Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Περι πρώτων ραντεβουδιων...

Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες Αρχική«234567891011Τελ.»

Hrakleitos3

# 121 στις 21/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

σε ποια πόλη της Σουηδίας ζεις?

πες μου αν θες στο περίπου τι ποσοστό είναι οι μουσουλμάνοι(ρωτάω προς δική μου γνώση),τι εθνικότητες παίζουν στην πόλη σου,οι γυναίκες από ποιες χώρες είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις κλπ...

επειδή αναφέρθηκες στην κατάθλιψή σου που σε ταλαιπώρησε χρόνια,αλλά τελικά την άφησες πίσω,σου αξίζει σεβασμός...respect που λένε στα χωριά...

για το θέμα των γυναικών τώρα,τα πράγματα είναι απλά και στα εξήγησαν πολλά παιδιά ήδη...το μυστικό είναι ότι δεν υπάρχει μυστικό...αν θες να φτιάξεις ομελέτα θα σπάσεις αυγά...αν θες μια θέση στον ήλιο,θα πρέπει να συμβιβαστείς με μερικά εγκαύματα...εν ολίγοις,βγες έξω να φας τα μούτρα σου...

βέβαια,όλοι διαπιστώσαμε(και εσύ το έχεις εντοπίσει)πως προσεγγίζεις το όλο θέμα λίγο απαισιόδοξα..προκαταβάλλεις αρνητικά τη γνώμη που θα σχηματίσουν οι γυναίκες για εσένα...

το να κάθεσαι και να σκέφτεσαι τι έχασες,δε σου προσφέρει το παραμικρό,το ξέρεις ήδη...άρα πρέπει να βρεις τρόπους κάθε φορά που η σκέψη σου από το φόβο της εμπειρίας του αγνώστου γυρίζει στο παρελθόν,να την αλλάζεις και να γυρνάς στο παρόν και στις προοπτικές που ανοίγονται μπροστά σου...

δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορείς να καταφέρεις να προγραμματίσεις τον εγκέφαλό σου ώστε να μην κάνει πισωγυρίσματα,αλλά πρέπει να το κάνεις...μόνος σου ή με τη βοήθεια ειδικού...η αυτοεικόνα,η αυτοπεποίθηση,παίζουν καθοριστικό ρόλο στην κατάληξη  που θα έχει το ραντεβού σου με μία γυναίκα...

βγαίνεις πχ με μία γυναίκα...εάν την ώρα που την έχεις μπροστά σου σκέφτεσαι ότι έχεις πάει μόνο με πληρωμένες,ότι δεν ξέρεις πώς θα λειτουργήσεις αν τελικά καταλήξετε στο κρεβάτι,ότι έχεις ψυχολογικά προβλήματα και δεν πρόκειται να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις της,ότι αν ανακαλύψει το παρελθόν σου δε θα ασχοληθεί μαζί σου,ότι εμφανισιακά δεν είσαι καλός,ότι κοιτάει το κουρασμένο πρόσωπό σου ή το προγούλι σου,ότι μπορεί κοιτώντας σε να ανακαλύψει πως είσαι μίζερος,χωρίς παρέες και χωρίς φίλους,τότε η αποτυχία είναι δεδομένη...

γιατί όλες αυτές οι σκέψεις που κάνεις εκείνη τη στιγμή, επηρεάζουν την αυτοπεποίθησή σου και είναι λίγες οι γυναίκες που έλκονται από άντρες με χαμηλή αυτοπεποίθηση...

πρέπει σιγά σιγά και με μικρά βηματάκια κάθε φορά,να αρχίσεις να αλλάζεις τον τρόπο που βλέπεις τον εαυτό σου...δεν μπορεί να το κάνει κανείς μας για εσένα...

πρέπει να βρεις τον τρόπο να αποκτήσεις την πειθαρχία να αλλάζεις το τσιπάκι στον εγκέφαλό σου κάθε φορά που κάνεις σκέψη που επηρεάζει αρνητικά την εικόνα σου και την ψυχολογία σου...επιτόπου να αντικαθιστάς τη μίζερη σκέψη με μία άλλη που έχει θετικό περιεχόμενο...

αυτή τη στιγμή που διαβάζεις το μήνυμά μου,λογικά είσαι στο σπίτι σου,ας πούμε στο σαλόνι σου...αν σου ζητήσω να μου περιγράψεις τι έπιπλα έχει το σαλόνι σου,είναι πολύ εύκολο να μου πεις,γιατί τα έχεις μπροστά σου...αν σε ρωτήσω πόσα αυτοκίνητα πέρασαν έξω από το δρόμο του σπιτιού σου όση ώρα διαβάζεις το μήνυμα,δε θα μπορείς να μου απαντήσεις,όχι γιατί δεν πέρασαν αυτοκίνητα,αλλά επειδή δεν είχες στραμμένη την προσοχή σου στο δρόμο...

πρέπει να βρεις τρόπο να στρέψεις την προσοχή σου από το παρελθόν που φέρνεις συνεχώς μπροστά σου ανακαλώντας μνήμες,σε ό,τι όμορφο έχεις σαν προσωπικότητα,σαν χαρακτήρας(μην πεις ότι δεν έχεις τίποτα όμορφο,γιατί θα είναι σαν να λες ότι δεν περνούν αυτοκίνητα έξω από το σπίτι σου)...και να κάτσεις να χτίσεις στην ομορφιά το υπόλοιπο της ζωής σου...

όπως τόσα χρόνια εξασκήθηκες στο να βλέπεις την κακομοιριά,τη μιζέρια,την ασχήμια και την παραίτηση,έτσι τώρα πρέπει να εξασκηθείς για να βάλεις στην καθημερινότητα τα ακριβώς αντίθετα...και αυτό θα το πετύχεις μόνο  με τη συνεχή παρατήρηση των σκέψεών σου...θα επιλέξεις να κάνεις σκέψεις που ανοίγουν τους ορίζοντές σου,που σου προσφέρουν προοπτική...

καλή σου μέρα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 88 από __mikeman

Ευτράπελων συνέχεια...βγήκα λοιπόν την Παρασκευή με μια κοπελιά ίδια ηλικία με εμενα και ήταν πραγματικά η πρώτη φορά που πέρασα καλά...συννενοούμαστε πολύ καλά, γελάγαμε, και μου άρεσε και αρκετά μπορώ να πω.

Ειπαμε λοιπόν να ξαναβγούμε, αλλά μου αποκάλυψε ότι επειδή είναι μουσουλμάνα(αυτό το ήξερα αλλά δεν έχω πρόβλημα)...τις "βλέπει πολύ σοβαρά τις σχέσεις" και ότι...περιμένει μέχρι το γάμο για να κάνει σεξ(35 χρονών!).

Εντωμεταξύ μόνο σε αυτό είναι συντηρητική...κατα τ'αλλα, και καπνίζει, και πίνει, και σέξι ντύσιμο(είχα...ωραία θέα την Παρασκευή όσο τα πίναμε), κτλ κτλ κτλ...

Ρε πστ μου λέω που πέφτω...

Λέω στον εαυτό μου "ε ας βγαίνετε σαν φίλοι, μήπως αυτή τη στιγμή έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις? Αν στο μεταξύ βρεις, βρήκες. Και...μπορεί να έχει και καμια φίλη...λιγότερο θρήσκα".

Εσεις τι λέτε??

__mikeman

# 122 στις 21/12/2018
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.299
'Aρεσαν+: 0%

>>διοτι αν δεν ησουν θα μπορουσες να καταλαβεις τη διαφορα μεταξυ υπαλληλου (βιζιτας) και ανθρωπου , που δεν εχει καποια ρητη υποχρεωση να στεκεται στο ενα ποδι.>>

Κανείς δεν είπε ότι δεν έχει όλο το δικαίωμα να ακυρώσει το ραντεβού και να πει οποια δικαιολογία της ήταν πιο βολική. Το μόνο που με νευρίασε ήταν ότι ειδοποίησε σχεδόν τελευταία στιγμή. Ειλικρινά. Αν με έπαιρνε στις 12 και το ακύρωνε κι εγώ ήξερα ότι το ακύρωσε γιατί απλά βρήκε καλύτερη παρέα, δεν θα είχα απολύτως κανένα πρόβλημα. Αν τον άλλον όντως τον βλέπεις σαν μια φιλική γνωριμία, φέρεσαι και με το *μινιμουμ σεβασμό* με τον οποίο φέρεσαι σε οποιαδήποτε φιλική γνωριμία. Εχω το δικαίωμα να μου φέρονται σαν ο χρόνος ο δικός μου δεν είναι για πέταμα.

>>εγωιστης , γιατι δεν σκεφτεσαι τον αλλο ανθρωπο

Οσο με σκέφτονται. Οταν έχεις ραντεβού στις έξι, έχεις όλη τη μέρα να ακυρώσεις, και το ακυρώνεις στις 3...οσο σεβασμό μου δίνεις, σου δίνω. Δε σου χρωστάω περισσότερο σεβασμό επειδή εσύ είσαι ωραία γκόμενα κι εγώ ένας χοντρος με καράφλα.

>>ανωριμος ( μπεμπεκος) διοτι αντι να βαλεις το μυαλο σου να δουλεψει πως θα κατακτησει τον εκαστοτε στοχο ( γκομενα) καθεσαι και κλαιγεσαι που δεν στα δινει η ζωη ολα στο χερι>>

Δεν υπάρχει "στόχος" απο τη σιγμή που σου λέει "σε βλέπω φιλικά". Με βλέπεις φιλικά? Ολα καλά, αφου κι εγώ δεν έχω πολλές παρέες, ας το δούμε φιλικά. Πώς θα σου φαινόταν αν ένας φίλος-γνωστός σε κρέμαγε 2 ώρες πριν το ραντεβού με μια ψευτο-δικαιολογία, ενώ είχε όλη την άνεση να πάρει σαν άνθρωπος κατά τις 12 και να πει "ξέρεις, τελικά δεν μπορώ".

>>χειριστικος , τρεχουμε ολοι με το που ζητησεις μια γνωμη να σε φωτισουμε σα τα χαζα και μετα τρωμε την ακυρωση! αλλη κουβεντα απο " αυτο δεν γινεται" κι "αυτο δεν το μπορω " δεν εχεις! αρα? τι θες? σημασια !>>

Σ'αυτό το thread ακούστηκαν γνωμες απο το "μακριά λογω πολιτισμικών διαφορών" και "μακριά αφού σε βλέπει μόνο φιλικά" μέχρι τη δική σου...ρομαντζάδα. Συγγνώμη κλέλια μου που δεν εκτέλεσα τις δικές σου εντολές αλλά έκανα του κεφαλιού μου.

>>αυτοκαταστροφικος και ευθυνοφοβος! με το που παει να γινει κατι καλο , δινεις μια και τα γκρεμιζεις . και απορω με τοσα φραγκα σε γιατρους αυτό πως εχει μεινει απαρατηρητο.>>

Και ποιος σου είπε ότι έχει μείνει απαρατήρητο??

Sourya

# 123 στις 21/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μπραβο σου Ηρακλειτε, δεν θα μπορουσες να τα πεις καλυτερα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 121 από Hrakleitos3

σε ποια πόλη της Σουηδίας ζεις?

πες μου αν θες στο περίπου τι ποσοστό είναι οι μουσουλμάνοι(ρωτάω προς δική μου γνώση),τι εθνικότητες παίζουν στην πόλη σου,οι γυναίκες από ποιες χώρες είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις κλπ...

επειδή αναφέρθηκες στην κατάθλιψή σου που σε ταλαιπώρησε χρόνια,αλλά τελικά την άφησες πίσω,σου αξίζει σεβασμός...respect που λένε στα χωριά...

για το θέμα των γυναικών τώρα,τα πράγματα είναι απλά και στα εξήγησαν πολλά παιδιά ήδη...το μυστικό είναι ότι δεν υπάρχει μυστικό...αν θες να φτιάξεις ομελέτα θα σπάσεις αυγά...αν θες μια θέση στον ήλιο,θα πρέπει να συμβιβαστείς με μερικά εγκαύματα...εν ολίγοις,βγες έξω να φας τα μούτρα σου...

βέβαια,όλοι διαπιστώσαμε(και εσύ το έχεις εντοπίσει)πως προσεγγίζεις το όλο θέμα λίγο απαισιόδοξα..προκαταβάλλεις αρνητικά τη γνώμη που θα σχηματίσουν οι γυναίκες για εσένα...

το να κάθεσαι και να σκέφτεσαι τι έχασες,δε σου προσφέρει το παραμικρό,το ξέρεις ήδη...άρα πρέπει να βρεις τρόπους κάθε φορά που η σκέψη σου από το φόβο της εμπειρίας του αγνώστου γυρίζει στο παρελθόν,να την αλλάζεις και να γυρνάς στο παρόν και στις προοπτικές που ανοίγονται μπροστά σου...

δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορείς να καταφέρεις να προγραμματίσεις τον εγκέφαλό σου ώστε να μην κάνει πισωγυρίσματα,αλλά πρέπει να το κάνεις...μόνος σου ή με τη βοήθεια ειδικού...η αυτοεικόνα,η αυτοπεποίθηση,παίζουν καθοριστικό ρόλο στην κατάληξη  που θα έχει το ραντεβού σου με μία γυναίκα...

βγαίνεις πχ με μία γυναίκα...εάν την ώρα που την έχεις μπροστά σου σκέφτεσαι ότι έχεις πάει μόνο με πληρωμένες,ότι δεν ξέρεις πώς θα λειτουργήσεις αν τελικά καταλήξετε στο κρεβάτι,ότι έχεις ψυχολογικά προβλήματα και δεν πρόκειται να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις της,ότι αν ανακαλύψει το παρελθόν σου δε θα ασχοληθεί μαζί σου,ότι εμφανισιακά δεν είσαι καλός,ότι κοιτάει το κουρασμένο πρόσωπό σου ή το προγούλι σου,ότι μπορεί κοιτώντας σε να ανακαλύψει πως είσαι μίζερος,χωρίς παρέες και χωρίς φίλους,τότε η αποτυχία είναι δεδομένη...

γιατί όλες αυτές οι σκέψεις που κάνεις εκείνη τη στιγμή, επηρεάζουν την αυτοπεποίθησή σου και είναι λίγες οι γυναίκες που έλκονται από άντρες με χαμηλή αυτοπεποίθηση...

πρέπει σιγά σιγά και με μικρά βηματάκια κάθε φορά,να αρχίσεις να αλλάζεις τον τρόπο που βλέπεις τον εαυτό σου...δεν μπορεί να το κάνει κανείς μας για εσένα...

πρέπει να βρεις τον τρόπο να αποκτήσεις την πειθαρχία να αλλάζεις το τσιπάκι στον εγκέφαλό σου κάθε φορά που κάνεις σκέψη που επηρεάζει αρνητικά την εικόνα σου και την ψυχολογία σου...επιτόπου να αντικαθιστάς τη μίζερη σκέψη με μία άλλη που έχει θετικό περιεχόμενο...

αυτή τη στιγμή που διαβάζεις το μήνυμά μου,λογικά είσαι στο σπίτι σου,ας πούμε στο σαλόνι σου...αν σου ζητήσω να μου περιγράψεις τι έπιπλα έχει το σαλόνι σου,είναι πολύ εύκολο να μου πεις,γιατί τα έχεις μπροστά σου...αν σε ρωτήσω πόσα αυτοκίνητα πέρασαν έξω από το δρόμο του σπιτιού σου όση ώρα διαβάζεις το μήνυμα,δε θα μπορείς να μου απαντήσεις,όχι γιατί δεν πέρασαν αυτοκίνητα,αλλά επειδή δεν είχες στραμμένη την προσοχή σου στο δρόμο...

πρέπει να βρεις τρόπο να στρέψεις την προσοχή σου από το παρελθόν που φέρνεις συνεχώς μπροστά σου ανακαλώντας μνήμες,σε ό,τι όμορφο έχεις σαν προσωπικότητα,σαν χαρακτήρας(μην πεις ότι δεν έχεις τίποτα όμορφο,γιατί θα είναι σαν να λες ότι δεν περνούν αυτοκίνητα έξω από το σπίτι σου)...και να κάτσεις να χτίσεις στην ομορφιά το υπόλοιπο της ζωής σου...

όπως τόσα χρόνια εξασκήθηκες στο να βλέπεις την κακομοιριά,τη μιζέρια,την ασχήμια και την παραίτηση,έτσι τώρα πρέπει να εξασκηθείς για να βάλεις στην καθημερινότητα τα ακριβώς αντίθετα...και αυτό θα το πετύχεις μόνο  με τη συνεχή παρατήρηση των σκέψεών σου...θα επιλέξεις να κάνεις σκέψεις που ανοίγουν τους ορίζοντές σου,που σου προσφέρουν προοπτική...

καλή σου μέρα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 122 από __mikeman

>>διοτι αν δεν ησουν θα μπορουσες να καταλαβεις τη διαφορα μεταξυ υπαλληλου (βιζιτας) και ανθρωπου , που δεν εχει καποια ρητη υποχρεωση να στεκεται στο ενα ποδι.

>>

Κανείς δεν είπε ότι δεν έχει όλο το δικαίωμα να ακυρώσει το ραντεβού και να πει οποια δικαιολογία της ήταν πιο βολική. Αυτό που με νευρίασε ήταν ότι ειδοποίησε σχεδόν τελευταία στιγμή. Αν τον άλλον όντως τον βλέπεις σαν μια φιλική γνωριμία, φέρεσαι και με το μινιμουμ σεβασμό με τον οποίο φέρεσαι σε οποιαδήποτε φιλική γνωριμία. 

>>εγωιστης , γιατι δεν σκεφτεσαι τον αλλο ανθρωπο

Οσο με σκέφτονται. Οταν έχεις ραντεβού στις έξι, έχεις όλη τη μέρα να ακυρώσεις, και το ακυρώνεις στις 3...οσο σεβασμό μου δίνεις, σου δίνω. Δε σου χρωστάω περισσότερο σεβασμό επειδή εσύ είσαι ωραία γκόμενα κι εγώ ένας χοντρος με καράφλα.

>>ανωριμος ( μπεμπεκος) διοτι αντι να βαλεις το μυαλο σου να δουλεψει πως θα κατακτησει τον εκαστοτε στοχο ( γκομενα) καθεσαι και κλαιγεσαι που δεν στα δινει η ζωη ολα στο χερι>>

Δεν υπάρχει "στόχος" απο τη σιγμή που σου λέει "σε βλέπω φιλικά". Με βλέπεις φιλικά? Ολα καλά, αφου κι εγώ δεν έχω πολλές παρέες, ας το δούμε φιλικά. Πώς θα σου φαινόταν αν ένας φίλος σε κρέμαγε 2 ώρες πριν το ραντεβού με μια ψευτο-δικαιολογία, ενώ είχε όλη την άνεση να πάρει σαν άνθρωπος κατά τις 12 και να πει "ξέρεις, τελικά δεν μπορώ".

>>χειριστικος , τρεχουμε ολοι με το που ζητησεις μια γνωμη να σε φωτισουμε σα τα χαζα και μετα τρωμε την ακυρωση! αλλη κουβεντα απο " αυτο δεν γινεται" κι "αυτο δεν το μπορω " δεν εχεις! αρα? τι θες? σημασια !>>

Σ'αυτό το thread ακούστηκαν γνωμες απο το "μακριά λογω πολιτισμικών διαφορών" και "μακριά αφού σε βλέπει μόνο φιλικά" μέχρι τη δική σου...ρομαντζάδα. Συγγνώμη κλέλια μου που δεν εκτέλεσα τις δικές σου εντολές αλλά έκανα του κεφαλιού μου.

>>αυτοκαταστροφικος και ευθυνοφοβος! με το που παει να γινει κατι καλο , δινεις μια και τα γκρεμιζεις . και απορω με τοσα φραγκα σε γιατρους αυτό πως εχει μεινει απαρατηρητο.>>

Και ποιος σου είπε ότι έχει μείνει απαρατήρητο??

__mikeman

# 124 στις 21/12/2018
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία

Τελοσπάντων, κι εγώ το είπα ότι φέρθηκα ανόητα και το ήξερα ότι θα το μετανιώσω τη στιγμή που έστελνα το μύνημα. Απλά πολλές φορές είμαι παρορμητικός(με την αρνητική έννοια) και αμα με "τρώει" δεν μπορώ να το αφήσω. Ακόμα πιστεύω ότι, εφοσον το ήξερε(για οποιο λόγο) ότι δεν θα ερχόταν, θα μπορούσε να φερθεί λίγο καλύτερα και να με ειδοποιήσει νωρίτερα, αλλά τελοσπάντων, μια φορά είχαμε βρεθεί όλη κι ολη...επρεπε να το αφήσω στην ησυχία του και να προχωρήσω.

Γενικά νομίζω ότι έχω δει το όλο πράγμα λάθος, παρασυρμένος απο τα Tinder και τα συναφή που φαντάζουν σαν την εύκολη λύση. Δεν είναι οι γυναίκες το πρόβλημα μου. Οι γυναίκες θέλουν πολλά και διάφορα τα οποία δεν τα έχω(ή να είσαι δυνατός σε ένα και συγκεκριμένο, το οποίο επίσης δεν το έχω). Δεν βλέπω σε τι θα με βοηθήσει να πηγαίνω απο απόρριψη σε απόρριψη. Το μονο που σου αφήνει είναι πικρίλα. Παρέα χρειάζομαι. Συνέχεια γράφομαι σε αυτά τα meetup(στα οποία είχα αρχίσει να μισο-γνωρίζω και μερικά άτομα, και μετά σταμάτησα να πηγαίνω) και τελικά δεν πηγαίνω. Νομίζω ότι πρέπει να σταματήσω τα Tinder και να επικεντρωθώ στο να βρω μια παρέα(δεν είπαμε φίλους, παρέα), και επίσης, αφού με πειράζει τόσο πολύ η εμφάνιση μου, να χάσω το ρημάδι το βάρος και να πάω στο γυμναστήριο(ξέρω, τα λέμε και τα ξαναλέμε, αλλά και με τον θεραπευτή μου το ίδιο κάναμε, δεν κάναμε τίποτα άλλο).

Αρέσει στα μέλη 26-29-31, Sivilla_I

Sivilla_I

# 125 στις 21/12/2018
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

Παράθεση:
Σχόλιο # 124 από __mikeman

Τελοσπάντων, κι εγώ το είπα ότι φέρθηκα ανόητα και το ήξερα ότι θα το μετανιώσω τη στιγμή που έστελνα το μύνημα. Απλά πολλές φορές είμαι παρορμητικός(με την αρνητική έννοια) και αμα με "τρώει" δεν μπορώ να το αφήσω. Ακόμα πιστεύω ότι, εφοσον το ήξερε(για οποιο λόγο) ότι δεν θα ερχόταν, θα μπορούσε να φερθεί λίγο καλύτερα και να με ειδοποιήσει νωρίτερα, αλλά τελοσπάντων, μια φορά είχαμε βρεθεί όλη κι ολη...επρεπε να το αφήσω στην ησυχία του και να προχωρήσω.

Γενικά νομίζω ότι έχω δει το όλο πράγμα λάθος, παρασυρμένος απο τα Tinder και τα συναφή που φαντάζουν σαν την εύκολη λύση. Δεν είναι οι γυναίκες το πρόβλημα μου. Οι γυναίκες θέλουν πολλά και διάφορα τα οποία δεν τα έχω(ή να είσαι δυνατός σε ένα και συγκεκριμένο, το οποίο επίσης δεν το έχω). Δεν βλέπω σε τι θα με βοηθήσει να πηγαίνω απο απόρριψη σε απόρριψη. Το μονο που σου αφήνει είναι πικρίλα. Παρέα χρειάζομαι. Συνέχεια γράφομαι σε αυτά τα meetup(στα οποία είχα αρχίσει να μισο-γνωρίζω και μερικά άτομα, και μετά σταμάτησα να πηγαίνω) και τελικά δεν πηγαίνω. Νομίζω ότι πρέπει να σταματήσω τα Tinder και να επικεντρωθώ στο να βρω μια παρέα(δεν είπαμε φίλους, παρέα), και επίσης, αφού με πειράζει τόσο πολύ η εμφάνιση μου, να χάσω το ρημάδι το βάρος και να πάω στο γυμναστήριο(ξέρω, τα λέμε και τα ξαναλέμε, αλλά και με τον θεραπευτή μου το ίδιο κάναμε, δεν κάναμε τίποτα άλλο).

Αν επιτρέπεται και αν δεν έχεις θέμα να το πεις, 

τι είδους ψυχοθεραπεία κάνεις?

(Δεν σε ρωτώ για να το αναλύσω εδω κλπ)

26-29-31

# 126 στις 21/12/2018
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.672

#121 Ηρακλειτος

Α, ρε Ηρακλειτε θέλω ο Mike να μένει σε πεζόδρομο, να δω που θα πάνε τα παραδείγματα σου, χαχα... Οκ λείπει η αυτοπεποίθηση, μόνο πού δεν είναι κουμπί να το πατήσεις και ναρθει... Και ένας άντρας ανεξαρτήτου εμφάνισής την κερδίζει από το πώς θα τού φερθεί η "γυναίκα "
Αρέσει στο μέλος __mikeman

__mikeman

# 127 στις 21/12/2018
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 125 από Sivilla_I

Αν επιτρέπεται και αν δεν έχεις θέμα να το πεις, 

τι είδους ψυχοθεραπεία κάνεις?

(Δεν σε ρωτώ για να το αναλύσω εδω κλπ)

Στην Ελλάδα(μέχρι πριν απο 5 χρόνια δηλαδή) έβλεπα τακτικά για χρόνια έναν ψυχίατρο...το οποίο όμως δεν ήταν ακριβώς ψυχοθεραπεία...βλεπόμασταν περίπου κάθε 2 μήνες, τα λέγαμε για καμιά ώρα, μου έγραφε συνταγή για τα φάρμακα, κι αυτό ήταν όλο.

Στην Πράγα για 3 χρόνια δεν έβλεπα κανέναν.

Εδώ στην Σουηδία έχω δει έναν ψυχολόγο για 15 συνεδρίες ως τώρα...το θέμα είναι ότι επειδή δεν συμβαίνει τίποτα στη ζωή μου, δεν έχουμε και τίποτα να λέμε εκτός απο το να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια...επίσης δυσκολευόμαστε και να συννενοηθούμε στα αγγλικά. Δεν ξέρω τι "ειδους" θεραπεία κάνει...για να πω την αλήθεια δε νομίζω ότι με έχει βοηθήσει σε κάτι, καθώς επαναλαμβάνουμε 2-3 πράγματα και αυτό είναι όλο.

__mikeman

# 128 στις 21/12/2018
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 126 από 26-29-31

#121 ΗρακλειτοςΑ, ρε Ηρακλειτε θέλω ο Mike να μένει σε πεζόδρομο, να δω που θα πάνε τα παραδείγματα σου, χαχα... Οκ λείπει η αυτοπεποίθηση, μόνο πού δεν είναι κουμπί να το πατήσεις και ναρθει... Και ένας άντρας ανεξαρτήτου εμφάνισής την κερδίζει από το πώς θα τού φερθεί η "γυναίκα "

Γι'αυτό λέω ότι, αν και συμφωνώ ότι χρειάζομαι μια τόνωση αυτοπεποίθησης, αυτό που κάνω (να ψάχνομαι σε Tinder και λοιπά) είναι λάθος, γιατί για τις γυναίκες πάντα "λειψος" θα βγαίνω, τουλάχιστον προς το παρόν. Και αρχίζουν οι σκέψεις περί "alpha" και "beta" και "omega" males και όλες αυτές οι βλακείες που διαβάζεις στο ίντερνετ που μόνο καλό δεν σου κάνουν.

Ενώ μια απλή παρέα δεν ζητάει τίποτα παραπάνω απο το...να κάνετε παρέα και να είσαι ευχάριστος. Νομίζω σε μια συζήτηση μπορώ να σταθώ, έχω πράγματα να πω.

Και επίσης το θέμα της εμφάνισης που είναι στο χέρι μου να το βελτιώσω(όσο βελτιώνεται), αλλά ας μην το επαναλαμβάνουμε συνέχεια.

Χρειάζομαι γμτ μια επιβεβαίωση ότι τουλάχιστον κάποιοι άνθρωποι μπορεί να βρουν αξία στο να συναναστρέφονται μαζί μου, και ότι όλα αυτά που σκέφτομαι για τον εαυτό μου δεν είναι όλα αλήθεια, αλλά δεν πρόκειται να το βρω αυτό στην "γκομενική" αρένα, τουλάχιστο τώρα. Εκεί ολο στα ίδια και στα ίδια θα πέφτω.

Αρέσει στο μέλος 26-29-31

Sivilla_I

# 129 στις 21/12/2018
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 127 από __mikeman

Στην Ελλάδα(μέχρι πριν απο 5 χρόνια δηλαδή) έβλεπα τακτικά για χρόνια έναν ψυχίατρο...το οποίο όμως δεν ήταν ακριβώς ψυχοθεραπεία...βλεπόμασταν περίπου κάθε 2 μήνες, τα λέγαμε για καμιά ώρα, μου έγραφε συνταγή για τα φάρμακα, κι αυτό ήταν όλο.

Στην Πράγα για 3 χρόνια δεν έβλεπα κανέναν.

Εδώ στην Σουηδία έχω δει έναν ψυχολόγο για 15 συνεδρίες ως τώρα...το θέμα είναι ότι επειδή δεν συμβαίνει τίποτα στη ζωή μου, δεν έχουμε και τίποτα να λέμε εκτός απο το να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια...επίσης δυσκολευόμαστε και να συννενοηθούμε στα αγγλικά. Δεν ξέρω τι "ειδους" θεραπεία κάνει...για να πω την αλήθεια δε νομίζω ότι με έχει βοηθήσει σε κάτι, καθώς επαναλαμβάνουμε 2-3 πράγματα και αυτό είναι όλο.

Ευχαριστώ!

Σε πολύ δικό μου άτομο που κάνει ψυχοθεραπεία, βοήθησε αρκετά η γνωστική συμπεριφορική ψυχοθεραπεία, με την έννοια οτι μπαίνουν στόχοι άμεσοι και δίνεται homework -τύπου.

Δεν εχω προσωπική πείρα σ' αυτό το είδος, απλώς το αναφέρω στην περίπτωση που ψαχτείς για κάτι άλλο.

Sivilla_I

# 130 στις 21/12/2018
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 128 από __mikeman

Γι'αυτό λέω ότι, αν και συμφωνώ ότι χρειάζομαι μια τόνωση αυτοπεποίθησης, αυτό που κάνω (να ψάχνομαι σε Tinder και λοιπά) είναι λάθος, γιατί για τις γυναίκες πάντα "λειψος" θα βγαίνω, τουλάχιστον προς το παρόν. Και αρχίζουν οι σκέψεις περί "alpha" και "beta" και "omega" males και όλες αυτές οι βλακείες που διαβάζεις στο ίντερνετ που μόνο καλό δεν σου κάνουν.

Ενώ μια απλή παρέα δεν ζητάει τίποτα παραπάνω απο το...να κάνετε παρέα και να είσαι ευχάριστος. Νομίζω σε μια συζήτηση μπορώ να σταθώ, έχω πράγματα να πω.

Και επίσης το θέμα της εμφάνισης που είναι στο χέρι μου να το βελτιώσω(όσο βελτιώνεται), αλλά ας μην το επαναλαμβάνουμε συνέχεια.

Χρειάζομαι γμτ μια επιβεβαίωση ότι τουλάχιστον κάποιοι άνθρωποι μπορεί να βρουν αξία στο να συναναστρέφονται μαζί μου, και ότι όλα αυτά που σκέφτομαι για τον εαυτό μου δεν είναι όλα αλήθεια, αλλά δεν πρόκειται να το βρω αυτό στην "γκομενική" αρένα, τουλάχιστο τώρα. Εκεί ολο στα ίδια και στα ίδια θα πέφτω.

Έχεις δίκιο. Το καλύτερο είναι να βρεις 2-3 ανθρώπους να έχεις παρέα, για έξοδο, για χαβαλέ,

για όλα. Μέσα κει θα κάνεις την κοινωνική σου προπόνηση, θα αξιοποιήσεις όλα όσα έχεις,

γιατί -δε μπορεί- να έχεις τέτοιο καλό πράμα, όπως δείχνει ο τρόπος σκέψης σου και έκφρασής σου, και να

μη βρει θέση στον κόσμο του έρωτα και των σχέσεων γενικότερα.

Παρέα δαγκωτό! Θα μου πεις, δεν έρχεται κατα παραγγελία, και οι Σουηδοί δεν είναι και τα πιο εξω καρδιά παιδιά, αλλά αμα το τρέξεις, θα βρεις!

anassa_

# 131 στις 21/12/2018
author
Γυναίκα / 60 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.134

Να πω κ γω τη  [email protected] &@&!a mou 

Φερθηκες βλακωδως όπως το παραδεχεσαι, αλλά μην κολλας...

Να σου πω γιατί, διότι εγώ από τα γραφόμενα σου διέκρινα χημεία κ από τις δυο πλευρές (ρομαντική ίσως με πεις) θα αναρωτηθεις  πώς ... ξέρω γω, διαισθητικά...
Όμως, γνωρίζατε κ οι δυο τα εμπόδια 
Αυτή θέλει γάμο,  εσύ όχι. 

Αυτή μουσουλμάνα που πρέπει να διαφυλάξει παρθενία, εσύ με άλλες ανάγκες. 

Το ότι υπαρχουν σημαντικές διαφορές που πρέπει να σας κάνουν να απομακρυνθειτε, βαραίνει πολύ περισσότερο από την πλευρά της κοπέλας, λόγω θρησκείας, νοοτροπίας κλπ Πιστεύω λοιπόν, αν εγώ ήμουν στη θέση της, με όλα αυτά τα προβλήματα "των πρέπει δεν πρέπει" κ έβρισκα τον άλλον ενδιαφέροντα μπορεί αρχικά λόγω της έλξης να έλεγα ναι στο ραντεβού, αλλά λόγω του ότι θα στριφογυριζαν αυτά τα πρέπει στο μυαλό μου σε κάποια στιγμή που θα έβρισκα το κουράγιο θα ακυρωνα ...
οπότε αυτό μπορεί να γινόταν αργουτσικα... 

Εδώ έρχεται τώρα το παρορμητικό αλλά ηθελημένο λάθος  σου, το οποίο σε ρίχνει στα μάτια της κ αν υπήρχε μια περίπτωση να θελήσει να σε ξαναδεί έστω ως φίλο ή κ όχι, σχεδόν την μηδενισες ( την περίπτωση / ευκαιρία). 

Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις. 

Η γνώμη μου είναι να μην διαγραφεις από αυτά τα σάιτ, να μείνεις κ παράλληλα να κάνεις  τις προσπάθειές σου, έξω ... έτσι δημιουργεις περισσότερες ευκαιρίες. 

Αυτό μη σε αποθαρρύνει δες το ως εμπειρία κι αλλη φορά... φερσου με στοιχειώδη ευγένεια, σε κάποια άγνωστη εν δυνάμει σύντροφο, γιατί ποτέ δεν ξέρεις. 

Πώς λέμε 
μην κλεινεις πόρτες  

26-29-31

# 132 στις 21/12/2018
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.672

126#

Χρειάζομαι μια επιβεβαίωση λες... Όλοι μας Mike, να είσαι σίγουρος γιαυτό. Δεν ξέρω πώς θα το κατάφερεις αλλά θα πω τούτο για όλους μας... Μην παίρνεις σαν απόρριψη το συμβάν με αυτή την κοπέλα, τότε και όλοι ,όλες εδώ θα πρεπε να είμαστε σε μόνιμη κατάθλιψη...κανε αυτά πού λες για τον εαυτό σου, ξεκίνα να μιλάς και μέσα από το σαιτ με κοπέλες, έτσι για να μιλάς και αυτό άσκηση αυτοπεποίθησης είναι,και γυμναστική, πρώτος εσύ θα γουστάρεις με την αλλαγή που θα βλέπεις... και παρέες, καμιά βόλτα μπύρα..

Hrakleitos3

# 133 στις 21/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

το έχω πει και σε άλλον εδώ στο φόρουμ φίλε μου...οι mgtow θεωρίες έχουν κάψει πολύ κόσμο...αν πιστεύεις ότι ακολουθώντας τις τακτικές των κυρίων που αυτοπλασάρονται ως mgtow και αν σου δημιουργήθεί η λανθασμένη εντύπωση ότι οι γυναίκες είναι αυτό που η θεωρία τους υποστηρίζει,δε θα βρεις φυσιολογική γυναίκα ποτέ σου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 128 από __mikeman

Hrakleitos3

# 134 στις 21/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

γνωσιακή συμπεριφορικη ψυχοθεραπεία...μικρή διόρθωση,ασήμαντη,απλά την κάνω για να είμαστε απόλυτα ακριβείς...

είναι όντως ό,τι καλύτερο μπορείς να βρεις μάικ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 129 από Sivilla_I

Ευχαριστώ!

Σε πολύ δικό μου άτομο που κάνει ψυχοθεραπεία, βοήθησε αρκετά η γνωστική συμπεριφορική ψυχοθεραπεία, με την έννοια οτι μπαίνουν στόχοι άμεσοι και δίνεται homework -τύπου.

Δεν εχω προσωπική πείρα σ' αυτό το είδος, απλώς το αναφέρω στην περίπτωση που ψαχτείς για κάτι άλλο.

__mikeman

# 135 στις 21/12/2018
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 134 από Hrakleitos3

γνωσιακή συμπεριφορικη ψυχοθεραπεία...μικρή διόρθωση,ασήμαντη,απλά την κάνω για να είμαστε απόλυτα ακριβείς...

Στην ουσία αυτό δεν κάνουν οι περισσότεροι ψυχοθεραπευτές έτσι κι αλλιώς...γνωσιακή δηλαδή? Η ψυχανάλυση δεν είναι της μόδας...

Βάζαμε στόχο π.χ με τον θεραπευτή ότι το επόμενο Σαββατο θα γραφτώ σ'αυτό το meetup που γίνεται καθε βδομάδα(μια απλή συνάντηση ανθρώπων στην Στοκχόλμη για 2-3 ώρες καφέ και κουβέντα) και ότι θα πάω, δεν θα κάτσω στο κρεβάτι να σκέφτομαι "άσε μωρε που να τρέχω τώρα, θα κοιμηθώ 2 ώρες παραπάνω και μετά θα βγω μόνος μου". Και όταν θα είμαι στη συνάντηση δε θα δίνω σημασία στις αρνητικές σκέψεις που μου έρχονται αυτόματα(ότι δεν με συμπαθούν, ότι είμαι περίεργος, ότι είμαι ενοχλητικός, βαρετός, κτλ κτλ).

Αυτό ήταν το "homework" αλλά σπάνια το έκανα. Γιατί όντως ήταν ευκολότερο να μείνω στο κρεβάτι άλλες 2 ώρες, και μετά να βγω για καφεδάκι μόνος μου με ένα βιβλίο και με το ταμπλετ, να χαλαρώνω εγώ και ο εαυτός μου με φώτα και μουσική και κόσμος να πηγαινοέρχεται, χωρίς να έχω κανέναν να με "κρίνει"(ή να φαντάζομαι ότι με κρίνει), κανέναν να "εντυπωσιάσω" και κανένας στον οποίο θα πέσω "λίγος".

Οπως είπα, και με τις λίγες φορές που πήγα, έκανα γνωριμίες(κυρίως όχι Σουηδούς αλλά παιδιά σαν κι εμένα), και μάλιστα δυο παιδιά που είχαν κανονίσει να πάνει ταξίδι στην...Αφρική για 3 βδομάδες με κάλεσαν να πάω μαζί τους. Τους είπα "θα το σκεφτώ" καθώς τα λεφτά δεν ήταν λίγα, μετά σταμάτησα να πηγαίνω, και χαθήκαμε.

Hrakleitos3

# 136 στις 21/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

άκυρο...το έψαξα και το δίνουν γνωσιακή ή γνωστική...απλά δεν είχα συγκρατήσει ποτέ το "γνωστική"...

Παράθεση:
Σχόλιο # 134 από Hrakleitos3

Hrakleitos3

# 137 στις 21/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

έκανα ένα πολύ γρήγορο ψάξιμο και βρήκα ότι υπάρχουν ψυχολόγοι πιστοποιημένοι που κάνουν τις συνεδρίες μέσω skype...ψάξ'το λίγο κι εσύ...μεγάλη υπόθεση να μιλάς με το ψυχολόγο την ίδια γλώσσα...

βρήκα πρόχειρα έναν Μάριο Παγκράτη...πάτα το όνομά του στο google και μπες να ρίξεις μια ματιά στη σελίδα του...

Παράθεση:
Σχόλιο # 135 από __mikeman

Στην ουσία αυτό δεν κάνουν οι περισσότεροι ψυχοθεραπευτές έτσι κι αλλιώς...γνωσιακή δηλαδή? Η ψυχανάλυση δεν είναι της μόδας...

Βάζαμε στόχο π.χ με τον θεραπευτή ότι το επόμενο Σαββατο θα γραφτώ σ'αυτό το meetup που γίνεται καθε βδομάδα(μια απλή συνάντηση ανθρώπων στην Στοκχόλμη για 2-3 ώρες καφέ και κουβέντα) και ότι θα πάω, δεν θα κάτσω στο κρεβάτι να σκέφτομαι "άσε μωρε που να τρέχω τώρα, θα κοιμηθώ 2 ώρες παραπάνω και μετά θα βγω μόνος μου". Και όταν θα είμαι στη συνάντηση δε θα δίνω σημασία στις αρνητικές σκέψεις που μου έρχονται αυτόματα(ότι δεν με συμπαθούν, ότι είμαι περίεργος, ότι είμαι ενοχλητικός, βαρετός, κτλ κτλ).

Αυτό ήταν το "homework" αλλά σπάνια το έκανα. Γιατί όντως ήταν ευκολότερο να μείνω στο κρεβάτι άλλες 2 ώρες, και μετά να βγω για καφεδάκι μόνος μου με ένα βιβλίο και με το ταμπλετ, να χαλαρώνω εγώ και ο εαυτός μου με φώτα και μουσική και κόσμος να πηγαινοέρχεται, χωρίς να έχω κανέναν να με "κρίνει"(ή να φαντάζομαι ότι με κρίνει), κανέναν να "εντυπωσιάσω" και κανένας στον οποίο θα πέσω "λίγος".

Οπως είπα, και με τις λίγες φορές που πήγα, έκανα γνωριμίες(κυρίως όχι Σουηδούς αλλά παιδιά σαν κι εμένα), και μάλιστα δυο παιδιά που είχαν κανονίσει να πάνει ταξίδι στην...Αφρική για 3 βδομάδες με κάλεσαν να πάω μαζί τους. Τους είπα "θα το σκεφτώ" καθώς τα λεφτά δεν ήταν λίγα, μετά σταμάτησα να πηγαίνω, και χαθήκαμε.

MadameShuShu40

# 138 στις 21/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Να ρωτήσω κάτι.

Όταν λέμε meet up, εννοούμε εκείνο που σε ένα καφέ συναντιούνται τυφλά 20 νοματαιοι, και έχουν 15 λεπτά κάθε ζευγάρι να γνωριστούν, και μόλις βαρεσει το ξυπνητήρι αλλάζουν παρτενέρ, ή είμαι ακόμα στα '90???

__mikeman

# 139 στις 21/12/2018
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 138 από MadameShuShu40

Να ρωτήσω κάτι.

Όταν λέμε meet up, εννοούμε εκείνο που σε ένα καφέ συναντιούνται τυφλά 20 νοματαιοι, και έχουν 15 λεπτά κάθε ζευγάρι να γνωριστούν, και μόλις βαρεσει το ξυπνητήρι αλλάζουν παρτενέρ, ή είμαι ακόμα στα '90???

Οχι βρε συ. Aυτά είναι τα speed-dating...στην τηλεόραση μόνο τα έχω δει. Συναντήσεις-δραστηριότητες είναι για ανθρώπους σε μια πόλη.

https://www.meetup.com/cities/se/stockholm/

Μερικά είναι "εξειδικευμένα", π.χ ανταλλαγή γλώσσας, περπάτημα, ορειβασία, σπορ, τεχνολογία κτλ κτλ...άλλα είναι "πας Σαββατο πρωί για ένα καφέ" ή "ενα ποτό μετα τη δουλειά". Και συνήθως βλέπεις πολλές φορές τα ίδια άτομα, και συνήθως η πλειονότητα μετανάστες που ψάχνουν να "δικτυωθούν".

Π.χ 

https://www.meetup.com/Stockholm-Weekend-Fika-Group/

Lena_7_

# 140 στις 21/12/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744

Ναι ναι, τοχαμε και στο χωριο μας αυτο το μιτ απι και το ξερω 

Παράθεση:
Σχόλιο # 138 από MadameShuShu40

Να ρωτήσω κάτι.

Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες Αρχική«234567891011Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε