Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Θα πολεμουσατε για την πατριδα? . . . .

Επιλέξτε σελίδα: (1-25)
Σελίδες Αρχική«11121314151617181920Τελ.»

jane_do

# 301 στις 19/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Οσονούπω θα διαβάσουμε και αυτό που (δεν) είπε ο Κίσινγκερ.

Παράθεση:
Σχόλιο # 300 από Sivilla_I

Κανένας δεν επιδιώκει τον αφανισμό της ελλάδας αγαπητέ.

Πολλές χώρες τις ορέγονται οι ισχυροί για λόγους αποστράγγισης πλουτοπαραγωγικών πηγών,

για χρήση τους ως πέρασμα για παραπέρα,

αλλά αυτά για τον αφανισμό δεν έχουν καμία λογική βάση.

Να την αφανίσουν την ελλάδα, για ποιό λόγο? Μοναδικότητα έχουν όλοι οι λαοί και οι πολιτισμοί.

Αυταπάτες μεγαλείου και μανίες καταδίωξης δεν έκαναν ποτέ καλό σε κανέναν, ατομικά αλλά και συλλογικά.

Πόσο μάλλον σε εναν λαό.

Red_Season

# 302 στις 19/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 297 από equinox_
Δεν ξέρω πώς να το πω...αν καποιος νιώθει το ίδιο, δεν γνωριζω επίσης...
φοβάμαι πως το πνεύμα της πλειοψηφίας των ανθρώπων,
εκείνο που θα τους κάνει ήρωες,
δλδ. να ξυπνήσει,
να διοχετεύσουν τη δύναμη μέσα τους για ''κάτι καλό για την πατρίδα'',

δυστυχώς το βλέπουν μόνο μέσω ενός πολέμου, με φανερό (με αυτό) εχθρόπου και σπίτια χάνει ο κόσμος και άνθρωποι πεθαίνουν -
απο πείνα, απο απελπισία και τώρα...
απο το να θελουν να έχουν κάποιοι όλο και πιο πολλά - λεφτά και εξουσια,στύβοντας και την τελευταία σταγόνα ζωής των ''πιονιών''
και μάλιστα, θα διοχετεύσουν τον θυμό που μαζεύεται όλο και πιο πολύ - αλλού.
η πατρίδα δεν υπάρχει τώρα;
όπως σε ένα παιδάκι θες να αποσπάσεις την προσοχή για να μην κλαίει, επειδη δεν νιώθει καλά,ετσι και ένας πόλεμος αποσπάει την προσοχή απο τις πραγματικές αιτίες σήμερα,
που συνήθως φανερώνονται μετά απο χρόνια και με ποτάμια χυμένο αίματος απο όλες τις πλευρέςκαι που μπορεί να είναι συμφέροντα τρίτου, ''της σκιάς'' και χωρίς να υποστεί έστω και μια γρατσουνιά, αλλά θα έρθει μετά να ''βασιλεύει'' και να αποφασίζει...

Ο λόγος μου ήταν για το συλλογικό πνεύμα ορισμένων, που ξυπνάει μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις.
Δλδ. ανάβει η φλόγα του, μόνο όταν αισθανθεί απειλή για τα δεδομένα, τα κεκτημένα του...
υπάρχει φλόγα που καίει, αλλά και που δίνει φως και ζεσταίνει.
Αν το πνεύμα μας ξυπνάει μόνο για πόλεμο, πολύ φοβάμαι πως μπορεί να καούμε σαν παιδιά που ακόμα, δυστυχώς είμαστε (δεν μάθαμε απο τους προηγούμενους πολέμους) ''παίζοντας'' με την φωτιά που άλλοι πάλι θα μας ανάψουν
ήθελα να το πω και ο καθένας ας το καταλαβαίνει όπως μπορεί

Paralia48

# 303 στις 19/3/2019
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.760
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 284 από Sivilla_I

Δεν ξέρω όμως αν το θέμα σου είναι ο πόλεμος

ή το να την πεις στην Παραλία.

αχ του Κούλη το θέμα δεν είναι ούτε ο πόλεμος, ούτε η Παραλία.

Είναι ένα θέμα από μόνος του, που ψάχνει να βρει κάποιο τάχα μου θέμα...

Ασφαλώς το να την πει στην Παραλία είναι πιο ενδιαφέρον

Αρέσει στο μέλος giorgos170

Paralia48

# 304 στις 19/3/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 291 από jane_do

Έχω κάτι δουλίτσες στην Παπούα-Νέα Γουινέα,τα λέμε!

Τζενούλα, πάρε με μαζί!   Θα : πλένω, καθαρίζω, βρίσκω μονοπάτια στη ζούγκλα, μαζεύω καλάμια, μαζεύω αγρια φρούτα, χορεύω με τους ντόπιους, ζωγραφίζω τα κορμιά μας ,βρίσκω κόκκαλα και στολίδια

Αρέσει στα μέλη agrotis53, giorgos170

Enikos

# 305 στις 19/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.243

Διαπιστωσεις που βοηθουν τον διαλογο δηλαδη και αποτελουν διαλογο ειναι μονο οι δικες σου?

Οι δικες μου ειναι συμμορφωτικες παραινεσεις?

Αποφασισε, για να ξερω και τι λες η τι εννοεις διαλεκτικη...

Θα ηταν τουλαχιστον χρησιμο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 299 από Sivilla_I

Στις συζητήσεις γίνονται και διαπιστώσεις.

Τις θεωρείς εκτός του θέματός σου? Ε τότε κάνε μονόλογο.

Αντίθεση εκφράζουν κι αλλοι απέναντι στη δική σου θέση

και αμέσως πας να τους συμμορφώσεις.

Ε δε γίνεται κουβέντα έτσι.

Enikos

# 306 στις 19/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Δεν χαρακτηρισα κανεναν ως "θεμα" παντως, εγω...εσυ η ανωτερη το κανεις ανετα, που δεν εισαι το χαλι του Κουλη...

Το πως καταλαβες οτι εχεις τοσο ενδιαφερον και ασχολουμαι αποκλειστικα μαζι σου...

Αυτο κι αν ειναι θεμα απο μονο του...

Οσο για τα ταχαμου θεματα που ανεβαζω, δεν νομιζω οτι τα καταλαβαινεις...

Παράθεση:
Σχόλιο # 303 από Paralia48

αχ του Κούλη το θέμα δεν είναι ούτε ο πόλεμος, ούτε η Παραλία.

Είναι ένα θέμα από μόνος του, που ψάχνει να βρει κάποιο τάχα μου θέμα...

Ασφαλώς το να την πει στην Παραλία είναι πιο ενδιαφέρον

Enikos

# 307 στις 19/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Υγιειες δρασεις...

Παράθεση:
Σχόλιο # 304 από Paralia48

Τζενούλα, πάρε με μαζί!   Θα : πλένω, καθαρίζω, βρίσκω μονοπάτια στη ζούγκλα, μαζεύω καλάμια, μαζεύω αγρια φρούτα, χορεύω με τους ντόπιους, ζωγραφίζω τα κορμιά μας ,βρίσκω κόκκαλα και στολίδιαk030.gif

Paralia48

# 308 στις 19/3/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 306 από Enikos

Δεν χαρακτηρισα κανεναν ως "θεμα" παντως, εγω...εσυ η ανωτερη το κανεις ανετα, που δεν εισαι το χαλι του Κουλη...

Το πως καταλαβες οτι εχεις τοσο ενδιαφερον και ασχολουμαι αποκλειστικα μαζι σου...

Αυτο κι αν ειναι θεμα απο μονο του...

Οσο για τα ταχαμου θεματα που ανεβαζω, δεν νομιζω οτι τα καταλαβαινεις...

Noμίζω ότι στο βάθος βάθος έχεις δίκιο ως προς το τελευταίο. Νομίζω στο βάθος βάθος το μόνο ζωντανό ον που μπορεί να σε κατανοήσει είναι η Λουκία*. Θα την ρωτήσω κάποτε,  τι ρόλο παίζει αυτό το :< > που βάζεις στις απαντήσεις σου.

* Λουκία ονομάζεται η γλυκιά σκυλίτσα του Κούλη

agrotis53

# 309 στις 19/3/2019
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.537

Απλα ξερω οτι και πιονι και αγωνιστης για την ελευθερια, δεν γινεται...> ενοειται αυτο, και δεν ειπα ποτε κατι τετοιο...

Επισης ξερω οτι το να λεμε γενικως οτι ο Ελληνας ως φυλη ηταν αυτο η το αλλο, αλλα...> το θεμα ηταν αυτο και ανεφερα και την αλλη οψη του νομισματος...

<Και η ελευθερια απο την αλλη δεν υποστηριζεται ακριβως την στιγμη που θα σου επιτεθει ενα αλλο κρατος... Οποτε... Εσυ θα πολεμουσες για την ελευθερια εστω, που συμπεριλαμβανεται στον ορο Πατριδα?... > ανεφερα σαφεστατα οτι αυτονοητα πολεμας για την ελευθερια σου, τι θα κανουμε τωρα ανατομια στο κουνουπι.? 

<Αυτο ειναι και η ουσια του θεματος, οχι το για ποιο κρατος να πολεμησουμε η για το τι σημαινει κρατος και πατριδα η το πως πολεμουν η δεν πολεμουν τα πιονια...> συγνωμη αλλα το θεμα σου αυτο ελεγε. 

<Με τον ντορο που γινεται, τα τελευταια χρονια, εναντιον της αδικης πατριδας... Σκεφτηκα αυτο το θεμα...Δεκτοι αναρχικοι, αμφι, περι, επι, υπο κλπ κλπ κλπ... Θα ελεγα να ξεκινησουμε απο την εννοια "Πατριδα"... Για να δω αν ξερουμε τι εστι αυτη η εννοια για την οποια ενδεχεται και να πολεμησουμε, να δωσουμε την ζωη μας αν χρειαστει...εφ οσον διαθετουμε αυτη την προθεση...> τωρα αν ενοουσες κατι αλλο, επρεπε να το διευκρινησεις καλυτερα... αυτα επι του θεματος

Παράθεση:
Σχόλιο # 281 από Enikos

Δεν ξερω ποιος δεν διαβαζει σωστα ποιον...

Απλα ξερω οτι και πιονι και αγωνιστης για την ελευθερια, δεν γινεται...

Επισης ξερω οτι το να λεμε γενικως οτι ο Ελληνας ως φυλη ηταν αυτο η το αλλο, αλλα...

Κατεληξε εκεινο και το πιο κατω...

Ειναι τουλαχιστον ισοπεδωτικο και θολο...

Και η ελευθερια απο την αλλη δεν υποστηριζεται ακριβως την στιγμη που θα σου επιτεθει ενα αλλο κρατος...

Οποτε...

Εσυ θα πολεμουσες για την ελευθερια εστω, που συμπεριλαμβανεται στον ορο Πατριδα?...

Αυτο ειναι και η ουσια του θεματος, οχι το για ποιο κρατος να πολεμησουμε η για το τι σημαινει κρατος και πατριδα η το πως πολεμουν η δεν πολεμουν τα πιονια...

Enikos

# 310 στις 19/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Τα πιονια μου λες δηλαδη, εχουν ανεπτυγμενη την εννοια της ελευθεριας?...

Μηπως αλληλοκαταργουνται αυτες οι εννοιες οπως τις βαζεις διπλα διπλα?...

Απο την μια γραφεις "για ποια πατριδα να πολεμησεις"...

Απο την αλλη οτι ειμαστε πιονια...

Και καταληγεις οτι πολεμαμε για την ελευθερια...

Διαλεξε κατευθυνση...

Εγω αυτο το λεω ασυνεπεια ειρμου σκεψεων...

Την ανατομια του κουνουπιου, δεν την κατεχω...

Συγγνωμην, ε?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 309 από agrotis53

ανεφερα σαφεστατα οτι αυτονοητα πολεμας για την ελευθερια σου, τι θα κανουμε τωρα ανατομια στο κουνουπι.? 

peripli

# 311 στις 19/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αχ. . .αχαχαχαχα. . . . χαχαχαχα . . . .

...να'σαι καλα

Κοριτσαρα...με χυθηκε ο κοφις μου...κακουργιτσα...χαχαχαχαχαχα...Απιστευτη!!! Απλα απιστευτη!!!...να'σαι καλα...ευτυχως ειχε κρυωσει...με ακουνε να γελαω με ρογχο...και με κοιτανε περιεργα...κλαιω λεμε... 

Παράθεση:
Σχόλιο # 291 από jane_do

Έχω κάτι δουλίτσες στην Παπούα-Νέα Γουινέα,τα λέμε!

Hrakleitos3

# 312 στις 20/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

θυμάμαι κάτι χειρότερο από του κίσινγκερ,που το πρωτοάκουσα όταν πήγαινα γυμνάσιο...

για μία ψήφο ,τα ελληνικα δεν έγιναν διεθνής γλώσσα

Παράθεση:
Σχόλιο # 301 από jane_do

Οσονούπω θα διαβάσουμε και αυτό που (δεν) είπε ο Κίσινγκερ.

Lena_7_

# 313 στις 20/3/2019
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
#308 Παραλι, εγω παντως μια χαρα τον κατανοω, λες να φταιει που εχω να κανω καθε μερα με τοσα σκυλια; η που ξερω πως ο πολεμος για τους περισσοτερους δεν σημαινει " Αν σου τραβηξω την κοτσιδα να δεις τι θα παθεις" , οπως καναμε στο νηπιαγωγειο! Η αληθεια ειναι πως δεν ειμαστε παντογνωστες, δεν μπορουμε να ακολουθήσουμε σε ολα τα θεματα. Δεν κακο. Το να καταληγεις να μεμφεσαι τους συνομιλητες γιαυτο το λογο με χαρακτηρισμους, η σχολια τύπου "με παρακολουθεις στο φεις" ( δεν εχω φεις, οσο παραξενο και να σου φαινεται), "εισαι κατανοητος μονο στα σκυλια" και αλλα παρομοια, ουτε επιχειρηματα θα σου φερει, ουτε θα "δικαιωθεις" στο αδικο, που νομιζεις οτι σε κατατρεχει. Το σοφοτερο ειναι να κανεις ενα βήμα πισω και να κατανοησεις-ενημερωθεις σχετικα με το θεμα. Καποιοι το λενε...ωριμοτητα...
Αρέσει στο μέλος Enikos

26-29-31

# 314 στις 20/3/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.660

Αγαπημενα μου παιδια,ας πολεμησουμε ολοι για την ειρηνη...

Ποσο ευκολα ολοι εδω μιλαν για τον πολεμο λες και ειναι

το παιχνιδι που παιζαμε μικροι...αχ και να ξερατε καποιοι...

Και τεσπα και οι αλλοι λαοι κατι εχουν αμαν πια για ολα τα καλα

του συμπαντος εμεις φταιμε,για τα υπολοιπα τα κακα φταινε οι αλλοθρησκοι...

Παράθεση:
Σχόλιο # 313 από Lena_7_
 η που ξερω πως ο πολεμος για τους περισσοτερους δεν σημαινει " Αν σου τραβηξω την κοτσιδα να δεις τι θα παθεις" , οπως καναμε στο νηπιαγωγειο! Η αληθεια ειναι πως δεν ειμαστε παντογνωστες, δεν μπορουμε να ακολουθήσουμε σε ολα τα θεματα. Δεν κακο.

Αρέσει στα μέλη anassa_, Mindthegap- και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 315 στις 20/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ουτε με αυτην θα συνεννοηθεις...

Μην το παιρνεις κατακαρδα...

Αυτο το εμοτικον που βαζω...σημαινει οτι καποιος γελαει...(πολυ δυσκολο να το καταλαβεις, ε?)...

Οταν καποιος γελαει συμβαινουν δυο πραγματα...

Η διασκεδαζει με τις προσπαθειες καποιου...

Η και με τον ιδιο που κανει τις προσπαθειες...

Παράθεση:
Σχόλιο # 308 από Paralia48

Noμίζω ότι στο βάθος βάθος έχεις δίκιο ως προς το τελευταίο. Νομίζω στο βάθος βάθος το μόνο ζωντανό ον που μπορεί να σε κατανοήσει είναι η Λουκία*. Θα την ρωτήσω κάποτε,  τι ρόλο παίζει αυτό το :< > που βάζεις στις απαντήσεις σου.

* Λουκία ονομάζεται η γλυκιά σκυλίτσα του Κούλη

Αρέσει στο μέλος Lena_7_

Nikola-s

# 316 στις 20/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πρόσεχε.;-) Υπόψιν ?;-) Εχε κατά νου κοπελιά μη πατήσεις τους κάλλους.;-) Με πιάνεις έτσι.;-) Πολεμίστρια καθαρότατη και δε φόβου.;-) Συμβουλή και στα σκουπίδια άμα δεν.;-) Υπόψιν Ελεν.;-)

alisida

# 317 στις 20/3/2019
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.578

Βρηκα τη λυση,!!

!(οι κομπιουτεραδες του φορουμ ας βοηθησουν να φτιαχτει το λογισμικο).

Καθε σχολιαστης πριν πατησει το κουμπι " αποστολη" ,θα λαμβανει ενα μηνυμα που θα λεει " απο το σχολιο σας,βασει στατιστικων και ιστορικου ,θα ενοχληθουν τα εξης μελη

:1)...2)...3)...ν)...

Προτεινουμε να τροποποιησετε αναλογως προς αποφυγη μιας νεας εμπολεμης καταστασης ...

Αν ωστοσο επιμεινετε στην αποφαση σας να το πατησετε,με τη δημοσιευση εχετε τις ακολουθες επιλογες :

1) φορεστε κρανος,

2) πιειτε μονορουφι 3 εσπρεσο φρεντο για να μπορεσετε να απαντησετε αναλογα.

,3) αποσυνδεθειτε απο το λογαριασμο σας για τις επομενες 6-7 ημερες εως οτου καταλαγιασουν τα πνευματα ...ν)...κτλ .. 

Το προγραμμα μπορει να εμπλουτιστει επισης και με πιθανες απαντησεις-αντιδρασεις μελων και να μας ενημερωνει ετσι ωστε να ειμαστε προετοιμασμενοι για τον αντιλογο και να εχουμε ετοιμασει τα αναλογα επιχειρηματα ..

.Η παραπανω ιδεα -αν και θα μπορουσε να μοσχοπουληθει στα φορουμ ολου του ιντερνετικου κοσμου- προσφερεται δωρεαν για να βαλω κι εγω το λιθαρακι μου στο θεμα "πολεμος"

Αρέσει στα μέλη anassa_, Arxontoula_ και σε ακόμα 2 μέλη.

Arxontoula_

# 318 στις 20/3/2019
author
Γυναίκα / 56 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Παράθεση:
Σχόλιο # 317 από alisida

.Η παραπανω ιδεα -αν και θα μπορουσε να μοσχοπουληθει στα φορουμ ολου του ιντερνετικου κοσμου- προσφερεται δωρεαν για να βαλω κι εγω το λιθαρακι μου στο θεμα "πολεμος"

Να το πατεντάρεις.

Πάντως, προς το παρόν ο Σαππόρτ δουλεύει με τη βέρσιον "Γιατί τρίβεται η γίδα στη γκλίτσα του τσοπάνη"

Δεν είναι τόσο χαι-τεκ, όσο η δικιά σου, αλλά από αποτελεσματικότητα, είναι θανατηφόρα.

Αρέσει στα μέλη giorgos170, Mindthegap- και σε ακόμα 2 μέλη.

tangerinedream

# 319 στις 20/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...άς μην υπερβάλλουμε τώρα...όλοι γνωρίζουμε καλά ότι και η πλέον υποτυπώδης κοινωνία χρειάζεται ένα συγκεκριμένο πλαίσιο λειτουργίας που κυρίως στηρίζεται σε μια σειρά δικαιωμάτων και υποχρεώσεων...ιδιαίτερα δε μια κοινωνία της μορφής που έχουν οι ιστοχώροι επικοινωνίας και δικτύωσης (με σχετικά κοινωνικές προεκτάσεις)...επίσης χρειάζεται και κάποιος πλασματικός -τουλάχιστον- έλεγχος...
...οκ το καταλαβαίνω ότι οι λέξεις "έλεγχος", "πλαίσιο λειτουργίας" και  "υποχρεώσεις" (αποφεύγω τη λέξη "δικαιώματα" γιατί αυτή είναι αντιαλλεργική και φοριέται πολυ-αρέσει που λέμε) μπορεί να δημιουργούν κάποιας μορφής αλλεργία στα ποοολύ "ευαίσθητα" άτομα αλλά έτσι είναι τα πράγματα στη φύση...δημιουργούνται αλλεργίες...χοχοχοοχοχο

Lena_7_

# 320 στις 20/3/2019
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
Πολλοι οι ρολοι σαυτες τις ιντερνετικες μικροκοινωνιες και εναλλασσονται. Χειροτερους ως ρολους πάντως βρισκω για ενηλικες και μεσηλικες των 50 και ανω, του "καλου παιδιου", του υπονομευτη και του γλειψιματια, αν ειναι να τους συγκρινω με τους ρολους της γκλιτσας, της γιδας και του γιδοβοσκου.
Αρέσει στο μέλος Enikos
Επιλέξτε σελίδα: (1-25)
Σελίδες Αρχική«11121314151617181920Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε