Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Απόδειξη ή όχι ;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Ψήφοι: 16

AlexLuckyCharm

# 41 στις 8/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από alisida

Αλεξ ,ναι,γραψε αν δε βαριεσαι .Να μαθαινουμε και τι γινεται

Αλις, δυστηχώς τα πράγματα ειναι τραγικά για την λιανική αγορά συνολικά και ειδικότερα με τα καταστήματα ψιλικών. Θα κάνω ένα διαχωρισμό, στα καταστήματα με παλιά άδεια λειτουργίας και σε αυτα με νέες άδειες.

Οσον αφορά τα καταστήματα με παλαιές άδειες είναι ακόμα πιο τραγικά, καθώς τότε στηρίζονταν στην πώληση εφημερίδων - οσα ειχαν το προνόμιο, καθώς ήταν πολύ κλειστό και ελεγχόμενο το δίκτυο διανομής.

Το κατάστημα αυτού του είδους, για να μπορέσει να διατηρηθεί, θα πρέπει ο ημερήσιος τζίρος να είναι στα 1000 ευρώ εκ των οποίων τα 500 προιόντα υψηλής κερδοφορίας,ή προιόντα στα οποία δεν υπάρχουν διαφορές με τις αλυσίδες μάρκετ. Αυτα τα προιόντα ειναι, 1.Ζαχαρώδη ( τσίκλες, σοκολάτες,τσιπς, καραμέλες), 2. χαρτικά ( ρολά κουζίνας, πάνες, κλπ) 3. Αλκοολούχα 4 Αναψυκτικά. 5 Παγωτά 6. Διαφορα συσκευασμένα κεράσματα ειδων αρτοποιοία. 7 Νερά. 8  Προφυλακτικά 9. Ειδή καπνιστού ( οχι τσιγάρα) όπως, αναπτήρες, μικροί ναργιλέδες, διαφορα αρωματικά χώρου που καπνιζονται,χαρτάκια ,υγρα για ηλεκτρονικό τσιγάρο. κλπ

Αν δηλαδή στα 1000 ευρω ημερήσιο τζίρο τα 500 ειναι εφημερίδες, τσιγάρα κλπ δε βγάζεις τίποτα απλά αποτελείς σημείο πώλησης και ελπίζεις στην αυθόρμητη αγορά των νεαρών της γειτονιάς που βρίσκετε το κατάστημα . Αν απο τα υπόλοιπα 500 τα 250 είναι γαλακτοκομικά ή τρόφιμα, βγάζεις ένα κέρδος μεσοσταθμισμένο 12%. Ετσι μένει ένα ποσό 250 ευρώ, με σχετικά υψηλές κερδοφορίες απο 25 εως και 150%. Ουσιαστικά κλείνεις την ημέρα με ημερήσια μικτά κέρδη γύρω στο 100αρικο αντε βαρια 150 αν ο τζίρος έρχεται απο παγωτά, τσίχλες, μπύρες , αναψυκτικάκαι αλκοολούχα).

Δεν είναι πολλά αν πληρώνεις ενοίκια και υπαλληλο για όλες τις ώρες λειτουργίας.

Ο) υπάλληλος με κατώτατο μισθό, μικτα ειναι είναι 50αρικο την ημέρα καθως υπολογίζεις Χ14 δια 12.

το ενοίκο στην καλύτερη να είναι στα 10- 15 την ημέρα, αν το μαγαζί ειναι σε αετοφωλιά, μακριά απο σχολεία, στασεις κλπ και φυσικά αναλογα με τα μέτρα και την προβολή.

Δεν βάζω αλλά εξοδα ή δαπάνες, όπως ασφαλεια, σεκιουριτυ που σε ορισμένες περιπτωσεις ειναι απαραίτητα. Θα υπολογίσεις όμως ένα 10% κλοπές. 

Με αυτο τον τελείως ανορθόδοξο τρόπο ( θα με πάρουν με τις πέτρες οι γνώστες διότι κανοντας αναλυση ανα ημέρα ειναι αντιδεοντολογικό, καθώς οι επενδύσεις υπολογίζονται ανα έτος) θα πάμε να δούμε την φορολογική επιβάρυνση.. Εστω λοιπόν καταστημα ψιλικων με τους τζίρους που αναφέρουμε ( δεν είναι απλησίαστοι, να υπολογίζεται ότι στα καταστημα κόβονται 500 αποδείξεις με μέση αξία 2 ευρώ)

Απο τα 120 ευρω μικτό κέρδος θα αφαιρέσουμε, μισθούς ενοίκια, λειτουργικά ( ρεύμα, τηλεπικοινωνίες). Δεν κάνω υπολογισμό στόκ όπως στα εμπορικά άλλου είδους. Θεωρούμε ότι πρωί αγοράζεις και το βραδύ είσαι 'ταψί'.δηλαδή τα έχεις πουλήσει όλα. Μένουν περίπου 30 με 35 ευρώ.

Θα έχεις κέρδη ετησίως περίπου στα 15000 ( με Σαββατοκυριακα μέσα και χωρίς άδειες) βάση των  οποίων θα πληρώνεις ΕΦΚΑ (26%) 325 μηνιαίως, δηλαδή ενα 12αρι την ημέρα καταστήματος 16ωρες/7μέρες. . Απο τα 1500 μείον το ΕΦΚΑ μένουν 11100,Κέρδη πρό φόρων 11100. φόρος που αναλογεί 2279. Σε αυτό θα προσθέσεις και 650 ευρω ως τέλος επιτηδεύματος.. 2929. θα πληρώσεις και προκαταβολή 100%, αλλά είναι ένα ποσό που ουσιαστικά σε επιβαρύνει μόνο την πρώτη φορά καθώς κατ έτος αφαιρείτε ή προηγούμενη. 

Θα δουλεύεις, 365 μέρες. Τουλάχιστον 12 ώρες  και ας έχεις και υπάλληλο για να έχεις 900 ευρώ το μήνα έσοδα.  και δεν έχω υπολογίσει και άλλα έξοδα ( δημοτικά τέλη ).

Α και όλα αυτά σε καταστημα με παληά άδεια που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να δουλεύει νομιμα  όλες αυτες τις ώρες , μέρες, αργίες.

Το θέμα τώρα είναι ,με τις καινούργιες άδειες, που μπορείς να βάλεις ΚΑΦΕ. Παρασκευή καφέ, χυμών, κλπ

26-29-31

# 42 στις 8/3/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.643
'Aρεσαν+: 0%

41#αλεξ

Επειδη το κατέχεις τα των ψιλικών, όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ η εξόντωση αυτών των μαγαζιών είναι ένα πρόγραμμα που θα υλοποιηθεί μέχρι τέλος τού έτους. 92σημεια πώλησης έχουν κλείσει μέσα στο δίμηνο του 2019 στα νότια της Αθήνας από Βύρωνα μέχρι Βούλα. Για να κόψει σημείο πώλησης 500 αποδείξεις πρέπει να είναι κεντρικό σημείο Αλεξ, και τα κεντρικά σημεία με τον έναν ή άλλο τρόπο ανήκουν στις αλυσίδες τύπου Kioskys,... κλπ. Με νέο νόμο που θα είναι σε ισχύ από 1Μαιου,για να αγοράσει οποιοδήποτε σημείο πώλησης προϊόντα καπνού (τσιγάρα κλπ) θα πρέπει μόλις δίνει την παραγγελία, καί τού λένε το πόσο της παραγγελίας να το καταθέτει με e-banking στό λογαριασμό τής εταιρίας αλλά πρόσεξε... από εταιρικό λογαριασμό του μαγαζιού με τον οποίο ειναι συνδεδεμένο καί το POS... ¶ρα φαντάσου πόσα θα κλείσουν γιατί πρέπει να προπληρωνουν τα τσιγάρα ,την στιγμή πού όλα κινούνται στό όριο, του πουλάω παραγγέλνω αγοράζω... Σκέψου πόσοι δεν έχουν POS πόσοι δεν κατέχουν να κάνουν συναλλαγές ιντερνετικα, πόσοι κάνουν υπομονή να βγούνε σύνταξη κλπ... Αυτά.
Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, alisida

AlexLuckyCharm

# 43 στις 9/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

#42 Υποθεση τσιγαρα

Αγαπητε ετσι ειναι οσον αφορα την λιανικη, γενικοτερα. Ειδικοτερα στις πιεσεις ελεγχου των εσοδων του κρατους (που υποτιθεται ειναι κατα του καπνισματος και μπλσ μπλα) απο την πωληση καπνου- τσιγαρων, ζουμε μια εποχη ποτοαπαγορευσης, στην οποια κανει παρτυ το οργανωμενο εγκλημα. Πωλουνται τσιγαρα, αμφιβολου ποιοτητας και προελευσης κατω απο τη μυτη των αρχων, σε πολυ χαμηλοτερες τιμες. Τζιροι εκατομμυριων καθημερινα στα πιο κεντρικα σημεια των πολεων. Και αντε δεν τους βλεπουν, ολο αυτο το υλικο θελει δεκαδες φορτηγα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. Ουτε αυτα μπορουν να ελεγξουν; Ουτε τα κοντεινερ που αποθηκευονται ; Δηλαδη μιλαμε για τρελα, οταν κανει καποιος πως δεν βλεπει.

AlexLuckyCharm

# 44 στις 9/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

#42 Υποθεση Ανοιξε Κλεισε καταστηματων

Το αλλο που θελω να σχολιασω, ειναι η συχνοτητα να κατεβαζουν κεπεγκια τα καταστηματα. Συνηθως στον ιδιο χωρο, επαναλειτουργει η επιχειρηση με αλλο ΑΦΜ και νεα αδεια που δινει την δυνατοτητα, να μετατρεψεις το καταστημα σε οινομαγειροπαντοπωλειο- εδωδιμα- αποικιακα, οπως τοτε την δεκαετια της μεγαλης φτωχειας. Το αλλο που ειναι σημαντικο ειναι η επιδοτηση που λαμβανουν οι νεοι επιχειρηματιες και το επισης αξιοσημειωτο, οι επενδυσεις απο τους μεταναστες κυριως Πακισταν Μπαγκλαντες, Νιγηρια, Αιγυπτος. Μου κανει εντυπωση, πως κατι ατομα που φυτοζωουν, διακινουν χρημα και εμπορευμα εκατομμυριων, επιδοτουνται και δεν ελεγχονται. Υπαρχει φυσικα η θεωρια της "Ασταματητης Ταμειακης", ξερεις αυτη που λεει οτι πρεπει καποιοι να παρουσιασουν που βρηκαν το ρευστο που βρισκεται καπου κρυμμενο η ερχετε απο περιεργες οδους με ακομα πιο περιεργες μεθοδους.

AlexLuckyCharm

# 45 στις 9/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Περιεργο

Καλα αυτο το " αρωματικα χωρου που καπνιζονται" δεν εκανε σε κανεναν εντυπωση; Μωρε μπραβο.

alisida

# 46 στις 9/3/2019
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.470

φατσουλα που περιμενει να μαθει ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από AlexLuckyCharm

ΠεριεργοΚαλα αυτο το " αρωματικα χωρου που καπνιζονται" δεν εκανε σε κανεναν εντυπωση; Μωρε μπραβο.

alisida

# 47 στις 9/3/2019
author
Καζακστάν

μια χαρα πωλουνται κατακεντρο Αθηνας

Αντε, αυτο περιμενω να τους πιασουν ολους για να το κοψω

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από AlexLuckyCharm

#42 Υποθεση τσιγαραΑγαπητε ετσι ειναι οσον αφορα την λιανικη, γενικοτερα. Ειδικοτερα στις πιεσεις ελεγχου των εσοδων του κρατους (που υποτιθεται ειναι κατα του καπνισματος και μπλσ μπλα) απο την πωληση καπνου- τσιγαρων, ζουμε μια εποχη ποτοαπαγορευσης, στην οποια κανει παρτυ το οργανωμενο εγκλημα. Πωλουνται τσιγαρα, αμφιβολου ποιοτητας και προελευσης κατω απο τη μυτη των αρχων, σε πολυ χαμηλοτερες τιμες. Τζιροι εκατομμυριων καθημερινα στα πιο κεντρικα σημεια των πολεων. Και αντε δεν τους βλεπουν, ολο αυτο το υλικο θελει δεκαδες φορτηγα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. Ουτε αυτα μπορουν να ελεγξουν; Ουτε τα κοντεινερ που αποθηκευονται ; Δηλαδη μιλαμε για τρελα, οταν κανει καποιος πως δεν βλεπει.

Αρέσει στο μέλος ZHLIASOY

26-29-31

# 48 στις 9/3/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.643

Απο κει παιρνει η αλις καπνο,και η δικια μου απο κει παιρνει,χαχαχαχαχα

δεν καταλαβαινετε οτι κινδυνευετε 10 φορες περισσοτερο,να ξερατε αυτοι οι καπνοι

που παιρνετε με 3 ευρω τι εχουν μεσα???

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από alisida

μια χαρα πωλουνται κατακεντρο Αθηνας

Αντε, αυτο περιμενω να τους πιασουν ολους για να το κοψω

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, ZHLIASOY και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 49 στις 9/3/2019
author
Καζακστάν

δεν θελω να μαθω,ασε !!

οταν με το καλο μας χασετε, καντε μια αναλυση χημικη των κομματακιων μας

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από 26-29-31

Απο κει παιρνει η αλις καπνο,και η δικια μου απο κει παιρνει,χαχαχαχαχα

δεν καταλαβαινετε οτι κινδυνευετε 10 φορες περισσοτερο,να ξερατε αυτοι οι καπνοι

που παιρνετε με 3 ευρω τι εχουν μεσα???

Αρέσει στο μέλος 26-29-31

kathrin821

# 50 στις 9/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κ εγώ από εκεί παίρνω...μια χαρά είναι 3.5 ευρώ παρακαλώ...εγώ παίρνω τον ακριβό.. χαχαχαχα¶ρα είμαστε τουλάχιστον 3 που θα θαψετε..εγώ η αλυσίδα κ η δικιά σου..

lollipop123

# 51 στις 9/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Γιατί , ως γνωστόν , ό,τι δε γνωρίζεις δε σε σκοτώνει

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από alisida

δεν θελω να μαθω,ασε !!

οταν με το καλο μας χασετε, καντε μια αναλυση χημικη των κομματακιων μας

sokolatakis

# 52 στις 9/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Andreass66

Απόδειξη ή όχι ;

Στις συναλλαγές που κάνουμε μερικές φορές προτιμούμε μετά από πρόταση της άλλης πλευράς να μη πάρουμε απόδειξη πετυχαίνοντας μειωμένη τιμή.

Η κίνηση αυτή έχει κέρδος για τη δική μας τσέπη αλλά και κέρδος για την άλλη πλευρά μη καταβάλλοντας ΦΠΑ ο δεύτερος.

Αυτός είναι ένας τρόπος 'μαύρου' χρήματος ο οποίος δεν φορολογείται με ότι αρνητικό δημιουργείται σε βάθος χρόνου για όλους τους πολίτες.

Λένε πως η φορολογία των ελεύθερων επαγγελματιών είναι μεγάλη και αναγκάζονται να προσφεύγουν σε αυτές τις τακτικές για να φορολογούνται λιγότερο.

Παράδειγμα είναι τα φροντιστήρια στο σπίτι, υδραυλικές και ηλεκτρικές εργασίες, γιατροί, δικηγόροι και άλλες εργασίες.

Τι κάνετε εσείς σε παρόμοιες περιπτώσεις;

Τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνουμε όλοι;

*Υπάρχει και μια μικρή δημοσκόπηση

¶ντε τώρα να ψωνίσεις γκομενάκι..και να ζητήσεις και αποδειξη

Nuvolla

# 53 στις 13/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 50 από kathrin821

#48Κ εγώ από εκεί παίρνω...μια χαρά είναι 3.5 ευρώ παρακαλώ...εγώ παίρνω τον ακριβό.. χαχαχαχα¶ρα είμαστε τουλάχιστον 3 που θα θαψετε..εγώ η αλυσίδα κ η δικιά σου..

e045.gif 

μου είπαν πως είναι γεμάτο κοπριά

κ όχι απλά καπνό τρίτης -τέταρτης κατηγορίας.

(καταλαβαίνω ,αλλά προσπάθησε να μην...)

alisida

# 54 στις 13/3/2019
author
Καζακστάν

Κοπρια δεν εχει ( τουλαχιστο  το συσκευασμενο,για τον χυμα εχω τις αμφιβολιες μου επειδη επαιρνα καποτε και πραγματι δεν καπνιζοταν)

Το πολυ πολυ να εχει αρκετα κομματακια ξυλο για να αυξηθει το βαρος,φαινονται ομως και καθαριζει ευκολα.

Η χαμηλη τιμη δεν σημαινει απαραιτητα κακη ποιοτητα ,αφου ολοι γνωριζουμε οτι το 90% της τιμης των τσιγαρων ειναι φοροι .

Παράθεση:
Σχόλιο # 53 από Nuvolla

e045.gif 

μου είπαν πως είναι γεμάτο κοπριά

κ όχι απλά καπνό τρίτης -τέταρτης κατηγορίας.

(καταλαβαίνω ,αλλά προσπάθησε να μην...)

Nuvolla

# 55 στις 13/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 54 από alisida

Κοπρια δεν εχει ( τουλαχιστο  το συσκευασμενο,για τον χυμα εχω τις αμφιβολιες μου επειδη επαιρνα καποτε και πραγματι δεν καπνιζοταν)

Το πολυ πολυ να εχει αρκετα κομματακια ξυλο για να αυξηθει το βαρος,φαινονται ομως και καθαριζει ευκολα.

Η χαμηλη τιμη δεν σημαινει απαραιτητα κακη ποιοτητα ,αφου ολοι γνωριζουμε οτι το 90% της τιμης των τσιγαρων ειναι φοροι .

συ ξερεις...

COSTAS42

# 56 στις 13/3/2019
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 1.525

Καντε το απλο τεστ.Παρτε ενα πακετο η καπνο απο τα γνωστα σημεια και μετα ενα ιδιο απο το περιπτερο.Καμμια σχεση...εχουν βρει μεσα απο γκαζον μεχρι απιστευτες ποσοτητες φυτοφαρμακων

Αρέσει στο μέλος alisida

alisida

# 57 στις 13/3/2019
author
Καζακστάν
Γκαζον ??Γι αυτο τωρα τελευταια αισθανομαι να χαζευω ως προβατο ?? ...Ετσι κι αλλιως το πηρα αποφαση να ξεκινησω ηλεκτρονικο ...

COSTAS42

# 58 στις 13/3/2019
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 1.525

Σαφως καλυτερο απο τα λαθραια

Παράθεση:
Σχόλιο # 57 από alisida
Γκαζον ??Γι αυτο τωρα τελευταια αισθανομαι να χαζευω ως προβατο ?? ...Ετσι κι αλλιως το πηρα αποφαση να ξεκινησω ηλεκτρονικο ...

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost