Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Ο " καλός " εαυτός μας, ο " κακός " εαυτός μας και ο ..εαυτός μας.

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Hrakleitos3

# 41 στις 4/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

πέταξες τη βόμβα της Λένας και φεύγεις...γίνε αναλυτικότερος παρακαλώ...

το λάικ είναι για το "καλώς ήλθες"

και αυτή είναι η βόμβα της Λένας :

https://www.youtube.com/watch?v=OB0xQrIg9Qg

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από ser_dra
Καλημέρα.
Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά απλα μια κουβέντα θα πώ. Κοινωνικοί Ρόλοι.

Ευχαριστώ.

sokolatakis

# 42 στις 4/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από syntrofissa-Klelia

g040.gif

Τι έπαθες κορίτσι;;

alisida

# 43 στις 4/12/2018
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.204
'Aρεσαν+: 0%

Για το θεμα υπομονη,θα πω το πως με εχω πιασει να λειτουργω : εχω γαιδουρινη υπομονη,ομως αν υπομεινω το ιδιο πραγμα για αρκετο καιρο,καποια στιγμη ξεσπαω αποτομα και φαινομαι παραλογη με αυτο το αποτομο ξεσπασμα .

Πχ:αν εχω υποφερει χρονια απο την πεθερα μου ( καμια σχεση,η - πρωην τωρα- πεθερα μου ηταν αγγελος) και ακουσω σε συζητηση τη λεξη πεθερα,ειμαι ικανη να με πιασει υστερια 

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από syntrofissa-Klelia

...φραγκοδιφραγκα :  αλλου ειμαι και πολυ κυρια και πολυ υπερανω ...αλλου... γινομαι και πολυ χαμηλου επιπεδου... 
αλλου εχω τεραστια αποθεματα υπομονης και κατανοησης .. κι αλλου ...  δε σηκωνω μυγα στο σπαθι μου και γινεται χαμος στο ισωμα...

και νομιζω δεν ειμαι η μονη...και ηθελα να μαθω αν το χει εξηγησει καποιος ομοιοπαθης...

Αρέσει στο μέλος Lena_7_

Andreass66

# 44 στις 4/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ναι ε??? δεν το εχω προσεξει κατι τετοιο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από alisida

Για το θεμα υπομονη,θα πω το πως με εχω πιασει να λειτουργω : εχω γαιδουρινη υπομονη,ομως αν υπομεινω το ιδιο πραγμα για αρκετο καιρο,καποια στιγμη ξεσπαω αποτομα και φαινομαι παραλογη με αυτο το αποτομο ξεσπασμα .

Πχ:αν εχω υποφερει χρονια απο την πεθερα μου ( καμια σχεση,η - πρωην τωρα- πεθερα μου ηταν αγγελος) και ακουσω σε συζητηση τη λεξη πεθερα,ειμαι ικανη να με πιασει υστερια 

Ndreee

# 45 στις 4/12/2018
author
Ανδρας / 45 / Παντρεμένος
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 216

Βοηθήστε με λίγο, μιας και δε το έχω και τόσο με τη φιλοσοφία... Η συμπεριφορά μας εξαρτάται από τη συμπεριφορά των άλλων απέναντί μας; Οκ, ναι, να το δεχθώ, ορισμένες φορές ισχύει... 

Αλλά τι; Αυτό το αναφέρετε ότι ισχύει πάντα; Δηλαδή ξεκινάμε με την παραδοχή ότι εμείς είμαστε καλοί και θα γίνουμε κακοί αν δεχθούμε κάποιο σχετικό ερέθισμα από το περιβάλλον μας; Σα πολύ εγωιστικό δεν είναι αυτό; Εμείς οι τέλειοι που απλά μας "αναγκάζουν" και μας ωθούν στις κακές συμπεριφορές και μας βγάζζουν τον άλλο μας εαυτό με το διαβολακι στον ώμο οι κακίες των άλλων; Και αν ισχύει αυτό, τις κακίες των άλλων ποιος της προκάλεσε; Κάποιος άλλος; Και αυτού του άλλου ποιος; Ένας ακόμα άλλος; Το κρύο; Η ζέστη; Σαν ένα φαύλο κύκλο το βλέπω όλο αυτό που προφανώς στο τέλος ο κύκλος θα καταλήξει πάλι σε εμάς... 
Είμαστε άνθρωποι. Αδύναμοι πολλές φορές να επιλέξουμε το σωστό, ακόμα και αν ξέρουμε ποιο είναι. Επιρρεπείς κάποιες φορές στα λάθη και στις κακές συμπεριφορές. Όλοι μας έχουμε τις καλές και τις κακές στιγμές μας. Για εμένα το σημαντικό είναι να προσπαθούμε οι καλές να είναι περισσότερες από τις κακές... Και να προσπαθούμε να μην αδικούμε τους γύρω μας, όντας κάποιες φορές ο κακός εαυτός μας...
Αρέσει στα μέλη anassa_, Konstantinos__73 και σε ακόμα 3 μέλη.

Lena_7_

# 46 στις 4/12/2018
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744

Και νομιζα οτι μονο εγω το ελεγα αυτο... εδω και καιρο 

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από anassa_

12:51

Ενδιαφέρουσα κ εξοφθαλμη αποδειξη στρεψοδικιας!!!

Βρε Ελεναλ εσυ βγαζεις τα μαύρα άσπρα παιδακι μου ...  

Υ.γ  νασαι καλα κε Χεπτ με τη "στρεψη" σου, ασχετες βέβαια οι δυο λέξεις ή μπορεί να μην είναι κ τόσο... αλλά μου θυμισες τη στρεψοδικια που κολλάει γάντι στα επιχειρηματα που αναπτύσσονται τελευταίως...

Αρέσει στο μέλος anassa_

Lena_7_

# 47 στις 4/12/2018
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από anassa_

12:51

Ενδιαφέρουσα κ εξοφθαλμη αποδειξη στρεψοδικιας!!!

Βρε Ελεναλ εσυ βγαζεις τα μαύρα άσπρα παιδακι μου ...  

Υ.γ  νασαι καλα κε Χεπτ με τη "στρεψη" σου, ασχετες βέβαια οι δυο λέξεις ή μπορεί να μην είναι κ τόσο... αλλά μου θυμισες τη στρεψοδικια που κολλάει γάντι στα επιχειρηματα που αναπτύσσονται τελευταίως...

Lena_7_

# 48 στις 4/12/2018
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Βρε μη την μπερδευετε και απο πανω...

δεν θα ξεμπερδεψουμε ποτεεε  

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Hrakleitos3
συμφωνώ με τη μπελ Έλενα,η σωστή διατύπωση θα ήταν "ανάλογη"...δες ποια φράση περιλαμβάνει όλα τα παραδείγματα που μπορεί να παραθέσει κάποιος...ακόμα και το παράδειγμα που έδωσες,καλύπτεται με το "ανάλογη" :

Η συμπεριφορά είναι αντιστρόφως ανάλογη με την συμπεριφορά του άλλου
Η συμπεριφορά είναι  ανάλογη με την συμπεριφορά του άλλου

Για να αποφευχθούν οι παρερμηνείες θα εξηγηθώ κι εγώ...σου ζητάω πχ να πάμε αύριο παρέα για κανό-καγιάκ στη λίμνη Πλαστήρα...
θα μου πεις : "εξαρτάται,αντιστρόφως ανάλογα με τον καιρό"(όσο χειρότερος είναι ο καιρός,τόσο μειώνονται οι πιθανότητες να πάμε)
ή απλά θα μου πεις "εξαρτάται,ανάλογα με τον καιρό"?(που συμπεριλαμβάνει και τον παραπάνω συλλογισμό στην παρένθεση)...
ποιο είναι πιο δόκιμο?αυτό νομίζω ήθελε να σου επισημάνει η μπελ...

Lena_7_

# 49 στις 4/12/2018
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Δεν βαζετε μυαλο...

λες και δεν ειδατε τι γινεται ε? 

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από Sivilla_I

Ωραία όλα αυτά

αλλά μπορεί να πάει και αντίστροφα (όπως λέει η Belezza)

πχ μεγαλώνει η κοιλιά της εγκύου = μεγαλώνει το βρέφος (ή και αυξάνει το βάρος της) κλπ

Απλώς εσυ επέλεξες να μιλήσεις για τα αντιστρόφως ανάλογα.

Την ιδια στιγμή που γεννιέται το αντιστρόφως ανάλογο, 

γεννιέται και το ανάλογο

και αντίστροφα

Red_Season

# 50 στις 4/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από Hrakleitos3

πέταξες τη βόμβα της Λένας και φεύγεις...γίνε αναλυτικότερος παρακαλώ...

το λάικ είναι για το "καλώς ήλθες"

και αυτή είναι η βόμβα της Λένας :

https://www.youtube.com/watch?v=OB0xQrIg9Qg

Οι άνθρωποι "παίζουν"- υποδύονται τους ρόλους που τους ορίζει η κοινωνία. Πόσο πιο σαφής να γίνει; 

elenal12

# 51 στις 4/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:Σχόλιο # 23 από anassa_12:51

Ενδιαφέρουσα κ εξοφθαλμη αποδειξη στρεψοδικιας!!! Βρε Ελεναλ εσυ βγαζεις τα μαύρα άσπρα παιδακι μου ... 

Υ.γ νασαι καλα κε Χεπτ με τη "στρεψη" σου, ασχετες βέβαια οι δυο λέξεις ή μπορεί να μην είναι κ τόσο... αλλά μου θυμισες τη στρεψοδικια που κολλάει γάντι στα επιχειρηματα που αναπτύσσονται τελευταίως...

Καμμια στρεψοδικια. Εξεφρασα καθαρά δική μου άποψη, και εξήγησα τι εννοούσα, όπως μου ζητήθηκε.

Εθιξα κανέναν?? Ενόχλησα? 

Παράθεση:Σχόλιο # 24 από anassa_

Βελεζ παραμενεις φυτό ναμπερ ουαν την τρως την Ελεναλ που είναι ο Παναγιώτης να σε καμαρωσει Νωρίς δεν είναι γι ευχές κορίτσια; Εγώ προς το παρον θα πω με γεια για τις μπότες κ τα νύχια σας ... κ να μπουμε σε νηστεία αντιπαραθέσεων για τις αντιπαραθέσεις

Δε θυμάμαι να έχω συμμετάσχει σε κανένα διαγωνισμό φυτών, για να μπορεί κάποιος να με προσπεράσει και να με φάει. 

Φυσικα, αυτή ήταν η άποψη σου, δε σημαίνει ότι ισχύει. 

Η κοπέλα μου ζήτησε να εξηγηθώ κι αυτό εκανα.

Δε διάβασα πουθενά να διαφωνεί ή να εκφράζει κάτι διαφορετικό. 

θεση:Σχόλιο # 26 από Hrakleitos3 

συμφωνώ με τη μπελ Έλενα,η σωστή διατύπωση θα ήταν "ανάλογη"...δες ποια φράση περιλαμβάνει όλα τα παραδείγματα που μπορεί να παραθέσει κάποιος...ακόμα και το παράδειγμα που έδωσες,καλύπτεται με το "ανάλογη" :Η συμπεριφορά είναι αντιστρόφως ανάλογη με την συμπεριφορά του άλλουΗ συμπεριφορά είναι ανάλογη με την συμπεριφορά του άλλουΓια να αποφευχθούν οι παρερμηνείες θα εξηγηθώ κι εγώ...σου ζητάω πχ να πάμε αύριο παρέα για κανό-καγιάκ στη λίμνη Πλαστήρα...θα μου πεις : "εξαρτάται,αντιστρόφως ανάλογα με τον καιρό"(όσο χειρότερος είναι ο καιρός,τόσο μειώνονται οι πιθανότητες να πάμε)ή απλά θα μου πεις "εξαρτάται,ανάλογα με τον καιρό"?(που συμπεριλαμβάνει και τον παραπάνω συλλογισμό στην παρένθεση)...ποιο είναι πιο δόκιμο?αυτό νομίζω ήθελε να σου επισημάνει η μπελ...

Εξεφρασα προσωπική άποψη,, το τόνισα και στα προηγούμενα μου σχόλια. Δε σημαίνει ότι ισχύει γενικότερα, αλλά μόνο για τη δική μου κόσμο θεωρία. 

Εξήγησα απλά το συλλογισμό μου, ο οποίος από τη δική μου σκοπιά,, έβλεπε την "αντιστρόφως ανάλογη" θεωρία. Δεν αντιλέγω ότι θα μπορούσε να είναι και ανάλογη,, αλλά εξήγησα πως το είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα το Α.Α.

Παράθεση:Σχόλιο # 28 από Sivilla_I

Ωραία όλα αυτά αλλά μπορεί να πάει και αντίστροφα (όπως λέει η Belezza) πχ μεγαλώνει η κοιλιά της εγκύου = μεγαλώνει το βρέφος (ή και αυξάνει το βάρος της) κλπ Απλώς εσυ επέλεξες να μιλήσεις για τα αντιστρόφως ανάλογα.Την ιδια στιγμή που γεννιέται το αντιστρόφως ανάλογο, γεννιέται και το ανάλογο και αντίστροφα

Δε θα διαφωνισω. Απλά ναι, επέλεξα να μιλήσω για αντιστρόφως ανάλογα , καθώς αυτή ήταν η θεωρία και ο συλλογισμός μου. Τίποτα παραπάνω.

ΥΓ. Ντρεε, Η Χ συμπεριφορά είναι Χ συμπεριφορά . Δεν την καθόρισα, καθώς ο καθένας αντιδράει διαφορετικά. Δεν ανέφερα πουθενά τη λέξη "πάντα", απλά εξέφρασα άποψη. Δε σημαίνει ότι αυτό θα ισχύει. Επίσης, δε χαρακτήρισα τους ανθρώπους ως καλούς ή κακούς, απλά ερμήνευσα μια συμπεριφορά και τα αίτια της.

Το παράδειγμα. 

Κάνει ζέστη.. Ζέσταινεσαι.. Εξήγησα ότι έχει ως αίτιο τη μείωση της αντοχής του οργανισμού στη ζεστη. 

Δεν υπήρξε καμμια στρεψοδικια. 

Σταματάω εδώ, έχω εξηγηθεί θαρρω, αρκετά, και δε χρειάζεται να συνεχιστεί. 

tangerinedream

# 52 στις 4/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...καλά κάνω λάϊκ αλλά μη νομίζεις ότι τα διαβάζω και όλα...βαριέμαι απίστευτα...γενικά...απλά θεωρώ σίγουρο ότι οι θέσεις σου είναι μάλλον δυνατές οπότε κερδίζω λίγο χρόνο και κανένα εγκεφαλικό κύτταρο...όχι ότι συμβαίνει και πολυ συχνά βέβαια-που τέτοια τύχη!!! ...αλλά όταν είμαι τυχερός και μου κάθεται καλά, γλυτώνω μερικές δεκάδες...καίγονται που καίγονται μόνα τους άς μην τα ενθαρρύνουμε κιόλας, έτσι μικρή μας; :-) χοχοχοχοχοχοχοοο & χο...

elenal12

# 53 στις 4/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κολακεύομαι από την εμπιστοσύνη σου ... 

... Αλλά θα προτιμούσα να με διάβαζες.. 

Έτσι θεωρώ ότι είναι το δίκαιο..

ΥΓ. Ευχήσου να μην έχω γράψει τίποτα που να μη συμφωνείς, θα ήταν άδικο. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 52 από tangerinedream

...καλά κάνω λάϊκ αλλά μη νομίζεις ότι τα διαβάζω και όλα...βαριέμαι απίστευτα...γενικά...απλά θεωρώ σίγουρο ότι οι θέσεις σου είναι μάλλον δυνατές οπότε κερδίζω λίγο χρόνο και κανένα εγκεφαλικό κύτταρο...όχι ότι συμβαίνει και πολυ συχνά βέβαια-που τέτοια τύχη!!! ...αλλά όταν είμαι τυχερός και μου κάθεται καλά, γλυτώνω μερικές δεκάδες...καίγονται που καίγονται μόνα τους άς μην τα ενθαρρύνουμε κιόλας, έτσι μικρή μας; :-) χοχοχοχοχοχοχοοο & χο...

MadameShuShu40

# 54 στις 4/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εσχάτως είμαι τρομερά υπομονετική όταν πάω σε δουλειά, σε υπηρεσίες κλπ κλπ.

Χαμογελάω, είμαι ευγενική, παραχωρω την σειρά μου στην ουρά, όταν μου ζητησει κάποιος, εξίσου ευγενικά, δίνω λεπτομερείς περιγραφές, σε ανθρώπους που ψάχνουν οτιδήποτε, ακόμα και λίρες,και αποφεύγω φωνές κλπ κλπ γιατί δεν αντέχω τις ημικρανίες που προκυπτουν.

Προς το παρόν!!!

The-Devil-Reloaded

# 55 στις 4/12/2018
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Ν. Καβάλας / Εκτός Ελλάδας
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 14

στου κουφου την πορτα παρε την πορτα και φυγε 

Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από elenal12

Ενδιαφέρουσα κ εξοφθαλμη αποδειξη στρεψοδικιας!!! Βρε Ελεναλ εσυ βγαζεις τα μαύρα άσπρα παιδακι μου ... 

Υ.γ νασαι καλα κε Χεπτ με τη "στρεψη" σου, ασχετες βέβαια οι δυο λέξεις ή μπορεί να μην είναι κ τόσο... αλλά μου θυμισες τη στρεψοδικια που κολλάει γάντι στα επιχειρηματα που αναπτύσσονται τελευταίως...

Καμμια στρεψοδικια. Εξεφρασα καθαρά δική μου άποψη, και εξήγησα τι εννοούσα, όπως μου ζητήθηκε.

Βελεζ παραμενεις φυτό ναμπερ ουαν την τρως την Ελεναλ που είναι ο Παναγιώτης να σε καμαρωσει Νωρίς δεν είναι γι ευχές κορίτσια; Εγώ προς το παρον θα πω με γεια για τις μπότες κ τα νύχια σας ... κ να μπουμε σε νηστεία αντιπαραθέσεων για τις αντιπαραθέσεις

Δε θυμάμαι να έχω συμμετάσχει σε κανένα διαγωνισμό φυτών, για να μπορεί κάποιος να με προσπεράσει και να με φάει. 

συμφωνώ με τη μπελ Έλενα,η σωστή διατύπωση θα ήταν "ανάλογη"...δες ποια φράση περιλαμβάνει όλα τα παραδείγματα που μπορεί να παραθέσει κάποιος...ακόμα και το παράδειγμα που έδωσες,καλύπτεται με το "ανάλογη" :Η συμπεριφορά είναι αντιστρόφως ανάλογη με την συμπεριφορά του άλλουΗ συμπεριφορά είναι ανάλογη με την συμπεριφορά του άλλουΓια να αποφευχθούν οι παρερμηνείες θα εξηγηθώ κι εγώ...σου ζητάω πχ να πάμε αύριο παρέα για κανό-καγιάκ στη λίμνη Πλαστήρα...θα μου πεις : "εξαρτάται,αντιστρόφως ανάλογα με τον καιρό"(όσο χειρότερος είναι ο καιρός,τόσο μειώνονται οι πιθανότητες να πάμε)ή απλά θα μου πεις "εξαρτάται,ανάλογα με τον καιρό"?(που συμπεριλαμβάνει και τον παραπάνω συλλογισμό στην παρένθεση)...ποιο είναι πιο δόκιμο?αυτό νομίζω ήθελε να σου επισημάνει η μπελ...

Εξεφρασα προσωπική άποψη,, το τόνισα και στα προηγούμενα μου σχόλια. Δε σημαίνει ότι ισχύει γενικότερα, αλλά μόνο για τη δική μου κόσμο θεωρία. 

Εξήγησα απλά το συλλογισμό μου, ο οποίος από τη δική μου σκοπιά,, έβλεπε την "αντιστρόφως ανάλογη" θεωρία. Δεν αντιλέγω ότι θα μπορούσε να είναι και ανάλογη,, αλλά εξήγησα πως το είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα το Α.Α.

Ωραία όλα αυτά αλλά μπορεί να πάει και αντίστροφα (όπως λέει η Belezza) πχ μεγαλώνει η κοιλιά της εγκύου = μεγαλώνει το βρέφος (ή και αυξάνει το βάρος της) κλπ Απλώς εσυ επέλεξες να μιλήσεις για τα αντιστρόφως ανάλογα.Την ιδια στιγμή που γεννιέται το αντιστρόφως ανάλογο, γεννιέται και το ανάλογο και αντίστροφα

Δε θα διαφωνισω. Απλά ναι, επέλεξα να μιλήσω για αντιστρόφως ανάλογα , καθώς αυτή ήταν η θεωρία και ο συλλογισμός μου. Τίποτα παραπάνω.

ΥΓ. Ντρεε, Η Χ συμπεριφορά είναι Χ συμπεριφορά . Δεν την καθόρισα, καθώς ο καθένας αντιδράει διαφορετικά. Δεν ανέφερα πουθενά τη λέξη "πάντα", απλά εξέφρασα άποψη. Δε σημαίνει ότι αυτό θα ισχύει. Επίσης, δε χαρακτήρισα τους ανθρώπους ως καλούς ή κακούς, απλά ερμήνευσα μια συμπεριφορά και τα αίτια της.

Το παράδειγμα. 

Κάνει ζέστη.. Ζέσταινεσαι.. Εξήγησα ότι έχει ως αίτιο τη μείωση της αντοχής του οργανισμού στη ζεστη. 

anassa_

# 56 στις 4/12/2018
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 3.136

Αφου σεβόμαστε τις απόψεις παλι καλά. 

Μόνο που στα μαθηματικά  δεν χωρούν απόψεις τα ποσά ή ανάλογα είναι ή αντιστροφως ανάλογα. 

Οταν κάποιος το γνωρίζει κ εκ παραδρομής  έγραψε το ανάποδο, οταν επιμένει με επιχειρήματα σαθρα, χωρίς να παραδεχθεί ότι κατά λάθος, του ξέφυγε τελος πάντων, είναι στρεψοδικια .

Όταν δεν μπορεί να το κατανοησει είναι... κάτι άλλο. 

Περί φυτού: 

Κάνω χιούμορ με την Βell επειδή ήταν μέχρι που ήρθες το πιο έξυπνο μικρό μας, τώρα υποτίθεται θα ειχαμε δύο.  Αλλά αφού εχεις κενα ο τίτλος θα περιμένει δεν πειράζει μόλις τελειωσεις το φροντιστήριο άλγεβρας θα τον ζητησεις μόνη σου.! 

Μαλλιοκουβαρα το γαϊτανάκι όντως.

Καλά Χριστούγεννα Ελεναλ. 

Τέλος Παυλου.---   

Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από elenal12

Το παράδειγμα. 

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Lena_7_

Hrakleitos3

# 57 στις 4/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ένας μεγάλος σοφός,που μετά από 20 χρόνια διαλογισμού,νηστείας και προσευχής στο Θιβέτ αποφάσισε να επιστρέψει στα εγκόσμια και να φωτίσει τις ψυχές που μπαίνουν στο φόρουμ,είχε παραθέσει αυτό το βιντεάκι πριν λίγες εβδομάδες..."Ηράκλειτος" θαρρώ είναι το όνομά του

https://www.youtube.com/watch?v=EMQQc-lnDu4

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από Ndreee

Βοηθήστε με λίγο, μιας και δε το έχω και τόσο με τη φιλοσοφία... Η συμπεριφορά μας εξαρτάται από τη συμπεριφορά των άλλων απέναντί μας; Οκ, ναι, να το δεχθώ, ορισμένες φορές ισχύει... 

Αλλά τι; Αυτό το αναφέρετε ότι ισχύει πάντα; Δηλαδή ξεκινάμε με την παραδοχή ότι εμείς είμαστε καλοί και θα γίνουμε κακοί αν δεχθούμε κάποιο σχετικό ερέθισμα από το περιβάλλον μας; Σα πολύ εγωιστικό δεν είναι αυτό; Εμείς οι τέλειοι που απλά μας "αναγκάζουν" και μας ωθούν στις κακές συμπεριφορές και μας βγάζζουν τον άλλο μας εαυτό με το διαβολακι στον ώμο οι κακίες των άλλων; Και αν ισχύει αυτό, τις κακίες των άλλων ποιος της προκάλεσε; Κάποιος άλλος; Και αυτού του άλλου ποιος; Ένας ακόμα άλλος; Το κρύο; Η ζέστη; Σαν ένα φαύλο κύκλο το βλέπω όλο αυτό που προφανώς στο τέλος ο κύκλος θα καταλήξει πάλι σε εμάς... 
Είμαστε άνθρωποι. Αδύναμοι πολλές φορές να επιλέξουμε το σωστό, ακόμα και αν ξέρουμε ποιο είναι. Επιρρεπείς κάποιες φορές στα λάθη και στις κακές συμπεριφορές. Όλοι μας έχουμε τις καλές και τις κακές στιγμές μας. Για εμένα το σημαντικό είναι να προσπαθούμε οι καλές να είναι περισσότερες από τις κακές... Και να προσπαθούμε να μην αδικούμε τους γύρω μας, όντας κάποιες φορές ο κακός εαυτός μας...

Hrakleitos3

# 58 στις 4/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

πάσα για απάντηση έκανα,ώστε να κερδίσει άλλο ένα μέλος το φόρουμ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 50 από Red_Season

Οι άνθρωποι "παίζουν"- υποδύονται τους ρόλους που τους ορίζει η κοινωνία. Πόσο πιο σαφής να γίνει; 

Heptamer

# 59 στις 4/12/2018
author
Ανδρας / 41 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.538

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από anassa_

Εγω δε βλεπω πουθενα παραπλανητικα επιχειρηματα...

Οι λεξεις στρεψη και στρεψοδικια ειναι ασχετες καλη μου.

Εκανα χρηση της λεξης στρεψη με την εννοια της κατευθυνσηςτης στοχευσης προς κατι.

Χαιρομαι που σου ηρθε βολικη για να εξαγαγεις εξισου βολικα συμπερασματα.

Red_Season

# 60 στις 4/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 58 από Hrakleitos3

πάσα για απάντηση έκανα,ώστε να κερδίσει άλλο ένα μέλος το φόρουμ...

Όποιος θέλει γράφει 24/7. Είναι προαιρετική η συμμετοχή. Αν και τα πολύ νέα μέλη θέλουν προσοχή όντως! 

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.