Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Επανασύνδεση

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

Lena_7_

# 41 στις 20/1/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
'Aρεσαν+: 0%

Λιτα και απεριττα λοιπον σας λεω οτι

...αυτη η καραμελα "δεν εχεις παιδια, δεν εχεις δικαιωμα αποψης", ειναι το καταφυγιο των  στενομυαλων, ελλειψει σοβαρων επιχειρηματων και ανικανοτητας σφαιρικης αντιληψης. Το δικαιωμα  αποψης για οτιδηποτε, εχει να κανει με τα βιωματα, την γενικη εμπειρια ζωης, την επαγγελματικη εμπειρια, την μορφωση, την ικανοτητα αντιληψης, την ευφυια, τον αυτοπροσδιορισμο του ατομου και της θεσης του στον κοσμο κλπ    Πριν αποκλεισετε λοιπον την  επομενη φορα,  μια συγκεκριμενη ομαδα μελων, που σας δυσαρεστει η αποψη τους, ξανασκεφτειτε κατα ποσο ειστε ικανος να την αξιολογησετε και αν φερετε τα παραπανω κριτηρια γιαυτο., Και μονο αυτη η αποψη σας δειχνει ελλειπη κριση και κανει απαγορευτικο τον διαλογο .

Παμ παρακατ..

Απαιτειτε αποψεις μελων φορουμ, χωρις κριση. Δυστυχως για σας, η σχεση αποψη-κριση ειναι αμφιδρομη και αρρηκτα δεμενη, ακριβως γιατι ετσι μπορει να  υπαρχει τεκμηριωμενη αποψη. Εκτος αν θελετε αποψεις ανευ λειτουργιας εγκεφαλου, οπου τα γεγονοτα, οι σκεψεις, οι πραξεις του αλλου, θα διαβαζονται στο ντουκου η αν θελετε αποψεις που σας βολευουν  και δεν αντιτιθενται στις υπερμετρα  εγωιστικες θεσεις που διαβασαμε, παντα καλυμμενες ομως απο το ενδιαφερον προς τα παιδια. Ισως δεν σκεφτηκατε πως πολλες φορες θελοντας το καλο καποιου, των παιδιων στην προκειμενη περιπτωση, δεν ενεργουμε με τον σωστο τροπο.

Για ολα τα αλλα περι εναλλαγης συντροφων κλπ εις βαρος των παιδιων, δεν εχω να πω τπτ, γιατι αποτελουν φανταστικα εμμονικα σεναρια μονο στο δικο σας μυαλο, μιας και κανεις δεν τα ανεφερε εδω,  ουτε καν τα υπερασπιστηκε. Γινεται και με αλλους τροπους η εξελιξη των ατομων μετα απο ενα χωρισμο, αρκει να μπορει κανεις να τους αντιληφθεις και να μην κολλαει σε εγωιστικες εμμονες.

Μπορει να ειστε ο καλυτερος ανθρωπος στον κοσμο, ο πιο αδικημενος και μεγαλοκαρδος, ο  ετοιμος να θυσιαστει, σε ολα σας τα κειμενα σας,  ομως  δεν αναφερετε πουθενα την λεξη αγαπη, κυριως προς την συζυγο -που ουσιαστικα ειναι η κινητηριος δυναμη για ολα αυτα- παρα μονο μια φορα και αυτο για να την αμφισβητησετε, αν προελθει απο ατομο αρσενικο,εκτος του εαυτου σας. Τα παιδια ομως ξερετε μπορουν να γνωρισουν και να αναγνωρισουν πεντακαθαρα την αγαπη, απο οπου αυτη προερχεται, αρκει να υπαρχει με τον σωστο τροπο και να την βιωσουν επισης. 

Η δυναστευση ζωών, παντα για το "καλο" τους,  οδηγει σε δυστυχισμενους και ακρωτηριασμενους ανθρωπους,,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Petros811
Ποιος σου έδωσε το δικαίωμα εσύ να με κρίνεις;;; Απευθύνθηκα προσωπικά σε σέ σενα πουθενά;;; Δεν μπορει ο κάθε άνθρωπος να έχει τα πιστεύω του, τις αρχές του και τον δικό του χαρακτήρα;;; Αλλά μιας και μου απάντησες και με έκρινες, πώς γλύτωσε και... Και... Και... Θα σου απαντήσω... Τα δικά σου παιδιά, μπορείς να τα βάλεις δίπλα σε κάθε σύντροφό σου, να το παίζεται οικογένεια, να σηκώνονται το πρωί και να σε βλέπουν αγκαλιά στο κρεβάτι με κάποιον άλλον... Και αν αποτύχεις και με αυτόν, με τον επόμενο μετά και πάει λέγοντας, γιατί δεν πάει να πει πως ο επόμενος θα είναι και σχέσης ζωής...Χωρίς να μπορείς να νιώσεις πως και τι καταλαβαίνουν αυτά τα ματάκια όταν κοιτάζουν κατι τέτοιο... Έχεις ιδέα πόσο τραυματίζεις τις ψυχούλες τους;;; Πήρες μια απόφαση ενός χωρισμού, στήριξε την και αφοσίωσου στα παιδιά σου... Αλλά τι περιμένεις από ανθρώπους, που επειδή δεν ήξεραν να πάρουν προφύλαξη, έμεινε έγκυος στον πρώτο χρόνο γνωριμίας, παντρευόμαστε και αφού γέννησε, στον επόμενο χρόνο χωρίζουμε γιατί δεν ταιριάζουμε... Να γιατί υπάρχουν και τόσα διαζύγια! (Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια..). Σε πληροφορώ πως είμασταν 6 χρόνια μαζί και μετά από συμβίωση κάναμε παιδιά και συνολικά είμασταν 11 χρόνια!!! Άρα είμασταν σίγουροι ο ένας για τον άλλον και γνωριζόμασταν πάρα πολύ καλά... Άρα δεν παίζει το σενάριο πως αλλάξαμε η δεν ταιριάζαμε, είμασταν πάρα πολλά χρόνια μαζί... δεν υπήρχε βία η κακοποίηση.. Υπήρχαν προβλήματα όπως σε κάθε σπίτι.. Απλώς οι γονείς της είχαν εισχωρήσει μέσα στο σπίτι μας και έγινε το μπαμ.. αν δεν ξέρεις τι έχω κάνει και τους λόγους, μην μιλάς και με κρίνεις.. έχεις ιδέα με σε όλους αυτούς τους μήνες τι έχω κάνει γι αυτήν και τα παιδιά μου;;; Εγώ έτρεχα σε σύμβουλο γάμου για να βελτιώσω λάθη μου ενώ αυτή Βρήκε γκόμενο κατευθείαν, μου έλεγε θα κρατήσεις τα παιδιά να κοιμηθώ, εννοείτε το έκανα και αυτή εξαφανιζόταν με τον γκόμενο... Την περνάμε τηλέφωνο και ούτε το σήκωνε.. Την ζητούσαν τα παιδιά και την ψάχναμε.. μέχρι που έφαγε το κεφάλι της μέσα σε λίγους μήνες και ο τύπος της την έστηνε από κάτω να την δει, την ενοχλούσε, μέχρι που ανέλαβα εγώ και τον ξεκόψα!!! Που μπορούσα να πω, όπως έστρωσες κοιμίσου...Και ο τύπος ήταν ο δικηγόρος σε πληροφορώ που μου έστειλε την αγωγή, ο δικηγόρος που την συμβούλευε πότε θα δω εγώ τα παιδιά, πόση διατροφή να ζητήσει... Και μετά απ'όλα αυτά ,εγώ τα προσπέρασα και είπα τα παιδιά μου και την οικογένειά μου!!! Όλοι κάνουμε λάθη..Οπότε αν δεν ξέρεις τι έχω κάνει εγώ, εσύ δεν θα με κρίνεις!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Petros811
Ποιος σου έδωσε το δικαίωμα εσύ να με κρίνεις;;; Απευθύνθηκα προσωπικά σε σέ σενα πουθενά;;; Δεν μπορει ο κάθε άνθρωπος να έχει τα πιστεύω του, τις αρχές του και τον δικό του χαρακτήρα;;; Αλλά μιας και μου απάντησες και με έκρινες, πώς γλύτωσε και... Και... Και... Θα σου απαντήσω... Τα δικά σου παιδιά, μπορείς να τα βάλεις δίπλα σε κάθε σύντροφό σου, να το παίζεται οικογένεια, να σηκώνονται το πρωί και να σε βλέπουν αγκαλιά στο κρεβάτι με κάποιον άλλον... Και αν αποτύχεις και με αυτόν, με τον επόμενο μετά και πάει λέγοντας, γιατί δεν πάει να πει πως ο επόμενος θα είναι και σχέσης ζωής...Χωρίς να μπορείς να νιώσεις πως και τι καταλαβαίνουν αυτά τα ματάκια όταν κοιτάζουν κατι τέτοιο... Έχεις ιδέα πόσο τραυματίζεις τις ψυχούλες τους;;; Πήρες μια απόφαση ενός χωρισμού, στήριξε την και αφοσίωσου στα παιδιά σου... Αλλά τι περιμένεις από ανθρώπους, που επειδή δεν ήξεραν να πάρουν προφύλαξη, έμεινε έγκυος στον πρώτο χρόνο γνωριμίας, παντρευόμαστε και αφού γέννησε, στον επόμενο χρόνο χωρίζουμε γιατί δεν ταιριάζουμε... Να γιατί υπάρχουν και τόσα διαζύγια! (Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια..). Σε πληροφορώ πως είμασταν 6 χρόνια μαζί και μετά από συμβίωση κάναμε παιδιά και συνολικά είμασταν 11 χρόνια!!! Άρα είμασταν σίγουροι ο ένας για τον άλλον και γνωριζόμασταν πάρα πολύ καλά... Άρα δεν παίζει το σενάριο πως αλλάξαμε η δεν ταιριάζαμε, είμασταν πάρα πολλά χρόνια μαζί... δεν υπήρχε βία η κακοποίηση.. Υπήρχαν προβλήματα όπως σε κάθε σπίτι.. Απλώς οι γονείς της είχαν εισχωρήσει μέσα στο σπίτι μας και έγινε το μπαμ.. αν δεν ξέρεις τι έχω κάνει και τους λόγους, μην μιλάς και με κρίνεις.. έχεις ιδέα με σε όλους αυτούς τους μήνες τι έχω κάνει γι αυτήν και τα παιδιά μου;;; Εγώ έτρεχα σε σύμβουλο γάμου για να βελτιώσω λάθη μου ενώ αυτή Βρήκε γκόμενο κατευθείαν, μου έλεγε θα κρατήσεις τα παιδιά να κοιμηθώ, εννοείτε το έκανα και αυτή εξαφανιζόταν με τον γκόμενο... Την περνάμε τηλέφωνο και ούτε το σήκωνε.. Την ζητούσαν τα παιδιά και την ψάχναμε.. μέχρι που έφαγε το κεφάλι της μέσα σε λίγους μήνες και ο τύπος της την έστηνε από κάτω να την δει, την ενοχλούσε, μέχρι που ανέλαβα εγώ και τον ξεκόψα!!! Που μπορούσα να πω, όπως έστρωσες κοιμίσου...Και ο τύπος ήταν ο δικηγόρος σε πληροφορώ που μου έστειλε την αγωγή, ο δικηγόρος που την συμβούλευε πότε θα δω εγώ τα παιδιά, πόση διατροφή να ζητήσει... Και μετά απ'όλα αυτά ,εγώ τα προσπέρασα και είπα τα παιδιά μου και την οικογένειά μου!!! Όλοι κάνουμε λάθη..Οπότε αν δεν ξέρεις τι έχω κάνει εγώ, εσύ δεν θα με κρίνεις!!!

Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

Petros811

# 42 στις 20/1/2019
author
Ανδρας / 38 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 15
Τα λες πολύ όμορφα, αλλά και πάλι ο λόγος σου για μένα δεν μετράει!!! Ξέρεις τι λέει ο λαός;;; έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια λένε... Δεν θα κάτσω να σου εξηγήσω και δεν μπορώ άλλωστε, τα συναισθήματα ενός γονιού!!! Πως είναι να είσαι γονιός!!! Πως χωρίς δεύτερη σκέψη θυσιάζεις με θάνατο την ζωή σου γι αυτά!!! Πως ότι και αν κάνεις στην ζωή σου, το κάνεις γι αυτά!!! Εργάζεσαι γι αυτά!! Παλεύεις γι αυτά!!! Πονάνε και κλαις εσύ!!! Παρακάλας τον Θεό να είναι γερά αυτά και ας έρθουν όλα τα κακά επάνω σου!! Εσύ είσαι η Λένα και το Λενάκι... Για πάρτη σου όλα... Για Κάτι που δεν έχεις βιώσει ποτέ σου, δεν μπορείς να φέρεις άποψη!!! Μην με αναγκάζεις να σου πω κι άλλα που θα σε πληγώσουν...

Ndreee

# 43 στις 20/1/2019
author
Ανδρας / 44 / Παντρεμένος
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 200

Εγώ που έχω παιδιά, μπορώ να εκφέρω άποψη αγαπητέ κύριε ή θα πρέπει η άποψή μου να είναι σύμφωνη με τα πιστεύω σας έτσι ώστε να μην διαταράξει το ήδη διαταραγμένο σκεπτικό σας;;; Για το θέμα της συζύγου με τους γονείς της σας έχω απαντήσει στο #12. Και προσωπικά δε πιστεύω ότι υπάρχει σωτηρία, δε σταμάτησε να τους φοβάται και να είναι μέσα στο βρακί τους σχεδόν 40 χρόνια, αν εσείς θέλετε να πιστεύετε ότι θα το κάνει τώρα, καλώς το πιστεύετε και ελπίζω να το καταφέρετε αυτό. 

Στο άλλο θέμα των νέων συντρόφων που αναφέρετε, δε ξέρω αν έχετε καταλάβει και αν έχετε πάρει χαμπάρι ότι στην κοινωνία και την εποχή που τα διαζύγια είναι ένα πολύ συχνό φαινόμενο. Απόρροια αυτού είναι (ναι, αλήθεια σας το λέω) οι πρώην σύντροφοί να βρίσκουν νέους συντρόφους, ιδίως αν είναι σε μια ηλικία που η ύπαρξη συντρόφου είναι λογική και επιβεβλημένη. Με βάση λοιπόν τη λογική σας, τι γίνεται εκεί έξω;;; Υπάρχουν τόσες νέες οικογένειες και νέες συμβιώσεις που αποτελούνται από άτιμους, αλήτες και άσπλαχνους νέους συντρόφους που κακομεταχειρίζονται τα παιδιά αυτών που προέρχονται από αποτυχημένο γάμο και από παιδιά που περνάνε βασανιστήρια από τους νέους συντρόφους των γονιών τους; Κάπου έχετε χάσει το μέτρο και τη μπάλα. Μήπως να σταματήσετε να βλέπετε τόσο πολύ σειρές τύπου "Έγκλημα και Πάθος";
Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, alisida και σε ακόμα 3 μέλη.

Sivilla_I

# 44 στις 20/1/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Απαντήσεις: 2.026
Η Λένα είναι παντρεμένη με μένα
και έχουμε 2 παιδιά.

Τώρα Λένα, Μίλα

Αρέσει στα μέλη giorgos1970-71, MadameShuShu40 και σε ακόμα 1 μέλος.

Sivilla_I

# 45 στις 20/1/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Εγω θα ξαναρωτήσω κι ας ατύχησα να στραβωθώ να παντρευτώ τη Λένα:

αφού είστε τόσο θυσιαστικός και παραμ παραμ παραμ για τα παιδιά σας,

και είστε διατεθειμένος για όλα,

πώς και χωρίσατε για χαζά καθημερινά πράγματα?

Παράθεση:
Σχόλιο # 42 από Petros811
Τα λες πολύ όμορφα, αλλά και πάλι ο λόγος σου για μένα δεν μετράει!!! Ξέρεις τι λέει ο λαός;;; έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια λένε... Δεν θα κάτσω να σου εξηγήσω και δεν μπορώ άλλωστε, τα συναισθήματα ενός γονιού!!! Πως είναι να είσαι γονιός!!! Πως χωρίς δεύτερη σκέψη θυσιάζεις με θάνατο την ζωή σου γι αυτά!!! Πως ότι και αν κάνεις στην ζωή σου, το κάνεις γι αυτά!!! Εργάζεσαι γι αυτά!! Παλεύεις γι αυτά!!! Πονάνε και κλαις εσύ!!! Παρακάλας τον Θεό να είναι γερά αυτά και ας έρθουν όλα τα κακά επάνω σου!! Εσύ είσαι η Λένα και το Λενάκι... Για πάρτη σου όλα... Για Κάτι που δεν έχεις βιώσει ποτέ σου, δεν μπορείς να φέρεις άποψη!!! Μην με αναγκάζεις να σου πω κι άλλα που θα σε πληγώσουν...

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, giorgos1970-71 και σε ακόμα 2 μέλη.

Sivilla_I

# 46 στις 20/1/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

(πάντως κε πέτρε, χώστε της κι άλλα της Λένας

είναι κουμάσι

μου 'χει ψήσει το ψάρι στα χείλη τόσα χρόνια)
Αρέσει στα μέλη giorgos1970-71, MadameShuShu40 και σε ακόμα 1 μέλος.

Lena_7_

# 47 στις 20/1/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
# Πες ελευθερα τη γνώμη σου, δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Κανεις δεν αμφισβητει την αγαπη των γονιων για τα παιδια τους και μακαρι ολοι οι πατεραδες να τους έχουν τετοια αδυναμια. Η ολη μου ένσταση ειναι η απολυτη θεση σου, σχετικα με τον νεο συντροφο, αν και οταν υπαρξει. Να μην επαναλαμβανομαι, ευχομαι να γινει το καλύτερο για ολους.

MadameShuShu40

# 48 στις 20/1/2019
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.071

Εγώ που έχω παιδιά, και τα αγαπάω, και τα πονάω, και ανησυχώ καθημερινά για ο,τι τους συμβαίνει και θα τους συμβεί, πειράζει που δεν περιστρέφεται η ζωή μου όλη, γύρω τους, και αποκλειστικά μόνο για τα παιδιά, αλλά ενίοτε ζω κι εγώ, και με ενδιαφέρει και η καλοπεραση μου   που και που, κάνει ή θα κάνω στην κόλαση???

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Ndreee και σε ακόμα 2 μέλη.

Lena_7_

# 49 στις 20/1/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Σιβυλλα, ναι αλλα δεν του ειπες οτι εκτος των δυο δικων μας παιδιων, μεγαλωνουμε και τα αλλα 9 απο τους τρεις προηγούμενους γαμους σου και των τεσσάρων δικων μου...ειμαστε μια ευτυχισμένη οικογένεια και όνειρο μας ειναι να φτιάξουμε την καλύτερη ποδοσφαιρικη ομάδα ever!!! Και ναι, γιαυτο μαγαπησες, για την αλητεια και την υγιεινή διατροφη των ιχθυων γλυκια μου! Και μια δημοσια εξομολόγηση... Σε λατρευω!!! Kι ας με τρεχεις καθε βδομάδα στα super market...( απ τα μαλλια ομως...χουχουχουχου)
Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, giorgos1970-71

Petros811

# 50 στις 20/1/2019
author
Πρώτον εσύ lena μην μιλάς για παιδιά!!! Δεν δέχομαι καν την άποψη από μια πενηντάρα ανύπαντρη, σε σχέση ,χωρίς παιδιά... Γιατί απλούστατα δεν ξέρεις τι είναι οικογένεια, δεν δημιούργησες οικογένεια και γιατί ακόμη είσαι σε σχέση... Και αν είμαι λίγο επιθετικός μαζί σου, είναι γιατί έγραφες πως έκανε καλά η σύζυγος μου που με παράτησε και τα παιδιά μου θα είναι καλύτερα χωρίς εμένα... Και ούτε καν ξέρεις τους λόγους που έχουν γίνει όλα αυτά, ούτε εμένα βέβαια, Παρ όλα αυτά με έκρινες... Θα σας το πω για τελευταία φορά!!! Δεν είπα πουθενά μανταμ να μην βγαίνει μια γυναίκα και να μην περνάει καλά, που το διάβασες αυτό;;; Ούτε μια χωρισμένη να μην έχει σχέση, απλώς είπα να μην τον βάλει σπίτι της και δίπλα στα παιδιά της... Μόνο αυτοοο!!! Και τους λόγους σας τους είπα... Δεν σας ανάγκασα να κάνετε η να πιστεύετε το ίδιο... Απλώς φαντάζομαι οι περισσότερες που έχετε χωρίσει, είχατε άντρες απών από τα παιδιά σας και κάνατε ότι θέλατε... Αλλά υπάρχουν και κάποιοι πατεράδες που κάνουν για όλες τις μανάδες του κόσμου!!! Και δεν θα επιτρέψουν να κάνουν ότι θέλουν οι πρώην τους, γιατί πάντα η ζωή τους θα έχει αντίκτυπο στα παιδιά τους... Και αν η δική μου θέλει να κάνει τόσο πολύ την ζωή της, εγώ της είπα δώσε μου τα παιδιά και κάνε ότι θέλεις, Αυτή το αρνήθηκε... Και ένα τελευταίο κομμάτι είναι, κάπου πιο πάνω, γράφω τι μου έκανε η σύζυγος αφού χωρισαμε, Παρ όλα αυτά, εγώ είπα κάναμε λάθη, ας ξανά προσπαθήσουμε... Και όχι δεν είναι μόνο για τα παιδιά εννοείτε, αλλά και γιατι την αγαπώ!!! Γιατί την νοιάζομαι!!! Γιατί Μ αυτή την γυναίκα έκανα όνειρα, έφτιαξα μια οικογένεια, ολοκληρώθηκα σαν άντρας και σαν άνθρωπος!!! Εν τω μεταξύ χάσαμε εντελώς από πού έχει ξεκινήσει όλη η συζήτηση...Το ερώτημα μου δεν ήταν όλα αυτά που λέμε τώρα, αλλά πως θα μπορούσα να αποβάλλω από πάνω της, τους γονείς της, ώστε να σωθεί αυτή και τα παιδιά μου, μιας και μένουν εκεί και τους ταιζει, τους καθαρίζει καί δυστύχουν... Και όλο αυτό το ζουν και τα παιδιά μου... Και αν βρει την δύναμη να φύγει από εκεί, τότε θα υπήρχε και η πιθανότητα να ξανά ήμαστε μαζί... Θα σας παρακαλούσα να μείνουμε μόνο σ'αυτό και όχι στα πιστεύω, στις αρχές και τα θέλω του καθενός...

MadameShuShu40

# 51 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 2.071

Αγαπητέ Πέτραν.

Φωνασκειτε.

Και δίκιο να 'χετε, το χάνετε.

Και επιτίθεστε, άνευ λόγου και αιτίας, σε κάθε μέλος που γράφει την γνώμη του, και δεν συμφωνεί με την δική σας 

Και εμείς, λέμε την γνώμη μας, βάσει αυτών που διαβάζουμε και βάσει αυτών που βλέπουμε.

Και, να είστε σίγουρος ότι βλέπουμε και άλλα που εσείς δεν θέλετε να βλέπετε!!!

Αυτά και την καλημέρα μου!!

Αρέσει στα μέλη Ndreee, Mindthegap- και σε ακόμα 1 μέλος.

giorgos1970-71

# 52 στις 21/1/2019
author
Ανδρας / 48 / Χήρος
Ν. Ευβοίας / Αυλίδα
Απαντήσεις: 94

ε οχι!!!

το αδικο δεν το αντεχω!!!

ακου εκει ,"στραβωθηκα"

που την πηρες μικρη ολλανδεζα και την καταντησες 1,5% και χωρις γλουτενη!!!

δεν τρωγεται!

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από Sivilla_I

Εγω θα ξαναρωτήσω κι ας ατύχησα να στραβωθώ να παντρευτώ τη Λένα:

αφού είστε τόσο θυσιαστικός και παραμ παραμ παραμ για τα παιδιά σας,

και είστε διατεθειμένος για όλα,

πώς και χωρίσατε για χαζά καθημερινά πράγματα?

tzoulia59

# 53 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 79 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 6.916

εγω  θα συμφωνησω στα περισσοτερα μαζι σου ,,

και στις αγωνιες σου για το διαζυγιο 

και στις επιπτωσεις που μπορει να εχει ενα διαζυγιο στις ζωες σας ,,,και στην ζωη των παιδιων σας ..

και στους κινδυνους απο τους πατριους κι ολα αυτα ,,,

και ναι εχεις δικιο 

και συμβαινουν πολλα ...

και αν οι πατριοι δεν κακοποιουν σεξουαλικα τα παιδια των γυναικων τους απο αλλους γαμους υποχρεωτικα 

μπορει να τα κακοποιουν ψυχολογικα ,,,

η μπορει και να μην συμβαινει τιποτα απ ολα αυτα ,,,και να συμβαινουν αλλα λιγοτερο κακα ,,,

αλλα ..

η ωμη πραγματικοτητα ειναι αυτη που λες ,,,

οτι κανενας συντροφος της μανας τους δεν θα τα αγαπησει οπως ο πατερας τους ,,,

και τιποτα δεν μπορει να ειναι καλυτερο για τα παιδια απο το να ζουν στην φυσικη τους οικογενεια μαζι με τους γονεις τους ,,,

τα διαζυγια φιλε μου ειναι πονετικα και πολυ σκληρα για ολους ,,,οταν οι γονεις χωριζουν ,,κι ακομη πιο πονετικα για τα παιδια ,,

που καλουνται να ζησουν την υπολοιπη ζωη τους σε μια ταλαιπωρημενη ζωη ,,,

και ναι εγω εχω ολο το δικαιωμα να μιλω για διαζυγια και παιδια γιατι προερχομαι απο ενα γαμο διαλυμενο και τα παιδια μου εχουν μεγαλωσει μαζι μου ,,

κι ετσι ειναι οπως τα λες ,,

,και εγω για να μην υποβαλλω τα δικα μου παιδια σε κατι παρομοιο εχω αφιερωσει πληρως την δικη μου ζωη στα παιδια μου ,,,

10 χρονια ειμαι μονη και ποτε δεν σκεφτηκα να βαλω μεσα στο σπιτι μου αλλον αντρα ,,οσο τα παιδια μου ηταν μικρα ,,,

βεβαια θυσιασα την προσωπικη μου ζωη ...αλλα δυο καρπουζια σε μια μασχαλη δεν χωρουν ,,,επελεξα ..

κι αν ξαναγυριζα τον χρονο πισω το ιδιο θα εκανα ,,δεν το εχω μετανιωσει ποτε ,,,ουτε ενα δευτερολεπτο ,,,

στατιστικα 6 στους 10 πατριους κακοποιουν σεξουαλικα τις κορες των συντροφων τους απο προηγουμενους γαμους ,,,

κι ολα αυτα που αραδιαζουν καποιοι εδω ασχετοι που πουλανε πνευμα για να εντυπωσιασουν ,,,προσπερνα και κοιτα 

τα εξης ,,,

γιατι οι γονεις της την εκβιαζουν αν ξαναγυρισει σ εσενα δεν θα την ξαναδεχτουν πισω ;

γιατι ενω εισαστε ακομη σε φαση να προσπαθειτε εκεινη τα εμπλεξε με τον δικηγορο που της εβγαζε την διατροφη ;

θα εστιασω παλι στο ιδιο αυτο που εγραψα και πιο πανω ,,,

επειδη βλεπω πολυ πιο μπροστα απ οτι εσυ ,,,

η συζυγος σου δεν σ αγαπαει πια ,,,

οσο και αν δειχνει ν ακουει για την επανασυνδεση ,,την εξαναγκαζει η ανασφαλεια της για τα παιδια ,,,κι οτι ο γκομενος την αδειασε ,,,

τωρα νιωθει ευαλωτη κι ανασφαλης ,,,

η γυναικα σου θα σου ξαναφυγει ,,,στο λεω λιγο ωμα ,,,για να το περιμενεις ,,,

και πιστευω οτι μετα θα ειναι ακομη χειροτερα για ολους ,,,

γιατι αυτο το πισωγυρισμα και οι φρουδες ελπιδες για τα παιδια σας θα τα τραυματισουν ακομη περισσοτερο ,,,

ειλικρινα δεν ξερω τι να σου προτεινω ,,,

αν σου πω μεινε μακρια της και δωσε χρονο να σκεφτειτε ο καθε ενας χωριστα και ωριμα 

και μετα παρτε κατασταλαγμενα τις αποφασεις σας ,,,

θα απομακρυνθειτε μεταξυ σας και η σχεση θα κρυωσει ,,,

αν σου πω ξαναγυρνα την οικογενεια σου σπιτι ,,πολυ φοβαμαι οτι μακροπροθεσμα θα γινει αυτο ,,,

που ειπα πιο πανω ,,η γυναικα σου θα ψαχνεται ,,,

υπαρχουν ζευγαρια που ζουν συμβατικα για τα παιδια τους ,..

εγω θα πηγαινα γραμμη για αυτοκτονια ,,,δεν θα το εκανα ποτε ,,,

οτι και να κανεις ποτε μην προδωσεις τα παιδια σου ,,σου ευχομαι καλη τυχη ,,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 50 από Petros811
Πρώτον εσύ lena μην μιλάς για παιδιά!!! Δεν δέχομαι καν την άποψη από μια πενηντάρα ανύπαντρη, σε σχέση ,χωρίς παιδιά... Γιατί απλούστατα δεν ξέρεις τι είναι οικογένεια, δεν δημιούργησες οικογένεια και γιατί ακόμη είσαι σε σχέση... Και αν είμαι λίγο επιθετικός μαζί σου, είναι γιατί έγραφες πως έκανε καλά η σύζυγος μου που με παράτησε και τα παιδιά μου θα είναι καλύτερα χωρίς εμένα... Και ούτε καν ξέρεις τους λόγους που έχουν γίνει όλα αυτά, ούτε εμένα βέβαια, Παρ όλα αυτά με έκρινες... Θα σας το πω για τελευταία φορά!!! Δεν είπα πουθενά μανταμ να μην βγαίνει μια γυναίκα και να μην περνάει καλά, που το διάβασες αυτό;;; Ούτε μια χωρισμένη να μην έχει σχέση, απλώς είπα να μην τον βάλει σπίτι της και δίπλα στα παιδιά της... Μόνο αυτοοο!!! Και τους λόγους σας τους είπα... Δεν σας ανάγκασα να κάνετε η να πιστεύετε το ίδιο... Απλώς φαντάζομαι οι περισσότερες που έχετε χωρίσει, είχατε άντρες απών από τα παιδιά σας και κάνατε ότι θέλατε... Αλλά υπάρχουν και κάποιοι πατεράδες που κάνουν για όλες τις μανάδες του κόσμου!!! Και δεν θα επιτρέψουν να κάνουν ότι θέλουν οι πρώην τους, γιατί πάντα η ζωή τους θα έχει αντίκτυπο στα παιδιά τους... Και αν η δική μου θέλει να κάνει τόσο πολύ την ζωή της, εγώ της είπα δώσε μου τα παιδιά και κάνε ότι θέλεις, Αυτή το αρνήθηκε... Και ένα τελευταίο κομμάτι είναι, κάπου πιο πάνω, γράφω τι μου έκανε η σύζυγος αφού χωρισαμε, Παρ όλα αυτά, εγώ είπα κάναμε λάθη, ας ξανά προσπαθήσουμε... Και όχι δεν είναι μόνο για τα παιδιά εννοείτε, αλλά και γιατι την αγαπώ!!! Γιατί την νοιάζομαι!!! Γιατί Μ αυτή την γυναίκα έκανα όνειρα, έφτιαξα μια οικογένεια, ολοκληρώθηκα σαν άντρας και σαν άνθρωπος!!! Εν τω μεταξύ χάσαμε εντελώς από πού έχει ξεκινήσει όλη η συζήτηση...Το ερώτημα μου δεν ήταν όλα αυτά που λέμε τώρα, αλλά πως θα μπορούσα να αποβάλλω από πάνω της, τους γονείς της, ώστε να σωθεί αυτή και τα παιδιά μου, μιας και μένουν εκεί και τους ταιζει, τους καθαρίζει καί δυστύχουν... Και όλο αυτό το ζουν και τα παιδιά μου... Και αν βρει την δύναμη να φύγει από εκεί, τότε θα υπήρχε και η πιθανότητα να ξανά ήμαστε μαζί... Θα σας παρακαλούσα να μείνουμε μόνο σ'αυτό και όχι στα πιστεύω, στις αρχές και τα θέλω του καθενός...

Αρέσει στα μέλη Petros811, lamprand

Lena_7_

# 54 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Οι ευφυεις άνθρωποι, κατηγορηματικα, δεν επαναλαμβανουν προς τον συνομιλητη συμπεριφορες για τις οποιες τον κατηγορούν! Με κατηγορεις οτι σε "κρίνω", ενω δεν σε γνωριζω και ταυτόχρονα κάνεις ακριβώς το ιδιο προς εμενα. Αν δεν καταλαβες τι σου λεω μολις τωρα, ειναι σα να θεωρεις για εναν κλεφτη, οτι διαπραττει αποτροπαιες πραξεις και τον αντιμετωπίσεις... κλεβοντας τον!!! Ετσι λοιπον τα λογια χάνουν την ουσια τους, μαζι με την σοβαροτητα του περιεχομενου τους. Παμε στην οικογενεια. Μεσα σε οικογενειες μεγαλωσαμε οι περισσότεροι. Δεν μας φυτεψε κανεις στα χωραφια! Υπάρχει αυτή η εμπειρια απο τα γεννοφασια μας, δηλ 50 χρονια για να επικαλεστω και γω τον ορο... "πενηνταρα"! Τι σημαινει αυτο; Πενήντα χρόνια αγαπης, νοιαξιματος, φροντιδας, αγωνιας και αγώνα υποστήριξης των μελων της οικογενειας! Επομενως, δεν γραφεις πρωτόγνωρα πραγματα, ουτε εισαι ο Ενας και Μοναδικος, οσο και να χτυπιεσαι, να το κραυγαζεις και να το επαναλαμβανεις, που εχει παιδια, οικογενεια και θελει το καλύτερο γιαυτην! Βεβαια, ολη αυτη η επιθετικοτητα που βγάζεις μέσα απο τα κειμενα σου, με το που καποιοι πηραν το μερος της συζύγου, κατι δειχνει. Για μενα, οτι τα λεγομενα εδω, χτυπησαν αδυναμο σημειο και εξαγριωθηκες. Και το αδυναμο αυτό σημειο ειναι οι ευθυνες σου για αυτο το χωρισμο, για τις οποιες, εστω και για τους τύπους του αντριλικιου σου, που επικαλεισαι συνεχώς, δεν αναφερεις τιποτα απολύτως! Ειναι δυνατον μια γυναίκα με δυο παιδια να εγκαταλειπει το σπιτι της μαζι με τα παιδια της, που το συνηθες ειναι να μένει, κυριως για λογους ασφαλειας, που εσυ εξυμνεις στα κείμενα σου και να αποχωρει ο συζυγος, ακομα κι αν το σπιτι του ανηκει, για χαρη των παιδιων! Και οχι να φεύγει μονο, αλλα και να καταφευγει και σε αλλον άνδρα με τη μια, ενω ολα ηταν μελι-γαλα στο γάμο της , οπως μας περιγραφεις και για τιποτα ομως απο ολα αυτα να μη φταιει ο σύζυγος πουθενα'! Αυτα για μενα δηλώνουν αγανάκτηση υψιστου βαθμού απο μερους της συζύγου. Θιχτηκαν ζωτικα σημεια απο τα μελη του φορουμ, οπως ποιες συμπεριφορες των γονεων εφεραν αυτο το αποτελεσμα η πως ειναι δυνατόν για χαζα πράγματα να χωριζουν δυο άνθρωποι και αυτο να το επιτρεπει να υλοποιειται αρκετο καιρο ποιος; Αυτος που κοπτεται περισσότερο απο τους δυο για τα παιδια και την ασφάλεια τους! Αυτα τα σημαντικα στοιχεια τακανες γαργαρα! Ουτε λεξη! Καπου ειπες οτι δεν θα επιτρεψεις την συζυγο να βρει αλλο συντροφο και να φτιαξει τη ζωη της, ακομα και με ενα αλλο γαμο. Πως θα το κανεις αυτο; Αφαιρωντας για αυτο το λογο τα παιδια απο τη μητέρα τους, με οτι μπορει να σημαινει αυτο για τα παιδια, σημαδευοντας την ζωη τους! Εδω ακριβώς είναι που χανεται στα ταρταρα το επιχειρημα σου για την αληθινη αγαπη σου προς τα παιδια! Κανένας πατέρας που αγαπαει τα παιδια του, δεν τους στερει τη μανα τους! Εκτος αν αυτη ειναι επικινδυνη, που θα σημαινε δικη σου λαθος επιλογή για οικογενεια και παιδια! Η αυτος πολυ εγωιστης! Ευχομαι αυτη η κουβέντα να σε βοηθήσει να δεχτείς και να αναγνωρίσεις τις ευθυνες σου για αυτο το χωρισμο, μη ρίχνοντας τες σε τριτους! Σηκωσε και σκουπισε λοιπον το χαλι, για να δεις χαιρι! Οσο και να χτυπιεσαι και να βροντοφωναζεις οσα λες, εμενα δε με πειθεις!
Αρέσει στα μέλη Ndreee, 26-29-31 και σε ακόμα 3 μέλη.

Mindthegap-

# 55 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Απαντήσεις: 2.051

Παράθεση:
Σχόλιο # 53 από tzoulia59

στατιστικα 6 στους 10 πατριους κακοποιουν σεξουαλικα τις κορες των συντροφων τους απο προηγουμενους γαμους ,,,

Εσυ λοιπον που δεν πουλας πνευμα και εχεις το δικαιωμα να μιλας επειδη εχεις εμπειρια

θα ηθελα να δω αυτη τη στατιστικη που υποστηριζει κατι τετοιο.

Μαζι με αυτη φερε και την αλλη που λεει ποσοι πατεραδες, μαναδες   κακοποιουν σεξουαλικα τα παιδια τους (κατι που στο θεμα... το καναμε γαργαρα) 

οπως και  αυτη που λεει ποσοι γονεις κακοποιουν ψυχολογικα τα παιδια τους..

Το αυτονοητο κι εδω:

Οταν ενας γονιος χρησιμοποιει τη φραση "θυσιαστηκα για τα παιδια μου , για αυτο το λογο δεν ειχα προσωπικη ζωη", και τους το λεει κιολας για να το εχουν βαριδιο σε ολη την υπολοιπη ζωη τους.. ειναι ψυχολογικη κακοποιηση...

Αρέσει στα μέλη Lena_7_, MadameShuShu40 και σε ακόμα 1 μέλος.

maraki_lar_1980

# 56 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 1.128

Αγαπητέ,Πέτρο...

Διάβασα τα προηγούμενα σχολια(τόσο τα δικά σου, οσο και κ των άλλων συμφορουμιτων)...

Και θεωρώ ότι εφοσον μέλημα σου αυτη τη στιγμη είναι η επανασύνδεση με τη σύζυγο,πρωτίστως θα έπρεπε να σε προβληματίσει το γιατι εκεινη αναζητησε μια αλλη αγκαλιά.Σε ποια θέματα δεν την καλυπτες?τι της έλειψε?έκανες άραγε την αυτοκριτική σου?το συζητησες μαζί της?

Γιατι παιζει ξέρεις κ η περιπρωση να μην είναι οι γονείς της (που έθεσαν βέτο) ο μόνος λόγος που δε γυρνα σπίτι σας.

Όσον αφορά τωρα την απόλυτη στάση σου στο θέμα της πιθανής μελλοντικής συμβίωσης των παιδιών σου με τον εκαστοτε νέο συντροφο της γυναίκας σου...απορώ γιατί δεν εμπιστεύεσαι την κρίση της?Γιατί θεωρείς αυτονόητο ότι εκείνη θα καθιστούσε πατριό τους τον πρώτο τυχωντα,εκθέτοντας τα σε κινδυνο ετσι ελαφρα τη καρδία?κι οτι εσυ εισαι ο μονος που τα αγαπα κι εκείνη η επιπόλαιη?

(Αν θες μου απαντας.καλοπροαιρετα ρωτω μην παρεξηγηθώ.)

Επισης σκεφτομαι και το εξής:

Αν υποθέσουμε ότι χωριζατε οριστικά και μια μέρα που πήγαινες να πάρεις τα παιδιά ανακαλυπτες ότι ο "αντικαταστάτης" σου συζει μαζί τους,τι θα έκανες?Με ποιο τροπο θα εμποδιζες αυτη τη συγκατοικηση?

Θα αρχιζες τους τραμπουκισμούς κ θα τον πλακωνες στο ξυλο?Καταλαβαίνεις βέβαια ότι μια τέτοια κίνηση θα είχε άσχημες συνέπειες για σένα,όπως πχ το να σου κάνει ασφαλιστικά μέτρα κ να βλέπεις τα παιδιά σου με τα κιάλια!!

Αν κ δε νομίζω να το έκανε αυτό η γυναίκα σου, καθώς έτσι οπως τα λες, είναι μαλλον ένας αδύναμος κ δειλός ανθρωπος(εκτός κι αν της το υπαγόρευσαν οι δικοί της!)...εδώ δε μπορεί να υψώσει ανάστημα στους γονεις της!!

Κι ίσως γι'αυτο να ζήσατε μαζί τόσα χρόνια...οχι γιατί ταιριαζατε πραγματικα αλλα γιατι εκεινη ηταν ανικανη να πατησει ποδι κι είχες το πάνω χέρι ως ο πιο δυναμικός,αφού βρήκες πρόσφορο έδαφος!

Κι ίσως κι εκείνη να αγανακτησε κ γι'αυτο βρήκε άλλον(ίσως κ για άλλους λόγους βέβαια που δεν ξέρω αν συζητησες μαζι της κι αν σου μίλησε ευθέως γι'αυτους).

Ή οχι λες?

Θα ήθελα να μου απαντήσεις σε όσα εικάζω...

Αρέσει στα μέλη lamprand, Mindthegap- και σε ακόμα 2 μέλη.

Ndreee

# 57 στις 21/1/2019
author
Ανδρας / 44 / Παντρεμένος
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Απαντήσεις: 200

Άκου Πέτρο... Όλοι εμείς λέμε μ@λ@κίες... Εμείς δε ξέρουμε τη τύφλα μας... Εμείς είμαστε άσχετοι και πουλάμε πνεύμα για εντυπωσιασμό... Να ακούσεις αυτούς που είναι οι μοναδικοί τέλειοι γονείς στο κόσμο που έχουν μεγαλώσει παιδιά χωρίς ίχνος ψυχολογικού κατάλοιπου (σε αντίθεση με τα δικά μας που τα έχουμε με ταβόρ πρωί-μεσημέρι-βράδυ), αυτούς που βλέπουν πολύ πιο μπροστά από εσένα και από όλους μας... Να ακούσεις αυτούς που τη επιλογή τους να μείνουν μόνοι στη ζωή τους για τα παιδιά (και όχι λόγω απωθημένα, μη τυχόν και πάει το μυαλό σου εκεί) το παρουσιάζουν ως ΘΥΣΙΑ ενώ στην ουσία είναι επιλογή δικιά τους που κανείς δε τους το ζήτησε και κανείς δε το απαίτησε από αυτούς, ούτε καν τα ίδια τους τα παιδιά... Εγώ ως άσχετος και πνευματώδης καραγκιοζάκος που είμαι, εκείνο που έχω να προσθέσω και να πάψω να επεμβαίνω στο θέμα σου (μιας και είναι προφανές έχεις ήδη διαμορφωμένη άποψη και αντίληψη των πραγμάτων) είναι το εξής: ευτυχισμένα παιδιά χωρίς ψυχολογικά είναι τα παιδιά ευτυχισμένων γονιών. Όταν κάποιοι επιτέλους καταλάβετε ότι τα παιδιά σας το μόνο που θέλουν είναι να έχουν γονείς ευτυχισμένους, ακόμα και αν δεν είναι μαζί ή ακόμα και αν έχουν επιλέξει άλλους συντρόφους, τότε τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα και για εσάς και για τα παιδιά σας. Καλή συνέχεια, εύχομαι να σου πάνε όλα όπως επιθυμείς και να κάνεις τη καλύτερη δυνατή επιλογή για όλους σας.

Αρέσει στα μέλη Sivilla_I, 26-29-31 και σε ακόμα 4 μέλη.

Lena_7_

# 58 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Μαρακι, πολυ καλα κανεις και ανάφερεις για τους υποταγμενους χαρακτηρες, ειδικα τα κοριτσια, λογω της κυριαρχίας της οικογενειας, συνηθως κανουν ενα απελπισμενο γαμο για να ξεφύγουν και περνάνε αυτοματα στην κυριαρχια του συζύγου... Ουε και αλιμονο αν σηκωσουν κεφάλι... Τα αγορια γίνονται ο "σηκω-κατσε" μαμακιας της υποθεσης...
Αρέσει στο μέλος maraki_lar_1980

Lena_7_

# 59 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Απο μια ασχετη:

"Διεθνώς και σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία του ΟΗΕ, ένα στα τρία κορίτσια και ένα στα πέντε αγόρια θα κακοποιηθούν σεξουαλικά, σε μία ευρύτερη έννοια του όρου, πριν τα 18 χρόνια τους. Το ανησυχητικό είναι ότι οι θύτες δεν έχουν κάποιο στερεοτυπικό προφίλ, ενώ είναι άτομα, τα οποία τα θύματα εμπιστεύονται και ανήκουν στον στενό κύκλο τους (70-85% των περιπτώσεων)."

Στατιστικά στοιχεία 

"  Στην Ευρώπη, σχεδόν ένα στα πέντε παιδιά πέφτει θύμα σεξουαλικής παρενόχλησης ή και κακοποίησης! (Πηγή: Συμβούλιο της Ευρώπης / Council of Europe)Σύμφωνα με το «Χαμόγελο του Παιδιού» από τις 1.151 καταγγελίες που έγιναν το έτος 2013 στην Ελλάδα, το 1% των περιστατικών αφορούσε τη σεξουαλική κακοποίηση. ( Πηγή: www.protothema.gr/ 19/11/2013)Περίπου το 15% των κοριτσιών και το 11% των αγοριών στην Ελλάδα αποτελούν αντικείμενο σεξουαλικής κακοποίησης ή παρενόχλησης. (Πηγή: ΒΗΜΑ 18/1/98)."

" Στις περισσότερες περιπτώσεις (90% αυτών) τα άτομα αυτά προέρχονται από το άμεσο (πατέρας/πατριός, θείος, μεγαλύτερος αδερφός) ή έμμεσο οικογενειακό περιβάλλον του παιδιού (οικογενειακοί φίλοι, γείτονες ή και επαγγελματίες που ασχολούνται με παιδιά (αθλητικά, χόμπι, χορός, ξένες γλώσσες)."

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από Mindthegap-

Εσυ λοιπον που δεν πουλας πνευμα και εχεις το δικαιωμα να μιλας επειδη εχεις εμπειρια

θα ηθελα να δω αυτη τη στατιστικη που υποστηριζει κατι τετοιο.

Μαζι με αυτη φερε και την αλλη που λεει ποσοι πατεραδες, μαναδες   κακοποιουν σεξουαλικα τα παιδια τους (κατι που στο θεμα... το καναμε γαργαρα) 

οπως και  αυτη που λεει ποσοι γονεις κακοποιουν ψυχολογικα τα παιδια τους..

Το αυτονοητο κι εδω:

Οταν ενας γονιος χρησιμοποιει τη φραση "θυσιαστηκα για τα παιδια μου , για αυτο το λογο δεν ειχα προσωπικη ζωη", και τους το λεει κιολας για να το εχουν βαριδιο σε ολη την υπολοιπη ζωη τους.. ειναι ψυχολογικη κακοποιηση...

Αρέσει στα μέλη Ndreee, MadameShuShu40 και σε ακόμα 1 μέλος.

Petros811

# 60 στις 21/1/2019
author
Δεν θα κάτσω να εξηγήσω τον τρόπο σκέψης μου και τους φόβους μου, σε ανθρώπους που μιλούν εκ του ασφαλούς, είτε γιατί δεν έχουν παιδιά, είτε γιατί δεν έχουν βρεθεί σε παρόμοια θέση... Για μένα αυτή η κουκίδα στον υπέρηχο που έβλεπα και άκουγα να χτυπάει, που μόνο ένας γονιός το ζει αυτό, που αυτή η κουκίδα έγινε ένα ανθρωπάκι και στηρίζετε επάνω μου, γι αυτό το πλάσμα εγώ ναι, θα μείνω διπλα του μέχρι να σβησω! Γιατί όπως έχω ξανά πει, αν εγώ ξανά φτιάξω την ζωή μου και κάνω αλλά παιδιά, αυτά που έχω τώρα, δεν θα λιγοστέψει ο χρόνος που με βλέπουν;;; Πόσα κομμάτια να γίνομαι την ημέρα για να τα προλαβαίνω όλα;;; Εκ των πραγμάτων τα παιδιά που θα ζω μέσα στο σπίτι, θα είμαι και πιο δεμένα... Και Αν το παιδί μου δεν είναι ευτυχισμένο, δεν είναι και ο γονιός!! Τέλος πάντων... Όσοι θέλουν να ξανά φτιάξουν την ζωή τους, το κάνουν, εγώ δεν θέλω, όπως δεν θέλω να μεγαλώσω ξένα παιδιά, όπως δεν θέλω να μεγαλώσουν και τα παιδιά μου με έναν ξένο... πραγματικά όμως λυπάμαι, όχι τους πατεράδες, αλλά τις μάνες που για να έχουν κάποιον στο κρεβάτι τους, δεν λογαριάζουν τα παιδιά τους!!! Θες να έχεις κάποιον στην ζωή σου, οκ, σεβαστό και κατανοητό, αλλά ποιος ο λόγος να τον έχεις δίπλα στην κόρη σου και μέσα στο σπίτι σου;;; Κάντε ένα πείραμα... Βάλτε ένα κορίτσι 15 χρόνων, με σορτσάκι και κοιτάξτε πόσοι θα το κοιτάξουν και τι θα πουν... Δεν έχετε ιδέα για το ανδρικό μυαλό! Αυτά... Και θα παρακαλούσα, γυναίκες χωρίς παιδιά η άνθρωποι που δεν έχουν ζήσει κάτι παρόμοιο, να μην απαντήσουν άλλο... Γιατί δεν μπορούν καν να αγγίξουν όλο αυτό το θέμα...
Αρέσει στο μέλος lamprand
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε