Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εσεις και οι αλλοι.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

tzoulia59

# 41 στις 9/2/2019
author
Γυναίκα / 80 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.159
'Aρεσαν+: 0%

απο μικρη και απο  μεγαλη ,

οι μονοι που μ ενδιεφερε τι σκεφτονται για μενα 
ηταν οι ερωτες μου ,.

Αρέσει στο μέλος Sourya

equinox_

# 42 στις 9/2/2019
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 1.315

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από Nuvolla

Για να καταλάβω...Μου λες  Να ρθω γω τώρα και να σε ρωτήσω 

''πες μου ,τι γνώμη έχεις για μένα ;;΄΄  Γιατί να το κάνω;

πρωτον δε με ενδιαφέρει 

δεύτερον γιατί να με ενδιαφέρει;,

τρίτον σκέψου να  πάρω σβάρνα όλους στον επόμενο και στον επομενο και στον επομενο με το ίδιο ερώτημα  ,το μυαλό μου θα γίνει χύτρα χωρίς λόγο και αιτία (για τους έξω αυτά)

τέταρτον  αν με πεντε δεκα απαντήσεις μου  περιμένω από σένα  να έχεις άποψη για μένα ή που σε έχω για χαζή ή που είμαι εγώ ''άσπρα κοράκια ,μαύρα και πράσινα κοράκια''

(για μας τους μέσα αυτά)

Είναι τόοοοσοι  πολλοί οι   Α λ λ ο ι   equinox_ που και μόνο που τους είπα... κουράστηκα. Από μένα έχει το λευτερο  να σκέφτεται  ό,τι θέλει,και μπορεί ο καθένας ,και μέσα και έξω κ στην Ανδρομέδα να ζει.. . .

Επίσης αυτό με τη ζωτικότητα που χαλάει ο καθένας (που γραψες)κτλ κτλ  Μακάρι να έχει ζωτικότητα ο κόσμος κ ας τρέφει ότι τον δυναμώνει (κάποιο λόγο  ή κάποια ανάγκη του θα χει να χορτάσει ).

γω εδώ ένα χρωμα στα μαλλιά αλλάζω και μέχρι να με συνηθίσω θέλω τον χρόνο μου,γιατί να αλλάξει ο ''αλλος'' την ΄΄οποια ταμπέλα του αν την καραγουστάρει κιόλας.

(πωωω πήγε μια η ωρα ,δε μαγείρεψα τίποτε,ενω το υποσχέθηκα... ή θα με φάνε μένα ζωντανή,ή θα χαρούν που την γλίτωσαν    )

Λοιπόν... να διευκρινίσω, γιατί εχω την εντύπωση πως λίιιιγο χάσαμε τη μπάλα,

ή εγώ δεν κατάλαβα την απάντηση σου στο #35 

Η ερώτηση του θέματος είναι - ''Τι σκέφτονται οι άλλοι για εσάς, σας το λένε ή...;''

Εσύ: - ''για να σου πει ο άλλος πρέπει να ρωτήσεις

Και συμφωνώ!! Το σχόλιο μου αφορουσε το αντίθετο σε αυτό που συμφωνώ και εγώ, που γίνεται εδώ δλδ. αλλά και έξω - εκφέρουμε γνώμες, χαρακτηρίζουμε ασύστολα, χωρίς να μας έχει ρωτήσει κανείς για την προσωπικότητά του..
και όχι - να ρωτάμε τους άλλους για τη γνώμη τους για μας.

Ελπίζω τώρα να τη βρούμε τη μπάλα

Αρέσει στο μέλος Sourya

equinox_

# 43 στις 9/2/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από Nuvolla

Για να καταλάβω...Μου λες  Να ρθω γω τώρα και να σε ρωτήσω 

''πες μου ,τι γνώμη έχεις για μένα ;;΄΄  Γιατί να το κάνω;

πρωτον δε με ενδιαφέρει 

δεύτερον γιατί να με ενδιαφέρει;,

τρίτον σκέψου να  πάρω σβάρνα όλους στον επόμενο και στον επομενο και στον επομενο με το ίδιο ερώτημα  ,το μυαλό μου θα γίνει χύτρα χωρίς λόγο και αιτία (για τους έξω αυτά)

τέταρτον  αν με πεντε δεκα απαντήσεις μου  περιμένω από σένα  να έχεις άποψη για μένα ή που σε έχω για χαζή ή που είμαι εγώ ''άσπρα κοράκια ,μαύρα και πράσινα κοράκια''

(για μας τους μέσα αυτά)

Είναι τόοοοσοι  πολλοί οι   Α λ λ ο ι   equinox_ που και μόνο που τους είπα... κουράστηκα. Από μένα έχει το λευτερο  να σκέφτεται  ό,τι θέλει,και μπορεί ο καθένας ,και μέσα και έξω κ στην Ανδρομέδα να ζει.. . .

Επίσης αυτό με τη ζωτικότητα που χαλάει ο καθένας (που γραψες)κτλ κτλ  Μακάρι να έχει ζωτικότητα ο κόσμος κ ας τρέφει ότι τον δυναμώνει (κάποιο λόγο  ή κάποια ανάγκη του θα χει να χορτάσει ).

γω εδώ ένα χρωμα στα μαλλιά αλλάζω και μέχρι να με συνηθίσω θέλω τον χρόνο μου,γιατί να αλλάξει ο ''αλλος'' την ΄΄οποια ταμπέλα του αν την καραγουστάρει κιόλας.

(πωωω πήγε μια η ωρα ,δε μαγείρεψα τίποτε,ενω το υποσχέθηκα... ή θα με φάνε μένα ζωντανή,ή θα χαρούν που την γλίτωσαν    )

Νουβ, νομιζω καταλαβες λαθος...

εξηγησα σε ενα ποστ πως δεν εννοουσα αυτα που λες, αλλα ηρθα τοσο κουρασμενη, που δεν θυμαμαι αν πατησα δημοσιευση και θα το παρω για ''μεα κολπα'', για να μην σκεφτομαι αδικα και κακα πραγματα για τον σαππορτ αφου βγηκαν αλλα σχολια και το δικο μου οχι

Αυτο που ηθελα να πω ηταν - πως λεμε τη γνωμη μας για τους αλλους χωρις περιορισμους, χωρις να μας ρωτανε, τους χαρακτηριζουμε χωρις λωγο, μονο και μονο επειδη εχουν πει τη διαφορετικη αποψη τους (απο τη δικη μας) για καποιο θεμα εδω. Αυτο δεν ειναι ζωτικοτητα, αν και για χιλιους δυο λογους μπορει προσωρινα ''να ανακουφιζει, να απαλυνει καποιο πονο''

Το λαικ μου σημαινει - καταλαβα τι ειπες, αλλα αλλου στοχευα...

να, βλεπεις τι με κανει τωρα; δεν πειραζει..

Αρέσει στο μέλος Sourya

equinox_

# 44 στις 9/2/2019
author

εγω εχω μια ερωτηση..

σε γενικές γραμμές, πώς και δεν έχουμε αποκτήσει συνήθειες να βλέπουμε πρώτα (και) το καλό σε όποιον;;;ξέρει κανείς να μου πει; γιατί βρίσκουμε αμέσως τα κουσούρια και όχι τα ωραία του;
Αρέσει στο μέλος Sourya

Sourya

# 45 στις 9/2/2019
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 4.763

Βρε παιδια γιατι μπερδευεστε; Ρωταω αν ξερετε τι πιστευουν οι αλλοι για εσας και αν πεφτουν μεσα η οχι, και αν σας αρεσει η οχι.

Sourya

# 46 στις 9/2/2019
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ινδία

Εγω ολους τους βλεπω φισιολογικους μεχρι να τους γνωρισω καλυτερα, τα κουσουρια τα βλεπω μετα. Εστιαζουμε εντονα στα προβληματα των αλλων ξεχνωντας πως κι εμεις  ισως να χρειαζομαστε βελτιωση.Ολοι εχουμε τις αδυναμιες μας και τα κουσουρια μας.

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από equinox_

εγω εχω μια ερωτηση..σε γενικές γραμμές, πώς και δεν έχουμε αποκτήσει συνήθειες να βλέπουμε πρώτα (και) το καλό σε όποιον;;;ξέρει κανείς να μου πει; γιατί βρίσκουμε αμέσως τα κουσούρια και όχι τα ωραία του;

Αρέσει στα μέλη giorgos170, equinox_

Johnboy6

# 47 στις 10/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Νομίζω ότι πρώτα αμύνονται οι περισσότεροι και μετά δείχνουν εμπιστοσύνη .. 

Είναι καταχωρημένη πρακτική επιβίωσης .. 

¶λλωστε αν θεωρήσεις τον άλλον από την αρχή κακό έχεις και τον νου σου που λένε.!

Οι αδολοι, οι αγαθοι, οι καλοπροαιρετοι, οι αφελείς ως γνωστόν την "πατάνε" πρώτοι! 

Ο φόβος πού λέγαμε .! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από equinox_

εγω εχω μια ερωτηση..σε γενικές γραμμές, πώς και δεν έχουμε αποκτήσει συνήθειες να βλέπουμε πρώτα (και) το καλό σε όποιον;;;ξέρει κανείς να μου πει; γιατί βρίσκουμε αμέσως τα κουσούρια και όχι τα ωραία του;

lollipop123

# 48 στις 10/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τη χειρότερη , φαντάζομαι , γιατί δε χαϊδεύω αυτάκια

equinox_

# 49 στις 10/2/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από Johnboy6

Νομίζω ότι πρώτα αμύνονται οι περισσότεροι και μετά δείχνουν εμπιστοσύνη .. 

Είναι καταχωρημένη πρακτική επιβίωσης .. 

¶λλωστε αν θεωρήσεις τον άλλον από την αρχή κακό έχεις και τον νου σου που λένε.!

Οι αδολοι, οι αγαθοι, οι καλοπροαιρετοι, οι αφελείς ως γνωστόν την "πατάνε" πρώτοι! 

Ο φόβος πού λέγαμε .! 

αναμφίβολα, αυτό για το οποίο μιλάς, είναι η θετική πλευρά του φόβου, γραμμένη στο ΔΝΑ μας - να ξεφεύγεις τον κίνδυνο, να τρέξεις μακρυά όταν χρειάζεται ή - να εμπιστευτείς πρώτα...

εγώ πιο πολύ ενδιαφέρομαι για αυτά που συμβαίνουν σε καθημερινή βάση - το μάτι, το μυαλό - αμέσως πάνε και οπωσδήποτε βρίσκουν απο αυτά (που μπορεί και να είναι μόνο στο μυαλό), χωρίς να υπάρχει απειλή - για αγνώστους, με τους οποίους δεν υπάρχει περίπτωση να έρθεις ποτέ σε επαφή ''μάτια με μάτια''...

και γιατί για παράδειγμα - τα των διάσημων δεν τα βλέπουμε, ενώ πίσω τους μπορεί να κουβαλάνε ένα σορό απο αυτά και τους θαυμάζουμε κιόλας για αυτό που είναι;

Αρέσει στο μέλος Sourya

Johnboy6

# 50 στις 10/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μπορεί να γίνεται αυτό,το να διακρίνεις πρώτα την κακία όπως λες στα μάτια του άλλου γιατί ειδικά στις μέρες μας είναι αλήθεια ότι σπάνια θα δεις ξεκάθαρα μάτια... Όλα κάτι κακό δηλώνουν  μια εμπάθεια, έναν εγωισμό, μια υπεροψία  μια αλαζονεια... κάτι όχι φωτεινό ίσως άρα "κακό"... 

Με βάση αυτήν την γενική "κακή"  ψυχοσυνθεση όμως παίζει και το αντίστροφο.. 

Ο ίδιος ο θεατής να προβάλλεις παντού στους γύρω του τις δικές του ατέλειες, κάποιος από τους πολλούς αρνητικούς δηλαδης ανθρώπους που μας περιβάλλουν! 

Τώρα για τους διάσημους μπορεί να ισχύει επίσης αυτή η λανθασμένη και εκούσια προβολή και δεν τα βλέπουμε γιατί πολύ απλά αν έχεις προαποφασισει να θαυμάζεις κάποιον δεν προβάλλεις επάνω του κάτι αρνητικό..? 

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από equinox_

αναμφίβολα, αυτό για το οποίο μιλάς, είναι η θετική πλευρά του φόβου, γραμμένη στο ΔΝΑ μας - να ξεφεύγεις τον κίνδυνο, να τρέξεις μακρυά όταν χρειάζεται ή - να εμπιστευτείς πρώτα...

εγώ πιο πολύ ενδιαφέρομαι για αυτά που συμβαίνουν σε καθημερινή βάση - το μάτι, το μυαλό - αμέσως πάνε και οπωσδήποτε βρίσκουν απο αυτά (που μπορεί και να είναι μόνο στο μυαλό), χωρίς να υπάρχει απειλή - για αγνώστους, με τους οποίους δεν υπάρχει περίπτωση να έρθεις ποτέ σε επαφή ''μάτια με μάτια''...

και γιατί για παράδειγμα - τα των διάσημων δεν τα βλέπουμε, ενώ πίσω τους μπορεί να κουβαλάνε ένα σορό απο αυτά και τους θαυμάζουμε κιόλας για αυτό που είναι;

Johnboy6

# 51 στις 10/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Επίσης το κακό η το λάθος πού διακρίνουμε πρώτο όπως λες (τώρα που το σκέφτηκα) μπορεί να εξηγείτε και σύμφωνα με κάποια θεωρία εξέλιξης... 

Πχ. Βλέπω το στραβό (το λάθος  το κακό .) πρώτα γιατί έχω "εντολή εξέλιξης" μέσα μου να ακολουθώ το ορθό (σωστό, χρήσιμο  καλό κλπ ) .. άρα λαμβάνω  πρώτα, οδηγίες αποφυγής πιθανού λάθους μίμησης.. καταλάβες...(δεν ειμαι σίγουρος αλλά λέω..)!! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 50 από Johnboy6

Μπορεί να γίνεται αυτό,το να διακρίνεις πρώτα την κακία όπως λες στα μάτια του άλλου γιατί ειδικά στις μέρες μας είναι αλήθεια ότι σπάνια θα δεις ξεκάθαρα μάτια... Όλα κάτι κακό δηλώνουν  μια εμπάθεια, έναν εγωισμό, μια υπεροψία  μια αλαζονεια... κάτι όχι φωτεινό ίσως άρα "κακό"... 

Ο ίδιος ο θεατής να προβάλλεις παντού στους γύρω του τις δικές του ατέλειες, κάποιος από τους πολλούς αρνητικούς δηλαδης ανθρώπους που μας περιβάλλουν! 

Τώρα για τους διάσημους μπορεί να ισχύει επίσης αυτή η λανθασμένη και εκούσια προβολή και δεν τα βλέπουμε γιατί πολύ απλά αν έχεις προαποφασισει να θαυμάζεις κάποιον δεν προβάλλεις επάνω του κάτι αρνητικό..? 

Sourya

# 52 στις 10/2/2019
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ινδία

Υπαρχουν ανθρωποι που δεν κρινουν τον αλλον για το ντυσιμο του ,τα πιστευω του, την θρησκειατου, αλλα ουτε για το αν εχουν πτυχια.Και εφ οσον υπαρχουν αυτοι δεν με πειραζει που υπαρχουν και οι αλλοι.Ο καθενας εινσι ελευθερος να κσνει και να λεει οτι θελει αρκει να μην ενοχλει τους αλλους.

equinox_

# 53 στις 11/2/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 50 από Johnboy6

Μήπως η τελευταία σου πρόταση δεν έπρεπε να τελειώνει με ερωτηματικό; Λίγο με μπερδεύει, αν είναι  ερώτηση.

Δεν ξέρω, αν από πάντα υπήρχε αυτό το φαινόμενο - να κρίνουμε όλα, να βρίσκουμε ατέλειες και εκεί που δεν χρειάζεται, αλλά νομίζω πως στα παλιά χρόνια, λίγοι ήταν οι (ας τους πω) μορφωμένοι άνθρωποι, που ήταν πηγή πληροφοριών, γνώσεων και πράγματι - άξιοι θαυμασμού. Σε έναν - αντιστοιχούσαν χιλιάδες ''θαυμαστές'' - άνθρωποι διψασμένοι να μάθουν κάτι, εστω και τα νέα στην πόλη απο το πρώτο χέρι... Και να υπήρχαν εφημερίδες, πόσοι ξέρανε να διαβάσουν, να γράφουν;;;

Σήμερα, όλοι (στα μέρη μας τουλάχιστον) έχουμε ένα κάποιο μορφωτικό επίπεδο, είμαστε όλοι φορείς  κάποιων βασικών γνώσεων και με δυνατότητα απόκτηση και άλλων απο παντού.

Μήπως, επειδη είμαστε ήδη πολλοί ''οι μορφωμένοι'', ανταγωνιζόμαστε πια κρυφά και φανερά  μεταξύ μας για θαυμαστές, εστω και έναν, εστω και ο ίδιος ο εαυτός μας να μας θαυμάζει - ασχολούμενοι με τις ''κακές'' ...λεπτομέρειες του άλλου; Επειδή, μόνο ετσι θα τον κανουμε ίσιος με εμάς...

Ξεχνάμε και το άλλο όμως... Υπάρχει και άλλος τρόπος - να δούμε τα καλά του και να προσπαθήσουμε αν είναι δυνατόν, να ισιώσουμε με αυτά.

Αυτό ακριβώς, κατά την άποψη μου, διαχωρίζει σήμερα τους πραγματικά μορφωμένους απο τους ''μορφωμένους''

Αρέσει στο μέλος Sourya

Johnboy6

# 54 στις 11/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ναι έχεις δίκιο ότι μπερδεύει.. 

Το ερωτηματικά απευθύνονταν σε σένα.. Αν συμφωνείς ή όχι .. 

Από ότι κατάλαβα έχεις καταλήξει στο β) λοιπόν.. 

Στον αρνητισμό πού διακατέχει είτε ναρκισσιστες ανθρώπους είτε κομπλεξικους κακεντρεχείς εγωιστές  που δεν νοιάζονται να βελτιώσουν την κοινωνική τους συμπεριφορά βλέποντας το καλό γύρω τους  είτε προς το όφελος του κοινωνικού σύνολου είτε προς όφελος δικό τους (στο να ξαναδούν δηλαδή με άλλη προοπτική την ζωή τους)  και βιάζονται να απαξιωσουνοτιδήποτε διαφέρει από την δική τους θεώρηση και με βάση πάντα το προσωπικό  κέρδος  

Το χτες με το σήμερα πάντως στο μόνο πούδιαφέρει είναι ότι οι άνθρωποι αποκοπτονται σιγά σιγά από το κοινό καλό και τείνουν στο προσωπικό συμφέρον. 

Τα πολιτικοκοινωνικα συστήματα δεν θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να το προωθούν όλο αυτό, άσχετα από το αν οι άνθρωποι έχουμε πάει το κοινωνικό πολιτικό σύστημα εκεί η το σύστημα τους ανθρώπους . 

Με ενέσεις θα μου πεις? 

Με ενέσεις και από μικρή ηλικία! 

Έχουμε ελευθερία όμως να επιλέξουμε πάραυτα ... Λέει ..! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 53 από equinox_

Μήπως η τελευταία σου πρόταση δεν έπρεπε να τελειώνει με ερωτηματικό; Λίγο με μπερδεύει, αν είναι  ερώτηση.

Δεν ξέρω, αν από πάντα υπήρχε αυτό το φαινόμενο - να κρίνουμε όλα, να βρίσκουμε ατέλειες και εκεί που δεν χρειάζεται, αλλά νομίζω πως στα παλιά χρόνια, λίγοι ήταν οι (ας τους πω) μορφωμένοι άνθρωποι, που ήταν πηγή πληροφοριών, γνώσεων και πράγματι - άξιοι θαυμασμού. Σε έναν - αντιστοιχούσαν χιλιάδες ''θαυμαστές'' - άνθρωποι διψασμένοι να μάθουν κάτι, εστω και τα νέα στην πόλη απο το πρώτο χέρι... Και να υπήρχαν εφημερίδες, πόσοι ξέρανε να διαβάσουν, να γράφουν;;;

Σήμερα, όλοι (στα μέρη μας τουλάχιστον) έχουμε ένα κάποιο μορφωτικό επίπεδο, είμαστε όλοι φορείς  κάποιων βασικών γνώσεων και με δυνατότητα απόκτηση και άλλων απο παντού.

Μήπως, επειδη είμαστε ήδη πολλοί ''οι μορφωμένοι'', ανταγωνιζόμαστε πια κρυφά και φανερά  μεταξύ μας για θαυμαστές, εστω και έναν, εστω και ο ίδιος ο εαυτός μας να μας θαυμάζει - ασχολούμενοι με τις ''κακές'' ...λεπτομέρειες του άλλου; Επειδή, μόνο ετσι θα τον κανουμε ίσιος με εμάς...

Ξεχνάμε και το άλλο όμως... Υπάρχει και άλλος τρόπος - να δούμε τα καλά του και να προσπαθήσουμε αν είναι δυνατόν, να ισιώσουμε με αυτά.

Αυτό ακριβώς, κατά την άποψη μου, διαχωρίζει σήμερα τους πραγματικά μορφωμένους απο τους ''μορφωμένους''

Sivilla_I

# 55 στις 11/2/2019
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

Με όσους συναναστρέφομαι

που τους έχω και με έχουν επιλέξει

φαίνεται στην πράξη και στα λόγια το τι πιστεύει ο ενας για τον άλλον.

Για τους υπόλοιπους παραέξω ποτέ δε μ' ένοιαξε

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Sourya

Εσεις και οι αλλοι.

Τι σκεφτονται οι αλλοι για εσας;Σας το λενε η το μαντευετε;

Αρέσει στο μέλος Sourya
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε