Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Καπνίζετε;

Επιλέξτε σελίδα: (1-10)
Σελίδες 12345678910
Ψήφοι: 45

Paralia48

# 161 στις 17/2/2019
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.761
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 159 από lollipop123

Εγώ δεν έχω θέμα ... όταν κάπου δεν μπορώ , απλά , δεν πηγαίνω

Μπορείς να καπνίζεις ελεύθερα, αν <<γουστάρεις>>, απλά θα βγαίνεις έξω από τον κλειστό χώρο.

Paralia48

# 162 στις 17/2/2019
author
Αλλη χώρα

Και προς μαγαζάτορες>

Το θέμα του καπνίσματος είναι απλό. Μπροστά (ή πίσω) από το μαγαζί βάζετε δυο τραπέζια ορθίων με δυο σταχτοδοχεία το καθένα. ¨Οποιος θελήσει να καπνίσει, φοράει το μπουφάν του, πάει έξω στα τραπεζάκια και έπειτα γυρίζει στο τραπέζι του.Έτσι γίνεται σε όλα τα μαγαζιά της Ευρώπης. Σας πληροφορώ είναι πολύ ευχάριστη διαδικασία. Στα τραπέζια αυτά καπνίζουν μαζί άτομα από διαφορετικές παρέες, κάνουν τα καλαμπούρια τους, γνωρίζονται, κάνουν φλερτ. Είναι τόσο ευχάριστες παρέες, που συχνά χώνονται ανάμεσα και μη καπνιστές . Εμάς που είμαστε ένας θερμόαιμος και ερωτιάρης λαός, θα μας ταιριάσει αυτό.

Και τέλος: Μετά από έρευνες,μαρτυρίες και συζητήσεις συλλόγων κατά παθητικού καπνίσματος, έχουμε στοιχεία,ότι η πρώτη πόλη που καθιέρωσε το <<έξω κάπνισμα>> είναι τα Τρίκαλα. Δεν ξέρω τι λέτε εσείς από τα χωριά σας, αλλά μπράβο,συγχαρητήρια σε όλους τους Τρικαλινούς και στο Δήμαρχό τους (δεν τον γνωρίζω). Επίσης έχουμε ακούσει για Γιάννενα και Κοζάνη πολύ καθαρά λόγια.

Το μέλος Paralia48 έχει επισυνάψει το αρχείο: stehtisch.jpg (10.18KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 85 φορές

giorgos170

# 163 στις 17/2/2019
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση
Ν. Λέσβου / Καλλονή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 9.676

έχουνε αφυνιάσει ,  με το καράβι ,..

έχουνε ξεκατινιαστεί με την καρέκλα ,,.

πρωτοσέλιδο ..,

Andreass66

# 164 στις 17/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Εκαναμεν επανασταση...μου θυμιζεις αλυσιδουλα μου...πως να το προσθεσω τωρα αυτο? δεν γινεται.

Παράθεση:
Σχόλιο # 151 από alisida
Δεν παιζω...Το θεμα ειναι φτιαχτο για να κερδισουν οι μη καπνιζοντες.Δεν μπορω να ψηφισω γτι δεν υπαρχει η επιλογη καπνιζω ουτε λιγο ουτε πολυ,αλλα μετρια ..Να την προσθεσετε κυριε θεματοθετη για να δουμε τα τελικα (σωστα)αποτελεσματα της ψηφοφοριας ( μουτρωμενη φατσουλα )

peripli

# 165 στις 17/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Καπνιστε οσοι θελετε και μην καπνιζετε οσοι δε θελετε. Απλο ειναι.

Απλα και ομορφα σεβαστειτε οι μεν τους δε και ολοι μαζι τους νομους.

Πιο απλο δε γινεται. Η ζωη του καθενος ανηκει στον εαυτο του, αλλα οχι εις βαρος αλλων.

Ανεπιτρεπτο να ενοχλουμε κοσμο και φιλους επειδη μας βολευει. Ξεβολευτειτε. Σεβαστειτε για να σας σεβαστουν. Ειναι τοσο απλο. 

Φιλοι μου καπνιζουν αλλα ποτέ στο σπιτι μου! Βγαινουν εξω, παιρνουν την τζουρα τους και ξαναμπαινουν. Εγω στο σπιτι τους παω λιγο πιο μακρια και ανοιγω για λιγο το παραθυρο.

Δεν μπορω να τους πω να μην καπνισουν σπιτι τους. Αλλωστε εκεινοι θα κοιμηθουνε με την μποχα! Αυτο που μπορω να κανω ειναι να παω στο παραθυρο, κι αυτο που κανουν εκεινοι ειναι να κρατουν το τσιγαρο τους απο την αντιθετη μεριά και πιο μακρυα μου!

Για ολα υπαρχουν λυσεις...καλη διαθεση να υπαρχει. Και σεβασμος πρωτιστως...! 

Οι μανιωδεις καπνιστες με πακετα μπολικα και χωρις κατανοηση και σεβασμο στο ατομο μου, διεγραφησαν απο τη φιλικη μου διαθεση!  

Πρωτος ρολος η υγεια μου! 

Paralia48

# 166 στις 17/2/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 165 από peripli

Καπνιστε οσοι θελετε και μην καπνιζετε οσοι δε θελετε. Απλο ειναι.

Απλα και ομορφα σεβαστειτε οι μεν τους δε και ολοι μαζι τους νομους.

Πιο απλο δε γινεται. Η ζωη του καθενος ανηκει στον εαυτο του, αλλα οχι εις βαρος αλλων.

Ανεπιτρεπτο να ενοχλουμε κοσμο και φιλους επειδη μας βολευει. Ξεβολευτειτε. Σεβαστειτε για να σας σεβαστουν. Ειναι τοσο απλο. 

Φιλοι μου καπνιζουν αλλα ποτέ στο σπιτι μου! Βγαινουν εξω, παιρνουν την τζουρα τους και ξαναμπαινουν. Εγω στο σπιτι τους παω λιγο πιο μακρια και ανοιγω για λιγο το παραθυρο.

Δεν μπορω να τους πω να μην καπνισουν σπιτι τους. Αλλωστε εκεινοι θα κοιμηθουνε με την μποχα! Αυτο που μπορω να κανω ειναι να παω στο παραθυρο, κι αυτο που κανουν εκεινοι ειναι να κρατουν το τσιγαρο τους απο την αντιθετη μεριά και πιο μακρυα μου!

Για ολα υπαρχουν λυσεις...καλη διαθεση να υπαρχει. Και σεβασμος πρωτιστως...! 

Οι μανιωδεις καπνιστες με πακετα μπολικα και χωρις κατανοηση και σεβασμο στο ατομο μου, διεγραφησαν απο τη φιλικη μου διαθεση!  

Πρωτος ρολος η υγεια μου! 

αχ,μερικοί είναι αθεράπευτοι.

Φιλοξενούσαμε μια φίλη καπνίστρια, χειμώνα. ¨οταν ήθελε τσιγάρο,πήγαινε μόνη στο μπαλκόνι, έκλεινε τη μπαλκονόπορτα και φουμάριζε. Ένα βράδυ είχε μείον βαθμούς. Αυτή έκανε ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και μετά ο οργανισμός της ζητούσε νικοτίνη! Ντύθηκε με χοντρό μπουφάν ,κουκουλώθηκε με κασκόλ, σκούφο,γάντια, πήρε και την κουβέρτα της απόπάνω και βγήκε!! Λέω <ρε αθεόφοβη, πόσο ανάγκη το έχεις, ώστε να υποστείς αυτή την ταλαιπωρία για ένα τσιγάρο και με κίνδυνο να...πουντιάσεις;!>  Γέλαγε,αλλά μου είπε ότι αν τώρα δεν έκανε τσιγάρο, θα πέθαινε!

Τους λυπάμαι, για τον εθισμό τους. 

σημ. η συγκεκριμένη κυρία το έχει κόψει εδώ και κάτι χρόνια! Φαινόταν απίστευτο, αλλά έγινε!

peripli

# 167 στις 17/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κι εγω ρε φιλεναδα ημουν σε αυτην τη φαση, το ξερεις.

Καπνιζα η βλαμμενη...ξεκινησε απο το γραφειο τοτε που ημουν πολυ νεα, αλλά καταλαβα το μεγεθος της βλακειας μου και το εκοψα απο τα 33 μου, δυο παιδακια τοτε και δυο μικρα πνευμονακια δικα μου βασανιζοντουσαν...κι ας ημουν κατω απο απορροφητηρα και σε μπαλκονι!
Αρα μπορω να εχω αποψη και να υποστηριζω οτι ειναι ευκολο και σωτηριο να το σταματησει καποιος/καποια.

Εαν και εφοσον το επιθυμει. Καμμια φορα δυστυχως ερχονται ετσι τα πραγματα που η διακοπη του καπνισματος ειναι μονοδρομος οταν βαραει το καμπανακι της υγειας! Το θεμα ειναι να το κανει καποιος προτου αναγκαστει...το απευχομαι για ολους.  Σε ζορικες καταστασεις της υγειας μου, χρονια μετα που το ειχα κοψει μαχαιρι, οι γιατροι μου ειπαν οτι σωθηκα! Παραλια ξερεις τί λεω...Να μην τυχει σε κανεναν!

Τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο οταν το αποφασισει ο εγκεφαλος μας, ειναι θεμα καθαρα θελησης και αποφασης. Ακομη και στις δυσκολιες της ζωης δε βοηθα. Προσθετει βαρος στην υγεια και στην τσεπη. Εαν ηταν ετσι ολοι θα λυναμε τα προβληματα με το τσιγαρο και θα περναγαμε ωραια χωρις βασανα.

Αλλά δεν ακουσα κανεναν να λεει πως βρηκε λυση μετα απο ενα τσιγαρο, κανεναν!!! Γκουχουγκουχου, κοντανασεμα στις σκαλες, καρδιες, επιβαρυνση στα γυναικολογικα, δυσκολια στο τρεξιμο, κιτρινιλα στα νυχια και στα δοντια και μονιμη τσικνα στις κουρτινες και σκιαση στους τοιχους, επιρρεπεια στις λοιμωξεις και τα κρυωματα...και λογαριαστε πόσα δινετε το χρονο, να δειτε τί γλυτωνετε!!!

Φιλεναδα τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο, και δε χρειαζετε κανεις να υπασπιστει τιποτα. Ο καθεις/καθεμια υπευθυνος/νη για τον εαυτον, απλα τηρηση νομων και σεβασμος στον συνανθρωπο!  

lollipop123

# 168 στις 17/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Γουστάρω , χρυσό μου , εκεί που δεν ενοχλώ

Παράθεση:
Σχόλιο # 157 από Paralia48

τι εννοείς εσύ;

Τι γουστάρεις;

Εγώ ξέρεις τι γουστάρω; Γουστάρω να πηγαίνω με ακαθαρσίες εκεί που έχει πολυκοσμία και να τους τις πετάω στα μούτρα !

lollipop123

# 169 στις 17/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τα ευκόλως εννοούμενα ... παραλείπονται !!

Παράθεση:
Σχόλιο # 161 από Paralia48

Μπορείς να καπνίζεις ελεύθερα, αν <<γουστάρεις>>, απλά θα βγαίνεις έξω από τον κλειστό χώρο.

peripli

# 170 στις 17/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ό,τι πεις, ποιός να διαφωνησει μαζι σου και γιατί? Χατήρια θα χαλάμε? Ποτέ!

Μη μου βαλαντωνεις καλε! Να, θα σου βαλω κι ενα σχετικοτατο ασμα!

https://www.youtube.com/watch?v=cokWt9303qM

Ο,τι πεις...... ...  

Παράθεση:
Σχόλιο # 163 από giorgos170

έχουνε αφυνιάσει ,  με το καράβι ,..

έχουνε ξεκατινιαστεί με την καρέκλα ,,.

πρωτοσέλιδο ..,

Heptamer

# 171 στις 18/2/2019
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.065

Για να κόψεις το τσιγάρο, χρειάζεσαι μόνο δύο πραγματα:

• Έναν καλό λογο (συνήθως υγείας δικής σου ή προσφιλους άλλου) 
  • Θεληση / δύναμη χαρακτηρα.

Υπάρχει προσωπικό παραδειγμα για το ότι αυτό λειτουργεί
Αρέσει στο μέλος Paralia48

Red_Season

# 172 στις 18/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 171 από Heptamer

Για να κόψεις το τσιγάρο, χρειάζεσαι μόνο δύο πραγματα:

• Έναν καλό λογο (συνήθως υγείας δικής σου ή προσφιλους άλλου) 
  • Θεληση / δύναμη χαρακτηρα.

Υπάρχει προσωπικό παραδειγμα για το ότι αυτό λειτουργεί

Εγώ ξέρω ανθρώπους που ακόμα και με κλονισμένη υγεία από το κάπνισμα αρνήθηκαν να το αποχωριστούν μέχρι τέλους.

lollipop123

# 173 στις 18/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αχ , καλό μου , μη μας λυπάσαι τόσο , θα πάθεις τίποτις

Παράθεση:
Σχόλιο # 166 από Paralia48

Τους λυπάμαι, για τον εθισμό τους. 

Abigail_25

# 174 στις 25/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγώ καπνίζω 1-2 πουράκια την ημέρα, αυτήν την περίοδο. Έχω την εντύπωση ότι όλοι ξεκινήσαμε πάνω κάτω με παρόμοιο τρόπο. Κοντά στην εφηβεία ή στη μετεφηβεία "για πλάκα" με την παρέα μας, "ταίριαζε" και με το αλκοόλ. Μόνο που, χρήση στην χρήση το ένα τσιγάρο έφερε το άλλο και η πλάκα έγινε συνήθεια και μετά εξάρτιση. Πλέον το τσιγάρο για μερικούς καθίστανται ως αγχολυτικό. Θεωρώ ότι είναι φαύλος κύκλος και πως μερικοί άνθρωποι χρειάζονται βοήθεια απο εξειδικευμένα κέντρα διακοπής καπνίσματος για να το κόψουν, δεν είναι θέμα ψυχολογίας μόνο.
  • Σχετικά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο η άποψή μου είναι ότι πρόκειται για ένα "νέο" προϊόν, δεν έχουν γίνει πολλές έρευνες και στατιστικές αναλύσεις για τις επιδράσεις του στην υγεία, γι αυτό θα πρέπει να είμαστε λίγο επιφυλακτικοί. 
  • Είναι μύθος ότι καπνίζουν περισσότερο οι γυναίκες από τους άνδρες, στην Ελλάδα. Σύμφωνα με τις νέες αναφορές τις Global Adult Tobacco Survey, φαίνεται ότι οι Έλληνες καπνιστές αγγίζουν το 38.2% του πληθυσμού >15 ετών. Πιο συγκεκριμένα, το 51.2% των ανδρών και το 25.7% των γυναικών στην Ελλάδα,καπνίζουν.
  • Τα χαρακτηριστικά των Ελλήνων καπνιστών(σύμφωνα με μια έρευνα που δημοσιοποιήθηκε 22/6/2018, στο RRH), κατά μέσο όρο οι daily-smokers καπνίζουν 20.6 τσιγάρα ημερησίως, δηλαδή ένα πακέτο. Οι άνδρες με στατιστική σημαντικότητα καπνίζουν περισσότερο από τις γυναίκες. Επίσης, 7 στους 10 καπνιστές ανάβουν τσιγάρο μόλις 30 λεπτά αφ' ότου ξυπνήσουν, κάτι που αντικατοπτρίζει την υψηλή εξάρτιση των ατόμων αυτών σε νικοτίνη. Η καπνιστική συνήθεια έχει μεγαλύτερο ποσοστό στο ηλικιακό group 25-39 ετών(το 48.5% όλων των καπνιστών). Το κάπνισμα είναι πιο συχνό στους απόφοιτους δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (46.6%) και τριτοβάθμιας (39%), έναντι των αποφοίτων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (23.6%).

Mairh_23

# 175 στις 31/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
καπνιζω γτ με χαλαρωνει κι μαρεσει

Andreass66

# 176 στις 31/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Νεα στατιστικα
Καπνίζω πολύ 32.6%
Καπνίζω σπάνια 7%
Δεν καπνίζω 55.8%
Κάνω ηλεκτρονικό τσιγάρο μόνο 4.7%
Κάνω ηλεκτρονικό και κανονικό τσιγάρο 0%

Ψήφοι: 43

Paralia48

# 177 στις 4/4/2019
author
Αλλη χώρα

Απορία προς καπνιστές:Πώς νοιώθετε βρε παιδιά κάθε πρωί; Έχετε φλέμα στο λαιμό;

Ρωτώ, διότι αυτή τη βδομάδα περνώ μια κ@λ@βρογχίτιδα. Καλά πάω μεν, αλλά αυτό το πρωινό με βασανίζει. Με γαργαλάει κάθε πρωί από τις 6 μέχρι τις 10 περίπου. Κάποιος μου είπε: Πώς κάνεις έτσι, οι καπνιστές μ΄ αυτό ζούνε!

Είναι αλήθεια ρε παιδιά; Πώς το αντέχετε; g025.gif

g025.gif

COSTAS42

# 178 στις 4/4/2019
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 1.527
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι βλαβερο όσο και το κανονικό. Μέχρι και ρινισματα σιδήρου πάνε στα πνευμονια. Φετεινη έρευνα τα λέει.

alisida

# 179 στις 4/4/2019
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.580

Παραλι

Αυτο συμβαινει οχι απο τον καπνο αλλα απο τα φαρμακα που προστειθονται πριν τη συσκευασια προφανως για τη συντηρηση...Πριν δυο χρονια ειχα παρει φυλλα καπνου απο παραγωγο στην ξανθη,τα ετριψα και καπνιζα 3 μηνες χωρις καμια απολυτως ενοχληση στο λαιμο και χωρις καθολου -μα καθολου πρωινο βηχα ...(Πρεπει να επαναλαβω αμεσα το ταξιδι )
Αρέσει στο μέλος Paralia48

Paralia48

# 180 στις 4/4/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 179 από alisida

Παραλι Αυτο συμβαινει οχι απο τον καπνο αλλα απο τα φαρμακα που προστειθονται πριν τη συσκευασια προφανως για τη συντηρηση...Πριν δυο χρονια ειχα παρει φυλλα καπνου απο παραγωγο στην ξανθη,τα ετριψα και καπνιζα 3 μηνες χωρις καμια απολυτως ενοχληση στο λαιμο και χωρις καθολου -μα καθολου πρωινο βηχα ...(Πρεπει να επαναλαβω αμεσα το ταξιδι )

xaxaxa  μου θυμίζεις ένα βιντεάκι, απ΄αυτά που κυκλοφορούν στο ίντερνετ:

Λέει ένας σε ΄εμπορο ναρκωτικών: <θα ήθελα κάτι βιολογικό>.

Κάνε το ταξιδάκι Αλυσιδα μέχρι την Ξάνθη. Άλλος πάει μέχρι το Άμστερνταμ

Αρέσει στο μέλος alisida
Επιλέξτε σελίδα: (1-10)
Σελίδες 12345678910
Δεν μπορείτε να απαντήσετε