Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
sos

Σελίδα : 1

syntrofissa-Klelia

# 1 στις 7/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

sos

αρχη της χρονιας παω στο μαγαζι με τα ηλεκτρικα ( γνωστος ο αφεντικος ), διαλεγω πλυντηριο πιατων δινω τα φραγκα νταγκα νταγκα , με λεει " το απογευμα, η αποδειξη , θα στη φερουν τα παιδγια. τωρα πνιγομαι.  "

ερχονται τα παιδγια,ερχεται το πλυντηριο ερχεται η αποδειξη. τη βανω στην ακρη . με τα υπολοιπα πιστοποιστικα του.

περνανε 6 μηνες και με λεει αυτος. ο αφεντικος. που με ξερει και τον ξερω. οτι  η αποδειξη εγραφε επι πιστωσει ( ) αρα δε με πληρωσες.
ρε αμαν.ρε απο την τραπεζα τα βγαλα . στο χερι στα δωσα.οχι. δεν.

εν τω μεταξυ το πλυντηριο εδω κ 2 μηνες δε συνεργαζεται καθολου!
μια δεν ζεσταινει νερα. μια δεν ξεπλενει. την αλλη κανει οποιο προγραμμα εχει κεφι ανεξαρτητως παραγγελίας μου!

εχω πελαγωσει κυριολεκτικα ομως!!
και κερατου και δαρμενη??( για να μαι μεσα στο γενικοτεροκλιμα του φορουμ και να μη με περασετε ντουκου)

πως θα γινει και το πλυντηριο να διορθωθει ή να αλλαξει και αφτος ο χαμενος να μη με θεωρει τζαμπατζου??

matakiamou00

# 2 στις 7/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Που τα έδωσες? Αν είναι σε υπάλληλο...τότε έχει θεμα με το πρόσωπικο του πρέπει να το δει...εχει ξανά συμβεί τέτοιο είδος υπόθεση...τι να σου πω τώρα ένα δίκιο το έχεις.Θυμασαι το διάστημα  που πήγες και το πλήρωσες?  Φαίνεται τράπεζα  που έβγαλες  το πόσο...Βρες  το διάστημα  και πες το αφεντικό να κοιτάξει κάμερες ασφαλειας γιατί πλέον  έχουν  όλα  τα μαγαζιά κάμερες μέχρι και  τα καφέ...αν ειναι  αλυσίδα σίγουρα έχει.Πειτε γνώμες  παιδιά δεν ξέρω τι άλλο  θα μπορούσε να κάνει η κοπέλα.

alisida

# 3 στις 7/9/2018
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.452
'Aρεσαν+: 0%
Αποδειξη λιανικης και γραφει επι πιστωσει ? Αν ειναι απο ταμειακη ,θεωρειται οτι εξωφλησες Αν ειναι χειρογραφη " μαιμου " ,κανεις πως δεν την πηρες( σε αυτον) και τον καρφωνεις στην εφορια ...Απλα !Για τη βλαβη του πλυντηριου ομως θα πρεπει να απευθυνθεις στην αντιπροσωπεια και να χρεωθεις τα εξοδα επισκευης .Σιγουρα πριν κανεις οτιδηποτε θα ελεγα να μιλησεις με την ενωση καταναλωτων
Αρέσει στα μέλη archagellos, Persefoni__

harrier23

# 4 στις 7/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Συνήγορος καταναλωτή είναι η καλύτερη λύση... Αλλά απόδειξη και επί πιστωση πρώτη φορά το ακούω the truth is...

pythagoras

# 5 στις 7/9/2018
author
Ανδρας / 67 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.582

Τι να σου πω.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από syntrofissa-Klelia

sos

αρχη της χρονιας παω στο μαγαζι με τα ηλεκτρικα ( γνωστος ο αφεντικος ), διαλεγω πλυντηριο πιατων δινω τα φραγκα νταγκα νταγκα , με λεει " το απογευμα, η αποδειξη , θα στη φερουν τα παιδγια. τωρα πνιγομαι.  "

ερχονται τα παιδγια,ερχεται το πλυντηριο ερχεται η αποδειξη. τη βανω στην ακρη . με τα υπολοιπα πιστοποιστικα του.

περνανε 6 μηνες και με λεει αυτος. ο αφεντικος. που με ξερει και τον ξερω. οτι  η αποδειξη εγραφε επι πιστωσει ( ) αρα δε με πληρωσες.
ρε αμαν.ρε απο την τραπεζα τα βγαλα . στο χερι στα δωσα.οχι. δεν.

εν τω μεταξυ το πλυντηριο εδω κ 2 μηνες δε συνεργαζεται καθολου!
μια δεν ζεσταινει νερα. μια δεν ξεπλενει. την αλλη κανει οποιο προγραμμα εχει κεφι ανεξαρτητως παραγγελίας μου!

εχω πελαγωσει κυριολεκτικα ομως!!
και κερατου και δαρμενη??( για να μαι μεσα στο γενικοτεροκλιμα του φορουμ και να μη με περασετε ντουκου)

πως θα γινει και το πλυντηριο να διορθωθει ή να αλλαξει και αφτος ο χαμενος να μη με θεωρει τζαμπατζου??

Μα στην ... Ιρλανδία και συ, από Έλληνα πήγες να ψωνίσεις;

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, Enikos και σε ακόμα 1 μέλος.

somebody961

# 6 στις 7/9/2018
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Άστα.. άλλα σου τάζουνε - επειδή (νομίζεις) πως τούς ξέρεις και σε ξέρουν

και άλλα σου δίνουνε... και ας είσαι εσύ εν τάξει.
Σου δίνουνε 'κει πέρα ένα χαρτί με ψιλά γράμματα, για να καλύψουν την τάχα μου υπόσχεση (τάχα μου υπόσχεση έδωσαν, τάχα μου χαρτί σου δώσαν)

και στο τέλος μένεις ο λακαμάς τής υπόθεσης.
Τα ψιλά γράμματα παιδιά, τα ψιλά γράμματα, να τα 'χετε ψηλά!

Μιλάω καλά;

Αρέσει στα μέλη archagellos, Persefoni__

26-29-31

# 7 στις 7/9/2018
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.642

Για την εγγυηση,αρκει και η αποδειξη,και ας γραφει και επι πιστωσει,

τηλεφωνεις στην αντιπροσωπεια,και συννενοησαι να στειλει τεχνικο...
Τωρα την ωρα που πληρωσες επρεπε να ειχες παρει αποδειξη εισπραξης
και μετα μπορουν να ερθουν τα πραγματα,με αποδειξη επι πιστωσει,σαν 
συνοδευτικο μεταφορας,και κουμπωνει η αποδειξη επι πιστωσει,
με την αποδειξη εισπραξης...αυτα,θυμησου αν δεν σου ειχε δωσει αποδειξη εισπραξης
μπορει να εχει κοπει στην συγκεκριμενη ημερομηνια,αν οχι μπλεκεις δικαστικα μετα...
Αρέσει στο μέλος Enikos

frog13

# 8 στις 7/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πάλι καλά πού ήταν γνωστός σου 

Να πω κι εγώ τι έπαθα, όχι ότι σε νοιάζει, αλλά δοθεισας ευκαιρίας... 

Χάλασε το πιεστικο, αγορασμένο πριν τρεις μήνες .. 
Πίσω από την απόδειξη είχε γράψει η καταστηματαρχης ιδιοχειρως ότι ισχύει εγγύηση . 
Το μικρό χαρτάκι όμως είχε χάσει σχεδόν όλο το μπροστά μελάνι με αποτέλεσμα να μην φαίνεται σχεδόν τίποτα... Ίσα ίσα που μπορούσες να διακρίνεις την ημερομηνία αγοράς κι αυτό μόνο στο φως του ήλιου ... 
Το βγάζω από την σωλήνα, το πάω στο κατάστημα  ... Ο σύζυγος και αρχηγός εκεί μπαρουτοκαπνισμενος, το ένα έσβηνε το άλλο άναβε σκυθρωπος... 
Δεν φταίμε εμείς ρε .. λέει... ήθελε δεξαμενή , οι διακοπές του δικτύου, πέρυσι την είχες πάρει μου λέει στο τέλος! 

Εγώ επέμενα φυσικά ..  Βγες έξω ρε μου λέει και έπιασε να με σπρώχνει... Πας καλά ρε βλάχο του λεω, θες να σου φέρω την αστυνομία? Επενέβη η γυναίκα του, μαζεύτηκε κόσμος χαμός ! Αυτός ο κακομοίρης μόλις συνειδητοποίησε τι πήγε να κάνει έφυγε και πήγε μέσα .. Διάβασε η γυναίκα ευτυχώς τα σβησμενα γράμματα της ημερομηνίας και όλα καλά ! 
Στείλε τον άντρα σου εκεί να του  μιλήσει δύο φωνήεντα  .. Χάθηκε το ήθος πια στις μέρες μας ... Άπαπα πα ! 

MadameShuShu40

# 9 στις 7/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ψαξου λίγο για την απόδειξη, Κλέλια.έτσι για να γλυτώσεις περιτους μπελάδες και έξοδα.

Γενικάαυτό το "τώρα δεν προλαβαίνω, πνιγομαι, να σου κόψω απόδειξη" πολύ μου τι σπάει, γιατί πέρυσι τέτοια εποχή, έγινα μαλλιά κουβάρια με τον ξυλα που ήθελε να του διπλοπληρωσω 5 τόνους ξύλα, γιατί δεν είχε στυλό μαζί του να σημειώσει ότι έλαβον τα χρήματα.

Γιατί ο μάγκας, ναι μεν τα λεφτουδακια τα ήθελε ζεστά με το ξεφορτωμα, αλλά απόδειξη την εγκουρλωσε, που λένε και στο χωριό μου!!!

Αααα!! Και φυσικά για οποιαδήποτε βλάβη η αποδειξη ισχύει για την εγγυηση νομίζω για ένα έτος.

sokolatakis

# 10 στις 8/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Φαντάζομαι η απόδειξη είναι χειρόγραφη και γράφει επάνω και ονοματεπώνυμο!!(Αλλιώς είναι άκυρη!)Είναι έτσι;

Kristina_

# 11 στις 8/9/2018
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.412

Για το θεμα της εγγυησης δε γνωριζω, αλλα αφου σου ειπε παραπανω ο 26-29-31 οτι ισχυει ακομη και αν η αποδειξη ειναι "επι πιστωσει", ετσι θα ναι

Για το οτι σου ζητα τα χρηματα τωρα...εχεις υπογραψει πουθενα οτι πηρες πλυντηριο???Αν τωρα, επειδη ειναι γνωστος κλπκλπ δε θες να νομιζει οτι δεν πληρωσες κλπκλπ...ξεπερασε το!!! Εσυ ξερεις οτι πληρωσες, αυτος ας ηταν ενταξει...
Παντως, γνωσυος η οχι καλος ειναι να απαιτουμε  και να μην ελπιζουμε οτι ο αλλος θα φερθει εντιμα...δε θα φερθει ειδικα αν αρχιζει τα "...δεν εχω τωρα αποδειξη κλπ..." Αν δεν ειχε αποδειξη ...λεμε τωρα...ας μην επαιρνε τα χρηματα...και οκ στους αγνωστους τι θα ελεγε???
Αρέσει στα μέλη Enikos, alisida

Paralia48

# 12 στις 8/9/2018
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.721
2 θέματα:
1. Εγγύηση, δεν έχει να κάνει με τον πωλητή, τη δίνει η κατασκευστική εταιρία. Βρες τηλέφωνο της εταιρίας  μέσω ίντερνετ, τηλεφώνησε και όλα καλά.
σημ: το πλυντήριο πιάτων πρέπει 2 φορές το χρόνο να του κάνεις ένα <<καθάρισμα>> δηλ. πλύσιμο χωρίς πιάτα, άδειο με ένα καθαριστικό ειδικό απορρυπαντικό.. Επίσης θέλει πού και πού να βάζεις ένα δυνατό πρόγραμμα, δηλ. όχι αυτά τα <<οικολογικά>> των 50 βαθμών, αλλά ...γερό των 70 /80.  Όσο για το μπέρδεμα των προγραμμάτων...τι να πω, μάλλον έχει μπέρδεμα το <<κομπιούτερ>> του,(όπως λένε οι νοικοκυρές) και εκεί θέλει μάστορα της εταιρίας.
2. Όσο για την απόδειξη, τώρα θυμήθηκε αυτός; Εσύ να επιμένεις ότι έχεις δώσει μετρητά, όπως έδωσες και άστον να λέει.  Αν αυτός αρχίσει δικαστήρια για να ξαναπληρωθεί το πλυντήριο, τότε... τι να πω...δε γνωρίζω. Σπουδαίος επαγγελματίας!  Πάντως να του περιγράψεις τη σκηνή της παράδοσης των μετρητών και πού να ξέρεις εσύ, τι απόδειξη σου έδωσε αυτός ...επί πιστώσει κ.λ.π. δεν είσαι του επαγγέλματος, δε γνωρίζεις αρχαία ελληνικά, του είχες εμπιστοσύνη, ε πες καμιά π@[@ρι@ μήπως και καλμάρει
Ρε συ, σε 6 μήνες δικαιολογείσαι να μη θυμάσαι πού έχεις και αν έχεις κάποια απόδειξη! Αυτός δε δικαιολογείται, γιατί ως επαγγελματίας πρέπει να κρατά βιβλία.

Persefoni__

# 13 στις 8/9/2018
author
Γυναίκα / 53 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 383

ένα...

"κόλπο" -άσχετο με το θέμα- αλλά για να μην παθαίνυν απολύτως τίποτε όσα χαρτιά,αποδείξεις ή διάδορα άλλα έγγραφα, να μη ξεθωριάζουν απ τον ήλιο,απ το πέρασμα του χρόνου κλπ... είναι όσο περίεργο κι αν ακουστεί να τα ψεκάζετε με λακ μαλλιών! (μην τα χτενίσετε μετά  ) Το κολπάκι όμως ναι ισχύει,ό,τι και να γίνει όσος χρόνος κι αν περάσει μένουν ανέπαφα,σχδόν καινούρια! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από frog13

Πάλι καλά πού ήταν γνωστός σου 

Να πω κι εγώ τι έπαθα, όχι ότι σε νοιάζει, αλλά δοθεισας ευκαιρίας... 

Χάλασε το πιεστικο, αγορασμένο πριν τρεις μήνες .. 
Πίσω από την απόδειξη είχε γράψει η καταστηματαρχης ιδιοχειρως ότι ισχύει εγγύηση . 
Το μικρό χαρτάκι όμως είχε χάσει σχεδόν όλο το μπροστά μελάνι με αποτέλεσμα να μην φαίνεται σχεδόν τίποτα... Ίσα ίσα που μπορούσες να διακρίνεις την ημερομηνία αγοράς κι αυτό μόνο στο φως του ήλιου ... 
Το βγάζω από την σωλήνα, το πάω στο κατάστημα  ... Ο σύζυγος και αρχηγός εκεί μπαρουτοκαπνισμενος, το ένα έσβηνε το άλλο άναβε σκυθρωπος... 
Δεν φταίμε εμείς ρε .. λέει... ήθελε δεξαμενή , οι διακοπές του δικτύου, πέρυσι την είχες πάρει μου λέει στο τέλος! 

Εγώ επέμενα φυσικά ..  Βγες έξω ρε μου λέει και έπιασε να με σπρώχνει... Πας καλά ρε βλάχο του λεω, θες να σου φέρω την αστυνομία? Επενέβη η γυναίκα του, μαζεύτηκε κόσμος χαμός ! Αυτός ο κακομοίρης μόλις συνειδητοποίησε τι πήγε να κάνει έφυγε και πήγε μέσα .. Διάβασε η γυναίκα ευτυχώς τα σβησμενα γράμματα της ημερομηνίας και όλα καλά ! 
Στείλε τον άντρα σου εκεί να του  μιλήσει δύο φωνήεντα  .. Χάθηκε το ήθος πια στις μέρες μας ... Άπαπα πα ! 

Αρέσει στα μέλη somebody961, alisida

syntrofissa-Klelia

# 14 στις 8/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Συντροφισσες και συντροφοι ευχαριστω για τα φωτα  σας!

Η αποδειξη δεν ηταν χειρογραφη . Κανονική απο υπολογιστη. προφανως απο κεκτημενη ταχυτητα ο εμπορος δεν κλικαρε σωστα. δυστυχως δεν το θυμαται .  
το γεγονος οτι ακομη κι αυτη αρκει για να απευθυνθω στην εταιρεια με καθησυχασε !

μου λεγε η γιαγια μου να μην εμπιστευομαι ουτε το δεξι μου χερι...μα ηθελα να 'μαι καλοπιστη...λαθος.

Paralia48

# 15 στις 8/9/2018
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.721

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από syntrofissa-Klelia

Συντροφισσες και συντροφοι ευχαριστω για τα φωτα  σας!

Η αποδειξη δεν ηταν χειρογραφη . Κανονική απο υπολογιστη. προφανως απο κεκτημενη ταχυτητα ο εμπορος δεν κλικαρε σωστα. δυστυχως δεν το θυμαται .  
το γεγονος οτι ακομη κι αυτη αρκει για να απευθυνθω στην εταιρεια με καθησυχασε !

μου λεγε η γιαγια μου να μην εμπιστευομαι ουτε το δεξι μου χερι...μα ηθελα να 'μαι καλοπιστη...λαθος.

αχ,συντρόφισσα, να σου λέω ιστορίες...εμπιστοσύνης,να τραβάς τα μαλιά σου. Αλλά κάι σε κάποιους ανθρώπους πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη, έτσι δεν είναι; Όχι όμως σε <<επαγγελματίες>>. Οι ξένοι εργάζονται πιο επαγγελματικά.

Το δικό μου είναι AEG αγορασμένο το 2014. Είχε εγγύηση,νομίζω 2 χρόνια και χάλασε 2 φορές σ΄αυτό το διάστημα, Όχι σοβαρά πράματα, μια βγήκε το λαστιχάκι το γύρω γύρω και μία κάτι είχε με το φίλτρο, δε θυμάμαι. Ήρθαν και τις 2 φορές. Απ ό,τι κατάλαβα, η παρτίδα ήταν ελαττωματική, διότι ο δεύτερος μου αντικατέστησε ένα ανταλλακτικό. Το ένα λαστιχάκι στο πλάι ήταν λίγο πιο μακρύ και όταν τράκερνε κάποιο πιάτο έσπρωχνε το κάτω. Αφού έγινε 2 φορές, το κατάλαβα μόνη μου και το έκοψα μισό πόντο με ψαλίδι.

Έπειτα είχε κάτω πλαστικό σουρωτήρι ,με αποτέλεσμα κατά την πλήση,όταν γέμιζε νερό, αυτό λόγω άνωσης ερχόταν στην επιφάνεια και έμενε δίχως σουρωτήρι και έμπαιναν βρωμιές στο φίλτρο !! (μυαλό η AEG!!!). Αυτό όμως μου το αντικατέστησε με μεταλλικό και τον ρώτησα, γιατί δε βάζατε από την αρχή μεταλλικό; Δεν απάντησε ευθέως απλά είπε, πάρτε το τώρα το καλό...

Αχ πόσες φορές ψευτομαστορεύουμε και πόσες απ αυτές τελικά τα χαλάμε!

Heptamer

# 16 στις 10/9/2018
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.023

Αρκει και να τα κλεισει κανεις σε ερμητικη συσκευασια - φακελο (ώστε να μην περνα φως) τυπου easy pack.

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από Persefoni__

ένα...

"κόλπο" -άσχετο με το θέμα- αλλά για να μην παθαίνυν απολύτως τίποτε όσα χαρτιά,αποδείξεις ή διάδορα άλλα έγγραφα, να μη ξεθωριάζουν απ τον ήλιο,απ το πέρασμα του χρόνου κλπ... είναι όσο περίεργο κι αν ακουστεί να τα ψεκάζετε με λακ μαλλιών! (μην τα χτενίσετε μετά  ) Το κολπάκι όμως ναι ισχύει,ό,τι και να γίνει όσος χρόνος κι αν περάσει μένουν ανέπαφα,σχδόν καινούρια! 

Σελίδα : 1

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.
lastpost