Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Οι γονεις μου δεν εγκρινουν τη σχεση μου

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Lena_7_

# 21 στις 22/1/2019
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
'Aρεσαν+: 0%

Σευχαριστω που απαντησες. Συμφωνα λοιπον με την προηγουμενη συμπεριφορα της μητερας σου, η τωρινη ειναι υπερβολικη και πολυ διαφοροποιημενη, συμφωνα με οσα λες. Εγω στην θεση σου, στα 17 μου, σε αναλογο γεγονος, καλεσα τους γονεις, αλλα και τα αδερφια της μανας μου και καναμε μια ωραια, πολιτισμενη συζητηση ολοι μαζι,Οι ανθρωποι καταλαβαν, εκτιμησαν την ειλικρινεια μου και με αφησαν ησυχη να ζησω αυτο που ηθελα, Θα ελεγα να κανεις το ιδιο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από Elli1122
Σχολιο #16Πριν γινει ολο αυτο η σχεση μου με τη μητερα μου ηταν παρα πολυ καλη...λεγαμε τα παντα..γενικα δεν της εκρυβα ποτε τιποτα...με εμπιστευοταν και δεν της ελεγα ποτε ψεματα. Δεν αμφισβητω σε καμια περιπτωση την αγαπη της προς εμενα. Αφιερωσε τη ζωη της για να μεγαλωσει εμενα και τα αδελφια μου (αλλα τρια) καθως η ιδια παντρευτηκε στα 19 της και πραγματικα ειναι το προτυπο μου..δεν εχω κανενα παραπονο ηταν και συνεχιζει να ειναι υπεροχη συζηγος και μητερα. Ο πατερας μου ειναι ελληνικης καταγωγης. Απλα με εκεινον ποτε δεν ημασταν τοσο κοντα ωστε να συζηταμε τετοια θεματα. Ισως το γεγονος οτι η ιδια παντρευτηκε μικρη να την επηρεαζει και να μην θελει να κανω το ιδιο λαθος.

Αρέσει στο μέλος ZHLIASOY

_Bellezza_

# 22 στις 22/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Γεια σου.

Η μαμα κανει λαθος χειρισμο.

Ξεχναει τον κανονα, που λεει, πως οσο πιεζουμε προς μια κατευθυνση, τα πραγματα πανε προς την αντιθετη. 

Εαν ησουν κορη μου, θα σου ελεγα στα ισα, οτι το παλικαρι δεν σου ταιριαζει πχ και μετα αμετοχη και τελειως ουδετερη σε αυτο το θεμα, θα σε αφηνα να το ζησεις, ελπιζοντας πως ειναι νεανικη περιπετεια και πως η φθορα θα κανει την δουλεια της. 

Η μαμα σου αντ'αυτου το εχει κανει πολυ μεγαλο θεμα και σε σπρωχνει περισσοτερο. 

Να ξερεις, εισαι μολις 19 και οι πιθανοτητες λενε, πως θα κανεις και αλλες σχεσεις. 

Ζηστο. Παντα προφυλαξεις.

Συζητησε με την μαμα σου και εξηγησε της πως, εφοσον εισαι συγκροτημενο ατομο,(φαινεται απο τα γραπτα σου), δεν εχει να φοβαται κατι και σε οσες σκηνες γινονται για το θεμα, απλα μην συμμετεχεις. 

Καποια στιγμη θα το δεχτει.

Και θα το δεχτει πιο ευκολα, εφοσον σε βλεπει συνειδητοποιημενη και σταθερη.

equinox_

# 23 στις 22/1/2019
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 1.310
''Χαραμιζω τα νιατα μου και την ομορφια μου για ενα ζωο, αμορφωτο, σφαγεα. Αυτους τους δεκα μηνες η σχεση μας ειναι χαλια, τσακωνομαστε συνεχεια, μου πεταει υπονοουμενα με λεει ανωριμη και χαζη και οτι δεν περιμενε ποτε κατι τετοιο απο μενα. Μαλιστα το κυριοτερο ειναι οτι επειδη λεει ξερει αυτους τους ανθρωπους, προσποιειται τον καλο, κανει πως με περιμενει και με αγαπαει γιατι εχει ως στοχο να με κανει γυναικα του...''

με λίγα λόγια η μάνα σου εννοεί - ''τη ζωή που δεν έζησα εγώ, θα τη ζω μέσω εσενα'', ''έκανα σχέδια, όνειρα για σένα, θυσίες...''

ρώτα την, αν υπολογίζει εσύ τι θα θέλεις, τα δικά σου όνειρα και συναισθήματα αν τα έχει υπόψη,

ή σε θεωρεί άψυχο αντικείμενο, άγαλμα, με το οποίο μπορεί να  στολίζει τη δική της ζωή...

στην πατρίδα μου λέμε - να φυλάει ο Θεός, ο τυφλός να δει φως

πολύ γρήγορα εξελληνίστηκε η μάνα σου και σκέφτεται σαν τις πιο πολλές Ελληνίδες μάνες

ρώτα την, αν και η ίδια προσποιήθηκε την καλή, και για να την κάνει γυναίκα του ο μπαμπάς σου κάποτε, έκανε πως τον αγαπάει...

''το ζώο, το αμόρφωτο'' σφάζει, λέει..

ναι, ποιο είναι ''το ζώο'' όμως εδώ;

αυτό που σφάζει κυριολεκτικά το ίδιο της το παιδί;

όταν οι ίδιοι γονείς επισκιάζουν τη χαρά και την ευτυχία των παιδιών τους, χτυπάνε κατευθείαν στην ψυχή, στην καρδιά..

δημιουργούνται πληγές που δύσκολα γιατρεύονται και αργότερα - συγχωρούνται

Αρέσει στο μέλος agrioloyloydo73

ZHLIASOY

# 24 στις 23/1/2019
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 42
Απαντήσεις: 3.085

Για εξηγησε μου την διαφορα των ελληνιδων μαναδων με τις αλλες αλοδαπες μανες??

Δεν τοπιασα αυτο το" σκεφτεται σαν τις ελληνιδες μανες"

Για εξηγησετο μου

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από equinox_
''Χαραμιζω τα νιατα μου και την ομορφια μου για ενα ζωο, αμορφωτο, σφαγεα. Αυτους τους δεκα μηνες η σχεση μας ειναι χαλια, τσακωνομαστε συνεχεια, μου πεταει υπονοουμενα με λεει ανωριμη και χαζη και οτι δεν περιμενε ποτε κατι τετοιο απο μενα. Μαλιστα το κυριοτερο ειναι οτι επειδη λεει ξερει αυτους τους ανθρωπους, προσποιειται τον καλο, κανει πως με περιμενει και με αγαπαει γιατι εχει ως στοχο να με κανει γυναικα του...''

με λίγα λόγια η μάνα σου εννοεί - ''τη ζωή που δεν έζησα εγώ, θα τη ζω μέσω εσενα'', ''έκανα σχέδια, όνειρα για σένα, θυσίες...''

ρώτα την, αν υπολογίζει εσύ τι θα θέλεις, τα δικά σου όνειρα και συναισθήματα αν τα έχει υπόψη,

ή σε θεωρεί άψυχο αντικείμενο, άγαλμα, με το οποίο μπορεί να  στολίζει τη δική της ζωή...

στην πατρίδα μου λέμε - να φυλάει ο Θεός, ο τυφλός να δει φως

πολύ γρήγορα εξελληνίστηκε η μάνα σου και σκέφτεται σαν τις πιο πολλές Ελληνίδες μάνες

ρώτα την, αν και η ίδια προσποιήθηκε την καλή, και για να την κάνει γυναίκα του ο μπαμπάς σου κάποτε, έκανε πως τον αγαπάει...

''το ζώο, το αμόρφωτο'' σφάζει, λέει..

ναι, ποιο είναι ''το ζώο'' όμως εδώ;

αυτό που σφάζει κυριολεκτικά το ίδιο της το παιδί;

όταν οι ίδιοι γονείς επισκιάζουν τη χαρά και την ευτυχία των παιδιών τους, χτυπάνε κατευθείαν στην ψυχή, στην καρδιά..

δημιουργούνται πληγές που δύσκολα γιατρεύονται και αργότερα - συγχωρούνται

equinox_

# 25 στις 23/1/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από ZHLIASOY

Για εξηγησε μου την διαφορα των ελληνιδων μαναδων με τις αλλες αλοδαπες μανες??

Δεν τοπιασα αυτο το" σκεφτεται σαν τις ελληνιδες μανες"

Για εξηγησετο μου

δεν είπα ακριβώς αυτό που εχεις βάλει σε εισαγωγικά, εσύ ξέρεις τον λόγο σου

''μακρυά απ' αυτούς!'' - αυτό σκέφτονται οι πιο πολλές

αν δεν πιστεύεις, ρώτα καμία ελληνίδα που έχει κόρη...

μπορεί να δεις και καμία ελ. σειρά για αυτά τα θέματα

το παράξενο δεν είναι να το λέει μια ελληνίδα, αλλά μια αλβανίδα για τους δικούς της

εγώ, αν είχα κόρη και ήμουν παντρεμένη με έλληνα, δεν μπορώ να φανταστώ τον λόγο για να της πω - ''μακρυά απο τους βούλγαρους''

μάλλον θα ντρεπόμουν που είμαι βουλγάρα, αλλο δεν μου έρχεται ως εξήγηση

εσύ, θα μπορουσες να πεις αυτό για τους συμπατριώτες σου, αν ήσουν παντρεμένη σε άλλη χώρα;

Αρέσει στο μέλος agrioloyloydo73

Lena_7_

# 26 στις 24/1/2019
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744

Δηλ οι περισσοτερες μανες στην Ελλαδα ειναι οπως η μανα της θεματοθετριας?

Σκεφτονται και αντιδρουν ετσι?

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από equinox_

το παράξενο δεν είναι να το λέει μια ελληνίδα, αλλά μια αλβανίδα για τους δικούς της

εγώ, αν είχα κόρη και ήμουν παντρεμένη με έλληνα, δεν μπορώ να φανταστώ τον λόγο για να της πω - ''μακρυά απο τους βούλγαρους''

εσύ, θα μπορουσες να πεις αυτό για τους συμπατριώτες σου, αν ήσουν παντρεμένη σε άλλη χώρα;

Αρέσει στο μέλος ZHLIASOY

ZHLIASOY

# 27 στις 24/1/2019
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 42
Απαντήσεις: 3.085

Για κατσε βρε κοπελια γιατι να ρωτησω καποια ελληνιδα με κορη...ΕΝΩ ΕΓΩ ειμαι ελληνιδα με κορη.

Για να το λεει λοιπον η μανα της που ειναι αλβανιδα .." μακρια απο αυτους" μηπως ξερει κατι παρα πανω??

Κ να σου πω για μενα που ειμαι ελληνιδα με κορη κ γιο ..εχω πει στα παιδια μου την εξης παριμοια.." παπουτσι απο τον τοπο σου κ ας ειναι μπαλωμενο"

Κ δεν ειναι ρατσισμος απλα χασμα αναμεσα στην κουλτουρα  εθιμα σκεπτικο κλπ..δυσκολη συμβιωση.

Γνωμη μου..

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από equinox_

alisida

# 28 στις 24/1/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 7.091

Εχω ακουσει και χειροτερα :

Η μανα να πεταει απο το μπαλκονι αντικειμενα στο αυτοκινητο του -χωρις πτυχιο- φιλου της πτυχιουχου κορης ,για να τον διωξει και να χαλασει το ραντεβου  

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Lena_7_

Αρέσει στο μέλος equinox_

equinox_

# 29 στις 24/1/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από ZHLIASOY

Για κατσε βρε κοπελια γιατι να ρωτησω καποια ελληνιδα με κορη...ΕΝΩ ΕΓΩ ειμαι ελληνιδα με κορη.

Για να το λεει λοιπον η μανα της που ειναι αλβανιδα .." μακρια απο αυτους" μηπως ξερει κατι παρα πανω??

Κ να σου πω για μενα που ειμαι ελληνιδα με κορη κ γιο ..εχω πει στα παιδια μου την εξης παριμοια.." παπουτσι απο τον τοπο σου κ ας ειναι μπαλωμενο"

Κ δεν ειναι ρατσισμος απλα χασμα αναμεσα στην κουλτουρα  εθιμα σκεπτικο κλπ..δυσκολη συμβιωση.

Γνωμη μου..

εμ, παπουτσι απ'τον τοπο της δεν πηρε η μανα

οποτε, γιατι να μην το επιλεξει η κορη;

ειναι μπαλομενο, φαινεται.. ( για την μανα)

ή μονο ενα;

ή οχι;

συνηθως ετσι γινοταν και στο χωριο μου - η μανα αν εφευγε, την κορη την τραβαει εκει ο τοπος

το αιμα νερο δεν γινεται και ας ειναι μισο-μισο

equinox_

# 30 στις 24/1/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Lena_7_

εσυ τι λες;

achinos

# 31 στις 24/1/2019
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.688

ρε παιδιά δεν είναι που είναι ξένος ο άθρωπος...

είναι που δεν είναι της "τάξης" τους... σχολές, πτυχία... τόσος κόπος.

ε, είναι "ανώτεροι" που λέμε κ στο άλλο θέμα...

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Arxontoula_

Elli1122

# 32 στις 24/1/2019
author
Γυναίκα / 20 / Σε σχέση
Ν. Αρκαδίας / Βαλτέτσι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
Σχολιο #29Ισως δικο μου λαθος που δεν το επεσημανα. Ειμαι "καθαρα" ελληνιδα. Θελω να πω οτι παρολο που η μητερα μου ειναι αλβανιδα δεν μας εμαθε ποτε την αλβανικη γλωσσα ουτε μας μετεφερε την κουλτουρα την ιστορια η οτιδηποτε. Ηρθε απο μικρη εδω και επειδη αντιμετωπισε αρκετο ρατσισμο αποφασισε να μην το μεταβιβασει σε εμας (εννοω και τα αδελφια μου) καθως διαφωνει καθετα με ολο τον τροπο σκεψης των ανθρωπων αυτων (αλβανων). Ουσιαστικα ειναι και νιωθει και εκεινη Ελληνιδα. Η σχεση μου με το αγορι μου εγινε εντελως τυχαια δεν υπηρξε επιδιωξη απο μερους μου να βρω καποιον αυτης της προελευσης.

Mindthegap-

# 33 στις 25/1/2019
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Βραζιλία
Απαντήσεις: 2.875

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από Elli1122
Ηρθε απο μικρη εδω και επειδη αντιμετωπισε αρκετο ρατσισμο αποφασισε να μην το μεταβιβασει σε εμας (εννοω και τα αδελφια μου) καθως διαφωνει καθετα με ολο τον τροπο σκεψης των ανθρωπων αυτων (αλβανων).

Τελικα ομως παρολο που αντιμετωπισε και η ιδια ρατσισμο φερεται και σκεφτεται ρατσιστικα και ως προς την καταγωγη αλλα και ως προς το επαγγελμα που κανει ο φιλος σου..

Αν σπουδαζε καμια ιατρικη θα θελα να δω αν θα ημασταν εδω τωρα  να συζηταμε για την καταγωγη του,,,

Αρέσει στα μέλη equinox_, 26-29-31 και σε ακόμα 1 μέλος.

equinox_

# 34 στις 25/1/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από Elli1122
Σχολιο #29Ισως δικο μου λαθος που δεν το επεσημανα. Ειμαι "καθαρα" ελληνιδα. Θελω να πω οτι παρολο που η μητερα μου ειναι αλβανιδα δεν μας εμαθε ποτε την αλβανικη γλωσσα ουτε μας μετεφερε την κουλτουρα την ιστορια η οτιδηποτε. Ηρθε απο μικρη εδω και επειδη αντιμετωπισε αρκετο ρατσισμο αποφασισε να μην το μεταβιβασει σε εμας (εννοω και τα αδελφια μου) καθως διαφωνει καθετα με ολο τον τροπο σκεψης των ανθρωπων αυτων (αλβανων). Ουσιαστικα ειναι και νιωθει και εκεινη Ελληνιδα. Η σχεση μου με το αγορι μου εγινε εντελως τυχαια δεν υπηρξε επιδιωξη απο μερους μου να βρω καποιον αυτης της προελευσης.

μα κοριτσι μου, γι' αυτο ειπα πως εξελληνιστηκε και σκεφτεται οπως οι πιο πολλες ελληνιδες μανες

και αφου επισημαινεις πως εισαστε ''καθαρες'', βγαλτε τοπους καταγογης απο το προβλημα, μπορειτε;;;

και λυστε το ως μανα και κορη, χωρις σημασια που θα βρισκοσασταν ή απο που ειναι οι ριζες σας:

η μανα, να ξερει μεχρι που την παιρνει να οριζει ''συνορα'' της κορης, αν την αγαπαει...

η κορη, να αναλαμβανει τις ευθινες για τα οποια θελω της και πραξεις, αφου και εκεινη αγαπαει...

αλλα, αγαπιεστε η καθε μια ανεξαρτητα απο την αλλη;

ή περιμενετε, η καθε μια - απο την αλλη μονο, να της αποδεικνυει αγαπη με τις πραξεις της για να ειναι αγαπητη η αλλη;

Heptamer

# 35 στις 25/1/2019
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.044

Κάθε γονιός, (είναι θεμιτό να) θελει το (κοινωνικά) καλύτερο για το παιδί του. 

Μοιραία λοιπόν  θα "ρατσισει" ... εεχμ... θα ασκήσει επιλογή, κάτι που  δεν (οφείλει να) τίθεται σε (αρνητική) κρίση.

Το να αποκλείεις απλά καποιον από τις επιλογές σου, το να μην απλά τον αποδέχεσαι, δεν είναι ρατσισμός. Είναι απλά .. επιλογή και η επιλογή δεν κρίνεται. 

Παράθεση:
χόλιο # 33 από Mindthegap-

Τελικα ομως παρολο που αντιμετωπισε και η ιδια ρατσισμο φερεται και σκεφτεται ρατσιστικα και ως προς την καταγωγη αλλα και ως προς το επαγγελμα που κανει ο φιλος σου..

Αν σπουδαζε καμια ιατρικη θα θελα να δω αν θα ημασταν εδω τωρα  να συζηταμε για την καταγωγη του,,,

Αρέσει στο μέλος alisida

Mindthegap-

# 36 στις 25/1/2019
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Βραζιλία
Απαντήσεις: 2.875

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από Heptamer

Κάθε γονιός, (είναι θεμιτό να) θελει το (κοινωνικά) καλύτερο για το παιδί του. 

Εμ...απο εκει ξεκινουν συνηθως ολα τα δραματα μεταξυ γονεων και παιδιων... 

Απο το τι εννοει ο καθενας με τη λεξη...καλυτερο... και για ποιον ειναι καλυτερο...

Καλυτερο για αυτην, για τα δικα της θελω, ή καλυτερο για το παιδι της;;;

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από Heptamer

Το να αποκλείεις απλά καποιον από τις επιλογές σου, το να μην απλά τον αποδέχεσαι, δεν είναι ρατσισμός. Είναι απλά .. επιλογή και η επιλογή δεν κρίνεται. 

Ειναι ρατσιστικο να αποκλειεις εναν ανθρωπο που ουτε καν γνωριζεις μονο και μονο επειδη ειναι Αλβανος, οπως ρατσισμος ειναι να τον αποκλειεις επειδη ειναι σφαγεας.

Εαν οπως λες  οι επιλογες δεν πρεπει να κρινονται...

τοτε της Ελλης γιατι κρινεται...;;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost