Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ποιος εχει δικιο?

Σελίδα : 1

panagiotismp90

# 1 στις 25/9/2018
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 2.832
'Aρεσαν+: 0%

Ποιος εχει δικιο?

Στο θεμα αυτο θα βαζω ορισμενα διληματα διαφορων ειδων και θελω να μου γραφετε τη γνωμη σας για το ποιος εχει δικιο. Ξεκιναμε με το πρωτο περιστατικο.Πηγαινω σε καταστημα με ηλεκτρονικα κλπ και θελω να παρω κατι που ειχα αφησει το πρωι για να το δουν. Μπηκα στο καταστημα χωρις να ξερω τι ωρα ειναι. Απ εξω η κεντρικη εισοδος ηταν διαπλατα ανοικτη, οχι δηλ να ναι κλειστη αλλα οχι κλειδωμενη  μεσα φωτα χαμος κλπ. Μου λεει ο υπαληλος οτι κυριε εχουμε κλεισει δεν μπορω να σας εξυπηρετησω, κοιταω το ρολοι μου ελεγε 21κ01, λεω δεν ειχα δει τι ωρα ειναι, δεν θελω να κοιταξω κλπ μονο να παρω κατι που αφησα το πρωι. Λεει οχι εχει περασει 9 και εχουμε κλεισει. Του ξαναλεω οτι δεν θελω να περιδιααινω τους διαδρομους να σκεφτω τι θα ψωνισω, την ταδε τσαντα θελω που ειναι πισω σας να παρω. Οχι λεει εχει περασει 9 η ωρα,ελατε αυριο. Μα λεω ενα δευτερολεπτο ειναι να μου δωσετε την τσαντα, ειναι πληρωμενο δεν θελει κατι αλλο. Οχι λεει εχουμε κλεισει. Πριν σας πω τη συνεχεια, πειτε μου ποιος εχει δικιο...

pythagoras

# 2 στις 25/9/2018
author
Ανδρας / 67 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.582

Αυτός!

Αφού του είπες ότι δεν θέλεις να ψωνίσεις, σιγά μην έτρωγε την ώρα του για ψιλοπράγματα.Πες θέλω να πάρω μια τσάντα και παράλληλα να δω ένα ψυγείο 300 ποδών. Να δεις θα σου έκανε και υποκλίσεις!
Αρέσει στα μέλη 123xristos, MiltosRNLI1930 και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 3 στις 25/9/2018
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.458
Σε δημοσια υπηρεσια μπηκες ?Οπως το γραφεις και αν ηταν 9.01, ο μονος λογος που μπορω να δικαιολογησω το καταστημα ειναι να ειχε κλεισει το συστημα στις 9 ακριβως και να μην μπορουσαν να σου κοψουν το απαραιτητο παραστατικο ( δελτιο για επιστροφη- επισκευη κτλ)...Δεν τειθεται θεμα δικιου- αδικου.Εκτος ωραριου αν θελουν σε εξυπηρετουν αν δε θελουν οχι ( σπανιο ομως για ιδιωτικη εταιρια )
Αρέσει στο μέλος archagellos

Nuvolla

# 4 στις 25/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Kάποιες μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων έχουν on line συστήματα με αυστηρά ωράρια παράδοσης ταμείων.
Αυτό σημαίνει πως η υπάλληλος που εισπράτει τα μπικικίνια έχει κλείσει το σύστημα έκδοσης παραστατικών και δίνει ραπόρτο για τον τζίρο... ακόμη κ αν το μαγαζί λάμπει σα βεγγαλικό Παναγιώτη.

26-29-31

# 5 στις 25/9/2018
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.642

Αν ειχες παει και αλλες φορες και τους ταχεις πρηξει

σε περιμενανε να παρουνε την εκδικηση τους...

Αυτο που ολοι σαν πελατες δεν κοιτατε τα ρολογια σας 
και πατε στα μαγαζια οταν κλεινουν να τα κοιταξετε
και οι υπαλληλοι περιμενουν να κανουν κατι μετα απο την δουλεια.
Ποσες φορες κατεβαζα τα ρολλα,9και 15 και σκυβανε να περασουν απο κατω
με κινδυνο να χτυπησουνε,...αμαν πια,απο την θεση που ειμαι
θα σου πω αν δεν μπορουσαν να κοψουν παραστατικο καλα σου ειπανε..
Αρέσει στο μέλος Eimai_

panagiotismp90

# 6 στις 25/9/2018
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος

παιδια ας αφησουμε την περιπτωση να χει κλεισει το συστημα,να μην μπορει να βγαλει αποδειξη κλπ. δεν ειχε να κανει μ αυτο, τελικα μ εξυπηρετησε με μουτρα, που ουσιαστικα ηταν να μου δωσει την τσαντα που εγραφε τ ονομα μου κ απλως ειδε μεσα οτι ειχε αποδειξη κ οτι ειχε πληρωθει το προιον. το μαγαζι δεν εχει εισοδο και εξοδο χωριστες οπως σταα σουπερ, κατα τη γνωμη μου κακως δεν ειχανε κλεισει την πορτα,εγω μπορει να μην εχω ρολοι κ να μπω να ψωνισω.

panagiotismp90

# 7 στις 25/9/2018
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από alisida
Σε δημοσια υπηρεσια μπηκες ?Οπως το γραφεις και αν ηταν 9.01, ο μονος λογος που μπορω να δικαιολογησω το καταστημα ειναι να ειχε κλεισει το συστημα στις 9 ακριβως και να μην μπορουσαν να σου κοψουν το απαραιτητο παραστατικο ( δελτιο για επιστροφη- επισκευη κτλ)...Δεν τειθεται θεμα δικιου- αδικου.Εκτος ωραριου αν θελουν σε εξυπηρετουν αν δε θελουν οχι ( σπανιο ομως για ιδιωτικη εταιρια )

το σπανιο πιο εννοεις?

sokolatakis

# 8 στις 26/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μην το ψάχνεις..το να έχεις δίκιο μπορεί να μην έχει καμμία σημασία..όπως λέει και το άσμα..εγώ έχω το δίκιο μου και συ το κόσμο όλο!

ZHLIASOY

# 9 στις 26/9/2018
author
Γυναίκα / 77 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160
Ο πελατης λενε εχει παντα δικιο.. ο υπαλληλος ποτέ .κριμα δεν εινα ομως? Ας σεβαστει κ ο πελατης τον υπαλληλο εστω στο ωραριο του.Γιατι αν εξυπηρετουσε εσενα οταν ειχε κλεισει θαπρεπε να εξηπηρετησει κ τον επομενο..
Αρέσει στα μέλη Sivilla_I, Mindthegap-

alisida

# 10 στις 26/9/2018
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.458
Σπανια περιπτωση λεω γτι σε ιδιωτικη εταιρια το συνηθες ειναι να παρατεινεται το ωραριο του εργαζομενου μετα τη ληξη,απο λιγα λεπτα μεχρι λιγες ωρες Ακομα και να μην ειναι δικη τους η επιχειρηση,ειδικα σε εποχες οικονομικης κρισης δεν ειναι επιθυμητο να χανονται πελατες...Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι δεν πρεπει να σεβομαστε το ωραριο και να μπαινουμε στο καταστημα στο παρα πεντε ...Ομως για ενα λεπτο δε θα ηταν προβλημα για εμενα να εξυπηρετησω να παραδωσω ενα προιον .
Αρέσει στο μέλος somebody961

somebody961

# 11 στις 26/9/2018
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Πιστεύω πως ένα μαγαζί που δεν θα σου κάνει μια τόση δα εξυπηρέτηση (θα κουλαθείς ρε φίλε αν πας να του φέρεις την τσάντα εκεί που σου δείχνει πως είναι; )

δεν θα μπορέσω με τίποτα να το εμπιστευτώ στο να μου κάνει κάτι διαφορετικό και εντός ωραρίου.
Δεν σέβεται τον κόπο τού άλλου που, σιγά το πράγμα, για ένα λεπτό! έκανε το δρόμο ως το μαγαζί.
Θεωρούν τους πελάτες ...μπελά-τες!

Οι σωστές επιχειρήσεις έχουν ως σύνθημα: Να μπει ο πελάτης μέσα και ακόμα και η σκόνη που θα αφήσει,είναι κέρδος. Αν όχι τώρα, αργότερα σίγουρα.

Δεν ξαναπατάω επίσης σε μαγαζιά, που μπαίνεις μέσα να ρωτήσεις κάτι άσχετο (ένα δρόμο κοντινό π.χ.)
και σου λένε έτσι κοφτά και χωρίς καν να σε ακούσουν, "ΔΕΝ ΞΕΡΩ"! Ενώ, είναι το δίπλα τους στενάκι.

Ή "πού αλλού θα μπορέσω να βρω το τάδε πράγμα" - παρεμφερές με τα είδη που πουλάνε - που όμως εκείνη τη στιγμή, δεν το έχουν.

Αρέσει στα μέλη tzoulia59, alisida

somebody961

# 12 στις 26/9/2018
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από panagiotismp90

Μου λεει ο υπαληλος οτι κυριε εχουμε κλεισει δεν μπορω να σας εξυπηρετησω, κοιταω το ρολοι μου ελεγε 21κ01,

λεω δεν ειχα δει τι ωρα ειναι, δεν θελω να κοιταξω κλπ μονο να παρω κατι που αφησα το πρωι. Λεει οχι εχει περασει 9 και εχουμε κλεισει. Του ξαναλεω οτι δεν θελω να περιδιααινω τους διαδρομους να σκεφτω τι θα ψωνισω, την ταδε τσαντα θελω που ειναι πισω σας να παρω. Οχι λεει εχει περασει 9 η ωρα,ελατε αυριο. Μα λεω ενα δευτερολεπτο ειναι να μου δωσετε την τσαντα, ειναι πληρωμενο δεν θελει κατι αλλο. Οχι λεει εχουμε κλεισει.

Και με όλες αυτές τις εξηγήσεις που αναγκάστηκες να δώσεις,
έφαγε τελικά πιο πολύ ώρα!

Αρέσει στο μέλος tzoulia59

26-29-31

# 13 στις 26/9/2018
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.642

Λοιπον θα στα απαντησω ενα προς ενα ολα τα επιχειρηματα λιγο βιαστικα 

γιατι πρεπει να φυγω για δουλεια,και αναλογως επανερχομαι...

α)Οταν θα του δωσει την σακουλα χωρις παραστατικο αυριο μπορει 

να πας να του την ξαναζητησεις αφου δεν θαχει παραστατικο παραδοσης,

αλλα το ξεπερναω αυτο,και θα σου πω οτι οταν την παρει στα χερια του

θα την ψαξει να δει τι εχουν κανει με κανα δυο ερωτησεις τουλαχιστον...

Αυτο δεν θα το παραδεχτει κανεις σας ως πελατης αλλα δεν πειραζει...

β}Κακως βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα,οτι οι επιχειρησεις 

θεωρουν τους πελατες μπελα- τες,πολυ κακως θα επανελθω 

το βραδυ αν χρειαστει...

γ}Αυτο με την σκονη του πελατη ειναι εβραικη παροιμια

που εγινε ευρεως γνωστη στην ψευτικη Ελλαδα της ανεμελιας και 

της τεμπελιας της 10ετιας 2000-2010,που η λεξη λαμογια κυριαρχουσε...

Οχι οτι δεν εχει σαν φραση νοημα,αλλα δεν ειναι και ευαγγελιο.

δ)Το να μην σου δωσουν πληροφορια για ενα δρομακι,ειναι θεμα ανθρωπου,και οχι καταστηματος

και το συναντας οπουδηποτε,οπως και το που θα βρεις κατι παρεμφερες

σε οσα καταστηματα υπηρξα ειτε προισταμενος ειτε ιδιοκτητης παντα τους

στελναμε στο πιο κοντινι,και δεν ημουνα εξαιρεση ηταν ο κανονας

Και τελος να υπενθυμισω οτι στην τραπεζα στην εφορια,στο δημοσιο

δεν τολμας να χτυπησεις το τζαμι ουτε λεπτο περαν του ωραριου

ουτε καν το σκεφτεσαι,αλλα στον ιδιωτικο υπαλληλο,βγαζεις ολη την μαγκια σου

γιατι τον θεωρεις παιδι ενος κατωτερου θεου

γενικα μιλαω για την νοοτροπια που εχει η πλειοψηφια του κοσμου,και αυτο 

ακριβως ειναι το προβλημα αυτου του λαου...

Αν ξερατε ποσες φορες εχει ακουσει ο ιδ,υπαλληλος την φραση "ξερεις πιος ειμαι εγω ρε"

θα γελαγατε οπως γελανε και αυτοι πλεον...

ΥΓ.Και να σαι σιγουρος οτι και κλειστη να ητανε η πορτα,ο καθε παναγιωτης θα χτυπαγε την 

πορτα και με μισοκακομοιρο υφος θα κλαιγοταν για την ωρα που περασε 

χωρις να το παρει χαμπαρι γιατι δεν ειχε ρολοι,εκει που πινανε καφε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από somebody961

Πιστεύω πως ένα μαγαζί που δεν θα σου κάνει μια τόση δα εξυπηρέτηση (θα κουλαθείς ρε φίλε αν πας να του φέρεις την τσάντα εκεί που σου δείχνει πως είναι; )

δεν θα μπορέσω με τίποτα να το εμπιστευτώ στο να μου κάνει κάτι διαφορετικό και εντός ωραρίου.
Δεν σέβεται τον κόπο τού άλλου που, σιγά το πράγμα, για ένα λεπτό! έκανε το δρόμο ως το μαγαζί.

Οι σωστές επιχειρήσεις έχουν ως σύνθημα: Να μπει ο πελάτης μέσα και ακόμα και η σκόνη που θα αφήσει,είναι κέρδος. Αν όχι τώρα, αργότερα σίγουρα.

Δεν ξαναπατάω επίσης σε μαγαζιά, που μπαίνεις μέσα να ρωτήσεις κάτι άσχετο (ένα δρόμο κοντινό π.χ.)
και σου λένε έτσι κοφτά και χωρίς καν να σε ακούσουν, "ΔΕΝ ΞΕΡΩ"! Ενώ, είναι το δίπλα τους στενάκι.

Ή "πού αλλού θα μπορέσω να βρω το τάδε πράγμα" - παρεμφερές με τα είδη που πουλάνε - που όμως εκείνη τη στιγμή, δεν το έχουν.

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από somebody961

Αρέσει στα μέλη Sivilla_I, Mindthegap-

wish_

# 14 στις 26/9/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Νομιζω ότι ειχε να κανει καθαρα με τον ανθρωπο.

Αν ηθελε θα μπροουσε να πεταχτει εκεινος μια στιγμή ή να στειλει ένα κοριτσι,αγορι που είναι κοντά του.

Μπορεί και να ισχύει και η πολιτική του μαγαζιού,πράγμα που και αυτό μου ακούγεται λογικό επειδή δεν κλεινουν τις πόρτες αυτός να είναι ο υπεύθυνος και να πρεπει να τηρεί καποιους κανονες αγραφους και μη για το καλό και των υπαλληλων,ασε που μπορεί τα ταμεια να ηταν μακριά.

Οπότε νομιζω επεσες σε λαθος ατομο απλά.Γιατί και αυτός ειχε τα δικια του και εσύ.Γι αυτό προσέχουμε την ωρα πριν μπουμε σ ένα κατάστημα,το βλεπω καθημερινα ειδικα με τις γυναικες στα μαγαζια η στο σουπερ μαρκετ αλλά και αυτός την δουλειά του έκανε γιατί είμαι σιγουρη ότι εχει δει πολλά.

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost