Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μοναδικότητα

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Ψήφοι: 6

equinox_

# 1 στις 18/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Μοναδικότητα

Λένε πως ο Αϊνστάιν, παίζοντας ένα παιδικό παιχνίδι, όπου θα έπρεπε να πέσουν κάτι μπίλιες ταυτόχρονα σε τέσσερις γωνίες, ήταν ο πρώτος που ενδιαφέρθηκε το πώς γίνεται αυτό... Πολλοί μπορούσαν να το κανουν με επιτυχία, αλλά ο μόνος που αναρωτήθηκε τι ρόλο παίζει η μάζα τον σωμάτων για να πάει σε συγκεκριμένη θεση, όταν είναι υπό την επιρροή κεντρομόλος και φυγοκεντρικών δυνάμεων...
και ετσι αργότερα, το ενδιαφέρον του - αυτή η δίψα να μάθει, τον οδήγησε στην ανακάλυψη το νόμο της σχετικότητας και τα διάφορα άλλα, που έδωσαν άλλες κατευθύνσεις της φυσικής ως επιστήμη και στη ζωή ολόκληρης της ανθρωπότητα...

Αν άλλος άνθρωπος δεν είχε δημιουργήσει αυτό το παιχνιδι που έπεσε στα χέρια του Αϊνστάιν ως παιδί, ίσως η ανθρωπότητα θα είχε μείνει πίσω με έναν αιώνα στην εξέλιξη της σε κάθε επίπεδο της ζωής και δεν θα τον αναγνώριζε ως μοναδικό.

Μοναδικός είναι ο κάθε άνθρωπος, το κάθε ζώο, το κάθε φυτό. Κάθε τι που υπάρχει στον κόσμο. Πρώτον, επειδη είναι μονάδα που παίρνει κάποια συγκεκριμένη, δικιά του μόνο θεση σ' αυτό το θαύμα που το λέμε σύμπαν και δεύτερον - με την εξέλιξη στη ζωή/ύπαρξη του - απο την γέννηση/δημιουργία του μεχρι το τέλος του και λόγω αυτού που αφήνει/μένει πίσω του.

Μοναδικές είναι οι στιγμές, αλλά και ολόκληροι αιώνες...

Αυτό όμως που ξεχωρίζει - ένας άνθρωπος να είναι μοναδικότατος, ανάμεσα σε δις μοναδικούς, είναι το ταλέντο του, αυτό που η φύση τον έχει προικίσει και που είχε την τύχη να το ανακαλύψει. Να του αφιερώσει χρόνο και μεράκι να ασχολείται, αυτό το μοναδικό πράγμα που τον κάνει να ξεχνάει τον κόσμο γύρω του, να γίνεται ένα με αυτό, με την ακόλουθη ευχαρίστηση, χαρά ή ευτυχία, γιατί τότε είναι ο εαυτός του, τότε είναι αυτό, για το οποίο έχει γεννηθεί και με το οποίο θα συμβάλει στο καλό των υπόλοιπων ανθρώπων και του κόσμου γενικώς.

Έχω βάλει μόνο μια ερώτηση με σκοπό να αναρωτηθούμε - πώς πάμε με αυτόν τον τομέα της ζωής μας, που θα έλεγα - είναι πιο σημαντικός από τα του ''προς το ζην'', αλλά πολλοί το έχουν αφήσει στη ''μοίρα του'' - οι λόγοι διάφοροι

Μπορείτε να πείτε και μερικά λόγια -
πώς το ανακαλύψατε; καποιος σας ενθάρρυνε;
ποια και αν έχετε (είχατε) εμπόδια για να μην ασχολείστε;

ή άλλο - τι σας δίνει;

Μπορείτε να φανταστείτε πώς θα ήταν ο κόσμος, αν ο καθένας μας έκανε αυτό στο οποίο είναι καλύτερος και είχε δυνατότητα να το κάνει;

ZHLIASOY

# 2 στις 18/2/2019
author
Γυναίκα / 77 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160
'Aρεσαν+: 0%

Α ρε Αισταιν πεθανες κ δεν εχω με ποιον να κουβεντιασω τωρα. Με αφησες ολομοναχη

Αρέσει στα μέλη Aggelo, giorgos170 και σε ακόμα 1 μέλος.

ZHLIASOY

# 3 στις 18/2/2019
author
Αλλη χώρα

Ειμαι πολυταλαντη!!

Απογονος του αισταιν...Ρωτα τι θες να μαθεις να σου απαντησω
Αρέσει στο μέλος anassa_

MadameShuShu40

# 4 στις 18/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λοιπόν, αν εγώ έκανα αυτό στο οποίο είμαι μοναδική και μου αρέσει κιόλας, θα ήταν ένας κόσμος, τακτοποιημενος, κατά βαθμίδα χρώματος, κατά κλίμακα μικρότερο μέσα στο μεγαλύτερο, κατά μία κατεύθυνση τα κεφαλάκια από τις κρεμαστρες, το μεγαλύτερο βιβλίο πίσω το μικρότερο μπροστά, κ.ο.κ

Άσε σου λέω, πολύ ψυχαναγκαστικη!!!

archagellos

# 5 στις 18/2/2019
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.527

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από ZHLIASOY

Ειμαι πολυταλαντη!!

αγαπητη ,

τα νουμερα του Τζοκερ της επομενης κληρωσης 

Αρέσει στα μέλη Enikos, giorgos170 και σε ακόμα 2 μέλη.

Arxontoula_

# 6 στις 18/2/2019
author
Γυναίκα / 56 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Είμαι πολύ καλή στο sudoku, αλλά δεν ξέρω ποιόν μπορεί να ωφελήσει και σε τί..

Το μέλος Arxontoula_ έχει επισυνάψει το αρχείο: snip_20190218130436.png (10.01KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 146 φορές
Αρέσει στα μέλη alisida, anassa_

jane_do

# 7 στις 18/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εγώ δεν είμαι σε τίποτα πολύ καλή...θα έλεγα ότι είμαι μέτρια προς καλούτσικη σε αρκετά...Αλλά να διαπρέπω σε κάτι...μπα...δεν...δυστυχώς...

anassa_

# 8 στις 18/2/2019
author
Γυναίκα / 60 / Παντρεμένη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.134

Παντως εδώ διαπρεπεις ...  σε δημοτικότητα κ πολλά άλλα. Η μόνη που θα μπορούσε να σε συναγωνιστεί είναι η Κούλα αλλά  δεν είναι  εδώ ...έχετε κάποιες διαφορες στα σημεία... 

Ποια σημεία "βαραίνουν" για να δείξουν σε μένα τουλάχιστον τη νικήτρια δεν μπορώ να διακρινω 

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από jane_do

Εγώ δεν είμαι σε τίποτα πολύ καλή...θα έλεγα ότι είμαι μέτρια προς καλούτσικη σε αρκετά...Αλλά να διαπρέπω σε κάτι...μπα...δεν...δυστυχώς...

Αρέσει στο μέλος maraki_lar_1980

anassa_

# 9 στις 18/2/2019
author
Γυναίκα / 60 / Παντρεμένη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.134

Δεν το διάβασα θα επανερθω  αύριο  

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από equinox_

Μοναδικότητα

Λένε πως ο Αϊνστάιν, παίζοντας ένα παιδικό παιχνίδι, όπου θα έπρεπε να πέσουν κάτι μπίλιες ταυτόχρονα σε τέσσερις γωνίες, ήταν ο πρώτος που ενδιαφέρθηκε το πώς γίνεται αυτό... Πολλοί μπορούσαν να το κανουν με επιτυχία, αλλά ο μόνος που αναρωτήθηκε τι ρόλο παίζει η μάζα τον σωμάτων για να πάει σε συγκεκριμένη θεση, όταν είναι υπό την επιρροή κεντρομόλος και φυγοκεντρικών δυνάμεων...
και ετσι αργότερα, το ενδιαφέρον του - αυτή η δίψα να μάθει, τον οδήγησε στην ανακάλυψη το νόμο της σχετικότητας και τα διάφορα άλλα, που έδωσαν άλλες κατευθύνσεις της φυσικής ως επιστήμη και στη ζωή ολόκληρης της ανθρωπότητα...

Αν άλλος άνθρωπος δεν είχε δημιουργήσει αυτό το παιχνιδι που έπεσε στα χέρια του Αϊνστάιν ως παιδί, ίσως η ανθρωπότητα θα είχε μείνει πίσω με έναν αιώνα στην εξέλιξη της σε κάθε επίπεδο της ζωής και δεν θα τον αναγνώριζε ως μοναδικό.

Μοναδικός είναι ο κάθε άνθρωπος, το κάθε ζώο, το κάθε φυτό. Κάθε τι που υπάρχει στον κόσμο. Πρώτον, επειδη είναι μονάδα που παίρνει κάποια συγκεκριμένη, δικιά του μόνο θεση σ' αυτό το θαύμα που το λέμε σύμπαν και δεύτερον - με την εξέλιξη στη ζωή/ύπαρξη του - απο την γέννηση/δημιουργία του μεχρι το τέλος του και λόγω αυτού που αφήνει/μένει πίσω του.

Μοναδικές είναι οι στιγμές, αλλά και ολόκληροι αιώνες...

Αυτό όμως που ξεχωρίζει - ένας άνθρωπος να είναι μοναδικότατος, ανάμεσα σε δις μοναδικούς, είναι το ταλέντο του, αυτό που η φύση τον έχει προικίσει και που είχε την τύχη να το ανακαλύψει. Να του αφιερώσει χρόνο και μεράκι να ασχολείται, αυτό το μοναδικό πράγμα που τον κάνει να ξεχνάει τον κόσμο γύρω του, να γίνεται ένα με αυτό, με την ακόλουθη ευχαρίστηση, χαρά ή ευτυχία, γιατί τότε είναι ο εαυτός του, τότε είναι αυτό, για το οποίο έχει γεννηθεί και με το οποίο θα συμβάλει στο καλό των υπόλοιπων ανθρώπων και του κόσμου γενικώς.

Έχω βάλει μόνο μια ερώτηση με σκοπό να αναρωτηθούμε - πώς πάμε με αυτόν τον τομέα της ζωής μας, που θα έλεγα - είναι πιο σημαντικός από τα του ''προς το ζην'', αλλά πολλοί το έχουν αφήσει στη ''μοίρα του'' - οι λόγοι διάφοροι

Μπορείτε να πείτε και μερικά λόγια -
πώς το ανακαλύψατε; καποιος σας ενθάρρυνε;

ή άλλο - τι σας δίνει;

Μπορείτε να φανταστείτε πώς θα ήταν ο κόσμος, αν ο καθένας μας έκανε αυτό στο οποίο είναι καλύτερος και είχε δυνατότητα να το κάνει;

jane_do

# 10 στις 18/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εγώ είμαι διπλωμάτισσα (έτσι με είχε βαφτίσει η Κούλα) , εκείνη τα έλεγε πάντα χύμα και τσουβαλάτα,με τον υπέροχο/ιδιαίτερο τρόπο της..

(Γμτ...μου λείπει...)

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από anassa_

Παντως εδώ διαπρεπεις ...  σε δημοτικότητα κ πολλά άλλα. Η μόνη που θα μπορούσε να σε συναγωνιστεί είναι η Κούλα αλλά  δεν είναι  εδώ ...έχετε κάποιες διαφορες στα σημεία... 

Ποια σημεία "βαραίνουν" για να δείξουν σε μένα τουλάχιστον τη νικήτρια δεν μπορώ να διακρινω 

Andreass66

# 11 στις 18/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ειμαι σε πολλα ταλεντο...ξερω σιγουρα οτι δεν ειμαι καλος στο να διαβαζω πανω απο 10 σειρες καποιου θεματοθετη...γιαυτο θα προσπερασω αυτο το θεμα...ειναι πολυ κουραστικο για μενα.

και ελεγα βρε equinox τι κοινο εχεις με το sam...γραφετε και σκεφτεστε και οι 2 ...πολυυυ!!

Sourya

# 12 στις 18/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ε...κουραστηκα πια

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: d67b68d63c48aa5985df4bfd54e3c7e5.jpg (47.46KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 131 φορές

Nikola-s

# 13 στις 18/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Υπεύθυνη.;-)

Ενα κορίτσι !!!.;-) Μοναδικό !!!;-)

equinox_

# 14 στις 18/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από ZHLIASOY

Ειμαι πολυταλαντη!!

ηδη ρωτησα

νομιζω πως τα σχολια σου ειναι κους-κους, παρα απαντηση

αλλα και αυτο ειναι ενα ''ταλεντο'', απο τα πολλα που λες πως εχεις

equinox_

# 15 στις 18/2/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Arxontoula_

Είμαι πολύ καλή στο sudoku, αλλά δεν ξέρω ποιόν μπορεί να ωφελήσει και σε τί..

εσενα; λίγα είναι να ωφελήσει έστω και εσενα;

ZHLIASOY

# 16 στις 18/2/2019
author
Αλλη χώρα

33...23...18..11..15..με τζοκερ το 7.

100% επιτυχια!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από archagellos

αγαπητη ,

τα νουμερα του Τζοκερ της επομενης κληρωσης 

Αρέσει στα μέλη alisida, anassa_ και σε ακόμα 2 μέλη.

giorgos170

# 17 στις 18/2/2019
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση
Ν. Λέσβου / Καλλονή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 9.552

άστονε ,,.

ν' αδυνατίσει ,,.

>>>>>>>>>

ή άλλο - τι σας δίνει;

<<<<<<<<<

Αρέσει στο μέλος Enikos

nikoslambr

# 18 στις 18/2/2019
author
Ανδρας / 50 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 255

Εγω εχω ταλεντο να ελκω λαθος ανθρωπους.

flat_line

# 19 στις 18/2/2019
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.977

Kαλησπερα σε όλους.

Δεν έχω πουθενά κάποιο ιδιαίτερο ταλέντο  αλλά με ότι καταπιανομαι τα καταφέρνω καλά.

Για παράδειγμα τα οικονομικά. Άσχετος με την επιστήμη, αλλά το 2014 όταν έβλεπα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, ξεκίνησα το διάβασμα. Ξεκίνησα με τις αρχές οικονομικής θεωρίας, νομίζω ήταν της τρίτης λυκείου και προχώρησα σε ξένη βιβλιογραφία. Διάβαζα πυρετωδώς προσπαθώντας να ξεκαθαρίσω τι είναι το κάθε τι. Καθε φορά που με έβριζαν στο διαδύκτιο προσπαθούσα ακόμα περισσότερο. Κάθε φορά που με αποκαλούσαν προδότη, πουλημένο, γερμανοτσολιά, λοβοτομημένο, διάβαζα ακόμα πιο επίμονα προσπαθώντας να καταλάβω τι συμβαίνει. 

Τωρα που το σκέφτομαι, μερικά πράγματα πρέπει απλά να διαθέτεις την στοιχειώδη λογική, δεν χρειάζεται να καταβάζεις τόνους βιβλιογραφίας για να τα καταλάβεις. ίσως να είναι λίγο η ανασφάλεια και λίγο η παραδοχή της ασχετοσύνης μου που με οδηγεί καμια φορά στην υπερβολή.

ZHLIASOY

# 20 στις 18/2/2019
author
Αλλη χώρα

Αχ αχ βρε συ ..χιουμοριστικα τα λενε αυτα τα σχολια δεν τοχεις με το χιουμορ ε?? Κους κους λενε αλλο πραγμα.

Αν δεν ξες να το ξεχωριζεις οτε ο αινσταιν δε μας σωζει

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από equinox_

ηδη ρωτησα

νομιζω πως τα σχολια σου ειναι κους-κους, παρα απαντηση

αλλα και αυτο ειναι ενα ''ταλεντο'', απο τα πολλα που λες πως εχεις

Αρέσει στα μέλη alisida, anassa_ και σε ακόμα 2 μέλη.
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε