Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πώς αισθάνεσαι, τι νιώθεις;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

alisida

# 21 στην 1/2/2019
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 6.091
'Aρεσαν+: 0%

Υπαρχει και πιο απλος τροπος να "ξεφορτωθεις" μια τετοια " φιλη"

Οταν αλλαξα νουμερο κινητου,ηταν η μονη που δεν ελαβε ενημερωση για το νεο αριθμο 

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από equinox_

δηλαδή...

ένα μικρο παράδειγμα είναι - να πούμε ''όχι, δεν θα το κάνω!'', όταν έχουμε διαπιστώσει πως δεν θέλουμε πια να κανουμε άλλη μια εξυπηρέτηση μιας ''φίλης'' που μας έχει μόνο για έναν συγκεκριμένο λόγο - να μας εκμεταλλεύεται. Ο θυμός λέει πως έχει έρθει ο καιρός να κοιτάξουμε τον εαυτό μας, να μην καταπατάμε τα δικά μας ''θέλω'' - που στην ουσια είναι πως θέλουμε πια να της αρνηθούμε, πριν το θυμό δεν τολμάγαμε.

όπως και στην πολιτική...

αλλά και εκεί, ο θυμός εκφράζεται με λάθους τρόπους, ορισμένες φορές - ακραίους

Αρέσει στα μέλη jane_do, equinox_

alisida

# 22 στην 1/2/2019
author

Οσες φορες εχω "καταπιει" θυμο,μετα απο λιγο καιρο τα αποτελεσματα ηταν καταστροφικα ..

Γι αυτο πλεον δε φυλακιζω σε καμια περιπτωση τη θυμωμενη φατσουλα ,με οποιες συνεπειες αλλα δεν θα σκαω πια ,εχουμε και καποια ηλικια 37+??

Δεν μας παιρνει να κανουμε τον υπομονετικο σαμαριτη..

Μαλλωστε ελευθερα 

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από jane_do

Με το θέμα του θυμού τι μπορεί να γίνει;

Άλλοι λένε ότι πρέπει να τον εξωτερικεύουμε για να εκτονωνόμαστε και να μην μας "καταπίνει",ορισμένοι πάλι υποστηρίζουν ότι όταν θυμώσουμε με κάποιον/κάποιο γεγονός δεν πρέπει να χάσουμε τον έλεγχο  λέγοντας ή κάνοντας  πράγματα για τα οποία θα μετανιώσουμε μετά,αλλά να παραμείνουμε ψύχραιμοι/ες και να πάρουμε βαθιές εισπνοές μέχρι να καταλαγιάσει ο θυμός μέσα μας...

"Ο θυμός, μπορεί να μας οδηγήσει να λύσουμε ένα πρόβλημα που μας έχει κουράσει"

Δηλαδή;

Αρέσει στα μέλη jane_do, equinox_

equinox_

# 23 στην 1/2/2019
author
Γυναίκα / 57 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 1.137

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Red_Season

Κάποτε έγραφα κι εγώ πολλά, όταν έκανα παρουσιάσεις γεγονότων και ιστορικών προσώπων στο φόρουμ...

Την έκοψα την συνήθεια μόλις διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ να διαβάσω κείμενα μεγαλύτερα των 2-3 παραγράφων εδώ, με τη σειρά μου επίσης. 

...Ύστερα σκέφτομαι πως ίσως να ήταν προτιμότερο να γράφουμε ολόδικά μας πράγματα. Δε λέω να μην συνεχίσεις τις ενημερώσεις. Αυτό που ισχυρίζομαι είναι ότι τα μεγάλα κείμενα είναι πιο απολαυστικά τυπωμένα στο χαρτί (βιβλία, εφημερίδες, περιοδικά, εκτυπωμένα κείμενα), τουλάχιστον για μένα. Ο υπολογιστής, αν πρέπει να μελετήσω σε έκταση κάτι κουράζει τα μάτια μου 

Red, στο πρωτο μου ποστ διευκρινιζω πως το θεμα ειναι:

Πώς αισθάνεσαι, τι νιώθεις;
(για όσους θελουν να μοιράσουν τη χαρά, αλλά πιο πολύ - καμιά φορά το αβάσταχτο βάρος - της λύπης, του φόβου, του θυμού... και ο,τι άλλο έχει σχέση με συναισθήματα, μόνο)

Οπότε, ο καθένας αν θέλει, μπορεί να γράψει ολόδικά του. Τα (Ε) είναι η ''θεωρία - ενθάρρυνση '' που θα μπορούσε να μας οδηγήσει και στην πράξη, να εκφράζουμε τα συναισθήματα - όπως και επειδη:
ο θυμός, ο καταπιεσμένος ή αυτός που ''δεν ακούγεται'' όταν εκφράζεται πολλές φορές για τα ίδια - οδηγεί στην οργή ή σε αρρώστιες ενός σώματος ή σε ''αρρωστημένη κοινωνία''
η καταπνιγμένη, μη εκφρασμένη θλίψη - σε κατάθλιψη... Παραδείγματα να θες!

Δυο κοντινούς μου ανθρώπους έχουν φτάσει στη σχεδόν τρέλα...δες και εδώ τα θέματα, δες και τον τρόπο που εξελίσσονται πολλές φορές

και πίστεψε με, όλοι, μα όλοι έχουμε απο αυτά τα καταπιεσμένα... Ούτε ξέρουμε όμως, πως κολλάμε και εξ' αιτίας τους, μα ούτε - να βγαίνουμε απο εκεί για να προχωρήσουμε στη ζωή.

τα νοσοκομεία, τα ψυχιατρεία, οι φυλακές... οι φωτιές... τα λουκέτα - μιλούν απο μόνα τους
αυτό με κάνει και θλίβομαι... ,

επειδη καποιος, κάποτε δεν είχε σε ποιον να πει αυτό που νιώθει ή δεν τον ''άκουγαν'', δεν τον ένιωσαν - αυτοί που έπρεπε... αυτός ο καποιος ''έμαθε'' να μην μιλάει όταν κάτι τον ποναει, ξέχασε να δίνει σημασία στα δικά του και τον επηρεάζουν μόνο τα ..ξένα.
γι'αυτο - προς όλους που θα το διαβάσουν - γράψτε, γράψτε - τουλαχιστον σε ένα χαρτί πώς νιώθετε,
(αν δεν θέλετε εδώ), να βγει απο μέσα όλο αυτό που έχετε μαζέψει, ή - αν δεν έχει σε ποιον να το πείτε, ή έχετε, αλλά δεν σας ακούει...
είναι ένας τρόπος και αυτός, να πέσει, να μοιραστεί το βάρος των συναισθημάτων...

Αρέσει στο μέλος jane_do

equinox_

# 24 στην 1/2/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από alisida

Υπαρχει και πιο απλος τροπος να "ξεφορτωθεις" μια τετοια " φιλη"

Οταν αλλαξα νουμερο κινητου,ηταν η μονη που δεν ελαβε ενημερωση για το νεο αριθμο 

ναι, αλλά σου στέρησες την ευχαρίστηση να σε ακουσει να λες το ''όχι''

Αρέσει στα μέλη jane_do, alisida

alisida

# 25 στην 1/2/2019
author
Οι μη εξηγησεις πονανε περισσοτερο απο το οχι φιλεναδα,για σκεψου λιγο πιο σατανικα
Αρέσει στο μέλος jane_do

Arxontoula_

# 26 στην 1/2/2019
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.723
Ο θυμός και ο πανικός είναι τα δυο πιο παραγωγικά μου συναισθήματα.

Για τον πανικό, περιττό να σας πω, όταν νιώθεις την καυτή ανάσα της προθεσμίας στο σβέρκο σου, γίνεσαι Σούπερμαν. Το μυαλό στροφάρει σε απίστευτες ταχύτητες, μπορείς να κάνεις δεκατέσσερα πράγματα ταυτόχρονα, και γενικά νιώθεις ότι ο κόσμος γύρω σου κινείται σε σλόου μόσιον.

Αλλά και ο θυμός μου δίνει μεγάλη δημιουργικότητα.
Βέβαια, ο θυμός μου δεν είναι σαν αυτόν

tenor.gif?itemid=5172446

είναι συνήθως κρύος.
Οπότε, όταν θυμώσω με κάποιον, χαμογελάω πολύ-πολύ-πολύ γλυκά, πολύ μειλίχια, πολύ καλοσυνάτα, και καταστρώνω το σχέδιο για το πώς θα τον εξαφανίσω από το χάρτη.

Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, σπάνια θυμώνω, οπότε έχουν μείνει και πεντέξι (πολύ προσεκτικοί) άνθρωποι γύρω μου.
Αρέσει στα μέλη jane_do, MadameShuShu40 και σε ακόμα 2 μέλη.

Mindthegap-

# 27 στην 1/2/2019
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.337

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Arxontoula_

Οπότε, όταν θυμώσω με κάποιον, χαμογελάω πολύ-πολύ-πολύ γλυκά, πολύ μειλίχια, πολύ καλοσυνάτα, και καταστρώνω το σχέδιο για το πώς θα τον εξαφανίσω από το χάρτη.

Σατανικο...!!!.

Αρέσει στα μέλη jane_do, Arxontoula_

equinox_

# 28 στην 1/2/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από alisida
Οι μη εξηγησεις πονανε περισσοτερο απο το οχι φιλεναδα,για σκεψου λιγο πιο σατανικα

α, εσύ το πας και στο εκδικητικό;

να τι κάνει ο θυμός, όταν φτάσει στην οργή...

η μια πλευρά της - τιμωρία, εκδίκηση, να θες και ο άλλος να πονέσει, επειδη πονάς εσύ!
(δεν το λέω για εσενα, γενικώς - ισχύει για ορισμένους, το' χουν αυτο)

Johnboy6

# 29 στην 1/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Αναλόγως τον αποδέκτη.

Εχει όμως άλλη χάρη να σταθείς απέναντι  του και να του ρίξεις την χυλόπιτα στην μούρη του!

Με μάτια ξεκάθαρα ,αποφασισμένα και πόδια να πατούν γερά στο έδαφος...

Απελευθερώνεσαι και "ψηλώνεις"...!

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από alisida

Arxontoula_

# 30 στην 1/2/2019
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ένα από τα πιο ωραία συναισθήματα, είναι να έχουν πιάσει αρχές Απρίλη, να έχει μεγαλώσει η μέρα, να σχολάς από τη δουλειά σου κι έξω να έχει ακόμα φως, να σε φυσάει στο πρόσωπο ένα γλυκό δυτικό αεράκι, να βγαίνεις στο δρόμο και να νιώθεις σαν τη Τζούλι Αντριους στην αφίσα του "The Sound of Music"

Ξέρει κανείς πώς λέγεται αυτό το συναίσθημα;
Αρέσει στα μέλη jane_do, equinox_ και σε ακόμα 1 μέλος.

Mindthegap-

# 31 στην 1/2/2019
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.337

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από Arxontoula_

Ευφορια θα το ελεγα εγω...

Αρέσει στα μέλη jane_do, MadameShuShu40 και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 32 στην 1/2/2019
author

Πες το και για μενα

Το χω ! Το χω !!

Αγιοσυνες δεν μου ταιριαζουν,

Ο,τι δινει κανεις ,παιρνει .

Γι αυτο αποφασισα πλεον να τα δινω στην ωρα τους να μη μαζευονται και γινονται χειροτερα .

Χαχαχαχα!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από equinox_

α, εσύ το πας και στο εκδικητικό;

να τι κάνει ο θυμός, όταν φτάσει στην οργή...

η μια πλευρά της - τιμωρία, εκδίκηση, να θες και ο άλλος να πονέσει, επειδη πονάς εσύ!
(δεν το λέω για εσενα, γενικώς - ισχύει για ορισμένους, το' χουν αυτο)

Αρέσει στα μέλη equinox_, jane_do

alisida

# 33 στην 1/2/2019
author

Θα συμφωνησω ,αναλογως τον αποδεκτη.

Σε αλλη περιπτωση "φιλης" εχω κανει αυτο που λες .

Αλλα ημουν πολυ - μα πολυ θυμωμενη μαζι της .

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από Johnboy6

Αναλόγως τον αποδέκτη.

Εχει όμως άλλη χάρη να σταθείς απέναντι  του και να του ρίξεις την χυλόπιτα στην μούρη του!

Με μάτια ξεκάθαρα ,αποφασισμένα και πόδια να πατούν γερά στο έδαφος...

Απελευθερώνεσαι και "ψηλώνεις"...!

Αρέσει στα μέλη equinox_, jane_do

equinox_

# 34 στην 1/2/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Arxontoula_

Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, σπάνια θυμώνω, οπότε έχουν μείνει και πεντέξι (πολύ προσεκτικοί) άνθρωποι γύρω μου.

τους εχεις ''εκπαιδεύσει να μην σε θυμώνουν, αλλιως...;;;!!!    --->  πεντέξι (πολύ προσεκτικοί) άνθρωποι γύρω μου

Αρέσει στα μέλη jane_do, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

Johnboy6

# 35 στην 1/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ο κακός  θα το ονόμαζε χαζοχαρούμενο! 

Ο άσχημος θα το έλεγε ψευδαίσθηση..

Ο καλός στιγμή ευτυχίας!! 

Παράθεση:
Ένα από τα πιο ωραία συναισθήματα, είναι να έχουν πιάσει αρχές Απρίλη, να έχει μεγαλώσει η μέρα, να σχολάς από τη δουλειά σου κι έξω να έχει ακόμα φως, να σε φυσάει στο πρόσωπο ένα γλυκό δυτικό αεράκι, να βγαίνεις στο δρόμο και να νιώθεις σαν τη Τζούλι Αντριους στην αφίσα του "The Sound of Music"

Arxontoula_

# 36 στην 1/2/2019
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από equinox_

τους εχεις ''εκπαιδεύσει να μην σε θυμώνουν, αλλιως...;;;!!!   

Πολλές φορές θυμώνουμε δυσανάλογα με ανθρώπους, εξαιτίας δικών μας εμπειριών ή εμμονών.

Η τελευταία φορά που θύμωσα, ήταν τη Δευτέρα, όταν μέσα στο βαγόνι του τρένου μπήκε γύφτισσα Ρομά, πουλώντας χαρτομάντηλα για την ενίσχυση, κατά δήλωσή της, του παιδιού της που νοσηλευόταν με καρκίνο στο Αγία Σοφία.

(Παρένθεση: κατά συγκυρία, τα τελευταία χρόνια, έχω ζήσει από πολύ κοντά τον αγώνα τεσσάρων οικογενειών που τα παιδιά τους έχουν χτυπηθεί από τον καρκίνο. Μπαινοβγαίνοντας στο ογκολογικό, έχω ζήσει κι έχω μάθει πολλά.)

Με τον τρόπο που μιλάει η γύφτισσα Ρομά, αρχίζω να έχω σοβαρές υποψίες ότι πουλάει παραμύθια. Το παραμύθι στην επαιτεία βέβαια, δεν είναι κάτι ασυνήθιστο, αλλά έλα που εμένα μου χτύπησε νεύρο..

Όπως καταλαβαίνετε, Θύμωσα.

Πλησιάζει, της δίνω κάτι ψιλά, και της λέω

Μη στενοχωριέστε, το παιδί σας βρίσκεται στα καλύτερα χέρια.

Βουτάει το χρήμα, κάνει να προσπεράσει, από κοντά εγώ.

Και οι εθελοντές, κάνουν εξαιρετική δουλειά. Με τα κορίτσια από τη Φλόγα και την Ελπίδα έχετε μιλήσει;

Κουνάει καταφατικά το κεφάλι

Βδέλλα εγώ

Και ποιος γιατρός σας παρακολουθεί;

Για να μη σας τα πολυλογώ, την πήγα καροτσάκι μέχρι την άλλη άκρη του βαγονιού, όπου άνοιξαν οι πόρτες και πετάχτηκε έξω σαν το φελλό από το μπουκάλι της σαμπάνιας.

Είναι να μη θυμώσω..

Αρέσει στα μέλη jane_do, equinox_ και σε ακόμα 3 μέλη.

alisida

# 37 στην 1/2/2019
author

Ενταξει,αυτα συμβαινουν Αρχοντουλα.Τον παχουλο κυριο που εδω και 15 χρονια μαζευει χρηματα για την επειγουσα μεταφορα της κορης του στο εξωτερικο,δεν τον βλεπεις ??

Nuvolla

# 38 στην 1/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

ποιος το πε ρε γμτ 

εκείνο το 

''τα  Ω ρ α ί α  πράγματα δε αντέχουν τις περιγραφές ''

equinox_

# 39 στην 1/2/2019
author

Της φαινόταν πως είναι ερωτευμένη!
Είχε βάλει το διάφανο ροζ φορεματάκι της και με το τρεμόπαιγμα του αέρα, έμοιαζε να εκπέμπει μια μαγική αύρα...

- Μαρη-η-η, για πότε στολίστηκες ετσι! - της μίλαγα απο μέσα μου - θα σε ξελογιάσει αυτός!

Μετά απο δυο εβδομάδες, χθες - την είδα ακόμη πιο στολισμένη!
Είχε βάλει και αστεράκια στα μαλλιά της που τράβηξαν το βλέμμα μου και τώρα - πράγματι ήταν πιο όμορφη.

Χαρούμενη ύπαρξη στο φόντο του καιρού τελευταία...

η ...ανθισμένη ήδη αμυγδαλιά στη Νέα Ερυθραία

Αρέσει στα μέλη jane_do, giorgos170

jane_do

# 40 στην 1/2/2019
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Αλλη χώρα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.715

Χτύπησες φλέβα...έχω αρκετές "εμπειρίες" από τέτοιες "φίλες"...δεν μπορούσα να πω "όχι" γιατί φοβόμουν ότι αν το έλεγα θα με "εγκατέλειπαν",νόμιζα ότι η αποδοχή,η εκτίμηση και η αγάπη πάνε σετάκι με το να λες συνέχεια "ναι"...αν έλεγα "ναι σε όλα " θα με αγαπούσαν/εκτιμούσαν κοκ...Ακόμα και τώρα καμιά φορά με "πιάνω" να σκέφτομαι έτσι,αλλά το παλεύω...

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου,σε ευχαριστώ για την απάντηση,βοηθάει πολύ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από equinox_

δηλαδή...

ένα μικρο παράδειγμα είναι - να πούμε ''όχι, δεν θα το κάνω!'', όταν έχουμε διαπιστώσει πως δεν θέλουμε πια να κανουμε άλλη μια εξυπηρέτηση μιας ''φίλης'' που μας έχει μόνο για έναν συγκεκριμένο λόγο - να μας εκμεταλλεύεται. Ο θυμός λέει πως έχει έρθει ο καιρός να κοιτάξουμε τον εαυτό μας, να μην καταπατάμε τα δικά μας ''θέλω'' - που στην ουσια είναι πως θέλουμε πια να της αρνηθούμε, πριν το θυμό δεν τολμάγαμε.

όπως και στην πολιτική...

αλλά και εκεί, ο θυμός εκφράζεται με λάθους τρόπους, ορισμένες φορές - ακραίους

Αρέσει στο μέλος equinox_
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε