Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Νέες εκδόσεις βιβλίων

Σελίδα : 1

AlexLuckyCharm

# 1 στις 17/11/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Νέες εκδόσεις βιβλίων

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ;

ΜΙΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΕΝΤΕΚΑ ΑΙΩΝΩΝ

KAPLAN MICHEL

Ο τιτλος ειναι φορος τιμης στο ομωνυμο εργο της Ελενη Γλυκατζη-Αρβελερ

«Η Βυζαντινή Αυτοκρατορία και οι έντεκα αιώνες της ιστορίας της δεν αξίζουν, παραφράζοντας την ηρωίδα του Ρακίνα: «ούτε αυτή την υπερβολική τιμή ούτε αυτή την περιφρόνηση». Η μακροβιότητά της δεν οφείλει τίποτε στην τύχη, αλλά οφείλει τα πάντα σε μία εξαιρετική ιδεολογική κατασκευή». MICHEL KAPLAN

Ο καταξιωμένος Βυζαντινολόγος Michel Kaplan μάς παραδίδει ένα έργο εξαιρετικά πρωτότυπο: ξαναγράφει την ιστορία έντεκα αιώνων της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας λαμβάνοντας υπόψη τις δυσκολίες και τις αναγκαιότητες (πολιτικές, θρησκευτικές, γεωγραφικές, πολιτισμικές) που χαρακτήρισαν τη μοναδική πορεία της και εστιάζοντας στους παράγοντες που εξηγούν τη μακροβιότητα της. Ταυτόχρονα αποτιμά την κληρονομιά του Βυζαντίου στη διαμόρφωση της σύγχρονης Ευρώπης: στον πολιτισμό, στην τέχνη, στην κρατική οργάνωση

Το βιβλιο κυκλοφορησε απο τις εκδοσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

Και φυσικα πρεπει να αναφερουμε τους μεταφραστες των κειμενων 

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΚΑΤΙΑΝΑ ΜΙΧΑ -ΜΑΡΙΖΑ ΝΤΕΚΑΣΤΡΟ

equinox_

# 2 στις 18/11/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από AlexLuckyCharm

Νέες εκδόσεις βιβλίων

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ;

ΜΙΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΕΝΤΕΚΑ ΑΙΩΝΩΝ

KAPLAN MICHEL

Ο τιτλος ειναι φορος τιμης στο ομωνυμο εργο της Ελενη Γλυκατζη-Αρβελερ

«Η Βυζαντινή Αυτοκρατορία και οι έντεκα αιώνες της ιστορίας της δεν αξίζουν, παραφράζοντας την ηρωίδα του Ρακίνα: «ούτε αυτή την υπερβολική τιμή ούτε αυτή την περιφρόνηση». Η μακροβιότητά της δεν οφείλει τίποτε στην τύχη, αλλά οφείλει τα πάντα σε μία εξαιρετική ιδεολογική κατασκευή». MICHEL KAPLAN

Ο καταξιωμένος Βυζαντινολόγος Michel Kaplan μάς παραδίδει ένα έργο εξαιρετικά πρωτότυπο: ξαναγράφει την ιστορία έντεκα αιώνων της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας λαμβάνοντας υπόψη τις δυσκολίες και τις αναγκαιότητες (πολιτικές, θρησκευτικές, γεωγραφικές, πολιτισμικές) που χαρακτήρισαν τη μοναδική πορεία της και εστιάζοντας στους παράγοντες που εξηγούν τη μακροβιότητα της. Ταυτόχρονα αποτιμά την κληρονομιά του Βυζαντίου στη διαμόρφωση της σύγχρονης Ευρώπης: στον πολιτισμό, στην τέχνη, στην κρατική οργάνωση

Το βιβλιο κυκλοφορησε απο τις εκδοσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

Και φυσικα πρεπει να αναφερουμε τους μεταφραστες των κειμενων 

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΚΑΤΙΑΝΑ ΜΙΧΑ -ΜΑΡΙΖΑ ΝΤΕΚΑΣΤΡΟ

Αλεξ, το εχεις διαβάσει;

AlexLuckyCharm

# 3 στις 18/11/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το διαβαζω αυτες τις μερες.
Ειχε πάει στην παρουσίαση ο θηλυκος μου κλώνος

Απο τα πρωτα στοιχεια που εχω συλλέξει  ειναι ουσιαστικα η δικαίωση των εικονομάχων, ενα θέμα που κανεις δεν αγγιζει. Ουτε καν η Αρβελερ την οποία ο συγγραφεας την εχει πολύ ψηλά. Αλλωστε το εργο του ειναι η συνεχεια του δικου της εργου.
Σε μια σελίδα εχεις απιστευτη πληροφορία, ειναι γραμμενο σε πολύ απλή γλώσσα, πραγμα που σημαινει οτι ο συγγραφεας εχει απίστευτη γνωση του θεματος. Μεχρι και εγω καταλαβαινω
Ειναι μια εργασια η οποία θέλει πολλές παραλληλες αναγνωσεις για να μπορεσουν να χωρεσουν στο κεφαλι μου - αντρας γαρ- τοσες καινουργιες πληροφοριες που συνδεονται.

full?photo_id=501299132894

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost