Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Επαγγελματικός προσανατολισμός-μηδέν

Σελίδα : 1

MarilennaM

# 1 στις 21/11/2018
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 9
'Aρεσαν+: 0%

Έχουμε και λέμε..

Γυναίκα,33 ετών, παντρεμένη με ένα παιδί 2 ετών

Τόπος κατοικίας : πιο επαρχία δεν γίνεται -χωριό 2000 κατοίκων-

Σπουδές: τουριστικές επιχειρήσεις, κομμωτική-αισθητική

Εργάζεται : ως λογίστρια σε ιδιωτική εταιρεία

Σκέφτεται : 1.) να δώσει πανελλήνιες για αγγλική φιλολογία το 2020 (άμεση επαγγελματική αποκατάσταση)

2.) για δημοτικής εκπαίδευσης το 2020 ( παιδικό όνειρο)

3.) να κάνει μεταπτυχιακό στα τουριστικά με σκοπό ίσως επαγγελματικής αποκατάστασης στην πόλη ή στο εξωτερικό

4.) σεμινάρια να ξαναθυμηθεί την κομμωτική και να δουλέψει πλέον επαγγελματικά

Αποτέλεσμα των παραπάνω : χαμηλή αυτοπεποίθεση , φόβος για το μέλλον , θέλει να αλλάξει καριέρα επειδή πνίγεται, ΔΕΝ ΞΈΡΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΆΝΕΙ!!

Να ρωτήσει κάποιον ειδικό σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού ?

Υ.Γ. όσο χαζό και αν διαβάζετε το παραπάνω και δύσκολο για την σημερινή πραγματικότητα, ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ! δε ξέρω όμως τι ! πηρα προσφατα το proficiency, ξεκίνησα

ιδιαίτερα μαθήματα για την προετοιμασία των πανελληνιων αλλά κουράζομαι υπερβολικά απο το διάβασμα σε συνάρτηση με όλα τα άλλα.!

Θέλω τις γνώμες σας, καλο προαίρετα πάντα.!

Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

_Bellezza_

# 2 στις 21/11/2018
author
Γυναίκα / 26 / Παντρεμένη
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.582

Κανε λιστα με υπερ και κατα της καθε αποφασης. Θα ξεδιαλυνει το πραγμα. 

Εαν περασεις σε πολη, θα μπορεσεις να πας?

sokolatakis

# 3 στις 21/11/2018
author
Ανδρας / 63 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 393

Κορίτσι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ξαναθυμηθείς το κομμάτι κομμωτική αισθητική.

Κιαν μπορείς να το εμπλουτίσεις με καμμία περιποίηση νυχιών..ακόμη καλύτερα.

Κρατάς τη δουλειά που έχεις και κανείς και τα χτενίσματα σου..και μαύρα.

Ποιος σου είπε ότι η αγγλική φιλολογία έχει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση;;

Για 3 ευρώ την ώρα θα δουλεύεις σε κανένα φροντιστηριο.

Το ίδιο και τα παιδαγωγικά.

Αν θες να  σπουδασεις κάτι ακόμη..κάντο μόνο για το κέφι σου.

Αρέσει στα μέλη Valia2006, Persefoni__ και σε ακόμα 1 μέλος.

MarilennaM

# 4 στις 21/11/2018
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 9

Κάναμε λίστα παρέα με τον άντρα μου και πάλι δεν έχω καταλήξει. Θα βάλω μόνο κοντινές πολεις σε απόσταση 1-2 ωρών με αυτοκίνητο.

alisida

# 5 στις 21/11/2018
author
Γυναίκα / 48 / Σε σχέση
Γαλλία
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 3.174
Το ευκολοτερο ειναι αυτο π λεει ο σοκολατακης .Μαζευεις και ευρω κ μεχρι να μεγαλωσει λιγο το παιδι θα κανεις κατι απο τα 1),2) Προτιμοτερο το παιδικο ονειρο βεβαια

Aggelo

# 6 στις 21/11/2018
author
Ανδρας / 49 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 6.558
Καταρχην αν καποιος θελει ν αποκτησει παραπανω γνωση απ αυτη που εχει δεν ειναι κακο.
Αν εχει την οικονομικη ανεση και το χρονο να κανει καποια απο τα παραπανω παλι δεν ειναι κακο.
Αν θελει να εχει επιπλεον επαγγελματικα προσοντα για καθε ενδεχομενο παλι δεν ειναι κακο.

Ολα αυτα η ενα απ ολα για να πραγματοποιηθουν χρειαζεται ΣΥΝΕΠΕΙΑ και
ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ.Οτι αποφασισεις θα το πας μεχρι τελους αλλιως αν αλλαζεις γνωμη
καθε τρεις και δυο προοδο δεν θα κανεις ποτε! ...
Αρέσει στα μέλη Valia2006, Red_Season

Andreass66

# 7 στις 21/11/2018
author
Ανδρας / 52 / Σε σχέση
Γαλλία
Θέματα: 10
Να μη κανεις τιποτα...εχεις το καλυτερο επαγγελμα, να μεγαλωσεις το παιδι σουαντε πολυ αερα πηρατε οι γυναικες με τη καριερα σας.

alisida

# 8 στις 21/11/2018
author
Γυναίκα / 48 / Σε σχέση
Γαλλία
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 3.174

#7 Andre

Οσες τα εχουμε μεγαλωσει,μπορουμε να κανουμε νεα καριερα ??(Φατσουλα που θελει να γινει μανεκεν )
Αρέσει στα μέλη Sourya, Andreass66

Andreass66

# 9 στις 21/11/2018
author
Ανδρας / 52 / Σε σχέση
Γαλλία

Εννοειτε...οταν γινουν 20 ετων μπορειτε κατι να γινεται 

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από alisida

#7 Andre Οσες τα εχουμε μεγαλωσει,μπορουμε να κανουμε νεα καριερα ??(Φατσουλα που θελει να γινει μανεκεν )

Που είσαι ούπα μου;

nikoslambr

# 10 στις 21/11/2018
author
Ανδρας / 46 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 55

Συμφωνω με την κομμωτικη. Υπαρχουν πολλες/οι αλλα οσες/οι ειναι καλοι κανουν θραυση και μεσα στην κριση. Οταν ομως δουλεψεις να ειναι αλλου εστω σχετικα κοντα, οχι στο χωριο σου. ''Ουδεις προφητης στον τοπο του''.

Για τις σπουδες σε καμια περιπτωση δεν φερνουν πλεον εξασφαλιση ομως αξιζουν για σενα πρωτα απο ολα γιατι ανοιγει το μυαλο σου και αποκτας νεο τροπο να βλεπεις τα πραγματα. Επειδη ζεις σε τετοιο χωρο και εχεις υποχρεωσεις σκεψου τις σπουδες εξ αποστασεως. Το κανουν πολλοι ανθρωποι, σπουδαζουν απο μακρυα και πηγαινουν μονο για εξετασεις και παρουσιασεις. Ψαξτο αξιζει..
Αρέσει στο μέλος Valia2006

Rapunzel89

# 11 στις 22/11/2018
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 889
Για μενα καθαρα να κανεις μεταπτυχιακο στον Τουρισμο. Ξεκινησα κ εγω με προπτυχιακο ξενογλωσσης φιλολογιας,εμαθα κι αλλες 2-3 γλωσσες κ κατεληξα στον Τουρισμο-λογω γλωσσων το συνδιασα ετσι δλδ. Για Αγγλικη Φιλολογια δεν ξερω αλλα...βρε κουκλα μου πολυ τρεξιμο ειτε με ιδιαιτερα,ειτε με φροντιστηρια η κ με μεταφρασεις. Τα εχω κανει κ αυτα δλδ ηδη σαν φοιτητρια κ μπουχτησα. Περα απ το οτι πλεον ο Τουρισμος ειναι το αντικειμενο μου κ με "ερεθιζει" ταμαλα χαχα ειναι κατι που σχεδον ποτε δεν θα πεθανει ειδικα στην Ελλαδα (εκτος κ αν υπαρξει πόλεμος η μεγαλες φυσικες καταστροφες που ο τουριστας λογω φοβου θα αποφευγει να επισκεφθει). Τα 3 τελευταια χρονια εχουμε ρεκορ αφιξεων με ανοδικη πορεια. Αρχικα ειναι ενας τομεας που περιλαμβάνει πολλα ποστα ειτε στον τοπο σου ειτε σε αλλο τοπο (πχ σεζον σε νησι)...απο σερβιτορος σε beach bar, μεχρι manager ξενοδοχειου κλπ.. Δεν βαριέσαι ποτε γιατι κ ταξιδευεις ο ιδιος (αναλογα το ποστο), κ ερχεσαι κ σε επαφη με κοσμο. Κ υπαρχει κ διαρκης εξελιξη ( βλ. e-tourism) οπου μαθαινεις κ συ γτ συνεχως αλλαζουν τα GDS. Κ κοιταξε...μεχρι στιγμης υπαρχουν λιγοι καταρτισμενοι στον Τουρισμο (βλ. υπαρξη 4 δημοσιων μεταπτυχιακων). Σε αρκετες δουλειές με εχουν ζητησει, εγω τους λεω οχι κ ειναι ο μονος κλαδος που συμβαινει αυτο (btw αλλαξαν κ οι συμβασεις κ η μισθοδοσια απο τον συλλογο). Εχεις σκεφτει να πας στο οικονομικο τμημα ειτε αεροπορικής ειτε ταξιδιωτικων πρακτορειων? Δλδ ειναι κι αυτος ενας καλος συνδιασμος με το αρχικο σου πτυχιο κ με την προυπηρεσια σου στην τωρινη σου δουλεια. Ψαχνουν γενικα λογιστες σε τμηματα κρατησεων κ δεν βρίσκουν ευκολα. Σαν εναλλακτικη κ μονο αν τα βρεις σκουρα εχεις κ την κομμωτικη αλλα δεν θελει μονο αυτο. Για μενα καλυτερα να εκανες σεμιναρια κ για nail artist αλλα κ για make up artist η κ για spa κλπ. Τουλάχιστον να το εχεις ολοκληρωμένο γιατι κ εκει εχει πολυ χρημα... Ξερεις τι...περα απο την λογικη ασε κ το ονειρο σου να σε κατευθυνει. Βημα βημα κ δεν ξερεις ποτε που θα σε φτασει. Οποτε δες κ λιγο με την καρδια σου κ ρωτα τον εαυτο σου ωστε να εχεις την απαντηση που θελεις. Απλα πριν τα κανεις ολα αυτα να χεις καβατζα καποια χρηματα-εκει βρισκω την μονη λογικη που πρεπει να χρησιμοποιησεις. Κ αν ακουγα τοτε τους δικους μου που με ηθελαν κατι τελειως διαφορετικο τωρα θα ημουν ανεργη κ σε ψυχιατρειο με το επαγγελμα που μου κοζαραν... Χαχα
Αρέσει στο μέλος panagiotismp90

Rapunzel89

# 12 στις 22/11/2018
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 889
Ξεχασα να αναφερω οτι μπορεις να συνδιασεις τον Τουρισμο κ με την κομμωτικη. Ζητανε κ σε ξενοδοχεια που υπαρχουν εγκαταστασεις spa αλλα και σε μαγαζια τουριστικων προορισμων.

panagiotismp90

# 13 στις 22/11/2018
author
Ανδρας / 28 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 2.076
οτι η αγγλικη φιλολογια εχει αμεση αποκατασταση που το βρηκες γραμμενο?δεν ισχυει αυτο και δεν μπορει να γινει εκτος αν εννοεις τα φροντιστηρια που ειναι ηδηπεθαμενα σε ολες τις ειδικοτητες. Για μενα οπωσδηποτε πιασε κομμωτικη εστω σαν παρεργογιατι στην κομμωτικη πουλας αερα πχ ενα αντρικο κουρρεμα τελειωνει σε 5 λεπτα και παινεις 10 ευρω,για να παρεις 10 ευρω σαν καθηγητρια θα πρεπει να μιλας μια ωρα. Η κομμωτικη στανταρ λοιπον ειδικααν ειναι μονοπωλιο ή ολιγοπωλιο στο χωριο.

broomstick

# 14 στις 24/11/2018
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 2.463

χωρις να θελω να σε προσβαλλω..

https://www.youtube.com/watch?v=x0j2JUe8V0o&list=RDx0j2JUe8V0o&start_radio=1

Αρέσει στο μέλος Paralia48

erxomaitora

# 15 στις 29/11/2018
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Ευβοίας / Δροσιά
Απαντήσεις: 135

Λοιπόν .

33+2 (για το 20)+4 (σπουδές)+1-2 (πτυχίο)=40+...Έξοδα... (άδηλα) ...Εν τω μεταξύ ... το παιδί θα τελειώνει το δημοτικό και θα θέλει... Διάβασμα, παιγνίδια κλπ κλπ κλπΠεριπτώσεις 1 & 2 μάλλον άπιστα όνειρα.Η 3 παίζεται, αν και δεν φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα.Δεν πάμε στην 4 που έχει και άμεση επαγγελματική αποκατάσταση;;; ΚΑΛΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ!(μπορείς να αρχίσεις να δουλεύεις, χωριό είναι, τι ξέρουν από κομμωτική

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από MarilennaM

Έχουμε και λέμε..

Γυναίκα,33 ετών, παντρεμένη με ένα παιδί 2 ετών

Τόπος κατοικίας : πιο επαρχία δεν γίνεται -χωριό 2000 κατοίκων-

Σπουδές: τουριστικές επιχειρήσεις, κομμωτική-αισθητική

Εργάζεται : ως λογίστρια σε ιδιωτική εταιρεία

Σκέφτεται : 1.) να δώσει πανελλήνιες για αγγλική φιλολογία το 2020 (άμεση επαγγελματική αποκατάσταση)

2.) για δημοτικής εκπαίδευσης το 2020 ( παιδικό όνειρο)

3.) να κάνει μεταπτυχιακό στα τουριστικά με σκοπό ίσως επαγγελματικής αποκατάστασης στην πόλη ή στο εξωτερικό

4.) σεμινάρια να ξαναθυμηθεί την κομμωτική και να δουλέψει πλέον επαγγελματικά

Αποτέλεσμα των παραπάνω : χαμηλή αυτοπεποίθεση , φόβος για το μέλλον , θέλει να αλλάξει καριέρα επειδή πνίγεται, ΔΕΝ ΞΈΡΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΆΝΕΙ!!

Να ρωτήσει κάποιον ειδικό σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού ?

Υ.Γ. όσο χαζό και αν διαβάζετε το παραπάνω και δύσκολο για την σημερινή πραγματικότητα, ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ! δε ξέρω όμως τι ! πηρα προσφατα το proficiency, ξεκίνησα

ιδιαίτερα μαθήματα για την προετοιμασία των πανελληνιων αλλά κουράζομαι υπερβολικά απο το διάβασμα σε συνάρτηση με όλα τα άλλα.!

Θέλω τις γνώμες σας, καλο προαίρετα πάντα.!

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε