Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Θα πολεμουσατε για την πατριδα? . . . .

Επιλέξτε σελίδα: (1-25)
Σελίδες Αρχική«567891011121314Τελ.»

equinox_

# 181 στις 14/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Το ''καθάρισμα'' του πλανήτη απο ανθρώπους που ...περισσεύουν (στην ουσια εμποδίζουν να υλοποιούνται συμφέροντα) πραγματοποιείται με διαφορετικούς τρόπους.

Ένας από αυτούς είναι ο πόλεμος ..
Ο Σουηδός επιστήμονας Jean Jacques Βαβέλ διαπιστώνει ότι τα τελευταία 5600 χρόνια η ανθρωπότητα γνώρισε περίπου 14.500 πολέμους με 3,5 δισ δολοφονημένους..
Αυτό είναι το ήμισυ του σημερινού πληθυσμού της Γης!

Στις αρχές του '90 του 20ου αιώνα στον πλανήτη έχουν σημειωθεί 52 πόλεμοι ή στρατιωτικές εστίες.
Αυτό σημαίνει ότι από τις αμέτρητες μάχες έως σήμερα, εν τω μεταξύ και οι δύο παγκόσμιοι πόλεμοι μέσα σε 100 χρόνια, η μια αντίθετη στην άλλη είχαν σηκωθεί/σταθεί ιδεολογίες - των οποίων οι επιθυμίες τους - ήταν αρκετά ''βάσιμες'' και ''λογικές'' () για να δικαιολογήσουν τη δολοφονία εκατομμυρίων, ακόμη και δισεκατομμυρίων ανθρώπινων ψυχων;;;
Με πολέμους ή ταραχές ή οικονομικές κρίσεις που εμπλέκονται το ένα στο άλλο, θα μπορούσε να οδηγηθεί ένας ολόκληρος λαός - να αποδεχθεί, ακόμη και να προτιμά να υπακούει οργανώσεις, που αν ήταν εν καιρό ειρήνης ή - μη εξαρτημένος οικονομικά, ποτέ δεν θα είχε συμφωνήσει να το κάνει - παράδειγμα, ΝΑΤΟ, ΟΗΕ, ΔΝΤ...
Βγείτε απο το δάσος παιδιά, για να δείτε τη μεγαλύτερη εικόνα και όχι ένα μέρος της μόνο, απο το παζλ

Αυτές τις μέρες σκέφτομαι και κάτι άλλο, που μπορεί να φανεί άσχετο σε καποιους, αλλά εμένα με έβαλε σε απορίες..
Εγώ, εσύ, ο άλλος.. μεχρι της δικής μας γενιάς - ο καθένας για να γεννηθεί, για να ζήσει, μόλις πριν εφτά γενιές για αυτό ''δούλεψαν'' 128 άτομα...
7-8 γενιές πόσα περίπου χρόνια κανουν;
30 γενιές πίσω αντιστοιχούν σε 1δις 200 εκ άτομα - για μια ανθρώπινη ζωή σημερα, τη δική μας, του καθένα απο εμάς.
Έτσι βγαίνουν οι αριθμοί, που βεβαίως και δεν ήταν ο πληθυσμός όλου του πλανήτη τόσος, αρα λογικά, βγαίνει πως όλοι έχουμε κάποια συγγένεια, ίδιες ρίζες.
Καθαρόαιμοι Ταντζε, δεν υπάρχουν, ούτε δεύτερο χέρι άνθρωποι. Εγώ μπορεί να είμαι πιο μακεδονισα/ελληνιδα απο εσενα και εσυ πιο γυφτοτουρκος ή ρωμα απο εναν βορειομακεδονα...Ο καθένας θα μπορούσε να είναι στη θεση του άλλου, αν τον είχανε κλείσει πίσω ή μέσα σε κάποια σύνορα.
Και επειδη ανάβουμε πολύ γρήγορα λόγω άλλων αιτιών, μην το αλλάξουμε ή μπερδέψουμε με τις ιδεολογίες που ανθίζουν και σήμερα και που βάζουν φωτιές σε ήδη έτοιμα να καούν.
Ο πυρομανής καραδοκεί...Προσοχή μόνο να μην καούμε ζωντανοί και τζάμπα - μόνοι μας, εμείς οι ίδιοι να καθαρίσουμε αυτό που έχει βάλει στο μάτι του...

Lena_7_

# 182 στις 14/3/2019
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
'Aρεσαν+: 0%

Τι είναι η πατρίδα μας; 

Μην είν' οι κάμποι;Μην είναι τ' άσπαρτα ψηλά βουνά; 

Μην είναι ο ήλιος της, που χρυσολάμπει;Μην είναι τ' άστρα της τα φωτεινά; 

Μην είναι κάθε της ρηχό ακρογιάλικαι κάθε χώρα της με τα χωριά;

κάθε νησάκι της που αχνά προβάλλει,κάθε της θάλασσα, κάθε στεριά; 

Μην είναι τάχατε τα ερειπωμένααρχαία μνημεία της χρυσή στολή 

που η τέχνη εφόρεσε και το καθέναμια δόξα αθάνατη αντιλαλεί; 

Όλα πατρίδα μας! Κι αυτά κι εκείνα,και κάτι που 'χουμε μες την καρδιά 

και λάμπει αθώρητο σαν ήλιου αχτίνακαι κράζει μέσα μας: Εμπρός παιδιά ,,,

Εμπρός παιδιά ,,,τι?

Δεν ολοκληρωσε ο ποιητης και καποιοι παρανοησαν και την ειδαν 

"Indiana Jones" του καταναλωτισμου, του φεισμπουκισμου, του μιμιτισμου, του στρουθοκαμηλισμου, 

του πολιτικαντισμου,  καθε ειδους εξευτελισμου,,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Enikos

Θα πολεμουσατε για την πατριδα? . . . .

Ουδεμιαν σχεσιν εχει το θεμα με πολιτικες τοποθετησεις.

Με τον ντορο που γινεται, τα τελευταια χρονια, εναντιον της αδικης πατριδας...

Σκεφτηκα αυτο το θεμα...Δεκτοι αναρχικοι, αμφι, περι, επι, υπο κλπ κλπ κλπ...

Θα ελεγα να ξεκινησουμε απο την εννοια "Πατριδα"...

Για να δω αν ξερουμε τι εστι αυτη η εννοια για την οποια ενδεχεται και να πολεμησουμε, να δωσουμε την ζωη μας αν χρειαστει...εφ οσον διαθετουμε αυτη την προθεση...

Μαλλιοτραβηγμα, στο φουαγιε περικαλω, οχι στην αιθουσα...

Αρέσει στο μέλος Enikos

Arxontoula_

# 183 στις 14/3/2019
author
Γυναίκα / 56 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Πάντως,

πρίν ζωστούμε τα φυσεκλίκια

και πριν πιάσουμε τα καριοφύλια

υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να πολεμήσουμε

για την πατρίδα μας

(λέω εγώ, τώρα)

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Enikos και σε ακόμα 2 μέλη.

tangerinedream

# 184 στις 14/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

# 183

...συμφωνώ απόλυτα μαζύ σου!!! ...όμως, όλοι οι πιθανοί -εναλλακτικοί του πολέμου- τρόποι που υπάρχουν, συμπεριλαμβανομένων βεβαίως και αυτών που πιθανώς υποννοείς γλυκειά μας αρχοντουλα, χρησιμοποιούνται συστηματικά και σε πλήρη ανάπτυξη εναντίον της Ελλάδας μας...εναντίον της ιστορίας της και του μοναδικού πολιτισμού της, εναντίον της ακεραιότητάς της, εναντίον της ελευθερίας της (και των Ελλήνων πολιτών της) και τέλος εναντίον της ίδιας της ύπαρξης και της οντότητάς της...

Sivilla_I

# 185 στις 14/3/2019
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

Δεν χρειάζεται να τεντώνετε-κόβετε-ράβετε

χώνετε δικές σας έννοιες στο γραπτό κάποιου

για να σας βγει η συνταγή.

Πείτε κάτι σκέτο δικό σας καλύτερα για να εκφραστείτε.

Παράθεση:
Σχόλιο # 184 από tangerinedream

# 183

...συμφωνώ απόλυτα μαζύ σου!!! ...όμως, όλοι οι πιθανοί -εναλλακτικοί του πολέμου- τρόποι που υπάρχουν, συμπεριλαμβανομένων βεβαίως και αυτών που πιθανώς υποννοείς γλυκειά μας αρχοντουλα, χρησιμοποιούνται συστηματικά και σε πλήρη ανάπτυξη εναντίον της Ελλάδας μας...εναντίον της ιστορίας της και του μοναδικού πολιτισμού της, εναντίον της ακεραιότητάς της, εναντίον της ελευθερίας της (και των Ελλήνων πολιτών της) και τέλος εναντίον της ίδιας της ύπαρξης και της οντότητάς της...

Αρέσει στα μέλη agrotis53, Enikos

Sourya

# 186 στις 14/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μαζι σου Ενικε, αλλα βρε παιδακι μου για να γινει πολεμος πρεπει καποιος σ αυτη την χωρα να πει και κανενα ΟΧΙ, εδω ολοι λενε ΝΑΙ

Παράθεση:
Σχόλιο # 153 από Enikos

Θα πολεμουσα . . . . . .Επειδη εμαθα τον κωδικα τιμης των προγονων που επεσαν σε πεδια μαχων...

Για την Πατριδα που πολυ ευστοχα ειπε η Equinox, οτι ειναι "πρωτογενεις αντιληψεις" (η καλυτερη εκφραση του θεματος), και που μεσα σε αυτες τις αντιληψεις περιλαμβανονται οι αποχωρησαντες προγονοι μου, των οποιων τον κωδικα τιμης θελω να εφαρμοσω εαν χρειαστει, ακομα και στον πολεμο...οπως και στην ζωη...

Για το οτι ειμαι Ιθαγενης αυτου του τοπου, ενω ολο τον πλανητη γυρισα και με λεγαν ξενο...

Για το οτι ανηκω στο χωμα του τοπου μου και εκει θελω να αφησω την τελευταια μου πνοη μεσα στην μαχη...

Για το να ζησουν οι απογονοι μου σε μιαν συμπαγη εθνοτητα, με οτι σερνει αυτη ανα τους αιωνες και με την κρυφη ελπιδα να γινουν και εκεινοι μερος του συμπαγους που με τα παραδειγματα των προγονων θα διαπρεψει...αν δεν αποκτησω απογονους, μου κανουν και αυτοι των αλλων...

Για το οτι εχω την ανεση να ειμαι το λαμογιο της διπλανης πορτας και να καγχαζω οταν πιασουν ενα αλλο λαμογιο, ως πονηριδης Ελληναρας, γιατι αυτο το λαμογιο δεν ηταν της κλασης μου...

Για το οτι μπορω να ξεσηκωσω τον οροφο της εφοριας, οταν εχουν κανει ενα λαθακι στην δηλωση μου (στην δικη μου δηλωση...στων αλλων, ας κανουν οσα λαθη θελουν)...

Για τις Ελληνιδες Θεαρες, που θα ξεκαβαλησουν τα δωδεκαποντα και θα πανε μετωπο για σελφι, με σινιε αρβυλακι  και θα λενε στους φανταρους που πολεμανε..."παιδακι μου χαζο εισαι? Μην μπαινεις στην φωτο μου, θα την σηκωσω στο Ινστα!!! Κανε πιο κει βλαμενοοο!!!"...

Για το οτι θελω να πινω εντεκαμιση ωρες φραπεδια στην παραλια και να μην παθαινω οπτικη ρυπανση απο φεσια, σαρικια και κελεμπιες...

Για το οτι ο λυκος κι αν εγερασε, χουι δεν αλλαζει και ανακατευεται ακομα σε τσαμπουκαδες...

Για το οτι μου φτανουν οι κηφηνες που με χαρατσωνουν αδικως. Δεν χρειαζεται να εισβαλλουν και αλλοι να τα κανουν πλακακια με τους ηδη εκλεγμενους και να θενε κι αυτοι μερτικο απο τον φυσει και θεσει δουλο τους...

Για την Λουκια, που βλεπει Λαζοπουλο και γαυγιζει πολυ επιθετικα (σημερα το εκανε, που πηγα να δω επαναληψη την χθεσινη του εκπομπη)...

Για την αισθηση οτι μπορει να χασω την ζωη μου, για εναν ανωτερο σκοπο (κατ' εμε) και οχι οτι ηρθε η ωρα μου ξαπλαρισμενος σε ενα κρεβατι, με ηδη τεθλιμενους συγγενεις που θα σκοτωθουν για τα κληρονομικα, ακριβως την στιγμη που θα φυγω...

Πολλα μπορω να πω ακομα, αλλα βαριεμαι...

Θα πολεμουσα λοιπον, γιατι ετσι γουσταρω!!!...

Red_Season

# 187 στις 14/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

- Πάντως έπιασε το 10σέλιδο το θέμα. Τα Εθνικά αντανακλαστικά ποτέ δεν λανθάνουν 

tangerinedream

# 188 στις 14/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...eeeεεε ναι ρε φίλε μια την έχουμε την Ελλαδάρα μας...αλλοίμονο δεν θα γεμίζαμε 10 σελίδες να'ούμε;

tangerinedream

# 189 στις 14/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

# 185

...σιβιλα μας...γλυκειά ιρλανδή μας (βόρρεια ή νότια...απο συνταγές έχουμε μπόλικες...ότι τραβάει η αθώα ψυχούλα σου!!! χοχοχοχοχοχοοο

Nuvolla

# 190 στις 14/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 183 από Arxontoula_

Πάντως,

για την πατρίδα μας

(λέω εγώ, τώρα)

Σωστά.

άλλοι όμως πριν 

κ άλλοι αν μπει σε εμπόλεμη κατάσταση .

Αλλωστε ,και τώρα γι αυτή πολεμάμε.    

kathrin821

# 191 στις 14/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πολεμάμε?..#186Συμφωνώ απολύτως.Το κείμενο σας είναι πολύ μικρό και δεν μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

Arxontoula_

# 192 στις 14/3/2019
author
Γυναίκα / 56 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Παράθεση:
Σχόλιο # 190 από Nuvolla

Σωστά.

άλλοι όμως πριν 

κ άλλοι αν μπει σε εμπόλεμη κατάσταση .

Αλλωστε ,και τώρα γι αυτή πολεμάμε.    

«Είχα δύο αγάλματα περίφημα, μια γυναίκα κι ένα βασιλόπουλο ατόφια ­ φαίνονταιοι φλέβες, τόση εντέλειαν είχαν.

Όταν χάλασαν τον Πόρο, τα 'χαν πάρει κάτι στρατιώτες, και στ' Άργος θα τα πουλούσαν κάτι Ευρωπαίων ­ χίλια τάλαρα γύρευαν..

Πήρα τους στρατιώτες, τους μίλησα:

"Αυτά, και δέκα χιλιάδες τάλαρα να σας δώσουνε, να μη καταδεχτείτε να βγουν από την πατρίδα μας.

Γι' αυτά πολεμήσαμε"».

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Enikos

tangerinedream

# 193 στις 14/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...δεν μασσάμε ότι και να γράφεται για την Ελλάδα μας και για όλους εμάς που είμαστε Έλληνες...όσα και να γραφούν η αλήθεια της Ελλαδας μας δεν αλλάζει, δεν παραγράφεται, δεν ανταλλάσσεται, δεν παραχαράζεται και δεν υιοθετείται...όση δημιουργική φαντασία και άν διαθέτουν οι διάφοροι αλλογενείς αλλά και οι ντόπιοι πρόθυμοι των αλλογενών εξυπηρετήσεων και προσδοκιών, Έλληνες δεν πρόκειται να γίνουν ποτε!!! ...εις τον αιώνα των αιώνων αμήν!!! ...

MadameShuShu40

# 194 στις 14/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αυτό που όλοι οι λαοί του κόσμου ζηλεύουν την Ελλάδα και τους Έλληνες και ψάχνουν τρόπους να τους εξοντώσουν, μου θυμίζει όλες τις καταστροφολογικες ταινίες του Χόλιγουντ που στόχο έχουν να πλήξουν τον Λευκό Οίκο και το Άγαλμα της Ελευθερίας!!

Cool baby, baby cool!!!

tangerinedream

# 195 στις 14/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...είμαι και πολυ κιούυυυλλλ να'ούμε...ντάξ;

tangerinedream

# 196 στις 14/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

# 151

...μα που τα διαβάζετε όλα αυτά; στη "σκοπιά" να'ούμε; ...καλά είναι απίστευτο το τι μπορεί να γράψει κανείς όταν έχει κέφια...χοχοχοχοχοοχοοο

Nuvolla

# 197 στις 14/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 196 από tangerinedream

... ...καλά είναι απίστευτο το τι μπορεί να γράψει κανείς όταν έχει κέφια...χοχοχοχοχοοχοοο

τα διαβάζουμε ...

(εκείνο  με το σκυλί-αξεσουαρ...απίστευτο πράγματι  ) 

tangerinedream

# 198 στις 14/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

# 197

...γιατί αμφιβάλλεις ότι μεγάλο ποσοστό των δύστυχων σκυλιών (που τους έτυχε να γεννηθούν σε αυτό το άθλιο αστικό περιβάλλον) που τα τραβολογάνε απο 'δώ κι απο 'κεί κατι φιλόζωοι της κακιάς ώρας, αποτελούν μιας αλλόκοτης μορφής "γκάτζετ" για τους περισσότερους;

Enikos

# 199 στις 14/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.243

Εδω μιλαμε για φυσεκλικια παντως...

Γιατι η διπλωματικη και οι αλλες οδοι, μας εχει φερει να βλεπουμε τους Τουρκους στο Σουνιο, να ψαρευουν απο τις φρεγατες τους, καθε που παμε στον Ναο του Ποσειδωνα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 183 από Arxontoula_

Πάντως,

για την πατρίδα μας

(λέω εγώ, τώρα)

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Mindthegap- και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 200 στις 14/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.243

Για το ΟΧΙ ανιχνευω καλε Κυρια!...

Παράθεση:
Σχόλιο # 186 από Sourya

Μαζι σου Ενικε, αλλα βρε παιδακι μου για να γινει πολεμος πρεπει καποιος σ αυτη την χωρα να πει και κανενα ΟΧΙ, εδω ολοι λενε ΝΑΙ

Επιλέξτε σελίδα: (1-25)
Σελίδες Αρχική«567891011121314Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε