Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μια γνώμη

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Mina1984

# 1 στις 8/2/2019
author
Γυναίκα / 41 / Διαζευγμένη
Ν. Ημαθίας / Αλεξάνδρεια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 8
'Aρεσαν+: 0%

Μια γνώμη

Καλησπέρα .είμαι καινούρια εδώ και ειπα να βάλω και εγώ τον προβληματισμό μου.δεν θελω να κουρασω με λεπτομερειες  οποτε αν εσεις  εχετε καποια απορια ρωτηστε και θα απαντησω.εχω μια κόρη 16χρονων σήμερα .απο το νηπιαγωγείο ακόμη δεν επαιζε ιδιαίτερα με τα άλλα παιδάκια αλλά γενικά ήταν ένα χαρούμενο παιδί εδώ στο σπίτι έπαιζε μόνη τραγούδαγε κλπ ότι κάνει δηλαδή ένα παιδί στην ηλικία της...και επειδή γενικά και εγώ και ο άντρας μου είμαστε κάπως χαμηλών τόνων και δεν έχουμε ιδιαίτερα πολλούς φίλους το θεωρουσα κάπως λογικό να βγει και το παιδί συνεσταλμένο,όταν έφτασε 4ετων έπαθε σπασμούς και ευτυχώς όλα πήγαν καλά (θα σας εξηγήσω αργότερα γτ το λέω αυτο)  εγώ προσπαθούσα να τη βάζω σε παρέες με άλλα παιδάκια πχ όταν έβλεπα κορίτσια απ' το σχολείο της στο παρκο της έλεγα να πάει ..καθόταν λίγο και μετά ξαναερχοταν σπίτι...δεν την κορόιδευαν απλα είναι πολύ ντροπαλό παιδί κ δεν έχει ευχέρεια λόγου και δεν μπορούσε να συμμετέχει στη συζήτηση ,και επειδή δεν της έδιναν σημασία ερχόταν σπίτι .στο δημοτικό συνεχίζεται η ίδια κατάσταση να μην έχει καθόλου παρέα και κάθε πρωί να μη θέλει να πάει σχολείο για αυτό το λόγο.  Στα 11 πλέον με πιάνει ο διευθυντής του σχολείου και μου λέει να το ψάξω για αυτισμό..πάμε σε ψυχολόγους κλπ και μας λένε ότι έπρεπε να το ψάξουμε από τότε που έπαθε τους σπασμούς μήπως έγινε κάτι στον εγκεφαλο της..τα αποτελέσματα από τους ψυχολόγους είναι ότι είναι το μυαλό της είναι 2 χρόνια πίσω ..και έχει ελαφριάς μορφής αυτισμό..στο γυμνάσιο καναμε  χαρτια και πηραμε  παράλληλη στήριξη στα μαθήματα..έχει βελτιωθεί απ' τα 13μεχει τώρα μιλάει λίγοπαραπανω και γενικά της αρέσει να ασχολείται με δραστηριότητες χορευτικό Ζουμπα κλπ...πριν μήνεςπου είχε ένα κρυολόγημα πηγαμε σε ένα γιατρό και επειδή όταν τη ρωτούσε κάτι απαντούσε πολύντροπαλα με ρώτησε αν συμβαίνει κάτι και του εξήγησα...μου είπε ότι καλό θα ήταν να ξανά κάνει εγκεφαλογράφημα+ Μαγνητική ...τον ακούω ..κάνει ...τα αποτελέσματα βγαίνουν καλά ...δν έχει αυτισμό  μας στέλνει Θεσσαλονικη ,σε ψυχολόγους ξανά...δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά...εγώ θεωρώ ότι έχει μια πολύ ελαφριά νοητική υστέρηση γτ και κάποια πράγματα δεν τα αντιλαμβάνεται καλά αλλά πιο πολύ γιατί δεν είχε ποτέ παρέα και για αυτό είναι τόσο ντροπαλή...Έχετε κάποια γνώμη; 

Αρέσει στο μέλος tangerinedream

26-29-31

# 2 στις 8/2/2019
author
Ανδρας / 55 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.418
Με όλο το σεβασμό δεν θα βοηθήσει ή γνώμη άσχετων με το θέμα ανθρώπων... Μείνετε στους ειδικούς... Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετικη.
Αρέσει στα μέλη Paralia48, Andreass66 και σε ακόμα 15 μέλη.

AlexLuckyCharm

# 3 στις 8/2/2019
author
Ανδρας / 51 / Χήρος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Απαντήσεις: 247

Να θεωρησουμε δεδομενο οτι εχεις επισκεφθει, τα ειδικα ιατρεια για την αναπτυξη, στο Ιπποκρατειο και στο ΑΧΕΠΑ. Αν ναι δεν μπορω να φανταστω καποιον πιο ειδικο απο αυτα τα εργαστηρια παιδιατρικης.
Αρέσει στα μέλη jane_do, tangerinedream και σε ακόμα 1 μέλος.

Mina1984

# 4 στις 8/2/2019
author
Ν. Ημαθίας / Αλεξάνδρεια
Όχι .. έχω κλείσει ραντεβού τέλος του μήνα στο νοσοκομείο Σταυρούπολης που μας είπε η νευρολόγος να περάσει από μια επιτροπή ψυχολόγων...τι να σου πω δεν ξέρω το τελευταίο χρόνο μας στέλνουν από εδώ και από εκεί κ στην ουσία ακόμη ψάχνουμε για το τι μπορεί να έχει...τοσα χρόνια πιστεύαμε πως έχει ελεφριας μορφής αυτισμό και τώρα η νευρολογος λέει πως δν φαίνεται κάτι τέτοιο αλλά να περάσει από επιτροπή ψυχολογων κ ότι ίσως μπορεί να δικαιωθεί κάποιο επίδομα πως γίνεται οι εξετάσεις στον εγκέφαλο να είναι καλές και να έχει νοητική υστέρηση σε βαθμό να πάρει κ επιδομα.;;δεν ξέρω τι να κάνω και που να απευθυνθώ για να τη βοηθήσω ...σιγουρα θα βοηθούσε πολύ να είχε παρέα θα της έκανε τεράστιο καλό ..μενω και σε χωριό και είναι ακόμη πιο δυσκολο...τελοςπαντων..θα ψάξω πληροφορίες και για το αχεπα...σ ευχαριστώ για την απάντηση

Helenaki4

# 5 στις 8/2/2019
author
Γυναίκα / 42 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 452

Καλημέρα , συμφωνώ με τους συνομιλητές , είμαστε οι τελευταίοι που μπορούν να σας συμβουλεψουν. Σε περιπτώσεις παιδιών που μοιάζουν με τη δικη σας , ακούω οτι οι γονείς ειναι ευχαριστημένοι και βλέπουν πρόοδο , μέσα στα απογευματινά ιατρεία του Παίδων , όπου βρίσκονται , ειδικευμένοι επιστήμονες ως προς την ψυχοσύνθεση του καθε παιδιού . Κατεβείτε στην Αθήνα , δυστυχώς η Περιφέρεια δεν διαθέτει τις επιλογές που υπάρχουν εδώ . 

Αρέσει στα μέλη tangerinedream, Mina1984

Mina1984

# 6 στις 8/2/2019
author
Ν. Ημαθίας / Αλεξάνδρεια
26-29-31 δεν είπα πως θα κάνω ότι μου γράψουν εδώ. Απλά θέλω να ακούσω διάφορες γνώμες και να ψάχτω παραπάνω μήπως μπορέσω και τη βοηθήσω..οι ειδικοί: ψυχολόγοι εργοθεραπείας κ η νευρολογος με στέλνουν απ' το ένα στο άλλο..οι ψυχολόγοι στα 11 της μου ειπαν πως έχει αυτισμό άρχισα να ψάχνω για τν αυτισμό και που μπορώ να τη πάω ώστε να βοηθηθεί... τώρα η νευρολογος μου λέει δεν βλέπει σημάδια αυτισμού και μας στέλνει σε ψυχολόγους στη Θεσσαλονίκη για να περάσει επιτροπή ..

AlexLuckyCharm

# 7 στις 8/2/2019
author
Ανδρας / 51 / Χήρος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία

Κυρια μου θα σας συμβουλευα, λογω εμπειριας, να κλεισετε ραντεβου στο Ιπποκρατειο Θεσσαλονικης.Ειναιτο Κεντρο Αναπτυξιακης Παιδιατρικης . Το Κέντρο «Απόστολος Φωκάς», προσφορά του Ομίλου Φωκά, ξεκίνησε τη λειτουργία του το 1997 και αποτελεί το ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ αυτόνομο κτιριακό συγκρότημα για την μελέτη και παρακολούθηση παιδονευρολογικών και αναπτυξιολογικών προβλημάτων. Αποτελεί κέντρο διάγνωσης και παρακολούθησης για αγγειακά εγκεφαλικά επεισόδια, σπάνια αθροιστικά λυσσοσωμιακά νοσήματα, βαριές μυοπάθειες, κινητικοαισθητηριακές διαταραχές και νευροδερματικά νοσήματα. Επιπλέον το Κέντρο Αναπτυξιακής Παιδιατρικής είναι πιστοποιημένος Ιατροπαιδαγωγικος Φορέας από το Υπουργείο Παιδείας για τη διάγνωση μαθησιακών δυσκολιών-δυσλεξίας. Λειτουργεί ως εξεταστικό κέντρο για τον οπτικό, ακουστικό ή σωματοαισθητικό έλεγχο των παιδιών, καθώς στο Εργαστήριο Νευροφυσιολογίας του, μπορούν να διενεργηθούν ποικίλες νευροφυσιολογικές εξετάσεις. Εχει πολλα ιατρεια. Το Παιδονευρολογικο Αναπτυξιολογικο Ιατρειογίνεται κάθε Τετάρτη και Πέμπτη, οι ασθενείς για να εξεταστούν είναι απαραίτητο να έχουν κλείσει ραντεβού και να γνωρίζουν τον ΑΜΚΑ τους. Τα ραντεβού κλείνονται στο τηλέφωνο 2313312439.
Αρέσει στα μέλη peripli, Paralia48 και σε ακόμα 8 μέλη.

Mina1984

# 8 στις 8/2/2019
author
Ν. Ημαθίας / Αλεξάνδρεια
Δυστυχώς είναι αδύνατο να πάμε σε μεγάλη πόλη έστω και για συνεδρίες λόγο οικονομικών...

AlexLuckyCharm

# 9 στις 8/2/2019
author
Ανδρας / 51 / Χήρος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
4.80 η τιμη επανοδου ανα ατομο στον ΟΣΕ και 2 ευρω το Αστικο. Δημοσιο νοσοκομειο ειναι. Να γινει η διαγνωση πρωτα απ αυτους, θεωρω ειναι καλυτερα. Και αν χρειαστει να επισκεφθειτε και την Σταυρουπολη θα σας κατευθυνουν αναλογα με τα πορισματα του Ιπποκρατειου. Σας το λεω γιατι εχουν τεραστια εμπειρια, σε σχεση με αλλα ιδρυματα, κλινικες, ιδιωτες. Δεν ειναι ολοι οι γιατροι και οι κλινικες ιδια. Ειναι το πλεον εξειδικευμενο γιατι ασχοκουνται και με τους συνοδους- γονεις και διδουν καταλληλες οδηγιες και βοηθεια. Ακομη και για τα επιδοματα η οτι αλλο ειναι απαραιτητο. Κουραγιο και να ειστε αγαπημενοι οι γονεις , ενωμενοι κοντα στο παιδι.
Αρέσει στα μέλη peripli, Paralia48 και σε ακόμα 10 μέλη.

123xristos

# 10 στις 8/2/2019
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 155

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Mina1984
Δυστυχώς είναι αδύνατο να πάμε σε μεγάλη πόλη έστω και για συνεδρίες λόγο οικονομικών...

νομιζω οτι καταλαβα απο το σχολιο του AlexLuckyCharm  οτι αυτοι εκει θα εχουν μεγαλυτερη εμπειρια

Αρέσει στα μέλη Paralia48, AlexLuckyCharm

Arxontoula_

# 11 στις 8/2/2019
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.506

Θα μιλήσω γενικά, και από τα πολύ λίγα που ξέρω

1. Ο αυτισμός, η νοητική στέρηση και τα συναφή,  δεν είναι λοίμωξη, να πας να κάνεις μια καλλιέργεια, να βρουν το μικρόβιο, να πάρεις αντιβίωση και να σου περάσει. Χρειάζεται διάγνωση από πολύ έμπειρο επιστήμονα, αλλιώς τρέχεις από τον ένα στον άλλο και άκρη δεν βγάζεις. Αρα, συμφωνώ απόλυτα με τον Αλεξ, οτι πρέπει να πάτε σε εξειδικευμένο νοσοκομείο.

2. Δεν το λέω για να σε ψέξω σε κάτι, αλλά μοιάζεις σαν να έχεις μια άρνηση, μια απολογητικότητα, ένα "δε φταίω εγώ", "το παιδί είναι ντροπαλό", "να, ορίστε το πήγαμε σε τόσους γιατρούς, αλλά μήπως τελικά είναι απλά ντροπαλό".  ΔΕΝ θα σε βοηθήσει αυτό και δεν θα βοηθήσει κι εκείνους που μπορούν να βοηθήσουν το παιδί σου.  Προσπάθησε να περιγράψεις στους γιατρούς την κατάσταση χωρίς υπεκφυγές και χωρίς να κρύψεις τίποτα.

Σου εύχομαι ειλικρινά καλή δύναμη, καλό κουράγιο κι ελπίζω στο καλύτερο γι εσάς και το κορίτσι σας.

Αρέσει στα μέλη Nikola-s, broomstick και σε ακόμα 4 μέλη.

Mina1984

# 12 στις 8/2/2019
author
Ν. Ημαθίας / Αλεξάνδρεια
Μόνο ακούστα είχα το το Ιπποκράτειο ..η αλήθεια είναι ότι δν ξέρω και καθόλου από Θεσσαλονικη κατεβαίνω πολύ σπάνια και τώρα που θα πάμε στη Σταυρούπολη θα πάμε με ταξί ,για αυτό ανέφερα το οικονομικό...τελοςπαντων.. θα ψάξω πληροφορίες και από Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο να πω τη περίπτωση της κόρης μου και αν μπορω να κλείσω ραντεβού κ εκεί ..σας ευχαριστώ όλους όσους μπήκατε στο κόπο να μου απαντησετε
Αρέσει στο μέλος Helenaki4

kathrin821

# 13 στις 8/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Κ εγω ελεγα οτι ο γιος μου ειναι αργος ...οτι βαριεται ...οτι μαλλον δεν του αρεσει το διαβασμα ..οτι ειναι κακογραφος σιγα τι εγινε..,,οτι διαβαζει μια παραγραφο κ κουραζεται...αν ειναι δυνατον!...οτι οτι ...τελικα 3η δημοτικου  ευτυχως που επεσε σε δασκαλα που ειχε γνωσεις κ περαν της παιδαγωγου..κ διαγνωστηκε με δυσλεξια κ διασπαση προσοχης...μπορεσα να του παρεχω την βοηθεια που επρεπε..Περασε απο ΚΕΔΥ Οι γονεις ( εμεις ) μιλησαμε με παιδοψυχολογο  κ εγω ειδικα διαβασα πολυ ...απεκτησα γνωσεις σχετικα με την δυσλεξια κ τη διασπαση μπορεσα να τον " εξηγησω" να δω τι συμβαινει στο μυαλο του..!! κ εντελει να μην εχει χαμηλη αυτοεκτιμηση επειδη τελειωνε τελευταιος το διαγωνισμα...χτυπαγε το διαλλειμα κ ακομα εγραφε απο τον πινακα...τον κοροιδευαν οι συμμαθητες του...γιατι δεν επαιζε μαζι τους...γιατι ετρεχε να προλαβει...να σημειωσει...γιατι θα ξεχνουσε μεχρι να γυρισει σπιτι...κ αλλα πολλα!!!Ο αγωνας του εγινε κ δικος μας των γονιων του  κ της δασκαλας του..κ μετα κ των συμμαθητων του ...να μπορεσουν να αποδεχτουν την ιδιαιτεροτητα του.Τωρα ειναι ενας εφηβος 14 ετων μες στη βλακεια ...( κ καλα κανει , πολυ καλος μαθητης ,κοινωνικοποιημενος 100%).

Mina1984

# 14 στις 8/2/2019
author
Ν. Ημαθίας / Αλεξάνδρεια
Ναι ίσως να βγάζω κάτι τέτοιο γιατί έχω κατηγορήσει πολλές φορές τον εαυτό μου γιατί έβλεπα απο όταν ήταν μικρή κάποια σημαδια και δεν έδινα τόσο σημασία..πάντα ήταν χαμηλών τόνων όπως κ εγώ και έλεγα μεγαλώνοντας θα "ανοίξει" δεν ξέρω καθόλου που να απευθυνθώ και τι να ψάξω..τον τελευταίο καιρό όπου μου λένε πάω ..από ψυχολόγο σε νευρολόγο σε εργοθεραπευτη κ ξανά τα ίδια..ο ένας ψυχολόγος βρίσκει αυτισμό ο άλλος όχι...τη Δευτέρα θα μιλήσω με τν ψυχολόγο και θα της πω για το αχεπα να μου πει κ αυτή μια άποψη ,για να μη τρέχω μια στο ενα νοσοκομείο μια στο άλλο.σ ευχαριστώ arxontoula
Αρέσει στο μέλος Helenaki4

Mina1984

# 15 στις 8/2/2019
author
Ν. Ημαθίας / Αλεξάνδρεια
Kathrin 821 χαίρομαι που επεσε ο γιος σου σε καλή δασκάλα και μπόρεσε να βοηθηθεί...εμένα ευτυχώς απ' οτι μου λέει δεν τη κοροϊδεύουν που κάθεται μόνη στο διάλειμμα η που έχει τη παράλληλη στήριξη...απλά στεναχωριεται γιατι την αγνοούν και αυτό της ρίχνει πολύ την αυτοπεποίθηση στεναχωριέμαι απίστευτα που δεν μπορώ να τη βοηθήσω την έχω πάει όπου μου λένε οι ειδικοί και ακόμη δεν έχει βοηθηθεί...στα 12 τη πήγαινα σε ένα εργοθεραπευτη την έβαλε στην ίδια ομάδα με ένα άλλο παιδάκι 6 ετών και έπαιζαν παζλ συνέχεια απ' ότι μου έλεγε...το άλλο παιδάκι ίσως έτσι βοηθιοταν αλλά η δικιά μου δν είχε διαφορά σε τίποτα...θέλω να πω ότι τόσα χρόνια πάμε από εδώ και από εκεί και ακόμη δεν ξέρω τι ακριβώς έχει και τι να κανω για να τν βοηθήσω...

tzoulia59

# 16 στις 9/2/2019
author
Γυναίκα / 79 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 6.792

να ξεκινησουμε απο το γεγονος γιατι ενα παιδι στα 4  κανει σπασμους ,,,

υπηρχε καποια συγκεκριμενη αιτια ,,περνουσε καποια ασθενεια ,,,πυρετο κλπ ;

αν ηταν κατι τυχαιο και μεμονομενο ,,,

επικεντρωσε ,,,

μην ακους πολλες μ..κιες ,,,

πολλοι γιατροι ειναι ανεπαρκεις ,,,γενικως δεν ξερουν τι τους γινεται ,,,

κι οταν ενας γονιος παει και μεταφερει οτι το παιδι του δεν μιλαει δεν κανει παρεες ,,ειναι κλειστο ,,και στα 4 του εκανε σπασμους ,,,

τους δινεις λαβη να σε κανουν βαλιτσακι που παει ποτε εδω και ποτε εκει ,,να βγαλει τις μαυρες του ,,,και να ψαχνεται οδηγουμενος σε αδιεξοδο ,,,

σε 100 γιατρους θ ακουσεις 100 γνωμες ,,

το παιδι σου ,,επηρεαζεται παρα πολυ απο το οικογενειακο του ,,περιβαλλον ,,

ξεπατικωνει συμπεριφορες 2 γονιων που μιλανε λιγο ,,δεν ακουει πλουσιο λεξιλογιο ,,,

συμπεριφερονται με χαμηλους τονους ,,,

και η συναναστροφη σας σαν οικογενεια με τον εξω κοσμο ειναι περιορισμενη ,,,

και πες οτι εχει αυτισμο ,,οπως καποιος πανεξυπνος ανακαλυψε ,,,

μετα; 

πως πιστευεις οτι αντιμετωπιζεται ενα ατομο με αυτισμο; 

με το σχολειο του πως παει; μελεταει ,,αφομιωνει ;

αλλα κι αυτο να μην συμβαινει τα αιτια μπορει να ειναι ψυχογενη ,,,

οι μαθησιακες δυσκολιες στην βαση τους προερχονται απο ψυχογενη αιτια ,,,

εκτος απο εξαιρεσεις ,,,

η παρεα και οι φιλιες ειναι συνεπεια των ανωτερω ,,,

και λογικο να κλεινεται και να απομονωνεται αφου αυτο βλεπει σαν συμπεριφορα κι απο σας ,,

επισκεψου  εναν παιδοψυχολογο ,,,μονη σου ,,,να σε συμβουλευσει ,,,

και κανε συνεδριες ,

,υπαρχουν κεντρα χωρις πληρωμη ,,,ψαξε και στην περιοχη σου ,,,

τα χρηματα που διαθετεις να ταλαιπωρεισαι ,,πληρωσε τα στον ψυχολογο ,,να σε καθοδηγησει ,,

γραψε το παιδι σε δραστηριοτητες να κοινωνικοποιηθει ,,και να εισαι διπλα του ,,,

μ οποιον τροπο σε χρειαζεται ,,,

κι αν σε θελει  διπλα του,,, να εισαι διπλα του ,,,

και ασε τα αλλα παιδια να ειναι πιο ανεξαρτητα ,,,

υπο πιεση το παιδι σου δεν θα το οφελησεις ,,,

το καθε παιδι ειναι διαφορετικο και πρεπει να το αποδεχτεις  ,,,

κι οταν περασουν κι αλλο τα χρονια και παρατηρησεις  πως  ειναι και τα αλλα παιδια,,, τοτε θα καταλαβεις ,...

οτι το δικο σου παιδι δεν ηταν κανενα εξωγηινο ,,,

,αλλα ενα αλλο παιδι με διαφορετικη προσωπικοτητα ,,,

οταν τα παιδια εχουν μαζι τους την αγαπη και την στηριξη της οικογενειας τους ,,,

παντα τα καταφερνουν ,,,αυτο να θυμασαι ,,

η συμπεριφορα ενος ανθρωπου ειναι συνθετη ,,,

δωσε του χρονο να αναπτυχθει ,,,

και βγαλε απο το λεξιλογιο σου αυτο τον αυτισμο ,,,

του κανεις κακο ,,,το παιδι αυτο που αντιλαμβανεται ειναι οτι για να λενε οτι εχω προβλημα ,,,εχω προβλημα ,,,

οποτε συμπεριφερεται σαν ενα ατομο με προβλημα ,,

και γι αυτο κλεινεται στον εαυτο του ,

,αποφευγει τα αλλα παιδια και μενει στο σπιτι ..

.γιατι  νιωθει μεγαλυτερη ασφαλεια ,,,μαζι σας στο σπιτι

του τα εχεις ,μεταφερει ,,,οπως καταλαβες ...

,ξεχνα τον μια για παντα αυτο τον αυτισμο ,,και ενθαρυνε το παιδι σου ,,,

αν σκεφτεις ετσι

θα δεις οτι ολα θα ειναι καλυτερα ,,για ολους σας ,,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Mina1984
26-29-31 δεν είπα πως θα κάνω ότι μου γράψουν εδώ. Απλά θέλω να ακούσω διάφορες γνώμες και να ψάχτω παραπάνω μήπως μπορέσω και τη βοηθήσω..οι ειδικοί: ψυχολόγοι εργοθεραπείας κ η νευρολογος με στέλνουν απ' το ένα στο άλλο..οι ψυχολόγοι στα 11 της μου ειπαν πως έχει αυτισμό άρχισα να ψάχνω για τν αυτισμό και που μπορώ να τη πάω ώστε να βοηθηθεί... τώρα η νευρολογος μου λέει δεν βλέπει σημάδια αυτισμού και μας στέλνει σε ψυχολόγους στη Θεσσαλονίκη για να περάσει επιτροπή ..

Αρέσει στα μέλη Nikola-s, Mina1984 και σε ακόμα 2 μέλη.

Nuvolla

# 17 στις 9/2/2019
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ισπανία
Απαντήσεις: 947
Να κάνεις αυτό που σου έγραψε κ ο Alex 
Το Ιπποκράτειο ειδικά η παιδιατρική του κλινική (παλιό Αγ.Σοφίας Παίδων  )είναι από τα πιο καταρτισμένα σε προσωπικό Νοσοκομείο για παιδιά .
Εχει καταπληκτικούς επιστήμονες γιατρούς όλων των ειδικοτήτων.
Ξεκίνα από εκεί.Καλή δύναμη σε σας και στο παιδί σας.
Αρέσει στα μέλη Paralia48, MadameShuShu40 και σε ακόμα 2 μέλη.

Persefoni__

# 18 στις 9/2/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 146

Επίδομα

όσα και να γράφετε ή να τη συμβουλεύετε εδώ μέσα , εγώ έμεινα σε μια λέξη που έγραψε η ίδια η μητέρα. Επίδομα! Ραντεβού στη Θεσσαλονίκη για επιτροπή να πάρει κάποιο επίδομα και όχι σε συνδυασμό να πάρει αυτό το επίδομα ώστε να μπορέσει να πληρώσει αν χρειασεί όσα λέει πως είναι ακριβά . Μόνο αυτή τη λέξη ήθελα να επισημάνω, ειδικός δεν είμαι για να προτείνω κάτι παραπάνω,απ όσα πολύ σωστά ήδη προτάθηκαν εδώ. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Mina1984

Μια γνώμη

Καλησπέρα .είμαι καινούρια εδώ και ειπα να βάλω και εγώ τον προβληματισμό μου.δεν θελω να κουρασω με λεπτομερειες  οποτε αν εσεις  εχετε καποια απορια ρωτηστε και θα απαντησω.εχω μια κόρη 16χρονων σήμερα .απο το νηπιαγωγείο ακόμη δεν επαιζε ιδιαίτερα με τα άλλα παιδάκια αλλά γενικά ήταν ένα χαρούμενο παιδί εδώ στο σπίτι έπαιζε μόνη τραγούδαγε κλπ ότι κάνει δηλαδή ένα παιδί στην ηλικία της...και επειδή γενικά και εγώ και ο άντρας μου είμαστε κάπως χαμηλών τόνων και δεν έχουμε ιδιαίτερα πολλούς φίλους το θεωρουσα κάπως λογικό να βγει και το παιδί συνεσταλμένο,όταν έφτασε 4ετων έπαθε σπασμούς και ευτυχώς όλα πήγαν καλά (θα σας εξηγήσω αργότερα γτ το λέω αυτο)  εγώ προσπαθούσα να τη βάζω σε παρέες με άλλα παιδάκια πχ όταν έβλεπα κορίτσια απ' το σχολείο της στο παρκο της έλεγα να πάει ..καθόταν λίγο και μετά ξαναερχοταν σπίτι...δεν την κορόιδευαν απλα είναι πολύ ντροπαλό παιδί κ δεν έχει ευχέρεια λόγου και δεν μπορούσε να συμμετέχει στη συζήτηση ,και επειδή δεν της έδιναν σημασία ερχόταν σπίτι .στο δημοτικό συνεχίζεται η ίδια κατάσταση να μην έχει καθόλου παρέα και κάθε πρωί να μη θέλει να πάει σχολείο για αυτό το λόγο.  Στα 11 πλέον με πιάνει ο διευθυντής του σχολείου και μου λέει να το ψάξω για αυτισμό..πάμε σε ψυχολόγους κλπ και μας λένε ότι έπρεπε να το ψάξουμε από τότε που έπαθε τους σπασμούς μήπως έγινε κάτι στον εγκεφαλο της..τα αποτελέσματα από τους ψυχολόγους είναι ότι είναι το μυαλό της είναι 2 χρόνια πίσω ..και έχει ελαφριάς μορφής αυτισμό..στο γυμνάσιο καναμε  χαρτια και πηραμε  παράλληλη στήριξη στα μαθήματα..έχει βελτιωθεί απ' τα 13μεχει τώρα μιλάει λίγοπαραπανω και γενικά της αρέσει να ασχολείται με δραστηριότητες χορευτικό Ζουμπα κλπ...πριν μήνεςπου είχε ένα κρυολόγημα πηγαμε σε ένα γιατρό και επειδή όταν τη ρωτούσε κάτι απαντούσε πολύντροπαλα με ρώτησε αν συμβαίνει κάτι και του εξήγησα...μου είπε ότι καλό θα ήταν να ξανά κάνει εγκεφαλογράφημα+ Μαγνητική ...τον ακούω ..κάνει ...τα αποτελέσματα βγαίνουν καλά ...δν έχει αυτισμό  μας στέλνει Θεσσαλονικη ,σε ψυχολόγους ξανά...δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά...εγώ θεωρώ ότι έχει μια πολύ ελαφριά νοητική υστέρηση γτ και κάποια πράγματα δεν τα αντιλαμβάνεται καλά αλλά πιο πολύ γιατί δεν είχε ποτέ παρέα και για αυτό είναι τόσο ντροπαλή...Έχετε κάποια γνώμη; 

Nuvolla

# 19 στις 9/2/2019
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ισπανία
Απαντήσεις: 947

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από Persefoni__

Επίδομα

όσα και να γράφετε ή να τη συμβουλεύετε εδώ μέσα , εγώ έμεινα σε μια λέξη που έγραψε η ίδια η μητέρα. Επίδομα! Ραντεβού στη Θεσσαλονίκη για επιτροπή να πάρει κάποιο επίδομα και όχι σε συνδυασμό να πάρει αυτό το επίδομα ώστε να μπορέσει να πληρώσει αν χρειασεί όσα λέει πως είναι ακριβά . Μόνο αυτή τη λέξη ήθελα να επισημάνω, ειδικός δεν είμαι για να προτείνω κάτι παραπάνω,απ όσα πολύ σωστά ήδη προτάθηκαν εδώ. 

Λέει αυτό

.''τοσα χρόνια πιστεύαμε πως έχει ελεφριας μορφής αυτισμό και τώρα η νευρολογος λέει πως δν φαίνεται κάτι τέτοιο αλλά να περάσει από επιτροπή ψυχολογων κ ότι ίσως μπορεί να δικαιωθεί κάποιο επίδομα ''

και συνεχίζει ...

''πως γίνεται οι εξετάσεις στον εγκέφαλο να είναι καλές και να έχει νοητική υστέρηση σε βαθμό να πάρει κ επιδομα.;;δεν ξέρω τι να κάνω και που να απευθυνθώ για να τη βοηθήσω ...''

Αν θεωρείς πως το ζητούμενο της είναι να μάθει πως θα βγάλει ένα επίδομα βοήθειας για το παιδί 

στο ικα της γειτονιας της να ρωτούσε θα της έλεγαν την διαδικασία. Εγώ πιο πολύ σαν κραυγή απελπισίας το ακούω (τα επιδοματικά βοηθήματα για πολλούς σημαίνουν μεγάλο βαθμό προβλήματος )

Άλλο να πιστοποιείς ένα διαγνωσμένο πρόβλημα υγείας και να ζητάς επιδοματική βοήθεια ,

κ άλλο να μη γνωρίζεις την διάγνωση.

Το πρώτο είναι τεχνικό και μακράν πιο απλό. 

Αρέσει στα μέλη Paralia48, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

Persefoni__

# 20 στις 9/2/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 146

Μακάρι ...

να έχεις δίκιο. Φυσικά και δεν θα επιμείνω στην πρώτη εντύπωσή μου.Όλοι έχουμε δικαίωμα στο λάθος (χωρίς αυτό να είναι ή να "στέκει" ως δικαιολογία) οπότε ζητώ συγνώμη απ την κυρία . Επαναλαμβάνω δεν είμαι ειδικός όμως στα γραφόμενά της -ίσως και λόγω του έγχους της- διακρίνω πολλές ασάφειες κυρίως παραλείψεις πχ αν κάποιος "ειδικός"  σου διαγνώσει το παιδί με ελαφράς μορφή αυτισμού ζητάς και δεύτερη και τρίτη γνώμη. Ένα άλλο που με "ξένισε" κάπως τώρα είναι , πως -μπορεί να κάνω και λάθος - τα αυτιστικά παιδιά δεν έχουν νοητική στέρηση. Όπως και να έχει εύχομαι να βρουν σύντομα την πιο κατάλληλη λύση και σ ευχαριστώ για την επισήμανση όσως μου διέφυγαν . 

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από Nuvolla

Λέει αυτό

.''τοσα χρόνια πιστεύαμε πως έχει ελεφριας μορφής αυτισμό και τώρα η νευρολογος λέει πως δν φαίνεται κάτι τέτοιο αλλά να περάσει από επιτροπή ψυχολογων κ ότι ίσως μπορεί να δικαιωθεί κάποιο επίδομα ''

και συνεχίζει ...

''πως γίνεται οι εξετάσεις στον εγκέφαλο να είναι καλές και να έχει νοητική υστέρηση σε βαθμό να πάρει κ επιδομα.;;δεν ξέρω τι να κάνω και που να απευθυνθώ για να τη βοηθήσω ...''

Αν θεωρείς πως το ζητούμενο της είναι να μάθει πως θα βγάλει ένα επίδομα βοήθειας για το παιδί 

στο ικα της γειτονιας της να ρωτούσε θα της έλεγαν την διαδικασία. Εγώ πιο πολύ σαν κραυγή απελπισίας το ακούω (τα επιδοματικά βοηθήματα για πολλούς σημαίνουν μεγάλο βαθμό προβλήματος )

Άλλο να πιστοποιείς ένα διαγνωσμένο πρόβλημα υγείας και να ζητάς επιδοματική βοήθεια ,

κ άλλο να μη γνωρίζεις την διάγνωση.

Το πρώτο είναι τεχνικό και μακράν πιο απλό. 

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε