Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γυαλιά ηλίου!

Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456

Sivilla_I

# 41 στις 5/4/2019
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026
'Aρεσαν+: 0%

Ποιός σου είπε οτι ο φεμινισμός αντιτίθεται στην πατρότητα?

Το εντελώς αντίθετο

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από Paralia48

και ακόμη ένα τιπ και μη με δείρετε οι φεμινίστριες:

Εμείς οι μανάδες, συχνά τα υπερβάλουμε. Γιαυτό υπάρχουν και οι πατεράδες, οι οποίοι συνήθως βλέπουν την κατάσταση πιο ψύχραιμα. Γιαυτό είμαστε δυο γονείς,για να κρατάμε ισοροπίες.  Κουβεντιάστε το και με τους πατεράδες. Κι αυτοί το ίδιο αγαπούν το παιδί

Αρέσει στα μέλη anassa_, Paralia48

Sivilla_I

# 42 στις 5/4/2019
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

Αυτό είναι παρενέργεια άλλου συστήματος.

10 γράμματα

Για να μη λεω και κακές λέξεις

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από Paralia48

χαίρομαι!

Στον παιδικό που πήγαινε ο δικός μας, οι περισσότερες μανάδες είχαν ονομάσει τους άντρες τους άχρηστους και τους είχαν γραμμένους κανονικά  Κρίμα το 50% των γονέων του παιδιού να απορρίπτει το άλλο 50%

Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, anassa_ και σε ακόμα 1 μέλος.

Paralia48

# 43 στις 5/4/2019
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 8.239

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Arxontoula_

Παραλί, καλά όλα αυτά, αλλά να ξέρεις ότι πολλοί εκπαιδευτικοί έχουν μεγάλη ευθυνοφοβία, έως και αναλγησία, μη σου πω.

Τον ανηψιό μου, που είχε διαβήτη, αρνιόντουσαν με γελοίες δικαιολογίες να τον γράψουν στο σχολείο της περιοχής, κι όταν, με τα χίλια ζόρια τον έγραψαν, έκαναν ο,τι μπορούσαν για να αναγκάσουν τους γονείς να του αλλάξουν σχολείο.

Για να μην έχουν μπελά στο κεφάλι τους.

αν είναι δυνατόν!!! 

Δημόσιο σχολείο δε δικαιούται να διώξει μαθητή.

Και ο γιος μου είχε συμμαθητρια με δαβήτη.  Μόνο οι δάσκαλοι το γνώριζαν,μέχρι που έφτασε η ώρα της πενταήμερης.Τότε η μάνα ,χωρίς  ενδοιασμούς ,σηκώθηκε και είπε παρουσία όλων.<ξέρετε ότι η κόρη μου έχει διαβήτη και πρέπει να παίρνει τόσες φορές την ημέρα την ένεσή της. Πώς θα γίνει;>  Και ο δάσκαλος, της είπε,ότι θα φροντίσει να έχει πρόσβαση σε ψυγείο ,όλο το 24ωρο και να αναλάβει μόνη της τη θεραπεία της, αν χρειαστεί, μπορεί να βοηθήσει,αλλά καλύτερα μόνη .

Αρέσει στα μέλη anassa_, Lena_7_

anassa_

# 44 στις 5/4/2019
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.046

Αν είναι δυνατόν. Είχα την εντύπωση πως σήμερα το σχολείο λειτουργεί καλύτερα σε τέτοια ζητήματα. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Arxontoula_

Παραλί, καλά όλα αυτά, αλλά να ξέρεις ότι πολλοί εκπαιδευτικοί έχουν μεγάλη ευθυνοφοβία, έως και αναλγησία, μη σου πω.

Τον ανηψιό μου, που είχε διαβήτη, αρνιόντουσαν με γελοίες δικαιολογίες να τον γράψουν στο σχολείο της περιοχής, κι όταν, με τα χίλια ζόρια τον έγραψαν, έκαναν ο,τι μπορούσαν για να αναγκάσουν τους γονείς να του αλλάξουν σχολείο.

Για να μην έχουν μπελά στο κεφάλι τους.

Paralia48

# 45 στις 5/4/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από anassa_

Αν είναι δυνατόν. Είχα την εντύπωση πως σήμερα το σχολείο λειτουργεί καλύτερα σε τέτοια ζητήματα. 

κοίτα,όσο ο νόμος τους αφήνει ακάλυπτους, τόσο μπορεί κάθε τρελός γονιός να ζητήσει ευθύνες, για τα πάντα!  Για τυχαία ατυχήματα, για λάθη του υπουργείου ,ακόμα και για λάθη των γονιών, τα οποία εμφανίστηκαν την ώρα του σχολείου. Νομίζω πως η ΟΛΜΕ το είχε θέσει στο παρελθόν αρκετές φορές, ότι πρέπει  οι εκπαιδευτικοί  να έχουν μια νομική κάλυψη. Δεν ξέρω,αν έγινε.

Είχε η δασκάλα εφημερία,έπεσε το κοριτσάκι και έσπασε το μπροστινό της δόντι και γύρευαν από τη δασκάλα να το φτιάξει,διότι λέει, δεν ήταν εκεί μπροστά. Τι έφταιγε η δασκάλα; Αυτό είχε γίνει πριν 20 περίπου χρόνια και με επέμβαση του διευθυντή  συμβιβάστηκαν.

Αυτά ακούν και φοβούνται.

Τι γίνεται τώρα παιδιά;

elenal12

# 46 στις 5/4/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Και που να ξεραν... 

... Πως..

Με την εισαγωγή ορισμένων εν δυνάμει/ μελλοντικων εκπαιδευτικων στο πανεπιστήμιο και την εκπαίδευση τους, ωστε να αποκτηθουν οι απαραίτητες γνώσεις για τη διδαχη ενός Χ πεδίου,,

Θα απολύονταν επίσης ως.. 

Προσωπικη νοσοκόμα 
Μπεημπι σιτερ
Μητερα
Αστυφυλαξ
Οικονόμος 
Ψυχολόγος 
Ιατρός 

Καθώς,, 

Ειναι γνωστό, ιτ ιζ νοουν (από το νοω), 
ότι το σχολείο υποχρεούται να σε διδάξει 
τροπους
ευγενεια
πολεμικές τεχνικές υπεράσπισης εαυτού 
Πως να μιλάς 
Πως να συμπεριφερεσαι 
Πως να μην πετάς τα σκουπίδια στο πάτωμα αλλά στο καλάθι αχρήστων 
Πως να μην είσαι ρατσιστής 

Και λοιπααα

Πέραν, δηλαδή, του μαθηματικο-φυσικο-αρχαιο-γλωσσικο-καλλιτεχνικο ρεπερτορίου. 

Καθώς  αν το παιδί βγει προβληματικο και με ψυχολογικά , ευθύνονται αποκλειστικά και μόνον τα δημόσια εκπαιδεύτρια 

Κι ουχί η οικογενεια.. 

Έτσι πάνε αυτά. 
Το παιδί μπορεί να πάθει πρόβλημα στα μάτια από τον ήλιο, 

Κι όχι από τα βιντεοπαιχνίδια/κινητα/υπολογιστές /ταμπλέτες κι οποια αλλά γκατζετσ υπάρχουν, τα οποία όλως τυχαίως αγοράζονται από τους γονείς . 

Αχα! Το πιασα! 
Να καούν οι εκπαιδευτικοι. 

agrotis53

# 47 στις 5/4/2019
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.139

ξεχνας ομως κατι σε ολα αυτα σημαντικο. 1 της αντιφασεις που εχει η θεματοθετρια σε 3 διαφορετικα ποστ. 2 οτι θα πρεπει να θεωρισουμε δεδομενο αυτα που λεει, χωρις να ξερουμε αν ισχυουν και σε ποιο βαθμο? κοιτα παλι της αντιφασεις. 4 μιλαμε για νηπιαγωγιο δηλαδη για πιτσιρικια 5-6 χρονων τα οποια ειναι εν πολις ακομη σε φαση προσαρμογης (ιδιος αν δεν εχουν περαση απο παιδικο πριν) προσαρμογης σε συνθηκες αλλες απο οτι στο σπιτι μονα τους. 5 μιλαμε για γυαλια ηλιου μην τρελαθουμε σε 5χρονο πιτσιρικη , και θα κατηγορησουμε μια νηπιαγωγο για τι? για ρατσισμο? γιατι ακριβως?. δηλαδη να πιστεψω εγω τωρα, οτι μια νηπιαγωγος δειχνη εμπαθεια σε ενα 5χρονο για αν θα φορεση γυαλια ηλιου σε ενα 10λεπτο διαλειμα, και μαλιστα τωρα που εχει τελειωση και η χρονια ? οχι δα , .και λενα δες τη λες <έρχεται λοιπόν ένας γονέας νηπίου στην μεσογειακή χώρα Ελλάδα εν έτσι 2019 και αναφέρει κάτι σχετικά με την υγεία του παιδιού του σε εκπαιδευτικο, όσον αφορά την όραση του, οφείλεις να το σεβαστείς και να ενημερωθείς. Όχι τσαμπουκάδες και απαξίωση του θέματος, επωφελούμενη της θέσης σου, >> εχεις καταδικαση καποιον οταν η ιδια η μητερα του παιδιου 5-6 χρονια δεν ηξερε για προβλημα . ( η ιδια η μητερα το λεει δες καλα τα ποστ ). Δηλαδη για σενα ειναι δεδομενο οτι η δασκαλα ειναι τσαμπουκας και απαξιωτικη ( παλι προσοχη μιλαω για το συγκεκριμενο θεμα και δεν αρνουμε οτι υπαρχουν και πολλοι ακαταληλλοι εκπεδευτικοι.) και απλα πως το ξερεις αυτο? και ειλικρινα εσυ διαβαζοντας ολα τα ποστ της κοπελας διακρινεις οτι το παιδι εχει προβλημα η οτι υπαρχη κατι αλλο?  ξαναεπαναλαμβανω οτι ειναι τελος της χρονιας και το παιδι ηταν εως τωρα χωρις γυαλια για τα ματια παρολο που ο αερας ηταν και το χειμωνα ετσι και ο ηλιος ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από Lena_7_
Ευγενέστατη ήσουν. Γελάω όμως με τα σενάρια που στήθηκαν για ενα ζευγάρι γυαλιών ηλίου. Είδα ότι κάποιοι από πρυτάνεις πανεπιστημίου κατρακύλησαν στην ταπεινή θέση της νηπιαγωγού, που ακόμα και με χάρτη ιατρού, θα σκεφτόταν να δεχτούν στο νηπιαγωγείο γυαλια ηλιου Πολλούς να υποτιμούν το πρόβλημα και να χαρακτηρίζουν κακομαθημένο το παιδί και άλλους να δικαιολογούν την εκπαιδευτικό. Η ευθυνοφοβία κάποιων λειτουργών βαφτίζει απαγορευτικά σε χρήση, ακόμα και τα χρήσιμα λέω εγώ. Που να βάλουμε τώρα μπελάδες στο κεφάλι μας και αύριο να μας κουβαληθουν όλα με γυαλια ηλιου; Που θα έπρεπε, αν σκεφτεί κανείς την αλλαγή των κλιματικών συνθηκών μαζί με τις επιπτώσεις τους (μείωση οζοντος - επικινδυνοτητα ακτινοβολιας κλπ) Κι αν όλο αυτό σχετίζεται με το σύνδρομο Ιρλεν, το οποίο σχετίζεται με μια δυσλειτουργία του εγκεφαλου, που εχει να κάνει και με μαθησιακες δυσκολιες, δυσλεξια κλπ. ;Ενα παραδειγμα εφερα. Όταν έρχεται λοιπόν ένας γονέας νηπίου στην μεσογειακή χώρα Ελλάδα εν έτσι 2019 και αναφέρει κάτι σχετικά με την υγεία του παιδιού του σε εκπαιδευτικο, όσον αφορά την όραση του, οφείλεις να το σεβαστείς και να ενημερωθείς. Όχι τσαμπουκάδες και απαξίωση του θέματος, επωφελούμενη της θέσης σου, για να σκεφτει ο γονιος, όπως και ανέφερε, είναι η δασκάλα του γιου μου ( δεν με συμφέρουν οι κόντρες) και να το κανει γαργάρα. Πολλά στραβά που συνοδεύουν την ανάπτυξη ενός παιδιού οφείλονται στο βλαχιλικι, στην άγνοια, στην ευθυνοφοβία, αλλά και στο καβαλημα πολλών εκπαιδευτικών, τόσο σε θεματα συμπεριφοράς οσο και γνώσεων.

Heptamer

# 48 στις 5/4/2019
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.049

Η e-κπαιδευση σου Χελεν σαν βαινει πολυ καλως...

Θα αποφοιτησεις με άριστα θαρρώ...και ανευ γυαλιων ηλιου βεβαιως βεβαιως.

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από elenal12

Και που να ξεραν... 

... Πως..

Με την εισαγωγή ορισμένων εν δυνάμει/ μελλοντικων εκπαιδευτικων στο πανεπιστήμιο και την εκπαίδευση τους, ωστε να αποκτηθουν οι απαραίτητες γνώσεις για τη διδαχη ενός Χ πεδίου,,

Θα απολύονταν επίσης ως.. 

Προσωπικη νοσοκόμα 
Μπεημπι σιτερ
Μητερα
Αστυφυλαξ
Οικονόμος 
Ψυχολόγος 
Ιατρός 

Καθώς,, 

Ειναι γνωστό, ιτ ιζ νοουν (από το νοω), 
ότι το σχολείο υποχρεούται να σε διδάξει 
τροπους
ευγενεια
πολεμικές τεχνικές υπεράσπισης εαυτού 
Πως να μιλάς 
Πως να συμπεριφερεσαι 
Πως να μην πετάς τα σκουπίδια στο πάτωμα αλλά στο καλάθι αχρήστων 
Πως να μην είσαι ρατσιστής 

Και λοιπααα

Πέραν, δηλαδή, του μαθηματικο-φυσικο-αρχαιο-γλωσσικο-καλλιτεχνικο ρεπερτορίου. 

Καθώς  αν το παιδί βγει προβληματικο και με ψυχολογικά , ευθύνονται αποκλειστικά και μόνον τα δημόσια εκπαιδεύτρια 

Κι ουχί η οικογενεια.. 

Έτσι πάνε αυτά. 
Το παιδί μπορεί να πάθει πρόβλημα στα μάτια από τον ήλιο, 

Κι όχι από τα βιντεοπαιχνίδια/κινητα/υπολογιστές /ταμπλέτες κι οποια αλλά γκατζετσ υπάρχουν, τα οποία όλως τυχαίως αγοράζονται από τους γονείς . 

Αχα! Το πιασα! 
Να καούν οι εκπαιδευτικοι. 

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Lena_7_

# 49 στις 6/4/2019
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 2.744

Βασικα, αποφευγω να ξεψειριζω την μαιμου στα θεματα. 

Και ειδικα, οταν μετα απο δυο αναρτησεις σου,  η θεματοθετρια την εκανε απο το θεμα ενοχλημενη. 

Διαβαζοντας αυτα που γραφεις σε μενα, καταλαβα και το γιατι. Δεν ειναι και το τελος του κοσμου 

Αλλα δεν νομιζω οτι εδωσες και την σημασια, που θα εφερνε το αντιθετο αποτελεσμα. 

Αναφερεις αντιφασεις, δεν ειδα αντιφασεις. 

Αναφερεις για τα δεδομενα της θεματοθετριας. Δεδομενο δεν παιρνω τπτ, αλλα οταν ενα παιδι λεει με ενοχλει πολυ ο ηλιος, ο εκπαιδευτικος δεν το περναει ντουκου, το σεβεται και το συζητα εστω.

Το παιδακι πηγε παιδικο, καπου το αναφερει. 

Ρατσισμοι και εμπαθειες δεν αναφερθηκαν απο κανεναν.  Δεν ξερω γιατι τα αναφερεις. 

Η χρονια δεν τελειωσε. Η αυξανομενη ακτινοβολια του ηλιου απο την ανοιξη και μετα, οι περισσοτερες ωρες εκθεσης στον ηλιο με την αλλαγη της ωρας και της εποχης, καθιστουν τα γυαλια πιο απαραιτητα αυτους τους μηνες σε σχεση με το χειμωνα.

Ο τσαμπουκας και η απαξιωση αναφερεται απο την μητερα. Δεν ειμαι δικαστης, αλλα ξερω να διαβαζω: "...Ήμουν πολύ φορτισμένη με τον τρόπο που μου μίλησε...", "Μου μίλησε τόσο απαξιωτικά λες και τις ανήκει το σχολείο...", "Τα έχασα τελείως δεν μπορούσα πραγματικά να σκεφτώ λόγο του τρόπου που μου μίλησε..." 

Πουθενα δεν αναφερει οτι 5-6 χρονια το παιδι εχει προβλημα και δεν τοξερε...Οταν το παιδι παραπονεθηκε, σα μανα εκανε αυτο που πρεπει.

Κανεις δεν μπορει να κανει τηλεδιαγνωση, για να μου ζητας  να διακρινω αν εχει προβλημα το παιδι. 

Και για να μην γραφω τα ιδια και τα ιδια, οταν ενα παιδι μαζι με τον γονεα, σου δηλωνει οτι ενοχλειται σε ενα θεμα, που αφορα υγεια δεν τον παραμυθιαζεις και μαλιστα με ανυποστατα επιχειρηματα.  οπως:  "¶ρχισε να μου λέει ότι είναι δημόσιο σχολείο και δεν επιτρέπονται αυτά..."  Οφειλεις να σεβαστεις απο την θεση σου το πιθανον προβλημα του, να το συζητησεις-εξετασεις και μετα να το αποκλεισεις. Ειδικα, οταν προκειται για τρυφερες ηλικιες. Η προσεγγιση της εκπαιδευτικου στο ολο θεμα για μενα λεει πολλα. Για σενα λιγα. Δεν χαθηκε και ο κοσμος...

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από agrotis53

ξεχνας ομως κατι σε ολα αυτα σημαντικο. 1 της αντιφασεις που εχει η θεματοθετρια σε 3 διαφορετικα ποστ. 2 οτι θα πρεπει να θεωρισουμε δεδομενο αυτα που λεει, χωρις να ξερουμε αν ισχυουν και σε ποιο βαθμο? κοιτα παλι της αντιφασεις. 4 μιλαμε για νηπιαγωγιο δηλαδη για πιτσιρικια 5-6 χρονων τα οποια ειναι εν πολις ακομη σε φαση προσαρμογης (ιδιος αν δεν εχουν περαση απο παιδικο πριν) προσαρμογης σε συνθηκες αλλες απο οτι στο σπιτι μονα τους. 5 μιλαμε για γυαλια ηλιου μην τρελαθουμε σε 5χρονο πιτσιρικη , και θα κατηγορησουμε μια νηπιαγωγο για τι? για ρατσισμο? γιατι ακριβως?. δηλαδη να πιστεψω εγω τωρα, οτι μια νηπιαγωγος δειχνη εμπαθεια σε ενα 5χρονο για αν θα φορεση γυαλια ηλιου σε ενα 10λεπτο διαλειμα, και μαλιστα τωρα που εχει τελειωση και η χρονια ? οχι δα , .και λενα δες τη λες <έρχεται λοιπόν ένας γονέας νηπίου στην μεσογειακή χώρα Ελλάδα εν έτσι 2019 και αναφέρει κάτι σχετικά με την υγεία του παιδιού του σε εκπαιδευτικο, όσον αφορά την όραση του, οφείλεις να το σεβαστείς και να ενημερωθείς. Όχι τσαμπουκάδες και απαξίωση του θέματος, επωφελούμενη της θέσης σου, >> εχεις καταδικαση καποιον οταν η ιδια η μητερα του παιδιου 5-6 χρονια δεν ηξερε για προβλημα . ( η ιδια η μητερα το λεει δες καλα τα ποστ ). Δηλαδη για σενα ειναι δεδομενο οτι η δασκαλα ειναι τσαμπουκας και απαξιωτικη ( παλι προσοχη μιλαω για το συγκεκριμενο θεμα και δεν αρνουμε οτι υπαρχουν και πολλοι ακαταληλλοι εκπεδευτικοι.) και απλα πως το ξερεις αυτο? και ειλικρινα εσυ διαβαζοντας ολα τα ποστ της κοπελας διακρινεις οτι το παιδι εχει προβλημα η οτι υπαρχη κατι αλλο?  ξαναεπαναλαμβανω οτι ειναι τελος της χρονιας και το παιδι ηταν εως τωρα χωρις γυαλια για τα ματια παρολο που ο αερας ηταν και το χειμωνα ετσι και ο ηλιος ...

Lena_7_

# 50 στις 6/4/2019
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Με δεδομενο

το συνδρομο 
του δημοσιουπαλληλιστα...
μια κοινωνια βοα
για  τη μη συμβατοτητα
με την ευαισθησια... 
την υπευθυνοτητα...
τον επαγγελματισμο
και λοιπα ψιλα γραμματα...
Η παρτιδα κερδιζεται στις εξαιρεσεις της...ακομα...
Εαν κατι πρεπει να πειτε, να γραψετε  η να κανετε οπωσδηποτε...
μη λιθοβολειτε τις εξαιρεσεις με σαπουνοφουσκες...
πηγαινετε σπιτια σας! 
Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

Thanos_K_

# 51 στις 6/4/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Γιατί δεν αγοράζετε στον γιό σας γυαλιά (photochromic lenses) φωτοχρωμικοί φακοί 

αυτά που σκουραίνουν στον ήλιο και πραμένουν διαφανείς σε εσωτερικούς χώρους...

...δεν θα τα βγαζει καθόλου στο σχολείο... 

και ολοι θα αντιδρούν όπως σε ένα παιδί με γυαλιά μυωπίας

και έτσι παιδί, εκπαιδευτικός, γονιός κομπλέ...

Paralia48

# 52 στις 6/4/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από Thanos_K_

Γιατί δεν αγοράζετε στον γιό σας γυαλιά (photochromic lenses) φωτοχρωμικοί φακοί 

αυτά που σκουραίνουν στον ήλιο και πραμένουν διαφανείς σε εσωτερικούς χώρους...

...δεν θα τα βγαζει καθόλου στο σχολείο... 

και ολοι θα αντιδρούν όπως σε ένα παιδί με γυαλιά μυωπίας

και έτσι παιδί, εκπαιδευτικός, γονιός κομπλέ...

νομίζω αυτό το αποφασίζει ο γιατρός.

Δεν μπορείς να βάλεις όλη μέρα στο παιδί γυαλιά, μόνο και μόνο,επειδή στα 15 λεπτά του διαλείμματος ενοχλείται. Καλύτερα να ενοχλείται 15 λεπτά παρά 5 ώρες

Lena_7_

# 53 στις 6/4/2019
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Καταγγελία στο zougla.gr: Έκλεισαν την πόρτα σε μητέρα και το παιδί της με ήπια μορφή αυτισμού σε παιδικό σταθμό της Πάτρας

Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 5 Απριλίου 2019, 20:59

Ένα απίστευτο περιστατικό σημειώθηκε την Τετάρτη (4/5) έξω από δημοτικό παιδικό σταθμό της Πάτρας και μπροστά στα έκπληκτα μάτια ανήλικων παιδιών. Δάσκαλοι δεν επέτρεψαν σε μία μητέρα και το παιδί της να μπουν στον παιδικό σταθμό, εξαιτίας της λήξης της σύμβασης ειδικής παιδαγωγού, καθώς το 3,5 ετών αγόρι έχει διαγνωστεί με ήπιας μορφής αυτισμό.

Τι ανέφερε η μητέρα του παιδιού στο zougla.gr «Η εγγραφή του παιδιού μου στον δημοτικό παιδικό σταθμό πραγματοποιήθηκε κανονικά τον Μάιο του 2018. Τότε κατέθεσα όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά μαζί και τη γνωμάτευση στην οποία φαίνεται ότι το παιδί μου έχει ήπιας μορφής αυτισμό (λόγω ηλικίας δεν έχει περάσει ακόμα διάγνωση από το ΚΕΔΔΥ όπου φαίνεται ακριβώς η κατηγορία και μορφή αυτισμού). Ενώ δέχτηκαν τα χαρτιά και την εγγραφή, μου ανακοίνωσαν ότι θα ξεκινήσει κανονικά να φοιτά από τον Σεπτέμβριο του 2018. Το μόνο που θα έπρεπε να περιμένω ήταν από μέρα σε μέρα την πρόσληψη ειδικής παιδαγωγού, πράγμα το οποίο έγινε τελικά την 1η Φεβρουαρίου του 2019. Όλο αυτό το διάστημα το παιδί έπαιρνε απουσίες όχι επειδή ήταν δική μου επιλογή να μην πηγαίνει αλλά επειδή η προϊσταμένη του τμήματος βρεφονηπιακών και παιδικών σταθμών μου σύστησε να περιμένω» επεσήμανε στο zougla.gr η μητέρα του 3,5 ετών αγοριού.  Πριν από λίγες ημέρες όπως κατήγγειλε η μητέρα, η ειδική παιδαγωγός η οποία ανέλαβε το παιδί της της είπε πως λήγει η δίμηνη σύμβασή της και πως το αγόρι δεν μπορούσε να συνεχίσει να φοιτά στον δημοτικό παιδικό σταθμό. «Στις 21 Μαρτίου επισκέφθηκα το γραφείο του προέδρου του Δ. Σ. του ΚΟΔΗΠ (Κοινωνικού Οργανισμού Δήμου Πατρέων), και ζήτησα να με ενημερωθώ γιατί το παιδί μου θα σταματήσει από τον παιδικό σταθμό στις 29 Μαρτίου. Ο πρόεδρος του Δ.Σ. ΚΟΔΗΠ αρνήθηκε πως γνωρίζει το περιστατικό και πως θα ενημερωθεί άμεσα για το τι συμβαίνει» ανέφερε. Όπως είπε η ***Ρ.Ρ. στο zougla.gr ενημερώθηκε από την προϊσταμένη του τμήματος βρεφονηπιακών και παιδικών σταθμών πως η φοίτηση του παιδιού της διακόπτεται καθώς το υπουργείο δεν είναι σε θέση να πληρώσει ειδικό παιδαγωγό. Σε έγγραφο το οποίο παραχώρησε στο zougla.gr η κα Ρ.Ρ. όμως αναφέρεται μεταξύ άλλων πως έχει εγκριθεί η πρόσληψη ειδικής παιδαγωγού έως 31/7/2019 και η χρηματοδότηση θα βαρύνει τους κεντρικούς αυτοτελείς πόρους ΚΑΠ προς εξυπηρέτηση του εγγεγραμμένου φιλοξενούμενου νηπίου με αυτισμό.«Την Τετάρτη 3/4/2019 όπως πήγαινα κανονικά στο σχολείο το πρωί με το παιδί με περίμεναν στην εξώπορτα η διευθύντρια μαζί με την καθαρίστρια του παιδικού σταθμού και μόλις με είδαν κλείδωσαν την πόρτα με λουκέτο. Εκείνη τη στιγμή μέσα στον παιδικό σταθμό υπήρχαν γονείς που μπήκαν να αφήσουν τα παιδιά τους, καθώς και γονείς μαζί με τα παιδιά τους απ' έξω για τον ίδιο λόγο. Αποτέλεσμα αυτής της πράξης ήταν να παρεμποδιστεί η είσοδος και η έξοδος γονέων και παιδιών. Στη συνέχεια άνοιξαν την πίσω πόρτα για τη διευκόλυνση των υπολοίπων, όμως απαγορεύτηκε η είσοδος του δικού μου παιδιού» τόνισε.Η κα Ρ.Ρ. κατήγγειλε πως η βρεφονηπιοκόμος του παιδικού σταθμού έσπρωξε το παιδί της για να το εμποδίσει να εισέλθει στον προαύλιο χώρο και όπως σημείωσε η συνέχεια δόθηκε στο αστυνομικό τμήμα της Ανθούπολης.
***Η μητέρα του παιδιού θέλησε να μην αποκαλύψει τα στοιχεία της δημοσίως και έτσι από το zougla.gr αναφέρεται με τα αρχικά Ρ.Ρ. ωστόσο η ιστοσελίδα γνωρίζει την ταυτότητα της καταγγέλλουσας.

Τα συμπερασματα δικα σας
Αρέσει στο μέλος COSTAS42

alisida

# 54 στις 6/4/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 7.121

Φρικη...Δεν εχω λογια ,το μονο που ερχεται στο μυαλο ειναι οι συγχρονοι καιαδες και ποσα αλλα περιστατικα δεν φτανουν στη δημοσιοτητα ...
Αρέσει στα μέλη Lena_7_, Paralia48 και σε ακόμα 1 μέλος.

COSTAS42

# 55 στις 6/4/2019
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Απαντήσεις: 1.368

Αν ηταν το παιδι μου και μου το εσπρωχναν ετσι ειλικρινα θα ειχαμε πολλους τραυματιες...

Αρέσει στα μέλη alisida, Paralia48

Paralia48

# 56 στις 6/4/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 53 από Lena_7_

Καταγγελία στο zougla.gr: Έκλεισαν την πόρτα σε μητέρα και το παιδί της με ήπια μορφή αυτισμού σε παιδικό σταθμό της Πάτρας

Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 5 Απριλίου 2019, 20:59

Ένα απίστευτο περιστατικό σημειώθηκε την Τετάρτη (4/5) έξω από δημοτικό παιδικό σταθμό της Πάτρας και μπροστά στα έκπληκτα μάτια ανήλικων παιδιών. Δάσκαλοι δεν επέτρεψαν σε μία μητέρα και το παιδί της να μπουν στον παιδικό σταθμό, εξαιτίας της λήξης της σύμβασης ειδικής παιδαγωγού, καθώς το 3,5 ετών αγόρι έχει διαγνωστεί με ήπιας μορφής αυτισμό.

Τι ανέφερε η μητέρα του παιδιού στο zougla.gr «Η εγγραφή του παιδιού μου στον δημοτικό παιδικό σταθμό πραγματοποιήθηκε κανονικά τον Μάιο του 2018. Τότε κατέθεσα όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά μαζί και τη γνωμάτευση στην οποία φαίνεται ότι το παιδί μου έχει ήπιας μορφής αυτισμό (λόγω ηλικίας δεν έχει περάσει ακόμα διάγνωση από το ΚΕΔΔΥ όπου φαίνεται ακριβώς η κατηγορία και μορφή αυτισμού). Ενώ δέχτηκαν τα χαρτιά και την εγγραφή, μου ανακοίνωσαν ότι θα ξεκινήσει κανονικά να φοιτά από τον Σεπτέμβριο του 2018. Το μόνο που θα έπρεπε να περιμένω ήταν από μέρα σε μέρα την πρόσληψη ειδικής παιδαγωγού, πράγμα το οποίο έγινε τελικά την 1η Φεβρουαρίου του 2019. Όλο αυτό το διάστημα το παιδί έπαιρνε απουσίες όχι επειδή ήταν δική μου επιλογή να μην πηγαίνει αλλά επειδή η προϊσταμένη του τμήματος βρεφονηπιακών και παιδικών σταθμών μου σύστησε να περιμένω» επεσήμανε στο zougla.gr η μητέρα του 3,5 ετών αγοριού.  Πριν από λίγες ημέρες όπως κατήγγειλε η μητέρα, η ειδική παιδαγωγός η οποία ανέλαβε το παιδί της της είπε πως λήγει η δίμηνη σύμβασή της και πως το αγόρι δεν μπορούσε να συνεχίσει να φοιτά στον δημοτικό παιδικό σταθμό. «Στις 21 Μαρτίου επισκέφθηκα το γραφείο του προέδρου του Δ. Σ. του ΚΟΔΗΠ (Κοινωνικού Οργανισμού Δήμου Πατρέων), και ζήτησα να με ενημερωθώ γιατί το παιδί μου θα σταματήσει από τον παιδικό σταθμό στις 29 Μαρτίου. Ο πρόεδρος του Δ.Σ. ΚΟΔΗΠ αρνήθηκε πως γνωρίζει το περιστατικό και πως θα ενημερωθεί άμεσα για το τι συμβαίνει» ανέφερε. Όπως είπε η ***Ρ.Ρ. στο zougla.gr ενημερώθηκε από την προϊσταμένη του τμήματος βρεφονηπιακών και παιδικών σταθμών πως η φοίτηση του παιδιού της διακόπτεται καθώς το υπουργείο δεν είναι σε θέση να πληρώσει ειδικό παιδαγωγό. Σε έγγραφο το οποίο παραχώρησε στο zougla.gr η κα Ρ.Ρ. όμως αναφέρεται μεταξύ άλλων πως έχει εγκριθεί η πρόσληψη ειδικής παιδαγωγού έως 31/7/2019 και η χρηματοδότηση θα βαρύνει τους κεντρικούς αυτοτελείς πόρους ΚΑΠ προς εξυπηρέτηση του εγγεγραμμένου φιλοξενούμενου νηπίου με αυτισμό.«Την Τετάρτη 3/4/2019 όπως πήγαινα κανονικά στο σχολείο το πρωί με το παιδί με περίμεναν στην εξώπορτα η διευθύντρια μαζί με την καθαρίστρια του παιδικού σταθμού και μόλις με είδαν κλείδωσαν την πόρτα με λουκέτο. Εκείνη τη στιγμή μέσα στον παιδικό σταθμό υπήρχαν γονείς που μπήκαν να αφήσουν τα παιδιά τους, καθώς και γονείς μαζί με τα παιδιά τους απ' έξω για τον ίδιο λόγο. Αποτέλεσμα αυτής της πράξης ήταν να παρεμποδιστεί η είσοδος και η έξοδος γονέων και παιδιών. Στη συνέχεια άνοιξαν την πίσω πόρτα για τη διευκόλυνση των υπολοίπων, όμως απαγορεύτηκε η είσοδος του δικού μου παιδιού» τόνισε.Η κα Ρ.Ρ. κατήγγειλε πως η βρεφονηπιοκόμος του παιδικού σταθμού έσπρωξε το παιδί της για να το εμποδίσει να εισέλθει στον προαύλιο χώρο και όπως σημείωσε η συνέχεια δόθηκε στο αστυνομικό τμήμα της Ανθούπολης.
***Η μητέρα του παιδιού θέλησε να μην αποκαλύψει τα στοιχεία της δημοσίως και έτσι από το zougla.gr αναφέρεται με τα αρχικά Ρ.Ρ. ωστόσο η ιστοσελίδα γνωρίζει την ταυτότητα της καταγγέλλουσας.

Τα συμπερασματα δικα σας

αυτά συμβαίνουν παγκοσμίως, μη νομίζεις ότι μόνο στην Πάτρα συμβαίνουν Λένα!

Κάτι τέτοια περιστατικά αναγκάζουν τους γονείς να <<κουκουλώνουν>> το πρόβλημα, διότι αν οι γονείς δεν το είχαν ψάξει και ζητήσει βοήθεια,  με μια ελαφριά μορφή αυτισμού δε θα ασχολιόταν κανείς,άλλωστε όπως λες, λόγω ηλικίας δεν είχε περάσει τη διάγνωση του ΚΕΔΔΥ (πώς το είπες),επομένως τρέχα γύρευε

Αρέσει στο μέλος COSTAS42

COSTAS42

# 57 στις 6/4/2019
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Απαντήσεις: 1.368

το ΚΕΔΔΥ να πω την αληθεια προσπαθει αλλα εχει λιγα ατομα προσωπικο.Αυτο τουλαχιστον μου εχουν μεταφερει αρκετοι

Παράθεση:
Σχόλιο # 56 από Paralia48

αυτά συμβαίνουν παγκοσμίως, μη νομίζεις ότι μόνο στην Πάτρα συμβαίνουν Λένα!

Κάτι τέτοια περιστατικά αναγκάζουν τους γονείς να <<κουκουλώνουν>> το πρόβλημα, διότι αν οι γονείς δεν το είχαν ψάξει και ζητήσει βοήθεια,  με μια ελαφριά μορφή αυτισμού δε θα ασχολιόταν κανείς,άλλωστε όπως λες, λόγω ηλικίας δεν είχε περάσει τη διάγνωση του ΚΕΔΔΥ (πώς το είπες),επομένως τρέχα γύρευε

Αρέσει στα μέλη squirrel1968, Lena_7_

agrotis53

# 58 στις 6/4/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

το οτι την εκανε ειναι κλασικο θεμα εδω στο φορουμ. αντιφασεις  παμε 1 αλλά αποτι φαίνετε θα πρέπει να πάω στον οφθαλμίατρο για να πάρουμε βεβαίωση... Γιατί όταν το παιδί λέει δεν μπορώ τον ήλιο όταν με χτυπάει εγώ σαν μαμά τι να το κάνω; ΚΑΙ ΜΕΤΑ Τα γυαλιά ηλίου ..μου τα πρότεινε ο οφθαλμίατρος λέγοντας ότι τα μάτια τον παιδιών είναι πολύ πιο ευαίσθητα από τα δικά μας ΚΑΙ ΜΕΤΑ Τον ρώτησα γιατί θέλεις τα γυαλιά και μου είπε γιατί με πονάει το φως και κλείνω συνέχεια τα μάτια μου όπως όταν φυσάει... Όταν το παιδί μου αιτιολόγηση το γιατί φοράει γυαλιά ηλίου ... Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο από το να τον υποστηρίξω ΚΑΙ ΜΕΤΑ  δεύτερον να τον πάω στον οφθαλμίατρο...γιατί τον πήγα πριν ξεκινήσουμε το σχολείο αλλά που να φανταστώ ότι έπρεπε να πάρω υπεύθυνη δήλωση... 2 όμως η δασκάλα στο νηπιαγωγείο έχει άλλη γνώμη πως είναι επικίνδυνα για το παιδί και αν έχει θέμα να φορέσει καπέλο.ΚΑΙ ΜΕΤΑ Μου μίλησε τόσο απαξιωτικά λες και τις ανήκει το σχολείο και τα παιδιά και ήταν τόσο απόλυτη. ΚΑΙ ΜΕΤΑ Μα να την ρωτάω γιατί να μου λέει μπορεί να τραυματιστεί.. Να της λέω μα συνέχεια σκισμένα παντελόνια φέρνει και σακατεμενα γόνατα τίποτα εκείνη... ΚΑΙ ΤΕΛΟς Είναι η δασκάλα του παιδιού μου θα ήθελα να μην τραβηχτεί τόσο πολύ να καταλάβει ήθελα αλλά ήταν απότομη... Ο γιατρός δεν θεώρησε πως χρειάζονταν βεβαίωση γιατί δεν υπάρχει νόμος που να το απαγορεύει..+ Εξάλλου ήμουν ξεκάθαρη το παιδί μου τα φοράει μόνο στο προαύλιο...( ΑΥΤΟ αν εσυ δεις καπου να το ξεκαθαρισε...) μια ερωτησει μονο, γιατι δεν απευθηνθηκε στην διευθυντρια του νηπιαγωγιου ???  καθοτι αυτη ρυθμιζει τη λειτουργια και οχι η δασκαλες, ελα μου ντε... αλλα λενα ειναι δυνατον ενα παιδι να εχει προβλημα στα ματια και να μην συστυνεται απο αφθαλμιατρο μια αγωγη εστω ξατι τελος παντων . μονο γυαλια ηλιου? 

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από agrotis53

agrotis53

# 59 στις 6/4/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

πφ κατα λαθος το εστειλα πριν ολοκληρωσο σε αυτο...Κανεις δεν μπορει να κανει τηλεδιαγνωση, για να μου ζητας να διακρινω αν εχει προβλημα το παιδι. Και για να μην γραφω τα ιδια και τα ιδια, οταν ενα παιδι μαζι με τον γονεα, σου δηλωνει οτι ενοχλειται σε ενα θεμα, που αφορα υγεια δεν τον παραμυθιαζεις και μαλιστα με ανυποστατα επιχειρηματα. οπως: "¶ρχισε να μου λέει ότι είναι δημόσιο σχολείο και δεν επιτρέπονται αυτά..." ΑΠΛΑ λεει ψεμματα και οπως το ειπα εναι αλλοι η λογοι . οι δασκαλες ξερεις δεν βγαζουν νομους και κανονισμους στο σχολειο  απλως ακολουθουν, αρα γιατι μια δασκαλα να εχει τετοια συμπεριφορα , οταν ξερει οτι η διευθυνση μπορει να της δημιουργισει θεμα, για ενα ζευγαρι γυαλια ??? οκ  παμε παρακατω...

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από Lena_7_

Βασικα, αποφευγω να ξεψειριζω την μαιμου στα θεματα. 

Και ειδικα, οταν μετα απο δυο αναρτησεις σου,  η θεματοθετρια την εκανε απο το θεμα ενοχλημενη. 

Διαβαζοντας αυτα που γραφεις σε μενα, καταλαβα και το γιατι. Δεν ειναι και το τελος του κοσμου 

Αλλα δεν νομιζω οτι εδωσες και την σημασια, που θα εφερνε το αντιθετο αποτελεσμα. 

Αναφερεις αντιφασεις, δεν ειδα αντιφασεις. 

Αναφερεις για τα δεδομενα της θεματοθετριας. Δεδομενο δεν παιρνω τπτ, αλλα οταν ενα παιδι λεει με ενοχλει πολυ ο ηλιος, ο εκπαιδευτικος δεν το περναει ντουκου, το σεβεται και το συζητα εστω.

Το παιδακι πηγε παιδικο, καπου το αναφερει. 

Ρατσισμοι και εμπαθειες δεν αναφερθηκαν απο κανεναν.  Δεν ξερω γιατι τα αναφερεις. 

Η χρονια δεν τελειωσε. Η αυξανομενη ακτινοβολια του ηλιου απο την ανοιξη και μετα, οι περισσοτερες ωρες εκθεσης στον ηλιο με την αλλαγη της ωρας και της εποχης, καθιστουν τα γυαλια πιο απαραιτητα αυτους τους μηνες σε σχεση με το χειμωνα.

Ο τσαμπουκας και η απαξιωση αναφερεται απο την μητερα. Δεν ειμαι δικαστης, αλλα ξερω να διαβαζω: "...Ήμουν πολύ φορτισμένη με τον τρόπο που μου μίλησε...", "Μου μίλησε τόσο απαξιωτικά λες και τις ανήκει το σχολείο...", "Τα έχασα τελείως δεν μπορούσα πραγματικά να σκεφτώ λόγο του τρόπου που μου μίλησε..." 

Πουθενα δεν αναφερει οτι 5-6 χρονια το παιδι εχει προβλημα και δεν τοξερε...Οταν το παιδι παραπονεθηκε, σα μανα εκανε αυτο που πρεπει.

Κανεις δεν μπορει να κανει τηλεδιαγνωση, για να μου ζητας  να διακρινω αν εχει προβλημα το παιδι. 

Και για να μην γραφω τα ιδια και τα ιδια, οταν ενα παιδι μαζι με τον γονεα, σου δηλωνει οτι ενοχλειται σε ενα θεμα, που αφορα υγεια δεν τον παραμυθιαζεις και μαλιστα με ανυποστατα επιχειρηματα.  οπως:  "¶ρχισε να μου λέει ότι είναι δημόσιο σχολείο και δεν επιτρέπονται αυτά..."  Οφειλεις να σεβαστεις απο την θεση σου το πιθανον προβλημα του, να το συζητησεις-εξετασεις και μετα να το αποκλεισεις. Ειδικα, οταν προκειται για τρυφερες ηλικιες. Η προσεγγιση της εκπαιδευτικου στο ολο θεμα για μενα λεει πολλα. Για σενα λιγα. Δεν χαθηκε και ο κοσμος...

Lena_7_

# 60 στις 6/4/2019
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Δεν περιμενα να δικαιολογησεις την ασκοπη επιθετικοτητα και αγενεια. που δεχονται κατα καιρους οι θεματοθετες, που τολμανε να εξιστορησουν αυτο που τους απασχολει.

Για σενα φταινε μονο αυτοι που την κοπανανε και οχι ολοι οι αλλοι που φτανουν στο σημειο να τους αμφισβητουν, υποτιμουν, να τους ζητουν τον λογο, να τους κατακρινουν για αλλα νταλλα και να τους μαλωνουν, σαν να ειναι τα παιδια τους. Δεν τις καταλαβαινω αυτες τις συμπεριφορες. 
Προφανως, ετσι οπως παρουσιαστηκε το θεμα, δινοντας σιγα σιγα ολο και περισσοτερα στοιχεια, μπερδευτηκες. Η μανα πηγε το παιδι σε οφθαλμιατρο πριν ξεκινησει το σχολειο, αυτος της προτεινε τα γυαλια ηλιου,χωρις να δωσει αναλογη βεβαιωση για το σχολειο, γιατι κατι τετοιο για γυαλια ηλιου δεν ειθισται να απαιτειται. Οποτε πρεπει να ξαναπαει σε οφθαλμιατρο για να παρει την βεβαιωση που ζητα η δασκαλα, οχι για να εξετασει το παιδι και να ανακαλυψει το προβλημα τωρα.
Μου ειναι αγνωστο αν υπαρχει διευθυντρια στο συγκεκριμενο νηπιαγωγειο.Δεν ξερω πως πηρες δεδομενο οτι ολη αυτη η μανουρα γινεται για να φοραει τα γυαλια μεσα στην ταξη. Σιγουρα δεν ειμαι ο οφθαλμιατρος που εξετασε το παιδι, για να σου δωσω και την αγωγη του.Τα σχισμενα παντελονια τι μου τα λες? Εξηγησε οτι φοραει αθλητικα γυαλια με λαστιχο αντι για βραχιονες, αν ξερεις αυτο τι σημαινει.Τα ζωηρα παιδια δεν θα προφυλασσονται ουτε με αθραυστα?
Συναδελφε, θα την ξεψειριζουμε οι δυο μας την μαιμου, χωρις τον ξενοδοχο?Εχει καποιο νοημα ολο αυτο?Ουτε ο Γιακουμπ δεν εγχειριζει τα περιστατικα με τσιμπιδακι και μεγεθυντικο φακο ( που παραμορφωνει στα λαθος χερια )!
Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456
Δεν μπορείτε να απαντήσετε