Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ελλάς,ελληνικός πολιτισμός,ελληνική γλώσσα,νεφελίμ,ελοχίμ,εξωγήινοι,μύθοι και αλήθειες

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

Sivilla_I

# 41 στις 24/10/2018
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από equinox_

Sivilla μου, να υποθέσω πως αυτά τα δυο σχόλια αφορούν εμένα;

Να σου εξηγήσω λοιπόν τι εγινε και πώς...

Επειδή ''πείσμωσα'' να βρω μια ικανοποιητική ετοιμολογία της λέξης ''ιστορία'', δεν ξέρω πώς βρέθηκε μπροστά μου ένα άρθρο:

''Οι πέντε κανόνες της των ονομάτων επίσκεψις''

το παραθέτω:

''Όταν εξετάζουμε μια λέξη σύμφωνα με τον "Κρατύλο" του Πλάτωνα, είναι "φύσει" όταν η έννοια της περιγράφεται μέσω των γραμμάτων, των συλλαβών, ή και των αναγραμματισμών (οι οποίοι υπόκεινται σε συγκεκριμένους κανόνες) όπως υποστηρίζει ο Κρατύλος.

Οι κανόνες των αναγραμματισμών είναι πέντε:

ΚΑΝΟΝΑΣ Α Διαχωρισμός του αρκτικού, ή των δύο πρώτων γραμμάτων της λέξεως και έμφασις στην σημασία τους. Το πρώτο γράμμα δηλώνει το κύριο χαρακτηριστικό της λέξεως μέσω της σχεδιαστικής του αναπαράστασης, ή μέσω της εννοιολογικής ταυτότητας του γράμματος, π.χ.

ΑΛΗΘΕΙΑ = Α+ΛΗΘΗ

ΨΕΥΔΟΣ = Ψ+ΕΥΔΟΣ = ύπνος Ψ(υχής) (Κρατύλος 421b)

ΜΑΝΙΑ = M(η) + ΑΝΙΑ

ΣΤΟΡΓΗ= ΣΤ(άσις) ΟΡΓΗΣ

ΚΑΝΟΝΑΣ Β Διάσπασις της λέξεως σε δύο τμήματα δημιουργεί δύο νέες λέξεις, π.χ.

ΑΛΗΘΕΙΑ = ΘΕΙΑ ΑΛΗ (421a)

ΒΟΗΘΕΙΑ = ΘΕΙΑ ΒΟΗ

ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΙΣ = ΔΗΛΗΤΗΡ + ΙΑΣΙΣ

ΣΩΦΡΟΣΥΝΗ = ΣΩ(τηρία) ΦΡΟΝΗΣΕΩΣ (412a)

KANONAΣ Γ Πλήρης αναδιάταξις των γραμμάτων της λέξεως μπορεί να αποκαλύψει μία ή και περισσότερες ιδιότητες μη αντιληπτές με άλλον τρόπο, π.χ.

ΟΥΡΑΝΟΣ = ΝΟΥΣ + ΟΡΑ

ΑΚΤΙΣ = Τ(έλλειψις *) + ΣΚΙΑ ( απουσία σκιάς, η ακτίς)

ΑΙΜΑ = ΙΑΜΑ

ΡΑΒΔΟΣ = ΡΑΔ(ίως) + ΒΑΔ(ίζειν) ( ραδίως = ευκόλως )

ΤΑΦΟΣ = Τ(*) + ΦΑΟΣ (Στάσις φωτός)
(*) Επεξήγηση συμφώνου Τ. Σημαίνει στάση, ή όταν είναι στην αρχή της λέξεως, σημειοδοτεί την έλλειψη ή την στάση (Πλάτων "Κρατύλος" 427a)

ΚΑΝΟΝΑΣ ΔΑπό τους αναγραμματισμούς ενδέχεται να προκύπτουν άλλες λέξεις συναφείς του αρχικού νοήματος.Τα τυχόν εναπομείναντα γράμματα γίνονται αρκτικά λέξεων, τα οποία έχουν συγγένεια με την μητέρα λέξη, π.χ.

ΠΕΡΙ - ΦΟΡΑ = ΠΕΡΙ- ΡΟΦΑ(*)

ΦΡΟΝΗΣΙΣ = ΦΟΡΑ + ΟΝΗΣΙΣ (Ωφέλεια)ΦΟΡΑ + ΝΟΗΣΙΣ (Κρατύλος 411a)

ΚΑΡΔΙΑ = Κ(υκλοφορία) + ΡΑΔΙΑ (εύκολος)Κ(υκλοφορία) + ΑΡΔ(ευσις)
(*)Επεξήγηση.Ο αναγραμματισμός της λέξεως Φ ο ρ ά  σε  Ρ ο φ ά  λειτουργεί εξ ίσου απαοτελεσματικά και στην λέξη Φ ρ ό ν η σ ι ς, στην οποία η Φρόνησης είναι Ό ν η σ ι ς = ωφέλεια της νοήσεως.Τόσο η ωφέλεια = όνησις, όσο και η νόησις έχουν σχέση με την αναρρόφησιν/απορρόφησιν Ι δ ε ώ ν.

ΚΑΝΟΝΑΣ ΕΓίνεται μέσω του αναγραμματισμού να προκύψει η αντίθεσις της έννοιας.Στον λόγο λειτουργεί ενίοτε ο αντί + λόγος.Είναι δύσκολο να γίνει αντιληπτό παρά μόνο με πολλαπλά παραδείγματα...π.χ.

ΓΕΝΟΣ = Γ + ΕΝΟΣ

ΓΕΝΟΣ = Γ + ΝΕΟΣ
ΚΕΝΟΣ = Κ + ΕΝΟΣ
ΚΕΝΟΣ = Κ + ΝΕΟΣ
ΜΕΝΟΣ = Μ + ΕΝΟΣ
ΜΕΝΟΣ = Μ + ΝΕΟΣ
ΞΕΝΟΣ = Ξ + ΕΝΟΣ
ΞΕΝΟΣ = Ξ + ΝΕΟΣ
ΣΘΕΝΟΣ = ΕΝΟΣ + ΘΕΟΣ + ΕΘΟΣΣΘΕΝΟΣ = ΝΕΟΣ + ΘΕΟΣ + ΕΘΟΣΣΘΕΝΟΣ = ΕΘΝΟΣ + ΣΝΕΟΝ και ΕΝΟΝ ΕΘΟΣ εκ ΘΕΟΥ προερχόμενον χαρακτηρίζει το ΣΘΕΝΟΣ.

Μπερδευτήκατε;

Η επιβεβαίωση των εννοιών των παραπάνω λέξεων προέρχεται από τις νέες λέξεις, οι οποίες προκύπτουν με την πρόσθεση του πρώτου γράμματος Γ, Κ, Μ, Ξ, ΣΘ.

Το πρώτο γράμμα είναι καθοριστικό της εξέλιξης των διαφορετικών εννοιών. Ένος/Νέος : Η αντίθεσις ένος/νέος εμφανίζει, στις παραγόμενες με διαφορετικά πρώτα γράμματα λέξεις, έννοιες, οι οποίες αποκωδικοποιούν χωρίς δυσκολία τις ιδιότητες των λέξεων, οι οποίες προκύπτουν με το προστεθέν γράμμα και ομιλούν περί της ουσίας και της εννοίας.

Γένος : Το σύμφωνον Γ, από την σχεδιαστική του αναπαράσταση, το οποίο είναι το ένα τέταρτο του σταυρού, συμβολίζει την γενετήσια πράξη. Μέσω του γ ά μ ο υ  και της  γ ε ν έ σ ε ω ς  το σύμφωνο Γ δημιουργεί από τα παλιά όντα το νέο γένος.

Κενός : Το σύμφωνον Κ στην λέξη Κ - ε ν ό ς από την σχεδιαστική του αναπαράσταση περιγράφει τον κύκλο.Το σύμφωνον Κ (= κύκλος)

Όπως το Α μπορεί να είναι προσθετικό ή αφαιρετικό του νοήματος της αρχής ("Κρατύλος" 405d) ομοίως μπορεί να συμβαίνει και σε οποιοδήποτε άλλο γράμμα, το οποίο διατηρεί την σημασία του και αναλόγως την αφαιρεί ή την προσθέτει μέσα στην υπόλοιπη έννοια της λέξεως.Η αφαίρεσης του Κ (= κύκλος) επισημαίνει την απουσία του κύκλου της δημιουργίας εντός του οποίου δεν είναι δυνατόν να υπάρχει οτιδήποτε ένον ή νέο πράγμα.

Μένος : Το μένος, η μανία, η ισχύς, η ψυχική διάθεσις, είναι η μυητική (Μ) διαδικασία, από την οποία δια κατέχεται ένα όν, το οποίο, για να είναι ικανό να λάβει μύησιν, δεν είναι δυνατόν να είναι μόνο νέον, αλλά και ένον = παλαιόν.

Ξένος : είναι ο έξ(ωθεν) προερχόμενος και δεν γνωρίζει παλαιάς (ένας) και νέας καταστάσεις.
Σθένος και έθνος εκφράζουν μέσω του νέος και ένος το έθος το οποίο είναι θείον (έθος = θεός), και εφόσον δεν υπάρχει έθνος άνευ σθένους, το οποίο να μην έχει παλαιάν (ένην) παράδοση για να διατηρήται ν έ ο ν.

Γ.Τ.''

ΥΓ: Ε, αυτά διάβασα και επειδη ήθελα να μάθω και άλλα για τον Σωκράτη και Κράτυλο, το πρώτο που είδα (φως) και μπήκα!

Δεν με ενδιέφερε ποιος το παρουσίαζε, αλλά η ουσια του.
Οπότε, ευχαριστώ για το δίδαγμα, αλλά δεν ήταν ανάγκη...

εκτός, αν μου πεις και πως δεν ισχύουν οι κανόνες, και ο διάλογος μεταξύ των Σωκράτη και τους συνομιλητές του, δεν υπάρχει.

Ο συγγραφέας είναι απατεώνας φιλόλογος  (φυσικά και ανορθόγραφος, φυσικά και οι κανόνες του για γέλια).

Αν αυτό δεν σε σταματάει, δεν θα το κάνω εγω.

Ειδικά αυτό με το Τ και το οτι σημαίνει στάση...

Όπως λέμε τρόμπα! Ξεκαθάρη στάση!

Αρέσει στα μέλη agrotis53, anassa_ και σε ακόμα 3 μέλη.

achinos

# 42 στις 24/10/2018
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.762

πορτοκαλίζετε επικινδύνως απ ό, τι βλέπω... 

Αρέσει στα μέλη anassa_, Arxontoula_

anassa_

# 43 στις 24/10/2018
author
Γυναίκα / 60 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.134

Ας γράψω κι εγώ δύο  γραμμές. 

Το θέμα είναι ενδιαφέρον γιατί για να μπει κάποιος στην διαδικασία να συμμετέχει θα πρέπει και να ανοίξει τα βιβλία του.

Αυτό και μόνο αξίζει. 

Παρολα αυτά, έτσι όπως τίθεται λιακοπουλικα με ξενίζει κάπως διότι δεν γνωρίζω κατά πόσο το χιούμορ που επιδιώκεται, είναι χιούμορ... 

Διάβασα τα ποστ ... οκ ... 

Έχουμε κόντρα διαπιστωνω    "φιλοφοινικικων" εναντίον "πολεμιοφοινικικων"...ή τούμπαλιν. 
Εγώ θα θέσω των εαυτό μου με αυτούς που υποστηρίζουν πως έχουμε ως βάση το φοινικικό αλφάβητο και είμαστε οι μάγκες που το ΕΞΕΛΙΞΑΜΕ μέχρις ότου η επιστημονική κοινότητα αποφανθεί για κάτι άλλο μέσα από τις έρευνες που δεν σταματούν ποτέ...

Δεν θα μπω στη διαδικασία να μεταφέρω πηγές προς τεκμηρίωση. 

Έχω την τύχη στην ηλικία που είμαι, αρκετά όψιμα δυστυχώς, αλλά ευτυχώς τελικά, να φοιτώ στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, στον Ελληνικό Πολιτισμό,  κατεύθυνση: Ιστορία - Αρχαιολογία - Τέχνη.

Γιατί το αναφέρω; Ένας λόγος είναι για να το μάθετε έτσι απλά, άλλος λόγος για να πω στον Ηράκλειτο πως όταν κάνω λάικ σε τέτοια ζητήματα έχω άποψη που ταυτίζεται με κάποιον και λόγω μελέτης. 

Τώρα ο Ηράκλειτος θα μας πει ( από ο,τι συμπέρανα από τα συμφραζόμενα)  πως η κατεύθυνση της παιδείας είναι τέτοια που "θάβει"  την Ελληνική Ιστορία. 

Δεν πιστεύω σε τέτοια σενάρια σε ο,τι αφορά τουλάχιστον την επιστημονική έρευνα  στην τριτοβάθμια εκπαιδευση, ιδιαίτερα στις ανθρωπιστικές σπουδές που θέλουν να αποδεικνύουν πάντα (άποψή μου) αν κ δεδομένο στον αιώνα που ζούμε, την ορθότητα κ την επιστημονικότητα του κλάδου. 
Θέλω επίσης να συγχαρώ την Equinox που αν κ δεν είναι ελληνικής καταγωγής μετέχει με πάθος στα της Ελληνικής Παιδείας. Όσο πάει δε, βελτιώνεται πολύ στη γλώσσα κ στην έκφραση . 

Επειδή το ψαχνεις  Equinox θα ήθελα να σου προτείνω όταν ερευνας κάτι μέσα από ιστοσελίδες καλό είναι να βλέπεις αυτές που στην ηλεκτρονική διευθυνση υπάρχει/ περιλαμβάνεται  το - edu . ( Δεν είναι κι απόλυτο, εγώ ομως έχω βοηθηθεί ). ¶λλο πάλι, βλέπουμε ποιος υπογράφει, αναζητούμε βιογραφικό και κριτικές δλδ προσπαθούμε να διασταυρωσουμε την πληροφορία. Αν παραμένουν κενά, συζητάμε εδώ ή όπου/ με όποιον νομίζουμε. 
Κάποια στιγμή, μετά από ερευνα κ μελέτη η κριτική μας ικανότητα θα μας οδηγεί στο αληθές.

Αυτά και καλό διάβασμα !  

Αρέσει στα μέλη agrotis53, Aegipan και σε ακόμα 1 μέλος.

hns1602

# 44 στις 24/10/2018
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.691

Θα μιλήσεις για αστρικά ταξίδια;  Σαν αυτά που έκανε εκείνος με τα 9 χρόνια; 

Είναι βαρύ το τίμημα αδερφέ... 

Το φόρουμ σχεσοκρατειται θεματικως και είναι θεμιτό αυτο, αλλά ένα δίκιο το έχεις... πόσο να αντέξει κανείς αίμα, δάκρυα και ιδρώτα σε καθημερινή βάση; 

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Hrakleitos3

περίμενε να δεις τι θα συμβεί όταν αρχίσω να μιλάω για προκατακλυσμιαίους πολιτισμούς,αρχαία τεχνολογία,αστρικά ταξίδια  κλπ...θα το κάνω λιακοπουλιστάν εδώ μέσα...δεν άντεξα άλλο Χαρά...έμπαινα στο φόρουμ και διάβαζα όλο για σχέσεις,ζευγάρια,απιστίες,κέρατα,έρωτες,ζήλιες,πάθη,αν το να πας με τρεις είναι κέρατο,πώς πρέπει να συμπεριφέρεται ο άντρας στη γυναίκα,πώς εκείνη σάυτόν,αν πρέπει να πέρδεσαι στο πρώτο ραντεβού κλπ...βάρεσα μπιέλα

Αρέσει στα μέλη agrotis53, Sivilla_I και σε ακόμα 1 μέλος.

Hrakleitos3

# 45 στις 24/10/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Καταρχάς,ποτέ δεν είναι αργά να σπουδάσεις...Φέτος,ένας Κρητικός,84 ετών παρακαλώ,έδωσε εξετάσεις και πέρασε στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης...σε σχέση μ'αυτόν λοιπόν,είσαι νεοσσός...σωστά κατάλαβες ανάσσα,αυτό πιστεύω...η πίστη σου για το αν υφίστανται τέτοια σενάρια ή όχι είναι σεβαστή,αλλά τα πράγματα στο σχολείο είναι ξεκάθαρα πλέον...έχει πέσει πολλή προπαγάνδα...θα το αναπτύξω άλλη στιγμή...στην τριτοβάθμια εκπαίδευση δε,έχουν δει τα ματάκια μας αναθεωρητές της ιστορίας να προσπαθήσουν να μας πείσουν ότι ο κύκλος έχει γωνίες...έχει διαπιστωθεί μάλιστα διαχρονικά,ότι πολλές ανυπόστατες θεωρίες που άντεξαν ολόκληρες δεκαετιές,χρηματοδοτούνταν από κέντρα που εξυπηρετούνταν ποικιλοτρόπως από την επιστημοσύνη αυτών...και δώσε χρήμα για τη δημιουργία έδρας και δώσε χρήμα για την κατεύθυνση της έρευνας προς απόδειξη μιας συγκεκριμένης θεωρίας και δώσε κίνητρα σε φοιτητές για μεταπτυχιακά πάνω σε αυτήν και δώσε χρήμα για συνέδρια...κάπως έτσι,τα κοντά ποδάρια του ψέμματος μεγάλωσαν και περπάτησαν 30,40,50 και παραπάνω καμιά φορά χρόνια...την αλήθεια θα μας την αποκαλύπτει η αρχαιολογική σκαπάνη...μπροστά στα ευρήματά της θα καταρριφθούν πολλές θεωρίες...όσο για τα λιακοπουλικά,ο στόχος είναι αυτός που προείπες,να ανοίξουμε βιβλία...πολλά βιβλία...και να δώσουμε μάχη σε επίπεδο επιχειρημάτων...έχει να πέσει πολύ διάβασμα με αφορμή το θέμα που άνοιξα...μας βλέπω όλους με PhD  σε λίγο καιρό...

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από anassa_

Ας γράψω κι εγώ δύο  γραμμές. 

Το θέμα είναι ενδιαφέρον γιατί για να μπει κάποιος στην διαδικασία να συμμετέχει θα πρέπει και να ανοίξει τα βιβλία του.

Αυτό και μόνο αξίζει. 

Παρολα αυτά, έτσι όπως τίθεται λιακοπουλικα με ξενίζει κάπως διότι δεν γνωρίζω κατά πόσο το χιούμορ που επιδιώκεται, είναι χιούμορ... 

Διάβασα τα ποστ ... οκ ... 

Έχουμε κόντρα διαπιστωνω    "φιλοφοινικικων" εναντίον "πολεμιοφοινικικων"...ή τούμπαλιν. 
Εγώ θα θέσω των εαυτό μου με αυτούς που υποστηρίζουν πως έχουμε ως βάση το φοινικικό αλφάβητο και είμαστε οι μάγκες που το ΕΞΕΛΙΞΑΜΕ μέχρις ότου η επιστημονική κοινότητα αποφανθεί για κάτι άλλο μέσα από τις έρευνες που δεν σταματούν ποτέ...

Δεν θα μπω στη διαδικασία να μεταφέρω πηγές προς τεκμηρίωση. 

Έχω την τύχη στην ηλικία που είμαι, αρκετά όψιμα δυστυχώς, αλλά ευτυχώς τελικά, να φοιτώ στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, στον Ελληνικό Πολιτισμό,  κατεύθυνση: Ιστορία - Αρχαιολογία - Τέχνη.

Γιατί το αναφέρω; Ένας λόγος είναι για να το μάθετε έτσι απλά, άλλος λόγος για να πω στον Ηράκλειτο πως όταν κάνω λάικ σε τέτοια ζητήματα έχω άποψη που ταυτίζεται με κάποιον και λόγω μελέτης. 

Τώρα ο Ηράκλειτος θα μας πει ( από ο,τι συμπέρανα από τα συμφραζόμενα)  πως η κατεύθυνση της παιδείας είναι τέτοια που "θάβει"  την Ελληνική Ιστορία. 

Δεν πιστεύω σε τέτοια σενάρια σε ο,τι αφορά τουλάχιστον την επιστημονική έρευνα  στην τριτοβάθμια εκπαιδευση, ιδιαίτερα στις ανθρωπιστικές σπουδές που θέλουν να αποδεικνύουν πάντα (άποψή μου) αν κ δεδομένο στον αιώνα που ζούμε, την ορθότητα κ την επιστημονικότητα του κλάδου. 
Θέλω επίσης να συγχαρώ την Equinox που αν κ δεν είναι ελληνικής καταγωγής μετέχει με πάθος στα της Ελληνικής Παιδείας. Όσο πάει δε, βελτιώνεται πολύ στη γλώσσα κ στην έκφραση . 

Επειδή το ψαχνεις  Equinox θα ήθελα να σου προτείνω όταν ερευνας κάτι μέσα από ιστοσελίδες καλό είναι να βλέπεις αυτές που στην ηλεκτρονική διευθυνση υπάρχει/ περιλαμβάνεται  το - edu . ( Δεν είναι κι απόλυτο, εγώ ομως έχω βοηθηθεί ). ¶λλο πάλι, βλέπουμε ποιος υπογράφει, αναζητούμε βιογραφικό και κριτικές δλδ προσπαθούμε να διασταυρωσουμε την πληροφορία. Αν παραμένουν κενά, συζητάμε εδώ ή όπου/ με όποιον νομίζουμε. 
Κάποια στιγμή, μετά από ερευνα κ μελέτη η κριτική μας ικανότητα θα μας οδηγεί στο αληθές.

Αυτά και καλό διάβασμα !  

ΥΓ1. δεν γνώριζα την πληροφορία για την  Equinox...να είναι καλά η κοπέλα που το παλεύει και έχει φτάσει ως εδώ...αν δεν το ανέφερες δε θα έπαιρνα χαμπάρι...    ΥΓ2. οι φοινικίζοντες δεν έχετε γράψει λέξη ακόμα για το σχόλιό μου νούμερο 14...αναμένω...

Hrakleitos3

# 46 στις 24/10/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

δεν είναι ούτε το πρώτο,ούτε το τελευταίο λάθος στο οποίο θα υποπέσεις...δύσκολος ο αγώνας για την ανεύρεση της αλήθειας,όλοι την έχουμε πατήσει και συνεχίζουμε να την πατάμε...δίψα για γνώση να έχεις και θα εμφανίζονται άνθρωποι που θα σε βοηθούν να  αποφεύγεις παγίδες...

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από equinox_

Sivilla μου, να υποθέσω πως αυτά τα δυο σχόλια αφορούν εμένα;

Να σου εξηγήσω λοιπόν τι εγινε και πώς...

Επειδή ''πείσμωσα'' να βρω μια ικανοποιητική ετοιμολογία της λέξης ''ιστορία'', δεν ξέρω πώς βρέθηκε μπροστά μου ένα άρθρο:

''Οι πέντε κανόνες της των ονομάτων επίσκεψις''

το παραθέτω:

''Όταν εξετάζουμε μια λέξη σύμφωνα με τον "Κρατύλο" του Πλάτωνα, είναι "φύσει" όταν η έννοια της περιγράφεται μέσω των γραμμάτων, των συλλαβών, ή και των αναγραμματισμών (οι οποίοι υπόκεινται σε συγκεκριμένους κανόνες) όπως υποστηρίζει ο Κρατύλος.

Οι κανόνες των αναγραμματισμών είναι πέντε:

ΚΑΝΟΝΑΣ Α Διαχωρισμός του αρκτικού, ή των δύο πρώτων γραμμάτων της λέξεως και έμφασις στην σημασία τους. Το πρώτο γράμμα δηλώνει το κύριο χαρακτηριστικό της λέξεως μέσω της σχεδιαστικής του αναπαράστασης, ή μέσω της εννοιολογικής ταυτότητας του γράμματος, π.χ.

ΑΛΗΘΕΙΑ = Α+ΛΗΘΗ

ΨΕΥΔΟΣ = Ψ+ΕΥΔΟΣ = ύπνος Ψ(υχής) (Κρατύλος 421b)

ΜΑΝΙΑ = M(η) + ΑΝΙΑ

ΣΤΟΡΓΗ= ΣΤ(άσις) ΟΡΓΗΣ

ΚΑΝΟΝΑΣ Β Διάσπασις της λέξεως σε δύο τμήματα δημιουργεί δύο νέες λέξεις, π.χ.

ΑΛΗΘΕΙΑ = ΘΕΙΑ ΑΛΗ (421a)

ΒΟΗΘΕΙΑ = ΘΕΙΑ ΒΟΗ

ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΙΣ = ΔΗΛΗΤΗΡ + ΙΑΣΙΣ

ΣΩΦΡΟΣΥΝΗ = ΣΩ(τηρία) ΦΡΟΝΗΣΕΩΣ (412a)

KANONAΣ Γ Πλήρης αναδιάταξις των γραμμάτων της λέξεως μπορεί να αποκαλύψει μία ή και περισσότερες ιδιότητες μη αντιληπτές με άλλον τρόπο, π.χ.

ΟΥΡΑΝΟΣ = ΝΟΥΣ + ΟΡΑ

ΑΚΤΙΣ = Τ(έλλειψις *) + ΣΚΙΑ ( απουσία σκιάς, η ακτίς)

ΑΙΜΑ = ΙΑΜΑ

ΡΑΒΔΟΣ = ΡΑΔ(ίως) + ΒΑΔ(ίζειν) ( ραδίως = ευκόλως )

ΤΑΦΟΣ = Τ(*) + ΦΑΟΣ (Στάσις φωτός)
(*) Επεξήγηση συμφώνου Τ. Σημαίνει στάση, ή όταν είναι στην αρχή της λέξεως, σημειοδοτεί την έλλειψη ή την στάση (Πλάτων "Κρατύλος" 427a)

ΚΑΝΟΝΑΣ ΔΑπό τους αναγραμματισμούς ενδέχεται να προκύπτουν άλλες λέξεις συναφείς του αρχικού νοήματος.Τα τυχόν εναπομείναντα γράμματα γίνονται αρκτικά λέξεων, τα οποία έχουν συγγένεια με την μητέρα λέξη, π.χ.

ΠΕΡΙ - ΦΟΡΑ = ΠΕΡΙ- ΡΟΦΑ(*)

ΦΡΟΝΗΣΙΣ = ΦΟΡΑ + ΟΝΗΣΙΣ (Ωφέλεια)ΦΟΡΑ + ΝΟΗΣΙΣ (Κρατύλος 411a)

ΚΑΡΔΙΑ = Κ(υκλοφορία) + ΡΑΔΙΑ (εύκολος)Κ(υκλοφορία) + ΑΡΔ(ευσις)
(*)Επεξήγηση.Ο αναγραμματισμός της λέξεως Φ ο ρ ά  σε  Ρ ο φ ά  λειτουργεί εξ ίσου απαοτελεσματικά και στην λέξη Φ ρ ό ν η σ ι ς, στην οποία η Φρόνησης είναι Ό ν η σ ι ς = ωφέλεια της νοήσεως.Τόσο η ωφέλεια = όνησις, όσο και η νόησις έχουν σχέση με την αναρρόφησιν/απορρόφησιν Ι δ ε ώ ν.

ΚΑΝΟΝΑΣ ΕΓίνεται μέσω του αναγραμματισμού να προκύψει η αντίθεσις της έννοιας.Στον λόγο λειτουργεί ενίοτε ο αντί + λόγος.Είναι δύσκολο να γίνει αντιληπτό παρά μόνο με πολλαπλά παραδείγματα...π.χ.

ΓΕΝΟΣ = Γ + ΕΝΟΣ

ΓΕΝΟΣ = Γ + ΝΕΟΣ
ΚΕΝΟΣ = Κ + ΕΝΟΣ
ΚΕΝΟΣ = Κ + ΝΕΟΣ
ΜΕΝΟΣ = Μ + ΕΝΟΣ
ΜΕΝΟΣ = Μ + ΝΕΟΣ
ΞΕΝΟΣ = Ξ + ΕΝΟΣ
ΞΕΝΟΣ = Ξ + ΝΕΟΣ
ΣΘΕΝΟΣ = ΕΝΟΣ + ΘΕΟΣ + ΕΘΟΣΣΘΕΝΟΣ = ΝΕΟΣ + ΘΕΟΣ + ΕΘΟΣΣΘΕΝΟΣ = ΕΘΝΟΣ + ΣΝΕΟΝ και ΕΝΟΝ ΕΘΟΣ εκ ΘΕΟΥ προερχόμενον χαρακτηρίζει το ΣΘΕΝΟΣ.

Μπερδευτήκατε;

Η επιβεβαίωση των εννοιών των παραπάνω λέξεων προέρχεται από τις νέες λέξεις, οι οποίες προκύπτουν με την πρόσθεση του πρώτου γράμματος Γ, Κ, Μ, Ξ, ΣΘ.

Το πρώτο γράμμα είναι καθοριστικό της εξέλιξης των διαφορετικών εννοιών. Ένος/Νέος : Η αντίθεσις ένος/νέος εμφανίζει, στις παραγόμενες με διαφορετικά πρώτα γράμματα λέξεις, έννοιες, οι οποίες αποκωδικοποιούν χωρίς δυσκολία τις ιδιότητες των λέξεων, οι οποίες προκύπτουν με το προστεθέν γράμμα και ομιλούν περί της ουσίας και της εννοίας.

Γένος : Το σύμφωνον Γ, από την σχεδιαστική του αναπαράσταση, το οποίο είναι το ένα τέταρτο του σταυρού, συμβολίζει την γενετήσια πράξη. Μέσω του γ ά μ ο υ  και της  γ ε ν έ σ ε ω ς  το σύμφωνο Γ δημιουργεί από τα παλιά όντα το νέο γένος.

Κενός : Το σύμφωνον Κ στην λέξη Κ - ε ν ό ς από την σχεδιαστική του αναπαράσταση περιγράφει τον κύκλο.Το σύμφωνον Κ (= κύκλος)

Όπως το Α μπορεί να είναι προσθετικό ή αφαιρετικό του νοήματος της αρχής ("Κρατύλος" 405d) ομοίως μπορεί να συμβαίνει και σε οποιοδήποτε άλλο γράμμα, το οποίο διατηρεί την σημασία του και αναλόγως την αφαιρεί ή την προσθέτει μέσα στην υπόλοιπη έννοια της λέξεως.Η αφαίρεσης του Κ (= κύκλος) επισημαίνει την απουσία του κύκλου της δημιουργίας εντός του οποίου δεν είναι δυνατόν να υπάρχει οτιδήποτε ένον ή νέο πράγμα.

Μένος : Το μένος, η μανία, η ισχύς, η ψυχική διάθεσις, είναι η μυητική (Μ) διαδικασία, από την οποία δια κατέχεται ένα όν, το οποίο, για να είναι ικανό να λάβει μύησιν, δεν είναι δυνατόν να είναι μόνο νέον, αλλά και ένον = παλαιόν.

Ξένος : είναι ο έξ(ωθεν) προερχόμενος και δεν γνωρίζει παλαιάς (ένας) και νέας καταστάσεις.
Σθένος και έθνος εκφράζουν μέσω του νέος και ένος το έθος το οποίο είναι θείον (έθος = θεός), και εφόσον δεν υπάρχει έθνος άνευ σθένους, το οποίο να μην έχει παλαιάν (ένην) παράδοση για να διατηρήται ν έ ο ν.

Γ.Τ.''

ΥΓ: Ε, αυτά διάβασα και επειδη ήθελα να μάθω και άλλα για τον Σωκράτη και Κράτυλο, το πρώτο που είδα (φως) και μπήκα!

Δεν με ενδιέφερε ποιος το παρουσίαζε, αλλά η ουσια του.
Οπότε, ευχαριστώ για το δίδαγμα, αλλά δεν ήταν ανάγκη...

εκτός, αν μου πεις και πως δεν ισχύουν οι κανόνες, και ο διάλογος μεταξύ των Σωκράτη και τους συνομιλητές του, δεν υπάρχει.

Hrakleitos3

# 47 στις 24/10/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

καλώς όρισες στο θέμα τότε...ευκαιρία να φας κι άλλα χρόνια από τη ζωή σου...όσο για του κουφού την πόρτα,ποτέ δεν ξέρεις...ρίξε τους σπόρους σου και βλέπουμε στην πορεία τι θα φυτρώσει...

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από Aegipan

Χαχα, είχα φάει τα νιάτα μου συμμετέχοντας σε τέτοιες συζητήσεις, αντιμετωπίζοντας μπόλικες ύβρεις και ατελείωτα copy-paste. Ευτυχώς κάποια στιγμή έφτασα στην απαραίτητη ωριμότητα για να καταλάβω τη σοφία της λαϊκής παροιμίας "στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα" και παράτησα το ευγενές αυτό άθλημα.

equinox_

# 48 στις 24/10/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από Sivilla_I

Ο συγγραφέας είναι απατεώνας φιλόλογος  (φυσικά και ανορθόγραφος, φυσικά και οι κανόνες του για γέλια).

Αν αυτό δεν σε σταματάει, δεν θα το κάνω εγω.

Ειδικά αυτό με το Τ και το οτι σημαίνει στάση...

Όπως λέμε τρόμπα! Ξεκαθάρη στάση!

''Για να σχηματίσουμε τις λέξεις σ' όλες τις γλώσσες του κόσμου χρησιμοποιούμε φωνές που ονομάζονται φωνήματα. Τα φωνήματα σχηματίζονται με την εκπνοή του αέρα που υπάρχει στους πνεύμονες και αλλάζουν ανάλογα με τα εμπόδια που συναντούν στο στόμα.''

Το Τ, σε αυτή την περίπτωση - είναι στάση, αλλά και - σε όποια λέξη αν βρίσκεται, όπου βρίσκεται - αυτή τη δουλειά κάνει - σταματάει τον αέρα, τη ροή του, αλλά και με αυτό, συμβάλει στα νοήματα των λέξεων

Όπως και στην τρόμπα. Ξεκάθαρη στάση!

Hrakleitos3

# 49 στις 24/10/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

μιλάω για τα αρχαία αστρόπλοια  που έκοβαν βόλτες σε άλλους πλανήτες...αυτά που λειτουργούσαν με την αρχαία τεχνολογία που πούλησε ο Αρτέμης Σώρρας στον Ομπάμα κάτι τρις και από αυτά μας χάριζε 600 δις για να ξεχρεώσουμε σαν χώρα...αρκεί βεβαίως να πληρώναμε συνδρομή μερικά ευρώ για να γίνουμε μέλη του πολιτικού φορέα που ίδρυσεείσαι καλά Χαρά?αυτός έκανε αποχή από το σεξ 9 χρόνια για να μαζέψει ενέργεια και να βγαίνει έξω από το σώμα του και να κόβει βόλτες με το αιθερικό του σώμα...πού να τα βρούμε τα 9 χρονάκια εμείς του φόρουμ?δεν είμεθα ασκητές σαν του λόγου του

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από hns1602

Θα μιλήσεις για αστρικά ταξίδια;  Σαν αυτά που έκανε εκείνος με τα 9 χρόνια; 

Είναι βαρύ το τίμημα αδερφέ... 

Το φόρουμ σχεσοκρατειται θεματικως και είναι θεμιτό αυτο, αλλά ένα δίκιο το έχεις... πόσο να αντέξει κανείς αίμα, δάκρυα και ιδρώτα σε καθημερινή βάση; 

Sivilla_I

# 50 στις 24/10/2018
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από Hrakleitos3

δεν είναι ούτε το πρώτο,ούτε το τελευταίο λάθος στο οποίο θα υποπέσεις...δύσκολος ο αγώνας για την ανεύρεση της αλήθειας,όλοι την έχουμε πατήσει και συνεχίζουμε να την πατάμε...δίψα για γνώση να έχεις και θα εμφανίζονται άνθρωποι που θα σε βοηθούν να  αποφεύγεις παγίδες...

Η εμμονή σε πηγές απατεωνίσκων

δεν βοήθησε ποτέ κανέναν να μάθει κάτι

Ειδικά όταν δεν παίρνει και κουβέντα για το πόσο λάθος είναι οι πηγές του

(ακόμα κι όταν βγάζουν μάτι)

Η δίψα δεν αρκεί για τίποτα όσο υπάρχουν μ@κες ποτιστές 

Και το χειρότερο είναι οτι υπάρχουν πολλοί απο δαύτους και πατούν πάντω

στην ασχετοσύνη των ακροατών τους, τους φλομώνουν με περίπλοκους δήθεν κανόνες

(σαν αυτές τις γελοιότητες του παραπάνω)

και έτσι πείθουν οτι πίσω απο όσα λένε υπάρχει μια πολύτιμη αλήθεια που τη βρήκαν εκείνοι κόντρα

στα ισχύοντα. 

Μην ξεχνάμε...πτυχία τουριστικών επαγγελμάτων με το κιλό! Δώρο 2 συμπόσια του Πλάτωνα και μια τυροκαυτερή στο 4! (δε φαντάζεσαι πόσοι υπάρχουν με αυτά τα νομίζόμενο πτυχία του δήθεν σουηδικού πανεπιστημίου) 

Αρέσει στα μέλη agrotis53, Arxontoula_

anassa_

# 51 στις 25/10/2018
author

Ας σου παραθέσω μέρος συγγράμματος, στην σελ 78 περί φοινικικού ... όποιος μπορεί ας μελετήσει. Ελπίζω να ανέβηκε το αρχείο. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από Hrakleitos3

Καταρχάς,ποτέ δεν είναι αργά να σπουδάσεις...Φέτος,ένας Κρητικός,84 ετών παρακαλώ,έδωσε εξετάσεις και πέρασε στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης...σε σχέση μ'αυτόν λοιπόν,είσαι νεοσσός...σωστά κατάλαβες ανάσσα,αυτό πιστεύω...η πίστη σου για το αν υφίστανται τέτοια σενάρια ή όχι είναι σεβαστή,αλλά τα πράγματα στο σχολείο είναι ξεκάθαρα πλέον...έχει πέσει πολλή προπαγάνδα...θα το αναπτύξω άλλη στιγμή...στην τριτοβάθμια εκπαίδευση δε,έχουν δει τα ματάκια μας αναθεωρητές της ιστορίας να προσπαθήσουν να μας πείσουν ότι ο κύκλος έχει γωνίες...έχει διαπιστωθεί μάλιστα διαχρονικά,ότι πολλές ανυπόστατες θεωρίες που άντεξαν ολόκληρες δεκαετιές,χρηματοδοτούνταν από κέντρα που εξυπηρετούνταν ποικιλοτρόπως από την επιστημοσύνη αυτών...και δώσε χρήμα για τη δημιουργία έδρας και δώσε χρήμα για την κατεύθυνση της έρευνας προς απόδειξη μιας συγκεκριμένης θεωρίας και δώσε κίνητρα σε φοιτητές για μεταπτυχιακά πάνω σε αυτήν και δώσε χρήμα για συνέδρια...κάπως έτσι,τα κοντά ποδάρια του ψέμματος μεγάλωσαν και περπάτησαν 30,40,50 και παραπάνω καμιά φορά χρόνια...την αλήθεια θα μας την αποκαλύπτει η αρχαιολογική σκαπάνη...μπροστά στα ευρήματά της θα καταρριφθούν πολλές θεωρίες...όσο για τα λιακοπουλικά,ο στόχος είναι αυτός που προείπες,να ανοίξουμε βιβλία...πολλά βιβλία...και να δώσουμε μάχη σε επίπεδο επιχειρημάτων...έχει να πέσει πολύ διάβασμα με αφορμή το θέμα που άνοιξα...μας βλέπω όλους με PhD  σε λίγο καιρό...

ΥΓ1. δεν γνώριζα την πληροφορία για την  Equinox...να είναι καλά η κοπέλα που το παλεύει και έχει φτάσει ως εδώ...αν δεν το ανέφερες δε θα έπαιρνα χαμπάρι...    ΥΓ2. οι φοινικίζοντες δεν έχετε γράψει λέξη ακόμα για το σχόλιό μου νούμερο 14...αναμένω...

Το μέλος anassa_ έχει επισυνάψει το αρχείο: 1540407909745_Πίκουλας (2006)-Part_4_σ_72-115.pdf (3.59MB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 8 φορές

equinox_

# 52 στις 25/10/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από Hrakleitos3

''τα κοντά ποδάρια του ψέματος'' μεγαλώνουν και περπατούν εδώ και αιώνες.

Τα γεωπολιτικά παιχνίδια δεν είναι σημερινό φαινόμενο.

Κάπου διάβασα στο θέμα για τους Σλάβους...

Μου κάνει εντύπωση πως εδώ στην Ελλάδα μπερδεύονται τα ονόματα - Σλάβοι, σκλάβοι, Σλοβένοι.

Θα ήθελα να πω πως δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους, ενώ χρησιμοποιούνται, δίνοντας τους την ίδια έννοια.

Για να καταλάβουμε τη διαφορά τους, θα σας πω τι σημαίνουν οι άλλες δυο, εκτός τη σκλάβοι, που ήδη ξέρετε.

Σλάβοι, προέρχεται απο το όνομα Σλαβ, απο τη λέξη σλάβα, που σημαινει δόξα.
Αν οι αναφορές στην ιστορία σας για Σλάβους, συνδέονται με δοξασμένους, θα πρέπει να ήταν κάτι εξαιρετικοί τύποι, που απο όπου περνούσαν τους δοξάσατε. Ποιοι να είναι άραγε; Υπήρχαν;

Πάντως, η ελληνική εκκλησία ονομάζεται ορθό-δοξη... σωστο-σλάβνα

Η άλλη λέξη - Σλοβενοι, σημαίνει άνθρωποι του λόγου, (του σλόβο) - δλδ. που συνομιλούν μόνο, δεν έχουν γράμματα, δεν γράφουν. Βέβαια σήμερα, στις 24 του Μάιου γιορτάζουμε την ημέρα του Σλοβενικού αλφάβητου, που μας χάρισαν τα δυο αδέλφια Ελληνες ( εμείς τους λέμε Σλοβένικα -

ο Κύριλλος και ο Μεθόδιος, εξ ' αιτίας της αγάπης του Βυζαντίου* προς τους Βούλγαρους και τους Σλοβένιους

Και εδώ έρχεται η μεγάλη αποκάλυψη για το μύθο που δημιουργήθηκε γύρω απο τους Σλοβένιους, για να δικαιολογισει τον πόλεμο κατά της Τουρκιάς

η μέγα αυτοκρατόρισσα της Ρωσίας, η Αικατερίνη 'Β Δοξασμένη, που πίσω απο το ''επίσημο σκοπό'' για τα μάτια του δυτικού κόσμου - απελευθέρωση των ...''Σλοβένων αδελφών'', ήταν κριμένες οι επιθυμίες/απειθήσεις για πρόσβαση στο Μεσόγειο. Έτσι και αλλιώς δεν μας απελευθέρωσε τελείως και έπρεπε να συμβούν και άλλοι πόλεμοι, να μας μοιράσουν και άλλο

Απο τότε ομως, οι Ρώσσοι γράφουν την ιστορία της Βουλγαρίας, τάχα μου πως έχουμε έρθει οι Βούλγαροι απο την Μογγολία, περάσαμε τον Δούναβη, ενωθήκαμε με τους Τράκες και τους Σλοβένιους, δημιουργώντας το κράτος μας το έτος 681μ.Χ., αλλά υιοθετήσαμε μια σλοβένικη γλώσσα.

Έτσι, και εμάς μαθαίνανε σε ψέματα. Στην πολιτική που είχε εγκατασταθεί ήδη στην ιστορία.

Σήμερα το ΔΝΑ μας λέει άλλα - είμαστε αδέλφια με τους ¶γγλους, με τους Ιταλούς και τους Έλληνες και ένα 20%, όλοι, απόγονοι των Τράκων.

Για τους πολιτισμούς, σε άλλο ποστ..

* το Βυζάντιο αναφέρεται για πρωτη φορά χρονολογικά στο 16 αιώνα, άλλο παράξενο γεγονός.
Μέχρι τότε τα ιστορικά ντοκουμέντα αναφέρουν μόνο Ρωμαϊκή αυτοκρατορία.

equinox_

# 53 στις 25/10/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 50 από Sivilla_I

Η εμμονή σε πηγές απατεωνίσκων

δεν βοήθησε ποτέ κανέναν να μάθει κάτι

Ειδικά όταν δεν παίρνει και κουβέντα για το πόσο λάθος είναι οι πηγές του

(ακόμα κι όταν βγάζουν μάτι)

Η δίψα δεν αρκεί για τίποτα όσο υπάρχουν μ@κες ποτιστές 

Και το χειρότερο είναι οτι υπάρχουν πολλοί απο δαύτους και πατούν πάντω

στην ασχετοσύνη των ακροατών τους, τους φλομώνουν με περίπλοκους δήθεν κανόνες

(σαν αυτές τις γελοιότητες του παραπάνω)

και έτσι πείθουν οτι πίσω απο όσα λένε υπάρχει μια πολύτιμη αλήθεια που τη βρήκαν εκείνοι κόντρα

στα ισχύοντα. 

Μην ξεχνάμε...πτυχία τουριστικών επαγγελμάτων με το κιλό! Δώρο 2 συμπόσια του Πλάτωνα και μια τυροκαυτερή στο 4! (δε φαντάζεσαι πόσοι υπάρχουν με αυτά τα νομίζόμενο πτυχία του δήθεν σουηδικού πανεπιστημίου) 

ε, αυτό είναι δικό σου πόνο/πρόβλημα, τα δήθεν τουριστικά φτυχια..

γιατί ασχολείσαι, αφού διευκρίνισα πόσες φορές πως με ενδιαφέρει άλλο;

εκτός αυτό, δεν μπορείς να πιάσεις αυτά που πιάνω εγώ, θεωρώντας γελοία και γελοιότητες τους κανόνες.

οκ, γελοία είναι, ο,τι πεις

μην ξεχνάμε ποιο είναι το θέμα όμως!

όχι εμείς πάντως - με έμμεσο ή άμεσο τρόπο να δείχνουμε πόσο σπουδαίοι είμαστε

Aegipan

# 54 στις 25/10/2018
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Καρδίτσας / Μουζάκι
Απαντήσεις: 2

Δεν έχω σκοπό να επιχειρηματολογήσω, η αλήθεια στα θέματα που αμφισβητούνται περισσότερο όπως του αλφαβήτου και της ινδοευρωπαϊκής θεωρίας έχει αποκαλυφθεί από τους αρχαιολόγους και γενικότερα τους ιστορικούς εδώ και χρόνια, δε χρειάζεται να υπερασπιστώ την άποψή τους απέναντι σε κάποιους ερασιτέχνες που πουλάνε βιβλία. Εξάλλου όπως είπα έχω καταλάβει ότι αυτό το πράγμα είναι μάταιο, οπότε σταματάω και αναγνωρίζω το δικαίωμα σε οποιονδήποτε θέλει να πιστεύει ότι σε αυτά τα θέματα η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα λέει τα πράγματα λάθος καθώς χρηματοδοτείται από σκοτεινά κέντρα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από Hrakleitos3

καλώς όρισες στο θέμα τότε...ευκαιρία να φας κι άλλα χρόνια από τη ζωή σου...όσο για του κουφού την πόρτα,ποτέ δεν ξέρεις...ρίξε τους σπόρους σου και βλέπουμε στην πορεία τι θα φυτρώσει...

Αρέσει στα μέλη agrotis53, anassa_ και σε ακόμα 2 μέλη.

anassa_

# 55 στις 25/10/2018
author

Έχω αναρτήσει, τουλαχιστον προσπάθησα να αναρτήσω ένα σύγγραμμα σε αρχείο pdf δεν γνωρίζω αν έχει επιτυχία η προσπάθεια, θα δούμε το πρωί. Ομως δεν πειράζει θα γράψω τώρα με υπομονή λέξη προς λέξη την σελ.78 που αφορά στο θεμα διότι δυστυχώς δεν γίνεται να γίνει κοπυ πειστ.

Πίκουλας, Γ.Α. (2006), ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΓΝΩΣΙΑ, Αθήνα, Ινστιτούτο του βιβλίου Α. Καρδαμίτσα, σ. 78

στ. Τα αλφάβητα 
1. ΦΟΙΝΙΚΙΚΟ 

Στη Μεσοποταμία κ την Αίγυπτο εντοπίζουμε ήδη στην 4η χιλιετία π.Χ. την απαρχή της γραφής με δύο συλλαβογραφικα συστήματα αντιστοίχως τη σφηνοειδή κ την ιερογλυφική. Από τις αρχές ομως της 2ης εμφανίζονται τα πρώτα δείγματα "αλφαβητικής" γραφής στον χώρο της Μέσης Ανατολής: περί το 1700π.Χ. χρονολογούνται οι Πρωτο-Σινα'ι'τικες, ή Πρωτο-Χαναανιτικες επιγραφές με περίπου 30 γραμμικά σημεία, που ακολουθούν την αρχή της ακροφωνιας του αιγυπτιακού συλλαβογραφικου συστήματος [...] 

Από αυτά τα αλφαβητικά συστήματα γραφής έλκει την καταγωγή του το φοινικικό αλφάβητο, που οι απαρχές του εντοπίζονται στον 11ο αι. και αποτελεί εξέλιξη των παλαιότερων συστημάτων με 22 σημεία γραφής, κατά τον 9ο και 10ο αι. κυριάρχησε στη Μέση Ανατολή και μεταφέρθηκε στα ανά τη Μεσόγειο φοινικικά εμπορεία. 

Αυτό το βορειοσημιτικο συμφωνογραφικό αλφάβητο των 22 γραμμάτων το γνωστό ως φοινικικό, υιοθέτησαν κάποια στιγμή οι Έλληνες μέσα στον 9ο αι. 
 Έχουν γραφεί πολλά για το πού και το πότε ακριβώς της συγκεκριμένης υιοθεσίας, χωρίς όμως να έχει κλείσει το θέμα.  ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ είναι πάντως το γεγονός ότι το φοινικικό αποτέλεσε τη βάση του ελληνικού αλφαβήτου, δικαιώνοντας την παράδοση της δημιουργίας του από τον εκ Φοινίκης μυθικό βασιλέα της Θήβας Κάδμο, άλλωστε, ο Ηρόδοτος αναφέρει (V 58) Φοινικηια γράμματα, χαρακτηρισμό που ξαναβρίσκουμε σε επιγραφή από την Τέω του 475 π.Χ. [ Syll.3 3.8]60 (το τρία είναι εκθέτης δεν είμαι σε υπολογιστή, επίσης κ το 60 στο τέλος)

Συνεχίζεται 

anassa_

# 56 στις 25/10/2018
author

η συνέχεια από Πίκουλα 

...Τα τεκμήρια είναι δυσμαχητα και οι όποιες "αντιρρήσεις" εκπορεύονται από αδαείς ανελλήνιστους πολιτικολογουντες: η μορφή, η σειρά και η ονομασία των γραμμάτων, στα βορειοσημιτικα αλφάβητα του 9ου αι. και τα πρώιμα ελληνικά, είναι απολύτως ίδια, επιπλέον, γράφουν και οι δύο χρησιμοποιώντας τους ίδιους φορείς: λίθο, αγγεία, ελάσματα, αλλά όχι και πήλινες πινακίδες. Διχογνωμία όμως υπάρχει για τον τόπο προσλήψεως του φοινικικού αλφαβήτου [...] 

Και συνεχίζει με την αναφορά των τόπων που υπάρχει πιθανότατα να παρέλαβαν το αλφάβητο Κρήτη, Θήρα, Μήλος, Ρόδος, Θήβα, Εύβοια... κ αυτό συμβαίνει οπως αναφέρεται στο σύγγραμμα λόγω της ομοιότητας των αλφαβήτων τους κ για άλλους λόγους... συνεχίζει με τον χρόνο της προσληψεως μέσω ευρημάτων,  με εικόνες για σύγκριση των αλφαβήτων κλπ. κλπ ...

Εδώ σταματάω την αναφορα μου στα γραφόμενα του Πίκουλα που διδασκομαστε τώρα, δεν έχει δηλαδή αλλάξει κάτι από το 2006 που δημοσιεύθηκε το πόνημα... 
Έκανα μια πρόχειρη έρευνα στο διαδίκτυο για να βρω στοιχεία για την επιγραφή από την Τέω του 475 π.Χ. 
Έπεσα πάνω σε κάτι ενδιαφέρον μια συζήτηση σαν τη δική μας εδω... θα την αντιγραψω στο επόμενο ποστ. 

και μέχρι το επόμενο ποστ θα είναι η συνεισφορά μου στο θέμα...δεν έχω τα κουραγια για περισσότερο αυτή τη στιγμή. 
Ίσως στο μέλλον, αν προκύψει, οταν κάποτε είμαι έτοιμη ως γνώστης πλέον αυθόρμητα κ με λίγα λόγια ...να πω κατι ...

anassa_

# 57 στις 25/10/2018
author

...φίλε Δημήτρη δεν είναι έτσι! 

Η ελληνική γλώσσα ? και ιδιαίτερα η αρχαία ελληνική ? δεν είναι παλλακίδα να την τσιμπολογούν οι απαίδευτοι τσαρλατάνοι όπως θέλουν κι όποτε θέλουν.

ΓιΆ αυτό αντιδρώ όταν βλέπω επιστολογράφους, που δεν κατέχουν το αντικείμενο, να τρέχουν στο Διαδίκτυο (Internet), νΆ αρπάζουν σκουπίδια και να τα πετούν στις σελίδες του Νέου Κόσμου, προσβάλλοντας έτσι και την εφημερίδα και το αναγνωστικό κοινό.

Το σημερινό άρθρο απευθύνεται στον επιστολογράφο Δημήτριο Θεοδωρίδη. Η επιστολή του, με τίτλο: «Γλώσσες διάλεκτοι της Ελληνικής» («Ν.Κ.», 8/7/10), χρήζει όχι μόνο σχολιασμού, αλλά και δριμύτατης επίκρισης.

Δεν θα σχολίαζα την επιστολή αυτή, αν ο επιστολογράφος δεν χρησιμοποιούσε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς τόσο για τους αρχαίους Έλληνες όσο και για τους σημερινούς Έλληνες επιστήμονες.

Η προσβολή αγγίζει κι εμένα, γιατί αποτελώ κι εγώ μέλος της κοινότητας των κλασικιστών που σεβόμαστε την Επιστήμη.

Θα δούμε πιο κάτω την προσβολή. Ξεκινώ από κάποια σημεία της εν λόγω επιστολής, που τα χαρακτηρίζει ένας άκρατος και επικίνδυνος ελληνοκεντρισμός.

ΣΗΜΕΙΑ ΕΛΛΗΝΟΚΕΝΤΡΙΣΜΟΥ1) «?όλες οι γλώσσες του κόσμου είναι υποδιάλεκτοι της Ελληνικής».

Αγαπητέ μου, σε ποια ακριβώς εποχή οι αρχαίοι Έλληνες πήγαν στην Κίνα και δίδαξαν στους μέχρι τότε βουβούς Κινέζους αρχαία ελληνικά; Και τι σημαίνει η λέξη «υποδιάλεκτος»; Δώσε μου ένα παράδειγμα.

2) «Οποιαδήποτε γλώσσα του κόσμου αποτελείται από παραφθαρμένες ελληνικές λέξεις».

Μπορείς, σε παρακαλώ, να μου δείξεις την παραφθορά που επέφεραν οι Aborigines της Αυστραλίας στις δήθεν «ελληνικής προέλευσης» λέξεις Moomba και Wooloomooloo;  
3) «Ο Εβραίος Ιωσήφ Γιεχούντα, εξέδωσε το 1982 ένα βιβλίο από το Πανεπιστήμιο Οξφόρδης με τίτλο «Hebrew is Greek»? Δυστυχώς, το βιβλίο αυτό το έχουν εξαφανίσει».

Εδώ, αγαπητέ μου, ψεύδεσαι ασύστολα. Το βιβλίο αυτό υπάρχει στο Διαδίκτυο και όποιος επιθυμεί μπορεί να το διαβάσει δωρεάν. Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες του και σταμάτησα το διάβασμα, γιατί με κούρασαν οι ανοησίες του συγγραφέα. Αν έχεις όρεξη να το διαβάσεις, πήγαινε στο Google και γράψε: Pages from Joseph Yahuda ? Hebrew is Greek Part 1. Το βιβλίο θα πεταχτεί και θα χαστουκίσει το πρόσωπό σου!

4) «Η επιστημονική αυτή «βόμβα» ανατρέπει το σάπιο γλωσσολογικό κατεστημένο που κινείτο (sic) σε καθαρά ανθελληνικές κατευθύνσεις, μιλώντας για θεωρίες περί φοινικισμού και ινδοευρωπαϊσμού που στην κυριολεξία είναι ανοησίες».

Δηλαδή, φίλε, ο Ηρόδοτος και οι Έλληνες της εποχής του, που ονομάζουν τα γράμματα του αλφαβήτου «φοινικικά» (5.58) δημιούργησαν σάπιο κατεστημένο; 
Η ελληνική επιγραφή από την Τέω της Ιωνίας (475 π.Χ.), που και αυτή χαρακτηρίζει τα γράμματα του αλφαβήτου «φοινικικά», είναι ανθελληνική; 
Ο αείμνηστος Μανόλης Ανδρόνικος, που μιλά για φοινικικό αλφάβητο (Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, τόμ. Β΄, εκδοτική Αθηνών, σ. 196), ήταν ανόητος; 
Ο καθηγητής της Γλωσσολογίας Νικόλαος Ανδριώτης, που μιλά για ινδοευρωπαϊκή γλώσσα (ό.π. τόμ. Γ΄2, σ. 566), ήταν ανθέλληνας; 
Μήπως, τελικά, είμαι κι εγώ ανόητος και ανθέλληνας, επειδή ασπάζομαι αυτά που λέει ο Πλάτωνας περί δανεισμού βαρβαρικών λέξεων; Αλλά επειδή δεν έχεις διαβάσει Πλάτωνα, θα σε βοηθήσω να μάθεις κάποια πράγματα.
 ΜΙΛΑ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣΟ Σωκράτης λέει στον Ερμογένη: «Πρόσεξε σΆ εκείνο που υποθέτω εγώ. Παρατηρώ δηλαδή ότι οι Έλληνες και προπάντων όσοι κατοικούν κάτω από την εξουσία των βαρβάρων, έχουν δανειστεί από τους βαρβάρους πολλά ονόματα . . .

Πρόσεξε μήπως και αυτό το όνομα «πυρ» είναι επίσης βαρβαρικής καταγωγής. Γιατί αυτό δεν είναι εύκολο να το σχετίσει κανείς με την Ελληνική γλώσσα, και ακόμη βλέπουμε ότι έτσι το λένε οι Φρύγες με μικρή τροποποίηση.

Επίσης και το «ύδωρ» και τους «κύνας» και άλλα πολλά? Δεν πρέπει λοιπόν να τα παραβιάζουμε αυτά τα ονόματα, γιατί τότε πολλά θα μπορούσε κανείς να πει γιΆ αυτά. Το «πυρ» λοιπόν και το «ύδωρ» γιΆ αυτό το λόγο τα αποκρούω» (Πλάτων, Κρατύλος, 409 d-c ? 410 a).Α, τον «ανόητο» και «ανθέλληνα» Σωκράτη! Αποκρούει, λέει, τις λέξεις «πυρ» και «ύδωρ» επειδή είναι βαρβαρικές.

Επομένως, το «σάπιο γλωσσολογικό κατεστημένο» έχει τις ρίζες του στην αρχαία Ελλάδα!
 Εύγε, Δημήτριε! Η ανακάλυψή σου σπάει κόκαλα! Κοίταξε: Από σεβασμό στους προγόνους μου, δεν σου επιτρέπω να χαρακτηρίζεις τον Σωκράτη (ή τον Πλάτωνα, αν προτιμάς), «ανόητο» και «ανθέλληνα».

Ανόητοι και ανθέλληνες είναι αυτοί που δεν σκύβουν να διαβάσουν τους αρχαίους Έλληνες συγγραφείς.
 ΠΡΟΚΛΗΣΗ 
Και τώρα καλείσαι να δώσεις απάντηση στο πιο κάτω ερώτημα.

Ο Μανόλης Ανδρόνικος λέει (ό.π.): «?το πρότυπο του ελληνικού αλφαβήτου υπήρξε το φοινικικό ή ορθότερα το βόρειοσημιτικό αλφάβητο.
Αυτό αποδεικνύεται από τα ακόλουθα στοιχεία:
 1) Το σχήμα όλων σχεδόν των πρώιμων ελληνικών γραμμάτων είναι βασικά το ίδιο με το σχήμα του βόρειου σημιτικού.
2) Η σειρά των ελληνικών γραμμάτων, όπως τη γνωρίζουμε από πρώιμα αλφαβητάρια και από την αριθμητική τους αξία, είναι αντίστοιχη με τη σειρά του σημιτικού . . . 3) Το όνομα των γραμμάτων: ενώ στα ελληνικά δεν έχουν κανένα νόημα (άλφα, βήτα κλπ.), στις σημιτικές γλώσσες είναι λέξεις με ορισμένη έννοια (aleph = βόδι, beth = σπίτι κ.λπ.)»
 Ερώτηση: Θα τολμήσεις δημόσια να αποκαλέσεις τον Μανόλη Ανδρόνικο «φοινικιστή», «ανόητο» και «ανθέλληνα»; Αν δεν τολμήσεις, έχω το δικαίωμα να σε χαρακτηρίσω δειλό. Διάλεξε!

Πηγή : Νέος Κόσμος 
Του ΔΡ. ΚΩΣΤΑ ΒΙΤΚΟΥ 16/ 07/ 2010  2:58 μμ 
Αρέσει στα μέλη agrotis53, Sivilla_I

equinox_

# 58 στις 25/10/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από Hrakleitos3

μιλάω για τα αρχαία αστρόπλοια  που έκοβαν βόλτες σε άλλους πλανήτες...αυτά που λειτουργούσαν με την αρχαία τεχνολογία που πούλησε ο Αρτέμης Σώρρας στον Ομπάμα κάτι τρις και από αυτά μας χάριζε 600 δις για να ξεχρεώσουμε σαν χώρα...αρκεί βεβαίως να πληρώναμε συνδρομή μερικά ευρώ για να γίνουμε μέλη του πολιτικού φορέα που ίδρυσεείσαι καλά Χαρά?αυτός έκανε αποχή από το σεξ 9 χρόνια για να μαζέψει ενέργεια και να βγαίνει έξω από το σώμα του και να κόβει βόλτες με το αιθερικό του σώμα...πού να τα βρούμε τα 9 χρονάκια εμείς του φόρουμ?δεν είμεθα ασκητές σαν του λόγου του

ε, και μετα το σεξ μπορει, γιατι καθε νυχτα κοβουμε βολτες με το αιθερικο μας σωμα, μεσω των ονειρων

Hrakleitos3

# 59 στις 25/10/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

αν μετέφρασα σωστά τα λεγόμενά σου,οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι έχασες τόσα χρόνια και μυαλό δεν έβαλες...τι να σου πρωτοπώ τώρα,μου λες?στου κουφού την πόρτα,όσο θέλεις βρόντα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 54 από Aegipan

Δεν έχω σκοπό να επιχειρηματολογήσω, η αλήθεια στα θέματα που αμφισβητούνται περισσότερο όπως του αλφαβήτου και της ινδοευρωπαϊκής θεωρίας έχει αποκαλυφθεί από τους αρχαιολόγους και γενικότερα τους ιστορικούς εδώ και χρόνια, δε χρειάζεται να υπερασπιστώ την άποψή τους απέναντι σε κάποιους ερασιτέχνες που πουλάνε βιβλία. Εξάλλου όπως είπα έχω καταλάβει ότι αυτό το πράγμα είναι μάταιο, οπότε σταματάω και αναγνωρίζω το δικαίωμα σε οποιονδήποτε θέλει να πιστεύει ότι σε αυτά τα θέματα η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα λέει τα πράγματα λάθος καθώς χρηματοδοτείται από σκοτεινά κέντρα.

Sivilla_I

# 60 στις 25/10/2018
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 53 από equinox_

ε, αυτό είναι δικό σου πόνο/πρόβλημα, τα δήθεν τουριστικά φτυχια..

γιατί ασχολείσαι, αφού διευκρίνισα πόσες φορές πως με ενδιαφέρει άλλο;

εκτός αυτό, δεν μπορείς να πιάσεις αυτά που πιάνω εγώ, θεωρώντας γελοία και γελοιότητες τους κανόνες.

οκ, γελοία είναι, ο,τι πεις

μην ξεχνάμε ποιο είναι το θέμα όμως!

όχι εμείς πάντως - με έμμεσο ή άμεσο τρόπο να δείχνουμε πόσο σπουδαίοι είμαστε

Καλά. 

Μόνο που εγω μιλούσα και παρέθεσα και σχόλιό του- 

στον Ηράκλειτο και ναι μπορώ να χαρακτηρίζω γελοίους τους κανόνες

γελοίων ανθρώπων που εκμεταλλεύονται τους αδαείς για να πουλήσουν

Καμιά φορά κουβεντιάζουμε και κανα σοβαρό δω μέσα

Δεν αφορούν όλα σε σένα

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε