Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Έρωτας ή λογική?

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

26-29-31

# 61 στις 29/8/2018
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.673
'Aρεσαν+: 0%

Το οτι βλεπουμε διαφορετικα τον ερωτα δεν τρεχει και κατι...

Απο παραδειγματα,ολοι εδω μεσα εχουν να αναφερουν και ενα

και λοιπον?γιαυτο υπαρχουν οι εξαιρεσεις αλλωστε...

Εγω θα συνεχισω να ερωτευομαι με τον τροπο μου,και εσυ 

με τους δικους σου...καλη μας τυχη,και στην κοπελλα

και σε ολο τον κοσμο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 58 από alisida

#33 3)Αντρας που ψαχνει μεσω προξενιου,γυναικα την σημερινη εποχη,δεν ειναι και πολυ αντρας,ουτε στα χρονια τα δικα μας δεν τα καναμε αυτα...Ενας θειος μου ,στα 30 κατι του,ηρθε ταξιδι σφηνα απο αμερικη,για να βρει γυναικα να παντρευτει ,,.Του εκανε προξενιο μια γνωστη,παντρευτηκαν σε χρονο μηδεν ...Μιλαμε για μεγαλο ερωτα στη συνεχεια ...Εκανε τα παντα γι αυτην τη γυναικα .Θα ηταν ακομα ερωτευμενοι αν εκεινη δεν ειχε χασει τη ζωη της ...Γινονται λοιπον,ολα ειναι πιθανα στη ζωη,ποτε μη λες ποτε κλπ γνωμικα υπαρχουν και δεν υπαρχουν χωρις λογο .

Αρέσει στο μέλος alisida

MadameShuShu40

# 62 στις 29/8/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Καλλιόπη

Νομίζω ότι ζητάτε διαφορετικά πράγματα με τον φερόμενο ως γαμπρό.

Αυτός θέλει μια κοπέλα, να είναι με όλα τα γνωστά εγγεχυα έτοιμη προς γάμου κοινωνία.

Εσύ, μετά από τις συμβουλές των αξιοτιμων μελών του φόρουμ, αποφάσισες να χωρέσεις στις μασχάλες σου δύο καρπούζια.

Του έρωτα και της δημιουργίας οικογένειας 

Ένας από τους δύο θα κάνει τα στραβά μάτια και θα επιτύχει τον σκοπό του.

Ποιος όμως???

elenal12

# 63 στις 29/8/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

#59 mindthegap

Όχι δεν παραγγέλνω κανέναν άνδρα. Απλά δεν κάθομαι να χάσω τον χρόνο μου, όταν βλέπω ότι κάτι δεν μου κάνει η που δεν είναι αυτό που θέλω. Γιατί πολλές το κάνουν από ότι βλέπω. Έπειτα μίλησα για απελευθέρωση, γιατί ανέφερες ότι τις απόψεις μου θα έπρεπε να της έχει μια γιαγιά κ όχι εγώ. Εγώ είμαι της λογικής, μια γυναίκα να κοιτάει να μην χάνει χρόνο δεξιά κ αριστερά με ασκοπους έρωτες. Αυτά μόνο σε φθειρουν και σε γερνάνε. Άποψη μου όμως. Έτσι κάνω εγώ, οι αες ας κάνουν ο.τι θέλουν. Αλλά βλέπω ότι αυτό το "ζήσε την ζωή σου και τους έρωτες σου γιατί μικρή είσαι ακόμη" , κυκλοφορεί πολύ τελευταία. Κι έτσι, περνάνε τα χρόνια χωρίς να το καταλάβουν οι γυναίκες χωρίς στην ουσία να έχουν καταφέρει τίποτα. Γιατί για μένα το αποτέλεσμα μετράει. Αλλά και πάλι η θεματοθετρια δεν ξέρει τι θέλει. Αυτό είναι το θέμα. Και από ότι καταλαβαίνω το παιδί δεν το γουστάρει. Ε τότε να τον αφήσει να βρει καμία άλλη. Να μην χάνει και αυτός τον χρόνο του επενδύοντας σε μια που της είναι αδιάφορος.

Elena_90

# 64 στις 29/8/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Στενοχωριέμαι όταν βλέπω νεους ανθρώπους να επιλέγουν έναν συμβιβασμό που κραυγάζει..

Αλλά μιλάω εκ του ασφαλούς, καθώς στον δικό μου περίγυρω, 30 χρονών είσαι ακόμη πολύ νέος!

Εισαι στη φάση που τελειώνεις το μεταπτυχιακό σου ή την ειδίκευση σου και ψάχνεις να βρεις την δουλειά που σπούδασες.. Εδώ πιο πιθανό οι περισσότεροι στα 30 θα σε ρωτήσουν που δουλεύεις παρά πότε παντρεύεσαι...
Τουλάχιστον έτσι είναι ο δικός μου κύκλος..

Προσπαθώντας ομως να μπω στα δικά σου παπούτσια, αυτό που θα έκανα στη θέση σου θα ήταν μια περίοδος πραγματικής αναζήτησης..
Ας πούμε  μια φίλη σου σου έκανε ένα προξενιό.. Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις αυτόν ή αλλιώς να περιμένεις σαν την Πηνελόπη τον κούκο..
Επιδίωξε να γνωρίσεις νέους ανθρώπους.. Πες στις κοντινές σου φίλες να σου γνωρίσουν κανένα φίλο τους.. Αν βρεις κάποιον που σαρέσει πλησίασέ τον.. Αυτά όχι με το μαχαίρι στο λαιμό.. 30 είσαι ακόμη και στα 35 να παντρευτείς και να κανεις παιδιά μια χαρά είναι!!

Και αν κάποτε τα κανες και απογοητευτηκες, κάνε ενα restart, καθε περίοδος προσπάθειαςς δεν εχει ιδια αποτελέσματα, ειδικά μέσα σου αν εχεις αλλάξει εσύ!

alisida

# 65 στις 29/8/2018
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.690
Αγαπητε 26-29-31Σιγουρα δεν ερωτευομαστε ολοι με τον ιδιο τροπο ...Και σιγουρα ο καθενας μας δεν ερωτευεται με τον ιδιο τροπο ολους τους ερωτες του !! Χαχαχα!! ... ...

matakiamou00

# 66 στις 29/8/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Άρα μιλάμε για έναν ανθρώπο με διαφορά ηλικίας που σίγουρα πλέον ξερει τι θέλει...αγαπητή θεματοθετρια νιώθω ότι την απόφαση σου ήδη την είχες πάρει ακόμη και πριν διαβάσεις τις απόψεις μας...ξέρω και εγώ ανθρώπους που έγιναν ζευγάρια με τον πιο απροσδόκητο τρόπο...τι θα πει μέτριος? Ωραίος? Άσχημος? (αντίστοιχα και στην γυναικα)μπορεί να κάνει πράγματα για σένα που άλλος δεν θα τα είχε κάνει εδώ και χρόνια...όπως και εσύ για αυτόν...είμαι σίγουρη ότι θα το ζήσεις όμως αναφέρεις και κάποια πράγματα που ειναι σημαντικα μην τα επαναλάβω τα γνωρίζεις...και στηρίζονται στο βήμα που σκέφτεσαι να κάνεις.Ξερεις μπορεί να λέμε, λέμε, λέμε και ξανά λέμε όλοι θεωρητικά πράγματα...στην πράξη!? Όλα είναι διαφορετικά...κάνε την πράξη.Καθε άνθρωπος έχει κατάλειπα ελπίζω να μην έχει ο κύριος αυτός πράγματα και εσύ βρεθείς να πληρώσεις τα σπασμένα. (Αντίστοιχα και για σενα)...

https://m.youtube.com/watch?v=RVm3WbM554o

Μην βρεθείς να ερωτευθεις μετά από αυτόν τον άντρα και δεν δεις διαζύγιο στους αιώνες...Επειδή μας αναφέρεις για τις κλειστές κοινωνίες...και αν ισχύει στο προφίλ  σου ο τόπος σου...Ελπίζω να είναι ο  καλύτερος.Θα μου πείτε στον 21ο αιώνα  ζούμε  και όμως  κάποιοι  σε  αυτόν  τον αιώνα δεν  νοουνται να καταλάβουν  ορισμένα  πράγματα...τα πιο  βασικά.

Aggelo

# 67 στις 29/8/2018
author
Ανδρας / 52 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.115
Καταρχην γιατι η απογνωση και η βιασυνη να βρεις ενα ανδρα ετσι ωστε να εισαι κοινωνικα αποδεκτη...
εχεις κανεναν ακαγκη ? κανε την ζωη σου και ασε το κοσμο να κουρευεται.Οταν θα ερθει η ωρα θα γνωρισεις
αυτον που πρεπει......καπως ετσι παντρευονται παρα πολλοι δηλαδη (στην απογνωση μην μεινουν στο

ραφι) και κανουν δυστυχισμενους μονο τον εαυτο τους αλλα και κυριως τα παιδια τους που δεν φταινε.

Μ αυτα και μ αυτα, το επιασε το νοημα η Αννιτα η Πανια και 20 Plus χρονια τρωει με χρυσα κουταλια
επειδη 7 στους 10 παντρευονται στο ποδαρι.
Αρέσει στο μέλος ZHLIASOY

Kristina_

# 68 στις 29/8/2018
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.559

εγω συμφωνω μαζι σου...μονο ας μην το λεμε ερωτα αυτο...ας το πουμε συμπαθεια, εκτιμηση  αντε ας το πουμε και βολεμα...κακο δεν ειναι να "περναμε καλα" σε αυτη τη ζωη ...γιατι να μην ψαχνουμε και την ευκολια μας ποτε ποτε 

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από alisida

#33 26-29-31 :Αλισιδα τι ειναι αυτο???δεν το πιστευεις φανταζομαι?Το πιστευω !Για ποιους λογους ερωτευομαστε ,ακομα και καποιον/α που με την πρωτη ματια δεν μας αρεσει ?Ο τροπος που μιλαει,αν αγγιζει την καρδια μας,αν μας φερεται ομορφα ,αν ενδιαφερεται πραγματικα για εμας,αν ειναι προθυμος/η να μας στηριξει στην πορεια της ζωης ,αν θελουμε τα ιδια πραγματα,αν...αν.. Η λιστα ειναι ατελειωτη .

Αρέσει στο μέλος alisida

alisida

# 69 στις 29/8/2018
author
Καζακστάν

Αγαπητη Κριστινα 

Η θεματοθετρια δε δηλωνει ερωτευμενη με καποιον αλλο,οκ ?

Αν λοιπον της αναλογει ενας αντρας να ερωτευτει η κοπελα,γιατι να μην ειναι ο ελληνοαμερικανος και ναι,να περναει καλα .

Ή μηπως η λεξη ερωτας για εσας που ( πολυ με κραξατε που θελω να περνω καλα στη σχεση ή στο γαμο μου ),σημαινει μονο πονος και δακρυα αλα μαρθα βουρτση ( οι παλαιοτεροι τη θυμομαστε,οι νεοτεροι ψαχτειτε στο yt για επεισοδια απο τον αγνωστο πολεμο .)

Ζητω λοιπον ο ερωτας που φερνει ευτυχια και ομορφια !!

Παράθεση:
Σχόλιο # 68 από Kristina_

εγω συμφωνω μαζι σου...μονο ας μην το λεμε ερωτα αυτο...ας το πουμε συμπαθεια, εκτιμηση  αντε ας το πουμε και βολεμα...κακο δεν ειναι να "περναμε καλα" σε αυτη τη ζωη ...γιατι να μην ψαχνουμε και την ευκολια μας ποτε ποτε 

Αρέσει στα μέλη somebody961, Eimai_ και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 70 στις 29/8/2018
author
Καζακστάν
...τσ τσ τσ..τελικα δεν θελω να πιστευω οτι ζηλεψατε την τυχη της κοπελας και προσπαθειτε να την αποτρεψετε ...Ας κανουμε ενα ρεζυμε : Αγαπητη θεματοθετρια ακου τι θα κανεις : θα γνωρισεις τον ανθρωπο,θα βγεις μαζι του και αν σε συγκινησει λιγουλακι και αν σου τραβηξει το ενδιαφερον,παρτον με την ευχη μου ( δοκιμασμενο ομως οχι γουρουνι στο σακι ε ? )Ειπαμε,εχουμε και μια ζωη να ζησουμε μαζι οχι ο,τι κι ο,τι .
Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, Eimai_

Kristina_

# 71 στις 29/8/2018
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.559

Βρε εγω δε σε εκραξα για το "περναω καλα" ισα ισα ειμαι υπερ

Εν τω μεταξυ γιατι τον λετε ελληνοαμερικανο??? ειπε καπου η θεματοθετρια οτι ερχεται απο την αμερικη? εγω γιατι δεν το θυμαμαι αλλα αν ισχυει, τον παιρνω εγω που το χω απωθημενο

Παράθεση:
Σχόλιο # 69 από alisida

Αγαπητη Κριστινα 

Η θεματοθετρια δε δηλωνει ερωτευμενη με καποιον αλλο,οκ ?

Αν λοιπον της αναλογει ενας αντρας να ερωτευτει η κοπελα,γιατι να μην ειναι ο ελληνοαμερικανος και ναι,να περναει καλα .

Ή μηπως η λεξη ερωτας για εσας που ( πολυ με κραξατε που θελω να περνω καλα στη σχεση ή στο γαμο μου ),σημαινει μονο πονος και δακρυα αλα μαρθα βουρτση ( οι παλαιοτεροι τη θυμομαστε,οι νεοτεροι ψαχτειτε στο yt για επεισοδια απο τον αγνωστο πολεμο .)

Ζητω λοιπον ο ερωτας που φερνει ευτυχια και ομορφια !!

Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, alisida

Lena_7_

# 72 στις 29/8/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
#63 Ελενα, η ζωη, η γυναικα, ο αντρας...ολοι μας καλο ειναι να βαζουμε καποιους στοχους, επαγγελματικους ας πουμε. Η ζωη ομως και οι σχεσεις, οι άνθρωποι, ειναι απρόβλεπτοι. Κανεις δεν ξέρει τι του ξημερώνει. Κανεις δεν ειναι δεδομενος( εκτός αν εχει υποστει πλυση εγκεφάλου, λεω εγω τωρα). Οποτε καλο ειναι, οταν καποιος κανει τετοια σχεδια ζωης για γαμους, παιδια κλπ να τα εμπλουτιζει και με ποιοτητα. Γιατι Γιαννηδες, Σακηδες, Γιωργηδες του σορου και του βολεματος, ολες μπορουμε να επιλέξουμε, ναχει μια δουλιτσα καλη, να μπορει να κανει παιδια, να...να...να...οπως βολευει την καθεμία. Και να τον εχουμε για γονιμοποιητη να πετύχουμε τον στοχο της τεκνοποιησης, οπως μας θέλουν οι γονεις μας και φυσικα για σενα, η ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ. Αλλα αυτες οι σχεσεις, οι οτιναναι, οι επι σκοπου μας, κατα 99,9 καταληγουν δυστυχισμενες. Πολλες συνεχιζονται (απαγορεύεται το διαζυγιο, τι θα πει η κοινωνια) αποτελούμενες απο δυστυχισμενα μελη, που ολο και αυξανονται(τα παιδια) Ειναι λυπηρο να διαβαζεις τετοιες αναχρονιστικες αποψεις, που μονο συμφερον, ναφθαλινη, στασιμοτητα, μουχλα και δυστυχια σημαινουν. Ανθρωποι που δεν τους επιτραπηκε απο παιδια να μαθουν τι θα πει ζωη, τι θελουν στη ζωη τους, χωρις ονειρα δικα τους, σεταρισμενοι στα θελω αλλων. Ζευγαρια, που ζευγαρια να τα πει κανεις, ο καθενας με το τηλεκοντρολ στο χερι σε διαφορετικες τηλεορασεις και ζωες, συγκατοικοι μονο. Κριμα...
Αρέσει στα μέλη Katia_80, alisida και σε ακόμα 3 μέλη.

elenal12

# 73 στις 30/8/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λένα μου, δεν μπορώ να πω ότι δεν συμφωνώ μαζί σου, αλλά μάλλον έχω παρεξηγηθεί. Εγώ δεν είπα στην θεματοθετρια να πάει να παντρευτεί, είπα να τον γνωρίσει ως χαρακτήρα. Γιατί όταν ερωτευόμαστε, ξεχνάμε τον χαρακτήρα του έρωτας μας και συγχωρούμε πολλά και μεγάλα λάθη. Γι αυτό της είπα να δει πρώτα τι χαρακτήρας είναι. Έπειτα της είπα να μην πάρει καμία απόφαση μέσα στο άγχος και τις επιταγές τις κοινωνίας, αλλά να δει τι θέλει η ίδια. Καλως η κακώς όμως, όλοι θα κοιτάξουμε να δούμε και να βολευτούμε. Γιατί κανείς δεν θέλει να κακοπερασει στην ζωή του. Και γιατί να θέλει. Και όταν κανουμε επιλογές από έρωτα, πάλι εγωιστικα συμπεριφερομαστε, γιατί κοιτάμε τι μας δίνει χαρά εκείνη την δεδομένη στιγμή. Γιατί δλδ, πόσες οικογένειες έχουν φτιαχτεί βάσει έρωτα και έπειτα οι γονείς καταλήγουν να απατάνε ο ένας τον άλλον και να μην ταιριάζουν καθόλου ως χαρακτήρες. Τώρα, όντας μόδα τα διαζύγια, όλοι χωρίζουν, γιατί βιάστηκαν να παντρευτουν βλέπεις από έρωτα, και έπειτα το βάρος πέφτει πάντα στην γυναίκα. Η οποία θα καταλήξει να μεγαλώνει μόνη της το παιδί, και τον πατέρα να το επισκέπτεται μια φορά το σκ. Ο άντρας απαξ και χωρίσει, μια χαρά θα ξανά φτιάξει την ζωούλα του. Η γυναίκα, έχει το παιδί. Όπως και να το δω, το βάρος πάντα θα πέφτει στην γυναίκα. Γι αυτό και θα πρεπει να προφυλάσσεται. Να κάνει σωστές επιλογές και να μην τρέχει πίσω από τους άντρες. Γιατί, όπως θέτουμε στόχους σε άλλα επίπεδα στην ζωή μας, έτσι κάνουμε και με την προσωπική μας ζωή. Μπορεί να μην μπορούμε να ελέγχουμε καταστάσεις και ανθρώπους, αλλά μπορούμε να ελέγχουμε τις επιλογές μας. Κατά την άποψή μου, όπως και να το κάνουμε, οι σχέσεις πάντα δυστυχισμένες θα μας καταλήξουν. Δεν υπάρχει το για πάντα. Τουλάχιστον, ας κάνουμε ο.τι μπορούμε για να ελαφρύνουμε τον πόνο μας.

alisida

# 74 στις 30/8/2018
author
Καζακστάν

#73elenal12

Αν και δε συμφωνω με ολα,συμφωνω στο οτι ο ερωτας δεν ειναι η μονη δυναμη που κανει ή δεν κανει ενα γαμο ευτυχισμενο ...Απορω πραγματικα που οι περισσοτεροι συνομιλητες ( παντρεμενοι απο ερωτα φανταζομαι και χωρισμενοι απο τη ληξη του ερωτα),αναθεματιζουν το προξενιο θεωρωντας οτι "προσβαλει " ...Διαφωνω στο οτι ολα τελειωνουν καποτε ,Δεν εχω ποτε δεδομενο οτι θα τελειωσει καποτε ,ουτε βεβαια δεδομενο πως θα κρατησει για παντα ,αλλα προσωπικα προσπαθω για το δευτερο

Lena_7_

# 75 στις 31/8/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
Δεν αναφερομαι στην συγκεκριμένη θεματοθετρια και στο απαραδεκτο για μενα διλημμα της. Μιλαω για μια φιλοσοφια ζωης μικρών σε ηλικια γυναικων, που σκεφτονται να στρωσουν τη ζωη τους λες και στρωνουν τραχανα, τοσο ευκολα! Αυτες οι εκφρασεις: "ολοι θα κοιταξουμε να βολευτουμε"... ποσα φανερωνουν...!!!.Αναφερεις σαν παράδειγμα τις σχεσεις απο ερωτα, που καταληγουν και αυτες οπως καταληγουν οι συμβατικες σχεσεις, που υποστηρίζεις. Δεν εξετάζουμε το αποτελεσμα. Η σχεση δεν ειναι "δουλεια" να αξιολογησουμε αν πετυχε η οχι. ΤΗΝ ΖΕΙΣ! Τα οσα ζεις σαυτην ειναι κερδος η χασουρα! Ανομοια πραγματα συγκρινεις. Ο ερωτας δεν έχει σκοπιμοτητα βολεματος, εχει παθος, ενταση, ενα σωρο συναισθηματα και ενα σωρο αλλα που σε απογειωνουν, αλλαζουν, συνεπαιρνουν! Και μαυτα δενει το ζευγαρι, αν ειναι ανεπαρκεις και σε καποιο χρονο χωρισουν, αλλουνου παπα ευαγγέλιο. Για καποιους ολα αυτα ειναι λεπτομερειες και ανυπαρκτα, αφου δεν προαγουν την τυπικη πορεια μιας γυναικας: γαμος-παιδια- αναγνωριση στην κοινωνια!!! Καποιοι βλεπουν τη ζωη σαν εμπειρια, καποιοι σαν περιπετεια, καποιοι σαν προκληση, καποιοι σαν ταλαιπωρια και ψαχνουν μια ησυχη γωνια να αραξουν. Καποιοι, τα παρασιτα, ψαχνουν το κοροιδο, να βολευτουν και να την βγαλουν στον αφρο, οσο πιο αραχτοι γινεται. Οπτικες γωνιες ειναι αυτες, που δειχνουν ποιος ειναι ποιος. Αλήθεια, πως ελεγχεις εσυ τις επιλογές σου; Πρεπει να εισαι ο μοναδικος άνθρωπος στον κόσμο, που μπορει και το κανει! Πες μου και το αλλο ομως...πως πας στο κρεβατι, αγκαλιάζεις, φιλας.. επιτρεπεις πολλαπλως κάποιον να εκτονωνεται πανω σου, οντας απλα μονο συνεταιρος ζωης; Ειναι μερος στο αλισβερισι του προσχεδιασμενου "προγραμματος" στοχων; Ορος που εχεις βαλει εσυ στον εαυτο σου; Και για ποσα χρονια το άντεχεις;
Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, alisida

elenal12

# 76 στις 31/8/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αλυσίδα μου, μακάρι να διαρκούσαν για πάντα τα πράγματα. Αλλά από τις δικές μου παρατηρήσεις, κάποτε τελειώνουν. Αλλά όπως και να έχει, οσες γνώμες έχω διαβάσει εδώ, συμφωνώ, δεν είναι ότι διαφωνώ. Οι δικές σου απόψεις με βρίσκουν σχεδόν πάντα σύμφωνη και χαίρομαι να σε διαβάζω, όπως κ όλους εδώ μέσα. Εγώ ακόμη είμαι μικρή και έχω πολλά να μάθω, εννοείται. Για να μην ξεφεύγουμε όμως, η θεματοθετρια, τελικά θέλει η όχι γάμο!? Τι θέλει και τι έχει ονειρευτεί για την ζωή της?? Εγώ τα καλύτερα της εύχομαι, και πάντα να κυνηγάει κάτι που θα την κάνει ευτυχισμένη μακροπροθεσμα και όχι εφήμερα.

alisida

# 77 στις 31/8/2018
author
Καζακστάν

#75lena

Συμφωνω με το οτι ο ερωτας ειναι μια περιπετεια σημαντικη να τη ζησουμε .Εξαλλου απο ερωτα παντρευτηκα και εζησα 24 χρονια με τον ιδιο ανθρωπο .Το ποτε περασε δεν μπορω να προσδιορισω,αλλου παπα ευαγγελιο ( χαθηκαμε στην καθημερινοτητα οπως πολλα ζευγαρια )...

Απο τρελλο ερωτα επισης εκανα τη δευτερη μεγαλη σχεση της ζωης μου ,ημουν ερωτευμενη χωρις ομως να " περναω καλα " ,πως ησουν θα μου πεις τοτε,ασε ,ηταν αλλοι παραγοντες που επηρεαζαν ..

.Και τελος,να εισαι σιγουρη πως αν δεν με συγκινει τοσο στο μυαλο οσο και ερωτικα καποιος ,δεν κανω σχεση

...Τωρα για τις προτεραιοτητες της ζωης,γιατι κατακρινετε το οτι καποια εχει προτεραιοτητα το γαμο και οχι την καριερα ?, 

Υποχρεωτικα ολους μας γεμιζει η καριερα ?, .

..Και δεν ειπα καπου οτι αφηνουμε εναν μεγαλο ερωτα για να παντρευτουμε απο συμφερον ,το συγκεκριμενο " προξενιο " που συζηταμε στο θεμα αυτο,δεν περιεχει τετοιο διλημα

elenal12

# 78 στις 31/8/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λένα, ξαναλέω ότι έχεις παρεξηγήσει τα λεγόμενα μου. Αρχικώς να αναφέρω, ότι εγώ είπα στην θεματοθετρια τρία πράγματα. 1) Θέλει η όχι να παντρευτει?2)Αν ναι, τότε να κοιτάξει τον χαρακτηρα του, γιατί αυτό είναι που μετράει. 3) Οποία απόφαση κι αν πάρει, να την πάρει με την ησυχία της. Από όλα αυτά που βρίσκεις το πρόβλημα? Τι το τόσο κακό πια είπα? Υπενθυμίζω ότι εξέτασα το γεγονός του αν ΑΝ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΆΝΕΙ ΠΑΙΔΙΆ και όχι ότι θα πρέπει. Δεν εχω αναφέρει πουθενά ότι μια γυναίκα πρέπει να παντρευτεί και να κάνει παιδί. Η γυναίκα θα κάνει αυτό που θα της δώσει αυτής ησυχία και ευτυχία. Αν γι αυτήν είναι να κάνει παιδιά, ας τα κάνει. Αν γι αυτήν είναι να μην κάνει παιδιά, τότε δικαίωμα της. Αλλα ΑΝ μια γυναίκα θέλει να κάνει παιδιά, ΤΌΤΕ ΚΑΙ ΜΌΝΟ ΤΟΤΕ, θα πρέπει να αρχίσει να λογικευεται και να αφήσει τους έρωτες. Δεν καταλαβαίνω που είναι το παράλογο. Εξάλλου η ίδια μας ρώτησε αν θα έπρεπε να διαλέξει την λογική η τον έρωτα. Εγώ της απάντησα την λογική. Καθαρά δική μου άποψη, δεν επιβάλω απόψεις.Τώρα θα αναφερθώ προσωπικά, μιας και εσύ αναφέρεσαι προσωπικά σε εμενα. Μια χαρά μπορεί κάποιος να ελέγχει τις επιλογές του. Γι αυτό και ονομάζονται επιλογές. Από τις επιλογές μας θα κριθούμε. Δεν είμαστε ερμαια κανενός. Όλα επιλογές είναι. Οι σχέσεις δεν είναι δουλειά. Ναι. Αλλά απαιτούν πολλή δουλειά! Γιατί για να χτιστεί το οτιδήποτε θέλει δουλειά. Επίσης όλα έχουν ένα σκοπό. Τίποτα δεν γίνεται στην τύχη. Ο έρωτας, ορμόνες του εγκεφάλου μας είναι. Εμείς τον έχουμε θεοποιήσει τόσο. Μια φουρτούνα είναι, που όταν περάσει, τότε δείχνει τι ακριβώς είδος σχέσης είχε ένα ζευγάρι. Εγώ προσωπικά, θέλω την ηρεμία και την ησυχία μου. Δεν θελω εντάσεις, τις απεχθάνομαι. Γι αυτό και θα κοιτάξω να βρω κάποιον που θα μπορεί να μου προσφέρει κάτι τέτοιο. Είναι τόσο κακό αυτό? Δλδ όλοι οι υπόλοιποι που κάνουν, ψάχνουν η βγαίνουν από σχέσεις, σάμπως αυτοί δεν θέλουν κάτι συγκεκριμένο από μια σχέση. Όλοι μας ζητάμε κάτι συγκεκριμένο από μια σχέση, αν δεν μας εκπληρώνει η σχέση, τότε χωρίζεις. Που είναι δλδ το κακό σε αυτό? Είναι βόλεμα δλδ κάνεις να ψάχνει τα όσα θελει? Πρέπει ντε και καλά να ψάχνουμε όλοι μας να ερωτευτούμε? Δεν νομίζω. Ο καθείς θα ζήσει την ζωή του οπως θέλει, με το ανάλογο κόστος πάντα. Και τέλος, νιώθω προσβεβλημενη από την ερώτηση σου. Ξέρεις, δεν είμαι ρομπότ. Στις διαπροσωπικες μου σχέσεις είμαι πολύ γλυκιά, καλή, τρυφερή. Δεν είναι ότι πουλάω τον εαυτό μου. Αλλά για να είμαι όλα αυτά, θα έχω επιλέξει και αυτούς που θεωρώ ότι αξίζουν όλα όσα προσφέρω. Και εγώ ερωτεύτηκα, έδωσα, πληγώθηκε εν τέλει, και κατάλαβα ότι δεν αξίζει ο έρωτας. Γιατί αν είχα κι εγώ δράσει με λογική τότε, πότε δε θα επέλεγα το συγκεκριμένο άτομο, το οποίο μου έκανε πολύ κακό τελικά, χωρίς να το αξίζω. Αλλά επιλογή μου ήταν και την δέχομαι. Αλλά το λάθος αυτό μου στοίχησε, και εγώ τα ίδια λάθη δεν τα ξανακάνω. Γιατί αν είχα συμπεριφερθει πιο λογικά, τότε θα έδινα όλα αυτά τα ωραία σε κάποιον που το άξιζε και που θα μπορούσε να μου δώσει κ εμένα πίσω λίγη αγάπη. Όπως και να έχει, εγώ δεν κρατάω κακίες. Λένα μου θεωρώ ότι έχουμε βιώσει διαφορετικές καταστάσεις στην ζωή μας, και είμαστε διαφορετικά άτομα. Ο καθείς με τις απόψεις του.

alisida

# 79 στις 31/8/2018
author
Καζακστάν

Θα αιτιολογησω τα λαικ μου 

Αυτο που καταλαβαινω σε περιληψη ,ειναι 

Χρειαζεται λογικη για να χτιστει μια οικογενεια ,σωστοτατο κατα τη γνωμη μου

Και

οτι δεν αποκλειες τον ερωτα ( ποιος τον αποκλειει αλλωστε)αρκει να μη σου καταστρεφει τη ζωη.

Με μια ματια σε ολα τα θεματα οι περισσοτερες απαντησεις- συμβουλες λενε το ιδιο πραγμα .Απλα οποιοι/ες εχουν καποια εμπειρια προσπαθουμε να το προβλεψουμε να μη μας ξανασυμβει .

Αυτο δεν μας κανει σε καμια περιπτωση ψυχρους ουτε βολεψακιδες 

Παράθεση:
Σχόλιο # 78 από elenal12

Λένα, ξαναλέω ότι έχεις παρεξηγήσει τα λεγόμενα μου. Αρχικώς να αναφέρω, ότι εγώ είπα στην θεματοθετρια τρία πράγματα. 1) Θέλει η όχι να παντρευτει?2)Αν ναι, τότε να κοιτάξει τον χαρακτηρα του, γιατί αυτό είναι που μετράει. 3) Οποία απόφαση κι αν πάρει, να την πάρει με την ησυχία της. Από όλα αυτά που βρίσκεις το πρόβλημα? Τι το τόσο κακό πια είπα? Υπενθυμίζω ότι εξέτασα το γεγονός του αν ΑΝ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΆΝΕΙ ΠΑΙΔΙΆ και όχι ότι θα πρέπει. Δεν εχω αναφέρει πουθενά ότι μια γυναίκα πρέπει να παντρευτεί και να κάνει παιδί. Η γυναίκα θα κάνει αυτό που θα της δώσει αυτής ησυχία και ευτυχία. Αν γι αυτήν είναι να κάνει παιδιά, ας τα κάνει. Αν γι αυτήν είναι να μην κάνει παιδιά, τότε δικαίωμα της. Αλλα ΑΝ μια γυναίκα θέλει να κάνει παιδιά, ΤΌΤΕ ΚΑΙ ΜΌΝΟ ΤΟΤΕ, θα πρέπει να αρχίσει να λογικευεται και να αφήσει τους έρωτες. Δεν καταλαβαίνω που είναι το παράλογο. Εξάλλου η ίδια μας ρώτησε αν θα έπρεπε να διαλέξει την λογική η τον έρωτα. Εγώ της απάντησα την λογική. Καθαρά δική μου άποψη, δεν επιβάλω απόψεις.Τώρα θα αναφερθώ προσωπικά, μιας και εσύ αναφέρεσαι προσωπικά σε εμενα. Μια χαρά μπορεί κάποιος να ελέγχει τις επιλογές του. Γι αυτό και ονομάζονται επιλογές. Από τις επιλογές μας θα κριθούμε. Δεν είμαστε ερμαια κανενός. Όλα επιλογές είναι. Οι σχέσεις δεν είναι δουλειά. Ναι. Αλλά απαιτούν πολλή δουλειά! Γιατί για να χτιστεί το οτιδήποτε θέλει δουλειά. Επίσης όλα έχουν ένα σκοπό. Τίποτα δεν γίνεται στην τύχη. Ο έρωτας, ορμόνες του εγκεφάλου μας είναι. Εμείς τον έχουμε θεοποιήσει τόσο. Μια φουρτούνα είναι, που όταν περάσει, τότε δείχνει τι ακριβώς είδος σχέσης είχε ένα ζευγάρι. Εγώ προσωπικά, θέλω την ηρεμία και την ησυχία μου. Δεν θελω εντάσεις, τις απεχθάνομαι. Γι αυτό και θα κοιτάξω να βρω κάποιον που θα μπορεί να μου προσφέρει κάτι τέτοιο. Είναι τόσο κακό αυτό? Δλδ όλοι οι υπόλοιποι που κάνουν, ψάχνουν η βγαίνουν από σχέσεις, σάμπως αυτοί δεν θέλουν κάτι συγκεκριμένο από μια σχέση. Όλοι μας ζητάμε κάτι συγκεκριμένο από μια σχέση, αν δεν μας εκπληρώνει η σχέση, τότε χωρίζεις. Που είναι δλδ το κακό σε αυτό? Είναι βόλεμα δλδ κάνεις να ψάχνει τα όσα θελει? Πρέπει ντε και καλά να ψάχνουμε όλοι μας να ερωτευτούμε? Δεν νομίζω. Ο καθείς θα ζήσει την ζωή του οπως θέλει, με το ανάλογο κόστος πάντα. Και τέλος, νιώθω προσβεβλημενη από την ερώτηση σου. Ξέρεις, δεν είμαι ρομπότ. Στις διαπροσωπικες μου σχέσεις είμαι πολύ γλυκιά, καλή, τρυφερή. Δεν είναι ότι πουλάω τον εαυτό μου. Αλλά για να είμαι όλα αυτά, θα έχω επιλέξει και αυτούς που θεωρώ ότι αξίζουν όλα όσα προσφέρω. Και εγώ ερωτεύτηκα, έδωσα, πληγώθηκε εν τέλει, και κατάλαβα ότι δεν αξίζει ο έρωτας. Γιατί αν είχα κι εγώ δράσει με λογική τότε, πότε δε θα επέλεγα το συγκεκριμένο άτομο, το οποίο μου έκανε πολύ κακό τελικά, χωρίς να το αξίζω. Αλλά επιλογή μου ήταν και την δέχομαι. Αλλά το λάθος αυτό μου στοίχησε, και εγώ τα ίδια λάθη δεν τα ξανακάνω. Γιατί αν είχα συμπεριφερθει πιο λογικά, τότε θα έδινα όλα αυτά τα ωραία σε κάποιον που το άξιζε και που θα μπορούσε να μου δώσει κ εμένα πίσω λίγη αγάπη. Όπως και να έχει, εγώ δεν κρατάω κακίες. Λένα μου θεωρώ ότι έχουμε βιώσει διαφορετικές καταστάσεις στην ζωή μας, και είμαστε διαφορετικά άτομα. Ο καθείς με τις απόψεις του.

elenal12

# 80 στις 31/8/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αλυσίδα μου, ναι. Όλα χρειάζονται στην ζωή, αλλά πρέπει να προσέχουμε. Προσωπικά, όταν σκέφτομαι ότι μπορεί κάποτε να φέρω παιδιά στον κόσμο, φοβάμαι. Δεν θελω οι επιλογές μου να επιδρασουν αρνητικά τα παιδάκια που δεν θα μου φταίνε σε τίποτα. Αν και όποτε αποφασίσω να κάνω οικογένεια, θα προσπαθήσω να βρω έναν άντρα που θα είναι πρότυπο ανθρώπου. Με καλό χαρακτήρα και εργατικό. Αυτό με ενδιαφέρει. Να μπορώ να στηρίζομαι πάνω του και να μπορούμε ως ζευγάρι να δημιουργήσουμε μια όμορφη και ισορροπημένη οικογένεια. Και φυσικά θα αγαπήσω έναν τέτοιον άνθρωπο. Έναν άνθρωπο, που θα γίνει ο πατέρας των παιδιών μου, θέλω να τον θαυμάζω και να έχω να λέω, ότι τον επέλεξα, για αυτό που είναι, ότι αξίζει, όχι απλά επειδή τον ερωτεύτηκα. Για μένα πιο σημαντικό είναι να βρω έναν άνθρωπο που θα μπορώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, ότι θα γίνει καλός μπαμπάς και καλός σύντροφος. Γιατί η ζωή είναι δύσκολη και χρειαζόμαστε τέτοιους στην ζωή μας. Εγώ έτσι το σκέφτομαι. Ως εν δυνάμει μητέρα, δεν έχω δικαίωμα για εγωισμούς και βλακειες, έχω την υποχρέωση να τους χαρισω ένα πατέρα πρότυπο που θα αγαπάει και θα εκτιμάει την μητέρα πάνω από όλα και έπειτα θα αγαπάει τα παιδιά. Γιατί αν ο άντρας αγαπάει την γυναίκα τότε και τα παιδιά ευτυχισμένα θα ναι. Αυτό σκέφτομαι κ θέλω. Χαχαχα μπορεί και να είναι απόψεις γιαγιάς, αλλά δεν βαριέσαι.
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε