Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Περι πρώτων ραντεβουδιων...

Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

__mikeman

# 1 στις 3/9/2018
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.299
'Aρεσαν+: 0%

Λοιπόν παιδιά, αγόρια και κορίτσια, χρειάζομαι τη βοήθεια σας...

Οπως έχω πει, λόγω διαφόρων προβλημάτων δεν έχω κάνει ακόμα σχέση...έχω κάνει σεξ αρκετές φορές(με επαγγελματίες-συνοδούς) και συνεχίζω(έχω βρει μια εδώ με την οποία έχω ψιλο-κολλήσει - σεξουαλικά, όχι ότι είμαι τσιμπημένος και τέτοια-), αλλά μέχρι εκεί.

Τώρα το θέμα είναι ότι, μια κάποια σχέση θέλω να κάνω. Οσο είμαι στη Σουηδία, έχω βγει 3 ραντεβού με κοπελιές που γνώρισα μέσω Tinder. Μάλιστα τα 2 ραντεβού ήταν πολύ πρόσφατα, το ένα μετά το άλλο, την τελευταία βδομάδα. Γι'αυτό έβαλα το τοπικ τώρα.

Το πρόβλημα είναι ότι προφανώς κάτι κάνω πολύ λάθος, καθώς μετά το ραντεβού λίγο-πολύ με αποφεύγουν. Δηλ. οι πρώτες 2, όταν τους έστειλα μύνημα αν έφτασαν καλά σπίτι, άν θέλουν να ξαναβρεθούμε κτλ κτλ, μου έστειλαν ένα απλό "ευχαριστώ, πέρασα καλά, αλλά αυτές τις μέρες έχω δουλειές, ίσως μια άλλη φορά κτλ κτλ".

Η τελευταία δε, δεν μου απάντησε καθόλου.

Το όλο πράγμα με απογοητεύει λίγο, καθώς φαίνονται αρκετά "ενθουσιώδεις" όταν μιλάμε μεσω chat, η τελευταία ήταν αυτή μάλιστα που πρότεινε να συναντηθούμε αφότου μιλήσαμε για λίγες ώρες, αλλά όταν με γνωρίζουν φαίνεται ότι απογοητεύονται. Να σημειώσω ότι στο προφίλ μου έχω τις ίδιες φωτογραφίες που έχω εδώ, οπότε δεν μπορούν να περιμένουν τίποτα καλύτερο απο εμφάνιση...ξερουν τι θα δουν.

Τώρα, το τι κάνω λάθος...έχω κυρίως 4 σημεία που έχω επισημάνει.

1) Πρώτον, μέτρια(επιεικώς) εμφάνιση. Οσο και να πεις μετράει. Το θέμα είναι ότι κι εγώ ο ίδιος αισθάνομαι ανασφαλής γι'αυτό, και υποθέτω ότι φαίνεται και το καταλαβαίνουν. Ο,τι και να λέμε, μια καλή εμφάνιση είναι το καλύτερο διαβατήριο. 

2) Ειμαι πολύ νευρικός. Ειδικά όταν γνωρίζω ένα άτομο για πρώτη φορά. Αυτο μου το έχουν πει και άλλοι...ας πούμε ακόμα και στο στρατό τα άλλα παιδιά μου είχαν πει ότι εντελώς άλλο πρόσωπο είχα τις πρώτες μέρες, και εντελώς άλλο όταν χαλάρωσα. Δεν μπορώ να βάλω το χέρι στη φωτιά, αλλά πάλι υποθέτω ότι το καταλαβαίνουν. Για να πω την αλήθεια, ούτε εγώ ο ίδιος μπορώ να πω ότι πέρασα καλά σ'αυτά τα ραντεβού, γιατί δεν μπορώ να χαλαρώσω και απλά να απολάυσω τη συντροφιά μιας γυναίκας. Συμπεριφέρομαι λες και περνάω απο...συνέντευξη ή εξετάσεις, και αν πάρω "καλό βαθμό" η κοπελιά θα μου δώσει "αδεια" να την ξαναδώ. 

3) Λογω απειρίας, δεν "ξέρω" πως να "δημιουργήσω" μια κάποια ερωτική χημεία, να φλερτάρω δηλαδή(χωρίς να αρχίσω να χουφτώνω ή να γίνομαι γελοίος). Το όλο πράγμα μένει σε μια φιλική συζήτηση περί ανέμων και υδάτων. 

4) Η γλώσσα. Προφανώς μιλάμε αγγλικά, τα οποία τα ξέρω αρκετά καλά, αλλά όσο να'ναι, όταν μιλάς, δεν είσαι τόσο άνετος όσο με τη μητρική σου γλώσσα...κολλάς, δεν σου βγαίνουν τα αστεία οπως θα ήθελες κτλ κτλ...ειδικά όταν είσαι και νευρικός. H τελευταία μάλιστα με ρώτησε όσο μιλούσαμε αν είχα ποτέ σχέση με γυναίκα με την οποία συννενούμασταν στα αγγλικά και πώς τα καταφέρναμε.

Λοιπόν, αυτά. Δεν ξέρω τι ακριβώς περιμένω απο αυτό το θέμα...απλά ίσως να ακούσω καμιά άλλη θεωρία για τι μπορεί να πηγαίνει στραβά, ίσως οι γυναίκες μπορούν να δώσουν μερικά παραδείγματα απο ραντεβού στα οποία συνάντησαν κάτι παρόμοιο με εμένα(δηλαδή κάποιος που δεν είναι αγενής ή κάφρος, αλλά απλά κάπως νευρικός/απειρος), κάποιες συμβουλές...αυτά.

Sivilla_I

# 2 στις 3/9/2018
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από __mikeman

Λοιπόν παιδιά, αγόρια και κορίτσια, χρειάζομαι τη βοήθεια σας...

Οπως έχω πει, λόγω διαφόρων προβλημάτων δεν έχω κάνει ακόμα σχέση...έχω κάνει σεξ αρκετές φορές(με επαγγελματίες-συνοδούς) και συνεχίζω(έχω βρει μια εδώ με την οποία έχω ψιλο-κολλήσει - σεξουαλικά, όχι ότι είμαι τσιμπημένος και τέτοια-), αλλά μέχρι εκεί.

Τώρα το θέμα είναι ότι, μια κάποια σχέση θέλω να κάνω. Οσο είμαι στη Σουηδία, έχω βγει 3 ραντεβού με κοπελιές που γνώρισα μέσω Tinder. Μάλιστα τα 2 ραντεβού ήταν πολύ πρόσφατα, το ένα μετά το άλλο, την τελευταία βδομάδα. Γι'αυτό έβαλα το τοπικ τώρα.

Το πρόβλημα είναι ότι προφανώς κάτι κάνω πολύ λάθος, καθώς μετά το ραντεβού λίγο-πολύ με αποφεύγουν. Δηλ. οι πρώτες 2, όταν τους έστειλα μύνημα αν έφτασαν καλά σπίτι, άν θέλουν να ξαναβρεθούμε κτλ κτλ, μου έστειλαν ένα απλό "ευχαριστώ, πέρασα καλά, αλλά αυτές τις μέρες έχω δουλειές, ίσως μια άλλη φορά κτλ κτλ".

Η τελευταία δε, δεν μου απάντησε καθόλου.

Το όλο πράγμα με απογοητεύει λίγο, καθώς φαίνονται αρκετά "ενθουσιώδεις" όταν μιλάμε μεσω chat, η τελευταία ήταν αυτή μάλιστα που πρότεινε να συναντηθούμε αφότου μιλήσαμε για λίγες ώρες, αλλά όταν με γνωρίζουν φαίνεται ότι απογοητεύονται. Να σημειώσω ότι στο προφίλ μου έχω τις ίδιες φωτογραφίες που έχω εδώ, οπότε δεν μπορούν να περιμένουν τίποτα καλύτερο απο εμφάνιση...ξερουν τι θα δουν.

Τώρα, το τι κάνω λάθος...έχω κυρίως 4 σημεία που έχω επισημάνει.

1) Πρώτον, μέτρια(επιεικώς) εμφάνιση. Οσο και να πεις μετράει. Το θέμα είναι ότι κι εγώ ο ίδιος αισθάνομαι ανασφαλής γι'αυτό, και υποθέτω ότι φαίνεται και το καταλαβαίνουν. Ο,τι και να λέμε, μια καλή εμφάνιση είναι το καλύτερο διαβατήριο. 

2) Ειμαι πολύ νευρικός. Ειδικά όταν γνωρίζω ένα άτομο για πρώτη φορά. Αυτο μου το έχουν πει και άλλοι...ας πούμε ακόμα και στο στρατό τα άλλα παιδιά μου είχαν πει ότι εντελώς άλλο πρόσωπο είχα τις πρώτες μέρες, και εντελώς άλλο όταν χαλάρωσα. Δεν μπορώ να βάλω το χέρι στη φωτιά, αλλά πάλι υποθέτω ότι το καταλαβαίνουν. Για να πω την αλήθεια, ούτε εγώ ο ίδιος μπορώ να πω ότι πέρασα καλά σ'αυτά τα ραντεβού, γιατί δεν μπορώ να χαλαρώσω και απλά να απολάυσω τη συντροφιά μιας γυναίκας. Συμπεριφέρομαι λες και περνάω απο...συνέντευξη ή εξετάσεις, και αν πάρω "καλό βαθμό" η κοπελιά θα μου δώσει "αδεια" να την ξαναδώ. 

3) Λογω απειρίας, δεν "ξέρω" πως να "δημιουργήσω" μια κάποια ερωτική χημεία, να φλερτάρω δηλαδή(χωρίς να αρχίσω να χουφτώνω ή να γίνομαι γελοίος). Το όλο πράγμα μένει σε μια φιλική συζήτηση περί ανέμων και υδάτων. 

4) Η γλώσσα. Προφανώς μιλάμε αγγλικά, τα οποία τα ξέρω αρκετά καλά, αλλά όσο να'ναι, όταν μιλάς, δεν είσαι τόσο άνετος όσο με τη μητρική σου γλώσσα...κολλάς, δεν σου βγαίνουν τα αστεία οπως θα ήθελες κτλ κτλ...ειδικά όταν είσαι και νευρικός. H τελευταία μάλιστα με ρώτησε όσο μιλούσαμε αν είχα ποτέ σχέση με γυναίκα με την οποία συννενούμασταν στα αγγλικά και πώς τα καταφέρναμε.

Λοιπόν, αυτά. Δεν ξέρω τι ακριβώς περιμένω απο αυτό το θέμα...απλά ίσως να ακούσω καμιά άλλη θεωρία για τι μπορεί να πηγαίνει στραβά, ίσως οι γυναίκες μπορούν να δώσουν μερικά παραδείγματα απο ραντεβού στα οποία συνάντησαν κάτι παρόμοιο με εμένα(δηλαδή κάποιος που δεν είναι αγενής ή κάφρος, αλλά απλά κάπως νευρικός/απειρος), κάποιες συμβουλές...αυτά.

Το "ντροπαλό αγόρι"  mode το έχεις ακουστά?

Εξηγώ:

Είναι πολύ ελκυστικό να παραδεχτεί κάποιος οτι είναι ντροπαλός (οκ δεν χρειάζεται να πεις τα 

κολλήματά σου με λεπτομέρειες, αρκεί το ντροπαλός ως αμπρέλα τερμ)

ούτως ώστε το άλλο άτομο να πάρει την κατάσταση στα χέρια του.

Δεν έχεις να χάσεις κάτι και εξάλλου απλά θα πεις την αλήθεια.

Τα ντροπαλά αγόρια είναι πάντα στη μόδα!

Αρέσει στο μέλος Paralia48

alisida

# 3 στις 3/9/2018
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.593

Αγαπητε mikeman

Εχω διαβασει αρκετα απο τα θεματα σου και πραγματι το αγχος για τα ραντεβου το θυμαμαι ...

Θα πω τη γνωμη μου ...

Κυριοτερο να καταλαβεις πως απο το τιντερ δυσκολο εως ακατορθωτο να βρεθει ανθρωπος για σχεση .Δεν εχω προσωπικη αποψη απο τη σελιδα αυτη αλλα ειχα διαβασει ρεπορταζ μιας δημοσιογραφου και το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι πως αηδιασα .

Τωρα σε αυτα που επισημανεις για σενα :Για το 1) νομιζω οτι απο εμφανιση εισαι μια χαρα ,αυτα αλλωστε ειναι υποκειμενικα ...

2) αφου υπαρχει νευρικοτητα στην πρωτη συναντηση,ε,,μην την επιδιωκεις ως ραντεβου .Τι θελω να πω ? Μιλοντας πχ για τη δουλεια σου πες της : αν θελεις να βγουμε να στο εξηγησω αυτο πινοντας ενα καφεδακι ..

.Υπαρχουν πολλοι τροποι να κανονισεις συναντηση με καποια που σ ενδιαφερει ...Στην πορεια θα δεις κι εσυ αν σε εμπνεει ερωτικα κ αν σε χαλαρωνει εκεινη .

..3) ε,οχι και χουφτωμα στο πρωτο ραντεβου! Χαχα! (εκτος αν στο ζητησει ...

4) σε ποια γλωσσα μιλας δεν παιζει μεγαλο ρολο ,δεν ειστε και το πρωτο ζευγαρι που εχει διαφορετικη μητρικη γλωσα ...

Το τι λες εχει σημασια,εχεις πει σ εμας εδω τους προβληματισμους σου για το αν πρεπει να μεινεις σε αυτη τη χωρα ή να φυγεις ..

Αυτο το συζητας με τις κοπελες,μηπως φαινεσαι αναποφασιστος και γι αυτο σκαλωνει το θεμα ?..

.Εχεις σκεφτει πως αν κανεις σχεση θα ειναι ευκολοτερη η κατασταση ή δυσκολοτερη αν τελικα επιλεξεις να φυγεις ?...

Λαβε υποψη επισης πως δεν εχουν ολοι οι λαοι την ιδια αισθηση του χιουμορ γι αυτο θα ελεγα να αποφευγεις ο,τι δεν εισαι σιγουρος ...

Ή στην τελικη ,δοκιμασε με ελληνιδα σιγουρα θα συνενοηθεις καλυτερα !!!

Αρέσει στα μέλη Dina35, thanos293 και σε ακόμα 2 μέλη.

Sivilla_I

# 4 στις 3/9/2018
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Απαντήσεις: 2.026

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από alisida
Αγαπητε mikemanΕχω διαβασει αρκετα απο τα θεματα σου και πραγματι το αγχος για τα ραντεβου το θυμαμαι ...Θα πω τη γνωμη μου ...Κυριοτερο να καταλαβεις πως απο το τιντερ δυσκολο εως ακατορθωτο να βρεθει ανθρωπος για σχεση .Δεν εχω προσωπικη αποψη απο τη σελιδα αυτη αλλα ειχα διαβασει ρεπορταζ μιας δημοσιογραφου και το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι πως αηδιασα .Τωρα σε αυτα που επισημανεις για σενα :Για το 1) νομιζω οτι απο εμφανιση εισαι μια χαρα ,αυτα αλλωστε ειναι υποκειμενικα ...2) αφου υπαρχει νευρικοτητα στην πρωτη συναντηση,ε,,μην την επιδιωκεις ως ραντεβου .Τι θελω να πω ? Μιλοντας πχ για τη δουλεια σου πες της : αν θελεις να βγουμε να στο εξηγησω αυτο πινοντας ενα καφεδακι ...Υπαρχουν πολλοι τροποι να κανονισεις συναντηση με καποια που σ ενδιαφερει ...Στην πορεια θα δεις κι εσυ αν σε εμπνεει ερωτικα κ αν σε χαλαρωνει εκεινη ...3) ε,οχι και χουφτωμα στο πρωτο ραντεβου! Χαχα! (εκτος αν στο ζητησει ...4) σε ποια γλωσσα μιλας δεν παιζει μεγαλο ρολο ,δεν ειστε και το πρωτο ζευγαρι που εχει διαγιρετικη μητρικη γλωσα ...Το τι λες εχει σημασια,εχεις πει σ εμας εδω τους προβληματισμους σου για το αν πρεπει να μεινεις σε αυτη τη χωρα ή να φυγεις ..Αυτο το συζητας με τις κοπελες,μηπως φαινεσαι αναποφασιστος και γι αυτο σκαλωνει το θεμα ?...Εχεις σκεφτει πως αν κανεις σχεση θα ειναι ευκολοτερη η κατασταση ή δυσκολοτερη αν τελικα επιλεξεις να φυγεις ?...Λαβε υποψη επισης πως δεν εχουν ολοι οι λαοι την ιδια αισθηση του χιουμορ γι αυτο θα ελεγα να αποφευγεις ο,τι δεν εισαι σιγουρος ...Ή στην τελικη ,δοκιμασε με ελληνιδα σιγουρα θα συνενοηθεις καλυτερα

(Είναι για τους νεολαίους βρε Αλυσίδα! Η δημοσιογράφος θα λεγε για μας τους παλαίμαχους 

Είναι πολύ δημοφιλές και μαζί με αλλο ενα, είναι νο1 εφαρμογές για γνωριμίες.

achinos

# 5 στις 3/9/2018
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.762

Μια χαρά είναι το τίντερ για τα μικρά. Με δυο ραντεβού την εβδομάδα οι πιθανότητες να βγει κανείς κ δεύτερο ραντεβού αυξάνονται.

Κοπέλα που βγαίνει μέσω μέσων δικτύωσης μου είπε πως το πιο δύσκολο σημείο είναι αυτή η πρώτη φορά.
Το τι εικόνα θα δώσεις δλδ. Συν το να μην πέσεις σε κανέναν βλαμμένο. 
Οπότε νομίζω είναι φυσιολογικό το άγχος κ τα κορίτσια το έχουν. Εκτός αν είναι τίποτα φαντασμένες, αλλά αυτές βγαίνουν εκτός συναγωνισμού.
Αρέσει στα μέλη mars1981, ZHLIASOY

_Bellezza_

# 6 στις 3/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Αρχικα τί θεωρεις πως σου "κλεβει" απο την εμφανιση? 

Τί πιστευεις, πως θα μπορουσες να βελτιωσεις? Ο

πως σωστα εγραψες, αφου σε εχουν δει σε φωτογραφια, ξερουν τί να περιμενουν!

Και στην τελικη ποσο να απεχει μια (μη πειραγμενη) φωτο απο την πραγματικοτητα! 

Οποτε το εμφανισιακο μαλλον δεν ειναι λογος που δεν κυλουν τα πραγματα, ωστοσο εαν κατι βελτιωνεται φτιαξ'το.  

Νευρικος εισαι λογω της απειριας. 

Τα τρια ραντεβου τί να σου κανουν? 

Εαν βγεις πολλα ραντεβου με διαφορες κοπελες, θα εξοικειωθεις και θα δεις που δεν θα ειναι τοσο μεγαλο θεμα για σενα.

Θα μαθεις να ρολλαρεις την κουβεντα καλυτερα, να χειριζεσαι αμηχανες στιγμες, να αποφευγεις θεματα συζητησης που κανουν τζιζ κλπ. 

Οποτε προσπαθησε να βγαινεις πολλα ραντεβου, να αποκτησεις ανεση.

Το οτι εισαι ντροπαλος δεν εχει ουτε θετικο ουτε αρνητικο προσημο. 

Ειναι απλα ενα γνωρισμα σου, που αφενος με την "τριβη" θα λειανθει σε καποιον βαθμο, απο την αλλη καποιες κοπελες ισως το βρουν χαριτωμενο.

Μπορει να λειτουργησει υπερ σου σε καποιες γνωριμιες.

Για να φλερταρεις, μπορεις να κανεις εξυπνα κοπλιμεντα, να επιδιωκεις βλεμματικη επαφη, να κανεις νυξεις για επομενα ραντεβου κλπ.

Θα σε βοηθουσε να μελετησεις βιβλιο με την γλωσσα του σωματος και να το δουλεψεις για να στελνεις τα σωστα μηνυματα, αλλα και να αποκωδικοποιεις τις κινησεις της αλλης πλευρας.

Τα αγγλικα ειναι οντως θεμα, παλι ομως οσο περισσοτερο μιλας σε αυτην την γλωσσα, τοσο θα εξοικειωνεσαι. 

Καπου ειχα διαβασει πως το πρωτο πραγμα που χανεται, οταν μιλας σε μια ξενη γλωσσα ειναι το χιουμορ, οποτε ειναι μαλλον συνηθες.

Διαβαζε, βλεπε ταινιες, μιλα στα αγγλικα και θα εξοικειωθεις κι αλλο. 

Δεν υπαρχει αλλος τροπος. 

Σου ευχομαι καλη επιτυχια...αντε και καλη τυχη!

__mikeman

# 7 στις 3/9/2018
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από achinos

Μια χαρά είναι το τίντερ για τα μικρά. Με δυο ραντεβού την εβδομάδα οι πιθανότητες να βγει κανείς κ δεύτερο ραντεβού αυξάνονται.

Κοπέλα που βγαίνει μέσω μέσων δικτύωσης μου είπε πως το πιο δύσκολο σημείο είναι αυτή η πρώτη φορά.
Το τι εικόνα θα δώσεις δλδ. Συν το να μην πέσεις σε κανέναν βλαμμένο. 
Οπότε νομίζω είναι φυσιολογικό το άγχος κ τα κορίτσια το έχουν. Εκτός αν είναι τίποτα φαντασμένες, αλλά αυτές βγαίνουν εκτός συναγωνισμού.

Μωρε μια χαρά είναι(κι η κοπέλα που βγήκα το Σαββατο μου είπε ότι τον πρώην της εκεί τον γνώρισε, κι ένας γνωστός μου εδώ το ίδιο) αλλά κυρίως για τις γυναίκες και τους εμφανίσιμους άντρες.

Για τους...μετρίας ας πούμε εμφάνισης άντρες, η κατάσταση είναι αλλιώτικη. Οπως είπα, τον 1 χρόνο που είμαι εδώ το χρησιμοποιώ κι έχω βγει 3 φορές όλες κι όλες. Γιατί κανεις το "match" που λέμε πολύ σπάνια.

Τελικά όπως το βλέπω δεν τη γλιτώνω, αντί να κάθομαι και το κλωθογυρίζω, θα πλακωθώ ενα 8μηνο στις σαλάτες και το γυμναστήριο να χάσω όσα μου μένουν και να φτιάξω λίγο το σώμα, να βελτιώσω εμφανισιακά ό,τι βελτιώνεται, πρώτον να αισθανθώ εγώ καλύτερα και δεύτερο να αυξήσω πιθανότητες. Πλέον οπως φαίνεται...it's a numbers game που λέμε. Και μια φορά το μήνα να έβγαινα μια χαρά θα ήταν. 

Αυτο που μου κάθησε λίγο στο στομάχι είναι που η τελευταία, όταν της έστειλα μήνυμα μετά τον καφέ, δεν μου απάντησε καν. Ούτε δηλαδή το τυπικο "ευχαριστώ άλλα έχω δουλειές κτλ κτλ". Μάλλον δεν χρειάζεται να το σκέφτομαι, αλλά είμαι περίεργος...εσείς τα κορίτσια το έχετε κάνει ποτέ αυτό και σε ποια περίπτωση?

archagellos

# 8 στις 3/9/2018
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 3.537

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από alisida

Ή στην τελικη ,δοκιμασε με ελληνιδα σιγουρα θα συνενοηθεις καλυτερα !!!

Αρέσει στα μέλη Enikos, ZHLIASOY και σε ακόμα 3 μέλη.

archagellos

# 9 στις 3/9/2018
author

man ,

με αυτα που περιγραφεις ...να σου πω την αληθεια ...ουτε εγω θα ηθελα να σε ξαναδω 
Βεβαια το tinder ειναι εφορμογη που ο σκοπος ειναι αλλος ...και οχι η γνωριμια για την δημιουργια σχεσης ...
Προφανως πεφτεις με τα μουτρα ...και η αλλη πλευρα κοβει δρομο...
Σαφεστατα εχεις και "θεματα" που σε απσχολουν και εσυ πηγαινεις σε ενα ραντεβου κια ιδη εχεις βαλει αυτογκολ απο τα αποδυτηρια ...
σαφεστατα μπορεις να παρεις καποια ραντεβου σαν...προπονηση ...διοτι το να βγεις ενα ραντεβου δεν σημαινει οτι θα πρεπει ντε και καλα να ταιριαξεις με τον αλλον και να θες να τον ξαναδεις .
Πιστευω ...οτι δεν κανεις αναφορες για πληρωμενες κοπελες και τετοια ...Ναι ?  
απλα το αναφερω για να τα σιγουρεψουμε 

Keep Walking 

Αρέσει στο μέλος Enikos

__mikeman

# 10 στις 3/9/2018
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία

Παράθεση:

Οποτε το εμφανισιακο μαλλον δεν ειναι λογος που δεν κυλουν τα πραγματα, ωστοσο εαν κατι βελτιωνεται φτιαξ'το.

Το εμφανισιακό είναι ο λόγος που 
α) Δεν βγαίνω πολλά ραντεβού εξ'αρχής(τουλάχιστο μέσω αυτών των εφαρμογών), καθώς σπάνια να κάνει κάποια "like" στο προφίλ σου και να αρχίσετε να μιλάτε. Οπως είπες, 3 ραντεβού τι να σου κάνουν, αλλοι/ες βγαίνουν 200 και δεν βρίσκουν κάποιον να "κολλήσουν"¨.

β) Δεν αισθάνομαι πολύ καλά εγώ ο ίδιος, δηλαδή το έχω στο μυαλό μου ότι δεν έχω καλή εμφάνιση. Και αυτό συνεισφέρει στη νευρικότητα και την αυτοπεποίθηση.

Το βασικό που μου "κλέβει" απο την εμφάνιση, αυτό δηλαδή που μπορεί να διορθωθεί, είναι το πάχος - ειμαι 1.88 και 100 κιλά. Θα έπρεπε να είμαι 85 τουλάχιστο. Και το περισσότερο το έχω μαζεμένο στο πρόσωπο και την κοιλιά. Τώρα και να τα χάσω αυτά και πιο σφιχτο σώμα να κάνω, δεν θα γίνω αυτό που λέμε "ωραίος", πάντως και καλύτερα θα αισθάνομαι και οι κοπέλες θα με βλέπουν όσο να'ναι με καλύτερο μάτι.

__mikeman

# 11 στις 3/9/2018
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από archagellos

man ,

με αυτα που περιγραφεις ...να σου πω την αληθεια ...ουτε εγω θα ηθελα να σε ξαναδω 
Βεβαια το tinder ειναι εφορμογη που ο σκοπος ειναι αλλος ...και οχι η γνωριμια για την δημιουργια σχεσης ...
Προφανως πεφτεις με τα μουτρα ...και η αλλη πλευρα κοβει δρομο...
Σαφεστατα εχεις και "θεματα" που σε απσχολουν και εσυ πηγαινεις σε ενα ραντεβου κια ιδη εχεις βαλει αυτογκολ απο τα αποδυτηρια ...
σαφεστατα μπορεις να παρεις καποια ραντεβου σαν...προπονηση ...διοτι το να βγεις ενα ραντεβου δεν σημαινει οτι θα πρεπει ντε και καλα να ταιριαξεις με τον αλλον και να θες να τον ξαναδεις .
Πιστευω ...οτι δεν κανεις αναφορες για πληρωμενες κοπελες και τετοια ...Ναι ?  
απλα το αναφερω για να τα σιγουρεψουμε 

Keep Walking 

Στο tinder υπάρχουν πολλοί και πολλές που ψάχνουν διάφορα.

Οπως έιπα και η κοπέλα που βγήκα το Σάββατο και άλλοι γνωστοί μου έχουν κάνει σχέση μέσω αυτού.

Κατ'αρχάς και οι 3 κοπέλες που βγήκα ήταν μπορώ να πω αρκετά εμφανίσιμες(ειδικά η τελευταία κλασσικη Σουηδέζα, 1,80 ξανθιά) και το γράφανε και στο προφίλ τους και το είπανε και σε μένα(χωρίς να ρωτήσω) ότι ψάχνουν για κάτι σοβαρό. Τώρα θα μου πεις, οκ, αυτά είναι λόγια, αλλά λογικά να το πάρεις, αν ψάχνανε για ξεπέτα, δεν θα βρίσκανε κάτι καλύτερο εφ'όσον και οι ίδιες είναι όμορφες? Μιλάμε για εφαρμογή που πρέπει και ο άλλος να κάνει "like" στο προφίλ σου για να αρχίσετε να μιλάτε. Δεν "κολλάει" η άλλη να ψάχνει για σεξ, να δει τις φωτό μου, και να πει "γουάου, να μ'αυτόν θα περάσω καλά". Να ξέρουμε τι λέμε.

Αλλά δεν είπα ότι ψάχνομαι κι εγώ σώνει και καλά για "σοβαρή" σχέση...να βγούμε μερικές φορές κι'οτι βγει. Ούτε να παντρευτώ θέλω ούτε παιδάκια να κάνω. 

Προφανώς ρε συ δεν αναφέρομαι σε συνοδούς, αλλο αυτό. Αυτή έρχεται κανά-δυο φορές το μήνα, να μη ξεχάσω και τελείως το σπορ. Αμα ήταν να μην θέλανε να με ξαναδούν κι'αυτές, πάει, να το κλείναμε το μαγαζί τελείως 

archagellos

# 12 στις 3/9/2018
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από __mikeman

Στο tinder υπάρχουν πολλοί και πολλές που ψάχνουν διάφορα.

Οπως έιπα και η κοπέλα που βγήκα το Σάββατο και άλλοι γνωστοί μου έχουν κάνει σχέση μέσω αυτού.

Κατ'αρχάς και οι 3 κοπέλες που βγήκα ήταν μπορώ να πω αρκετά εμφανίσιμες(ειδικά η τελευταία κλασσικη Σουηδέζα, 1,80 ξανθιά) και το γράφανε και στο προφίλ τους και το είπανε και σε μένα(χωρίς να ρωτήσω) ότι ψάχνουν για κάτι σοβαρό. Τώρα θα μου πεις, οκ, αυτά είναι λόγια, αλλά λογικά να το πάρεις, αν ψάχνανε για ξεπέτα, δεν θα βρίσκανε κάτι καλύτερο εφ'όσον και οι ίδιες είναι όμορφες? Μιλάμε για εφαρμογή που πρέπει και ο άλλος να κάνει "like" στο προφίλ σου για να αρχίσετε να μιλάτε. Δεν "κολλάει" η άλλη να ψάχνει για σεξ, να δει τις φωτό μου, και να πει "γουάου, να μ'αυτόν θα περάσω καλά". Να ξέρουμε τι λέμε.

Αλλά δεν είπα ότι ψάχνομαι κι εγώ σώνει και καλά για "σοβαρή" σχέση...να βγούμε μερικές φορές κι'οτι βγει. 

Προφανώς ρε συ δεν αναφέρομαι σε συνοδούς, αλλο αυτό

man ,

το ειπες η αλλη απο μεσα της και δεν ειπε...λιγο σε ενδιαφερει σε αυτη τη φαση .

Αλλα ξερεις κατι ? περιγραφεις τον εαυτο σου σαν να μην εχεις καμμια αξια...Οχι ρε συ man ...δεν ειναι ετσι 

Αρέσει στα μέλη Enikos, ZHLIASOY και σε ακόμα 1 μέλος.

achinos

# 13 στις 3/9/2018
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.762

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από __mikeman

εσείς τα κορίτσια το έχετε κάνει ποτέ αυτό και σε ποια περίπτωση?

μπορεί να μην ήθελε να σου απαντήσει, κ τι σε νοιάζει; θα την ξαναδείς; ξεκόλλα λοιπόν. 

Κ αφού ξες τι να κάνεις για να βελτιώσεις λίγο την εικόνα κάνε το. Κυρίως για να είσαι εσύ πιο ικανοποιημένος κ χαλαρός.

Ευκαιρία είναι τώρα που άνοιξε η τύχη σου... 

πιεσ, αυτοί κ αυτές που ψάχνουν μόνο για σεξ ξεχωρίζουν, είτε από τη φωτό, είτε από το ύφος, είτε από κάποια άλλη λεπτομέρεια, είτε το λένε ξεκάθαρα. Μα παντού έτσι δεν είναι;

Αρέσει στο μέλος alisida

elenal12

# 14 στις 3/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλησπέρα θεματοθετη! Αρχικά να ρωτήσω, καθώς αναφέρεις ότι είσαι μέτριας εμφάνισης. Πολύ καλά. Και με τι είδους εμφάνισης γυναικες βγαίνεις και σε απορρίπτουν? Είναι και αυτές μέτριες? Θεωρείς ότι είναι καλύτερες σου ή έχεις πέσει σε τύπισσες που πιστεύουν ότι αξίζουν παραπάνω από ότι ισχύει στα αλήθεια? Όλα έχουν να κάνουν με τις προσδοκίες. Αν μια κοπέλα περιμένει αρκετά και θεωρεί τον εαυτό της κελεπούρι, εννοείται και δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με κάποιον που για αυτή θα τον θεωρεί κατώτερο της εμφανισιακά. Κοίταξε να βγαίνεις με κοπέλες οι οποίες δεν πετάνε πάνω από τα σύννεφα και έχε και το νου σου στις παχουλουλες. Έτσι θα σου είναι πιο εύκολο για αρχή. Έπειτα μείωσε το άγχος. Στις γυναίκες δεν αρέσει ο άντρας να είναι ντροπαλός και μη έμπειρος. Ξενερώνουν. Και από όσον αφορά την συζήτηση, αυτό είναι ένα θέμα. Γιατί γενικότερα ταιριάζεις και συνάναστρεφεσαι με άτομα που έχετε ίδια γούστα, ίδια στυλ, έχετε και πέντε πράγματα να πείτε. Είναι πολύ βασικό αυτό. Αν με αυτές που βγαίνεις δεν έχετε τίποτα κοινό για το οποίο θα μπορούσατε να πείτε, ε είναι δύσκολο. Επίσης, αν θες να την κάνεις να μιλήσει, ρώτα την προσωπικά πράγματα. Που μεγάλωσε, αν ήθελε να γίνει αυτό είναι (επαγγελματικά) και άλλα τέτοια. Πρόσεχε όχι πάρα πολύ προσωπικά. Αλλά για να την γνωρίζεις κ αυτήν καλύτερα.Γενικότερα όμως, φτιάξουν και χαμήλωσε τις προσδοκίες σου. Φιλικα

123xristos

# 15 στις 3/9/2018
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 389

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από __mikeman

Το εμφανισιακό είναι ο λόγος που 
α) Δεν βγαίνω πολλά ραντεβού εξ'αρχής(τουλάχιστο μέσω αυτών των εφαρμογών), καθώς σπάνια να κάνει κάποια "like" στο προφίλ σου και να αρχίσετε να μιλάτε. Οπως είπες, 3 ραντεβού τι να σου κάνουν, αλλοι/ες βγαίνουν 200 και δεν βρίσκουν κάποιον να "κολλήσουν"¨.

β) Δεν αισθάνομαι πολύ καλά εγώ ο ίδιος, δηλαδή το έχω στο μυαλό μου ότι δεν έχω καλή εμφάνιση. Και αυτό συνεισφέρει στη νευρικότητα και την αυτοπεποίθηση.

Το βασικό που μου "κλέβει" απο την εμφάνιση, αυτό δηλαδή που μπορεί να διορθωθεί, είναι το πάχος - ειμαι 1.88 και 100 κιλά. Θα έπρεπε να είμαι 85 τουλάχιστο. Και το περισσότερο το έχω μαζεμένο στο πρόσωπο και την κοιλιά. Τώρα και να τα χάσω αυτά και πιο σφιχτο σώμα να κάνω, δεν θα γίνω αυτό που λέμε "ωραίος", πάντως και καλύτερα θα αισθάνομαι και οι κοπέλες θα με βλέπουν όσο να'ναι με καλύτερο μάτι.

εγω μια χαρα σε βλεπω στην φωτογραφια.

σιγουρα κανεις λαθος στο 3. 

αφου βγαινεις με γυναικα που γνωρισες στο ταιγκερ θα πρεπει απο την πρωτη στιγμη να εισαι πιο επιθετκος σχετικα με το φλερτ και να μην καταληγεις σε φιλικη συζητηση.

εδω στο φορουμ μια χαρα τα γραφεις, και συζητησιμος εισαι και κοινωνικος  αρα το προβλημα ειναι οτι δεν τολμας

__mikeman

# 16 στις 3/9/2018
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από elenal12
Καλησπέρα θεματοθετη! Αρχικά να ρωτήσω, καθώς αναφέρεις ότι είσαι μέτριας εμφάνισης. Πολύ καλά. Και με τι είδους εμφάνισης γυναικες βγαίνεις και σε απορρίπτουν? Είναι και αυτές μέτριες? Θεωρείς ότι είναι καλύτερες σου ή έχεις πέσει σε τύπισσες που πιστεύουν ότι αξίζουν παραπάνω από ότι ισχύει στα αλήθεια? Όλα έχουν να κάνουν με τις προσδοκίες. Αν μια κοπέλα περιμένει αρκετά και θεωρεί τον εαυτό της κελεπούρι, εννοείται και δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με κάποιον που για αυτή θα τον θεωρεί κατώτερο της εμφανισιακά. Κοίταξε να βγαίνεις με κοπέλες οι οποίες δεν πετάνε πάνω από τα σύννεφα και έχε και το νου σου στις παχουλουλες. Έτσι θα σου είναι πιο εύκολο για αρχή. Έπειτα μείωσε το άγχος. Στις γυναίκες δεν αρέσει ο άντρας να είναι ντροπαλός και μη έμπειρος. Ξενερώνουν. Και από όσον αφορά την συζήτηση, αυτό είναι ένα θέμα. Γιατί γενικότερα ταιριάζεις και συνάναστρεφεσαι με άτομα που έχετε ίδια γούστα, ίδια στυλ, έχετε και πέντε πράγματα να πείτε. Είναι πολύ βασικό αυτό. Αν με αυτές που βγαίνεις δεν έχετε τίποτα κοινό για το οποίο θα μπορούσατε να πείτε, ε είναι δύσκολο. Επίσης, αν θες να την κάνεις να μιλήσει, ρώτα την προσωπικά πράγματα. Που μεγάλωσε, αν ήθελε να γίνει αυτό είναι (επαγγελματικά) και άλλα τέτοια. Πρόσεχε όχι πάρα πολύ προσωπικά. Αλλά για να την γνωρίζεις κ αυτήν καλύτερα.Γενικότερα όμως, φτιάξουν και χαμήλωσε τις προσδοκίες σου. Φιλικα

Να ξεκαθαρίσω κάτι για το θέμα "εμφάνιση" - βασικά μιλάμε για τις γυναίκες που γνωρίζω μέσω αυτής της εφαρμογής. Οταν λέμε για Tinder, εννοούμε ότι βλέπεις προφίλ το ένα μετά το άλλο, κάνεις "like" σε αυτό που σου αρέσει, αν το δει κι έλλη και κάνει κι αυτή "like", ανοίγει το chat και μιλάτε. Απο κει και πέρα ο,τι γίνει έγινε.

Ε, και οι 3 που βγήκα μέσω αυτής της εφαρμογής, δηλαδή που και οι δυο κάναμε "like", που απάντησε στο πρώτο μήνυμα μου, και που αποφασίσαμε να βγούμε, ήταν, κατά τη γνώμη μου, ομορφες γυναίκες. Εγώ δεν έχω "υψηλά στάνταρντ", δεν κάνω "like" ούτε στέλνω μηνύματα μόνο σε όμορφες. "Προσεγγίζω" και κοπέλες πιο κοντά στην εμφάνιση μου και με πιο κοινά ενδιαφέρονται αλλά με αυτές έτυχε. Τώρα, γιατί? Δεν ξέρω. Για να ξεκαθαρίσω δηλαδή ότι το θέμα δεν είναι ότι κοιτάω μόνο τις "ομορφες" και πάνω απο τα κυβικά μου. 

Update : Τελικά πως τυχαίνει, αυτή η τελευταία μόλις μου έστειλε μήνυμα, ότι το σκέφτηκε και αποφάσισε ότι δεν θέλει να το πάει παραπέρα. Ε τουλάχιστο δε με έγραψε τελείως, κάτι είναι κι αυτό

elenal12

# 17 στις 3/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το ότι κάνουν like δεν σημαίνει και πολλά. Το tinder γενικά είναι απογοητευτικό. Αλλά, αφού μου έλυσες την απορία, κατάλαβα. Όπως είπα οι προσδοκίες μετράνε. Μπορεί οι συγκεκριμένες, να σε βρηκαν στην πραγματικότητα κάτω του μετρίου, κι γι αυτό από χώρισαν. Αλλά πρόσεξε. Μια όμορφη γυναίκα, θα χει άλλους τόσους από πίσω της. Προφανώς και θα βγαίνουν και με άλλους εκτός από σένα, λέγοντας ότι κάποιος άλλος τους γυάλισε περισσότερο. Επίσης, είπες ότι αυτές ψάχνανε σοβαρή σχέση. Ναι.. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά μπορεί εσύ να έδωσες και την εντύπωση ότι δεν θες κάτι τέτοιο, κι έτσι αυτές να αποχώρησαν και για αυτόν τον λόγο. Ε και κάτω του μετρίου εμφάνιση και όχι και για σοβαρή σχέση πάει πολύ. (λολ).. Απλά άλλαξε κατεύθυνση. Αν αναζητάς απλά σχέση για σεξ, τότε θα βρεις εύκολα, αν απλά αρχίζεις να βγαίνεις με κοπέλες κατώτερες σου εμφανισιακά.

Paralia48

# 18 στις 3/9/2018
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.761

μάλλον δεν έκανε το <<κλικ>>. Σε στημένες γνωριμίες φαντάζομαι είναι συνηθισμένο.

Πριν βγεις, πιες ένα ποτηράκι κρασί για να χαλαρώσεις.

Φυσικά όπως είπε ο Αρχάγγελος, μην πεις κουβέντα για πληρωμένες συνοδούς

Για πήγαινε σε καμιά ελληνική κοινότητα να πιεις ένα ελληνικό καφεδάκι. Εκεί συχνάζουν Έλληνες κάποιας ηλικίας,που ψάχνουν για τις θυγατέρες έλληνα γαμπρό..

Πάντως αφού πήρε μπρος το καρμπυρατέρ, κάτι θα γίνει.

__mikeman

# 19 στις 3/9/2018
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία

Παράθεση:

Απλά άλλαξε κατεύθυνση. Αν αναζητάς απλά σχέση για σεξ, τότε θα βρεις εύκολα, αν απλά αρχίζεις να βγαίνεις με κοπέλες κατώτερες σου εμφανισιακά.

Ελενα μου, σου εξήγησα, δεν υπάρχει "άλλαξε κατεύθυνση". Βγαίνω με αυτές που μου απαντάνε στα μηνύματα και λενε "ναι" όταν τους ζητάω να βγούμε. Το γιατί αυτές οι 3 όλες κι όλες που μου είπανε "ναι" έτυχε να είναι (κατά τη γνώμη μου) ομορφες, δεν το ξέρω. Στέλνω μηνύματα και σε κοπέλες εμφανισιακά πιο κοντά σε μένα, αλλά δεν απαντάνε. Τι θα πει "αρχισε να βγαίνεις με κοπέλες κατώτερες σου εμφανισιακά"? Αν δε θέλουν, τι θα κάνω, θα βγω στο δρόμο και θα πω "ει εσυ χοντρούλα...δεν είσαι ομορφη, ούτε κι εγώ είμαι όμορφος, άρα πρέπει να βγούμε"?

Βέβαια, το θέμα αλλάζει όταν δεν μιλάμε για online πράγματα αλλά να προσεγγίζω κοπέλες σε μπαρ, καφετέριες, κτλ κλτ. Αλλά αυτό δεν το κάνω. Βασικά αν είχα μια αντροπαρέα εδώ στη Σουηδία μπορεί και να το έκανα, αλλά τώρα μόνος μου σε μπαρ να την πέφτω είναι γελοίο. Γι'άυτό περιορίζομαι στο online. Εννοείται ότι μιλάμε για κανα-δυο μέρες και μετά βγαίνουμε και γνωριζόμαστε. 

__mikeman

# 20 στις 3/9/2018
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από Paralia48

Για πήγαινε σε καμιά ελληνική κοινότητα να πιεις ένα ελληνικό καφεδάκι. Εκεί συχνάζουν Έλληνες κάποιας ηλικίας,που ψάχνουν για τις θυγατέρες έλληνα γαμπρό..

Oχου τώρα, δεν έχω και ΤΟΟΟΣΟ μεγάλη καψούρα να αποκατασταθώ. 36 χρόνια πέρασα μόνος μου, δεν έχω και ΤΟΟΟΣΟ πρόβλημα να περάσω και τα υπόλοιπα 36. Αν είναι να έρθει η άλλη μαζί μου, να έρθει επειδή με γουστάρει. Αν δε με γουστάρει καμία, ας μην έρθει καμία. Αν μπορώ να κάνω κάτι εγώ ο ίδιος ώστε να γίνω πιο "τραβηχτικός", να το κάνω. Aν δε γίνεται, ας μη γίνεται. Αλλά αν είναι η άλλη να έρθει μαζί μου επειδή φοβάται μη μείνει στο ράφι και ψάχνει "καλό παιδί"...να μένει...πραγματικά προτιμώ να πάρω έναν σκυλάκο και να περάσω το υπόλοιπο του βίου μου ειρηνικά και αναμάρτητα. Κάτι τέτοιο πήγε να μου στήσει και η αδερφή μου με την αδερφή της κουμπάρας της αυτό το καλοκαίρι και...μπλιαχ. Οχι για την κοπέλα δηλαδή, μια χαρά ήταν, για την όλη κατάσταση. 

Θες να μου πεις ότι με την εμφάνιση και το χαρακτήρα που έχω δεν κάνω παραπάνω απο το να είμαι το "καλό παιδί για σοβαρή σχέση"? Πες το μου. Το δέχομαι, πραγματικά δηλαδή το καταλαβαίνω, αλλά δε με ενδιαφέρει. 

Αρέσει στο μέλος Paralia48
Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε