Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Θα πολεμουσατε για την πατριδα? . . . .

Επιλέξτε σελίδα: (1-25)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

26-29-31

# 21 στις 12/3/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.722
'Aρεσαν+: 0%
Εντάξει μην το τερματίζεις αγαπητέ λαμπραντ,το ότι ο στρατός χάλασε και η Ελληνίδα μάνα έχει το τηλέφωνο τού διοικητή με ξεπερνά αλλά ισχύει τσεκαρισμένο δυστυχώς!!! Αλλά και σε μία εν δυνάμει "επιστρατευση"να τού λες " τυχερακια"εισαι στό άλλο άκρο... και να θυμάσαι ένα επεισόδιο που μπορεί να εξελιχθεί δεν είναι κυνήγι αγριογούρουνου... δεν μπορώ να πω τπτ άλλο.
Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Enikos

Heptamer

# 22 στις 12/3/2019
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.225

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Nuvolla

1.  Εσείς  Είστε παλιοσειρές βρε αν  σας τάραξαν στο καψόνι πριν από καμιά 30 αρια χρόνια ,έχετε τα δίκια σας να λέτε τέτοια.Τώρα πια η θητεία των 9 μηνών είναι περισσότερο για τη ΄΄σημαία΄΄ που λένε.

2. (προσωπικά εξεπλάγην όταν εγγράφως μας κάλεσε ο διοικητής του κέντρου ,να τον ενημερώσουμε σαν γονείς  για οποιαδήποτε ανησυχία μας σχετικά με τα παιδιά μας ,μας έδινε το τηλέφωνο του και δήλωνε πως είναι στη διαθεση μας για ότι τον χρειαστούμε   )  

1. Οτι γινοταν τοτε, γινεται και σημερα...καποια (πανηλιθια) πραγματα στο στρατο δεν αλλαζουν.

2.  Κι εσυ θεωρεις τωρα πως ο διοικητης ξερει ή φροντιζει να ασχολειται ή ενδιαφερεται πραγματικα με το τι περνανε οι φανταροι στους λοχους? Και οτι αν του λεγατε καποιο παραπονο για το παιδι σας, θα το ερευνουσε?

Τυπικα ειναι αυτα...

Τα παραπονα των φανταρων δε βγαινουν εξω απο το λοχο. Αν καποιος τολμησει να παρακαμψει την ιεραρχια, εχει να σκουπιζει καλλιοπες για δυο ζωες. Αλιμονο αν "κελαηδησουν" οτι δεν περνουν καλα...

Heptamer

# 23 στις 12/3/2019
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.225

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από lamprand

Εντάξει λιγη στενοχώρια αλλά όχι και κλάματα . πως θα γίνουν άντρες αγαπητή μου ;

Προσωπικα, για μενα ο στρατος - τουλ. ετσι οπως λειτουργει - δε φτιαχνει αντρες, δε δομει χαρακτηρες.

Αντιθετως...μπορει και να σε χειροτερεψει καποιες φορες.

Μονο καποιες τεχνικες / κολπα συμβιωσης μαθαινεις ...λιγο να αυτοεξυπηρετεισαι μονος σου, για να ανταπεξελθεις στην εργενικη ζωη που πιθανον εχεις μπροστα σου, αν εισαι νεος.

Αν εισαι μεγαλυτερος και ηδη δομημενος ως προσωπικοτητα, ο στρατος ειναι απλα μια απεχθεια, μια  ενοχληση, μια αχρηστη σπαταλη χρονου... 

lamprand

# 24 στις 12/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από 26-29-31
Εντάξει μην το τερματίζεις αγαπητέ λαμπραντ,το ότι ο στρατός χάλασε και η Ελληνίδα μάνα έχει το τηλέφωνο τού διοικητή με ξεπερνά αλλά ισχύει τσεκαρισμένο δυστυχώς!!! Αλλά και σε μία εν δυνάμει "επιστρατευση"να τού λες " τυχερακια"εισαι στό άλλο άκρο... και να θυμάσαι ένα επεισόδιο που μπορεί να εξελιχθεί δεν είναι κυνήγι αγριογούρουνου... δεν μπορώ να πω τπτ άλλο.

;όχι ρε Πάνο εντάξει ...εν είδη χιούμορ το είπα για να μην φοβηθεί και να μην δειλιάσει αν τύχει πόλεμος .

ο πόλεμος είναι ένα μοιραίο . αν γίνει τι θα κάνουμε ; θα το βάλουμε στα πόδια ; 

θα φοβηθούμε αλλά πρέπει να τον υπερνικήσουμε αυτόν τον φόβο γιατί δεν βοηθάει όταν θα γίνει το μοιραίο .

να σου θυμίσω ότι στον αμυντικό Ελληνοιταλικό πόλεμο με χαρά πήγαιναν σχεδόν όλοι στο μέτωπο .

ακου .. και μια εμπειρία απο πεδίο βολής για να δεις δεν είμαι κανας ατρόμητος αλλά ούτε και φοβητσιάρης .

σαν ψάρακας στην πρώτη σκοποβολή κάτσαμε πρινηδόν και ρίχναμε απέναντι σε κάτι στόχους .

τι ωραία και τι χαρά θυμάμαι ..αα τι ωραίο σκεφτόμουν θα είναι να πολεμάς ! χαχα

όταν ρίξαμε μας πήραν και μας πήγαν σε μια κρύπτη κάτω απο τους στόχους για να δείχνουμε την ευστοχία με ένα κοντάρι όταν θα τέλειωναν .

κατσαμε και περιμέναμε κάτω απ τους στόχους που ήταν σαν χαράκωμα ανοικτό από πίσω .

πίσω απ τους στόχους βουνό με πέτρες και χώμα .

αρχινάνε οι άλλοι και μας ρίχνανε ... ωρε παναιαμου τι είναι τουτο δω ..αμαν όχι ρε φ...στη μου .

φασαρία οι σφαίρες που κάνανε ...! χώματα πέτρες έπεφταν πάνω μας . 

αα.. έτσι είναι ο πόλεμος ; σκεφτηκα . και τώρα έλεγα στον πόλεμο δεν θα έπρεπε να είμαι και γω απάνω απο την κρύπτη και να τους ρίχνω και γώ ; ρε δεν γ...στε  καλύτερα που θα βγω πάνω να μου ρθει καμμία κατακέφαλα ; ευτυχώς δεν κατουρήθηκα . χαχαχ

αλλά αν χρειαστεί τι να κάνουμε ρε Πάνο ; δεν βαριέσαι .. θάρρος ωρέ !

lamprand

# 25 στις 12/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

θυμήθηκα και έναν άλλο απο κείνη την βολή που άρχισε ένας να πυροβολεί αθελά του πριν το σύνθημα και το τουφέκι του σάλταγε δώθε κείθε χαχα 

κάτι αξιωματικοί τρελάθηκαν έπεσαν πάνω στο όπλο και το σταμάτησαν ευτυχώς που είχε προλάβει να κάτσει πρινυδόν και ήταν μπροστά μας .μετά σκεφτόμουν .. αν τον πήγανε και στην κρύπτη εε εκεί σίγουρα θα κατουρήθηκε αν δεν είχε κατουρηθεί στο πρώτο συμβάν χαχαχ

lamprand

# 26 στις 12/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από Heptamer

Προσωπικα, για μενα ο στρατος - τουλ. ετσι οπως λειτουργει - δε φτιαχνει αντρες, δε δομει χαρακτηρες.

Αντιθετως...μπορει και να σε χειροτερεψει καποιες φορες.

Μονο καποιες τεχνικες / κολπα συμβιωσης μαθαινεις ...λιγο να αυτοεξυπηρετεισαι μονος σου, για να ανταπεξελθεις στην εργενικη ζωη που πιθανον εχεις μπροστα σου, αν εισαι νεος.

Αν εισαι μεγαλυτερος και ηδη δομημενος ως προσωπικοτητα, ο στρατος ειναι απλα μια απεχθεια, μια  ενοχληση, μια αχρηστη σπαταλη χρονου... 

εντάξει έχει και τα ασχημά της η στρατιωτική εκπαίδευση σε καιρό ειρήνης . πιστευω σε πολεμική θα είναι αλλιώς !

αλλά ας μην συγχέωμε την εκπαίδευση με τον πόλεμο . είναι εκτός θέματος . 

άλλο αν μ αρέσει ο πόλεμος και άλλο αν θα πολεμούσα αν κάποιος με πολεμούσε !

Ash-11

# 27 στις 12/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Eιρήνη, Παναγία μου!!  Ειρήνη και αφοπλισμός!!

Enikos

# 28 στις 12/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.102

Εγω ξερω που βρισκομαι και τι προσπαθω να συζητησω μαζι με τους αλλους...

Για την απαντηση σου τυπου "ως ειρηνιστης θα αντιμετωπισω τον πολεμο με λογια που...τσουζουν"  σου απαντησα, για τα περι φορουμ...οι συζητησεις γινονται σε φορουμ, οχι ο πολεμος...

Περα απο την μαχη σου με λογια που...τσουζουν, θα πολεμουσες? Επικεντρωσου στην σαφη ερωτηση. Βαλε τα δυνατα σου...

Να υποθεσω οτι προσπαθεις να επιχειρηματολογησεις παλι?

Ελεφθερα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από Paralia48

Εσύ το έθεσες το θέμα στο φόρουμ και ζήτησες να σου απαντήσουμε όλοι και οι αναρχικοί και εμείς οι ειρηνιστες φαντάζομαι.

Αν δεν είναι φόρουμ,γιατί μιλάς για αυτά στο φόρουμ;

...λεπτομέρειες

Enikos

# 29 στις 12/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Να επισημανω οτι...

Συμφωνω για τις τοποθετησεις σας περι στρατου...

Εκφραζουν και εμενα, αρκει να παψουν ολα τα κρατη να εκπαιδευουν στρατους...

Απο την αλλη, ουτε η δουλεια ως δραστηριοτητα αρεσει ουσιαστικα στον ανθρωπο. Υπαρχει ομως παραυτα, με οτι αυτη περιεχει ως καλο και κακο. Και δουλευουμε ολοι, ετσι?

Και σιγουρα σε εναν πολεμο, δεν πολεμαει μονο ο στρατος. Ολοι πολεμουν, εκαστος εφ ω εταχθη.

Αρέσει στα μέλη hns1602, COSTAS42

ZHLIASOY

# 30 στις 12/3/2019
author
Γυναίκα / 77 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160
Θα πολεμουσα για δυο λογους. Πρωτον.εαν κινδυνευε οι οικογενεια μου(οι ανθρωποι που αγαπω) Κ Δευτερον..για την ελευθερια του λογου κ της εκφρασης!!
Αρέσει στα μέλη COSTAS42, 26-29-31 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 31 στις 12/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Περαν ολων αυτων...

Τα οποια ολοι ξερουμε και εχουμε ζησει στο πετσι μας...

Θα πολεμουσες, για την πατριδα?

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από Red_Season

Τι δέον γενέσθαι;

Τι θα μπορούσε να αλλάξει; Λίγα πράγματα αλλιώς δεν θα ήταν στρατός, απλό δεν είναι; Δύο πράγματα θετικά χαρακτηρίζουν τους Έλληνες - Το φιλότιμο και το πείσμα, και όσο ο στρατός σου κεντρίζει το δεύτερο - τόσο θα θέλεις να τον αποφύγεις στην πράξη...Ενώ αν σου δίνονταν κίνητρα, έστω ένας "καλός λόγος" από ανώτερο, κάτι θα μπορούσε ν' αλλάξει...

Μια άλλη λεπτομέρεια είναι η βελτίωση των στολών καθημερινής εργασίας. Αν αισθάνεσαι βρώμικος και ρακένδυτος, μοιραία αυτό αντανακλά και στην ποιότητα των εργασιών που εσύ προσφέρεις. Αντίθετα, μια ωραία στολή δημιουργεί αίσθημα σιγουριάς και αυτοπεποίθησης. 

Καταλήγοντας - μπορείς να στρατιωτικοποιήσεις σχετικά εύκολα ένα βοσκό αμόρφωτο, όχι όμως έναν σκεπτόμενο επιστήμονα. Αυτές τις σκέψεις γενικά ήθελα να διατυπώσω με κίνδυνο να θεωρηθώ ακόμα κι ότι έχω ψυχολογία "αντιρρησία" ή αντιδραστικού και κοινωνικά απροσάρμοστου  Οι ταμπέλες ανέκαθεν τοποθετούνται με περισσή ευκολία.

- Ευχαριστώ όσους έκαναν τον κόπο να διαβάσουν όλα αυτά.

Αρέσει στα μέλη hns1602, COSTAS42

MadameShuShu40

# 32 στις 12/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Να σου πω.

Θα πολεμούσα, για την ζωή μου και κυρίως για την ζωή αυτών που αγαπώ.

Αν σε αυτά εμπεριέχεται ο όρος Πατρίδα, καλώς.

Γιατί για τα βουνά, τα όρη, τα πελάγη και τα μεγάλα ιδανικά, όχι δεν θα πολεμούσα.

Enikos

# 33 στις 12/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Εσυ...

Θα πολεμουσες διπλα απο το καμαρι σου?

Για να τσεκαρεις κι αν εχει ντυθει καλα βραδερφε! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από Nuvolla

Τυχαίνει να χω συγγενείς αξιωματικούς στο στράτευμα...

Τελευταία (δε θυμάμαι ποια ακριβώς ) είχε γίνει μία κρίση ,είχε δοθεί μια εσωτερική εντολή  ετοιμότητας για μερική επιστράτευση  σε κάποιες ομάδες ...

φυσικά αυτά δε τα γνώριζα , μου τα είπαν  σ ένα απογευματινό καφέ ,

μαζί με το ενδεχόμενο να ανακοινωθεί επίσημα μερική επιστράτευση όλων τους στρατιωτών που ήταν στις πρώτες σειρές από τις απολύσεις τους.

Μέσα σ αυτές και ο γιος μου ,όταν μου το είπε έμεινα παγωτό ...στήλη ...άφωνη ...

είδα μπροστά μου το παιδί μου να πηγαίνει στα σύνορα κρατώντας  όπλο.

Φυσικά όπως γνωρίζουμε δεν έγινε τίποτε .

Πλάνταξα στο κλάμα δυο μέρες.Ζήτησα να μη μου ξαναπούν τίποτε ποτέ.

Αρέσει στο μέλος ZHLIASOY

Enikos

# 34 στις 12/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αυτο ειναι η Πατριδα.

Οχι τα αψυχα, αλλα τα εμψυχα,η ιστορια τους και οι αρχες τις οποιες διενειμαν παγκοσμιως με την θυσια τους η οποια αφορουσε αυτες τις αρχες...

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από MadameShuShu40
Να σου πω.Θα πολεμούσα, για την ζωή μου και κυρίως για την ζωή αυτών που αγαπώ.Αν σε αυτά εμπεριέχεται ο όρος Πατρίδα, καλώς.Γιατί για τα βουνά, τα όρη, τα πελάγη και τα μεγάλα ιδανικά, όχι δεν θα πολεμούσα.

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, ZHLIASOY

Mindthegap-

# 35 στις 12/3/2019
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.995

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Paralia48

Θα πολεμούσα όμως με λόγια, με πράξεις  ή με άλλα μέσα που ...τσούζουν

Στη πραξη αυτο πως γινεται;;...Μπορεις να δωσεις μερικα παραδειγματα;;

Δηλαδη, θα μπει ο αλλος στο σπιτι σου, θα απειληθει η ζωη σου και η ζωη της οικογενειας σου και εσυ θα τους πεις τι;;

Περαστε κοσμε...;;Καθιστε να το συζητησουμε λιγακι γιατι εγω ειμαι ειρηνιστρια;;;

Αν εξαιρεσουμε ολα τα αλλα  (για την πατριδα κλπ) υπαρχει και το ενστικτο επιβιωσης που τη συγκεκριμενη στιγμη θα σου φωναζει...ή εγω ή  αυτοι...

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, 123xristos και σε ακόμα 1 μέλος.

_Bellezza_

# 36 στις 12/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κανονικα θα επρεπε να πω, οτι θα πολεμουσα.

Την ζωη την κοστολογω υψηλα ομως. 

Εαν μου εδιναν οπλο και μου ελεγαν "τραβα", θα πολεμουσα αναγκαστικα. 

Εαν ειχα την επιλογη ομως, θα φροντιζα τους τραυματιες. 

Πιστευω εφοσον καλως ή κακως υπαρχει στρατος, κακως γινεται διαχωρισμος κ πηγαινουν μονο οι αντρες στρατο, αφου σε περιπτωση αναγκης θα τρεξουμε αντρες και γυναικες. 

Ας πηγαιναμε και τα δυο φυλα να κανουμε ΣΟΒΑΡΗ εκπαιδευση, για να μαθουμε, πώς θα επιβιωσουμε και πώς θα πολεμησουμε, καθως και πώς να περιθαλψουμε τους τραυματιες.

Sourya

# 37 στις 12/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Βρε παιδια ,τωρα αν γινει πολεμος θα γινει με πυρηνικα μια και εξω θα μας καθαρισουν σαν κοτοπουλα.Εμενα να με βαλετε σε αντιτορπυλικο .

Nikola-s

# 38 στις 12/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ρε σεις?;-) πουλάτε τρέλα ?;-) Κάποτε πολεμούσαν για την πατρίδα.;-) Αντρές με λόγο, πυγμή, και @##.;-) Τώρα ο στρατός είναι για να περνάμε καλά.;-) Ποιο στρατιωτάκι κακοπερνάει?;-) Ποιο στρατιωτάκι θα πολεμήσει για την πατρίδα?;-) Κορνάρουν απο πίσω.;-) Υπόψιν.;-) Στο σήμερα πολεμάμε για το εγω μας και μόνο.;-) Πήξαμε στα δήθεν και στα καμουφλαρίσματα.;-) Στη πράξη να τα δω.;-) Στα λογάκια γράφουμε τόμους.;-) Οτι κινδυνεύει στο εγώ μας βγάζουμε μπαρούτι.;-) Ο παρά δίπλα?;-) ποιος τον #@#.;-) Για την Ελλάδα?;-) Ποιος σήκωσε κεφάλι να πολεμήσει ?;-) Σκύβουμε κεφάλι και σούζα.;-) Σκυλί που γαβγίζει?;-) Κοίτα το απο πίσω.;-) Βρωμάει.;-) Αφήστε τα λογάκια.;-) Και πιάστε τις πράξεις μετά ειλικρινείας.;-)

Red_Season

# 39 στις 12/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από Enikos

Περαν ολων αυτων...

Τα οποια ολοι ξερουμε και εχουμε ζησει στο πετσι μας...

Θα πολεμουσες, για την πατριδα?

Ναι, παρόλο που θα ήθελα να μπορούσα να το αρνηθώ.

tangerinedream

# 40 στις 12/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

# 38

...με ελάχιστα λόγια και πολλά σημεία στίξης νικολας, περιγράφεις σχεδόν συνολικά την σημερινή -και δυστυχώς όχι μονο- εικόνα μας...ήθελα να γράψω κι εγώ κατι αλλά το σχόλιό σου δεν μου άφησε κανένα περιθώριο...τα είπες όλα!!! (ίσως να συμπλήρωνα μονο στην τελευταία φράση σου το "...μετά ειλικρινείας και μετα μετανοίας"...γιατί είναι παααρα πολλοί αυτοί που θα πρέπει εκτός απο την επιστροφή τους στην αλήθεια και την ειλικρίνεια , να μετανοήσουν πραγματικά για όλα όσα έχουν κάνει, άμεσα ή έμμεσα, ακούσια ή εκούσια...

Επιλέξτε σελίδα: (1-25)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.