Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Κοινωνικές Συνεταιριστικές Επιχειρήσεις

Σελίδα : 1

AlexLuckyCharm

# 1 στις 10/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Οι Κοινωνικές Συνεταιριστικές Επιχειρήσεις, είναι ένας θεσμός σχετικά καινούργιος στην Ελλάδα. Προυπήρχαν καποια νομοσχέδια, τα οποία όμως στηρίζονταν κυρίως στην τοπική αυτοδιοίκηση και σε ΝΠΙΔ. Το 2016, μετά απο παρεμβάσεις της Τρόικα ( να τα λέμε κι αυτά), ο θεσμός, άνοιξε πληρως για τις κοινωνικές ομάδες. Προσέξτε δεν αφορά πλέον μόνο ευάλωτες και ευπαθείς κοινωνικές ομάδες. Περιλαμβάνει πλήθος δραστηριοτήτων, μεταξύ αυτών και Τραπεζες ( Συνεταιριστική τραπεζα Θεσσαλίας).

Σκοπός είναι να ευαισθητοποιηθούν τα μέλη και οι αναγνώστες και να ενημερωθούν για το τι πραγματικά μπορουν να προσφέρουν αυτού του είδους οι επιχειρήσεις τόσο στην οικονομία, όσο και στο συνεργατικό, συνεταιριστικό, εθελοντικό πνεύμα.
Ειναι λοιπόν επιχειρήσεις που κατ ελάχιστον χρειάζονται 5 μέλη. Διακρίνονται σε 3 κατηγορίες α) ενταξης β) κοινωνικής φροντίδας γ) παραγωγικού σκοπού.

Προθεση μου να παρουσιάσω παραγωγικού τύπου Κοινσεπ, καθώς Ενταξης και Κοινωνικής Φροντίδας, χρειάζονται εξειδικευμένο προσωπικό και επιπλέον κριτήρια.

Η πρώτη που θα παρουσιάσω είναι η

Βιωσιμη Αναπτυξη Κοινσεπ, που έχει έδρα την Λάρισα

και έχει τα διακριτικά cob.gr στο διαδίκτυο. Το όραμα των μελών είναι να δημιουργηθεί ένα οικολογικό χωριό στην θέση Κουτσουπιά Λαρίσης, με συγκεκριμένο τρόπο κατασκευής των οικημάτων.

Ολο το εγχειρημα βασίζεται στην Φυσική Δόμηση .

Χρησιμοποιούν αργιλο και αχυρο ή μπουκάλια ή ακόμα και παλαιά ρούχα και κατασκευάζουν οικήματα με πολύ χαμηλό κόστος. Μιλάμε για μηδαμινό κόστος.
Εχουν παρουσιάσει και το προτυπο προσφυγικό καταλυμα, με μικρό κόστος και προστασία ακραίων καιρικών συνθηκών και φυσικά αντι να στηρίξουν ανεργους, χαμηλόμισθους, αντι να ενισχύσουν την συνεταιριστική ιδέα τον εθελόντισμό, αντί να δημιουργήσουν υποδομομές για κατασκηνώσεις ή δωρέάν καταλυματα διακοπών, πήγαν και παρηγγειλαν τα κοντέινερ και τα αντίσκηνα. Οι προικοθήρες της αριστεράς.

Επίσης κάνουν σεμινάρια όπου εκπαιδεύουν πολίτες να κατασκευάζουν μόνοι τους.

Η ομάδα αποτελείται απο Πολ. Μηχανικούς, Αρχιτέκτονες και τα πάντα είναι μελετημένα, ουτώς ώστε με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος να υπάρχει μεγαλύτερο ώφελος σε εξοικονόμηση πόρων και ενέργειας.

Φυσικά αν κάποιο μέλος του φορουμ ή καποιος αναγνώστης γνωρίζει περισσότερα θα ήταν καλό να μας ενημερώσει.

Sourya

# 2 στις 11/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οπως βλεπω σιγα σιγα γυριζουμε προς τα πισω. Δεν ειν κακο, πρεπει να μαθουμε νσ ζουμε απο την φυση και οχι να την καταστρεφουμε. Τετοια σπιτια υπαρχουν ακομη στην πολη μου απο την εποχη της Τουρκοκρατιας.. Ακομη κατοικουνται και ειναι πανεμορφα.

Sourya

# 3 στις 11/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εβαλα εικονα αλλα δεν βγηκε , ξαναβαζω άπο καβαλα μην ξεχνιομαστε

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: 6fe32a86cc3603427da6885c444f2fef.jpg (131.81KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 63 φορές

Paralia48

# 4 στις 12/1/2019
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.728
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από AlexLuckyCharm

Οι Κοινωνικές Συνεταιριστικές Επιχειρήσεις, είναι ένας θεσμός σχετικά καινούργιος στην Ελλάδα. Προυπήρχαν καποια νομοσχέδια, τα οποία όμως στηρίζονταν κυρίως στην τοπική αυτοδιοίκηση και σε ΝΠΙΔ. Το 2016, μετά απο παρεμβάσεις της Τρόικα ( να τα λέμε κι αυτά), ο θεσμός, άνοιξε πληρως για τις κοινωνικές ομάδες. Προσέξτε δεν αφορά πλέον μόνο ευάλωτες και ευπαθείς κοινωνικές ομάδες. Περιλαμβάνει πλήθος δραστηριοτήτων, μεταξύ αυτών και Τραπεζες ( Συνεταιριστική τραπεζα Θεσσαλίας).

Σκοπός είναι να ευαισθητοποιηθούν τα μέλη και οι αναγνώστες και να ενημερωθούν για το τι πραγματικά μπορουν να προσφέρουν αυτού του είδους οι επιχειρήσεις τόσο στην οικονομία, όσο και στο συνεργατικό, συνεταιριστικό, εθελοντικό πνεύμα.
Ειναι λοιπόν επιχειρήσεις που κατ ελάχιστον χρειάζονται 5 μέλη. Διακρίνονται σε 3 κατηγορίες α) ενταξης β) κοινωνικής φροντίδας γ) παραγωγικού σκοπού.

Προθεση μου να παρουσιάσω παραγωγικού τύπου Κοινσεπ, καθώς Ενταξης και Κοινωνικής Φροντίδας, χρειάζονται εξειδικευμένο προσωπικό και επιπλέον κριτήρια.

Η πρώτη που θα παρουσιάσω είναι η

Βιωσιμη Αναπτυξη Κοινσεπ, που έχει έδρα την Λάρισα

και έχει τα διακριτικά cob.gr στο διαδίκτυο. Το όραμα των μελών είναι να δημιουργηθεί ένα οικολογικό χωριό στην θέση Κουτσουπιά Λαρίσης, με συγκεκριμένο τρόπο κατασκευής των οικημάτων.

Ολο το εγχειρημα βασίζεται στην Φυσική Δόμηση .

Χρησιμοποιούν αργιλο και αχυρο ή μπουκάλια ή ακόμα και παλαιά ρούχα και κατασκευάζουν οικήματα με πολύ χαμηλό κόστος. Μιλάμε για μηδαμινό κόστος.
Εχουν παρουσιάσει και το προτυπο προσφυγικό καταλυμα, με μικρό κόστος και προστασία ακραίων καιρικών συνθηκών και φυσικά αντι να στηρίξουν ανεργους, χαμηλόμισθους, αντι να ενισχύσουν την συνεταιριστική ιδέα τον εθελόντισμό, αντί να δημιουργήσουν υποδομομές για κατασκηνώσεις ή δωρέάν καταλυματα διακοπών, πήγαν και παρηγγειλαν τα κοντέινερ και τα αντίσκηνα. Οι προικοθήρες της αριστεράς.

Επίσης κάνουν σεμινάρια όπου εκπαιδεύουν πολίτες να κατασκευάζουν μόνοι τους.

Η ομάδα αποτελείται απο Πολ. Μηχανικούς, Αρχιτέκτονες και τα πάντα είναι μελετημένα, ουτώς ώστε με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος να υπάρχει μεγαλύτερο ώφελος σε εξοικονόμηση πόρων και ενέργειας.

Φυσικά αν κάποιο μέλος του φορουμ ή καποιος αναγνώστης γνωρίζει περισσότερα θα ήταν καλό να μας ενημερώσει.

Αλεξ καλημέρα.

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα και σ' ευχαριστούμε, όπως με τις οικοκοινότητες. Προφανώς κάτι τέτοιο είναι και τούτο και θα μπορούσε να συνδιαστεί .

Απορία: Το να καλλιεργήσεις τη γη, είναι κάτι θεωρητικά απλό και από τα πρωτόγονα χρόνια λίγο έχει αλλάξει. Υπάρχει εμπειρία χιλιάδων χρόνων.

Με τα σπίτια, ακούγεται υπέροχα, το να ανακυκλώνονται τα υλικά και να χρησιμοποιούνται ως οικοδομικά υλικά, αλλά είναι το αποτέλεσμα ικανοποιητικό, για να στεγάσει οικογένεια; Τα σπίτια πρέπει να είναι μονωμένα, αντισεισμικά, ασφαλή από διαρρήξεις. Μήπως βρισκόμαστε σε πιλοτική φάση; Πάντως το θέμα μ΄ενδιαφέρει, 'έστω και 'έτσι, γιατί αν δεν προσπαθήσουμε και δεν πειραματιστούμε αρκατά, δε θα πετύχουμε κάτι. Μόνο θέλει αρχικά πολλή υποστήριξη από ερευνητικά κέντρα κ.λ.π., διότι ιδιώτης λίγο δύσκολα θα επενδύσει. Εκτός αν είναι επενδυτές αυτές οι τράπεζες που αναφέρεις.

Συγχαρητήρια πάντως, πολύ ενδιαφέρον.

Οι μηχανικοί είναι εθελοντές;

Πώς πάει ο εθελοντισμός; Υπάρχει κάποια βοήθεια για τους εθελοντές;

Εδώ που έψαξα για εθελοντισμό, βρήκα απογοητευτικά βοηθήματα για άτομα άνω των 27. Οι νεαροί βοηθιούνται για ένα χρόνο, οι μεγαλύτεροι σπανιότατα. Δηλαδή, αν τύχει και έχεις ασφάλεια από αλλού, κάνε εθελοντισμό, αν όχι τράβα δούλεψε. Το εξηγώ ως εξής: Εμείς θέλουμε το χρήμα να κινείται. Αν γίνετε όλοι εθελοντές και αλληλοβοηθιέστε και είστε αυτάρκεις, τότε τι θα γίνει ο ...καπιταλισμός;  Και δημιουργούν χιλιάδες προβλήματα νομικά για να σε αποτρεψουν

Αρέσει στο μέλος anassa_

Aparatchik

# 5 στις 12/1/2019
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Λαύριο
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 52

Πιστευω οτι καποτε θα καταφερουμε να εγκαθιδρυσουμε μια κοινωνια με πιο ανθρωπινο προσωπο οπου το συλλογικο συμφερον ειναι πανω απο το ατομικο.Αν και για να πω την αληθεια δεν εχω πολλες ελπιδες.Ωρες ωρες νομιζω οτι εχω και αυταπατες.
Το αρθρο το διαβασα ολο και το βρισκω αρκετα ενδιαφερον.Εχω να πω ομως οτι η ανθρωπινη φυση ειναι δυσκολη,περιπλοκη και πολλες φορες πανουργα.Οι συνεταιριστικες επιχειρησεις στον αγροτικο τομεα πχ λειτουργησαν και λειτουργουν με επιτυχια στο Ισραηλ.Ποιος ειναι αυτος που δεν εχει ακουσει για τα περιφημα κιμπουτζ?Υπαρχουν ομως και εξαιρεσεις.Στην κομμουνιστικη Πολωνια που εζησε και η συντροφισα Paralia 48 (με ακους βρε?)τα πραγματα ειναι διαφορετικα.Εκει ο σοσιαλισμος επιβληθηκε με την δυναμη των οπλων οπως και στην υπολοιπη ανατολικη Ευρωπη μετα το τελος του δευτερου παγκοσμιου πολεμου.Ο απλος λαουτζικος αντιταχθηκε στην κολλεκτιβοποιηση-συνεταιριστικοποιηση (οπως θελετε πειτε το)των μικρων αγροτικων νοικοκυριων.Τι θελω να πω με ολα αυτα?Οτι στο Ισραηλ οι ιδιοι αγροτες εφτιαξαν τα κιμπουτζ απο μονοι τους με την θεληση τους.Και θα μου πειτε:μα γιατι αναφερεις την Πολωνια και οχι καποια αλλη χωρα της ανατολικης Ευρωπης?Η απντηση ειναι απλη:Ο Πολωνικος λαος ειχε προαιωνια αντιρωσικα αισθηματα γιατι ηταν εχθροι με τους Ρωσους οπως ειμαστε εμεις με τους Τουρκους.Ολα αυτα που εγιναν στην Πολωνια κατα την επικρατηση του Σοσιαλισμου συνδεονταν με την παρουσια των Σοβιετικων εκει οποτε καταλαβαινετε...Εγω προκρινω σαν λυση τον σοσιαλισμο για μια κοινωνια με πιο ανθρωπινο προσωπο.Απο την αλλη θα μου πειτε οτι οπου επικρατησε ο σοσιαλισμος εγιναν ολεθρια λαθη.Η απντηση ειναι οτι ο σοσιαλισμος ειναι ανθρωπιστικηιδεολογια αλλα οι ανθρωποι που τον εφαρμοζουν δεν ειναι παντοτε καλοι.Κι εδω κολλαει αυτο που ελεγα πριν την ανθρωπινη φυση τοσο αυτων που εφαρμοζουν τον σοσιαλισμο αλλα και οσων τον δεχονται.Βεβαια οι μαρξιστες θα πουν οτι αυτο ειναι ιδεαλιστικο αλλα δεν βαριεσαι.Αυτα ηθελα να καταθεσω.Αν θελετε να μου την πειτε ειμαι ανοιχτος στον διαλογο.

Αρέσει στο μέλος anassa_

AlexLuckyCharm

# 6 στις 12/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Sourya

Εβαλα εικονα αλλα δεν βγηκε , ξαναβαζω άπο καβαλα μην ξεχνιομαστε

Παναγία, απο την πλευρα του Καρνάγιου

AlexLuckyCharm

# 7 στις 12/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Paralia48

Αλεξ καλημέρα.

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα και σ' ευχαριστούμε, όπως με τις οικοκοινότητες. Προφανώς κάτι τέτοιο είναι και τούτο και θα μπορούσε να συνδιαστεί .

Απορία: Το να καλλιεργήσεις τη γη, είναι κάτι θεωρητικά απλό και από τα πρωτόγονα χρόνια λίγο έχει αλλάξει. Υπάρχει εμπειρία χιλιάδων χρόνων.

Με τα σπίτια, ακούγεται υπέροχα, το να ανακυκλώνονται τα υλικά και να χρησιμοποιούνται ως οικοδομικά υλικά, αλλά είναι το αποτέλεσμα ικανοποιητικό, για να στεγάσει οικογένεια; Τα σπίτια πρέπει να είναι μονωμένα, αντισεισμικά, ασφαλή από διαρρήξεις. Μήπως βρισκόμαστε σε πιλοτική φάση; Πάντως το θέμα μ΄ενδιαφέρει, 'έστω και 'έτσι, γιατί αν δεν προσπαθήσουμε και δεν πειραματιστούμε αρκατά, δε θα πετύχουμε κάτι. Μόνο θέλει αρχικά πολλή υποστήριξη από ερευνητικά κέντρα κ.λ.π., διότι ιδιώτης λίγο δύσκολα θα επενδύσει. Εκτός αν είναι επενδυτές αυτές οι τράπεζες που αναφέρεις.

Συγχαρητήρια πάντως, πολύ ενδιαφέρον.

Οι μηχανικοί είναι εθελοντές;

Πώς πάει ο εθελοντισμός; Υπάρχει κάποια βοήθεια για τους εθελοντές;

Εδώ που έψαξα για εθελοντισμό, βρήκα απογοητευτικά βοηθήματα για άτομα άνω των 27. Οι νεαροί βοηθιούνται για ένα χρόνο, οι μεγαλύτεροι σπανιότατα. Δηλαδή, αν τύχει και έχεις ασφάλεια από αλλού, κάνε εθελοντισμό, αν όχι τράβα δούλεψε. Το εξηγώ ως εξής: Εμείς θέλουμε το χρήμα να κινείται. Αν γίνετε όλοι εθελοντές και αλληλοβοηθιέστε και είστε αυτάρκεις, τότε τι θα γίνει ο ...καπιταλισμός;  Και δημιουργούν χιλιάδες προβλήματα νομικά για να σε αποτρεψουν

Αρχιτεκτονες και μηχανικοι ειναι μελη του συνεταιρισμου.

Αυτο που αναφέρεις για επενδυτές, μάλλον για το στησιμο της οικοκοινότητας, δεν ειναι ο λόγος που κανουμε την παρουσίαση.Μεσω της Κοινσεπ παρουσιάζουμε την Φυσική Δομηση.

Ενα απο τα κέρδη, ειναι με τα σεμινάρια, απλοί ανθρωποι, μπορουν να κατασκευάσουν μόνοι τους μικρά οικήματα. Αν καποιος επιθυμεί καλεί την Κοινσεπ και με κόστος πολυ χαμηλό μπορει να εχει μια κατοικία. Τα κόστη δεν ξεπερνουν τα 2-3000, για οικηματα που θα ηταν εξοχικές κατοικίες.

Αν μιλάμε για κατασκευή ενος οικίσκου σε κάποιο αγρόκτημα το κόστος δεν ξεπερνά τα 600-1000 ευρω. Ο οικίσκος "Νεσσωνας" κοστιζει 300 ευρω.

AlexLuckyCharm

# 8 στις 12/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από Aparatchik

Πιστευω οτι καποτε θα καταφερουμε να εγκαθιδρυσουμε μια κοινωνια με πιο ανθρωπινο προσωπο οπου το συλλογικο συμφερον ειναι πανω απο το ατομικο.Αν και για να πω την αληθεια δεν εχω πολλες ελπιδες.Ωρες ωρες νομιζω οτι εχω και αυταπατες.

Οι κοινωνικές επιχειρήσεις, ως θεσμός, αναπτυχθηκαν στην Ευρωπη και μεσω αυτης παντου, σε όλα τα κρατη της ελευθερης οικονομίας. Ουσιαστικά ειναι οι συνεργατικές επιχειρησεις.

anassa_

# 9 στις 12/1/2019
author
Γυναίκα / 60 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.134

Για ποσα τετραγωνικά μιλάμε οταν κάποιος δώσει 1000 ευρώ, μέσα εχει κουζίνα μπάνιο με τη θέρμανση τι γίνεται ;

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από AlexLuckyCharm

Αρχιτεκτονες και μηχανικοι ειναι μελη του συνεταιρισμου.

Αυτο που αναφέρεις για επενδυτές, μάλλον για το στησιμο της οικοκοινότητας, δεν ειναι ο λόγος που κανουμε την παρουσίαση.Μεσω της Κοινσεπ παρουσιάζουμε την Φυσική Δομηση.

Ενα απο τα κέρδη, ειναι με τα σεμινάρια, απλοί ανθρωποι, μπορουν να κατασκευάσουν μόνοι τους μικρά οικήματα. Αν καποιος επιθυμεί καλεί την Κοινσεπ και με κόστος πολυ χαμηλό μπορει να εχει μια κατοικία. Τα κόστη δεν ξεπερνουν τα 2-3000, για οικηματα που θα ηταν εξοχικές κατοικίες.

Αν μιλάμε για κατασκευή ενος οικίσκου σε κάποιο αγρόκτημα το κόστος δεν ξεπερνά τα 600-1000 ευρω. Ο οικίσκος "Νεσσωνας" κοστιζει 300 ευρω.

AlexLuckyCharm

# 10 στις 13/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από anassa_

Για ποσα τετραγωνικά μιλάμε οταν κάποιος δώσει 1000 ευρώ, μέσα εχει κουζίνα μπάνιο με τη θέρμανση τι γίνεται ;

Anassa , δυστυχως, είναι η 3η απόπειρα να δώσω απάντηση καθως οι διαχειριστες τις απορριπτουν καθως δεν είναι συμφωνες με τους όρους χρησης.

Ουσιαστικα εδινα καποια λίνκ απο την ιστοσελίδα, της Κοινωνικης Επιχείρησης με την οποία μπορεις να επικοινωνήσεις για όλες τις λεπτομέρειες.

Επίσης - απ οσα θυμαμαι οτι εγραφα - αναφερόμουν στο πνεύμα συνεργατικότητας στην προσπάθεια που θα κάνεις καθως και το όσο το δυνατον λιγοτερο αποτυπωμα στο φυσικό περιβάλλον.

Αναφερω τον θεσμό της Αργατίας ή Αργατείας των Ελλήνων της καθ υμας Ανατολής, και δη των Ποντίων, οι οποίοι ειχαν και εχουν εντονο το αισθημα της συλλογικότητας και της συνεργατικότητας. Με την συμμετοχη των πολλών η εργασία είναι πολύ πιο εύκολη ( δεν το γραφω στα ποντιακα για να το κατανοήσουν όλοι). Προσεφεραν εργασία εθελοντικα για καποιον που ηθελε να χτίσει σπιτι ( κυριως σε νεα ζευγαρια) καθως και όπου ήταν αναγκαία η παρουσια πολλών χεριών για τις καλλιέργειες. Ετσι έκαναν ομαδες και πήγαιναν απο χωραφι σε χωραφι, όλοι μαζί. Και ετσιθ εκαναν και πιο ευχαριστα και πιο ξεκουραστα την δουλειά τους.

Εγω την τεχνικη αυτη την γνωριζα απο τις μαρτυρίες παππουδων και γονέων, οσον αφορα την Φυσική Δομηση, καθως τα σπίτια των προσφύγων χτιστηκαν με αυτην την μέθοδο. 

Επίσης αναφερόντουσαν στην λεγόμενη εθελοντική εργασία, για τις υποδομές στα χωριά τους,, καθως ετσι εχτιζαν σπίτια, δρόμους, εκκλησίες και κυρίως σχολεία. 

Αυτο το πνεύμα της προσφορας, τγης συνεργατικότητας χαθηκε στην μεταπολιτευτικη Ελλάδα των νεόπλουτων τοτε και νεόπτωχων τωρα. Η χωρα των λιμοκοντόρων εχουμε καταντησει.

AlexLuckyCharm

# 11 στις 13/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αειφόρος Αναπτυξη

Συνεχίζοντας ακάθεκτος παρα τα οποία προβλήματα προεκυψαν, θα συνεχίσω παρουσιάζοντας 3 κοινωνικές συνεργατικές ομάδες που ασχολούνται με εναλλακτικές καλλιέργειες.
Ισως, το 2019, να ειναι η εποχή που ο αγροτικός κόσμος, ενημερωθει καλύτερα για τις δυνατότητες που προσφέρουν, οι νεες μορφες συνεργατικότητας παραγωγικού τύπου, φτανει το υπουργείο να κανει πραξη τη δεσμευση προς την Τροικα για τα κέντρα ενημέρωσης. 
Αυτο ουσιαστικα ειναι και μονοδρομος για τους μικρους καλλιεργητες μετα την ενταξη τους στον κλάδο των ελευθερων επαγγελματιων ( αυτων των υποψηφίων για τα μπουντρούμια) που σημαίνει υπερβολικές φορολογικές  και ασφαλιστικές επιβαρύνσεις.
Η πρωτη λοιπον ειναι μια συνεργατική προσπάθεια στη Γενισέα Ξανθης απο γυναίκες που ασχολούνται με την καλλιέργεια Ζαχαροκάλαμου για την παραγωγη του μοναδικου στην Ελλάδα Πετιμέζι Γενισέας απο ζαχαροκάλαμο. Η λέξεις κλειδια για αναζητηση Πετιμεζι Γενισεα Ζαχαροκάλαμο.
Η δεύτερη ειναι απο Το Τυχερο Εβρου, με την ονομασία ΘΕΟΓΕΝΗΣ. Ασχολείται με εναλλακτικες καλλιέργειες οπως Αρωνια , Ιπποφαές, κλπ  Ομως η  βασικότερη δομή ειναι η δημιουργια 3 ομαδων παραγωγων για την καλιέργεια 1) οσπριων 2) Πεπονιου 3) Βιομηχανικής Κανναβης.Η τριτη ομάδα ειναι αυτη που απέδωσε και τα περισσότερα στα μελη και τα στρεμματα πλέον απο 2016 που επιτραπηκε η καλλιέργεια, εφτασαν το 2018 τα 2000. Υπάρχει μεγάλη δυναμικη και η παραγωγη δεν φτανει για την ζητηση, η οποία ειναι σε μέγαλη αυξηση, απο την αυξανόμενη χρηση και κατανάλωση προιόντων στην Ευρωπη.  Λεξεις κλειδιά ΘΕΟΓΕΝΗΣ. Υπάρχουν πολλές πληροφορίες και ενημερωνεται τακτικά.
Τριτη κοινωνικη επιχειρηση ειναι η ΚΑΝΝΑΒΙΟ.  Εχει έδρα τον Βόλο.Ειναι προσανατολισμένη στην καλλιέργεια βιολογικής Cannabis Sativa.Λεξεις κλειδιά ΚΑΝΝΑΒΙΟ. Αποκλειστικα φαρμακευτική Κανναβη.
Κλεινοντας και ελπίζοντας να μην κοπεί και αυτη η προσπαθεια, να υπενθυμίσω στους Θεσσαλονικείς, οτι υπήρχε καποτε ένα εργοστασιο με τον διακριτικο τίτλο ΒΙΛΚΑ. Οι πιο πολλοί την γνωρίζουν με διαφορετικο χαρακτήρα καθως τα τελευταια 20 χρονια μετατραπηκε σε χωρο διασκέδασης και εκδηλώσεων. Το εργοστασίο όμως όταν λειτουργουσε παρηγαγε προιόντα απο βιομηχανική Καναβη ( Τσουβαλια και Λινατσες). Ο τιτλος ΒΙΛΚΑ, ειναι Βιομηχανία Ιούτης( Γιούκα), Λινου και Καναβεως, και εκλεισε το 1988 λόγω της κρίσης στη κλωστουφαντουργία.

Sourya

# 12 στις 13/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εμενα παντως μου αρεσει αυτο με τα μπουκαλια

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: 9eb41a019a8f369fa14565bea615af7b.jpg (115.92KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 18 φορές

Paralia48

# 13 στις 13/1/2019
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.728

όσον αφορά τα σπίτια, που λες , να σου θυμίσω, παλιότερα έχτιζαν οι περισσότεροι μόνοι το σπιτάκι τους. Στην παιδική μου γειτονιά π.χ. τα περισσότερα σπίτια χτίστηκαν τη νύχτα με το φαναράκι, διότι δεν υπήρχε σχέδιο πόλης και απαγορευόταν.
Το πατρικό μου, λέει η μητέρα μου, ήταν το πρώτο της γειτονιάς που χτίστηκε με σχέδιο, άδειες, μηχανικούς κ.λ.π. 
Η φίλη μου, που έχτισε αργότερα στη γειτονιά μας, μου έλεγε, ότι η νομοθεσία έχει γίνει τόσο αυστηρή, που δεν μπορείς , ούτε πλακάκια να περάσεις μόνος. Περνάνε από την πολεοδομία και ελέγχουν και ζητούν να αποδείξεις ότι κόλλησες ένσημα στους εργάτες κ.λ.π. Δεν ξέρω αν είναι ακόμα τόσο αυστηρά όλα, αν είναι αλήθεια όλα αυτά. Βέβαια, κατανοώ τη σοβαρότητα της στέγης και τα αυστηρά μέτρα. Η στέγη πρέπει να είναι ασφαλής, ζεστή, υγιεινή,. Ζωές μένουν εκεί. Άντε πλακάκια και κακοβαλμένα αν είναι, δε χάλασε ο κόσμος.
Σ΄αυτούς τους οικισμούς τους συνεταιριστικούς με 1000 ευρώ σπίτι, τι έχεις; 
n060.gif

πάντως όλα αυτά που λες Άλεξ, εμένα μ΄ενδιαφέρουν πολύ, ως τρόπος ζωής. Οι απορίες μου είναι απλά για περισσότερη κατανόηση, αλλά στην κεντρική ιδέα, είμαι μέσαs025.gif

s025.gif

Αρέσει στο μέλος anassa_

anassa_

# 14 στις 15/1/2019
author
Γυναίκα / 60 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.134

Σε ευχαριστω Αλεξ, μου φαίνεται αρκετα πρωτοποριακη, αν κ παλια η μεθοδος οπως λες.

Μου κανει εντυπωση το μικρο κοστος γι αυτο ρωτησα κ οχι γιατι θα ηθελα να φιαξω/αγορασω κατι τετοιο. Αυτο το αναφερω διοτι ισως να θεωρηθηκε διαφημιση.

Νομιζω ομως πως θα επρεπε να "διαφημιζονται" τετοιες προσπαθειες που προαγουν την ανακυκλωση, τη συνεργασια-σχεδον τον εθελοντισμο, την υγιη ανταποδοση, την οικονομια παντος ειδους πορων κλπ .

Μου αρεσει που αναφερθηκες στο παρελθον κ στον ποντιακο ελληνισμο, εχω την αισθηση πως ολοι σχεδον οι ντοποιοι,  οπως μας λενε, εχουμε με καποιο τροπο δεσμους με εστω μια οικογενεια ποντιων. Η συντροφικοτητα τους σε αναγκη, χαρα ή λυπη, ειναι εκπληκτικη.Τα γλεντια τους δε, σε κανουν να νομιζεις πως εισαι αθανατος.

Υγ. Συγγνωμη που αργησα να το δω, το ειχα ξεχασει 

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από AlexLuckyCharm

Anassa , δυστυχως, είναι η 3η απόπειρα να δώσω απάντηση καθως οι διαχειριστες τις απορριπτουν καθως δεν είναι συμφωνες με τους όρους χρησης.

Ουσιαστικα εδινα καποια λίνκ απο την ιστοσελίδα, της Κοινωνικης Επιχείρησης με την οποία μπορεις να επικοινωνήσεις για όλες τις λεπτομέρειες.

Επίσης - απ οσα θυμαμαι οτι εγραφα - αναφερόμουν στο πνεύμα συνεργατικότητας στην προσπάθεια που θα κάνεις καθως και το όσο το δυνατον λιγοτερο αποτυπωμα στο φυσικό περιβάλλον.

Αναφερω τον θεσμό της Αργατίας ή Αργατείας των Ελλήνων της καθ υμας Ανατολής, και δη των Ποντίων, οι οποίοι ειχαν και εχουν εντονο το αισθημα της συλλογικότητας και της συνεργατικότητας. Με την συμμετοχη των πολλών η εργασία είναι πολύ πιο εύκολη ( δεν το γραφω στα ποντιακα για να το κατανοήσουν όλοι). Προσεφεραν εργασία εθελοντικα για καποιον που ηθελε να χτίσει σπιτι ( κυριως σε νεα ζευγαρια) καθως και όπου ήταν αναγκαία η παρουσια πολλών χεριών για τις καλλιέργειες. Ετσι έκαναν ομαδες και πήγαιναν απο χωραφι σε χωραφι, όλοι μαζί. Και ετσιθ εκαναν και πιο ευχαριστα και πιο ξεκουραστα την δουλειά τους.

Εγω την τεχνικη αυτη την γνωριζα απο τις μαρτυρίες παππουδων και γονέων, οσον αφορα την Φυσική Δομηση, καθως τα σπίτια των προσφύγων χτιστηκαν με αυτην την μέθοδο. 

Επίσης αναφερόντουσαν στην λεγόμενη εθελοντική εργασία, για τις υποδομές στα χωριά τους,, καθως ετσι εχτιζαν σπίτια, δρόμους, εκκλησίες και κυρίως σχολεία. 

Αυτο το πνεύμα της προσφορας, τγης συνεργατικότητας χαθηκε στην μεταπολιτευτικη Ελλάδα των νεόπλουτων τοτε και νεόπτωχων τωρα. Η χωρα των λιμοκοντόρων εχουμε καταντησει.

Σελίδα : 1

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.
lastpost