Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Περι πρώτων ραντεβουδιων...

Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες Αρχική«3456789101112Τελ.»

Sivilla_I

# 141 στις 21/12/2018
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 138 από MadameShuShu40

Να ρωτήσω κάτι.

Όταν λέμε meet up, εννοούμε εκείνο που σε ένα καφέ συναντιούνται τυφλά 20 νοματαιοι, και έχουν 15 λεπτά κάθε ζευγάρι να γνωριστούν, και μόλις βαρεσει το ξυπνητήρι αλλάζουν παρτενέρ, ή είμαι ακόμα στα '90???

Εκσυχρονίσου ρε Σουσού!   (στα 90s υπήρχαν τα chat rooms) 

(meet up είναι απλά ενας διαδικτυακός χώρος, όπου μαζεύονται άνθρωποι και κανονίζουν να βρεθούν 

ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους, ανα πόλη/χώρα.

πχ αν σου αρέσει η φιλοσοφία, βρίσκεις παρέα και κουβεντιάζεις για φιλοσοφία.

ή συνεργάτες

ή ανθρώπους που έχουν κατοικίδιο όπως εσυ και βγαίνετε όλοι μαζί.

Είναι γενικά ενας χώρος που βρίσκεις παρεάκια ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου.

Προσωπικά, το εχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές και εχω κάνει θαυμάσιες γνωριμίες κυρίως στο χώρο

της δουλειάς, αλλά και φίλους.

Αυτό που λες εσυ-πού το ξέθαψες-

είναι το speed dating. 

Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

Sivilla_I

# 142 στις 21/12/2018
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Το κοίταξα και γω με αφορμή την παρατήρησή σου, είναι όντως <γνωσιακή>

και ως <γνωστική> ονομάζουν το αντίστοιχο πεδίο της ψυχολογίας -είναι και μάθημα όπως είδα στα πεταχτά-

Καλά, έτσι κι αλλιώς, το <συμπεριφορική> έχει μεγαλύτερη σημασία στη δουλειά που κάνει ο θεραπευτής, νομίζω.

Μου φαίνεται πιο στοχευμένο αυτό το στιλ θεραπείας, κρίνοντας πάντα απο όσα ξέρω απο το άτομο του περιβάλλοντός μου που το κάνει. Δεν ξέρω αν λειτουργεί σε όλους, πιθανολογώ πως κάθε άνθρωπος βρίσκει αυτό που του ταιριάζει ως μέθοδο.

Σχόλιο # 136 από Hrakleitos3

άκυρο...το έψαξα και το δίνουν γνωσιακή ή γνωστική...απλά δεν είχα συγκρατήσει ποτέ το "γνωστική"...

anassa_

# 143 στις 21/12/2018
author
Γυναίκα / 60 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.134

Μην είσαι τεμπέλης κ τσιγκούνης...καλύτερα να ξοδεψεις χρημα κ χρονο με παρέα σε ταξίδια παρά με το γιατρό ρε Μάικ 

συνελθε στο κρεβάτι πρώτα ο θεός με γυναικα λέμε, οχι με την κατάθλιψη... 

Παράθεση:
Σχόλιο # 135 από __mikeman

Στην ουσία αυτό δεν κάνουν οι περισσότεροι ψυχοθεραπευτές έτσι κι αλλιώς...γνωσιακή δηλαδή? Η ψυχανάλυση δεν είναι της μόδας...

Βάζαμε στόχο π.χ με τον θεραπευτή ότι το επόμενο Σαββατο θα γραφτώ σ'αυτό το meetup που γίνεται καθε βδομάδα(μια απλή συνάντηση ανθρώπων στην Στοκχόλμη για 2-3 ώρες καφέ και κουβέντα) και ότι θα πάω, δεν θα κάτσω στο κρεβάτι να σκέφτομαι "άσε μωρε που να τρέχω τώρα, θα κοιμηθώ 2 ώρες παραπάνω και μετά θα βγω μόνος μου". Και όταν θα είμαι στη συνάντηση δε θα δίνω σημασία στις αρνητικές σκέψεις που μου έρχονται αυτόματα(ότι δεν με συμπαθούν, ότι είμαι περίεργος, ότι είμαι ενοχλητικός, βαρετός, κτλ κτλ).

Αυτό ήταν το "homework" αλλά σπάνια το έκανα. Γιατί όντως ήταν ευκολότερο να μείνω στο κρεβάτι άλλες 2 ώρες, και μετά να βγω για καφεδάκι μόνος μου με ένα βιβλίο και με το ταμπλετ, να χαλαρώνω εγώ και ο εαυτός μου με φώτα και μουσική και κόσμος να πηγαινοέρχεται, χωρίς να έχω κανέναν να με "κρίνει"(ή να φαντάζομαι ότι με κρίνει), κανέναν να "εντυπωσιάσω" και κανένας στον οποίο θα πέσω "λίγος".

Οπως είπα, και με τις λίγες φορές που πήγα, έκανα γνωριμίες(κυρίως όχι Σουηδούς αλλά παιδιά σαν κι εμένα), και μάλιστα δυο παιδιά που είχαν κανονίσει να πάνει ταξίδι στην...Αφρική για 3 βδομάδες με κάλεσαν να πάω μαζί τους. Τους είπα "θα το σκεφτώ" καθώς τα λεφτά δεν ήταν λίγα, μετά σταμάτησα να πηγαίνω, και χαθήκαμε.

Αρέσει στο μέλος alisida

__mikeman

# 144 στις 22/12/2018
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.299

Παράθεση:
Σχόλιο # 143 από anassa_

Μην είσαι τεμπέλης κ τσιγκούνης...καλύτερα να ξοδεψεις χρημα κ χρονο με παρέα σε ταξίδια παρά με το γιατρό ρε Μάικ 

συνελθε στο κρεβάτι πρώτα ο θεός με γυναικα λέμε, οχι με την κατάθλιψη... 

Τεμπέλης είμαι...τσιγκούνης δεν είμαι...ε δεν έχω 4 χιλιάρικα να δώσω για ένα ταξίδι στην Αφρική ανάσσα μου...

Αυτό με το κρεβάτι πάντως είναι μεγάλος μπελάς...αμα είμαι κουκουλωμένος και μισο-κοιμισμένος δεν ξεκολλάω με τίποτα...τα Σ/Κ στις 2 ώρα σηκώνομαι...

Hrakleitos3

# 145 στις 22/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 135 από __mikeman

Στην ουσία αυτό δεν κάνουν οι περισσότεροι ψυχοθεραπευτές έτσι κι αλλιώς...γνωσιακή δηλαδή? Η ψυχανάλυση δεν είναι της μόδας...

Βάζαμε στόχο π.χ με τον θεραπευτή ότι το επόμενο Σαββατο θα γραφτώ σ'αυτό το meetup που γίνεται καθε βδομάδα(μια απλή συνάντηση ανθρώπων στην Στοκχόλμη για 2-3 ώρες καφέ και κουβέντα) και ότι θα πάω, δεν θα κάτσω στο κρεβάτι να σκέφτομαι "άσε μωρε που να τρέχω τώρα, θα κοιμηθώ 2 ώρες παραπάνω και μετά θα βγω μόνος μου". Και όταν θα είμαι στη συνάντηση δε θα δίνω σημασία στις αρνητικές σκέψεις που μου έρχονται αυτόματα(ότι δεν με συμπαθούν, ότι είμαι περίεργος, ότι είμαι ενοχλητικός, βαρετός, κτλ κτλ).

Αυτό ήταν το "homework" αλλά σπάνια το έκανα. Γιατί όντως ήταν ευκολότερο να μείνω στο κρεβάτι άλλες 2 ώρες, και μετά να βγω για καφεδάκι μόνος μου με ένα βιβλίο και με το ταμπλετ, να χαλαρώνω εγώ και ο εαυτός μου με φώτα και μουσική και κόσμος να πηγαινοέρχεται, χωρίς να έχω κανέναν να με "κρίνει"(ή να φαντάζομαι ότι με κρίνει), κανέναν να "εντυπωσιάσω" και κανένας στον οποίο θα πέσω "λίγος".

Οπως είπα, και με τις λίγες φορές που πήγα, έκανα γνωριμίες(κυρίως όχι Σουηδούς αλλά παιδιά σαν κι εμένα), και μάλιστα δυο παιδιά που είχαν κανονίσει να πάνει ταξίδι στην...Αφρική για 3 βδομάδες με κάλεσαν να πάω μαζί τους. Τους είπα "θα το σκεφτώ" καθώς τα λεφτά δεν ήταν λίγα, μετά σταμάτησα να πηγαίνω, και χαθήκαμε.

υπάρχουν πολλές και διάφορες σχολές προσέγγισης του θεραπευομένου...

ψυχανάλυση = παράλυση ...

θες μια δυναμική προσέγγιση που να ασχολείται με το εδώ και τώρα,με την παρατήρηση των σκέψεων,των συναισθημάτων και των πράξεων σου στο σήμερα...όλο το κατεβατό που σου έγραψα ήταν γύρω από αυτό ακριβώς το ζήτημα,απλά δεν είμαι ειδικός για να σε βοηθήσω...ούτε κάποιος άλλος εδώ μπορεί να σου δώσει επιστημονικές συμβουλές...

κάνε λίγο τον κόπο και ψάξε αυτό που σου γράφω...κάνε κόπι πέιστ στο google  την παρακάτω  πρόταση  :

"Απαντήσεις σε μερικές συνηθισμένες ερωτήσεις γύρω από την γνωσιακή - συμπεριφοριστική θεραπεία"...

το πρώτο πρώτο λινκ που σου βγάζει έχει μέσα όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται να ξέρεις...αφιέρωσε 10 λεπτάκια,αξίζει τον κόπο...

επειδή μας έχεις πει το πρόβλημά σου,το οποίο δεν είναι παιχνιδάκι,γιατί αν το αφήσεις παρατημένο  σε μία γωνίτσα θα το ξαναβρεις μπροστά σου στο μέλλον

και επειδή όπως είπες έχεις την οικονομική δυνατότητα να πληρώνεις συνεδρίες με ψυχολόγο,

πιστεύω πως η καλύτερη λύση για να έχεις ικανοποιητικά αποτελέσματα σε σχετικά σύντομο χρόνο,είναι να βρεις Ελληνα ψυχολόγο...για να μπορείς να τον καταλάβεις και να σε καταλάβει πιο εύκολα...έξυπνος είσαι,ξέρεις τι θέλω να πω...

υπάρχουν πολλοί που κάνουν συνεδρίες μέσω skype,οπότε η απόσταση δεν είναι πρόβλημα...

απλά,στην αναζήτηση του κατάλληλου προσώπου,θα πρέπει να τσεκάρεις να αναφέρεται στο βιογραφικό του ότι έχει πιστοποίηση από την Ευρωπαϊκή Εταιρία Γνωστικών και Συμπεριφορικών Θεραπειών (EABCT)...

από αυτά που είπες σε προηγούμενο μήνυμα,κατάλαβα πως στην ουσία δεν έκανες συστηματική δουλειά με κάποιον για εύλογο χρονικό διάστημα...την 5ετια στην Ελλάδα  πήγαινες ανά 2μηνο για τα φάρμακα,μιλούσατε για λίγο,αυξομειώνατε τις δόσεις ή αλλάζατε φάρμακα ανάλογα με τη συμπτωματολογία που  περιέγραφες στο γιατρό...κι αν οι επισκέψεις σου ήταν σε νοσοκομείο που ο γιατρός είχε ένα σωρό ασθενείς να ασχολείται,πού να  υπάρξει ουσιαστική βελτίωση?

εσύ θες δουλειά σε τακτά χρονικά διαστημάτα για μερικούς μήνες...μπορεί να είναι 2 μήνες,3,4...δεν ξέρω πόσο μπορεί να διαρκέσει όλο αυτό,αλλά δεν μπορείς να το αφήσεις στην τύχη του,στα χέρια ενός ανθρώπου με τον οποίο ίσα ίσα που συνεννοείστε...

ετοιμάσου τώρα να σου πετάξω και τη βόμβα,μιας και έχεις μπει στο τρυπάκι να ασχολείσαι με τις mgtow θεωρίες...θα σου πρότεινα να βρεις ψυχολόγο γυναίκα

πιστεύω ότι μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο από έναν άντρα στον τρόπο που θα προσεγγίζεις το άλλο φύλο

Heptamer

# 146 στις 22/12/2018
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.068

Κι αν του κάτσει;

(η ψυχολογα)

Mindthegap-

# 147 στις 22/12/2018
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.995

Παράθεση:
Σχόλιο # 141 από Sivilla_I

(meet up είναι απλά ενας διαδικτυακός χώρος, όπου μαζεύονται άνθρωποι και κανονίζουν να βρεθούν 

ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους, ανα πόλη/χώρα.

A καλα, ενταξει...ειμαι πολυ πισω λεμε ...

Αρέσει στο μέλος Lena_7_

Mindthegap-

# 148 στις 22/12/2018
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.995

Παράθεση:
Σχόλιο # 138 από MadameShuShu40

Να ρωτήσω κάτι.

Όταν λέμε meet up, εννοούμε εκείνο που σε ένα καφέ συναντιούνται τυφλά 20 νοματαιοι, και έχουν 15 λεπτά κάθε ζευγάρι να γνωριστούν, και μόλις βαρεσει το ξυπνητήρι αλλάζουν παρτενέρ, ή είμαι ακόμα στα '90???

Σουσου, παρε μια σακουλα και μαχαιρι και παμε για χορτα καλυτερα...

Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, Lena_7_

Nikola-s

# 149 στις 22/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Και αν του κάτσει ?Θα ξυπνήσει απότομα και μετά θα θέλει υπνωτικά και ηρεμίστηκα.Θα του φάει το μεδούλι. :-)

anassa_

# 150 στις 22/12/2018
author
Γυναίκα / 60 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.134

Εντάξει μωρέ βάλτο σε εισαγωγικά το "τσιγκούνης"  ...

Θυμάσαι τον αείμνηστο Ταντονα, τι πάθος είχε με τα ταξίδια  , πόσο δίκιο είχε γι αυτά (νομίζω) τι περιγραφές έκανε... αν είχα τα νιάτα σου, το σκεπτικό σου περί παιδιών κ γάμου, βάλε κ το ότι είσαι άντρας κ δεν θα σε επριζαν για το "ρολόι"  

Θα το ενέτασσα το ταξίδι στο πρόγραμμά μου, πιο κοντινά κ πιο οικονομικά ταξίδια δεν έχει σημασία...ανάλογα πόσο μπορούσα να διαθεσω κ λίγο παραπάνω...

Με παρέα οπωσδήποτε αφού αυτό ζητά το θέλω κ η θεραπεία  

Επιτέλους κάνε αυτό που σου υπαγορεύει κ η λογική σου βρε παιδί μου, όχι απαραίτητα ο ψυχολόγος...μπες σε δράση. 
Τεμπελιά ξετεμπελια ξεκινα κ θα σου αρέσει. 

Καλώς να δεχτεις την οικογένειά σου κ Καλές Γιορτές...με τις υπόλοιπες ευχές  να εννοούνται! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 144 από __mikeman

Τεμπέλης είμαι...τσιγκούνης δεν είμαι...ε δεν έχω 4 χιλιάρικα να δώσω για ένα ταξίδι στην Αφρική ανάσσα μου...

Αυτό με το κρεβάτι πάντως είναι μεγάλος μπελάς...αμα είμαι κουκουλωμένος και μισο-κοιμισμένος δεν ξεκολλάω με τίποτα...τα Σ/Κ στις 2 ώρα σηκώνομαι...

Αρέσει στα μέλη alisida, maraki_lar_1980 και σε ακόμα 1 μέλος.

Hrakleitos3

# 151 στις 22/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
μάικ,πάρε έναν Shia LaBeouf...
https://www.youtube.com/watch?v=ZXsQAXx_ao0

Hrakleitos3

# 152 στις 22/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
και στη μουσική του έκδοση που βρίσκω πιο ενδιαφέρουσα
https://www.youtube.com/watch?v=5-sfG8BV8wU

__mikeman

# 153 στις 22/12/2018
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.299

ετοιμάσου τώρα να σου πετάξω και τη βόμβα,μιας και έχεις μπει στο τρυπάκι να ασχολείσαι με τις mgtow θεωρίες...θα σου πρότεινα να βρεις ψυχολόγο γυναίκα

Δεν ασχολούμαι με αυτά βρε, απλώς τα έχω ακούσει...θες δε θες τα συναντάς στο ιντερνετ. Το πρόβλημα καθαρά δικό μου είναι προφανώς, όχι του γυναικείου φύλου...συλλήβδην. Ελεος. Απλά όταν είσαι "θολωμένος" σου περνάνε απο το μυαλό αυτές οι βλακείες χωρίς να το θες.

Sivilla_I

# 154 στις 22/12/2018
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 147 από Mindthegap-

A καλα, ενταξει...ειμαι πολυ πισω λεμε ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 148 από Mindthegap-

Σουσου, παρε μια σακουλα και μαχαιρι και παμε για χορτα καλυτερα...

Ελα Σουσου καλά σου λέει

πάνε για χόρτα και πιάσε και για μένα

κανα αγριόχορτο που τα λαχταράω!

Βάλε και κάτι σέξι κει πάνω στα βουνά που θα μαζεύετε χόρτα

και μετά θα 'ρθω και γω να σας βρω ως αρχιβάβω!

Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

Hrakleitos3

# 155 στις 22/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

την ιστορία πάντως με Έλληνα ή Εληνίδα ψάξ'την,μην την αφήσεις...

σε είχα ρωτήσει σε προηγούμενο μήνυμα κάτι,αλλά ίσως δεν το πρόσεξες...

αν ξέρεις,να μου πεις περίπου τι παίζει με τον πληθυσμό των μουσουλμανων στην πόλη που ζεις...τι ποσοστό του συνολικού πληθυσμού αντιπροσωπεύουν...

αν θες,πες και την πόλη που μένεις...

η ζωή γενικά στη Σουηδία είναι καλή?

αν μας πάρει τα μυαλά καμιά Σουηδέζα εδώ στην Ελλάδα το καλοκαίρι και αναγκαστούμε να γίνουμε ερωτικοί μετανάστες,να ξέρουμε σε τι χώρα θα έρθουμε να ζήσουμε

Παράθεση:
Σχόλιο # 153 από __mikeman

Δεν ασχολούμαι με αυτά βρε, απλώς τα έχω ακούσει...θες δε θες τα συναντάς στο ιντερνετ. Το πρόβλημα καθαρά δικό μου είναι προφανώς, όχι του γυναικείου φύλου...συλλήβδην. Ελεος. Απλά όταν είσαι "θολωμένος" σου περνάνε απο το μυαλό αυτές οι βλακείες χωρίς να το θες.

syntrofissa-Klelia

# 156 στις 23/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 142 από Sivilla_I

Δεν ξέρω αν λειτουργεί σε όλους, πιθανολογώ πως κάθε άνθρωπος βρίσκει αυτό που του ταιριάζει ως μέθοδο.

η Gestalt ειναι πιο ουσιαστική και αποτελεσματικη. 

απο τους μπιχεβιοριστες (συμπεριφοριστες) παρατηρω βραχυπροθεσμες αλλαγες...

AlexLuckyCharm

# 157 στις 23/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 156 από syntrofissa-Klelia

Απο την εμπειρία μου και οι δύο ή και αλλες περιπτώσεις αφορουν το δεύτερο σταδιο στην ψυχοθεραπεία. Υπάρχει πρώτα η ψυχαναλυση και η καταταξη του περιστατικου για την κατανόηση του προβλήματος, το οποίο αναλογα με την περιπτωση (και την οικονομικη δυνατότητα) εχει πιο συχνές συνεδρίες και ακολουθει η αναζήτηση του εαυτού μας . Στο δρόμο για την αυτογνωσία οι συνεδρίες ειναι πιο περιορισμένες και αναλογα με την περίπτωση πάντα μπορει να διαρκέσουν μια ζωή.

Υπάρχει και μια άλλη μεθοδος, την οποία αποκαλούν ψευδοεπιστήμη.

H NPL η οποία ειναι αρκετα διαδεδομένη στο χωρο του μαρκετινγκ και της διοικησης επιχειρήσεων.

Sivilla_I

# 158 στις 23/12/2018
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 157 από AlexLuckyCharm

Απο την εμπειρία μου και οι δύο ή και αλλες περιπτώσεις αφορουν το δεύτερο σταδιο στην ψυχοθεραπεία. Υπάρχει πρώτα η ψυχαναλυση και η καταταξη του περιστατικου για την κατανόηση του προβλήματος, το οποίο αναλογα με την περιπτωση (και την οικονομικη δυνατότητα) εχει πιο συχνές συνεδρίες και ακολουθει η αναζήτηση του εαυτού μας . Στο δρόμο για την αυτογνωσία οι συνεδρίες ειναι πιο περιορισμένες και αναλογα με την περίπτωση πάντα μπορει να διαρκέσουν μια ζωή.

Υπάρχει και μια άλλη μεθοδος, την οποία αποκαλούν ψευδοεπιστήμη.

H NPL η οποία ειναι αρκετα διαδεδομένη στο χωρο του μαρκετινγκ και της διοικησης επιχειρήσεων.

Όλες αυτές οι τεχνικές

κατασκευάστηκαν για να υπηρετούν την κανονικότητα

Συστημικοί μηχανισμοί είναι

τίποτα περισσότερο-τίποτα λιγότερο

Αρέσει στο μέλος giorgos170

Sivilla_I

# 159 στις 23/12/2018
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Είναι το μόνο που εχω δοκιμάσει στο παρελθόν 

και ευθύνεται κατα πολύ για τον σκεπτικισμό μου απέναντι στην επιστήμη (???) 

της ψυχολογίας.

Δεν μου δούλεψε καθόλου. Φυσικά μπορεί να δουλεύει για άλλους ανθρώπους,

είναι κατά περίπτωση αυτά στην ψυχολογία.

Αλλά αυτός είναι και ο λόγος που δεν τη δέχομαι ως επιστήμη. Η υποκειμενικότητα.

Όταν υπάρχει μια τεχνική που δουλεύει, πρέπει να δουλεύει σε όλους για να την πάρει κανείς 

στα σοβαρά.

Αλλιώς...placebo,  ή ο,τι!

Παράθεση:
Σχόλιο # 156 από syntrofissa-Klelia

Αρέσει στο μέλος giorgos170

Nuvolla

# 160 στις 23/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 158 από Sivilla_I

Όλες αυτές οι τεχνικές

κατασκευάστηκαν για να υπηρετούν την κανονικότητα