Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Θα πολεμουσατε για την πατριδα? . . . .

Επιλέξτε σελίδα: (1-25)
Σελίδες Αρχική«45678910111213Τελ.»

lamprand

# 161 στις 13/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 145 από tangerinedream

# 96
...διαβάζοντας το κείμενό σου περί πατρίδος και τι εστί πατρίδα γενικώτερα, μου γεννήθηκε ερώτημα περί του σκοπιανού θέματος εφόσον είναι επίκαιρο και των σκοπιανών [που συνθετικά είναι αλβανοί-σλάβοι (βούλγαροι και άλλοι)-αθίγγανοι ρομά-τουρκαλβανοί (προερχόμενοι απο την ασία) και διάφοροι τουρκόγυφτοι μη διευκρινήσιμης καταγωγής ή φύλλου)] και των αξιώσεών των και έτσι αναρωτήθηκα τι είδους ομφάλιος λώρος θα μπορούσε να τους συνδέει με την Μακεδονία του Μεγάλου Αλεξάνδρου, δηλαδή την Μακεδονία μου, δηλαδή την Μακεδονία των Ελλήνων; ...φυσικά στην σύνθεση δεν αναφέρομαι στους Έλληνες που κατοικούν στην περιοχή αυτή, οι οποίοι δικαιωματικά είναι Μακεδόνες και δεν χρειάζονται καμμία αναφορά απο εμένα!!!
...αναφορικά πάντα με την ερμηνεία σου (...είναι η γή των γονιών σου, των προγόνων σου κλπ κλπ) με την οποία συμφωνώ κατα το πλείστον... 

..φυσικά στην σύνθεση δεν αναφέρομαι στους Έλληνες που κατοικούν στην περιοχή αυτή, οι οποίοι δικαιωματικά είναι Μακεδόνες και δεν χρειάζονται καμμία αναφορά απο εμένα!!!

Ταντζεριν ...ξέρεις ότι αυτοί οι Έλληνες που κατοικούν στην Βόρεια Μακεδονία (πλεον) κατα Λιγκόρωφ είναι το 40 τοις εκατό ; έχεις υπόψιν σου αν μιλά Ελληνικά τέτοιο ποσοστό εκεί ;

vathianixtomenos

# 162 στις 13/3/2019
author
Ανδρας / 62 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 184
'Aρεσαν+: 0%

νταλαρας...

ποιο ταιριαστο με το θεμα ανθρωπο δεν μπορουσες να βρεις απο τον γνησιο εκφραστη του "εις οιωνος αριστος αμυνεσθαι περι παρτης"

Παράθεση:
Σχόλιο # 140 από galactica

Να συμπληρώσω, κλείνοντας, ότι τα περί ελληνικής γλώσσας άπτονται της ουσίας του θέματος.

Όπως λέει και ο Γκάτσος (και άλλοι πολλοί, άλλα συναφή)

Μια χούφτα είν' ο άνθρωπος από στυφό προζύμι

γεννιέται σαν αρχάγγελος πεθαίνει σαν αγρίμι

του μένει μόνο στη ζωή μια γλώσσα μια πατρίδα 

η πρώτη του παρηγοριά και η στερνή του ελπίδα

https://www.youtube.com/watch?v=POA8a79LwsY

Σας χαιρετώ  

Nuvolla

# 163 στις 13/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

μένα πάντως δε με νοιάζει αν η Αρχοντούλα είναι  τουρκόσπερμα ή αλβανόσπερμα 
ή εμένα με φωνάζουν βουλγαρόσπερμα 
ούτε θα ψάξω αν ο προπάππους του προπάππου ε προπάππου  ήταν  κανένας γραμματικός των ρωμαίων και πρωτοξάδελφος του Σπάρτακου.
αν 
αν 
αν κάποιος προσπαθούσε να ρίξει φωτιά και να κάψει αυτό τον τόπο και τους ανθρώπους του 
θα τον έτρωγα ζωντανό.

Paralia48

# 164 στις 13/3/2019
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.761

Παράθεση:
Σχόλιο # 153 από Enikos

Θα πολεμουσα . . . . . .Επειδη εμαθα τον κωδικα τιμης των προγονων που επεσαν σε πεδια μαχων...

Για την Πατριδα που πολυ ευστοχα ειπε η Equinox, οτι ειναι "πρωτογενεις αντιληψεις" (η καλυτερη εκφραση του θεματος), και που μεσα σε αυτες τις αντιληψεις περιλαμβανονται οι αποχωρησαντες προγονοι μου, των οποιων τον κωδικα τιμης θελω να εφαρμοσω εαν χρειαστει, ακομα και στον πολεμο...οπως και στην ζωη...

Για το οτι ειμαι Ιθαγενης αυτου του τοπου, ενω ολο τον πλανητη γυρισα και με λεγαν ξενο...

Για το οτι ανηκω στο χωμα του τοπου μου και εκει θελω να αφησω την τελευταια μου πνοη μεσα στην μαχη...

Για το να ζησουν οι απογονοι μου σε μιαν συμπαγη εθνοτητα, με οτι σερνει αυτη ανα τους αιωνες και με την κρυφη ελπιδα να γινουν και εκεινοι μερος του συμπαγους που με τα παραδειγματα των προγονων θα διαπρεψει...αν δεν αποκτησω απογονους, μου κανουν και αυτοι των αλλων...

Για το οτι εχω την ανεση να ειμαι το λαμογιο της διπλανης πορτας και να καγχαζω οταν πιασουν ενα αλλο λαμογιο, ως πονηριδης Ελληναρας, γιατι αυτο το λαμογιο δεν ηταν της κλασης μου...

Για το οτι μπορω να ξεσηκωσω τον οροφο της εφοριας, οταν εχουν κανει ενα λαθακι στην δηλωση μου (στην δικη μου δηλωση...στων αλλων, ας κανουν οσα λαθη θελουν)...

Για τις Ελληνιδες Θεαρες, που θα ξεκαβαλησουν τα δωδεκαποντα και θα πανε μετωπο για σελφι, με σινιε αρβυλακι  και θα λενε στους φανταρους που πολεμανε..."παιδακι μου χαζο εισαι? Μην μπαινεις στην φωτο μου, θα την σηκωσω στο Ινστα!!! Κανε πιο κει βλαμενοοο!!!"...

Για το οτι θελω να πινω εντεκαμιση ωρες φραπεδια στην παραλια και να μην παθαινω οπτικη ρυπανση απο φεσια, σαρικια και κελεμπιες...

Για το οτι ο λυκος κι αν εγερασε, χουι δεν αλλαζει και ανακατευεται ακομα σε τσαμπουκαδες...

Για το οτι μου φτανουν οι κηφηνες που με χαρατσωνουν αδικως. Δεν χρειαζεται να εισβαλλουν και αλλοι να τα κανουν πλακακια με τους ηδη εκλεγμενους και να θενε κι αυτοι μερτικο απο τον φυσει και θεσει δουλο τους...

Για την Λουκια, που βλεπει Λαζοπουλο και γαυγιζει πολυ επιθετικα (σημερα το εκανε, που πηγα να δω επαναληψη την χθεσινη του εκπομπη)...

Για την αισθηση οτι μπορει να χασω την ζωη μου, για εναν ανωτερο σκοπο (κατ' εμε) και οχι οτι ηρθε η ωρα μου ξαπλαρισμενος σε ενα κρεβατι, με ηδη τεθλιμενους συγγενεις που θα σκοτωθουν για τα κληρονομικα, ακριβως την στιγμη που θα φυγω...

Πολλα μπορω να πω ακομα, αλλα βαριεμαι...

Θα πολεμουσα λοιπον, γιατι ετσι γουσταρω!!!...

καθένας με το βεληνεκές του,έχεις δίκιο!

Στο σχολείο έβγαζες εσύ το λόγο την 28 η Οκτωβρίου και την 25η Μαρτίου;

Καλά και γω αν ήμουν 81 μπορεί να το σκεφτόμουν αλλοιώς. Θα έλεγα ίσως ,ταέφαγα ταψωμιά μου,μπορώ να παίξω τη ζωή μου στη ρωσικη ρουλέτα

Τι σας βάζουν στο φαγητό σας εκεί στις φυλακές;

Paralia48

# 165 στις 13/3/2019
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.761

Παράθεση:
Σχόλιο # 163 από Nuvolla

μένα πάντως δε με νοιάζει αν η Αρχοντούλα είναι  τουρκόσπερμα ή αλβανόσπερμα 
ή εμένα με φωνάζουν βουλγαρόσπερμα 
ούτε θα ψάξω αν ο προπάππους του προπάππου ε προπάππου  ήταν  κανένας γραμματικός των ρωμαίων και πρωτοξάδελφος του Σπάρτακου.
αν 
αν 
αν κάποιος προσπαθούσε να ρίξει φωτιά και να κάψει αυτό τον τόπο και τους ανθρώπους του 
θα τον έτρωγα ζωντανό.

α,και γω θα τον έτρωγα, όλα κι όλα. 

Nuvolla

# 166 στις 13/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 165 από Paralia48

α,και γω θα τον έτρωγα, όλα κι όλα. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 164 από Paralia48

Θα έλεγα ίσως ,ταέφαγα ταψωμιά μου,

Παραλία πεινάς!!  

galactica

# 167 στις 13/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

όντως!

μείνε στον Γκάτσο!

Παράθεση:
Σχόλιο # 162 από vathianixtomenos

νταλαρας...

ποιο ταιριαστο με το θεμα ανθρωπο δεν μπορουσες να βρεις απο τον γνησιο εκφραστη του "εις οιωνος αριστος αμυνεσθαι περι παρτης"

Hrakleitos3

# 168 στις 13/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

να δεις που πίσω από όλους τους πολέμους δεν κρύβονται σκοτεινά συμφέροντα,αλλά οι κατσαρίδες...

ζούμε σε ένα μάτριξ ,είμαστε δημιουργήματα σε εργαστήρια κατσαρίδων...

μας έφτιαξαν για να παράγουμε τροφή για αυτές και ανά διαστήματα προκαλούν παγκοσμίους πολέμους,για  να μην ξεφύγει εντελώς ο συνολικός πληθυσμός και καταστρέψει μια για πάντα τον πλανήτη...

Παράθεση:
Σχόλιο # 129 από Sourya

Παντως παιδια μετα απο εναν καταστροφικο πολεμο με πυρηνικα ξερετε ποιοι θα επιζησουν. Οι κατσαριδες, μην γελατε το λενε επιστημονες

Sivilla_I

# 169 στις 13/3/2019
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026
Θα πολεμούσα μόνο για να προστατέψω ανθρώπους που κινδυνεύουν
ως αναλώσιμοι στη σκακιέρα των δυνατών,
ιστορικά μνημεία που κινδυνεύουν
πολιτισμούς που απειλούνται να αφανιστούν

επιτεύγματα που πήραν αιώνες να βρουν τη θέση τους στον κόσμο.

Όπου κι αν βρισκόμουν
             με όποιας εθνικότητας ανθρώπους
             οποιουδήποτε πολιτισμού
             γεωγραφικού μήκους και πλάτους.
Αν βρισκόμουν εκεί-στο οπουδήποτε εκεί-
την ώρα της απειλής, θα πολεμούσα.

(πατρίδα? εχω 3. και οι 3 με μεγάλωσαν απο πολύ μικρή ηλικία. δεν τις ξεχώρισα ποτέ.
  αλλά φτιάχνω ακόμα πατρίδες όπου πάω. είμαι και μικρή ακόμα οπότε έχω δρόμο)
Αρέσει στο μέλος Enikos

Nazl123

# 170 στις 13/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μανουλα μου ,σε ανθρωπογαγους επεσα;

Nazl123

# 171 στις 13/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Γιατι οχι;

Enikos

# 172 στις 13/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.243

Να σου πω . . . .

Οχι, δεν εβγαζα λογο στις επετειους στο σχολειο διοτι αυτα τα ευρισκα βαρετα και ολο κατι σκαρφιζομουν για να εξαιρεθω των εκδηλωσεων...

Αργοτερα ητανε της μοδος το κινημα των αναρχικων και το ακολουθησα διοτι γινοταν κλικ οταν ελεγα πως ειμαι "κατα πεποιθησιν αναρχοκομμουνιστης" και με συμπαθουσαν τα κοριτσια (που ηταν για δουλεμα, οπως εχω αναφερει και στο βιογραφικο του προφιλ μου)...

Το κλειδι στην τοποθετηση σου ειναι η φραση "κωδικας τιμης", τον οποιο πρεπει να αναζητησεις στις πηγες σου...(οχι τις τρεχουμενες, διευκρινιζω προς αποφυγην παρανοησεων, πραγμα ...σπανιο)...

Δεν θα πολεμουσα γιατι βαρεθηκα την ζωη των ογδοντα ενος ετων, αλλα γιατι ειναι μιας πρωτης ταξεως ευκαιρια να αποδειξω εν τοις πραγμασι τις πεποιθησεις που απεκτησα συν τω χρονω...(δεν ξερω αν εγραψα και σωστα το πιασαρικο αρχαιο)...

Δεν διαβιω σε φυλακη Κυρια μου, ουτε εγω, ουτε οι υπολοιποι συνοδοιποροι...

Προκειται περι διασπορας ψευδων ειδησεων (φεικ νιουζ) απο ομαδα τρανσυλβανικων ιχνηλατων αλιγατορων...

Μεγσι...

Παράθεση:
Σχόλιο # 164 από Paralia48

καθένας με το βεληνεκές του,έχεις δίκιο!

Στο σχολείο έβγαζες εσύ το λόγο την 28 η Οκτωβρίου και την 25η Μαρτίου;

Καλά και γω αν ήμουν 81 μπορεί να το σκεφτόμουν αλλοιώς. Θα έλεγα ίσως ,ταέφαγα ταψωμιά μου,μπορώ να παίξω τη ζωή μου στη ρωσικη ρουλέτα

Hrakleitos3

# 173 στις 13/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ok,δε θα πολεμήσεις...

τουλάχιστον θα προμηθεύεις με τσιγάρα τα φανταράκια που θα πολεμούν για εσένα?

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Paralia48
Γιατί να πολεμήσω;
Είμαι ειρηνήστρια, δε θα πολεμούσα με όπλα, δε θα έθετα σε κίνδυνο τη ζωή κανενός  ανθρώπου για κανένα λόγο.
Θα πολεμούσα όμως με λόγια, με πράξεις  ή με άλλα μέσα που ...τσούζουν

Sourya

# 174 στις 13/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μην το γελας. Μπορουν ν αντεξουν 3 μηνες διχως φαγητο ,1,5 μηνα διχως νερο ,ωρες διχως οξυγονο,και τα 7 ακρα τους ξαναγεννιουνται, το κεφαλι  τους χωρις σωμα ζει 12 ωρες και το σωμα 40 ημερες. Αντε βρες εσυ ενα περισσοτερο ανθεκτικο ον στη γη.

Παράθεση:
Σχόλιο # 168 από Hrakleitos3

να δεις που πίσω από όλους τους πολέμους δεν κρύβονται σκοτεινά συμφέροντα,αλλά οι κατσαρίδες...

ζούμε σε ένα μάτριξ ,είμαστε δημιουργήματα σε εργαστήρια κατσαρίδων...

μας έφτιαξαν για να παράγουμε τροφή για αυτές και ανά διαστήματα προκαλούν παγκοσμίους πολέμους,για  να μην ξεφύγει εντελώς ο συνολικός πληθυσμός και καταστρέψει μια για πάντα τον πλανήτη...

Heptamer

# 175 στις 14/3/2019
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.065

Παράθεση:
Σχόλιο # 153 από Enikos

Για τις Ελληνιδες Θεαρες, που θα ξεκαβαλησουν τα δωδεκαποντα και θα πανε μετωπο για σελφι, με σινιε αρβυλακι  και θα λενε στους φανταρους που πολεμανε..."παιδακι μου χαζο εισαι? Μην μπαινεις στην φωτο μου, θα την σηκωσω στο Ινστα!!! Κανε πιο κει βλαμενοοο!!!"...

Αρέσει στο μέλος Enikos

Heptamer

# 176 στις 14/3/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 160 από flat_line

Ελπίζω μόνο να μην χρειαστεί να γίνει σε ένοπλη μάχη. Αν γίνει πάλι ελπίζω να μην πέσει πάλι στα χέρια μου το G3A4. 

Γιατι?

Δεν ειναιι ευθυβολο?

Heptamer

# 177 στις 14/3/2019
author

Δεν ξερω αν ο αντικαπνιστικος νομος ισχυει - και κατα ποσο εφαρμοζεται - και στο στρατο.

Τα μπαρουτια ειναι κλειδωμενα...δεν κινδυνευουν απο τσιγαρα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 146 από Paralia48

αχααα εκεί επιτρέπεται...ποντικαράδες το τσιγάρο!

ρε ποντιακαράδες, μπαρούτια και φωτιές δεν πάνε μαζί, δε σας τό μαθαν στο στρατό; Θα καείτε βρε σαν τα ποντίκια!

Heptamer

# 178 στις 14/3/2019
author

Δεν ειχα στο μυαλο μου τοσο τη σχολη Ικαρων και την αεροπορια...πιο πολυ το πεζικο εννοουσα.

Οπως και ναχει, ο στρατος αποτελει μια ασφαλη διεξοδο / επαγγελματικη αποκατασταση για καποιους που δε μπορουν να κανουν κατι αλλο.

Και για αυτους βεβαια που παθιαζονται με αυτον...

Αυτο δεν ειναι μονο δικη μου αισθηση...

Και βεβαια, η αισθηση αυτη ειναι ανεξαρτητη απο το αν περασα καλα ή οχι στο στρατο.

Δε λειτουργω με εμπαθεια.

Παράθεση:
Σχόλιο # 134 από Mindthegap-

Οταν λες προσοντα ...εννοεις ποια σε σχεση με τι και με ποιον αλλον;;

Πολυ γενικο και αοριστο αυτο που γραφεις...

Για να μπει καποιος στη σχολη Ικαρων ας πουμε, δινει πανελληνιες σε ενα ιδρυμα που δεν εχει και τις πιο χαμηλες βασεις, περναει μια εκπαιδευση οπου  απαιτουνται πολλα προσοντα για να ανταποκριθεις στις αναγκες της και να την τελειωσεις...εαν την τελειωσεις. 

Δεν νομιζω οτι συμφερει ενα κρατος να εμπιστευθει ενα μαχητικο σε εναν τυχαρπαστο οταν αυτο του κοστιζει σε αγορα και συντηρηση πολλα εκατομμυρια  ...!!

Εννοειται οτι ολες οι σχολες δεν ειναι του ιδιου επιπεδου, ουτε αυτοι που βγαινουν απο αυτες, ...οποτε σαν συμπερασμα καλο θα ηταν να μην τσουβαλιαζουμε και εδω ολο τον κοσμακη επειδη εμεις δεν περασαμε καλα στο στρατο..

Heptamer

# 179 στις 14/3/2019
author

Οι παλαιοτεροι πολεμοι ηταν κυριως επεκτατικοι.

Πλεον τετοιοι πολεμοι δε γινονται, λογω των δικλειδων ασφαλειας που υπαρχουν.

Επομενως, αυτοι που γινονται πλεον ειναι απλα business as usual.

Παράθεση:
Σχόλιο # 117 από equinox_

ο πόλεμος πάντα ήταν και είναι μπίζνα για ικανοποιήση αιτημάτων του εγώ - ολίγων, εις βάρος - καμιά φορά εκατομμυρίων θυμάτων

Red_Season

# 180 στις 14/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 179 από Heptamer

Οι παλαιοτεροι πολεμοι ηταν κυριως επεκτατικοι.

Πλεον τετοιοι πολεμοι δε γινονται, λογω των δικλειδων ασφαλειας που υπαρχουν.

Επομενως, αυτοι που γινονται πλεον ειναι απλα business as usual.

Σπανίζουν οι επεκτατικοί πόλεμοι αλλά ακόμα υπάρχουν, τουλάχιστον μέχρι τα πιο πρόσφατα χρόνια:

• 1974 Κύπρος (Αττίλας Ι & ΙΙ)
  • 1982 Μαλβίνας ή Φώκλαντ.
  • 1979-89 Εισβολή ΕΣΣΔ στο Αφγανιστάν
  • 1980-88 Ιράν - Ιράκ

Μετά την πτώση του Σιδηρούν παραπετάσματος - Νέα Τάξη Πραγμάτων, Παγκοσμιοποίηση των αγορών κλπ..

• 1990 Εισβολή Ιράκ στο Κουβέιτ
  • 1991 Επιχείρηση Καταιγίδα της Ερήμου για απώθηση Ιρακινών από το πετρελαϊκό κρατίδιο.
  • 1999 Απομάκρυνση Σέρβων από Κοσσυφοπέδιο
  • 2003 Επιχείρηση Iraqi Freedom με κατάληψη και κατοχή 10 ετών για "εκδημοκρατισμό" και ανοικοδόμηση (με το αζημίωτο βέβαια - όρα Ντικ Τσέινι..) και με εκατόμβη νεκρών αμάχων και επιστροφή της χώρας στο μεσαίωνα και σε εμφυλίους που διαρκούν αμείωτοι μέχρι και σήμερα με δημιουργία του Ισλαμικού Κράτους (ISIS) κλπ κλπ (να σε κάψω Γιάννη μου να σ' αλείψω λάδι με άλλα λόγια - Ο σύγχρονος "Χίτλερ" της περιοχής Σαντάμ το μόνο καλό ότι στάλθηκε μια ώρα αρχύτερα στην κόλαση)
  • Απόσπαση εδαφών Γεωργίας και Κριμαίας από Πούτιν ακόμα πιο πρόσφατα από την Ουκρανία.

και πιθανότατα και άλλοι πιο άγνωστοι πόλεμοι που αγνοώ ή δεν θυμάμαι για να αναφέρω κάποιους...

Επιλέξτε σελίδα: (1-25)
Σελίδες Αρχική«45678910111213Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε