Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ψευτικος κοσμος

Σελίδα : 1

mhxanikos1987

# 1 στις 6/12/2018
author
Ανδρας / 31 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 26
'Aρεσαν+: 0%

ψευτικος κοσμος

γεια σας εχετε αναρωτηθεί ποτε ότι ζειτε σε ψευτικο κοσμο?

δηλαδή θελω να πω ότι οι πιο πολλοι από εμας προσπαθιουμε να δειξουμε ότι ειμαστε ψυχολογικα καλα ενώ δεν ειμαστε καθολου λογω πολλων προβλημάτων που υπαρχουν στην σημερινη κοινωνια...
Αρέσει στα μέλη alisida, autumn11 και σε ακόμα 1 μέλος.

Aggelo

# 2 στις 6/12/2018
author
Ανδρας / 49 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 6.567

Φιλε μου δεν ζω ουτε στην πλανη,ουτε στο ροζ συννεφάκι...ουτε εχω παραισθησεις...ζω στον

πραγματικο κοσμο με οτι συνεπαγεται...... και ουτε γουσταρω να παραμυθιαζομαι

απο μονος μου...ουτε απο τους αλλους

Μια ερωτηση η κοινωνια πριν 15 - 20 χρονια δεν ειχε προβληματα......σημερα

μονο υπαρχουν ?

αλλα ξεχασα τα καναλια τοτε δεν ασχολιοντουσαν με τη δυστυχια και τα προβληματα

του κοσμου δεν ειχαν αναγκη να πουλησουν συναισθημα για να κονομησουν......

ζουσαν στην μεθη του lifestyle και κονομαγαν αδρα απ αυτους που σημερα

αποκαλουν διεφθαρμενους...τοτε ομως πηγαινανε χερι-χερι

σαν ερωτευμενα νεουδια......και στο ξαφνικο εδω και μερικα

χρονια μας βορβαδιζουν με δυστυχια...τα βλεπει ο αλλος τρωει φρικη...

Απο τη αλλη μερικοι βολευονται με την αποψη οτι εφ οσον ο κοσμος ειναι ψευτικος

η διεφθαρμενος κτλ. γιατι να προσπαθησω ...ας αραξω να πινω κοφαρα ολη μερα

και να πουλαω ιδεολογια......

Αρέσει στα μέλη somebody961, Persefoni__ και σε ακόμα 1 μέλος.

Sourya

# 3 στις 6/12/2018
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 1.621

30 χρονων και σκεφτεσαι ετσι; Τι να πουμε κι εμεις;Δυσκολη η ζωη φιλαρακι,υπαρχουν μερες που εισαι χαρουμενος αλλα και μερες δυστυχιας. Αλλες φορες με παρεα ,αλλες μονος. Σε κουραζει αλλα εχει και την γλυκα της .Δεν φταιει αυτη αν αισθανεσαι ετσι,σηκω και παρε την στα χερια σου.Ολα μπορεις να τα ξεπερασεις μην σε παιρνει απο κατω.

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: 8d7dd13919fbb7c25c6d81c50a672a0b.jpg (126KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 107 φορές
Αρέσει στα μέλη somebody961, kyriakos54 και σε ακόμα 3 μέλη.

alisida

# 4 στις 6/12/2018
author
Γυναίκα / 48 / Σε σχέση
Γαλλία
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 3.185

Υπαρχει ο,τι βλεπουμε και ο,τι μας επηρεαζει χωρις να το βλεπουμε

...Τιποτε ψευτικο,δυστυχως ή ευτυχως ολα ειναι αληθινα 

...Ας κανουμε το καλυτερο πρωτα για τον εαυτο μας να ειμαστε καλα εσω-εξω για να μπορουμε και για τους γυρω μας

...Φιλτρακια πολλα χρειαζονται γτι χωρις αυτα χανομαστε ..

.Α!!Και ψυχραιμια,δυναμη,διαβασμα,ενημερωση,ματια και στην πλατη ..

.Εργασια,ταξιδακια ή εστω εκδρομουλες,χαλαρωση,ματιες και χειρα βοηθειας στον διπλανο μας και...

Καλημερα στη φατσουλα μας καθε πρωι στον καθρεφτη ...

(Φατσουλα που αγαπα την αληθινη ζωη,αν δεν μπορεσει να καθαρισει τον κοσμο ,τουλαχιστον φροντιζει να μην τον λερωσει περισσοτερο)

Αρέσει στα μέλη Andreass66, somebody961 και σε ακόμα 4 μέλη.

nikoslambr

# 5 στις 6/12/2018
author
Ανδρας / 46 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 55

Εδω ταιριαζει ο ''γυαλινος κοσμοσ'' του στελιου καζαντζιδη

_Bellezza_

# 6 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 26 / Παντρεμένη
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.583

Ο κοσμος εχει πολλες εκφανσεις.

Μέρος του πχ ειναι τα σοσιαλ μίντια, στα οποια ο καθενας παρουσιαζει, οποια εικονα της ζωης του θελει. 

Ομως και εκεί εξαρταται απο εμας, εαν θα "αγοραζουμε" αυτο που μας "πουλανε" .

Επισης στην καθημερινοτητα πρεπει να υπαρχει και λιγο διπλωματια με την καλυτερη δυνατη εννοια του ορου. 

Σε επαγγελματικο επιπεδο δεν γινεται να κουβαλας τα προβληματα της ζωης, γιατι μπαινεις μεσα σε εναν ρολο και πρεπει να ανταποκρινεσαι στα καθηκοντα.

Σε γνωστους δεν θα κατσεις να αναλυσεις τα προβληματα σου, γιατι ισως να μην τους ενδιαφερουν και πολυ πιθανον να μην ωφεληθεις καθολου.

Ανοιγομαστε επιλεκτικα σε οικογενεια, συγγενείς, φιλους, συντροφο και οχι στον καθενα.

Προσωπικα επιλεγω να μοιραστω σκοτουρα και νταλκα μονο, εαν ειμαι σιγουρη, πως θα ακουσω κατι, που θα με ωφελησει, θα βαλει την σκεψη μου σε αλλους δρομους, θα μου δωσει πρακτικη λυση κλπ.

Δεν αισθανομαι την αναγκη, να συζηταω τα θεματα μου με τον καθενα.

Αντεχω τα προβληματα και τα λαθη, που εχω κανει.

Πολλοι μου λενε, οτι ειμαι εκ φυσεως εξω καρδια.

Δεν μ αρεσει να μιζεριαζω, να φοραω το προσωπειο της δυστυχους κορασιδος που χτυπηθηκε απο την μερα (λολ), αλλα να ειμαι αξιοπρεπης, να χαιρομαι την καθε μερα και να χαμογελαω στην ζωη, της οποια εχω κερδισει τον σεβασμο. 

Κατα τα αλλα ο κόσμος ειναι φρικτα αληθινός, αρκει κανείς να βγει στον δρομο να δει άστεγους, χρηστες, ζητιανους, χηρες, ορφανα, στα νοσοκομεια αρρωστους και παει λεγοντας. 

Ολοι εχουμε δικαιωμα να αισθανομαστε θλιμενοι και δυστυχεις ακομη και με το πιο μικρο πραγμα, ειναι καλο ομως να σκεφτούμε, εαν αξιζει να εχουμε μόνιμα στο προσωπο μας καρφιτσωμενη την θλιψη και κατα ποσο μας ωφελει αυτη η σταση.

Αρέσει στα μέλη Red_Season, somebody961 και σε ακόμα 6 μέλη.

Sivilla_I

# 7 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 48 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Απαντήσεις: 1.098
Κόσμοι υλικοί που μπορείς να απολαύσεις

κόσμοι υλικοί που εξαχνώνονται σε μια εκπνοή
                                                        και

Κόσμοι ιδεών πιο απτοί και απο την ύλη
τη μοριακή
κόσμοι κβαντικοί που γιγαντώνονται
και υλοποιούνται απο ανθρώπινα χέρια
ή και μόνο απο μια σκέψη
ή μια ανάμνηση.

---              
Είπε κάποτε Ο Αριστομένης Προβελέγγιος σε συνέντευξη του Στάθη Τσαγκαρουσιάνου:
Η φύση είναι ανελέητη, αλλά ο πολιτισμένος κόσμος όχι, (όχι ο υποκριτικά λεγόμενος πολιτισμένος). Ο πολιτισμός είναι γεμάτος έλεος και συστήματα που μας βοηθούν να ξεπεράσουμε την αγριότητα της ζωής. Η ζωή παράγεται για να τροφοδοτήσει τον πόνο και τον θάνατο. Σκοτώνει για να πάει ένα βήμα μπροστά. Είναι παγίδα του πόθου και της σεξουαλικής φαντασίας 

---
Δεν υπάρχουν ψεύτικοι κόσμοι
Υπάρχουν πλαστοί και φαντασιακοί κόσμοι
αμφισβητούμενοι κόσμοι
εικονικοί και σχηματισμένοι σε ποικίλους συνδυασμούς διαστάσεων κόσμοι.
              Όλοι τους πονήματα του ανθρώπινου νου                                  

Hrakleitos3

# 8 στις 7/12/2018
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βουλιαγμένη
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 500

είσαι σίγουρα μόνο 26 ετών?

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από _Bellezza_

Ο κοσμος εχει πολλες εκφανσεις.

Μέρος του πχ ειναι τα σοσιαλ μίντια, στα οποια ο καθενας παρουσιαζει, οποια εικονα της ζωης του θελει. 

Ομως και εκεί εξαρταται απο εμας, εαν θα "αγοραζουμε" αυτο που μας "πουλανε" .

Επισης στην καθημερινοτητα πρεπει να υπαρχει και λιγο διπλωματια με την καλυτερη δυνατη εννοια του ορου. 

Σε επαγγελματικο επιπεδο δεν γινεται να κουβαλας τα προβληματα της ζωης, γιατι μπαινεις μεσα σε εναν ρολο και πρεπει να ανταποκρινεσαι στα καθηκοντα.

Σε γνωστους δεν θα κατσεις να αναλυσεις τα προβληματα σου, γιατι ισως να μην τους ενδιαφερουν και πολυ πιθανον να μην ωφεληθεις καθολου.

Ανοιγομαστε επιλεκτικα σε οικογενεια, συγγενείς, φιλους, συντροφο και οχι στον καθενα.

Προσωπικα επιλεγω να μοιραστω σκοτουρα και νταλκα μονο, εαν ειμαι σιγουρη, πως θα ακουσω κατι, που θα με ωφελησει, θα βαλει την σκεψη μου σε αλλους δρομους, θα μου δωσει πρακτικη λυση κλπ.

Δεν αισθανομαι την αναγκη, να συζηταω τα θεματα μου με τον καθενα.

Αντεχω τα προβληματα και τα λαθη, που εχω κανει.

Πολλοι μου λενε, οτι ειμαι εκ φυσεως εξω καρδια.

Δεν μ αρεσει να μιζεριαζω, να φοραω το προσωπειο της δυστυχους κορασιδος που χτυπηθηκε απο την μερα (λολ), αλλα να ειμαι αξιοπρεπης, να χαιρομαι την καθε μερα και να χαμογελαω στην ζωη, της οποια εχω κερδισει τον σεβασμο. 

Κατα τα αλλα ο κόσμος ειναι φρικτα αληθινός, αρκει κανείς να βγει στον δρομο να δει άστεγους, χρηστες, ζητιανους, χηρες, ορφανα, στα νοσοκομεια αρρωστους και παει λεγοντας. 

Ολοι εχουμε δικαιωμα να αισθανομαστε θλιμενοι και δυστυχεις ακομη και με το πιο μικρο πραγμα, ειναι καλο ομως να σκεφτούμε, εαν αξιζει να εχουμε μόνιμα στο προσωπο μας καρφιτσωμενη την θλιψη και κατα ποσο μας ωφελει αυτη η σταση.

Αρέσει στο μέλος _Bellezza_

Andreass66

# 9 στις 7/12/2018
author
Ανδρας / 52 / Σε σχέση
Γαλλία
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 398

Μου θυμιζεις το matrix...ελπιζω να μην εισαι επηρεασμενος απο κει

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από mhxanikos1987

ψευτικος κοσμος

δηλαδή θελω να πω ότι οι πιο πολλοι από εμας προσπαθιουμε να δειξουμε ότι ειμαστε ψυχολογικα καλα ενώ δεν ειμαστε καθολου λογω πολλων προβλημάτων που υπαρχουν στην σημερινη κοινωνια...

Αρέσει στο μέλος alisida
Που είσαι ούπα μου;

equinox_

# 10 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 56 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 621

Παράθεση:

Σχόλιο # 3 από Sourya

30 χρονων και σκεφτεσαι ετσι; Τι να πουμε κι εμεις;Δυσκολη η ζωη φιλαρακι,υπαρχουν μερες που εισαι χαρουμενος αλλα και μερες δυστυχιας. Αλλες φορες με παρεα ,αλλες μονος. Σε κουραζει αλλα εχει και την γλυκα της .Δεν φταιει αυτη αν αισθανεσαι ετσι,σηκω και παρε την στα χερια σου.Ολα μπορεις να τα ξεπερασεις μην σε παιρνει απο κατω.

''και αν η ζωη σε φτανει στα ορια, το κανει για ενα λογο: για να τα ξεπερασεις...''

πόσοι τα ξεπερνούν; ξέρουμε πώς;

τι φταίει τότε για την σημερινή κατάσταση γενικώς στον κόσμο, αλλά και του καθένα προσωπικά, αν τα ξεπερνάγαμε;

εχεις πει σε ενα δικο σου θεμα -

''μαθαμε να φροντιζουμε το σωμα μας το τι θα φορεσουμε ,τι θα φαμε αλλα δεν μαθαμε να φροντιζουμε την ψυχη μας . Απο εκει πιστευω ξεκινουν ολα τα ασχημα στη ζωη μας''

Πιστεύω πως, αυτή τη φροντίδα, στην πλειοψηφία μας έχουμε παραλείψει,

έχουμε αφήσει απεριποίητο το εσωτερικό μας κόσμο, χωρίς τα ''ωραία του ρούχα'' και ..ατάιστο

και πως αυτό αφορά το εδώ θέμα.

Οι ψυχές μας νοσούν, είναι η αλήθεια και φαινεται, όσο και να αποφεύγουμε να μιλάμε για αυτές.

Και αποφεύγουμε, επειδη πονούν.

Φροντίζουμε με φάρμακα, εξαρτίσεις ή άλλους τρόπους να γιατρεύουμε - σώματα, να κοιμίσουμε τον νου μας ή να φοράμε τη μάσκα του άπονου, του θετικού, του ευχάριστου ανθρώπου, αλλά - μόνο η ψυχή ξέρει πώς αισθάνεται... και τα νέα παιδιά, που έχουν πιο ευαίσθητα απο εμάς, αισθητήρια.

Και, πώς να την πιάσεις στα χέρια, τη ζωή-ψυχη, όταν την παραμελείς και δεν δίνεις σημασία σε αυτά, συνέχεια;

30 χρονων, και καλα κάνει που αναρωτιέται... εμείς, η προηγούμενη γενιά, τι κάναμε αφού δεν αναρωτιόμασταν στα 30 μας;

Δημιουργήσαμε-ζήσαμε σε ένα '' πλαστικό'' κοσμο-περιβάλλον και έπρεπε να φτάσουμε τα 50 για να συνειδητοποιήσουμε αυτά, όταν - ίσως και - ήταν αργά για πολλούς, αλλα και για τις επόμενες γενιές.

Το ο,τι είναι ψεύτικο στο δικό μας κόσμο, το ο,τι είναι άστατο, σάπιο - θα το καταστρέψουν και το καταστρέφουν ήδη τα παιδιά μας. Και καλά κανουν!

Αρέσει στα μέλη Sourya, somebody961 και σε ακόμα 1 μέλος.

_Bellezza_

# 11 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 26 / Παντρεμένη
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.583

26 κλειστά απο το φθινοπωρο. 

Πόσο με κανεις?

alisida

# 12 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 48 / Σε σχέση
Γαλλία

#10 equinox :εμείς, η προηγούμενη γενιά, τι κάναμε αφού δεν αναρωτιόμασταν στα 30 μας;

Φιλη μας, και οσοι αναρωτιομασταν στα 30 μας και σχεσδιαζαμε τη ζωη μας συμφωνα με τις τοτε συνθηκες ,δυστυχως πεσαμε απο τα συννεφα ..

.Η κριση κατεστρεψε ο,τι ειχαμε ξεκινησει να δημιουργουμε πριν καν το ολοκληρωσουμε ...

Τι να πουμε στα παιδια μας ?

Να προσπαθησουν οπως κι εμεις ?

Η απαντηση ειναι : κι εσυ τι καταφερες που προσπαθησες ?... .

..Λεω στα παιδια μου μονο να σκεφτουν καλα τι γουσταρουν να κανουν και χωρις προτυπα να φτιαξουν τη δικη τους ζωη

...(Με την ελπιδα να σταθουν και τυχερα χρειαζεται η ρημαδα η τυχη πολλες φορες)

Αρέσει στα μέλη somebody961, equinox_

Andreass66

# 13 στις 7/12/2018
author
Ανδρας / 52 / Σε σχέση
Γαλλία
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 398

τελευταια πολλες 25+ εχουν προχωρημενο τροπο σκεψης...μαλλον απο εμπειρια.

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Hrakleitos3

είσαι σίγουρα μόνο 26 ετών?

Αρέσει στο μέλος alisida

alisida

# 14 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 48 / Σε σχέση
Γαλλία

#13 Andreass

Εχουν τον τροπο σκεψης που θα επρεπε να εχουν διοτι βγηκαν νωρις στη ζωη και την πηραν στα χερια τους .Απλα μας φαινεται περιεργο γιατι στην εποχη μας ειναι πια σπανιο,αποτελουν εξαιρεση .(Φατσουλα που θυμαται την πλειοψηφια των νεων στη γενια της )
Αρέσει στο μέλος Andreass66

Isaac_Clarke

# 15 στις 7/12/2018
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 552

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από mhxanikos1987

ψευτικος κοσμος

Αργησες να γραψεις το σεναριο, το matrix εχει γυριστει εδω και εικοσαετια.

mhxanikos1987

# 16 στις 8/12/2018
author
Ανδρας / 31 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 26

προσπαθει ο κοσμος να δειξει ότι είναι ευτυχισμένος μεσα από ψευτικα χαμογελα και μεσα από την μυστικοπαθεια βεβαια...

Sourya

# 17 στις 9/12/2018
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 1.621

Ολοι εχουμε προβληματα και αν θελουμε τα μοιραζομαστε με καποιο δικο μας προσωπο. Εγω προσωπικα αν εχω προβλημα απομονωνομαι και προσπαθω να το λυσω μονη μου. Δεν εμαθα να γελαω ψευτικα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από mhxanikos1987

προσπαθει ο κοσμος να δειξει ότι είναι ευτυχισμένος μεσα από ψευτικα χαμογελα και μεσα από την μυστικοπαθεια βεβαια...

kyriakos54

# 18 στις 9/12/2018
author
Ανδρας / 49 / Χήρος
Ν. Βοιωτίας / Λειβαδειά
Απαντήσεις: 53

να δειξουμε ότι ειμαστε ψυχολογικα καλα 

Και Γιατί πρέπει να προσποιούμαστε ότι είμαστε καλά ενώ δεν είμαστε? Η αποδοχή των συναισθημάτων απογοήτευσης ή αναστάτωσης ή θυμού ή και της προδοσίας ακόμη μειώνει την ενοχή και την αρνητική εικόνα που έχουμε  για τον εαυτό σας. Για ν αλλάξουμε τον κόσμο πρέπει να ξεκινήσουμε τις αλλαγές απο μέσα μας πρώτα και αυτό σημαίνει συνειδητή προσπάθεια. 

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε