Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αν μπορούσες να διαβάζεις σκεψεις

Επιλέξτε σελίδα: (1-11)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

equinox_

# 81 στις 12/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 80 από Lena_7_

#75   #76

Η τελευταια μου προταση, τιποτα περισσοτερο η λιγοτερο,  δεν μπηκε τελευταια τυχαια.
 Εχω δει πως εξελισσονται αυτες οι συζητησεις και την εγραψα σαν προλογο στα δυο αυτα ποστς   
 αναμενοντας τι ερχεται.
 Τιποτα περισσοτερο η λιγοτερο.
  Μια θεση μου εγραψα συνειδητα, ξεροντας οτι οποιος το κανει και πει αυτο που σκεφτεται ειλικρινα,
  μετατρεπεται αυτοματα στα ματια των αλλων σε καμηλα, που μπορουν να του "φορτωσουν" οτιδηποτε    και να μεταλλαξουν και τις προθεσεις και τους σκοπους του, φερνοντας τα ο καθενας στη βολη και τα μετρα 
  του.
  [Πχ εβλεπες το προσωπο( λες και το ξερω) δεν εβλεπες το γραπτο, δεν κατανοησες,  εχεις θεματα,   εχεις 
   πλασει χαρακτηρες, παιρνεις αμπαριζα αλλους κλπ, εισαι εκτος θεματος, εκαναν πουλακια τα ματια σου 
   κλπ]
   Δεν τα θεωρω επιχειρηματα ολα αυτα παρα βελακια για ψιλοπροσωπικη επιθεση μικροπρεπους                       χαρακτηρα,  για ανθρωπους  που θελουν να " ακουμπησουν" εννοιες οπως η "Αληθεια" και να ειναι                 καλοπροαιρετοι
   Οποτε το σταματαμε εδω και ισχυει το προβλεψιμο και δεδομενο ...
   τιποτα περισσοτερο η λιγοτερο εξ αρχης.
 .

το προβλέψιμο και το δεδομένο είναι άλλο...

όταν τα βελάκια βγαίνουν απο εμάς, δεν είναι ''ψιλοεπιθεση μικροπρεπους χαρακτηρα'', αλλά ''αλήθεια''

όταν μας τα επιστρέψουν όμως, γίνονται αμεσως!

μα πόσο μου αρέσει όταν δεν βλέπουμε πέρα απ' τη μύτη μας

ο,τι πεις

Sourya

# 82 στις 12/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μια σαύρα βλέπει ένα κοάλα επάνω σ' ένα δέντρο. -Τι κάνεις εκεί πάνω; Στρίβω και κα πνιζω μπαφους του λεει ,ανέβα κι εσυ. Ανεβαινει η σαυρα και αρχίζουν να καπνίζουν έως ότου η σαυρα ζαλίστηκε και λέει: πάω να πειω λίγο  νερό. Καλα λεει το κοαλα. Εκεί που εσκειψε η σαυρα  στη λιμνούλα κόντεψε να πέσει μέσα. Την βλέπει ένας κροκόδειλος και λέει.:Ας πάω να την βοηθήσω ,τι στο καλό είμαστε το ίδιο ειδος.Μα καλά τι έπαθες και είσαι έτσι της λέει. Να καπνίζαμε μπάφους με το κοάλα και ζαλίστηκα. Μπάφους; Που είναι να πάω κι εγώ ;ρωτάει ο κροκόδειλος. Να εκεί πάνω στο δέντρο. Πάει ο κροκόδειλος και με το που τον βλέπει το κοάλα ,γουρλωνει τα μάτια του και του λεει:Μα πόσο νερό ήπιες και έγινες έτσι;

Lena_7_

# 83 στις 12/7/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
'Aρεσαν+: 0%

-Γιάννης Τόλιας, «ΨΕΜΑ»

«Αλήθεια, α στερητ.+ λήθη προσδιορίζει γεγονότα ή πράγματαπου δεν είναι δυνατόν να λησμονηθούν ή να αποκρυβούν» 
 Αλήθεια Σκληρή λέξη τιμωρός  σου στερεί τη διαδικασία της λήθης  και σε καταδικάζει σε μια συνεχή και δια βίου επώδυνη υπόμνηση  Επιστρέφει την φθαρμένη πραγματικότητα μιας εποχής περασμένης  Απουσιολόγος αριστούχος του χρόνουδεν σου χαρίζει ούτε μια απουσία λησμονιάς 
Ω! ψέμα εφήμερο, επινόηση, και κρύπτη της φαντασίας.
 Υ.Γ. Η μυστική συνάντηση με το γοητευτικό ψέμαείναι η ανομολόγητη αμαρτία της αλήθειας. 
 Η αλήθεια έχει πολλές εκδοχές Διαλέγουμε όποια μας συμφέρει Το ψέμα όμως έχει μια και μόνη συναρπαστική εκδοχή Ένα περίτεχνο ψέμα διαθέτει θεατρικότητα Μια φτωχή εκδοχή της αλήθειας, θεατρινισμό Το ψέμα προσφέρει θαλπωρή  Η αλήθεια παγετώνα  Το ψέμα κοχλάζει στην κόλαση της φαντασίας  λεπτοτέχνημα απάτης  Μεταίχμιο ονειρικού με το γήινο Μπισκότο τραγανόμε παχιά στρώση σοκολάταςψημένο στο φούρνο της επινόησης  Επιμύθιο ανομολόγητου φόβου 
 Υ.Γ. Μήπως και το όνειρο ψέμα της αλήθειας μας δεν είναι;
Αρέσει στο μέλος Enikos

Rosemarys-Baby

# 84 στις 12/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ηθικό για μένα είναι το να είσαι παντού αληθινός...ακόμα και στο ξεκατίνιασμα...

Τη ρήση "τα εν οίκω μη εν δήμω"  τη θεωρώ μικροαστική και τη "χαρίζω" στην όποια, αγία ελληνική οικογένεια ή σχέση παρουσιάζεται στον "δήμο"  ως υπέροχη και αξιοπρεπής αλλά στην πραγματικότητα ζέχνει σαπίλα. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 75 από Lena_7_

equinox_, εχεις παρει νυστερι και λαβιδα εβαλες κατω την "Αληθεια" και με καλεις ναρθω να της αφαιρεσουμε τη συκωταρια σαν ειδικοι χειρουργοι,  ενω ειμαστε ολοι μπροστα της λαμαριναδες σε φαναρτζιδικο.

Ειδικα μαλιστα, οταν το ολο κειμενο θυμιζει σοφιστεια,  με αναφορες σε αληθειες υποκειμενικες, αντικειμενικες,  υποαληθειες και συγκρισεις με τις δικες μου "εκ προθεσεων πραξεις",  που δεν εχουν καμμια σχεση με τα συγκεκριμενα γεγονοτα που αναφερομαι στο αρχικο ποστ μου #40. 

Με ενοχλει ιδιαιτερη η γενικευση,  προκειμενου να κουκουλωθει η ατομικοτητα και αυτο το καθρεφτακι,  που μονιμα κυκλοφορει,  οταν κατι ενοχλει.

Και για να μην νομισεις οτι αποφευγω να απαντησω...η αληθεια που αναφερθηκε σαυτο το ποστ ηταν η Πασιφανης

Οταν διαβαζω εναν ανθρωπο να γραφει το παρακατω: 

Πρώτα, χρειάζομαι να εξασφαλίσωτη σωστή και ηθική χρήση αυτών(σκεψεων), και να θιγει την εννοια της ηθικης  των σκεψεων πριν βγουν παραεξω...

ενω πριν κατι βδομαδες ξεμπροστιαζε σε ενα φορουμ λεπτομερειες των προβληματων της σχεσης του, 

που δεν αφορουσαν κανενα...

ειχε στειλει εκδρομη την ηθικη των σκεψεων που εγραφε εδω και ολοι διαβαζαμε? 

Μια και λοιπον το φορουμ απο οσο εχω καταλαβει ειναι υψηλων προδιαγραφων, 

νομιζω οτι εχω δικαιωμα σαν μελος  να εκφερω γνωμη σε κατι που αντιλαμβανομαι 

και σαν αναγνωστης να επιλεγω μεσα απο τα γραπτα τους 

ποιους θα λαμβανω σοβαρα υποψιν η οχι.

Τιποτα παραπανω η λιγοτερο.

equinox_

# 85 στις 12/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 82 από Sourya

Μια σαύρα βλέπει ένα κοάλα επάνω σ' ένα δέντρο. -Τι κάνεις εκεί πάνω; Στρίβω και κα πνιζω μπαφους του λεει ,ανέβα κι εσυ. Ανεβαινει η σαυρα και αρχίζουν να καπνίζουν έως ότου η σαυρα ζαλίστηκε και λέει: πάω να πειω λίγο  νερό. Καλα λεει το κοαλα. Εκεί που εσκειψε η σαυρα  στη λιμνούλα κόντεψε να πέσει μέσα. Την βλέπει ένας κροκόδειλος και λέει.:Ας πάω να την βοηθήσω ,τι στο καλό είμαστε το ίδιο ειδος.Μα καλά τι έπαθες και είσαι έτσι της λέει. Να καπνίζαμε μπάφους με το κοάλα και ζαλίστηκα. Μπάφους; Που είναι να πάω κι εγώ ;ρωτάει ο κροκόδειλος. Να εκεί πάνω στο δέντρο. Πάει ο κροκόδειλος και με το που τον βλέπει το κοάλα ,γουρλωνει τα μάτια του και του λεει:Μα πόσο νερό ήπιες και έγινες έτσι;

Sourya

# 86 στις 12/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Η ηθική στη ζωή μου ήταν πάντα απλή. Μου φαίρονται καλά, τους φαιρομαι καλυτερα

Παράθεση:
Σχόλιο # 84 από Rosemarys-Baby

ηθικό για μένα είναι το να είσαι παντού αληθινός...ακόμα και στο ξεκατίνιασμα...

Τη ρήση "τα εν οίκω μη εν δήμω"  τη θεωρώ μικροαστική και τη "χαρίζω" στην όποια, αγία ελληνική οικογένεια ή σχέση παρουσιάζεται στον "δήμο"  ως υπέροχη και αξιοπρεπής αλλά στην πραγματικότητα ζέχνει σαπίλα. 

Παράθεση:

Sourya

# 87 στις 12/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Φτιάχνεις ένα ψέμα νομίζοντας ότι θα σωθείς ,αλλά η αλήθεια πάντα βγαίνει στην επιφανεια

Παράθεση:
Σχόλιο # 83 από Lena_7_

-Γιάννης Τόλιας, «ΨΕΜΑ»

«Αλήθεια, α στερητ.+ λήθη προσδιορίζει γεγονότα ή πράγματαπου δεν είναι δυνατόν να λησμονηθούν ή να αποκρυβούν» 
 Αλήθεια Σκληρή λέξη τιμωρός  σου στερεί τη διαδικασία της λήθης  και σε καταδικάζει σε μια συνεχή και δια βίου επώδυνη υπόμνηση  Επιστρέφει την φθαρμένη πραγματικότητα μιας εποχής περασμένης  Απουσιολόγος αριστούχος του χρόνουδεν σου χαρίζει ούτε μια απουσία λησμονιάς 
Ω! ψέμα εφήμερο, επινόηση, και κρύπτη της φαντασίας.
 Υ.Γ. Η μυστική συνάντηση με το γοητευτικό ψέμαείναι η ανομολόγητη αμαρτία της αλήθειας. 
 Η αλήθεια έχει πολλές εκδοχές Διαλέγουμε όποια μας συμφέρει Το ψέμα όμως έχει μια και μόνη συναρπαστική εκδοχή Ένα περίτεχνο ψέμα διαθέτει θεατρικότητα Μια φτωχή εκδοχή της αλήθειας, θεατρινισμό Το ψέμα προσφέρει θαλπωρή  Η αλήθεια παγετώνα  Το ψέμα κοχλάζει στην κόλαση της φαντασίας  λεπτοτέχνημα απάτης  Μεταίχμιο ονειρικού με το γήινο Μπισκότο τραγανόμε παχιά στρώση σοκολάταςψημένο στο φούρνο της επινόησης  Επιμύθιο ανομολόγητου φόβου 
 Υ.Γ. Μήπως και το όνειρο ψέμα της αλήθειας μας δεν είναι;

Lena_7_

# 88 στις 12/7/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Δεν εφταιγεν ο ιδιος. Τοσος ητανε...

Παράθεση:

Αρέσει στο μέλος Enikos

Lena_7_

# 89 στις 12/7/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Οπως τα λες, ...Verba volant, scripta manent...

Παράθεση:
Σχόλιο # 87 από Sourya

Φτιάχνεις ένα ψέμα νομίζοντας ότι θα σωθείς ,αλλά η αλήθεια πάντα βγαίνει στην επιφανεια

Αρέσει στο μέλος Enikos

tzoulia59

# 90 στις 12/7/2018
author
Γυναίκα / 82 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.490

ο  μονος που μ ενδιαφερει τι σκεφτεται  ειναι ...ο αντρας που μ ενδιαφερει ...

ολων  των αλλων οι σκεψεις ,με κρατουν παγερα αδιαφορη ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Sourya

Αν μπορούσες να διαβάζεις σκεψεις

Υπάρχει κάποιος -καποια που θα ήθελε να μπορεί να διαβάζει  σκέψεις ;(Η εναλλακτική ερώτηση, ποιος θα αντεχε να διαβάζει σκέψεις

Rosemarys-Baby

# 91 στις 12/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

αναφέρεσαι σε κάποιον συγκεκριμένα; 

αν ναι, δεν με ενδιαφέρει...εγώ λέω την άποψη μου περί ηθικής ...

είπαμε, ο κόσμος είναι πιο μεγάλος από αυτόν που βλέπουμε.

Παράθεση:
Σχόλιο # 88 από Lena_7_

Δεν εφταιγεν ο ιδιος. Τοσος ητανε...

Rosemarys-Baby

# 92 στις 12/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ρε πάτε καλά; 

ποιος να σωθεί από ποιον;;;  
πλάκα έχετε...

Rosemarys-Baby

# 93 στις 12/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

αυτό είναι τρόπος συμπεριφοράς...όχι ηθική.

σα να λες ότι αλλάζεις  την ηθική σου, ανάλογα με το τι πράττουν οι άλλοι...

ε τότε δεν είναι ηθική, είναι χαμαιλεοντισμός.

Παράθεση:
Σχόλιο # 86 από Sourya

Η ηθική στη ζωή μου ήταν πάντα απλή. Μου φαίρονται καλά, τους φαιρομαι καλυτερα

Lena_7_

# 94 στις 13/7/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Μανόλης Αναγνωστάκης

Δεν έφταιγεν ο ίδιος, τόσος ήτανε 

η εποχή, τα βάρη, οι συνθήκες 

κι άλλοι την πάθανε που τότε είπαν το ναι 

και δεν ακούσανε των παλιών τις υποθήκες. 

Τάχα η θέλησή σου λίγη 

τάχα ο πόνος σου μεγάλος 

η ζημιά ήτανε στο ζύγι 

πάντα φταίει κάποιος άλλος. 

Καλά καλά ποιο είναι το κέρδος, 

ποια η ζημιάποιος να το πει δεν ξέρει 

το βέβαιο ήτανε πως κάτι δεν πήγε καλά

δεν έφτασε όπου ονειρεύτηκε το χέρι. 

Δεν έφταιγεν ο ίδιος, τόσος ήτανε 

κι οι άνθρωποι γεμάτοι είναι τώρα απαιτήσεις 

αφού σήμερα δε θά `λεγε το ίδιο το ναι 

τώρα περίσσεψαν η σύνεση και η κρίση.

Παράθεση:
Σχόλιο # 91 από Rosemarys-Baby

αναφέρεσαι σε κάποιον συγκεκριμένα; 

αν ναι, δεν με ενδιαφέρει...εγώ λέω την άποψη μου περί ηθικής ...

είπαμε, ο κόσμος είναι πιο μεγάλος από αυτόν που βλέπουμε.

Αρέσει στο μέλος Enikos

Lena_7_

# 95 στις 13/7/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

https://www.youtube.com/watch?v=ApmIngckgiE

Το κείμενο σας δεν μπορεί ...και να θελει...
Αρέσει στο μέλος Enikos

Manzarec

# 96 στις 13/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Την ηθική.

...την διδαχτήκαμε στα σχολεία, μάθαμε ορισμούς, έννοιες, θεωρίες.

Όμως, εξακολουθεί να είναι κάτι το φιλοσοφικό, που ο καθείς μπορεί να το μετρήσει και να το ράψει, ανάλογα με το μπόι του.Και μη μου πείτε πως υποστήριξα πως οι κοντοί, είναι ανήθικοι!!!

equinox_

# 97 στις 13/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 88 από Lena_7_

Τοσος ητανε...

ητανε!

και εσύ, γιατί εχεις μείνει εκεί;

δεν ξέρεις πως όλα αλλάζουν;

δεν ξέρεις πως και εσύ προχθές μπορεί να ήσουν ''τόσο'', σήμερα άλλο ''τόσο'', μεθαύριο μισή του κάθε ''τόσου'' ή να το πολλαπλασιάζεις;

ή δεν αλλάζεις με τίποτα εσύ και σε τίποτα;

ή νομίζεις πως, όλοι θα πρέπει να έχουν υπόψη τα δικά σου τοσό-μετρα, πως ο κόσμος θα πρέπει να γυρίζει γύρω απο εσενα και όλοι θα πρέπει να υπολογίσουν τα δικά σου ''στάνταρτ'';

κατέβα λίγο απο τον θρόνο, όπου κανένας δεν σε έχει βάλει ως κριτής των άλλων των πράξεων και που προσπαθείς να κάνεις τις προσωπικές σου προτιμήσεις ξένες υποχρεωσεις προς εσενα, σαν να σου χρωστάμε κάτι για να ηρεμήσεις...

...και που είναι μια δυσάρεστη, εγωκεντρική, απλούστατη στάση και αυτό, δεν είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να είσαι περήφανη!

Enikos

# 98 στις 13/7/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.243

Ε, δεν μπορω να ειμαι και τοσο νυχτα στις διαλεκτικες αποσαφηνισεις, του πως αντιλαμβανεται κανεις την γλωσσα του για τον ιδιο και πως για τους αλλους!

Ειναι το νεο παιχνιδακι αυτο. Καθε λεξη στερειται εννοιας, μεχρι να την δωσουμε εμεις και να υποχρεωθει να ακολουθησει το ποπολο, διαφορετικα θα σκισουμε τα προικια μας...

Γιατι περι εννοιων, περα βρεχει...

Γιατι περι πρακτικων, περα βρεχει...

Γιατι περι στασεων ζωης, περα βρεχει...

Γιατι περι σχεσης λογου-πραξης, πολυ περα βρεχει...

Γιατι περι εφαρμογης των τοσο καταπληκτικων θεωριων...βρεχει τοσο μακριυα που δεν ξερουμε που βρεχει...

Οπως ειπε και μια αξιαγαπητη φιλη μου προχτες..."pure evil"...

Αρέσει στα μέλη Kristina_, Lena_7_ και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 99 στις 13/7/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.243

Αυτο δεν το απευθυνουμε, γιατι μας αφορα ολους...

Αν δεν κανω λαθος...

Παράθεση:
Σχόλιο # 97 από equinox_

ή νομίζεις πως, όλοι θα πρέπει να έχουν υπόψη τα δικά σου τοσό-μετρα, πως ο κόσμος θα πρέπει να γυρίζει γύρω απο εσενα και όλοι θα πρέπει να υπολογίσουν τα δικά σου ''στάνταρτ'';

Αρέσει στο μέλος Lena_7_

Sourya

# 100 στις 13/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ηθική για μένα είναι αυτό που με κάνει να νιώθω καλύτερα και όχι χειρότερα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 93 από Rosemarys-Baby

Παράθεση:
Σχόλιο # 93 από Rosemarys-Baby

Επιλέξτε σελίδα: (1-11)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε