη  

Lena_7_

# 27 στις 4/7/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Δε ταχαμε, τα φτιαξαμε για να τα πουμε.

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Kristina_

Να χαμε να λεγαμε ενα πραγμα

Αρέσει στο μέλος Enikos

Lena_7_

# 28 στις 4/7/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Σιγα μη παμε και απ τους ιδιους δρομους.

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από Red_October

Εκεί ψηλά δεν έχει κλειστές στροφές μόνο κενά αέρος...

Αρέσει στο μέλος Enikos

Nuvolla

# 29 στις 5/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από Nik_75

Το περάσαμε πολλές φορές...

Ναι σίγουρα συμφωνώ...

Η αλλαγή στον τρόπο που επικοινωνεί ο κόσμος έχει ενδιαφέρον αλλά βλέπω ότι δε συμβαίνει κάτι παρακάτω... Ποιο είναι το συμβάν; αναρωτιέμαι...

Δεν ξέρω... Μπορεί...

Δε συμβαίνει κάτι παρακάτω γιατί το παρακάτω είναι προσωπική σου υπόθεση,

όχι του κόσμου...

εσύ είσαι υπεύθυνος να νοηματοδοτήσεις ,ούτε ο κόσμος ,ούτε οι εποχές 

ντάξει δεν είναι και απαραίτητο να αντλείς από την εποχή  αλληλεπίδραση,τόσες και τόσες πέρασαν και        θα περάσουν ...

μπορείς όμως να Δημιουργήσεις μικρόκοσμους δικούς σου ,και να κινείσαι σε μέρη-τόπους-εποχές   που θα σου δίνουν την απαραίτητη για σένα δράση-αντίδραση ... ότι τέλος πάντων θες

marie_la_journaliste

# 30 στις 5/7/2018
author
Γυναίκα / 52 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πεύκα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 668

καλο το καρε.

αλλα σα το φιλι και το χαδι φιλε μου τιποτα!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Nik_75

Τι κάνουμε λοιπόν; Τώρα που έχει τόση δύναμη ένα καρέ της ύπαρξης κάποιου; Ένα στοπ-καρέ που σου δίνει το χρόνο να αναλογιστείς, να οραματιστείς, να στοχαστείς, να συγκρίνεις με τα δικά σου ερεθίσματα και πρότυπα και τελικά να το αρχειοθετήσεις, μαζί με τον απεικονιζόμενο, στο σωστό για σένα κουτάκι σου...

Και τελικά, αν αυτό το καρέ της ύπαρξης κάποιου χτυπάει μέσα σου χορδές που σε δυσκολεύουν ή σε στεναχωρούν, αν είσαι στεναχωρημένος τη στιγμή που το αντικρίζεις, αν για χίλιους προσωπικούς σου λόγους δε σου αρέσει αυτή η εικόνα - τρέχα γύρευε γιατί - να την απορρίπτεις, μαζί με τον απεικονιζόμενο βέβαια. Γιατί δεν έχεις μάθει να ξεχωρίζεις. Αυτή είναι ρε συ η εποχή της εικόνας! Όλα αρχειοθετούνται σε εικόνες. Οι μνήμες μας, οι σκέψεις μας, τα όνειρά μας, όλα έχουν εικόνα μέσα τους. Όλα εξαντλούνται σε μια εικόνα. Άρα γιατί όχι και ο απεικονιζόμενος;Άρα, γιατί όχι κι εσύ;;Κάνε τη σκέψη σου εικόνα μας μαθαίνανε στα σχολεία... Καλλιέργησε τη φαντασία μας λέγανε... Πού να'ξεραν! Δεν ήξεραν κι αυτοί... Αυτό κάναμε! Είμαστε καλοί μαθητές!Κι αν αυτό που έχει σκέψη μας, αν αυτή η εικόνα, δεν είναι η εικόνα που μου προβάλεις εσύ στο προφίλ σου, τότε δε μου κάνεις. Δεν ταιριάζουν οι εικόνες! Κατάλαβες;Νέα παιδιά που βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής και δε νιώθουν... Περίεργο μου φαίνεται... Μέσα από εικόνες μόνο. Μα τι πιθανότητα υπάρχει να ταιριάξουν αυτές οι ρημάδες; Καλύτερα παίξε λότο! Ποια η πιθανότητα μία φωτογραφία να έχει σχέση με τον πραγματικό άνθρωπο; Είναι μόνο ένα ενσταντανέ του!!

Θα αναρωτιέσαι άραγε γιατί φωνάζω έτσι τέτοια ώρα... Δεν είναι απλοϊκό. Όχι γιατί με απορρίπτουν. Με δέχονται κιόλας. Αλλά όλο το αλισβερίσι είναι εικονικό.. Γιατί το βλέπω γύρω μου παντού! Νέοι άνθρωποι που δε σχετίζονται με τίποτα! Φοβερή ιδέα η μεγάλη εικόνα!! Ο καθένας με τις εικόνες τους. Θυμάσαι το μέμορυ παλιά; Έπρεπε να ταιριάξουν δύο ολόιδιες. Το θυμάσαι;;

Φωνάζω λοιπόν γιατί το δικό μου άλμπουμ γέμισε και λέω να αρχίσω να το αδειάζω... 

Υπάρχει κανείς;

Αρέσει στο μέλος Nik_75

Enikos

# 31 στις 5/7/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αν και εξηγησα οτι καταλαβα λαθος περι περιβαλλοντος-εποχης...το αγνοησατε...και το μεταφρασατε ως οτι εγω κατι θελω να αλλαξετε εσεις. Αυθαιρετο πολυ...τιποτα μην αλλαξετε.

Και επιμενω διοτι δεν με ικανοποιει αυτη η μπερδεμενη απαντηση...

Οπου εποχη = Τι?

Μια ηλεκτρικη φαντασιωση, που αλλαζει βασει παλμων?

Μια φανταστικη κατασταση δηλαδη?...Που εχουμε την ευχερεια να αλλαζουμε σβελτα και κατα το δοκουν?

Οτι και αν εννοειτε...μπορουμε να αλλαξουμε την παρουσα εποχη μας?

Δεν λεω τιποτε περισσοτερο-λιγοτερο,απο οτι γραφω.

Αν ειναι να γινει δυσκολο, δεν πειραζει, μην μου απαντατε!

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Sivilla_I

Sivilla_I

# 32 στις 5/7/2018
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από Enikos

Αν και εξηγησα οτι καταλαβα λαθος περι περιβαλλοντος-εποχης...το αγνοησατε...και το μεταφρασατε ως οτι εγω κατι θελω να αλλαξετε εσεις. Αυθαιρετο πολυ...τιποτα μην αλλαξετε.

Και επιμενω διοτι δεν με ικανοποιει αυτη η μπερδεμενη απαντηση...

Οπου εποχη = Τι?

Μια ηλεκτρικη φαντασιωση, που αλλαζει βασει παλμων?

Μια φανταστικη κατασταση δηλαδη?...Που εχουμε την ευχερεια να αλλαζουμε σβελτα και κατα το δοκουν?

Οτι και αν εννοειτε...μπορουμε να αλλαξουμε την παρουσα εποχη μας?

Δεν λεω τιποτε περισσοτερο-λιγοτερο,απο οτι γραφω.

Αν ειναι να γινει δυσκολο, δεν πειραζει, μην μου απαντατε!

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Sivilla_I

Ε δεν θα το κάνω. Έγραψα εποχή και εννοώ εποχή.

Έχω απαντήσει στην ερώτησή σας, πριν:

Παραθέτω:

(όποιος νοσταλγεί τη φεουδαρχία, ας φτιάξει φέουδο να γίνει φεουδάρχης όποιος νοσταλγεί παλαιο-πολιτισμούς, ας φτιάξει το μικρόκοσμό του όπως του αρέσει, όποιος ενοχλείται απο τον κόσμο της εικόνας, ας φτιάξει εναν άλλο με όσα του κάνουν)

Εκτός απο τη χρονική αντικατάσταση που είναι αναπόφευκτη

υπάρχουν και τα χαρακτηριστικά των εποχών (των ιστορικών εποχών αν θέλετε)

τα οποία ναι, μπορεί κάποιος να τα αναπαράξει στο μικρόκοσμό του

πχ αν δεν μου αρέσουν τα κινητά, μπορώ να επικοινωνώ με αλληλογραφία έντυπη  

Εκτός απο τη χρονική αντικατάσταση που είναι αναπόφευκτη υπάρχουν και τα χαρακτηριστικά των εποχών (των ιστορικών εποχών αν θέλετε) τα οποία ναι, μπορεί κάποιος να τα αναπαράξει στο μικρόκοσμό τουπχ αν δεν μου αρέσουν τα κινητά, μπορώ να επικοινωνώ με αλληλογραφία έντυπη

(παράθεση απο προηγούμενο μήνυμά μου όπου εξηγώ και μάλιστα με παράδειγμα πρακτικό και συγκεκριμένο.)

Γιατί ναι, μπορούμε να ζούμε όπως δοκούμε αλλά και όπως φρονούμε

και όπως μας αρέσει! 

equinox_

# 33 στις 6/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Nik_75

Τι κάνουμε λοιπόν; Τώρα που έχει τόση δύναμη ένα καρέ της ύπαρξης κάποιου; Ένα στοπ-καρέ που σου δίνει το χρόνο να αναλογιστείς, να οραματιστείς, να στοχαστείς, να συγκρίνεις με τα δικά σου ερεθίσματα και πρότυπα και τελικά να το αρχειοθετήσεις, μαζί με τον απεικονιζόμενο, στο σωστό για σένα κουτάκι σου...

Και τελικά, αν αυτό το καρέ της ύπαρξης κάποιου χτυπάει μέσα σου χορδές που σε δυσκολεύουν ή σε στεναχωρούν, αν είσαι στεναχωρημένος τη στιγμή που το αντικρίζεις, αν για χίλιους προσωπικούς σου λόγους δε σου αρέσει αυτή η εικόνα - τρέχα γύρευε γιατί - να την απορρίπτεις, μαζί με τον απεικονιζόμενο βέβαια. Γιατί δεν έχεις μάθει να ξεχωρίζεις. Αυτή είναι ρε συ η εποχή της εικόνας! Όλα αρχειοθετούνται σε εικόνες. Οι μνήμες μας, οι σκέψεις μας, τα όνειρά μας, όλα έχουν εικόνα μέσα τους. Όλα εξαντλούνται σε μια εικόνα. Άρα γιατί όχι και ο απεικονιζόμενος;Άρα, γιατί όχι κι εσύ;;Κάνε τη σκέψη σου εικόνα μας μαθαίνανε στα σχολεία... Καλλιέργησε τη φαντασία μας λέγανε... Πού να'ξεραν! Δεν ήξεραν κι αυτοί... Αυτό κάναμε! Είμαστε καλοί μαθητές!Κι αν αυτό που έχει σκέψη μας, αν αυτή η εικόνα, δεν είναι η εικόνα που μου προβάλεις εσύ στο προφίλ σου, τότε δε μου κάνεις. Δεν ταιριάζουν οι εικόνες! Κατάλαβες;Νέα παιδιά που βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής και δε νιώθουν... Περίεργο μου φαίνεται... Μέσα από εικόνες μόνο. Μα τι πιθανότητα υπάρχει να ταιριάξουν αυτές οι ρημάδες; Καλύτερα παίξε λότο! Ποια η πιθανότητα μία φωτογραφία να έχει σχέση με τον πραγματικό άνθρωπο; Είναι μόνο ένα ενσταντανέ του!!

Θα αναρωτιέσαι άραγε γιατί φωνάζω έτσι τέτοια ώρα... Δεν είναι απλοϊκό. Όχι γιατί με απορρίπτουν. Με δέχονται κιόλας. Αλλά όλο το αλισβερίσι είναι εικονικό.. Γιατί το βλέπω γύρω μου παντού! Νέοι άνθρωποι που δε σχετίζονται με τίποτα! Φοβερή ιδέα η μεγάλη εικόνα!! Ο καθένας με τις εικόνες τους. Θυμάσαι το μέμορυ παλιά; Έπρεπε να ταιριάξουν δύο ολόιδιες. Το θυμάσαι;;

Φωνάζω λοιπόν γιατί το δικό μου άλμπουμ γέμισε και λέω να αρχίσω να το αδειάζω... 

Υπάρχει κανείς;

ο κόσμος, δεν έχει αλλαξει ριζικά τον τρόπο που επικοινωνεί, αλλά η ίδια η επικοινωνία εξελίσσεται. Υπήρχαν εποχές που τα μηνύματα περνούσαν χιλιόμετρα αποστάσεων μέσω καπνού, καθρεφτών, περιστεριών κ.λπ.

Ε, σήμερα είναι και μέσω εικόνων, που αντικατοπτρίζει την εξέλιξη της ανθρωπότητας, της ζωής μας, ως μια μεγάλη εικόνα, αν θες να το δεις και ετσι.

Αυτό είναι το συμβάν.

Η αλληλεπίδραση γίνεται εκεί όπου εστιάζει το ''μάτι σου''. Πραγματικός φακός που στέλνει πληροφορίες ''φωτογραφίες'' στο μυαλό απο το περιβάλλον με τα οπωσδήποτε ακόλουθα ''υπό-κειμενικά, εσωτερικά μας κριτήρια-σχόλια''.
Το μυαλό δεν αποθηκεύει κάτι, αν δεν συνδέεται με έντονες αισθήσεις ή έντονα συναισθήματα, που τα τελευταία προκαλούνται αυτόματα-ενστικτωδώς ή απο τις σκέψεις.

Αυτά μας επιβαρύνουν, όταν είναι ''βαριά και βαθιά''

Γγ: Τα μικρά παιδιά δεν σκέφτονται, αλλά δρουν, δημιουργούν παιχνίδια, σκέτα με εικόνες της φαντασίωσης τους. Γι' αυτό όταν παίζουν, είναι τόσο αληθινό!

Ο μεγάλος άνθρωπος - κάνει την εικόνα, προτού την τσεκάρει μέσα απο τις σκέψεις/αναμνήσεις των συναισθημάτων του.
Ο μεγάλος, ''δεεεν παιζει με αυτά'' αλλά κάθε τι του, έχει το υπόστρωμα του, το παρασκήνιο του και τη ''βιτρίνα'' του, φυσικά.
Των μεγάλων, οι εικόνες τους/μας αμέτρητες φορές είναι απατηλές, φαντασμαγορικές - για εμάς ή για τους άλλους και τίποτα δεν είναι ετσι, όπως φαινεται ή θέλουμε να φαινεται.

Nuvolla

# 34 στις 6/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
όλα θέλουν το χρόνο τους και τον τόπο τους ...
σάματις εμείς σαν νέοι δεν ενθουσιαζόμασταν απ την εικόνα (τότε ) 
Τώρα με το ηλεκτρονικό τρόπο  γίνεται βομβαρδισμός , η πληροφόρηση έρχεται με τέτοια ταχύτητα που ο εγκέφαλος στο τέλος κουρκουτιάζει Ο ψυχισμός πάντως  ζητά  ανθρώπινη επαφή,νοηματοδότηση , μόνο έτσι το οικοδόμημα είναι στερεο.

Πάντως το μήνυμα ζωή ίσον  ευχαρίστηση + εντυπωσιασμός παίζει πολλά πολλάαα  χρόνια , νομίζω πως φτάσαμε στο τέρμα αυτής της περιόδου.(ή φτάνουμε οσονούπω )

Το βλέπουμε γύρω μας ,  σχεδόν όλοι αναμοχλεύουμε τρόπους διαφυγής ,αναπροσαρμόζουμε συνθήκες,  και θέλω να πιστεύω πως αν όχι εμείς (η γενια μας δηλ ) οι επόμενες θα καταφέρουν να ξεφύγουν   απ όλο αυτό.    θα ξεκινήσει μια Νέα Ιστορία χωρίς διαιρέσεις ,με παραδοχή λαθών χωρίς κριτική τάση ,  με πιο καθάρια  φίλτρα, για μεγαλύτερη πνευματική ενότητα μέσα απ την διαφορετικότητα.   

Nik_75

# 35 στις 11/7/2018
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 4

Ναι... Η εποχή θέλει εικόνες... Σε τέτοιο βαθμό που να κοντράρουν τη φυσική - κοινά αντιληπτή πραγματικότητα (αν υπάρχει κάτι τέτοιο). Μπορεί κανείς να φορέσει κάσκα και να ζει για λίγο σε κόσμο τέτοιων εικόνων. Μπορεί να μάθει να δημιουργεί τις εικόνες που του αρέσουν ή να επιλέγει ανάμεσα σε κάποιες έτοιμες από κάποιον άλλον. Αυτός ο εικονικός κόσμος γιγαντώνεται και έρχεται σε διάλογο με το "φυσικό". 

Όλο αυτό μοιάζει γοητευτικό και να πω την αλήθεια, για μένα είναι σε πολλές περιπτώσεις και ιδιαιτέρως σε επαγγελματικό επίπεδο. Αυτό που δε μου αρέσει όμως προς το παρόν είναι ότι φοράς κάσκες. Μεταφορικές και κυριολεκτικές... Είσαι μόνος σου. Ο άλλος μπορεί να ενοχλεί; Να μην ταιριάζει; Εκτός αν είναι στον κόσμο της κάσκας; Μέχρι να μη θέλουμε άλλο;Μα δε χρειάζεται και η κάσκα απαραίτητα. Μιλάω για την κάσκα της εικονικής πραγματικότητας. Αυτή είναι η κάσκα που μας αλλάζει τον κόσμο και τον κάνει όπως τον θέλουμε. Αλλά αυτό δε θυμίζει την επικοινωνία μέσω Internet; Αλήθεια να ρωτήσω κάτι; Αυτές οι "κάσκες" αποδυναμώνουν ή όχι τη φυσική επικοινωνία; Επιβάλλουν ή όχι νέες δυναμικές; Αν πούμε ότι κάθε ένας από εμάς έχει συγκεκριμένο απόθεμα ενέργειας για να επικοινωνεί, και αν πούμε ότι το παρακάνει με το εικονικό, τότε πώς τα καταφέρνει έξω; Γεμίζει το ίδιο;
Να είστε όλοι καλά!

sAvArA

# 36 στις 12/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το αποθεμα επικοινωνιας

Μου ,ειναι ανεξαντλητο!!

και Μεσα και Εξω!!

Φτανει να υπαρχει καλη ανατροφοδοτηση..

Κι εδω μεσα εχει...

Εκει εξω ειναι οι φιλοι -οι συναδελφοι που εκπεμπουμε στο ιδιο μηκος κυματος, τα βιβλια που διαβαζω οι ποιηταδες που αγσπω- το αισθημα που με γλυκαινει και οι συγγενεις (που εχω κρατησει ) και κανω "παιχνιδι"...

Οσο για τις κασκες;;

Κι αυτες καλες που και που..

Σε ταξιδευουν..."αλλου"..& γυριζοντας απο "εκει" επικοινωνω το "ταξιδι" με οσους απο τους παραπανω που ανεφερα πιστευω οτι αφορα-ενδιαφερει..

Θελετε οπωσδηποτε να βρετε κατι μεμπτο;;Γιατι αραγε;;

giorgos170

# 37 στις 12/7/2018
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση
Ν. Λέσβου / Καλλονή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 9.683

έχουνε & οι πλούσιοι, τα προβλήματά τους ...

>>>>>>>>>>>>
Θελετε  οπωσδηποτε  να  βρετε  κατι  μεμπτο ;;    Γιατι αραγε ;;
<<<<<<<<<<<<

Αρέσει στα μέλη Enikos, Mindthegap-

alisida

# 38 στις 12/7/2018
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.593

Δεν το βρισκω καταστροφικο το οτι οι εικονες εχουν αντικαταστησει τις λεξεις ,χαρη συντομιας ...

Ομως βρισκω καταστροφικο το να τις αντικαθιστουν και στο μυαλο μας..

.( πολλες φορες παιρνω στυλο και χαρτι και γραφω ,ετσι ,επειδη καταλαβα οτι δυσκολευομουν καποια στιγμη να συρω το στυλο,κοντευα να το ξεχασω )...

Για τον ιδιο λογο προσπαθω να μιλησω εδω μεσα,ετσι ,για να μην ξεχασω και πως μιλανε ...

Αρέσει στο μέλος Nik_75

giorgos170

# 39 στις 12/7/2018
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση
Ν. Λέσβου / Καλλονή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 9.683

μιλάς κρητικά,   με κρητική διάθεση θέλω ναπώ...

>>>>>>>>>>>>>
Για τον ιδιο λογο προσπαθω να μιλησω εδω μεσα,ετσι ,για να μην ξεχασω και πως μιλανε ... 
<<<<<<<<<<<<<

μην τον αφύνεται σε ησυχία ...

Αρέσει στο μέλος Nik_75

Nik_75

# 40 στις 12/7/2018
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 4

Καλησπέρα σε όλους!!

Ίσως να έχετε δίκιο εσείς που αναρωτιέστε γιατί να πρέπει να είναι κακό... Εγώ θα πω ότι κακό σίγουρα δεν είναι έτσι γενικά. Είναι το πώς το χειριζόμαστε εμείς.Τέλος πάντων, όλα παίζουν...
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε