Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Θελω η πρεπει;

Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

Sourya

# 21 στις 4/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Καποτε ζουσα με τα πρεπει. Τωρα με τα θελω. Ικανοποιημενος;

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Enikos

Να σε ρωτησω κατι Σουρια?...

Σε τι θα σε ωφελησει η απαντηση?... (η οποια δεν υπαρχει, επειδη ειναι σχετικη για τον καθενα)...

Εσυ τι διαλεγεις απο τα δυο?...

Sourya

# 22 στις 4/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παιδακια επειδη εχω τον αδελφο μου και τηγανιζω φαλαφελ και κολοκυθοκεφτεδες θα απαντησω αργοτερα.Ασε που θελει να του  κανω και χουμους και τζατζικι , μ επριξε

Sourya

# 23 στις 4/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οι ερωτιαριδες του θεματος

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από giannis123345545

θελω να ειμαστε μαζι 

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από sokolatakis

Τι πρέπει τι δεν πρέπει..ποτέ δεν ρώτησα

Εγώ μέχρι θανάτου..σε ερωτευτηκα..

Sourya

# 24 στις 4/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λαμπραντ. Το πνευμα ειναι το περπατημα με τον Θεο. Η ψυχη ,το περπατημα με τον Ανθρωπο αλλα και με τον Θεο. Διαλεξε.

Sourya

# 25 στις 4/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αχ, αυτα τα επρεπε!!! Και η Καβαλα επρεπε να ειναι στην Α Εθνικη, αλλα δεν

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από marie_la_journaliste

υπάρχει μια ακομα χειροτερη λεξη απο το πρεπει

το... έπρεπε!

Sourya

# 26 στις 4/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ετσι, ο ανθρωπος παυει να ειναι ο εαυτος του και υιοθετει τα προτυπα που του επιβαλουν οι αλλοι για να ειναι αρεστος.

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από 26-29-31

"Να εχεις η να εισαι"  εριχ φρομ..

Ξεκινα απο αυτο σουρυ...

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: d6515fcfe3cccbff00dc5d76e2bc932b.jpg (66.15KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 56 φορές

Sourya

# 27 στις 4/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αυτο ειναι φυσιολογικο Λαμπραντ. Θα σου το θεσω αλλιως. Πες οτι εισαι θυμωμενος με καποιον. Τι πρεπει συμφωνα με την γνωμη σου, να μαλωσεις μαζι του η να  το προσπερασεις αν και θα ηθελες να του χωσεις καμια σφαλιαρα;

galactica-

# 28 στις 4/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

και με τα δυο...το ένα δεν αναιρεί το άλλο...πολλές φορές δε, είναι αλληλένδετα.

Επιπλέον, το "πρέπει" δεν είναι πάντα συμβιβασμός, ούτε γίνεται για να επιφέρει επαίνους από τους γύρω μας.
Πράττω αυτό που θέλω, χωρίς να παραβιάζω όρια άλλων,
 αλλά και αυτό που πρέπει να πράξω για να έχω αυτά που θέλω στη δική μου ζωή, 
η οποία αλληλεπιδρά και με τη ζωή των δικών μου ανθρώπων.

agrotis53

# 29 στις 4/5/2019
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.537
'Aρεσαν+: 0%

θελω να παω στο φεγγαρι---πρεπει να βρω χρηματα, να μαθω να οδηγο διαστημοπλοιο, μπορω- οχι

θελω να ερθω να σε φιλισω τωρα, πρεπει -ναι, μπορω- οχι
θελω να σε φιλισω- πρεπει -ναι, μπορω- ναι
με καλεις στο γαμο σου---θελω οχι, πρεπει ναι- μπορω -ναι
θελω να κερδισω το τζοκερ--πρεπει -ναι, μπορω-ισως
ολα τα παραπανω ειναι αυτο που νιωθο---θελω--- ειναι το εγω μου...
το θελω ειναι η ζωη,ειναι μη εξαρτησιμο, --- ολα τα αλλα ειναι εξαρτωμενα
γνωμη μου ...

agrotis53

# 30 στις 4/5/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

δεν ειναι συλογικο το πρεπει, και αυτο ατομικο ειναι , γιατι εναι το θελω καποιου αλλου, ... ακομη αν το θεσουμε οπως το λες και το θελω ειναι συλογικο. αυτο που πρεπει να ψαχνουμε ειναι το μπορω. το πρεπει το αναιρεις , το μπορω σε αναιρει αυτο... οταν λοιπον θετουμε το διλλημα θελω-πρεπει?η αποφαση ειναι ατομικη , αυτο συνεπαγει μια ακομη λεξη, αναγκη, ... ετσι θα πρεπει να προσδιορησεις το θελω- το πρεπει, την αναγκη, το μπορω, μεσα σου και να αποφασισεις...σε ολα αυτα βαλε και ακομη μια λεξη--- συνθηκες,---οποτε παμε,... θελω- πρεπει-αναγκη-συνθηκες-μπορω,=αποφαση, και κλεινη το παζλ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από lamprand

και ας απαντήσω και στο σωστό ερώτημα : πρέπει ο άμθρωπος να ακολουθεί τα θέλω του ή τα πρέπει του ;

η απάντηση μου είναι κάθετη τα πρέπει του !

με την έννοια την διαλεκτική όμως που έθεσα πριν . ότι δηλ. αυτά είναι μια ενότητα οπότε δεν μπορείς να αποκλείσεις το ένα ή το άλλο . δεν γίνεται !

αλλά βάσει αυτού που λέω και ξαναλέω ότι σε κάθε ενότητα αντιθέτων υπάρχει το πρωτευον ή κυρίαρχο και το δευτερευον ή κυριαρχούμενο πρέπει να βρούμε πιο είναι το κυρίαρχο .

το θέλω είναι ατομικό ενω το πρέπει συλλογικό . δηλ. το πρέπει είναι τα θέλω τών άλλων .

αν τα ζυγίσουμε θα βρούμε τελικά 'οτι τα θελω των άλλων είναι βαρύτερα .

οπότε ; πάντα πρέπει να ψάχνουμε το πρέπον και αυτό να θέλουμε ! 

anassa_

# 31 στις 4/5/2019
author
Γυναίκα / 60 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.134

Το ένα δεν πρέπει να επιβάλεται στο άλλο  "συνεργασία"  

να επιβάλεται στο άλλο  "συνεργασία"  
Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, agrotis53

Oxaman

# 32 στις 4/5/2019
author
Γυναίκα / 77 / Χήρα
Χιλή
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 271
πρεπει...θελω...ολα ειναι σχετικα...αναλογα πως προσαρμοζεις το πρεπει..
υπαρχουν πρεπει που θελουμε γιατι ετσι μαθαμε και πρεπει που δεν θελουμε γιατι δεν μας τα εμαθε κανεις.
Αρέσει στα μέλη alisida, agrotis53

agrotis53

# 33 στις 4/5/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

μας διδασκουν τα πρεπει για να μας τα επιβαλουν, ...δεν μπορει να διδαχτει κατι αν δεν εχει τεκμηριομενη  αληθεια,  και το πρεπει δεν συνεπαγη αληθεια,... το θελω γενιεται με σενα , εισαι εσυ... το πρεπει στο καθοριζουν αλλα πραγματα,  λογικα ειναι πρωτευων παντα το θελω,  το δευτερευων ειναι οτι το τιθασευεις με το πρεπει, το οποιο το αναλυεις με αλλα δεδομενα που ανεφερα σε αλλο ποστ. οι γονεις η παιδεια η θρησκεια, εναι παραγοντες , δεν ειναι αληθεια, η ειναι μερικη αληθεια, οποτε σε καθοδηγουν με τα δικα τους θελω και αυτοι, ετσι αυτοματος παρακαπτουν το δικος σου θελω, ακομη και οταν εισαι σε θεση να το υποστηριξεις. παει μακρυα αυτη η αναλυση ομως...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από lamprand

αυτό θα ήταν το ιδανικό φίλη μου που λες : "ότι τα πρέπει μας είναι και τα θέλω μας "

αλλά δεν γίνεται να είμαστε τέλειοι και γι αυτό υπάρχει η σύγκρουση με τον εαυτό μας και τους άλλους .

πάντα δίνουμε μάχη για να συγκρατούμαι τα παράλογα θέλω μας !

στα παραδείγματα που βάζεις δεν είναι το πρωτευον το θέλω σου αλλά το πρέπει που σου έμαθαν οι γονείς και η παιδεία , η θρησκεία .

αν δεν υπήρχαν αυτά τα πρέπει τότε θα έκανες και αυτά που αναφέρεις ανάλογα την κατάσταση που θα βρισκόσουν (σε θυμό ή αγάπη ) .

lamprand

# 34 στις 4/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από Sourya

Αυτο ειναι φυσιολογικο Λαμπραντ. Θα σου το θεσω αλλιως. Πες οτι εισαι θυμωμενος με καποιον. Τι πρεπει συμφωνα με την γνωμη σου, να μαλωσεις μαζι του η να  το προσπερασεις αν και θα ηθελες να του χωσεις καμια σφαλιαρα;

εγώ θα επεδίωκα να το προσπεράσω . δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι . άρα με το πρέπει λειτουργούμε . διαφωνείς ; 

lamprand

# 35 στις 4/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από agrotis53

μας διδασκουν τα πρεπει για να μας τα επιβαλουν, ...δεν μπορει να διδαχτει κατι αν δεν εχει τεκμηριομενη  αληθεια,  και το πρεπει δεν συνεπαγη αληθεια,... το θελω γενιεται με σενα , εισαι εσυ... το πρεπει στο καθοριζουν αλλα πραγματα,  λογικα ειναι πρωτευων παντα το θελω,  το δευτερευων ειναι οτι το τιθασευεις με το πρεπει, το οποιο το αναλυεις με αλλα δεδομενα που ανεφερα σε αλλο ποστ. οι γονεις η παιδεια η θρησκεια, εναι παραγοντες , δεν ειναι αληθεια, η ειναι μερικη αληθεια, οποτε σε καθοδηγουν με τα δικα τους θελω και αυτοι, ετσι αυτοματος παρακαπτουν το δικος σου θελω, ακομη και οταν εισαι σε θεση να το υποστηριξεις. παει μακρυα αυτη η αναλυση ομως...

αγαπητέ νομίζω ότι το πρωτευον εσύ το θέτεις χρονικά ενώ εγώ σαν αρχή (δύναμη εξουσία) . δεν πολυκαταλαβαίνω τι θες να πεις .

θες να καταλήξεις στο ότι θέλουμε και το μπορούμε και το έχουμε ανάγκη πρέπει και να το κάνουμε ελευθερα χωρίς κανέναν ενδοιασμό ; 

lamprand

# 36 στις 4/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Lena_7_
Τα πρέπει = φυλακή Τα θέλω = ελευθερία Όσοι μετατρέπουν σιγουτσικα σιγουτσικα, γλυκουτσικα γλυκουτσικα, τα πρέπει με τα θέλω, συμβιβάζονται, βολεύονται, μαντρωνονται και τους αρέσει κιόλας. Δύσκολη η υπερβάση. Και μην μου αρχίσετε για φόνους, κλεψιές, νομοθεσίες και τα ρέστα. Το θέμα τέθηκε δυστυχώς πολυ ανοιχτο και αυτο εμποδιζει την επιτυχια της ουσιας του.

δεν νομίζω τα θέλω να είναι ελευθερία , κάθε άλλο . όταν θέλεις και δεν μπορείς εκει να δω πόσο ελευθερη θα είσαι .  ο Καζαντζάκης πάντως είχε πει στο γνωστό του γνωμικό ...δεν θέλω τίποτα , είμ' ελευθερος

επισης γιατί να μην αρχίσουμε για φόνους κτλ. ; εκει συμφωνείς όπως αντιλαμβάνομαι και με τα πρέπει . έτσι;

Sourya

# 37 στις 4/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Βρε Λαμπραντ παιδι μου!!! Κανεναν δεν καταλαβαινεις; Αμα σου πω πως κι εγω δεν σε καταλαβαινω ειμαστε πατσι;

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από lamprand

αγαπητέ νομίζω ότι το πρωτευον εσύ το θέτεις χρονικά ενώ εγώ σαν αρχή (δύναμη εξουσία) . δεν πολυκαταλαβαίνω τι θες να πεις .

θες να καταλήξεις στο ότι θέλουμε και το μπορούμε και το έχουμε ανάγκη πρέπει και να το κάνουμε ελευθερα χωρίς κανέναν ενδοιασμό ; 

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από lamprand

εγώ θα επεδίωκα να το προσπεράσω . δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι . άρα με το πρέπει λειτουργούμε . διαφωνείς ; 

Lena_7_

# 38 στις 4/5/2019
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
#36 Ο Καζαντζάκης είπε άλλο πράγμα περι ελευθεριας και αυτό το κάτι άλλο ήθελε να χαραχτεί στον τάφο του. Άρα, κάτι ήθελε...Ελπίζω,να μην αλλοιώνεις ετσι, έστω στο μυαλο σου, και φράσεις άλλων, που συχνα πυκνα αναφερεις στο φορουμ. Επισης, ο συντηρητισμός γεννάει πρέπει, που πνιγουν τα θέλω και τα μπορω. Ποια μπορω λοιπον; Τα καταδικασμενα απο τα αποδυτηρια; Τα περι νομου δεν θα τα πιάσω, πέρασα κανονική και ολοκληρωμένη εφηβεία.
Αρέσει στα μέλη COSTAS42, agrotis53 και σε ακόμα 1 μέλος.

agrotis53

# 39 στις 4/5/2019
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

λαμπραντ, ειμαι σαφεις, το θελω γεννιεται με σενα, εισαι εσυ, αρα παντα ειναι πρωτευων, σε οτι και να κανεις...

ο ενδοιασμος τιθεται σε οτι αφορα αλλο προσωπο...εκει δεν τιθετε πρεπει ειναι αλλη ιστορια.

τη σειρα την εβαλα, θελω-αναγκη-μπορω-πρεπει=αποφαση.=πραξει=αποτελεσμα.

βεβαια δεν εβαλα και την αιτια μεσα λαθος μου. 

ειναι σαφες οτι στο θεμα δεν μπαινουν θεματα, καταχρησειςκαι εγκληματικες πραξεις απεναντοι σε αλλους, η σουρια το εθεσε σαν πορεια ζωης.

θελω να σε σκοτωσω- τιθεται πρεπει ? σαφως οχι . (στο αυτο θεμα) αρα δεν αναλυο τετοιες περιπτωσεις

θελω να ζησω πχ μονος - εκει αναλυεις, και το πως πρεπει μαζι με ολα τα αλλα

και εντελει χωρις το θελω δεν μπορει να υπαρξει το πρεπει. και οτι αλλο. θελω=πρωτευων οπως και να το θεσεις...

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από lamprand

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

Sourya

# 40 στις 4/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σωστα. Τα εξυπνα κοριτσια βρισκουν τη σωστη δοσολογια. Ζυγοσταθμιση.

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από anassa_

Το ένα δεν πρέπει να επιβάλεται στο άλλο  "συνεργασία"  

να επιβάλεται στο άλλο  "συνεργασία"  

Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.