Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Καπνίζετε;

Επιλέξτε σελίδα: (1-10)
Σελίδες 12345678910
Ψήφοι: 45

Sourya

# 121 στις 18/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Αντε κι εσυ 5ος

Παράθεση:
Σχόλιο # 97 από giorgos1970-71

το πιο πιθανο ειναι να σου ζηταγαμε τζουρα...

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: 10648ac44cb0da227e95895f1840f86a.jpg (60.25KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 57 φορές

alisida

# 122 στις 18/1/2019
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.580
'Aρεσαν+: 0%

Σωστα.

Οπως κι εγω θεωρω ακυρα τα οσα γραφονται για τις επιπτωσεις στην υγεια των μη καπνιστων οταν βρεθουν για δυο ωρες στο καφε και αναπνεουν τον καπνο του διπλανου ( μιλω για χωρους με στοιχειωδη εξαερισμο)

Γι αυτο εθεσα εξισου ακυρο παραδειγμα .

Παράθεση:
Σχόλιο # 114 από ZHLIASOY

Η απεναντι ΧΟΝΤΡΗ κυρια  ομως δεν προκαλει θανατηφορο εμφραγμα..μπορει να χαλαει το οπτικο σου πεδιο ...αλλα δεν ειναι το ιδιο. ..μπορει κατα τον ιδιο τροπο να χαλας κι εσυ το οπτικο της πεδιο...να μην μπορει να βλεπει πολυ αδυνατη με ροζ μαλλια να τρωει σκετη σαλατα για διαιτα.

Οποτε θεωρω εντελως ακυρο το παραδειγμα.

Κ εγω εαν δεν ημουν καπνιστρια λεπρους θα τους εβλεπα τους καπνιστες...

_Bellezza_

# 123 στις 18/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οταν βγηκε ο νομος ημουν μαθητρια λυκειου. 

Καναμε συζητησεις στα πλαισια του μαθηματος για το αν συμφωνουμε ή οχι με τον νομο. 

Ηταν ενα σχετικα ανοργανωτο αλλα οχι αναρχο ντιμπειτ..

Αν και 17χρονα, καθολη την διαρκεια δεν ακουστηκαν τα μαργαριταρια, που γραφονται εδω.

Καλη συνεχεια.

alisida

# 124 στις 18/1/2019
author
Καζακστάν

Τα σχολια μου ειναι επηρεασμενα ομολογω αρκετα απο την υποκρισια των νομων.

Σε δημοσιο ανοιχτο χωρο δεν τειθεται θεμα κινδυνου των παθητικων καπνιστων .

Επισης,αν οι νομοι ηταν για την προστασια του πολιτηπολιτη,το κρατος θα φροντιζε για την τηρηση τους βαζοντας λουκετα παντου.

Ομως το ζητουμενο στην Ελλαδα ειναι η εισπραξη προστιμων μονο και η επιβολη ολο και μεγαλυτερω φορων με την αιτιολογια "επιβαρυνει το περιβαλλον" 

Κατι αντιστοιχο δηλ με τις πλαστικες σακουλες..

Καταργηστε τις να μην τις χρησιμοποιουμε λοιπον.

Εφοσον υπαρχουν τσιγαρα,σακουλες,τουρτες,τζωνυ κτλ καο πωλουνται νομιμα με την επιβαρυνση μαλιστα παραλογων φορων ,ειναι αδιανοητη κατ εμε η απαγορευση της χρησης τους .

Ειναι παραλογισμος και εκμεταλευση .

Υ/Γ : το σχολιο μου για τα αλκοολουχα δεν αφορα τα αλκοτεστ αλλα τους φορους για να μην προτρεξει κανεις να πει οτι ειμαι εναντιων του αλκοτεστ,αυτο ελειπε τωρα .

Παράθεση:
Σχόλιο # 117 από Sivilla_I

Αλκοτέστ υπάρχει στους δρόμους

Ούτε για το τσιγάρο γίνεται εξέταση.

Και ναρκωτικά να κάνεις απαγορεύεται

Τι σχέση έχει το τι τρώει ο άλλος που το φαγητό του παραμένει στο πιάτο και στο χώρο του

με τον καπνό του τσιγάρου που διαχέεται στο χώρο

Πού θέλεις να σταθεί ο κόσμος εδω που συζητάμε και το θέμα έχει τίτλο: Καπνίζετε?

Νομίζω τα 'χετε κάνει λίγο αχταρμά

Paralia48

# 125 στις 18/1/2019
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.761

Παράθεση:
Σχόλιο # 60 από lamprand

να απαντήσω εγώ σαν βαρύς καπνιστής . μεγάλωσα σε μια εποχή όπου το τσιγάρο ήταν νομιμότατο και κοινά αποδεκτό . τα ναρκωτικά ήταν παράνομα και μη αποδεκτά .

οπότε η υποθεσή σου αγαπητή Παραλία δεν στέκει . αν την νομιμοποιήσουν την μαριχουάνα ο καπνιστής δεν μπορεί να του κάνει παρατήρηση .

όταν έφεραν τον νόμο για απαγόρευση σε κοινόχρηστους χώρους είπα ασε ρε ηλίθιοι σπέρνεται διχόνοια μεταξύ καπνιστών και μη , αν θέλετε να με βοηθήσεται απαγορεψτε την παραγωγή και τυποποίηση .

στην Ελλάδα το ότι δεν πέρασε ο νόμος και στην πράξη δείχνει ότι είναι πλειοψηφία οι καπνιστές και άρα έχουμε δικτατορική επιβολή των λίγων επι των πολλών .

όταν οι παρατηρήσεις μη καπνιστών γίνονται επιδεικτικά και έντονα εγω τις χαρακτηρίζω υποχόνδριες .

ενω μια φιλική ευγενική παρατήρηση την λαμβάνω υπόψιν μου .

πήγα πρόσφατα σε ένα μαγαζί στην Αθήνα και επειδή δεν ήξερα τι παίζει εκεί ρώτησα ΄"μπορώ να καπνίσω όμως αν μπώ ;" και μπήκα αλλοιώς δεν θα έμπαινα .

για σκέψου τώρα αν δεν έμπαινα τόυς ιδιοκτήτες ; πως θα τάιζαν αυτοί την οικογενειά τους ; μόνο τα γκαρσόνια έχουν ψυχή ; αυτοί μπορεί και να επιλέξουν μια άλλη δουλειά , ο ιδιοκτήτης θα μπορούσε ;

είναι ένα πρόβλημα και πρέπει να αντιμετωπίζεται με καταννόηση απο αμφότερους και όχι ευκαιρία απο κάποιους να το παίξουν επαναστάτες σπέρνοντας την έχθρα μέσα στον λαό .

έχουμε τόσα άλλα να μας χωρίζουν , θα βάλουμε τώρα και κάποιες χρόνιες συνήθειες ;

έκαναν παράπονα αλλά τόσο επαναστάτες και κάθετοι που δεν μπορούσαν ούτε στον αποροφητήρα να μου προτείνουν να κάνω την ανάγκη μου . 

ααα, νάμαστε! να που τώρα θυμήθηκες το νόμο! Επομένως όταν βολεύει, ισχύει ο νόμος, όταν όμως σου έφεραν τον άλλο νόμο, είπες : <<άσε ρε ηλίθιοι!>>

Τι να συμπεράνω τώρα;

Paralia48

# 126 στις 18/1/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 69 από Nuvolla

Γιατί μπορούμε.

ααα, μπράβο και συ !

¨οπως ακριβώς έλεγες με τους βιαστές! Αντί για τσουτσούνι, έχεις τσιγάρο και μπορείς να μας απαυτώνεις με βία και παρά τη θέλησή μας!!

Θαύμα!

Paralia48

# 127 στις 18/1/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 75 από alisida
Η αληθεια ειναι οτι δε με συγκινει καθολου το να παω πχ στο καπνιστηριο στη δουλεια για να κανω το τσιγαρο μου ή αν ειμαι σπιτι να βγω στο μπαλκονι...Θελω το τσιγαρακι μου με την ανεση μου,αλλιως δεν το κανω καθολου ...Σε μαγαζια που απαγορευεται δεν μπαινω ...Για τους μη καπνιστες,εχω να πω οτι αν τους δω στα μπουζουκια το βραδυ και την αλλη μερα στο γραφειο μ πουν τους ενοχλει ο καπνος,θα γελασω πολυυυ ομως !!

ααα, τα μπουζούκια μ΄αρέσουν πολύ μαντάμ και ο χορός και το καλό φαγητό και η καλή παρέα. Αλλά ΚΑΛΗ παρέα, που με σέβονται

Αρέσει στο μέλος alisida

Heptamer

# 128 στις 18/1/2019
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.065

Δύο ώρες εδώ... Τρεις ώρες εκεί... Μια ώρα παρακει εκτεθειμένοι στον καπνο... 

Τι (αθροιστικές) επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτο... 

Τελικά... ως συνήθως,- επειδή ειπεισερχεται και ο οιικονομικος παράγοντας - οι κοινωνίες καλούνται  να συγκερασουν συγκρουομενα δικαιώματα... 

Το δικαίωμα του οποιουδήποτε σε μια απολαυση

με το δικαίωμα του οποιουδήποτε στην υγεια. 

Υπο ιδεατες συνθήκες, δε θα έπρεπε καν να ετιθετο τέτοιο θέμα. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 122 από alisida

Σωστα.

Οπως κι εγω θεωρω ακυρα τα οσα γραφονται για τις επιπτωσεις στην υγεια των μη καπνιστων οταν βρεθουν για δυο ωρες στο καφε και αναπνεουν τον καπνο του διπλανου ( μιλω για χωρους με στοιχειωδη εξαερισμο)

Γι αυτο εθεσα εξισου ακυρο παραδειγμα .

Αρέσει στο μέλος alisida

Paralia48

# 129 στις 18/1/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 102 από Mindthegap-

Δηλαδη  μου λες εκει που καθομαι στον χωρο για καπνιστες να φυγω και να παω να ρωτησω αυτους που καθονται στους μη καπνιστες εαν τους ενοχλει το τσιγαρο...

Εεεε...οχι δεν το κανω αυτο...κι ουτε προκειται.

Καπνιζω μονο  στους χωρους που μου επιτρεπεται...

όχι, δε λέω στο χώρο για καπνιστές. Εκεί κάνε ό,τι θέλεις. Εγώ εννοώ σε χώρους που δεν προβλέπεται να είναι για καπνιστές δια νόμου. 

lamprand

# 130 στις 18/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 119 από Sourya

Ναι αλλα μ αυτο μαστουρωνεις!! Ηταν που λες ενας μαστουρωμενος και ετρωγε σπορια. Του πεφτει ενα κατω και του λεει... σηκω. Το σπορι ,τιποτα. Ξαναλεει ο μαστουρωμενος στο σπορι... σου λεω σηκω. Παλι τιποτα. Τοτε ριχνει αλλα δυο και λεει... βοηθηστε το να σηκωθει

δεν μιλάω για τέτοιες γλάστρες καλέ Σουρια , για καπνό απλό μιλάμε !

Paralia48

# 131 στις 18/1/2019
author
Αλλη χώρα

για την υγεία των καπνιστών δε μου καίγεται καρφί!

Το ότι βγαίνω να ξεσκάσω και δε βρίσκω μέρος να καθήσω με νοιάζει και ενώ ο νόμος με προστατεύει, πρέπει να τσακώνομαι για το αυτονόητο. Ο λόγος που ξεκινώ με το πολύ ευγενικό, είναι για να συγκρατήσω τα νεύρα μου που βράζουν.

Το 2010 πήγα σε γάμο ενός κολλητού μου αντικαπνιστή. Ο νόμος υπήρχε, αλλά στο κέντρο του είπαν , οτι δεν εφαρμόζεται σε ιδιωτικές συγκεντρώσεις. Και ο αγαπητός γαμπρός έκανε κάτι που απέδειξε ότι είχε...ούμπαλα! Μετά την πανηγυρική του είσοδο μετά της συζύγου, πάει στο μικρόφωνο , ευχαρίστησε τον κόσμο για την παρουσία του και είπε ότι σε όλη τη διάρκεια της  δεξίωσης, όποιος θέλει να καπνίσει , να βγαίνει έξω. Αυτή είναι ρητή επιθυμία του ζεύγους. Λοιπόν, όση ώρα έμεινα (μέχρι τις 3) ούτε ένας δεν άναψε μέσα τσιγάρο. Γλέντι!!!

alisida

# 132 στις 18/1/2019
author
Καζακστάν

Επειδη θεωρω οτι σεβομαι ,δεν θα καπνισω με το ετσι θελω σε χωρο που απαγορευεται .

Στα κεντρα διασκεδασης ομως ,καλως ή κακως, καπνιζουν.

Να απεχω εκει,δεν το βλεπω να εχει καποιο νοημα .

Παντως τα περισσοτερα τσιγαρα τα κανω οταν ειμαι μονη και βαριεμαι  

Αρα δεν ενοχλω και πολυ .

Το καλυτερο που εχουμε να κανουμε οι καπνιστες για να το ελατωσουμε ειναι να προσδιορισοτμε τον/τους λογους και σε ποιες περιπτωσεις παει το χερι αυτοματα στο πακετο .

Οχι,δεν ειναι παντα απολαυση,το ομολογω.

Τα περισσοτερα τα αναβουμε απο συνηθεια .

Παράθεση:
Σχόλιο # 127 από Paralia48

ααα, τα μπουζούκια μ΄αρέσουν πολύ μαντάμ και ο χορός και το καλό φαγητό και η καλή παρέα. Αλλά ΚΑΛΗ παρέα, που με σέβονται

alisida

# 133 στις 18/1/2019
author
Καζακστάν

Καλα...θα εφευγα επιτοπου ,ακομα και αν ηταν ο γαμος του κολητου μου 

Χαχαχα!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 131 από Paralia48

για την υγεία των καπνιστών δε μου καίγεται καρφί!

Το ότι βγαίνω να ξεσκάσω και δε βρίσκω μέρος να καθήσω με νοιάζει και ενώ ο νόμος με προστατεύει, πρέπει να τσακώνομαι για το αυτονόητο. Ο λόγος που ξεκινώ με το πολύ ευγενικό, είναι για να συγκρατήσω τα νεύρα μου που βράζουν.

Το 2010 πήγα σε γάμο ενός κολλητού μου αντικαπνιστή. Ο νόμος υπήρχε, αλλά στο κέντρο του είπαν , οτι δεν εφαρμόζεται σε ιδιωτικές συγκεντρώσεις. Και ο αγαπητός γαμπρός έκανε κάτι που απέδειξε ότι είχε...ούμπαλα! Μετά την πανηγυρική του είσοδο μετά της συζύγου, πάει στο μικρόφωνο , ευχαρίστησε τον κόσμο για την παρουσία του και είπε ότι σε όλη τη διάρκεια της  δεξίωσης, όποιος θέλει να καπνίσει , να βγαίνει έξω. Αυτή είναι ρητή επιθυμία του ζεύγους. Λοιπόν, όση ώρα έμεινα (μέχρι τις 3) ούτε ένας δεν άναψε μέσα τσιγάρο. Γλέντι!!!

Αρέσει στο μέλος maraki_lar_1980

lamprand

# 134 στις 18/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 125 από Paralia48

ααα, νάμαστε! να που τώρα θυμήθηκες το νόμο! Επομένως όταν βολεύει, ισχύει ο νόμος, όταν όμως σου έφεραν τον άλλο νόμο, είπες : <<άσε ρε ηλίθιοι!>>

Τι να συμπεράνω τώρα;

νομος με νόμο διαφέρουν . εκεί έκαναν γενική απαγόρευση , εδώ τιμωρούν το θύμα κάποιων άλλων και του μεταφέρουν όλη την ευθύνη .

προσέξτε οι κοινωνίες περιθωριοποιούν τις ομάδες τις παραβατικές βλ. γυπτους πρεζόνια κ.α.

η συμπεριφορά κάποιων απόλυτων ακτιβιστών αντικαπνιστών οδηγεί να βγάλει στο περιθώριο μια ακόμα ομάδα αυτήν των καπνιστών . αναλογιστείτε τι πάτε να πράξετε και αν το έγκλημα μας είναι τόσο μεγάλο !

ειναι ρατσισμός λοιπόν γιατί το ίδιο θα κάνετε με τον ρατσιστή κατά των γυπτων που βλεποντάς τους μορφάζει με απέχθεια . 

όποιος πιστευει στην δημοκρατία προσπαθεί με την πειθώ να διαπεδαγωγησει και όχι με την τιμωρία των ολιγαρχικών και βόρειων λαών ! 

alisida

# 135 στις 18/1/2019
author
Καζακστάν

Χαχα!! Ειναι το ιδιο π γινεται με τα ναρκωτικα,αφηνουν την παραγωγη και το μεγαλεμποριο ελευθερο και τιμωρουν τους χρηστες Δε βαριεσαι, σε λιγα χρονια οσοι δεν εχουμε πεθανει θα το κοψουμε αναγκαστικα λογω "τιμης " :
Αρέσει στο μέλος maraki_lar_1980

Nuvolla

# 136 στις 18/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 126 από Paralia48

ααα, μπράβο και συ !

¨οπως ακριβώς έλεγες με τους βιαστές! Αντί για τσουτσούνι, έχεις τσιγάρο και μπορείς να μας απαυτώνεις με βία και παρά τη θέλησή μας!!

Θαύμα!

Σου το χωσε με το ζόρι κανείς στο στόμα;

(μη μπερδεύεις την π@τσα με την βούρτσα)

Sourya

# 137 στις 18/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ναι αλλα οταν λες γλαστρα, εκει παραπεμπεις.Ο καπνος δεν φυτευεται σε γλαστρα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 130 από lamprand

δεν μιλάω για τέτοιες γλάστρες καλέ Σουρια , για καπνό απλό μιλάμε !

Paralia48

# 138 στις 18/1/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 134 από lamprand

νομος με νόμο διαφέρουν . εκεί έκαναν γενική απαγόρευση , εδώ τιμωρούν το θύμα κάποιων άλλων και του μεταφέρουν όλη την ευθύνη .

προσέξτε οι κοινωνίες περιθωριοποιούν τις ομάδες τις παραβατικές βλ. γυπτους πρεζόνια κ.α.

η συμπεριφορά κάποιων απόλυτων ακτιβιστών αντικαπνιστών οδηγεί να βγάλει στο περιθώριο μια ακόμα ομάδα αυτήν των καπνιστών . αναλογιστείτε τι πάτε να πράξετε και αν το έγκλημα μας είναι τόσο μεγάλο !

ειναι ρατσισμός λοιπόν γιατί το ίδιο θα κάνετε με τον ρατσιστή κατά των γυπτων που βλεποντάς τους μορφάζει με απέχθεια . 

όποιος πιστευει στην δημοκρατία προσπαθεί με την πειθώ να διαπεδαγωγησει και όχι με την τιμωρία των ολιγαρχικών και βόρειων λαών ! 

πρέπει να δεις τα πράματα με καθαρό μυαλό.

Δεν υπάρχει ρατσισμός, μόνοι μας γινόμαστε θύματα ρατσισμού, όταν νοιώθουμε αδικημένοι και δε μιλάμε.

Θα μπορούσα να πω το ίδιο, ότι είσαι εσύ ρατσιστής σε βάρος μου,γιατί με υποχρεώνεις (εμένα και τη ράτσα μου, τους μη καπνιστές) να εισπνεύσω τον καπνό σου, χωρίς να θέλω και με βλάπτεις χωρίς να λάβεις υπόψη σου τη γνώμη μου. Δηλαδή γιατί το 40% ας πούμε επιβάλλει στο άλλο 60% τον καπνό,  αδιαφορώντας για το αν αυτοί είναι σύμφωνοι; Ποιος εφαρμόζει δικτατορική τακτική και επιβάλλει στον άλλο κάτι; Ποιος τιμωρεί τον άλλο;

Αν πας έξω, δε θα πω κάτι, ούτε το καλοκαίρι, αν κάτσεις δίπλα μου. Θα σε παρακαλέσω να το κρατάς με το άλλο χέρι και θα είμαστε τα καλύτερα φιλαράκια

Paralia48

# 139 στις 18/1/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 136 από Nuvolla

Σου το χωσε με το ζόρι κανείς στο στόμα;

(μη μπερδεύεις την π@τσα με την βούρτσα)

ναι, αυτό ακριβώς γίνεται.     Μου το χώνουν με το ζόρι στη μύτη.

Κάνεις πως δεν το καταλαβαίνεις;

(Και μάλλον ξεχωρίζω την π@@τσα από τη βούρτσα και το τσιγάρο. Επιλέγω τα δυο πρώτα)

lamprand

# 140 στις 18/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 126 από Paralia48

ααα, μπράβο και συ !

Θαύμα!

Παράθεση:
Σχόλιο # 137 από Sourya

Ναι αλλα οταν λες γλαστρα, εκει παραπεμπεις.Ο καπνος δεν φυτευεται σε γλαστρα.

εννοείς δεν φυτευουν ακόμα σε γλάστρα ή ότι δεν γίνεται ; ομολογώ δεν το ξέρω αυτό .

Επιλέξτε σελίδα: (1-10)
Σελίδες 12345678910
Δεν μπορείτε να απαντήσετε