Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γυαλιά ηλίου!

Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456

Paralia48

# 21 στις 5/4/2019
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 8.239
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από Arxontoula_

Είναι που έχω την εικόνα στο μυαλό μου

Επιστρέφουν από το διάλειμμα, κάθονται στα θρανιάκια τους, της Μαιρούλας της γυαλίζει το Ray Ban , λέει

"δώσε μου να τα βάλω κι εγώ"

"δεν μπορώ δε με αφήνει η μαμά μου"

"φέρτα μου σου λέω"

χράπ! τα τραβάει λίγο άγαρμπα

της μένει ο σκελετός στο χέρι

κλαίει το άλλο

"κυρίααα, μου έσπασε τα γυαλιά μουυυ"

...μύλος το νηπιαγωγείο

αυτά θα συνέβαιναν σε πρότυπο νηπιαγωγείο. Σε ένα συνηθισμένο δε θα τελείωνε έτσι ο καβγάς.

<κυρία, αυτός φοράει πάλι τα κακά γυαλιά του>

μπουμ θα έπεφταν οι <μπόντυγκαρντ της δασκάλας> να του τα πάρουν.

Ο μικρός θα υπερασπιζόταν το θησαυρό του.

Κάποιος θα τα βούταγε και θα έτρεχε στο προαύλιο<κοίτα τι έχω!>

Ο μικρός θα όρμαγε να τα πάρει υποστηριζόμενος από κάποιο φιλαράκι του.

Το αντίπαλο στρατόπεδο (όλα τα γλυφτρόνια της δασκάλας) θα προσπαθούσαν να τα κρύψουν ή να τα χαλάσουν

Και δώστου ξύλο όλα μαζί!

Και στο τέλος,ξέρουμε: Φταίνε τα γυαλάκια!

anassa_

# 22 στις 5/4/2019
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.046

Πολλά παιδάκια αγαπούν πολυ τα γυαλιά ηλίου όπως και το κινητό... τα θεωρούν παιχνίδι. 

Οι γονείς δεν τα αφήνουν στο σπίτι να παίζουν με αυτά ή τους δίνουν παλιά  ...

Σε αυτή την ηλικία όμως πάντα ενα ζευγάρι γυαλιά, οποιουδήποτε, τα πιτσιρικια τα λιμπιζονται για το παιχνίδι τους. 

Κάποια, πολλά παιδιά ίσως τώρα με την κρίση,  ποτέ δεν είχαν - έχουν δικά τους.
Δύσκολο το έργο της δασκάλας τουλάχιστον ως την προστασία των γυαλιών... 
Δεν ξέρω κι όλας... την καταλαβαινω ...

Το μόνο μεμπτό που βρίσκω είναι στον τρόπο της  προς εσάς, θα μπορούσε  να σας πείσει με ευγενικό τρόπο. 

Νομίζω πως το παιδάκι σας δεν θα πάθει κατι στα 10 λεπτά ανα ώρα που θα παίξει χωρίς τα γυαλιά ηλίου του ... αν δεν υπάρχει σημαντικό πρόβλημα υγείας κ απλά ενοχλείται από τον ηλιο,οσο όλοι μας ...κι εγώ απο παιδί υπέφερα. Κάποιες φορες που προσπαθουσαν να με φωτογραφισουν και με χτυπαγε ο ήλιος,  παρόλο θυμάμαι που προσπαθουσαν να με κάνουν να μην κλείνω τα μάτια, εγώ τα έκλεινα  δεν άντεχα  να κάνω υπομονή ουτε δυο λεπτά που χρειαζόταν. Δεν είχα γυαλιά μέχρι που μεγαλωσα κ δουλαψα να τα αποκτησω.Δεν επαθα τίποτα... Φυσικά διαβάζουμε για την επικινδυνότητα, αλλά οταν μεγαλώσει λίγο ακόμα το παιδί θα είναι ικανό να προσέχει τον εαυτό του κ τα γυαλιά του. 

Είμαι σίγουρη όμως πως θα τα πετάει να παίξει ελεύθερα κ εσείς θα φωναζετε ...

Τα γυαλια σου φορααα  χα χα 

Μπορείτε με όμορφο τρόπο να πεισετε το παιδί να τα αποχωρίζεται για λίγο...
Ελπίζω αυτη τη συζητήση  να μην την κανετε μπροστά στο παιδι ... ώστε να μην "μειωθειτε"  στα ματιά του αν δεν τα καταφέρετε. 

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, Paralia48

panagiotismp90

# 23 στις 5/4/2019
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 2.369
Στο θεμα οτι ειναι επικινδυνα νομιζω οτι εχει δικιο γιατι πως θα παιξει με γυαλια? εκτος αν καθεται μονο, στα διαλειματα και δεν τρεχει πανω κατω. αν τη χτυπησει ενα αλλο παιδι ή χτυπησει μονη της μπορει να παθει χοντρη ζημια στα ματια, πχ μια πτωση ή μια μπουνια, ενα χτυπημα τυχαιο ή ηθελημενο. επισης τα αλλα παιδια θα την κοροιδευουνε, αφορμη θελουν αλλωστε.
αν ομως πρεπει να τα φοραει τοτε πηγαιντε στο διευθυντη και αν δεν βρειτε ακρη στη διευθυνση πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης.
Αρέσει στο μέλος squirrel1968

alisida

# 24 στις 5/4/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 7.121
Υπαρχει παντα η περιπτωση τα γυαλια ηλιου (αφου δεν φοριουνται συνεχεια παρα μονο στα διαλειματα) να χαθουν και το παιδακι να στεναχωρεθει ...Επισης αναρωτιεμαι αν κανει καλο στα ματια του παιδιου η τοση και συνεχομενη προστασια απο τον ηλιο..ειναι φυσιολογικο ή με τα χρονια θα δημιουργησει μεγαλυτερη ευαισθησια ...Στη θαλασσα και στο κολυμπι τα φορα συνεχεια ?Αν ειναι αγορακι (δεν θυμαμαι να αναφερεται καπου το φυλο) στο στρατο τι θα κανει ?Εκει που δεν θα επιτρεπεται προφανως,τα μεχρι τοτε προστατευμενα ματακια του δεν θα υποστουν σοκ ??Λεω τωρα,διαφορα που θα σκεφτομουν προσωπικα να ρωτησω τον οφθαλμιατρο ...
Αρέσει στα μέλη Helenaki4, squirrel1968

squirrel1968

# 25 στις 5/4/2019
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.113
Όλα τα παιδάκια τα πειράζει ο ήλιος στα μάτια...αλλά υπάρχουν άγραφοι κανόνες στα σχολεία..κ καλώς για μένα.Δημιουργουνται προβλήματα σε σχέση με τα άλλα παιδάκια όπως ειπώθηκε παραπάνω,κ για το ίδιο το παιδί κίνδυνοι ..( όπως να το σπρώξουν κ να πέσει με το πρόσωπο κλπ) τα παιδιά σε αυτή την ηλικία είναι υπερκινητικά κ ..ευτυχώς) οπότε μάλλον προβλήματα κ σε εσάς πιθανών να δημιουργηθούν.Επισης το σημαντικότερο το παιδάκι σας το στοχοποιειτε από μόνη σας μέσα στο κύκλου του νηπιαγωγείου..γιατί το βάζετε σε διαδικασία να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα...(Θα γίνει ο γυαλακιας,ο τυφλός ,παρατσούκλια κ μπουλινγκ ..) Καλώς ήρθατε ..στην πραγματική ζωή /κοινωνία..σχολείο.Το παιδί γίνεται αυτόνομο κοινωνικοποιειται κ βασικοτερο όλων απογαλακτιζεται!!!Αλλά σε αυτό το στάδιο πρέπει να το βοηθήσουν οι γονείς..σε συνεργασία με τον εκάστοτε εκπαιδευτικό...(οι οποίοι έχουν δει πολλά κ είναι η δουλειά τους αυτή ...μην το ξεχνάμε ε..κάτι ξέρουν παραπάνω..ας τους εμπιστευόμαστε..)Είμαι εκπαιδευτικός..για αυτό παίρνω θέση στο συγκεκριμένο θέμα...κ όλο αυτό...για γυαλιά ηλίου???
Αρέσει στα μέλη Helenaki4, Paralia48

Lena_7_

# 26 στις 5/4/2019
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 2.744

Φωσκολε. πηγες και πεθανες νωρις.. 

Ριξε μια "Λαμψη" το 2020. να χτυπησει 80% η τηλεθεασις! 

Για σενα ζουμε

https://www.youtube.com/watch?v=12WNnLRrog8

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από anassa_

Πολλά παιδάκια αγαπούν πολυ τα γυαλιά ηλίου όπως και το κινητό... τα θεωρούν παιχνίδι. 

Οι γονείς δεν τα αφήνουν στο σπίτι να παίζουν με αυτά ή τους δίνουν παλιά  ...

Σε αυτή την ηλικία όμως πάντα ενα ζευγάρι γυαλιά, οποιουδήποτε, τα πιτσιρικια τα λιμπιζονται για το παιχνίδι τους. 

Κάποια, πολλά παιδιά ίσως τώρα με την κρίση,  ποτέ δεν είχαν - έχουν δικά τους.
Δύσκολο το έργο της δασκάλας τουλάχιστον ως την προστασία των γυαλιών... 
Δεν ξέρω κι όλας... την καταλαβαινω ...

Το μόνο μεμπτό που βρίσκω είναι στον τρόπο της  προς εσάς, θα μπορούσε  να σας πείσει με ευγενικό τρόπο. 

Νομίζω πως το παιδάκι σας δεν θα πάθει κατι στα 10 λεπτά ανα ώρα που θα παίξει χωρίς τα γυαλιά ηλίου του ... αν δεν υπάρχει σημαντικό πρόβλημα υγείας κ απλά ενοχλείται από τον ηλιο,οσο όλοι μας ...κι εγώ απο παιδί υπέφερα. Κάποιες φορες που προσπαθουσαν να με φωτογραφισουν και με χτυπαγε ο ήλιος,  παρόλο θυμάμαι που προσπαθουσαν να με κάνουν να μην κλείνω τα μάτια, εγώ τα έκλεινα  δεν άντεχα  να κάνω υπομονή ουτε δυο λεπτά που χρειαζόταν. Δεν είχα γυαλιά μέχρι που μεγαλωσα κ δουλαψα να τα αποκτησω.Δεν επαθα τίποτα... Φυσικά διαβάζουμε για την επικινδυνότητα, αλλά οταν μεγαλώσει λίγο ακόμα το παιδί θα είναι ικανό να προσέχει τον εαυτό του κ τα γυαλιά του. 

Είμαι σίγουρη όμως πως θα τα πετάει να παίξει ελεύθερα κ εσείς θα φωναζετε ...

Τα γυαλια σου φορααα  χα χα 

Μπορείτε με όμορφο τρόπο να πεισετε το παιδί να τα αποχωρίζεται για λίγο...
Ελπίζω αυτη τη συζητήση  να μην την κανετε μπροστά στο παιδι ... ώστε να μην "μειωθειτε"  στα ματιά του αν δεν τα καταφέρετε. 

anassa_

# 27 στις 5/4/2019
author

Τι εννοεις εσυ χακιασμενο μολογα   έχεις θέμα με τις φωτογραφίσεις μου ;  Σε τρείς είμαι γελαστο με κλειστά τα μάτια στην καλύτερη έστω με το ενα μάτι κλειστο κ το αλλο μισοκλειστο πριν παω σχολείο,  απόκριες ντυμένη, στα σκαλιά στην Τήνο, και στα πουλάκια ξέρεις την εθνικιστική οργάνωση   μάταια προσπαθούσαν να με βγάλουν ανοιχτοματα ...  τα δακρυα ετρεχαν, τα μάτια εκλαιγαν ...ντρέπομαι να τις δείξω ευτυχώς η κατηγορία θέματος δεν επιτρέπει φωτό και δεν θα μπω στον πειρασμό των αποδεικτικών .

Πάντως μια χαρά μεγαλώνοντας τα κατάφερα χωρίς γυαλιά...

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Lena_7_

Φωσκολε. πηγες και πεθανες νωρις.. 

Ριξε μια "Λαμψη" το 2020. να χτυπησει 80% η τηλεθεασις! 

Για σενα ζουμε

https://www.youtube.com/watch?v=12WNnLRrog8

Αρέσει στα μέλη equinox_, Lena_7_

Lena_7_

# 28 στις 5/4/2019
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
#26 Ουπς! Σόρι Ανασσα, λάθος επικόλληση Στο #21 πήγαινε

anassa_

# 29 στις 5/4/2019
author

* τα μάτια έκλειναν. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από anassa_

Τι εννοεις εσυ χακιασμενο μολογα   έχεις θέμα με τις φωτογραφίσεις μου ;  Σε τρείς είμαι γελαστο με κλειστά τα μάτια στην καλύτερη έστω με το ενα μάτι κλειστο κ το αλλο μισοκλειστο πριν παω σχολείο,  απόκριες ντυμένη, στα σκαλιά στην Τήνο, και στα πουλάκια ξέρεις την εθνικιστική οργάνωση   μάταια προσπαθούσαν να με βγάλουν ανοιχτοματα ...  τα δακρυα ετρεχαν, τα μάτια* εκλαιγαν ...ντρέπομαι να τις δείξω ευτυχώς η κατηγορία θέματος δεν επιτρέπει φωτό και δεν θα μπω στον πειρασμό των αποδεικτικών .

Πάντως μια χαρά μεγαλώνοντας τα κατάφερα χωρίς γυαλιά...

Αρέσει στο μέλος Lena_7_

Lena_7_

# 30 στις 5/4/2019
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Ευγενέστατη ήσουν. Γελάω όμως με τα σενάρια που στήθηκαν για ενα ζευγάρι γυαλιών ηλίου. Είδα ότι κάποιοι από πρυτάνεις πανεπιστημίου κατρακύλησαν στην ταπεινή θέση της νηπιαγωγού, που ακόμα και με χάρτη ιατρού, θα σκεφτόταν να δεχτούν στο νηπιαγωγείο γυαλια ηλιου Πολλούς να υποτιμούν το πρόβλημα και να χαρακτηρίζουν κακομαθημένο το παιδί και άλλους να δικαιολογούν την εκπαιδευτικό. Η ευθυνοφοβία κάποιων λειτουργών βαφτίζει απαγορευτικά σε χρήση, ακόμα και τα χρήσιμα λέω εγώ. Που να βάλουμε τώρα μπελάδες στο κεφάλι μας και αύριο να μας κουβαληθουν όλα με γυαλια ηλιου; Που θα έπρεπε, αν σκεφτεί κανείς την αλλαγή των κλιματικών συνθηκών μαζί με τις επιπτώσεις τους (μείωση οζοντος - επικινδυνοτητα ακτινοβολιας κλπ) Κι αν όλο αυτό σχετίζεται με το σύνδρομο Ιρλεν, το οποίο σχετίζεται με μια δυσλειτουργία του εγκεφαλου, που εχει να κάνει και με μαθησιακες δυσκολιες, δυσλεξια κλπ. ;Ενα παραδειγμα εφερα. Όταν έρχεται λοιπόν ένας γονέας νηπίου στην μεσογειακή χώρα Ελλάδα εν έτσι 2019 και αναφέρει κάτι σχετικά με την υγεία του παιδιού του σε εκπαιδευτικο, όσον αφορά την όραση του, οφείλεις να το σεβαστείς και να ενημερωθείς. Όχι τσαμπουκάδες και απαξίωση του θέματος, επωφελούμενη της θέσης σου, για να σκεφτει ο γονιος, όπως και ανέφερε, είναι η δασκάλα του γιου μου ( δεν με συμφέρουν οι κόντρες) και να το κανει γαργάρα. Πολλά στραβά που συνοδεύουν την ανάπτυξη ενός παιδιού οφείλονται στο βλαχιλικι, στην άγνοια, στην ευθυνοφοβία, αλλά και στο καβαλημα πολλών εκπαιδευτικών, τόσο σε θεματα συμπεριφοράς οσο και γνώσεων.
Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Sourya και σε ακόμα 2 μέλη.

Paralia48

# 31 στις 5/4/2019
author
Αλλη χώρα

α, εμένα! Σωστά κι εγώ του τό λεγα. Θα κάναμε χρυσές δουλειές

Τα πιο τρομακτικά σενάρια τα γράφει η ζωή

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από Lena_7_
#26 Ουπς! Σόρι Ανασσα, λάθος επικόλληση Στο #21 πήγαινε

Αρέσει στα μέλη anassa_, Lena_7_

anassa_

# 32 στις 5/4/2019
author

Εγώ θα επικεντρωθω εδώ...

(Που θα έπρεπε, αν σκεφτεί κανείς την αλλαγή των κλιματικών συνθηκών μαζί με τις επιπτώσεις τους (μείωση οζοντος - επικινδυνοτητα ακτινοβολιας κλπ) Κι αν όλο αυτό σχετίζεται με το σύνδρομο Ιρλεν, το οποίο σχετίζεται με μια δυσλειτουργία του εγκεφαλου, που εχει να κάνει και με μαθησιακες δυσκολιες, δυσλεξια κλπ. ;Ενα παραδειγμα εφερα. Όταν έρχεται λοιπόν ένας γονέας νηπίου στην μεσογειακή χώρα Ελλάδα εν έτσι 2019 και αναφέρει κάτι σχετικά με την υγεία του παιδιού του σε εκπαιδευτικο, όσον αφορά την όραση του, οφείλεις να το σεβαστείς και να ενημερωθείς) 

Σίγουρα η μητέρα γνωρίζει αν υπάρχει πρόβλημα υγείας, αλλά αν  δίνει αυτον τον τρόπο προς κατανόηση στη νηπιαγωγό, που δίνει σε μας εδώ σίγουρα δεν βγάζει την αναγκαιότητα που χρειάζεται...

Εδώ ας πούμε εγώ κατάλαβα πως το παιδί το ενοχλεί ο ήλιος όπως κάθε άνθρωπο τώρα που ανοίγει ο καιρός. Ο γιατρός δεν βρήκε κάποιο ιδιαιτερο λόγο υγείας να επιβάλλει τα γυαλια ηλίου. 

Πόσο κάθονται τα νηπιακια συνηθως στο σχολείο;  πόση ώρα είναι στην αυλή κ παίζουν ;  δεν έχει καθόλου σκίαση η αυλή;  έχουμε συμβουλεψει το παιδί εφ όσον μας παραπονιέται να παίζει στον ίσκιο και να μην κοιτάζει κατάματα τον ήλιο, όσο γίνεται... εξάλλου παει η σχολική χρόνια θα σταματήσουν για Πάσχα ... μετά  ενάμιση μήνα κ τέλος. Το καλοκαίρι θα το προσέχει η ίδια. 

Όλα αυτά φυσικά αν δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας εννοείται. 

Τώρα να καθόμαστε να τα βάζουμε με την κάθε δασκάλα ( ενώ δεν είναι ζήτημα υγείας) τη στιγμή που με την πρώτη συζήτηση δεν γίναμε κατανοητοι ... δεν νομίζω πως βοηθάει κάπου. 

Όπως λέει και η μητέρα καλώς δεν θέλει σύγκρουση μαζί της.

Το δικό μου ποστ είχε σκοπό, αν δεν υπάρχει θέμα υγείας, να την καθησυχασει ... 

Δεν ξερω αλλά αυτή η υπερπροστασια και να μπαίνουν τα παιδιά στη γιάλα δεν ξέρω αν φέρνει καλά ή άσχημα αποτελέσματα. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από Lena_7_
Ευγενέστατη ήσουν. Γελάω όμως με τα σενάρια που στήθηκαν για ενα ζευγάρι γυαλιών ηλίου. Είδα ότι κάποιοι από πρυτάνεις πανεπιστημίου κατρακύλησαν στην ταπεινή θέση της νηπιαγωγού, που ακόμα και με χάρτη ιατρού, θα σκεφτόταν να δεχτούν στο νηπιαγωγείο γυαλια ηλιου Πολλούς να υποτιμούν το πρόβλημα και να χαρακτηρίζουν κακομαθημένο το παιδί και άλλους να δικαιολογούν την εκπαιδευτικό. Η ευθυνοφοβία κάποιων λειτουργών βαφτίζει απαγορευτικά σε χρήση, ακόμα και τα χρήσιμα λέω εγώ. Που να βάλουμε τώρα μπελάδες στο κεφάλι μας και αύριο να μας κουβαληθουν όλα με γυαλια ηλιου; Που θα έπρεπε, αν σκεφτεί κανείς την αλλαγή των κλιματικών συνθηκών μαζί με τις επιπτώσεις τους (μείωση οζοντος - επικινδυνοτητα ακτινοβολιας κλπ) Κι αν όλο αυτό σχετίζεται με το σύνδρομο Ιρλεν, το οποίο σχετίζεται με μια δυσλειτουργία του εγκεφαλου, που εχει να κάνει και με μαθησιακες δυσκολιες, δυσλεξια κλπ. ;Ενα παραδειγμα εφερα. Όταν έρχεται λοιπόν ένας γονέας νηπίου στην μεσογειακή χώρα Ελλάδα εν έτσι 2019 και αναφέρει κάτι σχετικά με την υγεία του παιδιού του σε εκπαιδευτικο, όσον αφορά την όραση του, οφείλεις να το σεβαστείς και να ενημερωθείς. Όχι τσαμπουκάδες και απαξίωση του θέματος, επωφελούμενη της θέσης σου, για να σκεφτει ο γονιος, όπως και ανέφερε, είναι η δασκάλα του γιου μου ( δεν με συμφέρουν οι κόντρες) και να το κανει γαργάρα. Πολλά στραβά που συνοδεύουν την ανάπτυξη ενός παιδιού οφείλονται στο βλαχιλικι, στην άγνοια, στην ευθυνοφοβία, αλλά και στο καβαλημα πολλών εκπαιδευτικών, τόσο σε θεματα συμπεριφοράς οσο και γνώσεων.

Αρέσει στα μέλη equinox_, agrotis53 και σε ακόμα 1 μέλος.

Paralia48

# 33 στις 5/4/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από Lena_7_

ουπς!

¶ντε πάλι η επιθεώρηση!

Πάντως βρε παιδιά, σκέφτομαι, τόσο πολύπλοκες  σκέψεις, ωφελούν ή βλάπτουν τελικά; Και αυτή τη φορά δε κατηγορώ εσένα Λένα,που πολύ ωραία τα εκθέτεις, αλλά γενικά αναρωτιέμαι, αν κάναμε όλες οι μάνες τόσο πολύπλοκες σκέψεις, πώς θα ήταν τα παιδιά μας και η εκπαίδευση;

Σύνδρομα από δω, σύνδρομα από κει... άν μας ελέγξει γιατρός,ξέρετε πόσα σύνδρομα θα μας βρει; Εμένα σίγουρα θα με κλείσουν στην πλησιέστερη ψυχιατρική κλινική σίγουρα.

Αλλά και τα παιδάκια μας, μήπως όπως λέει η Ανάσσα , αυτή η υπερπροστασία τα μπερδεύει χειρότερα. Φανταστείτε δηλ. να λέγαμε στο παιδί μας < πρόσεχε τον ήλιο, για να μην πάθεις σύνδρομο Ίρλεν>  Και πήγαινε η μια μάνα με αποτεσματα ερευνών του συνδρόμου Ιρλεν και η άλλη του άλλου συνδρόμου, για άλλο θέμα, και η άλλη για άλλο θέμα με τα επιστημονικά ευρήματα... Θα έπρεπε το σχολείο να έχει ισάριθμους ψυχολόγους που θα μελετούσαν την πιθανότητα του κάθε παιδιού να πάθει κάτι απ αυτά.

Εγώ, τότε που ήταν μικρά , έλεγα: εφόσον όλα είναι στον κίνδυνο, αν το  πάθουν,θα το πάθουν όλα και θα είναι μαζική η πάθηση και θα είναι σα να μην είναι!

Σε μας ήταν η φάση με τις ...τρελές αγελάδες και τού λεγα να μην τρώει κρέας. Σιγά και μην έγινε! Με μάλωναν οι κοπέλες από πάνω. Βέβαια εμένα με ξέρετε, σιγά μην έσκαγα για το τι έλεγαν αυτές, εγώ συνέχιζα να του λέω τα αναρχοαπαυτά μου, αλλά και κείνος έτρωγε κανονικά, ό,τι ήθελε.

Λέτε γιαυτό να έχουντα παιδιά μου τα προβλήματα που έχουν;

Αρέσει στο μέλος agrotis53

Arxontoula_

# 34 στις 5/4/2019
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από kirki1991

Αλλά όπως όλοι ξέρουμε το θέμα του ηλίου είναι πολύ σοβαρό

όμως η δασκάλα στο νηπιαγωγείο έχει άλλη γνώμη πως είναι επικίνδυνα για το παιδί και αν έχει θέμα να φορέσει καπέλο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από kirki1991
Το καπέλο δεν τον βολεύει από παιδί

ο ήλιος είναι πολύ επικίνδυνος εντός και εκτός ματιού

Γιατί όταν το παιδί λέει δεν μπορώ τον ήλιο όταν με χτυπάει εγώ σαν μαμά τι να το κάνω;

Μπερδεύτηκα τώρα

Από τη μια θέλετε να κινήσετε γη και ουρανό (και πολύ καλά κάνετε) για την προστασία του παιδιού σας από τις βλαβερές συνέπειες της ηλιακής ακτινοβολίας, κι από την άλλη δεν φοράει καπέλο?

Προφανώς κάτι δεν κατάλαβα σωστά.

Αρέσει στα μέλη equinox_, agrotis53 και σε ακόμα 3 μέλη.

Paralia48

# 35 στις 5/4/2019
author
Αλλη χώρα

αλλά γνώμη μου, το σχολείο και όλο το υπουργείο παιδείας δεν πρέπει να έχει ευθύνη για τις ιδιαίτερες απαιτήσεις και συνθήκες κάθε οικογένειας.

Δηλαδή> Αν ένα παιδί δεν τρώει χοιρινό,όπως τα αραβάκια μας, δεν μπορείς να πεις σε δασκάλα, γιατί πήρε από τη συμμαθήτριά του ζαμπόν χοιρινό.  Δική σας ιδιαιτερότητα, δασκαλέψτε το παιδί σας κατάλληλα.

Σπάνε τα γυαλιά επειδή έπεσε> δε φταίει το σχολείο, εκτός αν ο δάσκαλος έσπρωξε το παιδί,ή του πήρε τα γυαλιά και τα πέταξε.Ειδάλλως, το παιδί οφείλει να προσέχει τα προσωπικά του αντικείμενα.

Φέρνει το παιδί παιχνίδια στο σχολείο, να τα προσέχει, ειδάλλως το σχολείο ουδεμία ευθύνη έχει

Και κάθε παιδί αναλαμβάνει ευθύνη για τις ζημιές που κάνει. Κάνει ζημιά,πρέπει να την αποκαταστήσει.

Έτσι λέω εγώ... και από παιδί και από τρελλό μαθαίνεις την αλήθεια

Αρέσει στα μέλη agrotis53, anassa_

Paralia48

# 36 στις 5/4/2019
author
Αλλη χώρα

και ακόμη ένα τιπ και μη με δείρετε οι φεμινίστριες:

Εμείς οι μανάδες, συχνά τα υπερβάλουμε. Γιαυτό υπάρχουν και οι πατεράδες, οι οποίοι συνήθως βλέπουν την κατάσταση πιο ψύχραιμα. Γιαυτό είμαστε δυο γονείς,για να κρατάμε ισοροπίες.  Κουβεντιάστε το και με τους πατεράδες. Κι αυτοί το ίδιο αγαπούν το παιδί

Αρέσει στα μέλη squirrel1968, anassa_

anassa_

# 37 στις 5/4/2019
author

Όλα καλά  ο φεμινισμός να ξέρεις δεν αποκλείει τον πατέρα από το παιδί , αλλά το αντίθετο  μέχρι πάνα τον βάζει να του αλλάζει...

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από Paralia48

και ακόμη ένα τιπ και μη με δείρετε οι φεμινίστριες:

Εμείς οι μανάδες, συχνά τα υπερβάλουμε. Γιαυτό υπάρχουν και οι πατεράδες, οι οποίοι συνήθως βλέπουν την κατάσταση πιο ψύχραιμα. Γιαυτό είμαστε δυο γονείς,για να κρατάμε ισοροπίες.  Κουβεντιάστε το και με τους πατεράδες. Κι αυτοί το ίδιο αγαπούν το παιδί

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, MadameShuShu40 και σε ακόμα 2 μέλη.

Paralia48

# 38 στις 5/4/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από anassa_

Όλα καλά  ο φεμινισμός να ξέρεις δεν αποκλείει τον πατέρα, αλλά το αντίθετο 

χαίρομαι!

Στον παιδικό που πήγαινε ο δικός μας, οι περισσότερες μανάδες είχαν ονομάσει τους άντρες τους άχρηστους και τους είχαν γραμμένους κανονικά  Κρίμα το 50% των γονέων του παιδιού να απορρίπτει το άλλο 50%

Αρέσει στα μέλη agrotis53, anassa_

Arxontoula_

# 39 στις 5/4/2019
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από Paralia48

αλλά γνώμη μου, το σχολείο και όλο το υπουργείο παιδείας δεν πρέπει να έχει ευθύνη για τις ιδιαίτερες απαιτήσεις και συνθήκες κάθε οικογένειας.

Παραλί, καλά όλα αυτά, αλλά να ξέρεις ότι πολλοί εκπαιδευτικοί έχουν μεγάλη ευθυνοφοβία, έως και αναλγησία, μη σου πω.

Τον ανηψιό μου, που είχε διαβήτη, αρνιόντουσαν με γελοίες δικαιολογίες να τον γράψουν στο σχολείο της περιοχής, κι όταν, με τα χίλια ζόρια τον έγραψαν, έκαναν ο,τι μπορούσαν για να αναγκάσουν τους γονείς να του αλλάξουν σχολείο.

Για να μην έχουν μπελά στο κεφάλι τους.

Αρέσει στα μέλη anassa_, squirrel1968

sAvArA

# 40 στις 5/4/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Με δεδομενα

..τα συνδρομα

Ιρλεν

Μιρλεν

Τιρλεν

Χιρλεν

Κιρλεν κ.ο.κ.

& της ιδιαιτεροτητας των...

η ταπεινη λειτουργος -νηπιαγωγος-δασκαλα-καθηγητρια παρακαλει...

τους ευρισκοντας συνδρομα για να αποκτα νοημα και η "σπουδη" τους..

να βρισκουν και προσωπικο εξυπηρετησης αυτων,

εις τα δημοσια εκπαιδευτηρια...

Μετα τιμης

Η δασκαλα που εχει κι αυτη τα 

X ψ z συνδρομα της...

Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456
Δεν μπορείτε να απαντήσετε