Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Καρκινος. .η εξαθλιωση του ανθρωπου.

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

jane_do

# 21 στις 18/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από somebody961

Προσωπικά, στο τελευταίο μέρος που θα αναζητούσα λύση/άποψη για πρόβλημα υγείας, θα ήταν ένα φόρουμ που αντικείμενο του είναι οι ανθρώπινες σχέσεις και οι γενικές συζητήσεις.

Ενας που θα έκανε αυτό, δεν θα δίσταζε να πάει και στο μάγο τής φυλής. 

Δεν είναι υπεύθυνοι λοιπόν, ούτε το φόρουμ εδώ, ούτε τα μέλη που το απαρτίζουν, ούτε ο κάθε μάγος..

Κλασσικά δηλαδή, ακόμα μία φορά η 'λογική': "Οταν κάνουμε λάθος επιλογή, φταίει η επιλογή για το λάθος μας". (Αρκάς).

Κατά τα άλλα, από υπερβολικό 'μη μού άπτου' θα πάμε..

achinos

# 22 στις 19/7/2018
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από jane_do

ζενουλα δου... είσαι μια όαση στον εικονικό κόσμο... 

Όσο σκέφτομαι τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζεις... σκάω στα γέλια... 

όπως δλδ κάνω κ με τα δικά μου. 

Αρέσει στο μέλος giorgos170

jane_do

# 23 στις 19/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μη μου λες τέτοια γιατί θα κατέβω υποψήφια στις επόμενες εκλογές...

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από achinos

ζενουλα δου... είσαι μια όαση στον εικονικό κόσμο... 

Όσο σκέφτομαι τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζεις... σκάω στα γέλια... 

όπως δλδ κάνω κ με τα δικά μου. 

ZHLIASOY

# 24 στις 19/7/2018
author
Γυναίκα / 75 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160

Παρανοησατε καποιοι το θεμα εντελως..

Το γραφω κ η ιδια πισο απεχει απο μας?.

Εαν σε ενοχλει κ σενα το θεμα μου μπορεις να αποχωρησεις δεν θα σε ενοχλησουμε..

Σκεψεις μου εγραψα κ βιωματα απο δικους μου ανθρωπους κ δεν ξερω αν αυριο ειμαι στην θεση τους..

Οποιον λοιπον τον ενοχλει ελευθερος ειναι να την κανει..

Αυτα..

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Kristina_

Υπαρχουν πολλες ασθενειες που "απειλουν" το ροζ συννεφακι μας ...δε υπαρχει λογος να μιλαμε για "εξαθλιωση", εξευτελισμο αξιοπρεπεια...δηλαδη τι θελουμε?  ο καθε ενας να μην χει μονο την αρρωστια του να παλεψει αλλα θα χει και τον καημο μη μας χαλασει τη διαθεση με την εικονα του???... 

Θα θελα και γω μια διαχειριση που να διαγραψει το θεμα...αν θελετε να μιλησουμε για ασθενειες (που δε νομιζω) ας το κανουμε με σεβασμο στο συνανθρωπο που μπορει να ειμαστε και οι ιδιοι..χθες σημερα αυριο

Αρέσει στα μέλη somebody961, alisida

ZHLIASOY

# 25 στις 19/7/2018
author
Αλλη χώρα

Καποιους τους ενοχλουν οι λεξεις περισσοτερο απο το προβλημα.αν οι σκεψεις κ οι προβληματισμοι μου για την νοσο που ζω καθημερινα μεσα απο δικους μου ανθρωπους ετσι οπως το εκλαμβανω εγω  θεωρηθηκαν αστοχες   κ σκληρες..ενω η νοσος ειναι ελαφρια κ χαιδευει..

Τοσοι ανθρωποι που παλευουν καθημερινα ..Κ βεβαια δεν εχει σασπενς το θεμα κ αναλαφρα λογια οως σεξ φιλια παντρεμενοι χωρισμενοι τουρλουμπουκι για να μεινει το θεμα κ να συζητηθει..ε ναι εκει τα σχολια πανε συνεφο.Εκεινα πρεπει να μενουν τα θεματα ανεπαφα ..βοηθανε κοσμο..Τι να πω ..παραλληρημα.
Αρέσει στα μέλη somebody961, alisida

ZHLIASOY

# 26 στις 19/7/2018
author
Αλλη χώρα

Το θεμα ειναι σοβαρο ..αλλα συζητησιμο .ισως κ να εδινε λυσεις κ κουραγιο εαν το συζητουσαμε με την σοβαροτητα που του αρμοζει .κ οχι να βγαζαμε αυθαιρετα συμπερασματα  κ να το παρανοουσαμε.

Αυτα.

Υπογραφη Ζηλεια

Που της κοβει.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από agaph40
Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και πονάει ,και επειδή  έχω την βεβαιότητα ότι θα το διαβάσουν και ασθενείς και άτομα που το ζουν μέσα στο σπίτι τους, είμαι υπέρ της διαγραφής του.Προς σεβασμό όλων αυτών που δεν έχουν καμμιά όρεξη να διαβάζουν το "μακρύ" και το "κοντό" του κάθε φορουμιστα
Υπογραφή
Μια,που δεν της κόβει

Αρέσει στα μέλη Enikos, anassa_ και σε ακόμα 2 μέλη.

Mindthegap-

# 27 στις 19/7/2018
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.031

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από agaph40
Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και πονάει ,και επειδή  έχω την βεβαιότητα ότι θα το διαβάσουν και ασθενείς και άτομα που το ζουν μέσα στο σπίτι τους, είμαι υπέρ της διαγραφής του.

Με αυτο το σκεπτικο επειδη και εδω οπως και εκτος φορουμ υπαρχουν ανθρωποι ψυχικα ασταθεις (ασθενεις) που μας διαβαζουν...θα πρεπει να προσεχουμε τι γραφουμε  γιατι υπαρχει και η περιπτωση να φουνταρουν απο το μπαλκονι...

Κι αυτο σοβαρο εναι...

Αρέσει στα μέλη Enikos, Lena_7_ και σε ακόμα 3 μέλη.

alisida

# 28 στις 19/7/2018
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.174
Πριν δυο χρονια,συζητουσα με καποιον -πολυ κοντινο μου ατομο- που μολις ειχε παρει τη διαγνωση για την ασθενεια του .Για να πολεμησει την αρωστεια,επρεπε να κανει μια επεμβαση που κατα την απιψη του θα τον "εξαθλιωνε" σωματικα ... Με την παροτρυνση της οικογενειας του ( που φυσικα δεν ηθελαν να χασουν τον ανθρωπο τους ) και τη δικη μου ως αποψη αντιθετου φυλου μιας που η επεμβαση θα επηρεαζε αμεσα τη σεξουαλικη του λειτουργια ,,πηρε την αποφαση και το εκανε ... Αυτη τη στγμη ειναι εν ζωη,εχει ξεπερασει τον κινδυνο και σιγα- σιγα βρηκε λυσεις για ολα ... Λεπτομερεια ομως : ειναι οικονομικα δυνατος ... ...Το χρημα καποιες φορες βοηθαει την ψυχολογια ...Αντιθετα,πριν πολλα χρονια ,εχασα φιλη σε δυο μηνες απο την ιδια αρωστεια αλλα λαθος διαγνωση ...Ισως και να ειχε σωθει αν δεν ειχε στηριχτει μονο στην κρατικη προνοια ... Αυτα απο δικες μου εμπειριες .
Αρέσει στο μέλος ZHLIASOY

Arxontoula_

# 29 στις 19/7/2018
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Ελεγε η Mary Lasker, ακτιβίστρια για τη χρηματοδότηση της έρευνας για τη θεραπεία του καρκίνου, τις δεκαετίες του 50 και του 60.

"κατά κάποιον τρόπο, μια αρρώστια δεν υφίσταται έως ότου συμφωνήσουμε ότι υφίσταται με το να την αντιληφθούμε, να την ονομάσουμε, να αντιδράσουμε"

Προσωπικά θυμάμαι (και διορθώστε με αν κάνω λάθος), πριν 30-40 χρόνια, ίσως ακόμα και πιο πρόσφατα, η λέξη "καρκίνος" ήταν ταμπού.

Ηταν η "επάρατος", ή "παλιοαρώστια" ή κάτι συναφές, αλλά κανείς δεν αναφερόταν στην ασθένεια με το όνομά της. Ισως επειδή η έρευνα για τη θεραπεία ήταν πολύ πίσω, ίσως γιατί αντιμετωπιζόταν ως θανατηφόρος νόσος, οι άνθρωποι έκλειναν τα μάτια και τα αυτιά - δεν ήθελαν να την αναγνωρίσουν και να την ονοματίσουν.

Σιγά-σιγά αρχίσαμε να αντιλαμβανόμαστε οτι είναι μια αρρώστια που θεραπεύεται, κυρίως όταν διαγνωστεί έγκαιρα.

Οπότε κοριτσάκια, τις μαστογραφιούλες σας και τα Pap σας, αγοράκια τα PSA σας, μην παραμελείτε κανένα σύμπτωμα, μην κλείνετε τα μάτια και μιλήστε.

Γιατί όσο μιλάμε, ενημερωνόμαστε και σπάμε τον κύκλο του φόβου και της άρνησης.

Αρέσει στα μέλη anassa_, achinos και σε ακόμα 3 μέλη.

Mindthegap-

# 30 στις 19/7/2018
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.031

Εδω μεσα δηλαδη μονο για οτι εχει σχεση με σεξ, αιμα δακρυα και ιδρωτα, με απατησε γιατι την αγαπουσα, αποτριχωση και δε ξερω γω τι αλλο σχετικο...μπορουμε να συζηταμε;;; 

Δεν ειμαστε ικανοι να συζητησουμε για μια αρρωστια;;;  Ε ας το αποδειξουμε λοιπον...!!!

Να το κανουμε οπως στα χωρια παλια που εκρυβαν καποιες αρρωστιες γιατι ηταν ντροπη ή μπας και μπηκε ο διαολος μεσα τους... ;;

Επειδη χρησιμοποιηθηκαν καποιες λεξεις..οκ, κι εγω δεν συμφωνω με αυτες...πρεπει να διαγραψουμε το θεμα;;; 

Οταν χτυπαμε με τις λεξεις ανθρωπους που βαζουν θεματα εδω μεσα ή και μεταξυ μας...ξερετε εσεις τι παιζει απο πισω;;; Ποσο αυτα που τους λεμε τους επηρεαζουν ή οχι;;; 

ΤΙ...ΛΕΤΕ;;;

Πολυ επιλεκτικες ευαισθησιες βλεπω... 

Αρέσει στα μέλη anassa_, Enikos και σε ακόμα 6 μέλη.

26-29-31

# 31 στις 19/7/2018
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.470

Ολα τα λεφτα αυτο...

Ποσο με εχει απασχολησει αυτο ναξερες...

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από Mindthegap-

Οταν χτυπαμε με τις λεξεις ανθρωπους που βαζουν θεματα εδω μεσα ή και μεταξυ μας...ξερετε εσεις τι παιζει απο πισω;;; Ποσο αυτα που τους λεμε τους επηρεαζουν ή οχι;;; 

ΤΙ...ΛΕΤΕ;;;

Αρέσει στα μέλη anassa_, ZHLIASOY και σε ακόμα 3 μέλη.

ZHLIASOY

# 32 στις 19/7/2018
author
Αλλη χώρα
Ζω σε μια επαρχιακη μικρη πολη.Αυτο που ακουω καθημερινα κ δεν ειναι καθολου υπερβολη , ειναι ανθρωπους που εχουν καρκινο..κ μπορω να απαριθμησω τον τελευταιο χρονο στην πολη αυτην την μικρη 30 κρουσματα. απο τα οποια τα 5 προσωρινα θεραπευτηκαν(γιατι απο οσο ξερω πρεπει να περασουν 5 χρονια για να υπαρξει η σιγουρια )Οι 10 απεβιωσαν κ τα υπολοιπα 15 παλευουν με την νοσο..παλευουν να κρατηθουν στην ζωη .Βλεποντας ολο αυτο με τοσους ανθρωπους γυρω μου να νοσουν κ να παλευουν σε μια ανιση μαχη καταπονημενοι καταρακωμενοι αλλα με παθος να κρατηθουν στην ζωη..αναρωτιεμαι γιατι δεν υπαρχει φαρμακο ενω η επιστημη εχει φτασει τοσο ψηλα..γιατι αφηνει τοσους ανθρωπους να χανονται να υποφερουν ..Κ γιατι εχει εξαπλωθει τοσο πολυ σαν επιδημια.Αυτα ειναι τα ερωτηματα μου αυτη ειναι η αγωνια μου για τοσους ανθρωπους νεους που χανονται κ για τοσους ακομα που μελοντικα θα χαθουν.Τωρα εαν δεν ειμαστε ικανοι να συζητησουμε κ να πουμε τις αποψεις μας τις σκεψεις μας τους προβληματισμους μας πανω σε ενα τετοιο θεμα που μας αφορα κ μας προβληματιζει ΟΛΟΥΣ τι να πω..ας μεινουμε στο χα χα κ χου χου .Γιατι τελικα εδω μεσα αυτοι που σνομπαρουν το αναλαφρο σνομπαρουν κ το σοβαρο ..γιατι οι αποψεις κ οι προβληματισμοι φτανουν μεχρι το σεξ χωρις φιλια ..το παντρεμενος θελει παντρεμενη κλπ.Γιατι τελικα μεχρι εκει μπορουν να ξεδιπλωσουν την ποιοτητα κ την εξυπναδα τους..Εαν ο Σαμπορτ το επιθυμει κ εχει την ιδια αποψη με τους ενοχλουντες ας διαγραψει το θεμα..Εγω παντως εχω να πω πως σαν η αναλαφρη του φορουμ κ η χιουμοριστρια..με προβληματιζει πολυ το θεμα αυτο γιατι αυριο μπορει να υποφερει το δικο μου σπιτι..κ συμπασχω στο δραμα ολων αυτων των οικογενειων που παλευουν με την νοσο.Αυτα ειχα να πω κ τιποτε περισσοτερο.
Αρέσει στα μέλη alisida, Mindthegap- και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 33 στις 19/7/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.202

Καλε!...

Δεν εχεις διαβασει την διακηρυξη περι κοινωνικων ευαισθησιων?...

Ειναι το νεο ονομα της δεισιδαιμονιας!...

Σορι κιολα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από Mindthegap-

Εδω μεσα δηλαδη μονο για οτι εχει σχεση με σεξ, αιμα δακρυα και ιδρωτα, με απατησε γιατι την αγαπουσα, αποτριχωση και δε ξερω γω τι αλλο σχετικο...μπορουμε να συζηταμε;;; 

Δεν ειμαστε ικανοι να συζητησουμε για μια αρρωστια;;;  Ε ας το αποδειξουμε λοιπον...!!!

Να το κανουμε οπως στα χωρια παλια που εκρυβαν καποιες αρρωστιες γιατι ηταν ντροπη ή μπας και μπηκε ο διαολος μεσα τους... ;;

Επειδη χρησιμοποιηθηκαν καποιες λεξεις..οκ, κι εγω δεν συμφωνω με αυτες...πρεπει να διαγραψουμε το θεμα;;; 

ΤΙ...ΛΕΤΕ;;;

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, ZHLIASOY

Enikos

# 34 στις 19/7/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Τελικα...να διαγραφει οτιδηποτε δεν ειναι στα μετρα της αντιληψης μας (διοτι προκειται μονο γι' αυτο)...

Και να λεμε κανα βαρυγδουπο, ψαγμενο απο το ιντερνετ η απο τις λιστες των φαβοριτες...

Για να μην τρομαζουμε τη νυχτα και χρειαζεται να σκεπαζομαστε με την κουβερτα, ισα με πανω...

Που κανει και ζεστη...

Αλλα, οταν ανεβαζουμε εμεις παρομοια θεματα (για ευτελεις λογους), να τα θεωρουμε κατι σαν την Ηλιαδα, ας πουμε και να εξασφαλιζουμε με αναφορες...την ιεροτητα του δηθενισμου μας...

Αυτο μου λες?...

Δε γκαταλαβα!!!...

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από ZHLIASOY
Ζω σε μια επαρχιακη μικρη πολη.Αυτο που ακουω καθημερινα κ δεν ειναι καθολου υπερβολη , ειναι ανθρωπους που εχουν καρκινο..κ μπορω να απαριθμησω τον τελευταιο χρονο στην πολη αυτην την μικρη 30 κρουσματα. απο τα οποια τα 5 προσωρινα θεραπευτηκαν(γιατι απο οσο ξερω πρεπει να περασουν 5 χρονια για να υπαρξει η σιγουρια )Οι 10 απεβιωσαν κ τα υπολοιπα 15 παλευουν με την νοσο..παλευουν να κρατηθουν στην ζωη .Βλεποντας ολο αυτο με τοσους ανθρωπους γυρω μου να νοσουν κ να παλευουν σε μια ανιση μαχη καταπονημενοι καταρακωμενοι αλλα με παθος να κρατηθουν στην ζωη..αναρωτιεμαι γιατι δεν υπαρχει φαρμακο ενω η επιστημη εχει φτασει τοσο ψηλα..γιατι αφηνει τοσους ανθρωπους να χανονται να υποφερουν ..Κ γιατι εχει εξαπλωθει τοσο πολυ σαν επιδημια.Αυτα ειναι τα ερωτηματα μου αυτη ειναι η αγωνια μου για τοσους ανθρωπους νεους που χανονται κ για τοσους ακομα που μελοντικα θα χαθουν.Τωρα εαν δεν ειμαστε ικανοι να συζητησουμε κ να πουμε τις αποψεις μας τις σκεψεις μας τους προβληματισμους μας πανω σε ενα τετοιο θεμα που μας αφορα κ μας προβληματιζει ΟΛΟΥΣ τι να πω..ας μεινουμε στο χα χα κ χου χου .Γιατι τελικα εδω μεσα αυτοι που σνομπαρουν το αναλαφρο σνομπαρουν κ το σοβαρο ..γιατι οι αποψεις κ οι προβληματισμοι φτανουν μεχρι το σεξ χωρις φιλια ..το παντρεμενος θελει παντρεμενη κλπ.Γιατι τελικα μεχρι εκει μπορουν να ξεδιπλωσουν την ποιοτητα κ την εξυπναδα τους..Εαν ο Σαμπορτ το επιθυμει κ εχει την ιδια αποψη με τους ενοχλουντες ας διαγραψει το θεμα..Εγω παντως εχω να πω πως σαν η αναλαφρη του φορουμ κ η χιουμοριστρια..με προβληματιζει πολυ το θεμα αυτο γιατι αυριο μπορει να υποφερει το δικο μου σπιτι..κ συμπασχω στο δραμα ολων αυτων των οικογενειων που παλευουν με την νοσο.Αυτα ειχα να πω κ τιποτε περισσοτερο.

Αρέσει στα μέλη Lena_7_, Mindthegap- και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 35 στις 19/7/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αμ το αλλο?...

Ποτε δεχθηκαμε οτι πρεπει να ψηφισουμε για διαγραφη του θεματος...

Οταν ενοχληθηκαν...οι μονιμως ενοχλημενοι?...

Δε ντο θυμαμαι αυτο...

Αρέσει στα μέλη alisida, Lena_7_ και σε ακόμα 2 μέλη.

tangerinedream

# 36 στις 19/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...απο την εμφάνιση του ανθρώπου στον πλανήτη και έως και τον 17ο αιώνα δεν υπήρχαν κακοήθειες...στο τέλος του αιώνα αυτού άρχισαν να παρουσιάζονται κάποιες περιπτώσεις οι οποίες στη συνέχεια πολλαπλασιάστηκαν ανάλογα του ρυθμού της ανάπτυξης ενώ στο τελευταίο μισό του αιώνα μας πλέον πολλαπλασιάζονται γεωμετρικά...θεωρώ λοιπόν ότι η "ασθένεια" αυτή είναι άμεσο αποτέλεσμα της ανάπτυξης αλλά και της διαταραχής μεγάλου αριθμού "επιστημόνων" οι οποίοι στο όνομα της εξέλιξης δεν σταματούν πουθενά...

tangerinedream

# 37 στις 19/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...αναφορικά με το θέμα, είναι ένα δυνατό ανθρώπινο θέμα που βρίσκεται μάλλον στην κορυφή των προβλημάτων σήμερα...θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με σοβαρότητα και σεβασμό ενώ δεν αποτελεί λύση η κάλυψη ή η απομάκρυνσή του...

Arxontoula_

# 38 στις 19/7/2018
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από tangerinedream

...απο την εμφάνιση του ανθρώπου στον πλανήτη και έως και τον 17ο αιώνα δεν υπήρχαν κακοήθειες...

Η πιο παλιά εμφάνιση της περιγραφής του καρκίνου συναντάται σε έναν πάπυρο με το σύνολο των διδασκαλιών του μεγάλου Αιγύπτιου γιατρού Ιμχοτέπ, ο οποίος έζησε γύρω στο 2625 π.Χ. Εκεί, στο περιστατικό με τον αριθμό 45, περιγράφεται για πρώτη φορά ο καρκίνος του μαστού, "μια διογκωμένη μάζα στον μαστό... είναι σαν να αγγίζεις μια μπάλα από χαρτί", έγραφε. Ομως στην ενότητα θεραπεία, ο Ιμχοτέπ γράφει: "Δεν υπάρχει".

Πέρασαν δύο χιλιετίες μέχρις ότου ξαναγίνει λόγος γι αυτήν την ασθένεια, και μάλιστα στο έργο "Ιστορίαι" του Ηρόδοτου, περίπου το 440 π.Χ. Εκεί ο Ηρόδοτος καταγράφει την περίπτωση της Ατοσσας, βασίλισσας των Περσών, η οποία ξαφνικά χτυπήθηκε από μια σπάνια ασθένεια. "Μεσούσης της βασιλείας της, η Ατοσσα παρατήρησε ένα εξόγκωμα που αιμορραγούσε στον μαστό της".

Μερικούς αιώνες αργότερα, περίπου το 160 μ.Χ., ο Ελληνας γιατρός Κλαύδιος Γαληνός υποστηρίζει ότι "ο καρκίνος είναι παγιδευμένη μέλαινα χολή στατική χολή, η οποία δεν μπορεί να αποδράσει από ένα σημείο και έτσι πήζει και γίνεται συμπαγής μάζα".

Ομως, οι βεβαιωμένες παρουσίες της ασθένειας βρέθηκαν σε μούμιες: σ ένα νεκροταφείο χιλίων ετών σε μια απoμακρυσμένη αμμώδη πεδιάδα στο νότιο Περού. Ο τρόπος ταφής και το έδαφος επέτρεψαν τη μουμιοποίηση και το 1990, ο παθολογοανατόμος καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Μινεσότα, Αρθρουρ Αουφντερχάιντ, να εντοπίσει τους κακοήθεις όγκους. "Εντοπίστηκαν και άλλοι καρκίνοι σε μούμιες, όπου ο κακοήθης ιστός διατηρήθηκε. Ο παλαιότερος από αυτούς είναι ένας καρκίνος του πεπτικού συστήματος, περίπου από το 400 π.Χ."

(Σιντάρτα Μούκερτζι - "Η Μεγάλη Ασθένεια: Βιογραφία Του Καρκίνου")

Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, alisida

tangerinedream

# 39 στις 19/7/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...οι διάφορες περιπτώσεις -και δεν αναφέρομαι σε αυτές που αναφέρεις εδώ- που αναφέρονται σε ιστορικά επιστημονικά -και όχι μονο- αρχεία, εκτός απο το ότι μπορούν να αμφισβητηθούν ευθέως ώς κακοήθειες, είναι ελάχιστες έως ανύπαρκτες συγκριτικά πάντα του συνόλου του χρόνου και του συνόλου του πληθυσμού συγκεντρωτικά έως σήμερα...

somebody961

# 40 στις 19/7/2018
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από tangerinedream

...απο την εμφάνιση του ανθρώπου στον πλανήτη και έως και τον 17ο αιώνα δεν υπήρχαν κακοήθειες...στο τέλος του αιώνα αυτού άρχισαν να παρουσιάζονται κάποιες περιπτώσεις οι οποίες στη συνέχεια πολλαπλασιάστηκαν ανάλογα του ρυθμού της ανάπτυξης ενώ στο τελευταίο μισό του αιώνα μας πλέον πολλαπλασιάζονται γεωμετρικά...θεωρώ λοιπόν ότι η "ασθένεια" αυτή είναι άμεσο αποτέλεσμα της ανάπτυξης αλλά και της διαταραχής μεγάλου αριθμού "επιστημόνων" οι οποίοι στο όνομα της εξέλιξης δεν σταματούν πουθενά...

Φίλτατε Τανζ..

Σίγουρα συμφωνώ, όμως, με μια πρόσθετη παράμετρο.

Κανείς δεν αρνείται τη συμβολή τού τσιγάρου π.χ. στην γεωμετρική αύξηση τής ασθένειας αυτής,
και πλέον, να γεύονται και οι γυναίκες το ως τα χτες αντρικό "προνόμιο" τού καρκίνου τού πνεύμονα και ουροποιητικού.. (ό,τι  μπαίνει, βγαίνει.). 

καθώς και - και από προσωπική εμπειρία - το φαινόμενο σε αρκετά χωριά - με αλόγιστη χρήση φυτοφαρμάκων και άλλων που δεν γνωρίζω κατ' ιδίαν, να πεθαίνουν στα χωριά από καρκίνο σαν τα κοτόπουλα..

Προσωπική σκέψη: Ίσως το "ζούμε σε καθαρό αέρα και περιβάλλον", το πήραν για πανάκεια και κάνανε παντού τού κεφαλιού τους, να είναι και αυτός ένας παράγοντας σημαντικός..
Όπως ακριβώς ορισμένοι, οδηγούμε πιο αλόγιστα, ταμπουρωμένοι πίσω από ζώνες ασφαλείας και αερόσακους.. Λάθος χρήση, κινδυνεύουμε περισσότερο έτσι.

Μα, μήπως το ίδιο δεν κάνουμε και εμείς; Όταν γινόμαστε π.χ. vegan, θεωρούμε πλέον εαυτούς άτρωτους.. και άλλα πολλά σύγχρονα 'ματζούνια' προς "πιπίλα".. για να ξορκίσουμε τον "οξαποδώ"..

Η παράμετρος λοιπόν που θέλω να προσθέσω είναι το γεγονός πως, εφόσον στατιστικά η αρρώστια αυτή 'χτυπάει' πιο μεγάλες ηλικίες (σε μικρότερες είναι γενετικοί οι παράγοντες περισσότερο από όσο γνωρίζω)

τα παλιά τα χρόνια και με δεδομένο τον μικρότερο μέσο όρο ζωής, πολύ απλά "δεν προλάβαινε" κάποιος να χτυπηθεί από καρκίνο.. "Προλάβαιναν" άλλες, όπως χολέρα, τύφος, πόλεμοι και άλλα δεινά τής κάθε εποχής.

Για αυτό και η κάθε εποχή, είχε πάντα τη δική της μάστιγα.

Τώρα, γλιτώσαμε από τις - πλέον σήμερα - αστείες, και πιάσαμε τις σοβαρές. "Ανεβήκαμε επίπεδο"..

Το επόμενο;

Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, alisida
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε