Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Απόδειξη ή όχι ;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Ψήφοι: 16

Andreass66

# 1 στις 3/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Απόδειξη ή όχι ;

Στις συναλλαγές που κάνουμε μερικές φορές προτιμούμε μετά από πρόταση της άλλης πλευράς να μη πάρουμε απόδειξη πετυχαίνοντας μειωμένη τιμή.

Η κίνηση αυτή έχει κέρδος για τη δική μας τσέπη αλλά και κέρδος για την άλλη πλευρά μη καταβάλλοντας ΦΠΑ ο δεύτερος.

Αυτός είναι ένας τρόπος 'μαύρου' χρήματος ο οποίος δεν φορολογείται με ότι αρνητικό δημιουργείται σε βάθος χρόνου για όλους τους πολίτες.

Λένε πως η φορολογία των ελεύθερων επαγγελματιών είναι μεγάλη και αναγκάζονται να προσφεύγουν σε αυτές τις τακτικές για να φορολογούνται λιγότερο.

Παράδειγμα είναι τα φροντιστήρια στο σπίτι, υδραυλικές και ηλεκτρικές εργασίες, γιατροί, δικηγόροι και άλλες εργασίες.

Τι κάνετε εσείς σε παρόμοιες περιπτώσεις;

Τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνουμε όλοι;

*Υπάρχει και μια μικρή δημοσκόπηση

Αρέσει στο μέλος andy12

alisida

# 2 στις 3/3/2019
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.477
'Aρεσαν+: 0%

οπου με συμφερει δεν παιρνω αποδειξη

Τα τελευταια χρονια ειδικα, που επαψαν να ισχυουν οι οποιεσδηποτε φοροαπαλλαγες βασει αποδειξεων,δεν εχει νοημα να ζητω αποδειξη.

Επισης,  επειδη πληρωνω και βαρβατο(και βαρβαρο )ενφια,(γνωριζεις ποσο),
τι να κανω η (υπερ)φορολογουμενη ?

Παζαρευω τα φροντιστηρια, τους υδραυλικους, τους καθηγητες για να μπορω να ανταπεξελθω στις υποχρεωσεις μου σε σπιτι και παιδια.

Δεν θεωρω οτι οι ελευθεροι επαγγελματιες πλουτιζουν εις βαρος μου επειδη ειμαι μισθωτη και δεν μπορω να κρυψωτα εισοδηματα μου

Τους ιδιους φορους θα πληρωνα ετσι κι αλλιως, ενω τωρα μοιραζομαστε τους φορους που εκεινοι κερδιζουν
Απλα μαθηματικα

Αρέσει στα μέλη Paralia48, ZHLIASOY και σε ακόμα 4 μέλη.
I am Not a psychotherapist :)

Sourya

# 3 στις 3/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λαθος Ανδρεα . Ο φορος που δεν πληρωνει ο  εκαστοτε επιχειρηματιας παει στις τσεπες ολων μας, δηλαδη τον πληρωνουμε οι υπολοιποι.Ασε που αν σε πιασουν κι εσενα διχως αποδειξη  πληρωνεις ενα 100σταρακι.

pythagoras

# 4 στις 3/3/2019
author
Ανδρας / 67 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.582

Εύκολο είναι να πάρεις πάντα απόδειξη

Η απάντηση επομένως είναι΅Προσπαθώ να πάρω απόδειξη.Τι γίνεται όμως με τον γιατρό ας πούμε; Ρισκάρεις να ζητήσεις όταν ξέρεις ότι στο χειρουργείο, μπορεί να ... πάρει πίσω ότι σου έδωσε;Ψάξε να βρεις υδραυλικό να έρθει να σου φτιάξει τη ζημιά και τόλμα να του πεις απόδειξη. Είναι σαφές.Υπάρχουν βέβαια και εκείνες οι κατηγορίες που κόβουν θέλοντας και μη.Αναγκάστηκα να μην πηγαίνω σε μαγαζιά που θα έπρεπε να την ... ζητιανέψω. Ειδικά όταν έχεις και καποια οικειότητα .Αυτά!!!
Υ. Γ.  έρχεται στο μυαλό μου η χειρονομία του γιατρού που άρπαξε το μάτσο εν ριπή οφθαλμού!!!Ούτε καν από την κλινική δεν βγηκε απόδειξη.Περαστικά μας.
Αρέσει στο μέλος COSTAS42

COSTAS42

# 5 στις 4/3/2019
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 1.525
Σε μια χώρα που βασιλεύει η υπέρ φορολόγηση η λαμογια και τα μαύρα χρήματα θεωρώ λογικό αυτό που κάνει η Αλυσίδα που φυσικά κάνω και εγώ
Αρέσει στο μέλος alisida

Sourya

# 6 στις 4/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κοιταξτε, απο το μονο καταστημα που δεν θα παρω αποδειξη θα ειναι μονο αυτο που θα ψωνισω δωρεαν

Sourya

# 7 στις 4/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παιδια το προβλημα ειναι οι υψηλες τιμες , που ειναι απο τις υψηλοτερες στην Ευρωπη,  και οι μισθοι και συνταξεις που εχουν πεσει κατα 50%. Αυτο πρεπει να διορθωθει.

Nazl123

# 8 στις 4/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τα 3,4  ευρω τα μετρατε. Τα φακελακια με τα χιλιαρικα ομως τα δινετε. Να τα λετε και αυτα

Andreass66

# 9 στις 6/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παίρνω πάντα απόδειξη 23.1%
Παίρνω απόδειξη όπου με συμφέρει 61.5%
Δεν παίρνω απόδειξη 15.4%
Ψήφοι: 13

Aπο το μικρο αυτο ποσοστο φαινεται που παει αυτη η χωρα...αυτο δεν σημαινει οτι φταιει ο καθε πολιτης μονο αλλα πιθανον η εκαστοτε κυβερνηση που δεν φτιαχνει ενα σωστο φορολογικο συστημα.

Τι προτεινετε ωστε να αλλαξει αυτο;

AlexLuckyCharm

# 10 στις 6/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Καταργηση διπλης φορολογησης

Απευθυνομενος στον Ανδρεα, θα πτοτρινσι, χαμηλοτερους φορολογικους συντελεστες εισοδηματων, ιδιους για ολους, απλους πολιτες και επιχειρησεις.Αν το αναπτυξουμε αργοτερα θα τοποθετηθω, καθως τα φορολογοκα μετρα θα πρεπει να ειναι δικαια και να εχουν προσανατολισμο την αναπτυξη μεσω επενδυσεων. Αυτο ομως που αμεσα πρεπει να λυθει, ειναι η διπλη φορολογηση εισοδηματων μεσω του ΦΠΑ. Εκτος του οτι ο συντελεστης ειναι πολυ υψηλος, ειδικα το 24%, απο τη στιγμη που πλεον δεν εκπιπτουν συνολικα οι αποδειξεις, τουλαχιστον να καταργηθει η να αποφορολογειται, το ποσο του ΦΠΑ, που ηδη εχουμε πληρωσει.πχ Ιατρικα εξοδα 6200, εκ των οποιων τα 1200, φπα, φορολογουνται συνολικα, ως εισοδημα, ενω ηδη εχει εισπραχθει ο φπα απο την επιχειρηση, η οποια φορολογειται γοα το κσθαρο ποσο. Αυτα τα 1200, επιπλεον, αναλογα και με το εισοδημα, με το σημερινο φορολογικο συστημα επαναφορολογουνται. Το ιδιο ισχυει για τον Ενφια και ολους τους εμμεσους φορους που εισπραττονται.. Το 6000 ειναι τυχαιο και μπορει να ειναι συνολο εξοδων, απο την στιγμη που εχουν κοπει αποδειξεις. Να ενας λογος για να ζητας αποδειξη και να μην συμμετεχεις στην φοροκλοπη. Αλλο φοροδιαφυγη, αλλο φοροκλοπη, ειδικα φπα, που ειναι κακουργηματικου χαρακτηρα.

vathianixtomenos

# 11 στις 6/3/2019
author
Ανδρας / 62 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 184

μαζικη μεταναστευση...

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Andreass66

Παίρνω πάντα απόδειξη 23.1%
Παίρνω απόδειξη όπου με συμφέρει 61.5%
Δεν παίρνω απόδειξη 15.4%
Ψήφοι: 13

Aπο το μικρο αυτο ποσοστο φαινεται που παει αυτη η χωρα...αυτο δεν σημαινει οτι φταιει ο καθε πολιτης μονο αλλα πιθανον η εκαστοτε κυβερνηση που δεν φτιαχνει ενα σωστο φορολογικο συστημα.

Τι προτεινετε ωστε να αλλαξει αυτο;

alisida

# 12 στις 6/3/2019
author
Καζακστάν

Για ποιο λογο να ζητω αποδειξεις Αντρεα ?

Μηπως αν πληρωσει ο περιπτερας περισσοτερο φορο,θα εχω εκπτωση καποια στιγμη στον ενφια ?

Ας παμε 45 χρονια πισω,προ προ κρισης ..

Τελη 10 ετιας70 ,ο πατερας μου ειχε επιχειρηση εμπορικο καταστημα ...Ακουγα λοιπον μια μερα να λεει στη μητερα μου οτι "αυριο εχω συμβιβασμο με την εφορια " Ρωτω λοιπον (7 χρονων ημουν )" τι σημαινει μπαμπα αυτο ?" 

Απαντα " θα στο πω με απλα λογια παιδι μου ,Δηλωνω στην εφορια οτι κερδισα 10 εκατομυρια δραχμες

.Εκεινη μου λεει οχι,20 κερδισες ..για να συμβιβαστουμε μετα απο ωρα στα 15 " ...

Ρωτω λοιπον : αν απο τοτε το συστημα θεωρουσε πλαστες ολες τις δηλωσεις και αυθαιρετα τις διπλασιαζε ,,,ποιος και για ποιο λογο να δηλωσει τα πραγματικα του κερδη οεο ?

Εμεινε λοιπον στην μεν εφορια η αντιληψη οτι ολοι κλεβουν και στους δε επιχειρηματιες η συνηθεια να κλεψουν πρωτοι για να μην αδικηθουν...

Καπως ετσι λειτουργει το συστημα

...Στατιστικα ομως να βρουμε ,για να ξερουμε αν ολο το χρεος ειναι οι κλεμενοι φοροι των μικρομεσαιων 

( γιατι απο αυτους δεν παιρνω αποδειξεις ,τα πολυκαταστηματα τις εκδιδουν ετσι κι αλλιως )

alisida

# 13 στις 6/3/2019
author
Καζακστάν
Επισης,προσωπικα ,δινω το 50% του μισθου μου σε λογαριασμους δεκο και ασφαλειες.Αν προστεθουν φροντιστηρια κτλ ,φτανω το 60%.Ομως αυτα δεν μου τα α αγνωριζει ως δαπανες αλλα εκβιαστικα μου ζηταει η εφορια να πρισκομισω αποδειξεις για αλλα τοσα απο εμπορικα καταστηματα ..Που να βρω για να κανω τοσες αγορες ? Τρελλο δεν ειναι ?Αρα ,τα λιγα που μου μενουν φροντιζω να με φτανουν ζητωντας εκπτωση χωρις αποδειξη
Αρέσει στο μέλος COSTAS42

Andreass66

# 14 στις 6/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το θεμα δεν ειναι τι κερδιζεις μονο εσυ που δεν παιρνεις αποδειξεις αλλα τι κερδιζει αυτος που δεν κοβει...

alisida

# 15 στις 6/3/2019
author
Καζακστάν

Σωστα.Κερδιζει και αυτος .Σο,γουατ ??

Θα συνεχισει να υπαρχει ο περιπτερας και ο καστανας επισης,ο σαλεπιτζης και ο τσαγκαρης..

Δεν τους θελεις στη γειτονια σου ?

προτιμας να τα κανεις ολα αυτα στο ταδε ξενο πολυκαταστημα ?

Εξαλου,αυτα που θα κερδισει ο περιπτερας,θα τα ξοδεψει στον καφετζη κοκ.

Θα μεινει το χρημα Ελλαδα στους Ελληνες ( με Ε ή ε δεν εχει σημασια )

26-29-31

# 16 στις 6/3/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.644

14#Αντρε

Για πες μας τι κερδίζει ο περιπτεράς, το μίνι μάρκετ, αν το κατέχεις αυτό πού λες καί θα επανέλθω...
Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Enikos και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 17 στις 6/3/2019
author
Καζακστάν

Με εναν πολυ μπακαλιστικο υπολογισμο :

Εστω ο ψιλικατζης που δουλευει 15 ωρες την ημερα με μεσο ποσοστο κερδους 15% - και πολυ λεω-Χτυπαει ταμειο 200 ευρω - και πολλα λεω,τεσπα-

Απο αυτα δινει : 48 φπα,118 εφορια ( τον φορο+ τον της επομενης χρονιας) 

Μενουν 34 ευρω να πλρωσει τον υπαλληλο ( με το ικα του αν ειναι νομιμος) ,το νοικι τους λογαριασμους κτλκτλ

..Μενει λοιπον με καθαρα εσοδα 10 ευρω ημερησιως .

..Εστω οτι εχει οικογενεια με δυο παιδια και για να ζησει χρειαζεται 1000 ευρω μηνιαιως .

Δυο τινα υπαρχουν : ή 5πλασιαζει τον τζιρο του ( Αντρε,αρχισε να καπνιζεις και να πινεις μπυρες) ,ή δεν κοβει αποδειξεις ...

Τι λετε να ειναι πιο εφικτο ??

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, 123xristos

AlexLuckyCharm

# 18 στις 6/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αλις, αστο.. δεν το χεις. . Δεν ισχυει τιποτα απ αυτα. Αλλο ειναι το προβλημα.

alisida

# 19 στις 6/3/2019
author
Καζακστάν

Πες μας αλεξ

Αν εχεις τα σωστα στοιχεια για τα 200 ευρω του ψιλικατζη ( απο τα οποια τα 80 ειναι τσιγαρα με κερδος αν δεν κανω λαθος 0,07 στο πακετο )

vathianixtomenos

# 20 στις 6/3/2019
author
Ανδρας / 62 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 184

αν το 200αρι ειναι τζιρος,κλαφτα χαραλαμπε,γερασιμε και αγιοι σαραντα.

φουλ φεις,45αρι τραπεζα να μπει και να βγει,μελανια,χαρτι,μηχανες εκτυπωσης, ενα καλο δικηγορο και κολληταρι τον αραβαντινο χρειαζεται,οχι να πενταπλασιασει τον τζιρο του.

α...κι ενα κερακι,μαλλον λαμπαδα,στον αγιο παρασκευοπουλο,μη ξεχασει

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από alisida

Με εναν πολυ μπακαλιστικο υπολογισμο :

Εστω ο ψιλικατζης που δουλευει 15 ωρες την ημερα με μεσο ποσοστο κερδους 15% - και πολυ λεω-Χτυπαει ταμειο 200 ευρω - και πολλα λεω,τεσπα-

Απο αυτα δινει : 48 φπα,118 εφορια ( τον φορο+ τον της επομενης χρονιας) 

Μενουν 34 ευρω να πλρωσει τον υπαλληλο ( με το ικα του αν ειναι νομιμος) ,το νοικι τους λογαριασμους κτλκτλ

..Μενει λοιπον με καθαρα εσοδα 10 ευρω ημερησιως .

..Εστω οτι εχει οικογενεια με δυο παιδια και για να ζησει χρειαζεται 1000 ευρω μηνιαιως .

Δυο τινα υπαρχουν : ή 5πλασιαζει τον τζιρο του ( Αντρε,αρχισε να καπνιζεις και να πινεις μπυρες) ,ή δεν κοβει αποδειξεις ...

Τι λετε να ειναι πιο εφικτο ??

Αρέσει στο μέλος alisida
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε