Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αλκοόλ και εφηβεία

Σελίδα : 1

Andreass66

# 1 στις 31/12/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Αλκοόλ και εφηβεία

Εχω ενα γιο 16 ετών και απο τα 15 πινει μεχρι 2 ποτηρακια σε εξοδο του το σαββατο βοτκα ή ουισκυ...οχι σκετα αλλα με καποιο αναψυκτικο μεσα.

Ποσο επικινδυνο ειναι;

Τι θα λεγατε στα δικα σας παιδια γιαυτο το θεμα; 

Παρακαλω αποψεις απο εμπειρια θελω ή λογω επαγγελματος.

alisida

# 2 στις 31/12/2018
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 7.091
'Aρεσαν+: 0%

Πρωτα θα του ελεγα του παιδιου μου οτι το αλκοολ σε αυτη την ηλικια μπλοκαρει την αναπτυξη (οπως και η καφεινη ,για το τσιγαρο δεν ξερω)..

.Ακομα και αν θελει στην εξοδο του να πιει,να ξερει οτι καλυτερα να τα πινει κανεις σκετα τα ποτα και οχι μαζι με αναψυκτικο .Με τη ζαχαρη του αναψυκτικου μεθας περισσοτερο και επισης δεν φαινεται η γευση του ποτου κ μπορουν να σ σερβιρουν οτιδηποτε .Ασε που δεν καταλαβαινεις τι πινεις,πινεις και πιο πολυ ..

.Τωρα για τα εφηβακια,εχω να πω οτι αν τους το απαγορεψεις μεσα στο σπιτι,θα πιουν εξω και ειναι χειροτερα

...Καλυτερα το πρωτο μεθυσι να το κανει μαζι σου για να μαθει τα ορια του και να ξερει που να σταματησει οταν ειναι μονος του

.Να δειτε μαζι ταινιες που αναφερονται στο αλκοολ και στα αποτελεσματα της υπερμετρης καταναλωσης του ...

Και βεβαια ολα αυτα που λεμε στα παιδια για να ενημερωθουν γενικοτερα,οπως κανουμε και για ολες τις εξαρτησεις (ναρκωτικα,τσιγαρο,τζογος κτλ)

Αρέσει στα μέλη anassa_, lamprand και σε ακόμα 1 μέλος.
οσα δεν εχω πει

Paralia48

# 3 στην 1/1/2019
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 8.193
Και γω γιο συνομίληκο με τον δικό σου.  (να τους χαιρόμαστε!)
Από τις γνώσεις μου, το αλκοολ μπορεί να καταστρέψει το σηκώτι των παιδιών γιαυτό και συστήνεται στα παιδιά να μην πίνουν καθόλου. Τώρα οι δικοί μας ειναι 16, δεν είναι μωρά, μπορεί φαντάζομαι το σηκώτι να μεταβολίσει λίγο αλκοόλ. Επειδή όμως υπάρχει πράγματι πρόβλημα αλκοολισμού στην εποχή μας και μάλιστα πολλοί έχουν τον εθισμό και δεν το δέχονται, δεν ξέρουν πως έχουν πρόβλημα (αχ ένα ποτηράκι την ημέρα βρε αδερφέ), αν είχα έννοια για το παιδί μου, θα ρωτούσα την παιδίατρο. Δηλ. την επόμενη που θα πηγαίναμε για κάποιο λόγο, θα το έκανα θέμα μπροστά του, για να είμαστε και οι δυο εμηνερωμένοι. Και εγώ να μην τον φοβερίζω άδικα (δεν είναι πια μπέμπηδες) και αυτός να συνηδειτοποιήσει τι κάνει και πόσο πίνει και τι κίνδυνοι υπάρχουν. Αν αυτή μας παρέπεμπε αλλού, θα πηγαίναμε και εκεί.

Ο δικός μου πίνει μόνο μπύρα το καλοκαίρι, αν και μια φορά του πρόσφεραν κόκκινο κρασί και ήπιε ένα ποτήρι 0,20 ml. Δεν είπα κάτι, λέω, ας μην υπερβάλλω για μια φορά.
Πάντως οι Γερμανοί που έχουν αυστηρή νομοθεσία, επιτρέπουν στα 16 χρονα μόνο την μπύρα και οι οικογένειες το έχουν περάσει αυτό στα παιδιά τους. Ο δικός μου όμως λέει, ότι υπάρχουν συμμαθητές του ,που σουρώνουν άσχημα. Πίνουν δηλαδή 10 με 15 μπύρες, έτσι σα νερό! Εγώ του λέω, αν αρχίσει να ζαλίζεται, να σταματά και νομίζω το κάνει.
Αρέσει στα μέλη alisida, anassa_

sokolatakis

# 4 στην 1/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τα νέα παιδιά είναι γενικά πολύ καλύτερα από τη δική μας γενιά σε όλα τα θέματα των καταχρήσεων με εξαίρεση το αλκοόλ.Δηλαδή πίνουν πολύ και μαλιστα  σκληρά ποτά...στα οποία γίνονται και οι νοθείες ( μπόμπες)

Καλό θα ήταν να πίνουν τουλάχιστον κάποιο μαλακό ποτό..μπύρα η κρασι στα οποία είναι και δύσκολο (ασύμφορο δηλ) να γίνει και νοθεία.

Whatis

# 5 στις 2/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η δική μου προσέγγιση και συμβουλή ήταν η εξής. Σε ελεύθερη χώρα ζούμε, δημοκρατία έχουμε, έξυπνο παιδι είσαι θα κάνεις οτι θέλεις εσυ. Μπορείς να πιεις μια θάλασσα; Πιες. Αλλά.. Οι μαγκιές πληρώνονται και οι συνέπειες των πράξεων σου είναι δικη σου ευθυνη. Είτε θετικές είτε αρνητικές. Εγω οφείλω να σου εξηγήσω με απλά λόγια τι προκαλεί το αλκοόλ όπως κάποτε μου το εξηγησε κι εμένα ένας μεγαλύτερος μου. Οσο περισσότερο αλκοόλ εισέρχεται στο αίμα μέσω του στομάχου τόσο μεγαλύτερη γίνεται η νάρκωση του νευρικού συστήματος. Και φτάνει σε σημείο ο εγκέφαλος να κοιμηθεί κι αν συμβεί αυτό τότε δεν στέλνει σήμα στην καρδιά να αναπνευσει. Παραλύει ο εγκέφαλος σταματάει δουλεύει η καρδιά και τα πνευμονία. Και πεθαίνεις. Δεν σβήνεις από το αλκοόλ. Πιες όσο αντέχεις κι όσο τραβάει η ψυχή σου. Από τις συνέπειες του τελειώνει η ζωή. Γι αυτό κάνουν πλύση στομάχου στους μεθυσμενους. Η απόφαση δική σας.

macbook

# 6 στις 3/1/2019
author
Ανδρας / 51 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.526

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Andreass66

Εχω ενα γιο 16 ετών και απο τα 15 πινει μεχρι 2 ποτηρακια σε εξοδο του το σαββατο βοτκα ή ουισκυ...οχι σκετα αλλα με καποιο αναψυκτικο μεσα.

Ποσο επικινδυνο ειναι;

Υπάρχει λόγος που το αλκοόλ είναι απαγορευμένο για παιδιά κάτω των 18 ετών. Κανονικά θα έπρεπε να απαγορευτεί γενικά, αφού έχει πλέον αναγνωριστεί ως ναρκωτικό και ως ουσία στη χρήση της οποίας οφείλεται ένας πολύ μεγάλος, αναλογικά, αριθμός θανάτων. 

Στο εστιατόριο της δουλειάς μου κάποτε μπορούσε κανείς να πιει μπίρα ή λίγο κρασί το μεσημέρι. Εδώ και ένα χρόνο όμως αυτό απαγορεύτηκε για όλους. Εννοείται ότι στους χώρους εργασίας είναι αυστηρά απαγορευμένο εδώ και πολλά χρόνια.

Για μια περίληψη των δράσεων του αλκοόλ στο ανθρώπινο σώμα θα σε παραπέμψω εδώ. Εν περιλήψει πλήττει διάφορα ζωτικά όργανα και αυξάνει την πιθανότητα να αναπτύξει κάποιος διαφόρων ειδών καρκίνους.

Όσον αφορά τους εφήβους, οι ισορροπίες είναι ακόμα πιο λεπτές· ίσως κρίσιμα λεπτές. Η χρήση αλκοόλ καταστέλλει την παραγωγή σειράς ορμονών που σχετίζονται με την ανάπτυξη (συμπεριλαμβανομένης της τεστοστερόνης για τα αγόρια). Επηρεάζει επίσης αρνητικά και την οστική μάζα ενώ καθιστά τον έφηβο περισσότερο επιρρεπή στην ανάπτυξη του συνδρόμου χρήσης αλκοόλ στην ενήλικη ζωή του (AUD - Alcohol Use Disorder). Περισσότερα εδώ.

Παράθεση:

Τι θα λεγατε στα δικα σας παιδια γιαυτο το θεμα; 

Θα δημιουργούσα τις συνθήκες ώστε να μην τεθεί τέτοιο θέμα. Αυτό γίνεται με την πλήρη αποχή. Καθόλου αλκοόλ μέσα στο σπίτι και πλήρης άρνηση (ως γονέας) μπροστά στο παιδί όταν εμφανίζεται αλκοόλ, παντού και πάντα. Είναι πιθανό ότι λειτουργούν και λιγότερο δραστικές μέθοδοι αλλά αυτό εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του παιδιού.

Παράθεση:

Παρακαλω αποψεις απο εμπειρια θελω ή λογω επαγγελματος. 

Προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά κάθε χρόνο διαβάζω στις ειδήσεις για 1-2 πρωτοετείς φοιτητές που καταλήγουν στα επείγοντα σε κώμα ή στο νεκροταφείο λόγω καταχρήσεων σε μια μόνο βραδιά. Πρόκειται για οξεία περιστατικά, που γενικά απειλούν άμεσα τη ζωή, μετά από υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ.

Αρέσει στα μέλη alisida, Paralia48

panagiotismp90

# 7 στις 5/1/2019
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 2.367

η εμπειρια μου λεει οτι ξερω πολλους παπουδες που πινανε καθε μερα συνηθιο για χρονια κρασι στα δυο γευματα μεσημερι. βραδυ κ πολλες φορες και ενδιαμεσα κ πηγαν 100 χωρις ιδιαιτερα προβληματα. επομενως δεν ειναι απολυτο τιποτα. τωρα για τον πιτσιρκα μηπως το κανει επειδης πινουνε οι αλλοι κ οψι επειδη τρελεναιτε ο ιδιος τοσο? εγω πιστευ ειναι οιπαρεες γτ αμα δεν πιει θα τον πουνε μαλακασ.

Sourya

# 8 στις 7/1/2019
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 4.729

Παναγιωτακη σε μας τους παππουδες κανει καλο το κρασακι.Στα νεα παιδια οχι. Στο νοσοκομειο πιυ ημουν οταν ο αντρας μου ηταν αρωστος, νεα παιδια εχαναν την ζωη τους ακομη και απο μπυρες. Και μιλαμε για 23 ξαι 25 ετων .

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από panagiotismp90

η εμπειρια μου λεει οτι ξερω πολλους παπουδες που πινανε καθε μερα συνηθιο για χρονια κρασι στα δυο γευματα μεσημερι. βραδυ κ πολλες φορες και ενδιαμεσα κ πηγαν 100 χωρις ιδιαιτερα προβληματα. επομενως δεν ειναι απολυτο τιποτα. τωρα για τον πιτσιρκα μηπως το κανει επειδης πινουνε οι αλλοι κ οψι επειδη τρελεναιτε ο ιδιος τοσο? εγω πιστευ ειναι οιπαρεες γτ αμα δεν πιει θα τον πουνε μαλακασ.

Αρέσει στα μέλη alisida, panagiotismp90

panagiotismp90

# 9 στις 7/1/2019
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 2.367

αυτο πωε γινερται κυρα-σουρισα μου? παντως εμενα ο παππους μου ετρωγε ολα τα αντιθετα, τι κεφαλακια αρνισια, γουρνοκεφαλες, πατσασδες, ξυγκια, γλυκα ενα σωρο, καπνιζε απο 10 χρονων κ κρασι κσθε μερα, πρωι βραδυ κ πηγε σχεδον εκατο κ μιλαμε οτι ελιωνε τηνπετρα, τα κλασσικα τηε ηλικιας προβληματα οχι κατι να τον περιοριζει. τωρα πως γινεται αυτο δν ξερω.

Αρέσει στο μέλος Sourya

26-29-31

# 10 στις 8/1/2019
author
Ανδρας / 56 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.368

Ο παππους σου ζουσε σε αλλο περιβαλλον,αλλιως ηταν η ζωη τοτε και πιο καθαρα ολα

και στην τελικη ο παππους σου μπορει να ητανε η εξαιρεση...το αλκοολ βλαπτει
τα αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε!!
Αρέσει στα μέλη alisida, Sourya

equinox_

# 11 στις 9/1/2019
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 1.310

κατι, που ισως δεν ξερετε..

Η λέξη ''αλκοόλ'' προέρχεται από την αραβική λέξη ??? - διαβάζεται ''al-?awl''   και σημαίνει δαίμονας ή, γενικά, ένα κακόβουλο πνεύμα.

Στην Βεδική αστρολογία ένας από τους απλανείς αστέρες με τον πιο αρνητικό αντίκτυπο ονομάζεται επίσης Algol. Αυτό το αστέρι συμβολίζει επιτυχία, πλούτος και φήμη, αλλά ...με σημαντικός κίνδυνος δηλητηρίασης, δυστυχίας και ''απώλειας κεφαλιού'' - σε άμεση και μεταφορική έννοια.
Μυθολογικά συνδέεται με τον Περσέα, ο οποίος κρατά το κεφάλι της Gorgona Medusa στο χέρι του.

Προβλήματα του αλκοόλ, ναρκωτικών, διαφορετικών τύπων εξαρτίσεων, ακόμα και ψυχικές διαταραχές - σχετίζονται με θόλωση της συνείδησης.
Αλλά ενώ τα ναρκωτικά είναι νομικά απαγορευμένα, το αλκοόλ δεν είναι.

Είναι ενδιαφέρον, διότι, ως καθαρά βιολογική, χημική και ψυχολογική δράση επάνω στον ανθρώπινο οργανισμό, δεν διαφέρει και πολύ από δεκάδες απαγορευμένων ουσιών.

Το αλκοόλ, ως ένωση, έχει την ικανότητα να εξάγει, να ''ρουφά'' την ουσία (το πνεύμα) από όλα όσα αγγίζει.

Όταν κάνουμε φυτικά εκχυλίσματα (βάμματα), τα βότανα εμποτίζονται σε σκοτάδι για τουλάχιστον ένα μήνα σε αλκοόλ, για να εξαγάγουν τα όσα πολύτιμα υπάρχουν σ' αυτά.

Το αλκοολούχο ποτό, το οποίο πωλείται στα καταστήματα, ωστόσο, δεν ακολουθεί την ίδια διαδικασία και δεν πίνεται με τον ίδιο τρόπο - όπως στα βάμματα - μερικές σταγόνες μόνο την ημέρα για λιγότερο από ένα μήνα, η οποίες αντιστοιχούν στο επίπεδο αλκοόλ από μια πολύ ώριμη μπανάνα.

Όλοι οι μύθοι που σχετίζονται με την ''υγιή'' κατανάλωση αλκοόλ (κυρίως κρασί) ή '' με μέτρο'' ή τη διαβάθμιση των τύπων αλκοόλης, όπως η μπύρα (να θεωρείται ακίνδυνη, ενώ είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη επειδη καταναλώνεται ''αντί νερού'' από τους περισσότερους άνδρες και πολλές γυναίκες), είναι παράφρονα.

Ποιος είναι ο λόγος ενός ατόμου, η διάθεση του - να είναι εξαρτημένη από ένα είδος παράνομης ή νομικής ουσίας, η οποία δίνει κάτι προσωρινά - χαλάρωση, κέφι, ενώ μειώνει την ποιότητα ζωής και βλάπτει το σώμα ύπουλα, γιατί πολύ εύκολα μπαίνεις στο να εξαρτιέσαι απο αυτά;

Εδω, Ανδρεα, θα μπορουσες να ρώτησες τον γιο σου, γιατί θέλει και πίνει.
Και αν πραγματικά του αρέσει - γιατί μπορεί να το κάνει μόνο και μόνο να είναι αποδεκτός στην παρέα του, η επειδη υπάρχει εκείνο το ανούσιο - ''αν είσαι άνδρας! πρέπει!!!'', δλδ. ''ετσι θα γίνεις ...μεγάλος''
Ρώτα τον γι' αυτό το ''δικό του κάτι'',  που παίρνει απο το αλκοόλ και που μπορεί να κρύβει πολύ πιο βαθιά τοποθετημένες αίτιες - μη εκφρασμένα αισθήματα και συναισθήματα.
Απ' ο,τι ξέρω εσύ δεν πίνεις και αυτός είναι ένας λόγος, να ψάχνεις παραπάνω τα πράγματα, ακόμη και σε ψυχολογικό επίπεδο.
Πιστεύω πως πέρα απο την επιφάνεια - ''μόνο δυο ποτά, μόνο τα Σάββατα'' κ.λπ ''μόνο'',
υπάρχουν και άλλα που νιώθουμε και είναι καλά να συζητιούνται για όσο δεν είναι αργά.

Η εφηβεία και το αλκοόλ, δεν πάνε μαζί.
Όλα μέσα του είναι ακόμα υπο ανάπτυξη, είναι τρυφερά και η κατανάλωση αλκοόλ δεν είναι ο,τι καλύτερο σ' αυτη την ηλικία.

Πολύ εύκολα, οι ασφάλειες της συνείδησης πέφτουν και περνάνε σε χαμηλότερο επίπεδο και μπορεί να δοκιμάσει και απο τα άλλα, τα απαγορευμένα.Συζήτα, ενημέρωσε τον πως είναι ανοικτός, αποδεκτός στα πάντα εκείνη τη στιγμή, ειδικά σε ''αρνητικές ενέργειες''
Αρέσει στο μέλος alisida

Daniel32

# 12 στις 11/1/2019
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Μαγνησίας / Βόλος
Απαντήσεις: 492

panagiotismp90 δε πινω ποτε αλκοολ - κανεις δε με εχει πει μαλακα για αυτο - αλλα ακομη και αν με ελεγε δε θα του δινα καμια σημασια. Κανουμε οτι κανουμε επειδη το θελουμε εμεις, και οχι επειδη θα μας κακοχαρακτηρισουν οι αλλοι.

Αρέσει στο μέλος alisida

Sivilla_I

# 13 στις 13/1/2019
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Απαντήσεις: 2.026
Ας κάνει λίγη υπομονή το εφηβάκι
μέχρι ο οργανισμός του να ολοκληρώσει την ανάπτυξη
και μετά να χρησιμοποιεί όλα τα πράγματα για την απόλαυσή του
μέχρι εκεί που η απόλαυση δεν γίνεται βλαπτική

Με την ευκαιρία όμως, ας ευλογήσω και τα γένια της συλλογής μου
                      απο ημίγλυκα και γλυκά επιδόρπια κρασιά
                       σπάνια,  απο τα πιο απόκρημνα μέρη του κόσμου

Κι ας πίνω ελάχιστα, αυτή τη συλλογή τη λατρεύω

Αρέσει στο μέλος alisida
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost