Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Συμβουλες προς τα παιδια για αποφυγη θανασιμων κινδυνων

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

Hrakleitos3

# 1 στις 7/12/2018
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βουλιαγμένη
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 500
'Aρεσαν+: 0%

Συμβουλες προς τα παιδια για αποφυγη θανασιμων κινδυνων

Στο φόρουμ μπαίνει αρκετός κόσμος...

Νεαρής ηλικίας αγόρια και κορίτσια που ψάχνουν για σχέσεις,έρωτες κλπ...Γονείς με παιδιά μικρής ηλικίας,εφήβους,ενήλικες...Άντρες και γυναίκες που κάποτε ήταν παιδιά οι ίδιοι...

Με ποιον τρόπο προετοιμάζεται τα παιδιά σας ώστε να μην πέσουν θύματα σεξουαλικών εγκλημάτων ή να μη γίνουν θύτες?

Τι συμβουλεύετε τα αγόρια σας,τα κορίτσια σας,αλλά και τα νεαρά παιδιά που μπορεί να μπουν και να διαβάσουν το φόρουμ?

Οι δικοί σας γονείς σας έδωσαν υπερπολύτιμες συμβουλες που μπορείτε να μοιραστείτε εδώ?Με ποιον τρόπο αποφύγατε εσείς οι ίδιοι  σοβαρούς κινδύνους?

Φτάσατε πολύ κοντά να κινδυνέψετε από επίδοξους βιαστές?Αν ναι,πώς κατορθώσατε να ξεφύγετε πριν γίνει το κακό?

Υπάρχουν συμπεριφορές που προδίδουν τις προθέσεις επικίνδυνων ανθρώπων,ώστε να ξέρουν τα παιδιά να μην μπλέξουν μαζί τους?

ΥΓ.νομίζω πως δε χρειάζεται να εξηγήσω το λόγο που άνοιξα το θέμα...

Αρέσει στα μέλη peripli, MadameShuShu40 και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 2 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 48 / Σε σχέση
Γαλλία
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 3.185

στα γρηγορα :

Με ποιο τροπο να προφυλαξω τα παιδια μου απο τους κινδυνους σεξουαλικων εγκληματων ?-- 

Απεφευγα και το κανω ακομα να ανεβαζω φωτο των παιδιων μου στο φεις ..-

- τους εχω πει απο μικρα να μην δινουν στοιχεια τους στο ιντερνετ οπως διευθνση κ τηλεφωνο σταθερο..

--- τους εχω μιλησει απο το δημοτικο για το σεχ ( χρησιμοποιωντας και ειδικα για την ηλικια τους βιβλια) κ τους ειπα οτι κανεις μεγαλος δεν εχει δικαιωμα να τα ακουμπα ή να τα φωτογραφιζει.

..-- να φευγουν μακρια οταν τα πλησιαζουν αυτοκινητα στο δρομο και αν σταματουν να τους ρωτησουν κατι ακομα κ τωρα π ειναι μεγαλα ,να απαντουν χωρις να πλησιαζουν...-

-- να επιστρεφουν σπιτι με ταξι μετα απο εξοδο και οχι με αυτοκ καποιου γνωστου του γνωστου κτλ --- 

--- και φυσικα στην κορη μου θα ελεγα αν ειχα,να αποφευγει να κυκλοφορει σε ερημικο δρομο βραδυ φορωντας προκλητικα ρουχα,οχι επειδη δεν εχει δικαιωμα να το κανει αλλα επειδη οι βιαστες δεν της αναγνωριζουν αυτο το δικαιωμα .

..Και επειδη δε θελω να βρεθω με την καραμπινα στο χερι οπως η Ολγα του τατουαζ,καλυτερα να φυλαμε τα ρουχα μας...

Οι συμπεριφορες που προδιδουν (τουλαχιστον στο ινρντ ) ειναι φανερες 

,ερχονται απο το πουθενα και γνωριζουν πολλα για εσενα ,εκει φρεναρουμε και παιρνουμε τα μετρα μας..

.Εχω πεσει θυμα σεξουαλικης λεκτικης ευτυχως μονο βιας οταν ημουν παιδι και εφηβη..

.Απο τοτε ορκιστηκα οτι δε θα δωσω ξανα το δικαιωμα σε κανεναν ανωμαλο να σχολιασει φωναχτα τα διαφορα μελη του σωματος μου που φαινονται λογω του ντυσιματος .

..Υπαρχουν αρκετα που παρελειψα ομως θα συνεχισω αργοτερα .

Αρέσει στα μέλη GATACA, Katia_80 και σε ακόμα 3 μέλη.

Sourya

# 3 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 1.621

Απο μικρα τα συμβουλευα να μην παιρνουν τιποτε απο αγνωστους και να μην τους μιλανε. Οταν ηταν απογευματινα στο σχολειο πηγαινα και τα επαιρνα, γιατι οταν σχολουσαν ειχε νυχτωσει.Αργοτερα τους μιλουσα συνεχεια για τα ναρκωτικα και τα προφυλακτικα. Αυτο με το FB και αλλα μεσα δικτυωσης ηρθε αργοτερα ,ηταν πλεον μεγαλοι.Συνεχιζω ομως και με τα εγγονια ,οσο για τις συνομιλιες σ αυτα τα μεσα τους λεω... Μη μιλατε και μη πιστευεται τους αγνωστους  και μη βαζεται φωτο και προσωπικα στοιχεια, ελπιζω να μ ακουνε.

Αρέσει στα μέλη Hrakleitos3, alisida

jane_do

# 4 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Αλλη χώρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 619

Εγώ πάλι που ήμουν καλό παιδί,ντυνόμουν σεμνά και ταπεινά ( οι γονείς μου με είχαν μάθει από μικρή να μην παίρνω καραμέλες από αγνώστους και γενικώς να είμαι προσεκτική και επιφυλακτική),που δεν "προκαλούσα" με το στυλ,την συμπεριφορά και την προσωπικότητά μου, υπήρξα τελικά θύμα βιασμού,ααα και  ο δράστης δεν ήταν κάποιος ανώμαλος που κρυβόταν στα σκοτεινά σοκάκια ένα  βράδυ χωρίς φεγγάρι, ούτε ήταν κάποιος τυχαίος άγνωστος που τον "συνάντησα" στα σόσιαλ μύδια.

Αρέσει στα μέλη oytwswste, MadameShuShu40 και σε ακόμα 6 μέλη.

jane_do

# 5 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Αλλη χώρα

Ας μάθουν οι μαμάδες (και οι υπερήφανοι μπαμπάδες που έκαναν τον γιο) στα αγοράκια τους ότι δεν τους χρωστάει όλος ο κόσμος και ότι η γυναίκα δεν είναι ένα κομμάτι κρέας που δημιουργήθηκε για την ευχαρίστησή τους και βλέπουμε.

Άντε γιατί παρασάπισε η κοινωνία.

Να προσέχουν δηλαδή τα θύματα μην τυχόν και δώσουν δικαίωμα,αλλά για τους θύτες κουβέντα,τσιμουδιά.

Αρέσει στα μέλη peripli, Tania38 και σε ακόμα 11 μέλη.

alisida

# 6 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 48 / Σε σχέση
Γαλλία

συνεχιζω λοιπον ...

πραγματι

υπαρχουν παντου κινδυνοι 

Προβλεψιμοι και μη προβλεψιμοι..

.Για τους δευτερους δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα...

Για τους πρωτους κανει ο καθενας ο,τι νομιζει καλυτερο .

.. Ωραιο θεμα,θα ηθελα να διαβασω περιπτωσεις "πιθανων φανερων " κινδυνων ,οπως τις καταλαβαινουν οι συνομιλητες μου ...

jane_do

# 7 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Αλλη χώρα

Αρκετοί γονείς "παρκάρουν" τα παιδιά τους μπροστά σε έναν υπολογιστή και από δω πάνε και οι άλλοι.

Έλεγχος και επαγρύπνηση των γονιών με παιδιά στην εφηβεία.Αλλά και πάλι...

Δύσκολο θέμα γμτ.Πολύ δύσκολο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από alisida

συνεχιζω λοιπον ...πραγματα... υπαρχουν παντου ...Προβλεψιμοι και μη προβλεψιμοι...Για τους δευτερους δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα...Για τους πρωτους κανει ο καθενας ο,τι νομιζει καλυτερο ... Ωραιο θεμα,θα ηθελα να διαβασω περιπτωσεις "πιθανων φανερων " κινδυνων ,οπως τις καταλαβαινουν οι συνομιλητες μου ...

Αρέσει στα μέλη peripli, MadameShuShu40 και σε ακόμα 6 μέλη.

26-29-31

# 8 στις 7/12/2018
author
Ανδρας / 54 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.873

Οσα και να μας ειπαν οι γονεις μας,χρειαζεται και τυχη για να την βγαλεις 

με λιγοτερες γρατζουνιες...γιατι ολοι αν φερεται στην μνημη σας,μια 
τουλαχιστον φορα εχει κινδυνεψει η ζωη σας...(εμενα παραπανω αλλα εκανα τρελες}

Οταν οι κορες μου ηταν 9 και 7 χρονων ηλικιες που τα παιδια ειναι "σφουγγαρι"και 
δεν ξεχνουν τπτ,τα πηρα μαζι μου στο κεντρο,στο μαγαζι που σαν σημερα μου εκαψαν
το 2008,και τις πηγα μια βολτα γυρω απο Μπενακη,Στουρναρη,Καννιγος,κλπ και τις περασα
αναμεσα στα "πρεζακια"τα οποια ηταν οπως καθημερινα σε φαση καγκελωμενα,εξαθλιωμενα,
ζητιανευοντας,χτυπωντας ενεση οπου και αν εβρισκαν φλεβα,και αφου γυρισαμε
τους ειπα μονο,οτι "αν για οποιοδηποτε λογο στην ζωη δεν θα ειστε ο εαυτος σας"
θα μπορει να σας εκμεταλευεται ο καθενας οπως αυτα τα παιδια...δεν μου απαντησαν
και μου αρεσε αυτο,γιατι ξερω οτι δεν θα το ξεχασουν ποτε...και ευχαριστω αυτα τα 
"πρεζακια"που με βοηθησαν σε αυτο!!!

ΥΓ.Οσο για ποιον λογο εβαλες το θεμα Ηρακλειτε,ειμαι σιγουρος οτι κανεις
μεταπτυχιακη εργασια πανω σε αυτο,και οσονουπω,θα σε δουμε να σου
παραδιδει επαινο ο Προεδρος...ξερεις εσυ
Αρέσει στα μέλη peripli, MadameShuShu40 και σε ακόμα 10 μέλη.

Hrakleitos3

# 9 στις 7/12/2018
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βουλιαγμένη
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 500

λυπάμαι πολύ jane...μακάρι να μην το είχες γράψει το μήνυμα αυτό...

αν κάτσω να σου περιγράψω με λεπτομέρειες τι ποινές θα ήθελα να επιβληθούν σε τέτοιους τύπους,θα εξεγερθούν οι υπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και θα τα βάλουν με 'μενα...ο πολύς ανθρωπισμός μας έφαγε...για να το πάω πιο ήπια,είμαι υπέρ του συστήματος που εφαρμόζεται σε αρκετές ακόμα πολιτείες της Αμερικής...

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από jane_do

Εγώ πάλι που ήμουν καλό παιδί,ντυνόμουν σεμνά και ταπεινά ( οι γονείς μου με είχαν μάθει από μικρή να μην παίρνω καραμέλες από αγνώστους και γενικώς να είμαι προσεκτική και επιφυλακτική),που δεν "προκαλούσα" με το στυλ,την συμπεριφορά και την προσωπικότητά μου, υπήρξα τελικά θύμα βιασμού,ααα και  ο δράστης δεν ήταν κάποιος ανώμαλος που κρυβόταν στα σκοτεινά σοκάκια ένα  βράδυ χωρίς φεγγάρι, ούτε ήταν κάποιος τυχαίος άγνωστος που τον "συνάντησα" στα σόσιαλ μύδια.

Αρέσει στα μέλη peripli, anassa_ και σε ακόμα 3 μέλη.

Monaxikos36

# 10 στις 7/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Για πολλά φταίει η ίδια η κοινωνία και όχι απαραίτητα οι γονείς...δεν αποκλείεται να φταίει και κάποια που του πλήγωσε τη καρδιά...άρα ίσως πρέπει να αναθεωρηθεί η στάση σας αν δεν θέλετε να είστε μόνο ένα κομμάτι κρέας. Δείξτε ότι είστε κάτι παραπάνω.

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από jane_do

Ας μάθουν οι μαμάδες (και οι υπερήφανοι μπαμπάδες που έκαναν τον γιο) στα αγοράκια τους ότι δεν τους χρωστάει όλος ο κόσμος και ότι η γυναίκα δεν είναι ένα κομμάτι κρέας που δημιουργήθηκε για την ευχαρίστησή τους και βλέπουμε.

sAvArA

# 11 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 53 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 785

Δεν χρειαζονται 

πολλα-πολλα λογια..

.Κανονες -οροι-αγωνιεςκτλ. κτλ.

Τα παιδια "Σε βλεπουν" 

και Σε αντιγραφουν ...

Ειναι πολυ-πολυ απλο!!!

Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, Hrakleitos3 και σε ακόμα 4 μέλη.

jane_do

# 12 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Αλλη χώρα

Η κοινωνία από τι απαρτίζεται,από μανιτάρια;

Η οικογένεια είναι ο  πυρήνας της κοινωνίας.

Και για να καταλάβω: όποιος πληγώνεται δηλαδή  παίρνει αμπάριζα και βιάζει όποια βρει μπροστά του; Τι λογική είναι αυτή;

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από Monaxikos36

Για πολλά φταίει η ίδια η κοινωνία και όχι απαραίτητα οι γονείς...δεν αποκλείεται να φταίει και κάποια που του πλήγωσε τη καρδιά...άρα ίσως πρέπει να αναθεωρηθεί η στάση σας αν δεν θέλετε να είστε μόνο ένα κομμάτι κρέας. Δείξτε ότι είστε κάτι παραπάνω.

Αρέσει στα μέλη peripli, oytwswste και σε ακόμα 9 μέλη.

jane_do

# 13 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Hrakleitos3

λυπάμαι πολύ jane...μακάρι να μην το είχες γράψει το μήνυμα αυτό...

αν κάτσω να σου περιγράψω με λεπτομέρειες τι ποινές θα ήθελα να επιβληθούν σε τέτοιους τύπους,θα εξεγερθούν οι υπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και θα τα βάλουν με 'μενα...ο πολύς ανθρωπισμός μας έφαγε...για να το πάω πιο ήπια,είμαι υπέρ του συστήματος που εφαρμόζεται σε αρκετές ακόμα πολιτείες της Αμερικής...

Αρέσει στο μέλος peripli

Mindthegap-

# 14 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Απαντήσεις: 969

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Sourya

Μη μιλατε και μη πιστευεται τους αγνωστους  και μη βαζεται φωτο και προσωπικα στοιχεια, ελπιζω να μ ακουνε.

Και το αστειο της υποθεσης (που καθολου αστειο δεν ειναι) 

ειναι οτι ολοι μιλουν για τους αγνωστους και ξενους 

ενω τα περισσοτερα σεξουαλικα εγκληματα και κακοποιησεις προερχονται απο το στενο-οικογενειακο-φιλικο περιβαλλον...

Αρέσει στα μέλη peripli, MadameShuShu40 και σε ακόμα 8 μέλη.

jane_do

# 15 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Αλλη χώρα

Ε ναι.

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Mindthegap-

Και το αστειο της υποθεσης (που καθολου αστειο δεν ειναι) 

ειναι οτι ολοι μιλουν για τους αγνωστους και ξενους 

ενω τα περισσοτερα σεξουαλικα εγκληματα και κακοποιησεις προερχονται απο το στενο-οικογενειακο-φιλικο περιβαλλον...

Αρέσει στα μέλη peripli, MadameShuShu40 και σε ακόμα 1 μέλος.

Arxontoula_

# 16 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 52 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.233

Παράθεση:

Ξεκίνησα να γράψω απάντηση, αλλά Δεν έχω λόγια. Κυριολεκτικά.

Αρέσει στα μέλη peripli, MadameShuShu40 και σε ακόμα 8 μέλη.

jane_do

# 17 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Αλλη χώρα

Εγώ που απάντησα τι είμαι δηλαδή,ε; ε; ε; (μην απαντήσεις ).

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Arxontoula_

Ξεκίνησα να γράψω απάντηση, αλλά Δεν έχω λόγια. Κυριολεκτικά.

Αρέσει στα μέλη peripli, oytwswste και σε ακόμα 3 μέλη.

Mindthegap-

# 18 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Απαντήσεις: 969

Παράθεση:

Αυτα τα χειριστικα-ενοχικα που πατε να δημιουργησετε  καλο ειναι να λειπουν...

Μας φταιει η φουστα, η προκλητικη συμπεριφορα, το ποτο, τωρα ανακαλυψαμε και την πληγωμενη καρδια...

Ποιος ειναι αυτος που λεει ...μνημονια μεχρι να δυσει ο ηλιος...

Ε αυτο...!!

Αρέσει στα μέλη peripli, MadameShuShu40 και σε ακόμα 6 μέλη.

alisida

# 19 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 48 / Σε σχέση
Γαλλία

τα περισσοτερα παιδικα ατυχηματα γινονται μεσα στο σπιτι ...

Και γι αυτο ειναι ανωφελο και χαζο να  βαζουμε τα παιδακια στα ειδικα καθισματα με ζωνη μεσα στο αυτοκινητο

...Πως θα σας φαινοταν αν το ακουγατε αυτο ??...Λογικο?

Αρέσει στο μέλος ZHLIASOY

_Bellezza_

# 20 στις 7/12/2018
author
Γυναίκα / 26 / Παντρεμένη
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
Απαντήσεις: 2.583

Οταν μας δίνεται το βημα να γραφουμε δημοσια, πρεπει να σκεφτόμαστε δυο και τρεις φορες προτου δημοσιεύσουμε την απαντηση.

Το ποστ του μοναχικου πρεπει να διαγραφεί. 

Είναι προκλητικό το κοριτσακι, που φοραει κοντη φουστα και οχι αυτοι που δικαιολογουν τους θυτες και καταδικαζουν τα θυματα?? 

Εντελως νοσηρος τροπος σκεψης.

Αρέσει στα μέλη peripli, ZHLIASOY και σε ακόμα 3 μέλη.
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε