Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μια γνώμη

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Mina1984

# 21 στις 9/2/2019
author
Γυναίκα / 41 / Διαζευγμένη
Ν. Ημαθίας / Αλεξάνδρεια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 8
'Aρεσαν+: 0%
Περσεφόνη κάνεις μεγάλο λάθος...δεν με ενδιαφέρει καθόλου το επίδομα ..ίσα ίσα όταν μου το είπαν πέρυσι πρώτη φορά έκλαιγα και στεναχωριομουν για μέρες γιατί για να φτάσει σε σημείο να της δώσουν κάποια χρήματα σημαίνει ότι έχει σε αρκετά μεγάλο ποσοστό νοητική υστέρηση δεν νομίζω πως δίνουν έτσι εύκολα χρήματα σε κάποιο άτομο που απλά σκέφτεται λίγο πιο αργά . Μακαρι τελος του μηνός που θα πάμε Θεσσαλονικη να μας πούνε ότι όλα είναι μια χαρά και ότι απλά είναι πιο κλειστό παιδί. Αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. .Τζούλια δεν την αντιμετωπίζω αντιμετωπίζω σαν να έχει πρόβλημα και σε δραστηριοτητες πάει και της αρέσουν αλλά το θέμα είναι πως δν έχει παρέα..απλά πάει κ περνάει η ώρα της...σε αυτό που σίγουρα εγώ έκανα λάθος ήταν ότι δν είδα τα σημάδια πιο νωρίς... Αν οι ψυχολόγοι τώρα που θα πάμε μου πούνε ότι δεν βρίσκουν κάτι και απλά είναι πιο κλειστό παιδί κ λίγο πιο αργό στη σκέψη απ' τα υπόλοιπα δεν πρόκειται να τη ταλαιπωρήσω ξανά σε ψυχολόγους και νευρολόγους απ' τη στιγμή που το εγκεφαλογράφημα κ η μαγνητική βγήκαν καλές...

pythagoras

# 22 στις 12/2/2019
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 129
Απαντήσεις: 13.346

Θα σου πω δυο λόγια .

1ον, άργησες λιγάκι.

2ον. Πρέπει να πας σε ειδικό, και αυτός είναι ο παιδοψυχίατρος, όχι ο ψυχολόγος, αυτός μπορεί να ακολουθήσει.

3ον. προσπάθησε να βρεις παρέες με τις οποίες να μπορεί να συναναστρέφεται, όχι από την παιδική χαρά αλλά από το περιβάλλον, οικογενειακό ή το σχολικό.

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες γράψε μου.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Mina1984

Μια γνώμη

Καλησπέρα .είμαι καινούρια εδώ και ειπα να βάλω και εγώ τον προβληματισμό μου.δεν θελω να κουρασω με λεπτομερειες  οποτε αν εσεις  εχετε καποια απορια ρωτηστε και θα απαντησω.εχω μια κόρη 16χρονων σήμερα .απο το νηπιαγωγείο ακόμη δεν επαιζε ιδιαίτερα με τα άλλα παιδάκια αλλά γενικά ήταν ένα χαρούμενο παιδί εδώ στο σπίτι έπαιζε μόνη τραγούδαγε κλπ ότι κάνει δηλαδή ένα παιδί στην ηλικία της...και επειδή γενικά και εγώ και ο άντρας μου είμαστε κάπως χαμηλών τόνων και δεν έχουμε ιδιαίτερα πολλούς φίλους το θεωρουσα κάπως λογικό να βγει και το παιδί συνεσταλμένο,όταν έφτασε 4ετων έπαθε σπασμούς και ευτυχώς όλα πήγαν καλά (θα σας εξηγήσω αργότερα γτ το λέω αυτο)  εγώ προσπαθούσα να τη βάζω σε παρέες με άλλα παιδάκια πχ όταν έβλεπα κορίτσια απ' το σχολείο της στο παρκο της έλεγα να πάει ..καθόταν λίγο και μετά ξαναερχοταν σπίτι...δεν την κορόιδευαν απλα είναι πολύ ντροπαλό παιδί κ δεν έχει ευχέρεια λόγου και δεν μπορούσε να συμμετέχει στη συζήτηση ,και επειδή δεν της έδιναν σημασία ερχόταν σπίτι .στο δημοτικό συνεχίζεται η ίδια κατάσταση να μην έχει καθόλου παρέα και κάθε πρωί να μη θέλει να πάει σχολείο για αυτό το λόγο.  Στα 11 πλέον με πιάνει ο διευθυντής του σχολείου και μου λέει να το ψάξω για αυτισμό..πάμε σε ψυχολόγους κλπ και μας λένε ότι έπρεπε να το ψάξουμε από τότε που έπαθε τους σπασμούς μήπως έγινε κάτι στον εγκεφαλο της..τα αποτελέσματα από τους ψυχολόγους είναι ότι είναι το μυαλό της είναι 2 χρόνια πίσω ..και έχει ελαφριάς μορφής αυτισμό..στο γυμνάσιο καναμε  χαρτια και πηραμε  παράλληλη στήριξη στα μαθήματα..έχει βελτιωθεί απ' τα 13μεχει τώρα μιλάει λίγοπαραπανω και γενικά της αρέσει να ασχολείται με δραστηριότητες χορευτικό Ζουμπα κλπ...πριν μήνεςπου είχε ένα κρυολόγημα πηγαμε σε ένα γιατρό και επειδή όταν τη ρωτούσε κάτι απαντούσε πολύντροπαλα με ρώτησε αν συμβαίνει κάτι και του εξήγησα...μου είπε ότι καλό θα ήταν να ξανά κάνει εγκεφαλογράφημα+ Μαγνητική ...τον ακούω ..κάνει ...τα αποτελέσματα βγαίνουν καλά ...δν έχει αυτισμό  μας στέλνει Θεσσαλονικη ,σε ψυχολόγους ξανά...δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά...εγώ θεωρώ ότι έχει μια πολύ ελαφριά νοητική υστέρηση γτ και κάποια πράγματα δεν τα αντιλαμβάνεται καλά αλλά πιο πολύ γιατί δεν είχε ποτέ παρέα και για αυτό είναι τόσο ντροπαλή...Έχετε κάποια γνώμη; 

Αρέσει στο μέλος peripli

Andreass66

# 23 στις 19/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Το παιδι σου θελει πολυ αγαπη που ειμαι σιγουρος οτι την εχει. Απο κει και περα μην επαναπαυτεις σε ενα και δυο γιατρους της πλακας...προτιμησε κορυφαιους γιατρους και ας τους πληρωσεις πιο πολυ...εγω ετσι θα εκανα στο δικο μου παιδι.

Ειμαι σιγουρος οτι θα πανε ολα καλα.

marie_la_journaliste

# 24 στις 9/3/2019
author
Γυναίκα / 49 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 383

καλησπερα καλη μου φιλη

οταν ημουν παιδι με ειχαν παει στους ειδικους και ειχαν ανακαλυψει  οτι εχω ελαφρα νοητικη υστερηση και ειμαι πισω δυο χρονια...επειδη δε μου αρεσε ποτε το διαβασμα με βγαλαν κουτσουρο ενω το μυαλο μου σε οτι μ ενδιαφερει πεταει σπιθες.. ενταξει αμα φτασεις και στ 49 δε σε νοιαζει αν το μυαλο σου λειτουργει σα 47...το ιδιο συμβαινει τωρα και στον 19χρονο γιο μου που γραφει σαν να ειναι δευτερα δημοτικου αλλα οτι εχει σχεση με αθλητικα τα ξερει απ εξω  με καθε λεπτομερεια..το παιδι σου ειναι μια χαρα..Μη το συμπεριφερεστε σα να εχει προβλημα...θα σε συμβουλευα να το αφησεις τωρα που μεγαλωνει να βρει μονο του το δρομο του και να μην εισαι υπερπροστατευτικη μαζι της...μια αλλη καλη συμβουλη που αργησα πολυ να την κανω εγω πραξη...και ειδα οτι οφελησε πολυ στο παιδι μου...πηγαινε την  σε μια ψυχολογο που  θα εμπιστευτει εκει κοντα σας...εγω εξασφαλισα μια καλη τιμη και πηγαινει σε εβδομαδιαια βαση...το παιδι μου εχει αλλαξει πολυ. ο καθενας απο τους ειδικους θα σου πει οτι ξερει...αλλα οταν κλεινει η πορτα του σπιτι σου πισω, μενετε μονο  εσυ κι αυτο...επειδη ειναι στην εφηβεια με σενα δε θα ανοιχτει ενω με μια ψυχολογο που θα κατευθυνει με τροπο και τις σκεψεις της θα ναι καλυτερα...ακουσε με!!! Το κοριτσι σου θα βρει το δρομο που θελει αυτο..οχι αυτο που νομιζεις οτι ειναι εσυ σωστο για κεινο...με πολλη αγαπη και συμπαθεια σου τα λεω αυτα...μην ανησυχεις για τιποτα ..ασε το χρονο να της δειξει το δρομο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Mina1984

Μια γνώμη

Καλησπέρα .είμαι καινούρια εδώ και ειπα να βάλω και εγώ τον προβληματισμό μου.δεν θελω να κουρασω με λεπτομερειες  οποτε αν εσεις  εχετε καποια απορια ρωτηστε και θα απαντησω.εχω μια κόρη 16χρονων σήμερα .απο το νηπιαγωγείο ακόμη δεν επαιζε ιδιαίτερα με τα άλλα παιδάκια αλλά γενικά ήταν ένα χαρούμενο παιδί εδώ στο σπίτι έπαιζε μόνη τραγούδαγε κλπ ότι κάνει δηλαδή ένα παιδί στην ηλικία της...και επειδή γενικά και εγώ και ο άντρας μου είμαστε κάπως χαμηλών τόνων και δεν έχουμε ιδιαίτερα πολλούς φίλους το θεωρουσα κάπως λογικό να βγει και το παιδί συνεσταλμένο,όταν έφτασε 4ετων έπαθε σπασμούς και ευτυχώς όλα πήγαν καλά (θα σας εξηγήσω αργότερα γτ το λέω αυτο)  εγώ προσπαθούσα να τη βάζω σε παρέες με άλλα παιδάκια πχ όταν έβλεπα κορίτσια απ' το σχολείο της στο παρκο της έλεγα να πάει ..καθόταν λίγο και μετά ξαναερχοταν σπίτι...δεν την κορόιδευαν απλα είναι πολύ ντροπαλό παιδί κ δεν έχει ευχέρεια λόγου και δεν μπορούσε να συμμετέχει στη συζήτηση ,και επειδή δεν της έδιναν σημασία ερχόταν σπίτι .στο δημοτικό συνεχίζεται η ίδια κατάσταση να μην έχει καθόλου παρέα και κάθε πρωί να μη θέλει να πάει σχολείο για αυτό το λόγο.  Στα 11 πλέον με πιάνει ο διευθυντής του σχολείου και μου λέει να το ψάξω για αυτισμό..πάμε σε ψυχολόγους κλπ και μας λένε ότι έπρεπε να το ψάξουμε από τότε που έπαθε τους σπασμούς μήπως έγινε κάτι στον εγκεφαλο της..τα αποτελέσματα από τους ψυχολόγους είναι ότι είναι το μυαλό της είναι 2 χρόνια πίσω ..και έχει ελαφριάς μορφής αυτισμό..στο γυμνάσιο καναμε  χαρτια και πηραμε  παράλληλη στήριξη στα μαθήματα..έχει βελτιωθεί απ' τα 13μεχει τώρα μιλάει λίγοπαραπανω και γενικά της αρέσει να ασχολείται με δραστηριότητες χορευτικό Ζουμπα κλπ...πριν μήνεςπου είχε ένα κρυολόγημα πηγαμε σε ένα γιατρό και επειδή όταν τη ρωτούσε κάτι απαντούσε πολύντροπαλα με ρώτησε αν συμβαίνει κάτι και του εξήγησα...μου είπε ότι καλό θα ήταν να ξανά κάνει εγκεφαλογράφημα+ Μαγνητική ...τον ακούω ..κάνει ...τα αποτελέσματα βγαίνουν καλά ...δν έχει αυτισμό  μας στέλνει Θεσσαλονικη ,σε ψυχολόγους ξανά...δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά...εγώ θεωρώ ότι έχει μια πολύ ελαφριά νοητική υστέρηση γτ και κάποια πράγματα δεν τα αντιλαμβάνεται καλά αλλά πιο πολύ γιατί δεν είχε ποτέ παρέα και για αυτό είναι τόσο ντροπαλή...Έχετε κάποια γνώμη; 

Αρέσει στα μέλη Skorpina244, Sivilla_I

tzamam

# 25 στις 11/3/2019
author
Γυναίκα / 57 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Συκιές
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 79

άλλη μια γνώμη

Το ότι η μικρούλα σου δε συμπεριφέρεται όπως τα κανονικά παιδιά, δε σημαίνει ότι δεν είναι και normal παιδί. Όλοι μας έχουμε τις ιδιαιτερότητές μας, σκεφτόμαστε και κρίνουμε διαφορετικά, και ακολουθούμε τη δικιά μας λογική. Ίσως στο τέλος να διαπιστώσεις ότι αυτό που τώρα θεωρείς πρόβλημα, είναι χάρισμα. Θα πρότεινα να πάτε σε ικανό παιδοψυχολόγο πρώτα που θα μπορέσει να σας καθοδηγήσει.  Και παρότρυνε την να γράφει για το τι αισθάνεται. Νομίζω ότι θα τη βοηθήσει πολύ αν εξωτερικευτεί έστω και σε κάποια σελίδα χαρτιού. 

Μη νοιώθεις ενοχικά... Έκανες ότι μπορούσες κι αυτό θα συνεχίσεις να κάνεις. Είναι δύσκολη διαδρομή, αλλά κάπου θα βγάλει. Καλό κουράγιο!!
Αρέσει στα μέλη Paralia48, peripli

Paralia48

# 26 στις 31/3/2019
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 7.512
τι έγινε; Άργησα να το δωΠιστεύω,ο  Άλεξ στο ποστ 7 έχει απόλυτο δίκιο.   Ναι μεν κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Οι εφηβοι όμως θέλουν να μη διαφέρουν πολύ από το μέσο όρο.
Επίσης απ όσο ξέρω,ο αυτισμός έχει στάδια. Το  ασπέργκερ π΄χ΄ δεν είναι αρρώστεια,απλά μια ιδιαιτερότητα και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό <<μετριέται>>. Στο κέντρο που λέει ο Άλεξ,σίγουρα μπορείς να έχεις εμπιστοσυνη.
Αν σας αναλάβουν,ίσως σας δώσουν ένα τηλέφωνο ανάγκης, αλλά να ενημερώσετε και τον παιδίατρο σας,να ξέρει σε τι πρόγραμμα είστε. 
Το θέμα είναι το παιδί να νοιώθει καλά, να βάλει κάποιους στόχους και να μάθει να παλεύει γιαυτούς.
Ελπίζω να τα καταφέρετε
Αρέσει στο μέλος AlexLuckyCharm

tzamam

# 27 στις 25/5/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Συκιές

Υπάρχει κάποιο νεώτερο για τη μικρή? Υπάρχουν κάποια αποτελέσματα σχετικά ?? 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Mina1984

tzamam

# 28 στις 25/5/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Συκιές

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από pythagoras

Θα σου πω δυο λόγια .

1ον, άργησες λιγάκι.

Και μόνο από το 1ον  που διάβασα δε χρειάζεται να διαβάσω τίποτα άλλο όσο δίκιο και να έχεις.. Το μόνο εύκολο είναι να κάνουμε να νοιώθουν περισσότερες ενοχές κάποιοι που ήδη νοιώθουν ενοχές. Αν αυτό σε βοηθά να φαίνεσαι καλύτερος στον εαυτό σου με γειά σου.. Απλώς σκέψου το...

Αρέσει στο μέλος AlexLuckyCharm
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost