Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Δεν τον καταλαβαίνω.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

alisida

# 21 στις 11/2/2019
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 6.115
'Aρεσαν+: 0%

#20 χεπ

Ολοι εχουμε την αναγκη να επιστεψουμε συμπεριφορες για να εκδικηθουμε ..

.Αλλα αν πιστευεις οτι λαμβανοντας μια απο τα ιδια ο αλλος/η θα βαλει μυαλο,πλανασαι...

Το αντιθετο θα ελεγα.

..Παιζοντας το ιδιο παιχνιδακι ενισχυεις μαλλον τη βελτιωση του ..( σατανικη φατσουλα ) .

.Και στον/στην επομενο/η θα κανει χειροτερα ...

Το καθε παιχνιδι καλο ή ασχημο ,παιζεται απο δυο .

Αρέσει στο μέλος Helenaki4

Helenaki4

# 22 στις 11/2/2019
author
Γυναίκα / 42 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 901

Εδώ διαφωνούμε αγαπητέ συνομιλητή . 

Στις σχέσεις μεταξύ ενηλίκων συνήθως ο καταχρηστικος ξέρει καλά τι κάνει , ποντάροντας στην ανοχή της άλλης πλευράς . Ειναι βέβαιο , οτι και στην επόμενη σχέση το ίδιο μοντέλο θα υιοθετήσει . 

Επομένως αυτός που αρχικά το δέχεται και στη συνεχεια εκδικείται ,  συνεχίζει απλά τα παιχνίδια εξουσίας . 

Δεν μπορεί να αναπτυχθεί σχέση αγάπης σε αυτό το πλαίσιο . 

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Heptamer

Ειμαι περισσοτερο της "ανταποδοτικης" / τιμωρητικης σχολης και λιγοτερο της "αξιοπρεπικής / αποχωρητικής. Πρεπει να υφιστασαι με τη σειρα σου τις συμπεριφορες που ασκεις, ωστε να μαθεις να μην τις...ασκείς.

Η αξιοπρεπεια / αποχωρηση ειναι καλο (σοβαρο) πραγμα μεν, αλλα δε δινει ενα "μαθημα" στον αλλον. Ο οποίος, οσο δεν του επιστρεφονται οι συμπεριφορες του, απλα θα τις επαναλαμβανει.

Δεν ειναι θεμα σοβαροτητας / επιπέδου.  Ειναι θεμα στοιχειωδους (εκδικητικής ισως, αλλα παρόλα αυτά) δικαιοσυνης.

Πιεστηκε και κατα ομολογια της "για πρωτη φορα" να κανει τα αυτονοητα. Το μονιμως ζητουμενο σε ολους τους τομεις εν Ελλάδι δηλ. 

Προφανως, ειχε συνηθισει να συμμετεχει με ...μηδενικο κόστος και οταν ηρθε ο λογαριασμος (οχι της ΔΕΗ) θορυβηθηκε.

Αποφασισε οτι τον θελει πολυ, αφου της χτυπηθηκε καμπανακι. Οχι πριν.

Πριν ηταν ...απορροφημένη.

Σε μια σχεση, ο ένας δε μπορει να ενδιαφερεται και για τους δυο.

Τωρα, εισπραττει - δικαίως - αυτα που άσκησε. Θα ειναι πολυτιμο μαθημα για εκεινη.

Heptamer

# 23 στις 11/2/2019
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 13.779

Ο φοβος λειτουργει συνηθως αποθαρρυντικά. 

Αν εισπραξεις πισω μια φορα τη συμπεριφορα σου, θα το σκεφτεις δυο φορες την επομενη φορα.

Κανεις δεν ειναι ανοητος να του γυρισουν οι συμπεριφορες του μπουμερανγκ.Το αν θα βαλει μυαλο καποιος, ειναι κατι που αφορα τον καποιο. Σε καθε περιπτωση ομως, βιωνει στο πετσι του αυτο που ασκει, οπότε παιρνει και πιο συνειδητά / προσεκτικα τα όποια ρισκα την επομενη φορα. 

Ο όποιος επομενος - που θα υποστει εν γενει χειροτερα - δε με αφορα. Με αφορα ο εαυτος μου και πως θα δωσω στον αλλο να καταλαβει πως η συμπεριφορα του δεν ειναι ανεκτή.

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από alisida

#20 χεπ

Ολοι εχουμε την αναγκη να επιστεψουμε συμπεριφορες για να εκδικηθουμε ..

.Αλλα αν πιστευεις οτι λαμβανοντας μια απο τα ιδια ο αλλος/η θα βαλει μυαλο,πλανασαι...

Το αντιθετο θα ελεγα.

..Παιζοντας το ιδιο παιχνιδακι ενισχυεις μαλλον τη βελτιωση του ..( σατανικη φατσουλα ) .

.Και στον/στην επομενο/η θα κανει χειροτερα ...

Το καθε παιχνιδι καλο ή ασχημο ,παιζεται απο δυο .

alisida

# 24 στις 11/2/2019
author

#23:Με αφορα ο εαυτος μου και πως θα δωσω στον αλλο να καταλαβει πως η συμπεριφορα του δεν ειναι ανεκτή.

Δεν θα το καταλαβει .Ουτε θα φοβηθει .Ασε που θα φθαρεις κι εσυ με το να συμπεριφερεσαι ως καποιος που δεν εισαι .

..Το λεω επειδη ειμαι παθουσα ,στου κουφου την πορτα δηλ ,παιρνεις την πορτα και φευγεις 

...(Αφηνω ανοιχτο μονο το ενδεχομενο να μη μου στειλει καρδουλα για τον βαλεντινο,εκει θα συμπεριφερθω αναλογως )...

)...

lollipop123

# 25 στις 11/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Heptamer

Πιεστηκε και κατα ομολογια της "για πρωτη φορα" να κανει τα αυτονοητα. Το μονιμως ζητουμενο σε ολους τους τομεις εν Ελλάδι δηλ. 

Προφανως, ειχε συνηθισει να συμμετεχει με ...μηδενικο κόστος και οταν ηρθε ο λογαριασμος (οχι της ΔΕΗ) θορυβηθηκε.

Αποφασισε οτι τον θελει πολυ, αφου της χτυπηθηκε καμπανακι. Οχι πριν.

Πριν ηταν ...απορροφημένη.

Σε μια σχεση, ο ένας δε μπορει να ενδιαφερεται και για τους δυο.

Τωρα, εισπραττει - δικαίως - αυτα που άσκησε. Θα ειναι πολυτιμο μαθημα για εκεινη.

Τώρα καταλαβαίνω τι εννοείς ... 5 μήνες ήταν αυτοί ...

Heptamer

# 26 στις 11/2/2019
author

Απο τη στιγμη που εισπραξει δυσαρεσκεια, αρκεί.

Αν δεν το καταλαβει, τοτε δεν ημουν ο καταλληλος για τον άλλο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από alisida

Δεν θα το καταλαβει .Ουτε θα φοβηθει .Ασε που θα φθαρεις κι εσυ με το να συμπεριφερεσαι ως καποιος που δεν εισαι .

alisida

# 27 στις 11/2/2019
author
Απο τη στιγμη που ξεκινα ο αλλος τετοιες συμπεριφορες,αυτοματως (θα επρεπε να )καταλαβαινεις οτι δεν ειναι καταλληλος/η για εσενα ...Η αντιποινα σε κανει εσενα ακαταλληλο για τον αλλο...Τελικα η επιλογη τινος θελεις να ειναι,δικη σου ή του αλλου/ης

Heptamer

# 28 στις 11/2/2019
author

Ενοχος, ένοχον ου ποιει!

Η ακαταλληλη για μενα δε μπορει να με κρινει με τη σειρα της ακαταλληλο για κεινη.

Η φαση της "επιστροφης" της συμπεριφορας, δε συμπεριλαμβανει απαραιτητα αυτοματα και καποια επιλογη / αποφαση απο πλευρας μου. Αυτή, συνηθως επεται.

JohnStark

# 29 στις 12/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Εγω δεν πιστευω οτι εκδικειται...μα δεν εγινε και τιποτα για να εκδικηθει...απλως δεν εδεσε το γλυκο. Πιστευω οτι μαλλον περναει απλως τον καιρο του μεχρι να βρει μια κοπελα με την οποια ταιριαζει περισσοτερο. Το παιχνιδι προς το παρον χαθηκε για τον λογο που περιγραφει ο Heptamer

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε