Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Έρωτας ή λογική?

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

Lena_7_

# 81 στις 31/8/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
'Aρεσαν+: 0%
Κατσε βρε κοριτσι, πες οτι αυριο συναντάς καποιον που σου αρεσει και ξαφνικα αρχιζουν και λειτουργουν οι ορμονες του ερωτα, οπως λες...Τι θα κάνεις; Θα τα φρεναρεις ολα, για τους λογους που ανεφερες; Τελος παντων, εγω σου ευχομαι ολοψυχα να κανεις την σωστη επιλογη και αφου την κανεις στην συνεχεια σε ολο το διαστημα να την ελεγχεις, μη σου σκασει στα χερια. Αν τα καταφερεις, μπραβο σου! Αυτο φυσικα θα σημαινει την ανελευθερια του συντροφου...Επισης, κακες εμπειριες εχουμε ολοι, δεν μας πηγαινουν ομως στο αλλο άκρο. Γεροι ναμαστε να φουλαρουμε εμπειρίες. Και οι κακες χρήσιμες ειναι μας δυναμωνουν. Ευχομαι να βρεις ο,τι επιθυμεις!
Αρέσει στα μέλη alisida, Mindthegap-

alisida

# 82 στις 31/8/2018
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.592

@lena 7

Ερωτηση : γιατι αν βρει και αγαπησει εναν αντρα οπως τον περιγραφει η ελενα ,θα πρεπει να της σκασει στα χερια η επιλογη της και γιατι λες οτι θα ειναι ανελευθερος ενας τετοιος συντροφος δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου

elenal12

# 83 στις 31/8/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Λένα μου, σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. Δεν σε γνωρίζω, γι αυτό κ δεν ξέρω τι θα μπορούσα να ευχηθώ. Αλλά θα σου ευχηθώ κ εσένα υγεία πάντα και έπειτα γαλήνη και αρμονία. Έχω δώσει την απάντηση μου, όταν απάντησα στην αγαπημένη αλυσίδα (βλ.#80). Αλλά αν με χτυπήσει ο έρωτας κατά κεφάλα, τότε δεν ξέρω τι θα κανω. Σίγουρα όμως, θα ευχηθώ να χω την ικανότητα να διακρίνω αν ως άνθρωπος αξίζει η όχι. Γιατί αν δω ότι είμαι ερωτευμένη, αλλά κακοπερναω λογικά δεν θα με βγάλει πουθενά, τότε θα αποχωρήσω. Θέλω να ερωτευτώ λογικά όχι άλογα. Θέλω να βρω έναν όπως ανέφερα παραπάνω που πάνω από όλα θα μπορεί να κάνει τα παιδιά μου Χαρούμενα. Αυτό και μόνο θα με κάνει να τον αγαπήσω. Πρώτα όμως θα περάσει από τις εξετάσεις. Όχι έτσι. Τον ερωτεύτηκα κ τα παρατάω όλα.

Lena_7_

# 84 στις 31/8/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Κοιταξε Ελενα, αυτα που διαβαζω ειναι τα ιδανικα, αλλα μοιάζει σα να διαβαζω εκθεση σχολειου: "Πως θαθελα να ζησω την επόμενη σχεση μου". Ολοι θελουμε το τελειο. Δεν μου λενε κατι αυτα. Η ζωη λεει παντα τα δικα της. Η μαγκια φαινεται στη διαχειριση οποιασδηποτε καταστασης. Δεν ειμαστε ρομποτ να λειτουργουμε αυτοματα, ουτε σε μια σχεση αγοραζουμε μια μπλουζα και αν δεν μας ταιριαζει, την αφηνουμε σε μια ακρη στο συρταρι, ετσι απλα. Εμπλεκονται συναισθηματα και αλλα πολλα. Λογικος και ερωτας δεν υπαρχει. Δεν ξερω τι εξέτασεις εννοεις, το βρισκω προσβλητικο. Ετσι κι αλλιως ολοι περναμε εμμεσα σε μικρα καθημερινα πραγματακια. Τα σοβαρα ομως τα περναει απο εξετάσεις η ζωη και οι συγκυρίες καταστασεων. Αργα η γρηγορα ολα και ολοι δείχνουν ποιοι ειναι. Το ρεζουμε για μενα ειναι οτι ολη αυτη η φοβια και προληπτικη υπερπροστασια ειναι υπερβολικη. Καπου κάπου μας χρειάζεται και μια μικρη "καταστροφη", ετσι για την επομενη αναδομηση...ανακεφαλαιωση...επανεκκίνηση... αναθεωρηση...για να παμε ενα βημα παρακατω στην ολοκληρωση μας. Αλλιως...σε θερμοκηπιο.. με γευση ντοματας θερμοκηπιου...
Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

Lena_7_

# 85 στις 31/8/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
#82 Αλυσιδα, η Ελενα ανεφερε κατι για ελεγχο της επιλογης. Οι υγιεις σχεσεις περιλαμβάνουν ελευθερους ανθρωπους, που δεν ελέγχει κανεις τα θελω του αλλου, οσο ειναι μελη αυτης της σχεσης. Αν προσπαθησεις να ελεγχεις την επιλογή σου σε βαθος χρονου για να ειναι ασφαλης, επεμβαινεις στην ελευθερια και τα θελω του συντροφου σου. Κανεις δεν μπορει να προδιαγραψει το μελλον μιας σχέσης, επειδη εκανε κατα τη γνωμη του αρχικα μια "καλη" γιαυτον επιλογη. Ο χρονος και η ζωη αλλαζουν τους ανθρώπους και την εξελιξη τους. Αλιμονο αν μεναμε στασιμοι, με ο,τι μπορει να σημαινει αυτο.
Αρέσει στο μέλος alisida

Nikosathens24

# 86 στις 31/8/2018
author
Ανδρας / 28 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1

Λογική;

Υπάρχει λογική στον έρωτα; Α ναι πείτε μου αν είναι λογικό που μου αρεσουν οι 50+άρες και ψάχνω διακαώς

animus1983

# 87 στις 31/8/2018
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 159

elenal12

Εκει που καταλαβαινω εν μερει τι θελεις να πεις εκει το χανω.Καταλαβαινω οτι λες οτι αν καποιος δεν εχει ενα χαρακτηρα που θα θαυμασεις και δεν ειναι καλος μαζι σου , τον διωχνεις, πας παρακατω και δεν τιθεται θεμα ερωτα και σχεσης πλεον μαζι του. Πολυ σωστο!!! Μαζι σου! Θα ηθελα να το κανω κι εγω ετσι αυτοματα. Καταλαβαινω επισης το οτι θελεις να ενδιαφερθεις για ανθρωπους που το αξιζουν και θα σου δινουν πραγματα θα σε κανουν ευτυχισμενη με τις πραξεθς τους κλπ.. πολυ λογικο επισης!Εκει που μπερδευομαι ειναι στο εξης. Μαλλον στο πως ακριβως εχεις στο μυαλο σου την εννοια ερωτα και την απορριπτεις. Δεν θα επιλεξεις βαση ερωτα με την εννοια να ειναι ο αλλος πληρως ακαταλληλος κι εσυ να λες, α εγω ειμαι ερωτευυμενη οκ.Αλλα, με οποιον εχει καλο χαρακτηρα, ειναι υποδειγμα συζυγου συντροφου και πατερα θα μπορουσες και να παντρευτεις;Εννοω...δεν θελεις να σου αρεσει ο αλλος;; Να σε ελκυει ερωτικα;; Να σε γοητευει σαν αντρας;; περα απο το να εχει ολα τα αλλα;;Γιατι αν το θελεις κι αυτο, τοτε δεν απορριπτεις το να υπαρχει ερωτας, του δινεις σημασια, απλα θελεις να υπαρχει σε συνδυασμο με τη λογικη. Αυτο ειναι πολυ νορμαλ. Αγγιζει βεβαια το τελειο που στην ουσια ολες θελουμε. Αλλα εσυ τελικα εννοεις αυτο η κατι αλλο;

animus1983

# 88 στις 31/8/2018
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη

elenal12

Εκει που καταλαβαινω εν μερει τι θελεις να πεις εκει το χανω.Καταλαβαινω οτι λες οτι αν καποιος δεν εχει ενα χαρακτηρα που θα θαυμασεις και δεν ειναι καλος μαζι σου , τον διωχνεις, πας παρακατω και δεν τιθεται θεμα ερωτα και σχεσης πλεον μαζι του. Πολυ σωστο!!! Μαζι σου! Θα ηθελα να το κανω κι εγω ετσι αυτοματα. Καταλαβαινω επισης το οτι θελεις να ενδιαφερθεις για ανθρωπους που το αξιζουν και θα σου δινουν πραγματα θα σε κανουν ευτυχισμενη με τις πραξεθς τους κλπ.. πολυ λογικο επισης!Εκει που μπερδευομαι ειναι στο εξης. Μαλλον στο πως ακριβως εχεις στο μυαλο σου την εννοια ερωτα και την απορριπτεις. Δεν θα επιλεξεις βαση ερωτα με την εννοια να ειναι ο αλλος πληρως ακαταλληλος κι εσυ να λες, α εγω ειμαι ερωτευυμενη οκ.Αλλα, με οποιον εχει καλο χαρακτηρα, ειναι υποδειγμα συζυγου συντροφου και πατερα θα μπορουσες και να παντρευτεις;Εννοω...δεν θελεις να σου αρεσει ο αλλος;; Να σε ελκυει ερωτικα;; Να σε γοητευει σαν αντρας;; περα απο το να εχει ολα τα αλλα;;Γιατι αν το θελεις κι αυτο, τοτε δεν απορριπτεις το να υπαρχει ερωτας, του δινεις σημασια, απλα θελεις να υπαρχει σε συνδυασμο με τη λογικη. Αυτο ειναι πολυ νορμαλ. Αγγιζει βεβαια το τελειο που στην ουσια ολες θελουμε. Αλλα εσυ τελικα εννοεις αυτο η κατι αλλο;

elenal12

# 89 στις 31/8/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Animus

Και βέβαια θέλω να με ελκύει ο άλλος. Αλλά εγώ δεν ελκομαι από την εξωτερική εμφάνιση του άνδρα, αλλά από το μυαλό του, την ωριμότητα του και τον χαρακτήρα του. Μπορεί να συναντήσω έναν άσχημο άνδρα, που όπως λεει η θεματοθετρια, μπορεί να σας φανεί εμφανισιακά αδιάφορος, αλλά εγώ δεν σκέφτομαι έτσι. Αν τον γνωρίσω, και δω ότι έχει όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικα (έξυπνος, ώριμος και όσα έχω προαναφέρει), τότε θα αρχίσω να γοητευομαι από αυτό και θα έλκομαι από αυτόν. Με ελκύουν τα πνευματικά χαρακτηριστικά κάποιου κ όχι τα εξωτερικά. Ας είναι μέτριος εμφανισιακά, ας είναι κ άσχημος, αν πνευματικά εγώ δω ανωτερότητα, τότε κολλάω. Αυτή είναι η γοητεία του άντρα για μένα. Όχι το να είναι μοντέλο η να κάνει καλό κρεβάτι.

macbook

# 90 στην 1/9/2018
author
Ανδρας / 53 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 2.583

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Kalliopi1988

Και κάπως έτσι γνωρίζεις ένα συμπαθητικό άνθρωπο που θέλει να κάνει σχέσει για γάμο.. Έναν άνθρωπο που αν τον έβλεπες με μια φίλη θα σου περνούσε εντελώς αδιάφορος... Στην παρούσα κατάσταση ξέρεις όμως ότι είναι κάποιος που δε θα σε κοροϊδέψει που ξέρει τι θέλει, εχει μια οικονομική άνεση και σου είναι συμπαθής αλλά δεν είναι ο ΕΡΩΤΑΣ της ζωής σου... Τι κάνεις παρακάτω ακολουθείς την καρδιά ή την λογική?

Ίσως να μην μπορώ να μπω στη λογική μιας γυναίκας, και ακόμα περισσότερο στη δική σου, αλλά σε μια παρόμοια θέση, δηλαδή αν δεν υπήρχε έρωτας, θα προτιμούσα το ραφάκι μου κι ας είχε σκόνες και αράχνες.

animus1983

# 91 στις 2/9/2018
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη

elenal12

Ναι οκ, καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες... απλα μου ελυσες την απορια. Ανεξαρτητα απο που πηγαζει για εσενα, θεωρεις την ελξη απαραιτητη. Και αυτο μου φαινεται απολυτα φυσιολογικο.

achinos

# 92 στις 2/9/2018
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.762

Παράθεση:
Σχόλιο # 89 από elenal12

η να κάνει καλό κρεβάτι.

ε πώς... παίζει κ αυτό ένα ρόλο... κ νομίζω πως μπαίνει κ αυτό στα πνευματικά χαρακτηριστικά.

Ασχετο αλλά είδε κανείς την καλλιόπη;

Αρέσει στο μέλος alisida

Lena_7_

# 93 στις 2/9/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Αυτοι που δεν κανουν καλο κρεβατι πάντως, μιας και τρακαρουν καθε φορα στην απογοητευμένη φατσα της εκαστοτε συντροφου, βγαζουν αλλα κομπλεξικα θεματακια, που ποτιζουν και διαβρωνουν ολη τη σχεση. Εκτος αν πεσουν σε τπτ κοτουλες, που ειναι ευχαριστημενες με ολα η γυναικες, που προς το παρον για δικους τους λόγους δεν αντιδρουν, αλλα σε μελλοντικό χρονο, στα -αντα τους και στα -ηντα τους, θα αλλαζουν τα κρεβατια, οπως τα εσωρουχα τους με τοσα απωθημενα. Η σε εγκεφαλικες διανοουμενες, που αλλαξαν την βενζινοκινηση σε υγραεριοκινηση η σε πνευματικα υποδεεστερες, που θα "φωτιζονται" απο τους "πνευματικους φωστηρες" και θα ξεχνουν τις αλλες ανεπαρκειες! Και θα ολες αυτες εννοειται οτι ειναι αριστες μανατζερς των ορμονων τους...κυριως...Που το σπουδαζουν αυτο ρε παιδια;
Αρέσει στα μέλη alisida, Katia_80

Andreass66

# 94 στις 3/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Υπάρχει ο έρωτας με μια ματιά. Ο έρωτας με πολλές ματιές. Και το συμφέρον..θα μου πληρώσει το δάνειο, θα με πάρει από το χωριό...θα...θα...Διαλέγεις και παίρνεις.

psilos-1980

# 95 στις 4/9/2018
author
Ανδρας / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Απαντήσεις: 330
Αυτήν την ερώτηση που κάνεις πρέπει να την κάνεις πρώτα από όλα στον εαυτό σου τι θες εσύ πραγματικά από τη ζωή σου..

Είναι προτεραιότητα σου να ερωτευτείς?Είναι προτεραιότητα σου να κάνεις οικογένεια?Πόσο έτοιμη νιώθεις στην περίπτωση που αν δεν βρεις αυτό που θες πραγματικά να μην κάνεις ποτέ οικογένεια?Τον έρωτα πως τον φαντάζεσαι και τι θεωρείς ότι μπορείς να βρεις στον άλλον για να τον ερωτευτείς?

Αυτές είναι κάποιες απλές ερωτήσεις που θα πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου..και βάση των απαντήσεων που θα δώσεις προχωράς ανάλογα..

Εγώ πχ για να ερωτευτώ θα πρέπει η άλλη να με ελκύει εμφανισιακά αλλά ταυτόχρονα να έχουμε και καλή χημεία-επικοινωνία..κι ελκύομαι έντονα από γυναίκες που πέραν της εξωτερικής εμφάνισης που πρέπει οπωσδήποτε να μου αρέσει να έχουμε και κάποια κοινά ενδιαφέροντα-γούστα..κάποιος άλλος θα σου πει ότι τα ετερώνυμα έλκονται ενώ εγώ διαφωνώ εντελώς με αυτήν την άποψη όσον αφορά τον δικό μου χαρακτήρα..όλα αυτά όμως είναι υποκειμενικά,γι αυτό ψάξε βαθιά μέσα σου για τις απαντήσεις..

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε