Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Kαπνίσματος συνέχεια ερώτηση

Επιλέξτε σελίδα: (1-50)
Σελίδες Αρχική«41424344454647484950
Ψήφοι: 64

alisida

# 981 στις 19/7/2021
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.888
'Aρεσαν+: 0%
Βλέπω σύντομα να μπαίνουν αγγελίες του τύπου :"Ατικαπνιστης ανεμβολιαστος,ζητά κοπέλα καπνίστρια,εμβολιασμενη ή μη,για να κάθονται μαζί στους εξωτερικούς χώρους των καταστημάτων εστίασης " Καλημερα σας
Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Mathusalas

alisida

# 982 στις 19/7/2021
author
Καζακστάν

Εχθές λοιπόν,πήγα για καφέ στον εξωτερικό χώρο ενός μαγαζιού,που όμως η πρόσβαση γι αυτόν,ήταν εντός του καταστήματος.

Δεν έχω όλοκληρώσει τον εμβολιασμό μου και φυσικά δεν έχω πιστοποιητικό.Επίσης η παρέα μου χωρίς εμβόλιο.

Κανείς δεν μας σταμάτησε για έλεγχο,όλα κύλησαν ομαλά.

Πήγα και τουαλέτα ,που ήταν επίσης στον εσωτερικό χώρο,αμέ !!!

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Mathusalas

# 983 στις 19/7/2021
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 512

Δεν ειναι κακη ιδεα. Ηδη νομιζω υπαρχει στα μυαλα των περισσοτερων. Υπηρχε το αντικαπνιστης. θα υπαρξει και το εμβολιασμενος τωρα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 981 από alisida
Βλέπω σύντομα να μπαίνουν αγγελίες του τύπου :"Ατικαπνιστης ανεμβολιαστος,ζητά κοπέλα καπνίστρια,εμβολιασμενη ή μη,για να κάθονται μαζί στους εξωτερικούς χώρους των καταστημάτων εστίασης " Καλημερα σας

Mathusalas

# 984 στις 19/7/2021
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 512

Καλα αυτο με τη τουαλετα ειναι ολα τα λεφτα. Θα κανουν τουαλετες για εμβολιασμενους και μη? Θα δουμε πολλα ευτραπελα στο μελλον. Ειδωμεν.

Paralia48

# 985 στις 19/7/2021
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.530

Παράθεση:
Σχόλιο # 980 από alexandriani1

Αν και το θέμα απ' ότι βλέπω παλιό,

Ωστόσο διαπιστώνω ανακινήθηκε λόγω συζήτησης περί εμβολιασμών.

Κατά τη γνώμη μου, ναι, υπάρχει αναλογία ως ένα βαθμό.Ανήκω σε αυτούς που υποστηρίζω σθεναρά την απαγόρευση καπνίσματος σε κλειστους χώρους, αν και υπήρξα βαρειά καπνίστρια για πολλές δεκαετίες της ζωής μου. Ασφαλώς και έχω φίλους καπνιστές από τους οποίους απαιτώ όταν πάμε πχ σε ταβέρνα, μπαρ ή οποιοδήποτε κλειστό χώρο να βγουν έξω για τσιγάρο. Εάν τους καλώ στο σπίτι μου, εκεί είμαι σχετικά ελαστική (εάν ο καιρός δεν επιτρέπει το κάπνισμα στο μπαλκόνι) αλλά βεβαίως με περιορισμό, να ανάβουν τσιγάρο μόνο στο καθιστικό και όχι οπουδήποτε στο σπίτι. Ευτυχώς το καθιστικό μου έχει καλό διαμπερή αερισμό και μένει ανοιχτό όλη νύχτα αφού φύγουν οι καλεσμένοι.Με το θέμα των ανεμβολίαστων όμως, το πράγμα είναι πιο περίπλοκο. Κι αυτό γιατί ο κίνδυνος για την υγεία των υπολοίπων είναι πολλαπλάσιος από αυτός που προκαλείται από τον καπνιστή, ο οποίος και μπορεί να αποφευχθεί με την τήρηση των μέτρων για τους κλειστούς χώρους, ενώ ο κίνδυνος μετάδοσης της νόσου δεν είναι εύκολα αποφευκτέος.Θα πρόσθετα επίσης ότι εδώ τα πράγματα είναι πιο σύμπλοκα, γιατί είδαμε γύρω από το θέμα της άρνησης του εμβολιασμού να παίζονται και άλλα παιχνίδια, που δεν είναι αθώα. Οι σουργελώδεις διαδηλώσεις των προηγούμενων ημερών που θύμιζαν 'αγανακτισμένους" πάνω-κάτω πλατείες, και παραθρησκευτικά παραληρήματα, το αποδεικνύουν περίτρανα.

Συμφωνώ στο καπνιστικό μέρος. (με εξαίρεση ότι στο δικό μου σπίτι, απ τη στιγμή που αποκτήσαμε παιδιά, δεν έχει τολμήσει να ζητήσει ως τώρα ξένος να καπνίσει. Αν το έκανε, ήξερε τι θα άκουγε, απ όλους μας)

Το εμβολιαστικό δεν είναι ακόμη ξεκάθαρο. Δεν ξέρουμε, τον κίνδυνο από εμβολιασμένο προς ανεμβολίαστο. Πιθανότατο είναι, πως ο εμβολιασμένος ακόμα και να φέρει τη νόσο, έχει χαμηλό ιικό φορτίο. Τώρα μεταξύ ανεμβολίαστων, προφανώς μεταδίδεται κανονικά. Αλλά όσον αφορά <<ο κίνδυνος για την υγεία των υπολοίπων είναι πολλαπλάσιος>>, ναι αλλά ποιων υπολοίπων; Αυτών που δεν εμβολιάστηκαν και εν γνώσει τους είναι σε κίνδυνο. Είναι επιλογή τους. Επομένως; Πού το πρόβλημα; Επέλεξαν να αρρωστήσουν! Αν οι ίδιοι δε θέλουν, ας κλειστούν από μόνοι τους σπίτι. Γιαυτο λέω, είναι προσωπικό θέμα. Όποιος ήθελε να σωθεί, σώθηκε! Γιαυτό λέω <<αν με θέλουν οι φίλοι ανεμβολίαστοι>> Αυτοί κινδυνεύουν από μένα.

Δεν έχουν δικαίωμα, να μας αντιμετωπίζουν διαφορετικά. Καθένας πήρε τις αποφάσεις του και έχει τις συνέπειες των αποφάσεών του.

Αυτά τα  παραληρήματα που λες, αχ έχεις δίκιο πως είναι ...τρελλοκομείο, αλλά η τρέλα αυξήθηκε στη διάρκεια του εγκλεισμού! Τι να γίνει; Φυσικά παίζονται παιχνίδια, πολλοί εκμεταλλεύονται την αδυναμία των εγκλεισμένων, ευκολόπιστων για να κάνουν τις βρωμοδουλειές τους. Τι να κάνουμε;

Αρέσει στο μέλος alexandriani1

Paralia48

# 986 στις 19/7/2021
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.530

Παράθεση:
Σχόλιο # 978 από Kristina_

Νομιζω ειναι πιο συνθετα τα πραγματα παραλια

Πχ σε ενα σπιτι, ο μπαμπας εχει εμβολιαστει, τα μεγαλυτερα  παιδια επισης εμβολιαστηκαν, το ανηλικο που εχει και ψιλοθεματακι οχι (δεν μπορει ακομη), η γιαγια οχι!, η μαμα (εργαζομενη με κοσμο ε), το σκεφτεται ακομη

Πως σου φαινεται ο συνδυασμος? Δλδ ειναι οκ να εμβολιασουμε αναγκαστικα το παιδι επειδη ο ιος συνεχιζει να κυκλοφορει μια και δεν επιτυγχανεται η ανοσια αγελης,,,αφου ακομη και οι στενοι συγγενεις δεν σεβονται το παιδι τους??? Και τελικα ουτε τους νοιαζει αν του μεταφερουν την ασθενεια, με οποιο κινδυνο ζωης η μετεπειτα παρενεργειων, ουτε αν αναγκαστει να εμβολιαστει με οτι πιθανες και απιθανες παρεμεργειες του εμβολιου?..μετραει πιο πολυ ο εαυτος που και τα παραλογα η οχι κολληματα τους,,,αυτο εμενα με ξεπερνα

(Τετοια παραδειγματα εχω ηδη 2-3 στο στενο μου περιβαλλον, αν δε ψαξω και στο ευρυτερο ,,,αστα να πανε αστα)

Τελικα δειλοι οι  ανθρωποι και,,, θελει αρετη και τολμη η ελευθερια ,,,ακομη και αυτη απο τον ιο 

Καλά λες, συνηθισμενη περίπτωση, ξερω και γω τετοιες.  Πιστεύω για το ευαίσθητο μέλος, το ανηλικο με τα προβλήματα, θα πρέπει να ρωτηθεί ο παιδίατρος. Αν ήταν παιδί μου, μάλλον θα έτεινα προς το όχι, αλλά αν το πρόβλημα ήταν σοβαρό και κινδύνευε απο τη νόσο, τότε ίσως ναι. Σου λέω : παιδίατρος!

Η μάνα κακώς το σκέφτεται. Πρέπει να το κάνει, εφόσον είναι και σε καθημερινό κίνδυνο.

Η γιαγιά, γιατί δεν το έχει κάνει; Εγκληματική παράλειψη! Να αυτά με τα παραθρησκευτικά που έλεγε η Αλεξανδριανή!

Ρε συ, Κριστίνα, ακριβώς ίδια περίπτωση ξέρω. Λες να έχουμε κοινές γνωστές οικογένειες;

χαχαχα μόνο αυτοί δε μένουν Τατζικιστάν!  (πού το βρήκες

Αρέσει στο μέλος Kristina_

Heptamer

# 987 στις 19/7/2021
author
Ανδρας / 50 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.267

Παράθεση:
Σχόλιο # 982 από alisida

Πήγα και τουαλέτα ,που ήταν επίσης στον εσωτερικό χώρο,αμέ !!!

Στην τουαλέτα, που είναι ως επί το πλείστον εσωτερικός χώρος, πας ούτως η άλλως. Είτε κάθεσαι έξω, είτε μέσα. Δε μπορεί να σε εμποδίσει κάνεις. Ούτε θα σε σκαναρει για να σε αφήσει. Ουε κι αλίμονο!

Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

Kristina_

# 988 στις 19/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Τατζικιστάν
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.667

Καλέ το Κυργυσταν εψαχνα αλλά δε θα το χει η λίσταα του σχέσεις...οποτε πήγα λιγάκι παραδίπλα  

(ίσως κάνω το ταξιδάκι στο χρόνο... Ίσως κι όχι

Παράθεση: 
Σχόλιο # 986 από Paralia48

Ρε συ, Κριστίνα, ακριβώς ίδια περίπτωση ξέρω. Λες να έχουμε κοινές γνωστές οικογένειες;

Αρέσει στα μέλη giorgos170, Paralia48

alisida

# 989 στις 19/7/2021
author
Καζακστάν

Ναι,καλά...

Περίμενε και θα δεις,αφού το σκαναρισμα γίνεται στην πόρτα, πώς θα ελέγχει κάποιος αν πραγματι πας τουαλέτα ή αν θα καθίσεις σε κάποιο τραπέζι μέσα ?

Για μεγάλα μαγαζιά λέω που θα έχουν κόσμο κλπ κλπ...

Κατουρημα τέλος λοιπόν 

Παράθεση:
Σχόλιο # 987 από Heptamer

Στην τουαλέτα, που είναι ως επί το πλείστον εσωτερικός χώρος, πας ούτως η άλλως. Είτε κάθεσαι έξω, είτε μέσα. Δε μπορεί να σε εμποδίσει κάνεις. Ούτε θα σε σκαναρει για να σε αφήσει. Ουε κι αλίμονο!

Heptamer

# 990 στις 19/7/2021
author

Πόσοι πια θα δηλώσουν τουαλέτα συγχρόνως;

Οι έξω δηλ θα κουβαλούν και γιογιό ή θα ψάχνουν πεύκο;;

Παράθεση:
Σχόλιο # 989 από alisida

Ναι,καλά...

Περίμενε και θα δεις,αφού το σκαναρισμα γίνεται στην πόρτα, πώς θα ελέγχει κάποιος αν πραγματι πας τουαλέτα ή αν θα καθίσεις σε κάποιο τραπέζι μέσα ?

Για μεγάλα μαγαζιά λέω που θα έχουν κόσμο κλπ κλπ...

Κατουρημα τέλος λοιπόν 

Αρέσει στα μέλη hornet19, Paralia48

alisida

# 991 στις 19/7/2021
author
Καζακστάν

Επειδή προς το παρόν δεν έχει διευκρινιστεί το θέμα τουαλέτα,θα υπάρξουν προβλήματα φαντάζομαι.

Δηλ,οι όρθιοι σε ένα μαγαζί,μπορούν να ισχυριστούν ότι "μόλις σηκώθηκα να πάω τουαλέτα" 

Ίσως τα καταστήματα μαζί με τις κουβερτουλες να δίνουν και πάνες ακράτειας στους θαμώνες εξωτερικών χώρων 

Παράθεση:
Σχόλιο # 990 από Heptamer

Πόσοι πια θα δηλώσουν τουαλέτα συγχρόνως;

Οι έξω δηλ θα κουβαλούν και γιογιό ή θα ψάχνουν πεύκο;;

alexandriani1

# 992 στις 19/7/2021
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 134

Όπως και ναχει

Χαίρομαι ιδιαίτερα που ο δικός μου περίγυρος είναι όλοι συνειδητά εμβολιασμενοι και συμπεριφερονται με ωριμότητα στην κάθε κοινωνική τους συμπεριφορά. Μου ενισχύει το αίσθημα ασφάλειας.
Αρέσει στα μέλη Kristina_, Mathusalas

Heptamer

# 993 στις 19/7/2021
author

Το πρόβλημα των "εξωτερικών" λύνεται με εξωτερικους χημικους  κλωβούς.

Για να δούμε ποιος επιχειρηματίας θα "καινοτομήσει" ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 991 από alisida

Επειδή προς το παρόν δεν έχει διευκρινιστεί το θέμα τουαλέτα,θα υπάρξουν προβλήματα φαντάζομαι.

Δηλ,οι όρθιοι σε ένα μαγαζί,μπορούν να ισχυριστούν ότι "μόλις σηκώθηκα να πάω τουαλέτα" 

Ίσως τα καταστήματα μαζί με τις κουβερτουλες να δίνουν και πάνες ακράτειας στους θαμώνες εξωτερικών χώρων 

hornet19

# 994 στις 19/7/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.615

Παράθεση:
Σχόλιο # 981 από alisida

hornet19

# 995 στις 19/7/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 988 από Kristina_

Καλέ το Κυργυσταν εψαχνα αλλά δε θα το χει η λίσταα του σχέσεις...οποτε πήγα λιγάκι παραδίπλα  

(ίσως κάνω το ταξιδάκι στο χρόνο... Ίσως κι όχι

Παράθεση: 
Σχόλιο # 986 από Paralia48

Να το πούμε αυτό στο θέμα προτάσεων - παραπόνων του Sxeseis, να μπορείς στον τόπο "άλλο" να αναγράφεις τον τόπο της αρεσκείας σου

Αρέσει στο μέλος Kristina_

Heptamer

# 996 στις 19/7/2021
author

Ναι ..να γράφεις τόπος διαμονής:  φεγγάρι - κρατηρας Apollo, Άρης, Άδης, γαλαξίας M 87, Ατλαντίδα, χώρα των θαυματων  etc ..etc...

Σχέση από απόσταση σε άλλο λεβελ!

Παράθεση:
Σχόλιο # 995 από hornet19

Να το πούμε αυτό στο θέμα προτάσεων - παραπόνων του Sxeseis, να μπορείς στον τόπο "άλλο" να αναγράφεις τον τόπο της αρεσκείας σου

hornet19

# 997 στις 19/7/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 996 από Heptamer

Ναι ..να γράφεις τόπος διαμονής:  φεγγάρι - κρατηρας Apollo, Άρης, Άδης, γαλαξίας M 87, Ατλαντίδα, χώρα των θαυματων  etc ..etc...

Σχέση από απόσταση σε άλλο λεβελ!

Λίγη "ποιητική αδεία" δεν βλάπτει - βλάπτει?

Heptamer

# 998 στις 19/7/2021
author

Ότι δε σε βλάπτει...

...βλάπτει άλλους.

Παράθεση:
Σχόλιο # 997 από hornet19

Λίγη "ποιητική αδεία" δεν βλάπτει - βλάπτει?

hornet19

# 999 στις 19/7/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 998 από Heptamer

Ότι δε σε βλάπτει...

...βλάπτει άλλους.