Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Θα πολεμουσατε για την πατριδα? . . . .

Επιλέξτε σελίδα: (1-25)
Σελίδες Αρχική«15161718192021222324Τελ.»

agrotis53

# 381 στις 23/3/2019
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.537
'Aρεσαν+: 0%

μπα εμεις εχουμε δικα μας εδω, ποιο ασφαλη και εχουν και πλουσιο κυνηγι, να μη τρωμε σαλιγκαρια μονο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 379 από Enikos

Αν χωραει ολος ο πληθυζμος, να παμε Πεντελη...

Και ως δρασεις θα εχουμε να μαζευουμε χορτα και σαλιγκαρια...

Μην μεινουμε και ανεφ ενδιαφεροντος...

lamprand

# 382 στις 24/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

για τον πόλεμο κ. φ. Νίτσε απόσπασμα

Αδελφοί μου στον πόλεμο ! Σας αγαπώ από τα βάθη της καρδιάς μου , είμαι και είμουν πάντα ομοιός σας .Κι ' είμαι το ίδιο ο καλύτερος εχθρός σας ...Κι αν δεν μπορείτε να είσαστε οι άγιοι της γνώσης , τουλάχιστο γίνετε πολεμιστές ...θα 'πρεπε ν' αγαπάτε την ειρήνη σαν ένα μέσο για καινούριους πολέμους . και ν' αγαπάτε την πιο σύντομη ειρήνη , παρα την πιο μακρόχρονη .

δεν σας εξορκίζω να εργάζεστε μα να πολεμάτε . δεν σας εξορκίζω να γαληνεύτε , αλλά να νικάτε .η εργασία σας να 'ναι η μάχη , και η ειρήνη σας μια νίκη !Δεν λέτε ότι ο καλός σκοπός είν αυτός που αγιάζει ακόμη και τον πόλεμο ; Εγώ λοιπόν σας λέω ότι είναι ο καλός πόλεμος που αγιάζει τον κάθε σκοπό .
Ο πόλεμος και το θάρρος έχουν κάνει πολύ πιο σπουδαία πράγματα απ' όσο ο οίκτος .Όχι η συμπόνοια μα η γενναιότητα σας .εσωσε τους δυστυχισμένους μέχρι τώρα ....

Heptamer

# 383 στις 24/3/2019
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.065

Όταν διεκδικείς μεγάλο αξίωμα. το ηθικό πλεονέκτημα παίζει ρόλο. 

Εισαι ιδιαίτερα προσεκτικός. Κρύβεσαι καλύτερα - εάν το μπορείς.. 

Δεν υποτιμάς τα ισχυρα μίντια που στη σύγχρονη εποχή σε κάνουν φύλο και φτερό... και καλά κάνουν, σε ορισμένες περιπτώσεις. 

Στην Ελλάδα, δυστυχώς δε μαθαίνουμε από τα παθήματα των άλλων... 

Νομίζουμε πως θα τη σκαπουλαρουμε με τον ένα ή άλλο τρόπο. 

Προφανώς, το διακινδυνευμα αξίζει πάντα τον κόπο. 

Η a poteriori υποκριτική  ευθιξια / οπισθοχωρηση που λαμβάνει πάντα χώρα σε τέτοιες περιπτώσεις / αποκαλύψεις, είναι εξόχως εμετική και δηλωτικη της νεοπολιτικής  (ΤΣΙΡΙΖΑΙ-ικης και όχι μόνο) νοοτροπικοσκεπτικής σαπίλας.

Την οποία κανένα δικαστήριο δε χρειάζεται να επιβεβαιώσει. .. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 380 από agrotis53

τι σχεση εχει αυτο, ειπα εγω πουθενα οτι συμφωνο μαζιτης, αλλα εχει το δικαιωμα και να υπερασπιστη τα οσα λεει, να τα αναιρεση, να τα αποδειξη, . και αν καπου ειναι ενοχη, να κριθη δικαια και αμεροληπτα.  ενω εσυ την εχεις καταδικασει χωρις δικη, ε αν θελετε μεσαιωνα καποιοι, καντε τον μεταξυ σας...παντως για κορκονεα, ρουμπακια, κτλ, τιποτα ετσι? ειναι δικασας παιδια...

agrotis53

# 384 στις 24/3/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

«Ο?δείς γάρ ο?τως ?νόητος ?στιν, ?στις πόλεμον πρό ε?ρήνης α?ρέεται· ?ν μέν γάρ τ? ο? πα?δες τούς πατέρας θάπτουσιν, ?ν δέ τ? ο? πατέρες τά τέκνα»[1] ΗΡΟΔΟΤΟΣ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 382 από lamprand

Αδελφοί μου στον πόλεμο ! Σας αγαπώ από τα βάθη της καρδιάς μου , είμαι και είμουν πάντα ομοιός σας .Κι ' είμαι το ίδιο ο καλύτερος εχθρός σας ...Κι αν δεν μπορείτε να είσαστε οι άγιοι της γνώσης , τουλάχιστο γίνετε πολεμιστές ...θα 'πρεπε ν' αγαπάτε την ειρήνη σαν ένα μέσο για καινούριους πολέμους . και ν' αγαπάτε την πιο σύντομη ειρήνη , παρα την πιο μακρόχρονη .

δεν σας εξορκίζω να εργάζεστε μα να πολεμάτε . δεν σας εξορκίζω να γαληνεύτε , αλλά να νικάτε .η εργασία σας να 'ναι η μάχη , και η ειρήνη σας μια νίκη !Δεν λέτε ότι ο καλός σκοπός είν αυτός που αγιάζει ακόμη και τον πόλεμο ; Εγώ λοιπόν σας λέω ότι είναι ο καλός πόλεμος που αγιάζει τον κάθε σκοπό .
Ο πόλεμος και το θάρρος έχουν κάνει πολύ πιο σπουδαία πράγματα απ' όσο ο οίκτος .Όχι η συμπόνοια μα η γενναιότητα σας .εσωσε τους δυστυχισμένους μέχρι τώρα ....

agrotis53

# 385 στις 24/3/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Το έργο του Νίτσε έχει επηρεάσει όλο το φάσμα της πολιτικής ζωής. Ο Φασισμός, ο κομμουνισμός, ο φεμινισμός, ο αναρχισμός o σιωνισμός και ο ναζισμός (για να αναφέρουμε μόνο κάποια από τα μοντέρνα ιδεολογικά ρεύματα) έχουν επηρεαστεί από τη Νιτσεϊκή σκέψη. Τουλάχιστον ο Νίτσε γλύτωσε να χρεωθεί και το μικροαστικό κομφορμισμό μέχρι πρόσφατα? Το οριστικό κτύπημα στον μακαρίτη Νίτσε ήρθε με το «Όταν έκλαψε ο Νίτσε». Τώρα κάθε μικροαστός και κάθε νοικοκυρά μπορούν να απολαύσουν από τον ΓΙΑΛΟΜ ΙΡΒΙΝ την απόλυτη παραποίηση στην νιτσεϊκή σκέψη προς χάρη του καταναλωτή (πράγματι ο Γκέμπελς θα ζήλευε). Τέλος πάντων ο Γερμανός φιλόσοφος στα τελευταία χρόνια της ζωής του ασχολήθηκε με το ζήτημα των ανθρώπινων αξιών (ηθική, πολιτισμός, θρησκεία, πολιτική κλπ).Το ζητούμενο για εκείνον αποτελούσε η επαναξιολόγηση αυτών των αξιών, ώστε να ξεφύγει η ανθρωπότητα από τον «μηδενισμό» στον οποίο έχει πέσει. Δεν είναι πρόθεση μου να παρουσιάσω το Νίτσε σαν αναρχικό φιλόσοφο. Κάθε άλλο. ¶λλωστε το έργο του είναι τόσο αντιφατικό που θα καταντούσα χειρότερος από τον Γιάλομ. Το σίγουρο όμως είναι ότι ο Νίτσε επηρέασε ένα μεγάλο αριθμό αναρχικών (και μάλιστα αρκετά γνωστών μέσα στο ευρύτερο ελευθεριακό ρεύμα) όπως τον Σαλβαντόρ Σεγκουϊ (επιφανές μέλος της CNT?FAI στην δεκαετία του 1930) την αναρχοφεμινίστρια Φεντερίκα Μοντσένι, τον Ρούντολφ Ρόκερ και τον Μάρεϊ Μπούκτσιν. Λίγα πράματα για την πρόσληψη του έργου του Νίτσε μέσα στο πέρασμα του χρόνου είναι απαραίτητα .Όσο και αν φαίνεται περίεργο και παρά τη φήμη του Νίτσε σαν φασίστα φιλόσοφο, οι αναρχικοί είναι οι πρώτοι που επηρεάζονται από το έργο του στα τέλη του 19ου αι. Η αντιπάθεια του Νίτσε απέναντι στους αντισημίτες απωθεί τους εθνικιστές και τους πρωτοφασίστες της εποχής. Μετά τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο όμως τα πράγματα αλλάζουν. Ο υπεράνθρωπος του Νίτσε γίνεται παραποιημένο σύμβολο ναζιστών και φασιστών που βρίσκουν έμπνευση στα φιλοσοφικά μανιφέστα του φιλοσόφου. Στο μεσοπόλεμο όμως συνεχίζει παράλληλα να έχει επιρροή και σε αριστερούς αγωνιστές (Γκράμσι) , σε επιστημονικούς κύκλους (ο Φρόυντ άλλωστε θεωρεί το Νίτσε πατέρα της ψυχανάλυσης) αλλά και σε ευρύτερα προοδευτικούς διανοούμενους (Μιουζίλ).Μετά τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο κολλάει στο Νίτσε η ρετσινιά του Ολοκληρωτισμού και για πολλά χρόνια είναι συνώνυμο του Ναζισμού. Μετά το Μάη του 68 τα πράγματα πάλι αλλάζουν. Ο Καμύ στον «Επαναστατημένο άνθρωπο» εκθειάζει το Νίτσε. Το ίδιο και ο Λεφέβρ. Και δεν είναι οι μόνοι.ΑΝΑΡΧΟΑΤΟΜΙΚΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΙΛΛΕΓΚΑΛΙΣΜΟΣ«Το κράτος είναι το πιο ψυχρό απ' όλα τα ψυχρά τέρατα: ψεύδεται ψυχρά και να το ψέμα που βγαίνει απ' το στόμα του: «Εγώ, το κράτος, είμαι ο λαός». Ο Νίτσε επηρεάστηκε βαθύτατα από τον Μαξ Στίρνερ. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορούμε να αποκαλέσουμε τον Νίτσε μιμητή του Στίρνερ, όπως κάνουν κάποιοι. Πράγματι πολλά τους χωρίζουν. Το κυριότερο κατά τη γνώμη μου είναι ότι ο Νίτσε δεν έγινε ποτέ τόσο αναρχικός όσο ο Στίρνερ. Αυτό βέβαια αποτελεί υποκειμενική μου άποψη. Όπως και να έχει στα τέλη του 19ου αι πολλοί αναρχικοί διάβαζαν Νίτσε και Στίρνερ. Αυτοί που επηρεάστηκαν από αυτούς τους φιλόσοφους ονομάστηκαν από τους ιστορικούς αναρχοατομικιστές. Πως επηρέασε ο Στίρνεν και ο Νίτσε τους Αναρχικούς της εποχής; Σε γενικές γραμμές ο αναρχοατομικισμός (όπως διαμορφώθηκε λοιπόν από τα γραφτά του Στίρνερ και του Νίτσε) υποστηρίζει ότι οι μεγάλες ιδέες όπως π.χ σοσιαλισμός, ελευθερία, επανάσταση αποτελούν αόριστα ιδεολογήματα που σκλαβώνουν τον άνθρωπο. Το άτομο θυσιάζεται για κάτι αόριστο (π.χ. μελλοντική κομμουνιστική κοινωνία), όπως και ο χριστιανός για το μελλοντικό παράδεισο. Η ευτυχία, σύμφωνα με το Στίρνερ, βρίσκεται μέσα στο άτομο που μπορεί μέσα στο υπάρχον σύστημα να πραγματώσει τη ζωή του, αρκεί να αρνηθεί το κράτος και την ηθική του και να ζήσει όπως αυτό θέλει, μακριά από τους αστικούς συμβιβασμούς. Σημασία έχει το παρόν και το εγώ του επαναστάτη. Πολύ κόσμος θεωρούσε στα τέλη του 19ου αι. τον Νίτσε λαθεμένα αναρχικό, καθώς ταύτιζε το Νίτσε με το Στίρνερ. Εκείνη την εποχή το έργο του Νίτσε γίνεται γνωστό στις ΗΠΑ από την αναρχική εφημερίδα «Liberty».

Παράθεση:

agrotis53

# 386 στις 24/3/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Ο Μπόυμλερ, ο Χέρτλε και οι εκδότες των συλλογών των ρήσεων του Νίτσε μπορούσαν απλώς να πλασάρουν τον Νίτσε σαν προφήτη του ναζιστικού εθνικοσοσιαλισμού μέσω μιας πολύ περιορισμένης και επιμελούς επιλογής κάποιων αποσπασμάτων από το έργο του. Ήταν αναγκασμένοι να αποσιωπήσουν αποσπάσματα στα οποία ο Νίτσε εκφράζει τον θαυμασμό του για τους Εβραίους, διότι έπρεπε να τον παρουσιάσουν ως φερέφωνο της άριας φυλής. Ήταν αναγκασμένοι να λογοκρίνουν τις πολυάριθμες επιθέσεις του Νίτσε στον γερμανισμό και τον θαυμασμό του για το λατινικό πνεύμα και τη λατινική κουλτούρα, διότι έπρεπε να τον παρουσιάσουν ως τον κατΆ εξοχήν Γερμανό φιλόσοφο. Αντικατέστησαν τα παπούτσια του χορού του Νίτσε με πρωσικές στρατιωτικές μπότες. Ήταν υποχρεωμένοι να μεταμορφώσουν το σατιρικό πνεύμα και το χιούμορ του σε τευτονική βαρύτητα. Καθώς επέβαλαν με το ζόρι μια συνοχή νοήματος στα έργα του Νίτσε, ήταν αναγκασμένοι να παραβλέψουν τη διαδικασία της αντίφασης και των ανατροπών, που αποτελεί ακριβώς τη βασική στρατηγική του Νίτσε μέσω της οποίας επισημαίνει ότι καμιά από τις ρήσεις του δεν έχει σχέση με την αλήθεια. Και ο Λούκατς, από τη μεριά του, παραδέχεται ότι αναγκάστηκε να αγνοήσει τις αντιφάσεις του Νίτσε για να ναζιστικοποιήσει κι αυτός τον Νίτσε: «Δημιούργησε ένα μεθοδολογικό μοντέλο για την έμμεση υπεράσπιση του καπιταλισμού για όλη την ιμπεριαλιστική περίοδο. Έδειξε το δρόμο για να αναπτυχθεί ένας γοητευτικός, πολύχρωμος, συμβολικός κόσμος του ιμπεριαλιστικού μύθου μέσα από μια άκρως αγνωστικιστική επιστημολογία, μέσα από μια θεωρία του έσχατου μηδενισμού. Στην παρουσίασή μας εσκεμμένα δεν δώσαμε προσοχή στις κατάφωρες αντιφάσεις των μυθικών δομών του. Αν είχαμε εξετάσει τις αντιφάσεις αυτές από λογικο-φιλοσοφική άποψη, θα βρισκόμασταν αντιμέτωποι με ένα φοβερό χάος θορυβωδέστατων και αλληλοαποκλειόμενων ισχυρισμών. Μολαταύτα, δεν πιστεύουμε ότι μια τέτοια εξέταση αναιρεί την [?] άποψή μας ότι ο Νίτσε έχει ένα σύστημα χαρακτηριζόμενο από συνοχή/συνέπεια». Είχα σκοπό να τελειώσω το κείμενό μου τονίζοντας αυτό που αποσιωπούν ο Λούκατς και οι ναζί: ότι τα κείμενα του Νίτσε, ως αντιφατικοί, αυθαίρετοι ισχυρισμοί, δεν αποτελούν συνεκτικό/συνεπές σύστημα. Ύστερα, σχεδίαζα να επισημάνω τους κινδύνους του αφοριστικού στιλ του Νίτσε, που προσφέρεται ευκολότερα από κάθε συνεχές κείμενο για κάθε είδους ιδιοποίηση. Και, φυσικά, σκόπευα να δώσω τις γενικές γραμμές μιας μη θεματικής ανάγνωσης των κειμένων που δημοσίευσε ο Νίτσε, η οποία θα εστιαζόταν στη συνεχή διαδικασία ανατροπής στα συγγράμματα του Νίτσε. Αντί γιΆ αυτά όμως, θα τελειώσω με μια απορία. Η βαρύτατη κακομεταχείριση των έργων του Νίτσε από τους ναζιστές ερμηνευτές μου φαίνεται τόσο κραυγαλέα, τόσο διαφανής, ανεύθυνη, χονδροειδής, που δεν μπορώ να καταλάβω την από μακρού υφιστάμενη και ευρέως διαδεδομένη αμηχανία απέναντι στον Νίτσε λόγω της ναζιστικής ιδιοποίησης.Διαβάστε περισσότερα: https://www.kar.org.gr/2017/08/25/i-idiopiisi-tou-nitse-apo-tous-nazi/

Παράθεση:

agrotis53

# 387 στις 24/3/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

πολεμος και αληθεια...

Αυτοί που βρίσκονται ψηλά λένε:Να ο δρόμος για τη δόξα.Αυτοί που είναι χαμηλά λένε:Να ο δρόμος για το μνήμα.Ο πόλεμος που έρχεταιδεν είναι ο πρώτος. Πριν απΆ αυτόνγίνανε κι άλλοι πόλεμοι.Όταν τελείωσε ο τελευταίος,υπήρχαν νικητές και νικημένοι.Στους νικημένους, ο φτωχός λαόςπέθαινε από την πείνα. Στους νικητέςο φτωχός λαός πέθαινε το ίδιο.Σαν έρθει η ώρα της πορείας, πολλοί δεν ξέρουνπως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.Η φωνή που διαταγές τους δίνειείναι του εχθρού τους η φωνή.Κι εκείνος που για τον εχθρό μιλάειείναι ο ίδιος τους ο εχθρός.Νύχτα.ΤΆ αντρόγυναξαπλώνουν στο κρεβάτι τους.Οι νέες γυναίκεςθα γεννήσουν ορφανά.Στρατηγέ, το τανκ σου είναι δυνατό μηχάνημα.Θερίζει δάση ολόκληρα, κι εκατοντάδες άνδρες αφανίζει.Μόνο που έχει ένα ελάττωμα:Χρειάζεται οδηγό.Στρατηγέ, το βομβαρδιστικό σου είναι πολυδύναμο.Πετάει πιο γρήγορα απΆ τον άνεμο, κι απΆ τον ελέφαντα σηκώνειβάρος πιο πολύ.Μόνο που έχει ένα ελάττωμα:Χρειάζεται πιλότο.Στρατηγέ, ο άνθρωπος είναι χρήσιμος πολύ.Ξέρει να πετάει, ξέρει και να σκοτώνει.Μόνο που έχει ένα ελάττωμα:Ξέρει να σκέφτεται.Γερμανικό Εγχειρίδιο Πολέμου ? Απόσπασμα«Μπέρτολτ Μπρεχτ ? Ποιήματα

Παράθεση:

lamprand

# 388 στις 24/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 385 από agrotis53

Το έργο του Νίτσε έχει επηρεάσει όλο το φάσμα της πολιτικής ζωής. Ο Φασισμός, ο κομμουνισμός, ο φεμινισμός, ο αναρχισμός o σιωνισμός και ο ναζισμός (για να αναφέρουμε μόνο κάποια από τα μοντέρνα ιδεολογικά ρεύματα) έχουν επηρεαστεί από τη Νιτσεϊκή σκέψη. Τουλάχιστον ο Νίτσε γλύτωσε να χρεωθεί και το μικροαστικό κομφορμισμό μέχρι πρόσφατα? Το οριστικό κτύπημα στον μακαρίτη Νίτσε ήρθε με το «Όταν έκλαψε ο Νίτσε». Τώρα κάθε μικροαστός και κάθε νοικοκυρά μπορούν να απολαύσουν από τον ΓΙΑΛΟΜ ΙΡΒΙΝ την απόλυτη παραποίηση στην νιτσεϊκή σκέψη προς χάρη του καταναλωτή (πράγματι ο Γκέμπελς θα ζήλευε). Τέλος πάντων ο Γερμανός φιλόσοφος στα τελευταία χρόνια της ζωής του ασχολήθηκε με το ζήτημα των ανθρώπινων αξιών (ηθική, πολιτισμός, θρησκεία, πολιτική κλπ).Το ζητούμενο για εκείνον αποτελούσε η επαναξιολόγηση αυτών των αξιών, ώστε να ξεφύγει η ανθρωπότητα από τον «μηδενισμό» στον οποίο έχει πέσει. Δεν είναι πρόθεση μου να παρουσιάσω το Νίτσε σαν αναρχικό φιλόσοφο. Κάθε άλλο. ¶λλωστε το έργο του είναι τόσο αντιφατικό που θα καταντούσα χειρότερος από τον Γιάλομ. Το σίγουρο όμως είναι ότι ο Νίτσε επηρέασε ένα μεγάλο αριθμό αναρχικών (και μάλιστα αρκετά γνωστών μέσα στο ευρύτερο ελευθεριακό ρεύμα) όπως τον Σαλβαντόρ Σεγκουϊ (επιφανές μέλος της CNT?FAI στην δεκαετία του 1930) την αναρχοφεμινίστρια Φεντερίκα Μοντσένι, τον Ρούντολφ Ρόκερ και τον Μάρεϊ Μπούκτσιν. Λίγα πράματα για την πρόσληψη του έργου του Νίτσε μέσα στο πέρασμα του χρόνου είναι απαραίτητα .Όσο και αν φαίνεται περίεργο και παρά τη φήμη του Νίτσε σαν φασίστα φιλόσοφο, οι αναρχικοί είναι οι πρώτοι που επηρεάζονται από το έργο του στα τέλη του 19ου αι. Η αντιπάθεια του Νίτσε απέναντι στους αντισημίτες απωθεί τους εθνικιστές και τους πρωτοφασίστες της εποχής. Μετά τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο όμως τα πράγματα αλλάζουν. Ο υπεράνθρωπος του Νίτσε γίνεται παραποιημένο σύμβολο ναζιστών και φασιστών που βρίσκουν έμπνευση στα φιλοσοφικά μανιφέστα του φιλοσόφου. Στο μεσοπόλεμο όμως συνεχίζει παράλληλα να έχει επιρροή και σε αριστερούς αγωνιστές (Γκράμσι) , σε επιστημονικούς κύκλους (ο Φρόυντ άλλωστε θεωρεί το Νίτσε πατέρα της ψυχανάλυσης) αλλά και σε ευρύτερα προοδευτικούς διανοούμενους (Μιουζίλ).Μετά τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο κολλάει στο Νίτσε η ρετσινιά του Ολοκληρωτισμού και για πολλά χρόνια είναι συνώνυμο του Ναζισμού. Μετά το Μάη του 68 τα πράγματα πάλι αλλάζουν. Ο Καμύ στον «Επαναστατημένο άνθρωπο» εκθειάζει το Νίτσε. Το ίδιο και ο Λεφέβρ. Και δεν είναι οι μόνοι.ΑΝΑΡΧΟΑΤΟΜΙΚΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΙΛΛΕΓΚΑΛΙΣΜΟΣ«Το κράτος είναι το πιο ψυχρό απ' όλα τα ψυχρά τέρατα: ψεύδεται ψυχρά και να το ψέμα που βγαίνει απ' το στόμα του: «Εγώ, το κράτος, είμαι ο λαός». Ο Νίτσε επηρεάστηκε βαθύτατα από τον Μαξ Στίρνερ. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορούμε να αποκαλέσουμε τον Νίτσε μιμητή του Στίρνερ, όπως κάνουν κάποιοι. Πράγματι πολλά τους χωρίζουν. Το κυριότερο κατά τη γνώμη μου είναι ότι ο Νίτσε δεν έγινε ποτέ τόσο αναρχικός όσο ο Στίρνερ. Αυτό βέβαια αποτελεί υποκειμενική μου άποψη. Όπως και να έχει στα τέλη του 19ου αι πολλοί αναρχικοί διάβαζαν Νίτσε και Στίρνερ. Αυτοί που επηρεάστηκαν από αυτούς τους φιλόσοφους ονομάστηκαν από τους ιστορικούς αναρχοατομικιστές. Πως επηρέασε ο Στίρνεν και ο Νίτσε τους Αναρχικούς της εποχής; Σε γενικές γραμμές ο αναρχοατομικισμός (όπως διαμορφώθηκε λοιπόν από τα γραφτά του Στίρνερ και του Νίτσε) υποστηρίζει ότι οι μεγάλες ιδέες όπως π.χ σοσιαλισμός, ελευθερία, επανάσταση αποτελούν αόριστα ιδεολογήματα που σκλαβώνουν τον άνθρωπο. Το άτομο θυσιάζεται για κάτι αόριστο (π.χ. μελλοντική κομμουνιστική κοινωνία), όπως και ο χριστιανός για το μελλοντικό παράδεισο. Η ευτυχία, σύμφωνα με το Στίρνερ, βρίσκεται μέσα στο άτομο που μπορεί μέσα στο υπάρχον σύστημα να πραγματώσει τη ζωή του, αρκεί να αρνηθεί το κράτος και την ηθική του και να ζήσει όπως αυτό θέλει, μακριά από τους αστικούς συμβιβασμούς. Σημασία έχει το παρόν και το εγώ του επαναστάτη. Πολύ κόσμος θεωρούσε στα τέλη του 19ου αι. τον Νίτσε λαθεμένα αναρχικό, καθώς ταύτιζε το Νίτσε με το Στίρνερ. Εκείνη την εποχή το έργο του Νίτσε γίνεται γνωστό στις ΗΠΑ από την αναρχική εφημερίδα «Liberty».

θα σταθώ αρχικά μόνο για το "όταν έκλαψε ο Νίτσε " ότι τέτοιους χαρακτηρισμούς δεν έκανα όταν διάβασα το βιβλίο . πολύ καλό ψυχαναλυτικό και παιδαγωγικό βιβλίο μου φάνηκε , και φιλικό προς τον Νίτσε .

ναι μεν μειδείασα ότι λάθος κατάλαβε ο Γιάλομ γιατί έκλαψε ο Νίτσε . αλλά πάει και πολύ να τον χαρακτηρίσουμε σαν γκέμπελς επειδή δεν κατάλαβε . το ότι ηταν φιλικος προς τον  Νιτσε εμένα του μαθητή του μ ευχαρίστησε !

ψυχραιμία θα έλεγα θα το πάρουν τώρα και τίποτα συνομοσιολόγοι Εβραιοφάγοι και θα τον κάνουν τον Γιάλομ σαν τον εγκέφαλο της Σιωνιστικής αόρατης στοάς . χαχαχα 

peripli

# 389 στις 24/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Καλησπερα. Ας βαλω εδω κατι αναλογο του θεματος. . . . λογω και των ημερων που διανυουμε. . . .

"Εθνικη Εορτη"... ... 25ης Μαρτιου...εδω κι αν γελανε...ρωτανε τί γιορταζουμε...και δεν ξερουν τα νεολαια να πουν...μαργαριταρια μπολικα...οταν φευγαν -λεει- οι Γερμανοι...κι εγινε η ανακοινωση στην Παναγια......

Τα "Υστερα"...
Τραγουδι Επετειου:

https://www.youtube.com/watch?v=ihgoxPjZOCU

Βοηθεια μας...και του χρονου...χωρις τσακαλια και αρκουδες!!!   

hns1602

# 390 στις 24/3/2019
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.697

Οι μάχιμοι της ζωής, φυσικά και θα πολεμούσαν... δίχως δεύτερη σκέψη... δίχως περιττά λόγια...

Οι νωχελικοί, δίχως αξίες, θα σκαρφιστούν χίλιες δυο μπαρουφοθεωρίες για να πουν ότι δεν...

Αποδεικνύονται τα ανωτέρω από τις απαντήσεις των μελών...

υ.γ. Θα έκανα ότι χρειαστεί για την πατρίδα...

Αρέσει στα μέλη 123xristos, COSTAS42

sAvArA

# 391 στις 24/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

επειδη "παιζω"..

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Enikos

Θα πολεμουσατε για την πατριδα? . . . . 

στο χειλος του χ α ο υ ς..
αυτες οι πλοκες..
οι σφιχτες-οι ταχτοποιημενες-οι καθαρες
τυπου π ατ ρ ι δ α κτλ.
που παιρνουν τους εαυτους Μας πολυ στα σοβαρα
ερχεται σ αντιθεση με τι ιδεες μου..
που θελουν κατι νεο..
...ο πολεμος ειναι κατι παλιο..

Hrakleitos3

# 392 στις 25/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

για να έχεις ιδέες άξιες αναφοράς,πρέπει να έχεις ειρήνη στο νου...

για να έχεις ειρήνη στο νου πρέπει να σταματήσει να κάνει κουμάντο ο ερπετοειδής εγκέφαλος...

είναια αναγκαία συνθήκη λοιπόν  να ζεις σε έναν τόπο που υπάρχει ειρήνη...

την ειρήνη σε μία χώρα όπως  Ελλάδα,την εξασφαλίζεις με την προετοιμασία για πόλεμο ή με πόλεμο αν χρειαστεί...

εκτός κι αν νομίζεις ότι έχεις γεννηθεί στην Ελβετία...

Υ.Γ  καλομάθαμε στην ειρήνη και τα θεωρούμε όλα δεδομένα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 391 από sAvArA

επειδη "παιζω"..

αυτες οι πλοκες..
τυπου π ατ ρ ι δ α κτλ.
που θελουν κατι νεο..

Sivilla_I

# 393 στις 25/3/2019
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026
Πάντως,
συμπληρωματικά με την υποχρεωτικά αναγκαστική εκπαίδευση
των πολιτών για πόλεμο

θα ήταν χρήσιμο να ενημερώνονται και για τη φρίκη του πολέμου.

peripli

# 394 στις 25/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Χρονια Πολλα σε ολους.

Εχω την εντυπωση Ηρακλειτε οτι η Σαβαρα ,που ειναι πολυ εμπεριστατωμενη και προσεχει πολυ το πώς εκφραζεται, δεν εννοει οτι σε πολεμο θα απεχει.

Εγω εκλαμβανω οσα γραφει σαν αντιδραση στη γενικη τοποθετηση περι πολεμου.

Νομιζω οτι θελει να μας πει οτι ο Πολεμος οπως τον εννοουμε εχει ξεφτυσει.

Υστερα  η λεξη της "χαος" μας δειχνει το προφανες. Πώς θα πολεμησουμε οταν υπαρχει ανυπακοη, διασπαση ηθων, ελλειψει αυτοκυριαρχιας, και κυριως οταν το σαρβαϊβορ, αυτο το παουερ οβ λοβ, κι εκεινο το μαϊ σταϊλ ροκς...παιρνουν μυαλα? Τα Τουρκικα σηριαλς στην Τουρκια ξεσηκωνουν και φανατιζουν, εδω σε μας διαρκως διακηρυττουν την υποταγη της γυναικας και τον εκφοβισμο οσων δεν υπακουουν, το φανατισμο στη θρησκεια που εχουν, και κυριως την πειθαρχια.

Βλεπει κανεις κατι παρομοιο κατα δωθε? Μηπως αυτο θελει να μας πει η Σαβαρα λεγοντας για κατι νεο?

Ρωταω εγω ...καπως ετσι μου ερχεται αυτο στο "χειλος του χ α ο υ ς ". Τη γνωμη σας θελω να δω εαν κανω λαθος.

Εδω δυσκολα συσπειρωνεται η νεολαια, γλωσσα περιπατο, θρησκεια για αφετηρια πουθενα, ηθη πανε στον αγυριστο, σεβασμος ψαχτον, πατριωτισμος μονο στα σιγουρα θεμελια, κινητα αβερτα και προς Θεου μη χαθει το φεϊς...τρομαρα μας...να μην ξαναγραφω οτι θα πολεμουσα κλπ ακομα και με νυχια...τα εχω καταθεσει πολυ πισω...μη θεωρησει κανεις οτι αποστατω.

Λεω ομως, πως κατι κρυβεται στα γραπτα της Σαβαρας. Μηπως να μου λυνατε τις αποριες? Όποιος τελος παντων θελει, καθως η γυναικα μια χαρα φιλοσοφια εχει, και δε βλεπω οτι δε θελει να παρει θεση, ισα ισα βλεπω οτι κατω απο τις λεξεις υπαρχουυν μηνυματα...

Ηρακλειτε βοηθα με, θεματοθετη θα εκτιμουσα να με διαφωτισεις, σοβαρα μιλαω.  

Heptamer

# 395 στις 25/3/2019
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.065

Τι να την κανουν την ενημερωση?

Την εχουν...βλεπουν τη φρικη οπου υπαρχουν ακομη εστιες πολεμου και μεταναστευσεις ανα τον πλανητη...

Εξαλλου, η ενημερωση για τη φρικη, αντικειται στη φιλοσοφια αυτη καθεαυτή του πολεμου.

Δε μπορεις να εκπαιδευεις απο τη μια για κάτι και συναμα αυτο το κάτι απο την αλλη να το "απαξιωνεις".

Μια τετοια ενημερωση εχει ενδεχομενως νοημα οταν σου επιτρεπεται να αποστρεφεσαι. Δηλ. οταν εισαι πολίτης.

Οταν εισαι στρατιωτης, δεν εχεις / σου ειναι αχρηστο το δικαιωμα της κρισης / αποστροφής, που εχεις ως πολιτης. Δεν μπορεις να το εξασκήσεις.  Το μονο σου δικαιωμα ειναι να εισαι φρικιαστικος, διχως τυψεις.

Εκπαιδευεσαι να εισαι φρικιαστικος, προκειμενου να 'τσουλησει' ο πολεμος. Τη φρικη δε χρειαζεται να τη μαθεις, αφου θα εισαι αυτος που θα τη σπειρει και αρα θα τη μαθει ουτως ή αλλως μια και καλή.

Αρέσει στα μέλη Enikos, agrotis53

lamprand

# 396 στις 25/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 391 από sAvArA

επειδη "παιζω"..

αυτες οι πλοκες..
τυπου π ατ ρ ι δ α κτλ.
που θελουν κατι νεο..

Δηλαδή αγαπητή είσαι Ιδεαλίστρια ;  γιατί βλέπω βάζεις σαν πρωτευον τις Ιδέες σου και όχι την ύλη που είναι η Πατρίδα . 

kathrin821

# 397 στις 25/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια..

Το μέλος kathrin821 έχει επισυνάψει το αρχείο: 55451773_10216027410410793_3162468137547333632_n.jpg (72.33KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 37 φορές

Sourya

# 398 στις 25/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παντως πολυ το χαρηκα σημερα που σχεδον σε ολες τις πσρελασεις ακουστηκε το ...Μακεδονια ξακουστη.

Sivilla_I

# 399 στις 25/3/2019
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

(Φαντάσου  λέει

η  Σαβάρα να ασφυκτιά μέσα στις πατριδοκλασίες
   στις θρησκείες
   στα ιδεώδη χειραγώγησης

και τα όριά της πια, 
   όσα άντεξαν τους κλυδωνισμούς και τις επαναστάσεις της,
   όσα απέμειναν,

να τρέχουν όσο πιο μακριά γίνεται απο όλα αυτά
 που περιγράφει η περίπλι.

Φαντάσου λέει...)

Enikos

# 400 στις 25/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.243

Εκει, στο χειλος του χαους...

Δεν εχει φτασει το νεο οτι...

Ο πολεμος ειναι συστατικο του χαους?...

Και οτι ως τοσο παλιο...

Συντηρει τακτοποιημενα και καθαρα τα νοηματα του ματριξ?...

Οχι, ε?...

Μαλλον γι' αυτο δεν κανουμε το αποφασιστικο βημα προς το χαος το ιδιο και παραμενουμε μοονιμως...στο χειλος του...

Για να δηλωνουμε "γεωγραφημενοι" παντα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 391 από sAvArA

επειδη "παιζω"..

αυτες οι πλοκες..
τυπου π ατ ρ ι δ α κτλ.
που θελουν κατι νεο..

Αρέσει στο μέλος Lena_7_