Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γονεις!..

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Sivilla_I

# 21 στις 18/9/2018
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026
'Aρεσαν+: 0%
Καλές κάργιες μάνες ειναι και οι γάτες

Ξέρεις πόσα τρώνε?
Είναι να μην τις πιάσει η μούρλα.
Τι τα θες...

Μητρότητα σου λέει μετά.

Lena_7_

# 22 στις 18/9/2018
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
Για μενα ολα ειναι θεμα χαρακτηρα και εξυπναδας του παιδιου. Μαρεσουν τα παιδια που επιμενουν μεχρι θανατου να κάνουν αυτα που τους αρεσουν. Τα ξεχωριζω και τα γουσταρω, οσο μαλωμα και τιμωρια κι αν πεφτει. Τα χαζοπαιδα, γιατι υπαρχουν και αυτα, θα ακουνε οτι τους λενε, το εξυπνο παιδι θα σκεφτει δυο φορες ενα πραγμα, θα κρινει και θα υπερασπιστει τα θελω του. Ο βολικος, υπακουος, χαμηλου iq χαρακτηρας, θα αφησει να του φορεσουν όλες τις φορεσιες χωρίς αντιρρησεις. Τελος παντων, οι επιστημονικες γραφες λενε οτι το περιβάλλον εχει μικροτερη επηρεια απο την προσωπικοτητα. Ψηφίζω υπερ των αγριμιων και των ατιθασων.
Αρέσει στο μέλος 26-29-31

Andreass66

# 23 στις 18/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Οι γονεις εχουν μεριδιο ευθυνης πολυ σημαντικο...Σαν γονεας θα κανω οτι καλυτερο θεωρω εγω συμφωνα με οσα ξερω μεγαλωνοντας.Η εξελιξη του παιδιου εχει να κανει και με εξωγενεις παραγοντες και εκει χρειαζεται ο γονεας να λυσει δυσκολιες που αντιμετωπιζει το παιδι. Χρειαζεται να ειναι κοντα στο παιδι.Αλλιως θα αναπτυχθει με αλλους τροπους πιθανον.

26-29-31

# 24 στις 18/9/2018
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.430

Αυτος που δεν ενδιαφερεται,εκανε καλες συναναστροφες 

στο κρισιμο σημειο και προχωρησε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Mindthegap-

Ισχυει..αλλα ξερεις κατι...

πως γινεται αδερφια (ας πουμε)  που τους μεγαλωσαν με αυτη την αποψη...

ο ενας να την ακολουθει...

και ο αλλος να την εχει πεταξει στο καλαθι των αχρηστων..

Καπου επεμβαινει  και ο χαρακτηρας και η προσωπικοτητα του αλλου...

Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

26-29-31

# 25 στις 18/9/2018
author

Λεω οτι για να προχωρησεις πρεπει να αποδεχτεις την κατασταση που σου δημιουργησαν..

Ναι δεν θα τους δικασεις,ουτε θα ζησεις ολη την ζωη σου οπως η ξαδελφη της Ααρχοντουλας

Αυτο το "οτι εγινε εγινε "σε ολες τις εκφανσεις της ζωης μας αφηνει καταλοιπα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από IM___

Ότι έγινε, έγινε. Από 'κει και πέρα προσπαθείς να βρεις την άκρη για τον εαυτό σου.

Δε θεωρώ ότι βοηθάει το να τους επιρρίψουμε ευθύνες. Γενικά για θέματα ευθυνών χάνουμε αρκετό πολύτιμο χρόνο από τη ζωή μας. Οι ευθύνες αποδίδονται στα δικαστήρια για πρακτικούς λόγους. Από 'κει και πέρα η ουσία είναι να βρίσκουμε λύσεις στα όποια προβλήματα παρουσιάζονται και να τα διαχειριζόμαστε.

26-29-31

# 26 στις 18/9/2018
author

Φανταζομαι κατι αλλο εννοεις,μην παρει λαθος δρομο το παιδι μαλλον

κατα τα στερεοτυπα που εχουμε στο μυαλο μας...

Αλλα εκει κανανε λαθος οι γονεις μας και συνεχιζουμε και εμεις στα δικα μας,

στο να λυσουμε τις δυσκολιες του παιδιου μας με αποτελεσμα να το ευνουχιζουμε...

Αν καταλαβα καλα ετσι,ειναι και δυσκολες οι εννοιες σε αυτες τις σχεσεις...

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από Andreass66
.Η εξελιξη του παιδιου εχει να κανει και με εξωγενεις παραγοντες και εκει χρειαζεται ο γονεας να λυσει δυσκολιες που αντιμετωπιζει το παιδι. Χρειαζεται να ειναι κοντα στο παιδι.Αλλιως θα αναπτυχθει με αλλους τροπους πιθανον.

Arxontoula_

# 27 στις 18/9/2018
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Αν υποθέσουμε οτι για ο,τι έγινα εγώ "φταίνε" οι γονείς μου,

τότε,

για ό,τι έγιναν εκείνοι "φταίνε" οι παππούδες μου

και

για ο,τι έγιναν οι παππούδες μου "φταίνε" οι προπαππούδες μου

και γενικά, γι αυτό που είμαι σήμερα "φταίει" εκείνος ο άτιμος ο προ-προ-προ-πρόγονος που δεν καθόταν στο κλαρί του αλλά  αποφάσισε μια ωραία πρωία να κατέβει από τα δέντρα 

ε, άντε βρέστον εσύ, να του ζητήσεις τα ρέστα..

Σαν τα μπεκατσόνια θα πάμε..

alisida

# 28 στις 18/9/2018
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 7.998

Πολλα μεγαλα λαθη ,ισως τα μεγαλυτερα που κανουμε ως γονεις ειναι οχι στην παιδικη αλλα στην ενηλικη ζωη των παιδιων με το να επεμβαινουμε στη ζωη τους και να κρινουμε τις επιλογες τους

...Πχ: εκει θα δουλεψεις ? 

Ποια ειναι αυτη/ος που μας εφερες δεν σου ταιριαζει ..

.Να μεινεις μονις/η σου παιδακι μου αλλα κοντα στο σπιτι μας ,μη χρειαστεις κατι ( ενοουμε μη σε χρειαστουμε εμεις κατι)...

Οταν τα παιδια ενηλικιωνονται .,εργαζονται ...

Αλλα ακομα ζουν μαζι μας 

...Ειναι σωστο ή οχι να εχουμε γνωμη για την καθημερινοτητα τους,τις κινησεις τους,την πορεια της ζωης τους ?

Ηταν η ερωτηση που εκανα πριν μερικες μερες σε συμβουλο σχεσεων ...

Η απαντηση που πηρα ηταν : να ρωτησω το παιδι μου με ποιο τροπο με θελει πλεον στη ζωη του ..

.και αφου το πω αυτο ,να σεβαστω την απαντηση ...

Ποσοι γονεις το ζητησαν στη δικη μας γενια και ποσοι απο εμας εφυγαν εγκαιρα μακρια απο την ασφαλεια του πατρικου σπιτιου .?...

Αρέσει στο μέλος somebody961

_Bellezza_

# 29 στις 18/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αυτα τα διλημματα μου φερνουν στο μυαλο το " η κοτα εκανε το αυγο ή...κλπ". 

Εγω πιστευω πολυ στην "παστα" του ανθρωπου, που και αυτη, εαν το σκεφτουμε, οφειλεται στους γονεις (αθελα τους), αφου ειναι γονιδιακο το θεμα.  

Κραμα ειμαστε ολοι, αποτελεσμα γονιδιων, διαπαιδαγωγησης, περιβαλλοντος, εμπειριων και παει λεγοντας. 

Πιο μικρη για παραδειγμα σκεφτομουν τα παιδια, που ζουν σε γκετο και που ολα τα αδερφια και οι φιλοι τους ειναι σε συμμοριες. 

Αυτα τα παιδια ποσες πιθανοτητες εχουν να ζησουν με ασφαλεια και εντιμοτητα?

Μαλλον μηδαμινες, αφου στανταρ θα μπλεχτουν.

Το θεμα ομως ειναι περα απο τους γονεις, το περιβαλλον, ακομα και τα γονιδια να κοιταξουμε μεσα μας και να δουμε , ποιοι θελουμε ΕΜΕΙΣ να ειμαστε! 

Με προσωπικη δουλεια καμπτονται ή μπαινουν σε καλουπια πολλα στοιχεια μας.

Απο το να κατηγορουμε γονεις, θεους και δαιμονες για τα κακως κειμενα, ειναι περισσοτερο γονιμο, να κανουμε κατι, για να υπερβουμε τον εαυτο μας.

IM____

# 30 στις 18/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Enikos

Το παιδι, οπως και οι γονεις του, γεννιεται ΚΑΙ με αντιστασεις.

Δεν γεννιεται ερμαιο του περιβαλλοντος του.

Με βαση τον χαρακτηρα του, ο οποιος θα περασει απο πολλες εξετασεις, τελικως θα υιοθετησει τα της προσωπικοτητας που θα διαμορφωσει.

Εκει...στα περι προσωπικοτητας να επικεντρωθουμε. Διοτι αυτη θα ειναι υπευθυνη στην πορεια, για τις επιλογες του η για τις ροπες του.

Τελικως, κανεις δεν μας φταιει η σε κανεναν δεν ειμαστε υποχρεοι, για τις επιλογες μας. Νομος.

Ολα αυτα τα χρεωνομαστε, ακριβως την επομενη που γιορτασαμε την ενηλικιωση μας, παιρνοντας διπλωμα οδηγησης και πηγαινοντας να ασκησουμε το εκλογικο μας δικαιωμα κορδωτοι, κορδωτοι...

Αποψη μου...

Ο άνθρωπος είναι το μοναδικό έμβιο πλάσμα, το οποίο μετά τη γέννησή του δεν μπορεί να επιβιώσει μόνο του. Εξαρτάται απόλυτα από τους γύρω του έως μία ηλικία. Ακόμη και ο τρόπος με τον οποίο θα γεννηθεί, επηρεάζει την ψυχοσύνθεσή του.

Ο τρόπος με τον οποίο μας επηρεάζουν τα γονίδια και το περιβάλλον μας, ειδικά στα πρώτα χρόνια, σε μεγάλο βαθμό δεν είναι εύκολο να τα καταλάβουμε.

Αυτό που μπορούμε να καταλάβουμε είναι ότι αισθανόμαστε δυσφορία για κάποια πράγματα στη ζωή. Από εκεί μπορούμε να ξεκινήσουμε ένα ταξίδι, με σκοπό ν' ανακαλύψουμε τις πταίει.

Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη.

equinox_

# 31 στις 18/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Mindthegap-

Ισχυει..αλλα ξερεις κατι...

πως γινεται αδερφια (ας πουμε)  που τους μεγαλωσαν με αυτη την αποψη...

ο ενας να την ακολουθει...

και ο αλλος να την εχει πεταξει στο καλαθι των αχρηστων..

Καπου επεμβαινει  και ο χαρακτηρας και η προσωπικοτητα του αλλου...

Mindthegap, και εγώ αναρωτιόμουν πριν χρόνια - πώς δυο αδέλφια έχουν διαφορετική σχέση με τους γονείς τους, παρόλο που μεγαλώνουν στο ίδιο περιβάλλον... Η ίδια εγώ εχω αδελφή, τελείως αλλιώς όμως φέρεται, αντιμετωπίζει κάποια ζητήματα που αφορούν τους γονείς μας.

Πιστεύω όλοι που έχετε αδέλφια, θα έχετε δει αυτό το φαινόμενο.

Αυτό μου το εξήγησε η αστρολογία ( μην βαράτε ), επειδη βλέπουμε τους γονείς μας, σύμφωνα με το πού βρίσκεται η Σελήνη και ο Αρης μας και - δυο αδέλφια, σίγουρα θα έχουν αυτή την διαφορά, αλλά επειδη, σε όποιους δεν συμφωνούν με αυτό και απορρίπτουν την αστρολογία, βιάζομαι να τους ησυχάσω με την άλλη εξήγησή μου, που σκεπτόμενη πώς να μην ''ερεθίσω'' μόνο που θα την αναφέρω με αυτά που θα πω, η εικόνα αποσαφηνίστηκε, τουλαχιστον για εμένα.

Οι αστρολόγοι, οι καλοί, έχουν βρει τρόπο να ''διαβάσουν'' το ΔΝΑ μέσω του αστρολογικού χάρτη, γιατί και το ΔΝΑ είναι ένας χάρτης με τον οποίο γεννιόμαστε - μοναδικός, με ήδη χαραγμένα τα βασικά του χαρακτηρα μας, σε τμήματα υπεύθυνα για τη ζωή, που ακόμα δεν ξέρουμε αν εκεί δεν υπάρχει ''κάποιο φεγγάρι ή ολόκληρος πλανήτης'' πληροφοριών

Οπότε συμπεραίνω πως αυτό που ρωτάς, θα είναι σε ''χαρακιές ενός βασικού χαρακτηρα'' που επάνω του συμβαίνουν και άλλες απο το περιβάλλον και που μας κανουν προσωπικότητες - όλοι όμως, να εξελίσσονται σε αυτά που έχουν εντοπίσει και σε αυτά που μπορουν.

το είπα για να μην έχετε απορίες και, βέβαια, αν υπάρχουν άλλες εξηγήσεις θα χαρώ να τις ακούσω

Σορρυ που είμαι κάπως εκτός, αλλά πάλι, νομίζω αφορά το θέμα

IM____

# 32 στις 18/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από 26-29-31

Αυτο το "οτι εγινε εγινε "σε ολες τις εκφανσεις της ζωης μας αφηνει καταλοιπα...

Αυτά τα κατάλοιπα είναι που δημιουργούν προβλήματα, τα οποία καλούμαστε να διαχειριστούμε και να λύσουμε.

Το "ότι έγινε έγινε" αφορά τις ευθύνες των γονιών. Βάση αυτών που έγιναν, κοιτάμε κι εμείς τι πήγε στραβά ώστε να διορθώσουμε τα σημερινά.

Enikos

# 33 στις 18/9/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 21.970

Ποιο ζωο ειναι αυταρκες μολις γεννιεται 

Μιλας για το παιδι, που θα ειναι παιδι και στα ενενηντα τρια...

Και ξεχωριζεις το παιδι-ανθρωπο, σαν να επροκειται για κατι περα απο την γνωστη μας φυση και φυσιολογικοτητα...

Ετσι ενταξει...ξερω πολλα τετοια περιστατικα...αφυσικα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από IM___

Ο άνθρωπος είναι το μοναδικό έμβιο πλάσμα, το οποίο μετά τη γέννησή του δεν μπορεί να επιβιώσει μόνο του. Εξαρτάται απόλυτα από τους γύρω του έως μία ηλικία. Ακόμη και ο τρόπος με τον οποίο θα γεννηθεί, επηρεάζει την ψυχοσύνθεσή του.

Ο τρόπος με τον οποίο μας επηρεάζουν τα γονίδια και το περιβάλλον μας, ειδικά στα πρώτα χρόνια, σε μεγάλο βαθμό δεν είναι εύκολο να τα καταλάβουμε.

Αυτό που μπορούμε να καταλάβουμε είναι ότι αισθανόμαστε δυσφορία για κάποια πράγματα στη ζωή. Από εκεί μπορούμε να ξεκινήσουμε ένα ταξίδι, με σκοπό ν' ανακαλύψουμε τις πταίει.

Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη.

Sivilla_I

# 34 στις 18/9/2018
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από equinox_

Mindthegap, και εγώ αναρωτιόμουν πριν χρόνια - πώς δυο αδέλφια έχουν διαφορετική σχέση με τους γονείς τους, παρόλο που μεγαλώνουν στο ίδιο περιβάλλον... Η ίδια εγώ εχω αδελφή, τελείως αλλιώς όμως φέρεται, αντιμετωπίζει κάποια ζητήματα που αφορούν τους γονείς μας.

Πιστεύω όλοι που έχετε αδέλφια, θα έχετε δει αυτό το φαινόμενο.

Αυτό μου το εξήγησε η αστρολογία ( μην βαράτε ), επειδη βλέπουμε τους γονείς μας, σύμφωνα με το πού βρίσκεται η Σελήνη και ο Αρης μας και - δυο αδέλφια, σίγουρα θα έχουν αυτή την διαφορά, αλλά επειδη, σε όποιους δεν συμφωνούν με αυτό και απορρίπτουν την αστρολογία, βιάζομαι να τους ησυχάσω με την άλλη εξήγησή μου, που σκεπτόμενη πώς να μην ''ερεθίσω'' μόνο που θα την αναφέρω με αυτά που θα πω, η εικόνα αποσαφηνίστηκε, τουλαχιστον για εμένα.

Οι αστρολόγοι, οι καλοί, έχουν βρει τρόπο να ''διαβάσουν'' το ΔΝΑ μέσω του αστρολογικού χάρτη, γιατί και το ΔΝΑ είναι ένας χάρτης με τον οποίο γεννιόμαστε - μοναδικός, με ήδη χαραγμένα τα βασικά του χαρακτηρα μας, σε τμήματα υπεύθυνα για τη ζωή, που ακόμα δεν ξέρουμε αν εκεί δεν υπάρχει ''κάποιο φεγγάρι ή ολόκληρος πλανήτης'' πληροφοριών

Οπότε συμπεραίνω πως αυτό που ρωτάς, θα είναι σε ''χαρακιές ενός βασικού χαρακτηρα'' που επάνω του συμβαίνουν και άλλες απο το περιβάλλον και που μας κανουν προσωπικότητες - όλοι όμως, να εξελίσσονται σε αυτά που έχουν εντοπίσει και σε αυτά που μπορουν.

το είπα για να μην έχετε απορίες και, βέβαια, αν υπάρχουν άλλες εξηγήσεις θα χαρώ να τις ακούσω

Σορρυ που είμαι κάπως εκτός, αλλά πάλι, νομίζω αφορά το θέμα

Για τους διδύμους που γεννιούνται ίδια ώρα

(ειδικά όταν πρόκειται για καισαρική που είναι την ίδια στιγμή η έξοδος στον κόσμο)

πώς βγάζουν συμπέρασμα οι αστρολόγοι?

Οι δίδυμοι είναι διαφορετικοί χαρακτήρες. Πολύ διαφορετικοί, όπως και τα αδέρφια με διαφορές ηλικίας μεταξύ τους.

Mindthegap-

# 35 στις 18/9/2018
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Βραζιλία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.988

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από equinox_

Αυτό μου το εξήγησε η αστρολογία ( μην βαράτε ),

Ε αφου το εξηγησε η αστρολογια...ησυχασα τωρα...

MadameShuShu40

# 36 στις 18/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Η γενιά μας, είναι όμως κάπως καλύτερα από την προηγούμενη γενιά, και τα παιδια μας, έχουν αφήσει πλήθος στερεότυπα στα σκουπίδια.

Μηνσου πω, κιόλας για αυτά τα στερεότυπα που πετάξαμε εμείς.

Θεωρώ όμως, ότι οι μεσογειακοί λαοί, έχουν τόσο αναπτυγμένο το αίσθημα της προσφορας και του δεσμού της οικογένειας, σε βαθμό κακουργήματος

.Έτσι η ατάκα "ζακέτα να πάρεις", θα μας συντροφεύει για κάμποσα χρόνια ακόμα!!!

mara08

# 37 στις 18/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οι γονείς ...

Σου δίνουν τις βάσεις ,τις αξίες και σε μεγαλώνουν όπως θεωρούν εκείνοι  σωστά .Το παιδί μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον πολύ συχνά προβληματικό (όχι πάντα )...Παίρνει στοιχεία από αυτά που "διδάχτηκε" και από αυτά που έζησε μέσα σε ένα σπίτι ..Τα οποία καταγράφονται ...Δημιουργούν το χαρακτήρα του και αυτά ..Και σαν ενήλικη πια προσωπικότητα έχει πλασει ένα δικό του χαρακτήρα ,ο οποίος όμως έχει πολλές επιρροές ακόμη και από την βρεφική ,παιδική και εφηβική του πορεία . 

Άρα ένα μεγάλο ποσοστό και οι γονείς συμβάλλουν στο μέλλον του παιδιού ..Θα έλεγα κυρίως αυτοί , αλλά και οι εμπειρίες καλες /κακες που αποκτά αργότερα ,οι συναναστροφες  ,οι κοινωνικες του σχέσεις ,ερωτικές ,φιλικές ,επαγγελματικές καθώς το παιδί αναπτύσσεται ,εξελίσσεται, μεγαλώνει Και γίνεται μια αυτόνομη προσωπικότητα !

equinox_

# 38 στις 18/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από Sivilla_I

Για τους διδύμους που γεννιούνται ίδια ώρα

(ειδικά όταν πρόκειται για καισαρική που είναι την ίδια στιγμή η έξοδος στον κόσμο)

πώς βγάζουν συμπέρασμα οι αστρολόγοι?

Οι δίδυμοι είναι διαφορετικοί χαρακτήρες. Πολύ διαφορετικοί, όπως και τα αδέρφια με διαφορές ηλικίας μεταξύ τους.

θα σας απαντήσω, αλλά όχι τώρα

ίσως θα βρω κάποιο θέμα, που αφορά την ερώτηση σας για να μην χαλάσω τελείως αυτό,

πηγαίνοντας τη συζήτηση αλλού και όχι επί του θέματος

Adult_1980

# 39 στις 19/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν υπάρχει κανόνας

Δεκαετίες τώρα κρατά η διαφωνία nature vs nurture, δηλαδή αν είμαστε προϊόν της βιολογίας μας, των γονιδίων κλπ, ή της ανατροφής μας.

Τελευταία, φαίνεται να υπάρχει μια συμφωνία πως είναι 50-50%. 

Ένας απαίδευτος νους, θα έλεγε, λοιπόν, πως τόσο τη βιολογία, όσο και την ανατροφή την παίρνουμε από τους γονείς μας, οπότε ευθύνονται για το 100% του προϊόντος που είμαστε εμείς.

Ένας απαίδευτος νους.

Ένας παιδεμένος, και μιλάμε για αληθινό παίδεμα με όλες τις έννοιες τις λέξης, μάλλον θα απέφευγε τέτοιες υπεραπλουστεύσεις και γενικεύσεις. Στην ανατροφή μας συμμετάσχουν τόσοι πολλοί παράγοντες, σχολείο, φίλοι, συγγενείς κλπ, που  κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί πως ανετράφει σε αποκλεισμό. Στη βιολογία μας, επίσης, υπάρχουν τόσοι πολλοί παράγοντες, αν υποθέσουμε πως όντως γνωρίζουμε τους βιολογικούς μας γονείς, που η μπάλα όχι απλά χάνεται, αλλά τηλεμεταφέρεται σε άλλη διάσταση...  
Ορμονικά επίπεδα κατά την κύηση, διατροφή της μητέρας, τυχαίες μεταλλάξεις, ηλικία των γονέων κατά τη σύλληψη, διατροφή κατά την ανάπτυξη, τραυματικές εμπειρίες (επηρεάζουν τόσο τη βιολογία όσο και την ψυχολογία), διάφοροι ιοί (ναι, ιοί, για παράδειγμα το τοξόπλασμα κάνεις τους νοσούντες πιο απερίσκεπτους και ατρόμητους), κλπ, κλπ, κλπ...

Φταίνε οι γονείς; Ναι φταίνε όταν υπάρχει φταίξιμο, αλλά πόσο, πως και αν μπορούσαν να κάνουν αλλιώς, είναι ερωτήματα περισσότερο φιλοσοφικά, παρά πρακτικά. Φυσικά και κάνουν λάθη, δεν υπάρχει σχολείο για γονείς, αν και θα πρεπε να είναι υποχρεωτικό και δεκαετές, οπότε η διαδικασία είναι δοκιμή και αποτυχία, ξανά δοκιμή, κλπ.

Η μοναδική πηγή γνώσης ήταν η εμπειρία των παλιότερων, οπότε διαιωνιζόταν τα ίδια λάθη, μετά ήρθαν τα περιοδικά και μετά το internet που τα κανε όλα, να μην πω. Το λανθάνειν είναι ανθρώπινο, μα για να τα κάνεις εντελώς σ[email protected]τ@, χρειάζεσαι υπολογιστή... Τα βιβλία, τα οποία είναι πιο ευυπόληπτα, αποφεύγονται σαν τη χολέρα, αλλά ακόμη και σε αυτήν την κατηγορία, ο καθένας μπορεί να εκδώσει ότι του κατεβάσει η γκλάβα και υπάρχουν χαϊβάνια που θα το κάνουν βίβλο...
 Τα πρώτα χρόνια της ζωής μας, μέχρι και την εφηβεία είναι πολύ καθοριστικά στη διαμόρφωση της προσωπικότητάς μας, σχεδόν σκαλισμένα σε μάρμαρο, τόσο δύσκολο είναι να τα αλλάξεις. Είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις ανθρώπων που μπορούν και αλλάζουν τον "προγραμματισμό" τους, ή που έστω αντιλαμβάνονται πως πρέπει να τον αλλάξουν. 

Να τους φέρεις προ των ευθυνών τους; Ναι , μία φορά και μόνο. Δε θα παραδεχτούν λάθος συνήθως και μόνο εσύ θα βγεις ζημιωμένος από την ανταλλαγή. Πιθανόν να μην μπορούν να αντιληφθούν καν τα λάθη τους, οπότε τι κερδίζεις; Ακόμη και να κερδίσεις μια συγνώμη, χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι. Δεν αλλάζει κάτι, είσαι αυτός που είσαι, αν δε σου αρέσεις, άλλαξέ το, αν μπορείς. Αλλά ναι, θα πρέπει να ξέρουν πως δεν ήταν οι τέλειοι γονείς. 

Όσο για τους μαμάκηδες, σκέψου πόσοι από εμάς μεγάλωσαν μόνο με ένα γονέα, σχεδόν πάντα τη μαμά, μετά από ένα διαζύγιο. Η κατάσταση επιδεινώνεται συνέχεια, τα διαζύγια δίνουν και παίρνουν. Σε λίγα χρόνια, σχεδόν όλοι οι άντρες θα έχουν ζήσει μόνο με τη μητέρα τους... Ο νοών νοείτω... 

Και μετά υπάρχει το κλασσικό σφάλμα της μητέρας που αγαπά τα παιδιά της. Να μην τους λείψει τίποτα, νε μην περάσουν αυτά που πέρασα, να γίνουν γιατροί και δικηγόροι με το ζόρι (αλλιώς θα με απογοητεύσουν), κλπ κλπ κλπ. 

Οι προθέσεις είναι, συνήθως καλές και αυτό θα έπρεπε να μετράει λίγο. Αν το αποτέλεσμα δε σου αρέσει, διόρθωσέ το όσο μπορείς και αν δε σ' αφήνουν, ρίξε μαύρο μενίρ πίσω σου και φύγε. 

equinox_

# 40 στις 19/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από 26-29-31

Εμ ακριβως εκει ειναι το θεμα...

Εκει θεωρω οτι γινονται ολα τα λαθη,που θα επηρεασουν

τον χαρακτηρα σου στις σχεσεις σου μετα...

Τον χαρακτηρα τον διαμορφώνουν και επηρεάζουν με τις πράξεις τους ή μη πράξεις, αναμφίβολα και οι γονείς.

Τελευταία άρχισε να συζητιέται για τον συναισθηματικό πόνο, μια έννοια που δεν μπορώ να διανοηθώ, πόσο την αποφεύγουμε ως συζήτηση και τρέχουμε μακριά τις σαν τον διάολο απο θυμίαμα, ενώ δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει πονέσει ψυχικά όταν ήταν μικρο παιδί και που τα κουβαλάει αυτά απο σχέση σε σχέση, απο άνθρωπο σε άνθρωπο...

Αν πέφταμε και είχαμε χτυπήσει, αν τρέχανε αίματα απ' το γόνατο μας η απο τη μύτη, σαφώς και για τον πόνο αυτό, θα είχαν παρθεί όλα τα απαραίτητα μετρά, θα είχαν φροντίσει να σταματήσει το αίμα και η πληγή να γιατρευτεί γρήγορα.

Τον αόρατο πόνο, τη πληγή της ψυχής, σε πόσους απο εμάς το καταλάβαιναν οι γονείς, σε πόσους έκαναν τα απαραίτητα για να γιατρευτεί για να μην μένει ανοιχτή η πληγή, που, με το που μεγαλώναμε με τα χρόνια - αυτή έπεφτε πιο βαθιά μέσα μας και που - σίγουρα ξεχάσαμε τον λόγο, αλλά σήμερα - μας κάνει να αντιδράμε άσχημα κάθε φορά όταν καποιος μας ακουμπήσει ''εκεί που πονάμε'', μεταμορφωμένη και αυτή στο να βγάζουμε πάντα πως καποιος άλλος μας φταίει;;;

Και που πολλές φορές, ίδιοι οι γονείς ευθυνόντουσαν για αυτές τις πληγές!

Αλλά και εμείς, δεν κανουμε και πολλά, παρόλο που βλέπουμε τι μας προκαλεί και συνεχίζουμε να δίνουμε μεγαλύτερη σημασία στους σωματικούς πόνους, που μπορεί και να οφείλονται στις αγιάτρευτες συναισθηματικές πληγές μας και που, μέσω αυτές, μπορεί να προκαλούμε το ίδιο - πόνο και πληγές στα ίδια τα παιδιά μας, στον σύντροφο, στον κάθε έναν άνθρωπο με τον οποίο έχουμε οποιαδήποτε σχέση...

Φαύλος κύκλος... θα κοπεί κάποτε;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε