Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Συμβουλές για το κήπο σας

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Andreass66

# 1 στις 28/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ανοίγω αυτόν το χώρο (είχε ανοικτεί στο παρελθόν πάλι αλλα έκλεισε) και ελπίζω να βοήθησει κάποια μέλη.

Η βοήθεια μου είναι ανιδιοτελής για όσους την χρειάζονται.

Πληροφοριακά είμαι Δασοπόνος με μεταπτυχιακό στη Διαχείρηση αστικού πρασίνου και Προιστάμενος σε Διεύθυνση Πρασίνου εδώ και 30 χρόνια.

Αν θες βοήθεια για να συντηρήσεις ή να κατασκευάσεις ένα μικρό κήπο ή να βάλεις αρδευτικό σύστημα στο κήπο ή στο μπαλκόνι σου μπορείς να γράψεις εδώ την απορία σου.

Να ενημερώσω ότι δεν έχω γνώσεις από λαχανικά ή οπωροφόρα δένδρα αλλά μόνο από ανθοκομικά και χλοοτάπητα.

Να ενημερώσω επίσης αν κάποιος θέλει να παίξει με το θέμα, να μην το κάνει, διαφορετικά θα υποστεί τις συνέπειες από τη διαχείρηση.

Αρέσει στο μέλος andy12

Enikos

# 2 στις 28/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 26.213
'Aρεσαν+: 0%

Αρδευτικο στον κηπο η το μπαλκονι, εννοεις το αυτοματο ποτισμα?...

Η την υδροκαλλιεργεια?...

Sourya

# 3 στις 28/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εγω εχω ερωτηση... τριανταφιλιες φυτευουμε τωρα απο κλαδακι;

Andreass66

# 4 στις 28/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αρδευτικο στο κηπο ή στο μπαλκονι...δεν ασχολουμε με υδροκαλλιεργειες...ασχολουμε με θερμοκηπια ομως

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Enikos

Αρέσει στο μέλος andy12

Andreass66

# 5 στις 28/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εννοεις μοσχευμα τριανταφυλλιας...καλη εποχη ειναι το χειμωνα...δοκιμασε και τωρα αλλα βαλτο στη σκια αν πιασουν ζεστες...υψος 25 εκατοστα και παχους οσο ενα τσιγαρο...ξεμασκαλιδι κατα προτιμηση

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Sourya

Εγω εχω ερωτηση... τριανταφιλιες φυτευουμε τωρα απο κλαδακι;

Αρέσει στο μέλος andy12

Andreass66

# 6 στις 28/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Συμπληρωνω για τον Ενικο...ναι αυτοματο ή χειροκινητο ποτισμα εννοω...ξεχασα να το γραψω

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Enikos

Αρέσει στο μέλος andy12

Enikos

# 7 στις 28/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αλι αλι και τρις αλι...

Εφαγαμεναπσαρωμα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από alisida

Αλεζαντρα προσεχε γιατι δε σηκωνουν ολα τα μελη αστεια οπως η αλισιδα.

Καποιοι εχουν το δακτυλο στο κοκκινο τριγωνακι συνεχως 

Αρέσει στα μέλη andy12, alisida

Enikos

# 8 στις 28/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Μπορεις να μου πεις, ποια ειδη μπορουμε ννα καλλιεργησουμε σε θερμοκηπιο?

Ειναι ευκολο να φτιαξω ενα μικρο θερμοκηπιο στην αυλη μου?

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Andreass66

Αρδευτικο στο κηπο ή στο μπαλκονι...δεν ασχολουμε με υδροκαλλιεργειες...ασχολουμε με θερμοκηπια ομως

Αρέσει στο μέλος andy12

Arxontoula_

# 9 στις 28/3/2019
author
Γυναίκα / 56 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Andreass66

Προιστάμενος σε Διεύθυνση Πρασίνου εδώ και 30 χρόνια.

Εγώ δεν έχω κήπο, οπότε δεν έχω και ερώτηση.

Θυμήθηκα όμως μια ιστορία.

Οταν ήμουνα μικρή, μπροστά από το πατρικό μου ήταν μια μικρή πλατεία με μερικά δέντρα και λίγο γρασιδάκι

Υπήρχε λοιπόν, μέσα στη μέση του παρτεριού,  μια ωραία πράσινη, μεταλλική πινακίδα που έγραφε με μεγάλα κεφαλαία γράμματα  "Μην πατάτε το πράσινο" (ή κάτι παραπλήσιο) κι από κάτω, με μικρότερα κεφαλαία

"ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΗΠΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝΔΡ/ΧΙΩΝ"

Και πέρασα όλη την παιδική μου ηλικία αναρωτώμενη τί είναι τα "δενδρίχια" (έτσι το διάβαζα δενδριχίων): μην ήταν τα μικρά δέντρα; μην ήταν κάποιου είδους θάμνος; - γιατί δεν είχαμε τότες και google να μας ανοίξει τα μάτια, μέχρι που πολλά χρόνια αργότερα, κατάλαβα οτι εννοούσε "δενδροστοιχιών"

Αρέσει στα μέλη trocadero, Enikos

26-29-31

# 10 στις 28/3/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.607

Ηθελα να ρωτησω κατι για τον βασιλικο που μου μαραθηκε

στο μπαλκονι,αλλα σκιαχτηκα...δεν μπορω να λειτουργησω

υπο καθεστως φοβου,που με εβαλε ο Αντρε...

Παράθεση:

Να ενημερώσω επίσης αν κάποιος θέλει να παίξει με το θέμα, να μην το κάνει, διαφορετικά θα υποστεί τις συνέπειες από τη διαχείρηση.

Αρέσει στα μέλη andy12, Enikos και σε ακόμα 2 μέλη.

Andreass66

# 11 στις 28/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τα παντα μπορεις να καλλιεργησεις σε θερμοκηπιο. Ειναι ευκολο να φτιαξεις θερμοκηπιο στην αυλη σου αναλογα με το χωρο και τις απαιτησεις που εχεις σχετικα με την ποιοτητα αυτου ...αν θα ειναι γυαλινο ή πλαστικο

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Enikos

Μπορεις να μου πεις, ποια ειδη μπορουμε ννα καλλιεργησουμε σε θερμοκηπιο?

Ειναι ευκολο να φτιαξω ενα μικρο θερμοκηπιο στην αυλη μου?

Andreass66

# 12 στις 28/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ο βασιλικος ειναι ευκολο φυτο αρκει να τον ποτισεις οπως λεγανε οι παλιοι καθε μεσημερι το καλοκαιρι. τις αλλες εποχες χρειαζεται λιγοτερο ποτισμα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από 26-29-31

Ηθελα να ρωτησω κατι για τον βασιλικο που μου μαραθηκε

στο μπαλκονι,αλλα σκιαχτηκα...δεν μπορω να λειτουργησω

υπο καθεστως φοβου,που με εβαλε ο Αντρε...

apodexomai

# 13 στις 28/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Ανοίγω αυτόν το χώρο (είχε ανοικτεί στο παρελθόν πάλι αλλα έκλεισε) και ελπίζω να βοήθησει κάποια μέλη.

Η βοήθεια μου είναι ανιδιοτελής για όσους την χρειάζονται.

Πληροφοριακά είμαι Δασοπόνος με μεταπτυχιακό στη Διαχείρηση αστικού πρασίνου και Προιστάμενος σε Διεύθυνση Πρασίνου εδώ και 30 χρόνια.

Αν θες βοήθεια για να συντηρήσεις ή να κατασκευάσεις ένα μικρό κήπο ή να βάλεις αρδευτικό σύστημα στο κήπο ή στο μπαλκόνι σου μπορείς να γράψεις εδώ την απορία σου.

Να ενημερώσω ότι δεν έχω γνώσεις από λαχανικά ή οπωροφόρα δένδρα αλλά μόνο από ανθοκομικά και χλοοτάπητα.

γι αυτό πήξαμε στο πράσινο , εσύ είσαι η αιτία ?

Andreass66

# 14 στις 28/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οχι δεν ειμαι η αιτια...το οτι δεν εχουμε πρασινο τοσο πολυ ειναι αλλοι, η αιτια.

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από apodexomai

γι αυτό πήξαμε στο πράσινο , εσύ είσαι η αιτία ?

Αρέσει στο μέλος andy12

Red_Season

# 15 στις 28/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Andreass66

Οχι δεν ειμαι η αιτια...το οτι δεν εχουμε πρασινο τοσο πολυ ειναι αλλοι, η αιτια.

Ο Νόμος περί αντιπαροχής, η άναρχη και αυθαίρετη χωρίς κανένα αξιόπιστο σχεδιασμό δόμηση (βλ. και Μάτι - Μάνδρα κλπ), ο υδροκεφαλισμός της πρωτεύουσας, η μεγάλη "βιομηχανία" της οικοδομής που ήκμασε από το 1955 μέχρι το 2005 περίπου στη χώρα, η οικοπεδοποίηση, τα οικονομικά συμφέροντα των μεγαλο-εργολάβων, η γεωμετρική σχεδόν αύξηση των αυτοκινήτων ΙΧ και άλλα πολλά που να μην τ' αναφέρω τώρα και ξεφεύγω από το θέμα...

Paralia48

# 16 στις 29/3/2019
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.672
ευχαριστούμε για την προσφορά. Άνοιξη φτάνει , έρχονται ερωτήσεις πολλές. Εμείς πολλά λουλούδια δεν έχουμε,έχουμε κάποια πολύ απλά στη φροντίδα, αλλά έχουμε γρασίδι. Τελικά έχει κι αυτό πολύ φασαρία. Εμάς π.χ. γεμίζει τριφύλλι. Αν και παναθηναϊκός, με εκνευρίζει αφάνταστα, να το ξεριζώνω με τις ώρες και αυτό να πληθαίνει.Διάβασα στο ίντερνετ, υπάρχει ένα ειδικό <<ξύσιμο> με μια συσκευή που τη νοικιάζεις, αλλα  και πάλι βγαίνει. Πέρυσι έκανα ένα ράντισμα με ένα δυνατό χημικό σπρέι στις θέσεις που είχε πολύ τριφύλλι.  Από φόβο όμως,το αραίωσα πολύ μάλλον, ή έβαλα λίγο ,δεν ξέρω, πάντως δεν άλλαξε κάτι. Θα δούμε φέτος πώς θα πάει.  Θα σου πω.Πάντως ευχαριστούμε.
Το τελευταίο τι το ήθελες βρε πουλάκι μου;
Αρέσει στο μέλος andy12

Andreass66

# 17 στις 29/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Υπαρχουν εκλεκτικα ζιζανιοκτονα για πλατυφυλλα μεσα σε γκαζον...ρωτα το γεωπονο της περιοχης σου.Αυτα τα ζιζανιοκτονα ξεραινουν τα πλατυφυλλα αλλα δεν εχει προβλημα το γκαζον.

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Paralia48
ευχαριστούμε για την προσφορά. Άνοιξη φτάνει , έρχονται ερωτήσεις πολλές. Εμείς πολλά λουλούδια δεν έχουμε,έχουμε κάποια πολύ απλά στη φροντίδα, αλλά έχουμε γρασίδι. Τελικά έχει κι αυτό πολύ φασαρία. Εμάς π.χ. γεμίζει τριφύλλι. Αν και παναθηναϊκός, με εκνευρίζει αφάνταστα, να το ξεριζώνω με τις ώρες και αυτό να πληθαίνει.Διάβασα στο ίντερνετ, υπάρχει ένα ειδικό <<ξύσιμο> με μια συσκευή που τη νοικιάζεις, αλλα  και πάλι βγαίνει. Πέρυσι έκανα ένα ράντισμα με ένα δυνατό χημικό σπρέι στις θέσεις που είχε πολύ τριφύλλι.  Από φόβο όμως,το αραίωσα πολύ μάλλον, ή έβαλα λίγο ,δεν ξέρω, πάντως δεν άλλαξε κάτι. Θα δούμε φέτος πώς θα πάει.  Θα σου πω.Πάντως ευχαριστούμε.
Το τελευταίο τι το ήθελες βρε πουλάκι μου;

Αρέσει στο μέλος andy12

Enikos

# 18 στις 29/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Εξηγησε μου κατι σε παρακαλω...

Τα διχτυα σκιασης σε ανοιχτους χωρους, επηρεαζουν την αναπτυξη φυτων που βρισκονται απο κατω?

Εχω σκιασει εναν χωρο και δεν βλεπω να αναπτυσσονται μια λεμονια και μια νεκταρινια...

Φταιει αυτο?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από Andreass66

Τα παντα μπορεις να καλλιεργησεις σε θερμοκηπιο. Ειναι ευκολο να φτιαξεις θερμοκηπιο στην αυλη σου αναλογα με το χωρο και τις απαιτησεις που εχεις σχετικα με την ποιοτητα αυτου ...αν θα ειναι γυαλινο ή πλαστικο

Andreass66

# 19 στις 29/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τα εσπεριδοειδη οπως ειναι λεμονια, μανταρινια, πορτοκαλια κτλ θελουν ηλιο. Τα διχτυα σκιασης βοηθουν μονο το καλοκαιρι καποια ειδη ανθοκομικων ή λαχανικων που δεν θελουν πολυ ηλιο...οτι ανθιζει και βγαζει καρπους θελει ηλιο. Το διχτυ σκιασης, επισης μπορει να χρησιμευσει σαν βοηθητικο μεσο για τις παγωνιες και εξαρταται απο τα θαθμο σκιασης.

Η αναπτυξη των δεντρων εχει να κανει και με αλλες προυποθεσεις οπως ποσο πυκνα ειναι φυτεμενα, ποσο συχνα ποτιζονται, τι εδαφος υπαρχει, αν λιπαινονται  κτλ

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από Enikos

Εξηγησε μου κατι σε παρακαλω...

Τα διχτυα σκιασης σε ανοιχτους χωρους, επηρεαζουν την αναπτυξη φυτων που βρισκονται απο κατω?

Εχω σκιασει εναν χωρο και δεν βλεπω να αναπτυσσονται μια λεμονια και μια νεκταρινια...

Φταιει αυτο?...

Αρέσει στο μέλος andy12

Enikos

# 20 στις 29/3/2019
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ε, εχω κανει πατατα, διοτι το διχτυ που εχω βαλει ειναι 50 % σκιασης...

Θα παω τα δεντρακια στον ηλιο, ειναι ακομα σε γλαστρα οποτε θα τους αλλαξω θεση...

Ευχαριστω!...

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Andreass66

Τα εσπεριδοειδη οπως ειναι λεμονια, μανταρινια, πορτοκαλια κτλ θελουν ηλιο. Τα διχτυα σκιασης βοηθουν μονο το καλοκαιρι καποια ειδη ανθοκομικων ή λαχανικων που δεν θελουν πολυ ηλιο...οτι ανθιζει και βγαζει καρπους θελει ηλιο. Το διχτυ σκιασης, επισης μπορει να χρησιμευσει σαν βοηθητικο μεσο για τις παγωνιες και εξαρταται απο τα θαθμο σκιασης.

Η αναπτυξη των δεντρων εχει να κανει και με αλλες προυποθεσεις οπως ποσο πυκνα ειναι φυτεμενα, ποσο συχνα ποτιζονται κτλ

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε