Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Οι γονεις μου δεν εγκρινουν τη σχεση μου

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Elli1122

# 1 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 20 / Σε σχέση
Ν. Αρκαδίας / Βαλτέτσι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

Καλησπερα..πραγματικα θα ηθελα μια συμβουλη για ενα θεμα που με απασχολει. Ειμαι 19 χρονων ειμαι σε σχεση 10 μηνων με εναν συνομιλικο μου αλβανικης καταγωγης. Ημασταν στη ιδια ταξη στο σχολειο και ξεκινησε ολο το φλερτ την τελευταια χρονια των πανελληνιων. Τρεις μηνες πριν δωσω εξετασεις ξεκινησα τη σχεση καθως ημουν τρελα ερωτευμενη...εκεινος με στηριξε καθολη τη διαρκεια ηταν διπλα μου και τελικα καταφερα και μπηκα στη σχολη της επιλογης μου. Εκεινος δεν εδωσε πανελληνιες και ασχολειται μαζι με τον πατερα με την διανομη κρεατων. Ωστοσο, οι γονεις μου και ιδαιτερα η μητερα μου εναντιωνεται καθετα σε αυτη τη σχεση. Επελεξα η ιδια να της το πω λιγες μερες αφου ξεκινησα την σχεση ομως απο την αρχη ηταν αρνητικη. Η μητερα μου ειναι και εκεινη Αλβανιδα ομως ειναι απο μικρη στην Ελλαδα με ελληνικη υπηκοοτητα. Η αληθεια ειναι οτι εχω δεθει πολυ μαζι του..ειμαι πραγματικα πολυ ερωτευμενη και περναω τοσο ωραια οταν βρισκομαστε...ειναι καλος με σεβεται, με στηριζει, δεν με πιεζει για τιποτα και πραγματικα νιωθω οτι ολο αυτο που εχουμε ειναι πολυ δυνατο και αμοιβαιο. Η μητερα μου απο την αλλη πλευρα ισχυριζεται οτι δεν κανει για μενα και οτι αξιζω κατι καλυτερο." Χαραμιζω τα νιατα μου και την ομορφια μου για ενα ζωο, αμορφωτο, σφαγεα." Αυτους τους δεκα μηνες η σχεση μας ειναι χαλια, τσακωνομαστε συνεχεια, μου πεταει υπονοουμενα με λεει ανωριμη και χαζη και οτι δεν περιμενε ποτε κατι τετοιο απο μενα. Μαλιστα το κυριοτερο ειναι οτι επειδη λεει ξερει αυτους τους ανθρωπους, προσποιειται τον καλο, κανει πως με περιμενει και με αγαπαει γιατι εχει ως στοχο να με κανει γυναικα του...αυτοι οι ανθρωποι λεει ψαχνουν καλες κοπελες παρθενες και σκοπος του ειναι να με κανει να τον ερωτευτω τρελα και να τον παντρευτω. Εκεινος δεν μου εχει δειξει ποτε καμια τετοια προθεση. Ειναι αληθεια οτι δεν εχουμε ολοκληρωσει καθως δεν βρηκαμε ποτε την καταλληλη ευκαιρια γιατι παντα συναντιομασταν κρυφα. Εγω σπουδαζω αγαπω τη σχολη μου θελω να κανω μεταπτυχιακο και πραγματικα ο γαμος ειναι κατι που δεν σκεφτομαι καθολου και ουτε εχω σκοπο να κανω τουλαχιστον για τα επομενα δεκα χρονια. Εχω προς το παρον αλλες προτεραιοτητες. Η μητερα μου ομως εξακολουθει να πιστευει πως ειναι εντελως λαθος αυτο που κανω και πως πρεπει να κανω σωστες επιλογες γιατι τα λαθη πληρωνονται και πρεπει να βαζω τη λογικη. Δεν εχω καταφερει να της μιλησω ποτε για τα συναισθηματα μου γιατι παντα με αποθαρυνει η σκληροτητα με την οποια αντιμετωπιζει τα παντα αλλα ουτε και για εκεινον. Αρνειται κατηγορηματικα να τον γνωρισει. Εκεινος γνωριζει τα παντα για αυτη την κατασταση του λεω τα παντα καθως δεν θελω να κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου. Ο πατερας μου εχει την ιδια γνωμη με τη μητερα απλα δεν παιρνει ιδιαιτερη θεση στο ζητημα. Ετσι καταληγουμε να μου φωναζει κι εγω απλα να ακουω αυτα που λεει. Δεν θεωρω οτι το αγορι μου προσποιειται..πραγματικα δεν δειχνει καθολου κατι τετοιο. Απλα ειμαι τρομοκρατημενη γιατι δεν θελω να κανω κατι λαθος και εκεινη ειναι τοσο σιγουρη οτι αυτο ειναι...αλλα τα συναισθηματα μου δεν μου επιτρεπουν να τον αφησω...τον θελω πολυ και οσες φορες το εχω προσπαθησει ειναι ματαιο.  Επισης ειναι και η γνωμη του κοσμου..η μητερα μου ντρεπεται για μενα..ετσι λεει..επιλεγω αυτον αντι για την οικογενεια μου. Δε ξερω τι να κανω...και δεν θελω να επιλεξω. Χρειαζομαι πραγματικα μια συμβουλη. Ευχαριστω

alisida

# 2 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 7.121

Με απλα λογια εξηγησε στους δικους σου πως αυτη ειναι η πρωτη σου σχεση και οχι η τελευταια ...

Επισης φροντισε να αποφυγεις ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη ,ενημερωσου σχετικα ...

Να συνεχισεις να εχεις προτεραιοτητα τη σχολη και τις σπουδες σου ...

Απ ο,τι φαινεται οι αντιρησεις της μητερας σου εχουν να κανουν με το επαγγελμα και τη μορφωση του νεαρου και οχι με την καταγωγη του ...Δεν εχει και πολυ αδικο,παρτο χαλαρα και βλεπεις στην πορεια .

οσα δεν εχω πει

26-29-31

# 3 στις 21/1/2019
author
Ανδρας / 56 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.373

Αλυσιδα,καπως δεν μου εκατσε καλα αυτο το οτι "δεν εχει και αδικο"η μανα της...

Το εξηγεις γιατι το πηρα στραβα...δλδ τα παιδια που εργαζονται στα κρεατα

η οπου αλλου ειναι παιδια κατωτερου θεου?αυτα τα παιδια δεν πρεπει να κανουν

σχεση με πτυχιουχο...αυτες οι νοοτροπιες να ελειπαν...

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από alisida

Απ ο,τι φαινεται οι αντιρησεις της μητερας σου εχουν να κανουν με το επαγγελμα και τη μορφωση του νεαρου και οχι με την καταγωγη του ...Δεν εχει και πολυ αδικο,παρτο χαλαρα και βλεπεις στην πορεια .

Αρέσει στα μέλη sparaskeg, autumn11 και σε ακόμα 6 μέλη.

Mindthegap-

# 4 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Βραζιλία
Απαντήσεις: 2.892

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Elli1122

Ουτε η πρωτη εισαι ουτε η τελευταια.Λιγο εως πολυ ολοι το περασαμε αυτο.

Δεν χρειαζεται να επιλεξεις. 

Συνεχιζεις την σχεση σου με το παλικαρι ,αρχισε να διεκδικεις τα θελω σου ξεκινωντας με το να συναντιεσαι κανονικα με τον ανθρωπο και οχι κρυφα. 

Την επομενη φορα που η μαμα θα σου πει οτι ντρεπεται για σενα που εμπλεξες με Αλβανο, ρωτα την αν εσυ θα επρεπε να ντρεπεσαι για αυτην που εχει Αλβανικη καταγωγη...

Αρέσει στα μέλη equinox_, autumn11 και σε ακόμα 6 μέλη.

alisida

# 5 στις 21/1/2019
author
Καζακστάν

Ευχαριστως να το εξηγησω.

Η λεξη "δικιο " για τη μανα,ειναι πανω απο ολα οτι ανησυχει για το μελλον της κορης της και ποια μανα δεν ανησυχει.

Αν η κορη πχ σταματησει τις σπουδες για παντρολογηματα σε μικρη ηλικια,αν αποφυγει να παει εξω πχ για μεταπτυχιακο επειδη δε θα θελει να φυγει μακρια απο το νεαρο .

Αν αργοτερα τελικα μεινει μαζι του οτι θα εχουν προβληματα λογω διαφορας ωραριων 

Οτι θα εχουν προβληματα με τις διαφορετικες - ισως- παρεες που θα εχουν λογω επαγγελματος .

Οτι εκεινος ισως δεν συμεριζεται τις δικες της ανησυχιες και αναγκες για διαβασμα και οτι θα την απασχολει -ισως- και θα την καθυστερησει να παρει το πτυχιο της..

Οτι θα μπλεχτει σε γαμο χωρις να το καταλαβει .

Οτι οι νοοτροπιες τους οσο περνουν τα χρονια θα γινονται διαφορετικες ..

Οτι,οτι...η λιστα ειναι ατελειωτη ...

Οχι,δεν εχω κατι με οσους δουλευουν στην κρεαταγορα γτι εμεινες εκει μονο 

(και για την ιστορια,αναφερω πως πτυχιο δεν εχω )

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από 26-29-31

Αλυσιδα,καπως δεν μου εκατσε καλα αυτο το οτι "δεν εχει και αδικο"η μανα της...

Το εξηγεις γιατι το πηρα στραβα...δλδ τα παιδια που εργαζονται στα κρεατα

η οπου αλλου ειναι παιδια κατωτερου θεου?αυτα τα παιδια δεν πρεπει να κανουν

σχεση με πτυχιουχο...αυτες οι νοοτροπιες να ελειπαν...

Αρέσει στα μέλη anassa_, Sourya και σε ακόμα 1 μέλος.

archagellos

# 6 στις 21/1/2019
author
Ανδρας / 54 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.215

Αγαπητη ,

το θεμα της σχεση σου σε απασχολει ιδιαιτερα και δειχνει απο τα γραφωμενα σου οτι ειναι το κυριαρχο θεμα αυτους την περιοδο .

Σαφεστατα οι γονεις θελουν το καλο των παιδιων τους ...αυτο βεβαια που δεν γνριζουν 100% ...ειναι πιο ειναι το καλο τους . 

Θα σου προτεινα να ακουσεις αυτα που σου λεει η μημτερα σου ...ΧΩΡΙΣ ομως να τα ακολουθησεις . Εχεις την δικη σου προσωπικοτητα και κριση και πανω σε αυτα θα κανεις τις επιλογες σου στην πορεια της ζωη σου .

Δηλωνεις ερωτευμενη και σαφεστατα ειναι ενας λογος που ισως ...ισως δεν βλεπεις και καποια θεματα καθαρα ...εαν υπαρχουν...μπορει να μην υπαρχουν .

Το αγορι σου ,απο τα γραφωμενα σου δειχνει να σου εχει σταθει πολυ καλα μεχρι στιγμης .

Σαφεστατα μου κανει εντυπωση που το αγορι σου και η μετερα σου εχουν την ιδια καταγωγη ...και η μητερα σου ειναι καθετα αντιθετη .

Προσπαθησε το επομενο διαστημα να δημιουργησεις μια "ειρηνη" μεσα στο σπιτι σου ετσι ωστε να δεις καποια θεματα πιο καθαρα ,σε σχεση με το αγορι σου αλλα και σε σχεση με την μητερα σου 

Keep Walking

Αρέσει στα μέλη anassa_, agrioloyloydo73 και σε ακόμα 1 μέλος.

26-29-31

# 7 στις 21/1/2019
author
Ανδρας / 56 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.373

Οκ,καταλαβα το σκεπτικο σου,αλλα δεν παυει να μου κανει "εμπορικη συμφωνια"ολο αυτο..

Εγω θαλεγα να το ζησουν,αλλωστε η κοπελλα ειναι ξεκαθαρη στα θελω της

ουτε γαμους σκεφτεται ουτε τπτ,να ζησει θελει,και δυστυχως ολα αυτα θα την 

"μεγαλωσουν αποτομα"

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από alisida

Ευχαριστως να το εξηγησω.

Η λεξη "δικιο " για τη μανα,ειναι πανω απο ολα οτι ανησυχει για το μελλον της κορης της και ποια μανα δεν ανησυχει.

Αν η κορη πχ σταματησει τις σπουδες για παντρολογηματα σε μικρη ηλικια,αν αποφυγει να παει εξω πχ για μεταπτυχιακο επειδη δε θα θελει να φυγει μακρια απο το νεαρο .

Αν αργοτερα τελικα μεινει μαζι του οτι θα εχουν προβληματα λογω διαφορας ωραριων 

Οτι θα εχουν προβληματα με τις διαφορετικες - ισως- παρεες που θα εχουν λογω επαγγελματος .

Οτι εκεινος ισως δεν συμεριζεται τις δικες της ανησυχιες και αναγκες για διαβασμα και οτι θα την απασχολει -ισως- και θα την καθυστερησει να παρει το πτυχιο της..

Οτι θα μπλεχτει σε γαμο χωρις να το καταλαβει .

Οτι οι νοοτροπιες τους οσο περνουν τα χρονια θα γινονται διαφορετικες ..

Οτι,οτι...η λιστα ειναι ατελειωτη ...

Οχι,δεν εχω κατι με οσους δουλευουν στην κρεαταγορα γτι εμεινες εκει μονο 

(και για την ιστορια,αναφερω πως πτυχιο δεν εχω )

Αρέσει στο μέλος alisida

alisida

# 8 στις 21/1/2019
author
Καζακστάν

Συμφωνω στο να το ζησουν,δεν γραφω καπου το αντιθετο .

Ομως,η κοπςλα δηλωνει πως για τα επομενα 10 χρονια δεν κανει κινηση για γαμο,να τελειωσει σπουδες και να αποκατασταθει επαγγελματικα ,σωστοτατο.

Απο την αλλη,ο νεαρος εχει ετοιμη στρωμενη δουλεια και βλεπει σοβαρα τη νεαρα.

Θα περιμενει λετε 10 χρονια να του πει το ναι ,ή θα υπαρχουν προστριβες .

Και τοτε η νεαρα δε θα πληγωθει που θα μπει στο διλλημα εκεινος ή οι σπουδες 

Εμπορικη οχι,αλλα συμφωνια σε αυτο χρειαζεται ,να ξερει και το αγορι οτι δεν θα προχωρησουν γρηγορα .

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από 26-29-31

Οκ,καταλαβα το σκεπτικο σου,αλλα δεν παυει να μου κανει "εμπορικη συμφωνια"ολο αυτο..

Εγω θαλεγα να το ζησουν,αλλωστε η κοπελλα ειναι ξεκαθαρη στα θελω της

ουτε γαμους σκεφτεται ουτε τπτ,να ζησει θελει,και δυστυχως ολα αυτα θα την 

"μεγαλωσουν αποτομα"

Arxontoula_

# 9 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Ελλη, θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή στο εξής: οποιαδήποτε κατάληξη κι αν έχει η σχέση σου, ΠΟΤΕ να μην τη χρησιμοποιήσεις ως όπλο ή επιχείρημα  για να αποδείξεις οτι οι γονείς σου έκαναν λάθος.

Τι εννοώ. Μπορεί η σχέση να τραβήξει, ή να μην τραβήξει. Μπορεί στην πορεία να αλλάξεις γνώμη, ή να αλλάξει εκείνος γνώμη.
Αν (που το απεύχομαι) συμβεί αυτό, και αν (που επίσης το απεύχομαι) οι γονείς σου γίνουν "σταλεγάκηδες" (στα έλεγα εγώ, δεν ήταν αυτός για σένα, αλλά ακούς; Δεν ακους!) μην δοκιμάσεις να γαντζωθείς στη σχέση, μόνο και μόνο για να τους πας κόντρα.

Υπερασπίσου τις επιλογές σου, αλλά κράτα καθαρή ματιά.

Αρέσει στα μέλη agrioloyloydo73, Sourya και σε ακόμα 3 μέλη.

ZHLIASOY

# 10 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 42
Απαντήσεις: 3.085
Λοιπον κοπελια ακουσεμε..καθε γονιος θελει το καλο του παιδιου του. Ομως το λαθος ειναι οτι δεν εχει το σωστο τροπο να το χειριστει.. η μητερα σου κατι βλεπει που ισως δεν βλεπεις εσυ..ομως κανει λαθος στον τροπο που το αντιμετωπιζει. Γιαυτο κανε εσυ μια προσπαθεια κ μιλησετης .εξηγησετης οτι απλα ειναι μια σχεση οπως ολες οι αλλες που θα κανεις στην ηλικια σου κ οτι δεν εχεις βλεψεις γαμου γιατι σε ενδιαφερει η σχολη σου κ η καριερα σου..βρες τροπο να της δειξεις να σε εμπιστευτει..
Αρέσει στο μέλος alisida

elenal12

# 11 στις 21/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ξε-αγχωσου! Μου φαίνεται ότι δίνεις περισσότερη σημασία, από ότι πρέπει. Μια σχέση έκανες, οπως θα μπορούσες να κάνεις και με εναν Άγγλο, Γάλλο, Έλληνα και λοιπά. Ειναι απλά μια σχέση και τίποτα άλλο. Μάλλον η μητέρα σου σε μπερδεύει με τον εαυτό της.

Φυσικά, από την άλλη, είσαι μόλις 19 ετών, η πρώτη σου σχέση δεν είναι αρεστή στους γονείς σου, συναντιέστε κρυφά,, κι αυτό φουντώνει τον έρωτα και το άγχος σου ακομα πιο πολύ. Ενώ, θα έπρεπε τώρα να βγαίνεις, να απολαμβάνεις τη σχέση σου και να περνάς τα μαθήματα. Γιατί,, όλο αυτό το στρες,, σε αποσυγκεντρώνει.

Προσωπικά πιστεύω, οτι δε χρειάζεται να λες στην μητέρα σου τα πάντα. Δεν είναι δικη της δουλειά να ανακατεύεται με τη ζωη σου. Απλά έχει μια προκατειλημμενη αντίληψη, και γι αυτό σου ασκεί ψυχολογικο πόλεμο. Μιλάει για γαμους, παιδιά και άλλα,, ενώ εσείς είστε δύο νέα παιδιά που απλά θέλετε να ζήσετε τη ζωη σας. 

Απελευθερωσου. Δίνεις πολλη σημασία, ενώ δεν πρέπει. Η μητέρα σου δεν πρόκειται να αλλάξει γνώμη. Εσύ κοίτα να συγκεντρωθείς στο διάβασμα. Εχετε εξεταστική τώρα. Μην αφήσεις μαθήματα για ενα family drama. Έπειτα, οταν τελειώσεις το Φλεβάρη με τα μαθήματα, συνέχισε τη σχεση σου χωρίς άγχη και με κλειστά τα αυτάκια σου απο τις ανοησίες της μαμας.

sAvArA

# 12 στις 21/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Καποιοι ανθρωποι

..καποια στιγμη κοβουν τον "ομφαλιο λωρο"...Καποιοι αλλοι ο χ ι!!!Υπαρχουν δε και Α)αυτοι που το σκεφτονται... για ολη τους τη ζωηΒ) αυτοι που τον παιρνουν απο τους γονεις και τον βαζουν οπουδηποτε αλλου... στην πατριδα ...στην θρησκεια...στην οικογενεια...στην ομαδα...κτλ.Κοριτσι εισαι 19..Εσυ αποφασιζεις...

Sourya

# 13 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 4.763

Ολοι ανθρωποι ειμαστε. Το ολο θεμα το θεωρω πολυ ρατσιστικο,διχως να θελω να επιριψω ευθυνες στη μητερα σου, γιατι πιστευει οτι σε προφυλλασει με τον τροπο της..Αν τον αγαπας μπορεις να συνεχισεις μαζι του και καποια στιγμη θα τον δεχτουν.

Αρέσει στο μέλος alisida

agrioloyloydo73

# 14 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 47 / Σε διάσταση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Απαντήσεις: 13

Η μητέρα σου πώς πήρε την ελληνική υπηκοότητα; τι σπουδές έχει κάνει; ο πατέρας σου τι εθνικότητας είναι;

Αρέσει στο μέλος equinox_

ZHLIASOY

# 15 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 42
Απαντήσεις: 3.085

Να μην λεει στην μητερα της??? Γιατι??? Για να βρεθει πουθενα σκοτωμενη οπως το κοριτσακι στη ροδο???

Λαθος!!! Μεγα λαθος !! Η μητερα πρεπει να γνωριζει..τουλαχιστον σε αυτην την ηλικια..απλα με την σωστη αντιμετωπιση.

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από elenal12

Ξε-αγχωσου! Μου φαίνεται ότι δίνεις περισσότερη σημασία, από ότι πρέπει. Μια σχέση έκανες, οπως θα μπορούσες να κάνεις και με εναν Άγγλο, Γάλλο, Έλληνα και λοιπά. Ειναι απλά μια σχέση και τίποτα άλλο. Μάλλον η μητέρα σου σε μπερδεύει με τον εαυτό της.

Φυσικά, από την άλλη, είσαι μόλις 19 ετών, η πρώτη σου σχέση δεν είναι αρεστή στους γονείς σου, συναντιέστε κρυφά,, κι αυτό φουντώνει τον έρωτα και το άγχος σου ακομα πιο πολύ. Ενώ, θα έπρεπε τώρα να βγαίνεις, να απολαμβάνεις τη σχέση σου και να περνάς τα μαθήματα. Γιατί,, όλο αυτό το στρες,, σε αποσυγκεντρώνει.

Προσωπικά πιστεύω, οτι δε χρειάζεται να λες στην μητέρα σου τα πάντα. Δεν είναι δικη της δουλειά να ανακατεύεται με τη ζωη σου. Απλά έχει μια προκατειλημμενη αντίληψη, και γι αυτό σου ασκεί ψυχολογικο πόλεμο. Μιλάει για γαμους, παιδιά και άλλα,, ενώ εσείς είστε δύο νέα παιδιά που απλά θέλετε να ζήσετε τη ζωη σας. 

Απελευθερωσου. Δίνεις πολλη σημασία, ενώ δεν πρέπει. Η μητέρα σου δεν πρόκειται να αλλάξει γνώμη. Εσύ κοίτα να συγκεντρωθείς στο διάβασμα. Εχετε εξεταστική τώρα. Μην αφήσεις μαθήματα για ενα family drama. Έπειτα, οταν τελειώσεις το Φλεβάρη με τα μαθήματα, συνέχισε τη σχεση σου χωρίς άγχη και με κλειστά τα αυτάκια σου απο τις ανοησίες της μαμας.

Lena_7_

# 16 στις 21/1/2019
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
Πως ήταν οι σχεσεις με τους γονείς σου, κυριως με τη μητέρα σου, πριν μάθει αυτη τη σχεση σου; Θα ηθελα να μου πεις επισης, αν ως παιδι αισθανοσουν οτι εισπραττεις την αγαπη της με τον τροπο που εσυ ήθελες...
Αρέσει στο μέλος equinox_

lamprand

# 17 στις 21/1/2019
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.533

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Elli1122

Καλησπερα..πραγματικα θα ηθελα μια συμβουλη για ενα θεμα που με απασχολει. Ειμαι 19 χρονων ειμαι σε σχεση 10 μηνων με εναν συνομιλικο μου αλβανικης καταγωγης. Ημασταν στη ιδια ταξη στο σχολειο και ξεκινησε ολο το φλερτ την τελευταια χρονια των πανελληνιων. Τρεις μηνες πριν δωσω εξετασεις ξεκινησα τη σχεση καθως ημουν τρελα ερωτευμενη...εκεινος με στηριξε καθολη τη διαρκεια ηταν διπλα μου και τελικα καταφερα και μπηκα στη σχολη της επιλογης μου. Εκεινος δεν εδωσε πανελληνιες και ασχολειται μαζι με τον πατερα με την διανομη κρεατων. Ωστοσο, οι γονεις μου και ιδαιτερα η μητερα μου εναντιωνεται καθετα σε αυτη τη σχεση. Επελεξα η ιδια να της το πω λιγες μερες αφου ξεκινησα την σχεση ομως απο την αρχη ηταν αρνητικη. Η μητερα μου ειναι και εκεινη Αλβανιδα ομως ειναι απο μικρη στην Ελλαδα με ελληνικη υπηκοοτητα. Η αληθεια ειναι οτι εχω δεθει πολυ μαζι του..ειμαι πραγματικα πολυ ερωτευμενη και περναω τοσο ωραια οταν βρισκομαστε...ειναι καλος με σεβεται, με στηριζει, δεν με πιεζει για τιποτα και πραγματικα νιωθω οτι ολο αυτο που εχουμε ειναι πολυ δυνατο και αμοιβαιο. Η μητερα μου απο την αλλη πλευρα ισχυριζεται οτι δεν κανει για μενα και οτι αξιζω κατι καλυτερο." Χαραμιζω τα νιατα μου και την ομορφια μου για ενα ζωο, αμορφωτο, σφαγεα." Αυτους τους δεκα μηνες η σχεση μας ειναι χαλια, τσακωνομαστε συνεχεια, μου πεταει υπονοουμενα με λεει ανωριμη και χαζη και οτι δεν περιμενε ποτε κατι τετοιο απο μενα. Μαλιστα το κυριοτερο ειναι οτι επειδη λεει ξερει αυτους τους ανθρωπους, προσποιειται τον καλο, κανει πως με περιμενει και με αγαπαει γιατι εχει ως στοχο να με κανει γυναικα του...αυτοι οι ανθρωποι λεει ψαχνουν καλες κοπελες παρθενες και σκοπος του ειναι να με κανει να τον ερωτευτω τρελα και να τον παντρευτω. Εκεινος δεν μου εχει δειξει ποτε καμια τετοια προθεση. Ειναι αληθεια οτι δεν εχουμε ολοκληρωσει καθως δεν βρηκαμε ποτε την καταλληλη ευκαιρια γιατι παντα συναντιομασταν κρυφα. Εγω σπουδαζω αγαπω τη σχολη μου θελω να κανω μεταπτυχιακο και πραγματικα ο γαμος ειναι κατι που δεν σκεφτομαι καθολου και ουτε εχω σκοπο να κανω τουλαχιστον για τα επομενα δεκα χρονια. Εχω προς το παρον αλλες προτεραιοτητες. Η μητερα μου ομως εξακολουθει να πιστευει πως ειναι εντελως λαθος αυτο που κανω και πως πρεπει να κανω σωστες επιλογες γιατι τα λαθη πληρωνονται και πρεπει να βαζω τη λογικη. Δεν εχω καταφερει να της μιλησω ποτε για τα συναισθηματα μου γιατι παντα με αποθαρυνει η σκληροτητα με την οποια αντιμετωπιζει τα παντα αλλα ουτε και για εκεινον. Αρνειται κατηγορηματικα να τον γνωρισει. Εκεινος γνωριζει τα παντα για αυτη την κατασταση του λεω τα παντα καθως δεν θελω να κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου. Ο πατερας μου εχει την ιδια γνωμη με τη μητερα απλα δεν παιρνει ιδιαιτερη θεση στο ζητημα. Ετσι καταληγουμε να μου φωναζει κι εγω απλα να ακουω αυτα που λεει. Δεν θεωρω οτι το αγορι μου προσποιειται..πραγματικα δεν δειχνει καθολου κατι τετοιο. Απλα ειμαι τρομοκρατημενη γιατι δεν θελω να κανω κατι λαθος και εκεινη ειναι τοσο σιγουρη οτι αυτο ειναι...αλλα τα συναισθηματα μου δεν μου επιτρεπουν να τον αφησω...τον θελω πολυ και οσες φορες το εχω προσπαθησει ειναι ματαιο.  Επισης ειναι και η γνωμη του κοσμου..η μητερα μου ντρεπεται για μενα..ετσι λεει..επιλεγω αυτον αντι για την οικογενεια μου. Δε ξερω τι να κανω...και δεν θελω να επιλεξω. Χρειαζομαι πραγματικα μια συμβουλη. Ευχαριστω

οι γονείς σου έχουν δίκιο για τον λόγο του ρατσισμού που θα υποστείς κοντά του από μια μερίδα Ελληναράδων . 

εγώ συμφωνώ με την μάνα σου και δεν έχει να κάνει με το ότι δεν γουστάρω τους ξένους .

άλλο να ζεις στην χώρα σου και άλλο σε ξένη χώρα . εδώ ζουν ολίγον περιθωριοποιημένοι .

πάω στοίχημα ότι λόγω του ρατσισμού δεν είχες και πολλές φιλίες με Έλληνες και Ελληνίδες και γι αυτό τον λόγο γνώρισες πατριώτη σου .

elenal12

# 18 στις 22/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εγω κρατάω την προσωπική μου ζωη, μόνο για εμενα. Οσα χρειάστηκε η μανα μου να με διδαξει, μου τα διδαξε. Απο κει επειτα, ειναι στην κριση του καθε ατόμου πως και τι θα πράττει. 

Η δολοφονία του κοριτσιού,, ειναι αλλο θεμα. Ας μην την ανοίξουμε. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από ZHLIASOY

Να μην λεει στην μητερα της??? Γιατι??? Για να βρεθει πουθενα σκοτωμενη οπως το κοριτσακι στη ροδο???

Λαθος!!! Μεγα λαθος !! Η μητερα πρεπει να γνωριζει..τουλαχιστον σε αυτην την ηλικια..απλα με την σωστη αντιμετωπιση.

Elli1122

# 19 στις 22/1/2019
author
Γυναίκα / 20 / Σε σχέση
Ν. Αρκαδίας / Βαλτέτσι
Απαντήσεις: 3
Σχολιο #16Πριν γινει ολο αυτο η σχεση μου με τη μητερα μου ηταν παρα πολυ καλη...λεγαμε τα παντα..γενικα δεν της εκρυβα ποτε τιποτα...με εμπιστευοταν και δεν της ελεγα ποτε ψεματα. Δεν αμφισβητω σε καμια περιπτωση την αγαπη της προς εμενα. Αφιερωσε τη ζωη της για να μεγαλωσει εμενα και τα αδελφια μου (αλλα τρια) καθως η ιδια παντρευτηκε στα 19 της και πραγματικα ειναι το προτυπο μου..δεν εχω κανενα παραπονο ηταν και συνεχιζει να ειναι υπεροχη συζηγος και μητερα. Ο πατερας μου ειναι ελληνικης καταγωγης. Απλα με εκεινον ποτε δεν ημασταν τοσο κοντα ωστε να συζηταμε τετοια θεματα. Ισως το γεγονος οτι η ιδια παντρευτηκε μικρη να την επηρεαζει και να μην θελει να κανω το ιδιο λαθος.

wish_

# 20 στις 22/1/2019
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 2.651
Καταρχήν δε θα πρεπε να μεταφέρεις στο αγόρι σου το κλίμα που επικρατεί στο σπίτι σου και για τ ότιδε αρέσει στους γονείς σου και δεν τον θέλουν.
Τον κάνεις να σκέφτεται αρνητικά και άσχημα για τους δικούς σου και αν στο μέλλον γινει κατι πιοσοβαρό τοτε ισως είναι χειρότερα τα πράγματα.
Οι γονείς σου θέλουν το καλό σου,φοβούνται μην παρατήσεις τη σχολή,μην βρεθείς έγκυος χωρίς να το καταλάβεις (γι΄αυτό ακόμα και αν δε το κανες αν εχεις σκοπό να το κάνεις πάντα μα παντα με προφύλαξη) και άλλα πολλά που είναι λογικό για κάθε γονιο να τα σκέφτεται και που εσυ αγνοείς.
Δεν είναι κακό να μη θέλουν τον γνωρίσουν,είσαι μικρή ζεις όμορφα και έντονα την πρωτη σου σχεση αλλά  ποτέ δεν ξερεις αν θα είναι ο αντρας της ζωης σου.Εχεις ακόμα πολλά να ζησεις.Οι σπουδές σου είναι προτεραιοτητα,αν αντεξει και η σχεση σου αυτή μαζί τοτε έχει καλώς και το βλέπετε στο μέλλον.Μη μαλωνεις με τους δικούς σου γι΄αυτόν,φροντισε να πεις στην μητερα σου ότι οκ,καταλαβαινεις ότι ανησυχεί και ότι ξερεις ότι η σχολη σου είναι σημαντική και ενταξει...ισως να μη τους αρεσει και να ναι λαθος αλλα ασε να το καταλάβεις μονη.Εχε όμως τα ματια σου ανοιχτα κοριτσακι μου.ΙΣως οι γονεις βλεπουν κατι που δε το βλέπεις εσυ.
Αληθεια αν εσύ εισαι σε άλλη πολη κάθε ποτε βγαινεται και που βρίσκεστε?
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε