Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Μου τη πέφτει η παντρεμένη συναδελφός μου ναι η οχι??

Επιλέξτε σελίδα: (1-13)
Σελίδες Αρχική«45678910111213

Red_Season

# 181 στις 14/5/2019
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Μονακό
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.905
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 157 από agrotis53

αν του την επεφτε ο 28χρονος θα εμπαινε στο σχεσεις να ρωτησει στο φορουμ?? σαν τον αλλον δεν θυμαμαι, που ρωτουσε αν θα παιξη επιθεση, , α ναι ο ενας φανκυ, ο αλλος ρειβ, θα παταχτει και κανενας σοουλ, ντισκο, και ...δεν ξερω, υποθεσης κανω...

Ό,τι να 'ναι. Εντελώς όμως 

Αρέσει στα μέλη Enikos, lamprand

Thanos_K_

# 182 στις 14/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

119...agrotis53

..ανέφερα για το ντύσιμο πρόκληση πρόσκληση

σε βαρεμένους που μπορεί να εκτραπεί μια κατάσταση..

...αρρωστοι-βιαστές είπα αλλη κατηγορία...τι δεν γκέκε σ αυτο?

..επισης μίλησα για ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟ...άλλο θηλυκότητα και άλλο όλα χύμα εξω...

...όσο για το εμείς τουλάχιστον εχω τα αρχ.. να αναφέρω με παράδειγμα

την ωμότητα που υπάρχει όταν δεί κάποιος ένα ξεκλ, ανδρα ηθικέ...

Υ.Γ κουτάκια στο γκέκε...

Lena_7_

# 183 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744

Η πραγματικότητα της μη εικονικής πραγματικοτητας

"Ομάδικός βιασμός ηλικιωμένης καλόγριας στην Ινδία." Ένα ακόμα κρούσμα ομαδικού βιασμού σημειώθηκε στην Ινδία, που συγκαταλέγεται στις πιο επικίνδυνες χώρες του κόσμου για τις γυναίκες. Θύμα αυτή τη φορά μία καλόγρια, η οποία βιάστηκε από 6 άντρες.Το περιστατικό συνέβη στη Βεγγάζη. Οι έξι δράστες εισέβαλαν στο σχολείο ενός μοναστηριού και αφού το λήστεψαν, βίασαν την 74χρονη καλόγρια. Σύμφωνα με τον Αρχιεπίσκοπο της Καλκούτα έχουν καταγραφεί σε κλειστό κύκλωμα τα πρόσωπα τους και οι αρχές έχουν εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό για τον εντοπισμό τους.Ο βιασμός αποτελεί ιδιαίτερα ευαίσθητο θέμα στην Ινδία μετά το 2012, όταν μία νεαρή φοιτήτρια βιάστηκε ομαδικά και βασανίστηκε μέσα σε λεωφορείο στο Νέο Δελχί και στη συνέχεια υπέκυψε στα βαριά τραύματά της. Ένας εκ των βιαστών δήλωσε ωμά και προκλητικά στη συνέντευξη που ξεσήκωσε σάλο ότι η 23χρονη «δεν έπρεπε να αντισταθεί».Η βία κατά των γυναικών είναι σύνηθες φαινόμενο στην Ινδία, όπου αναφέρεται ένας βιασμός κάθε 21 λεπτά κατά μέσο όρο. Επίσης συχνές είναι και οι επιθέσεις με οξύ, η ενδοοικογενειακή βία και η κακοποίηση. Το 2013 αναφέρθηκαν στην αστυνομία 309.546 εγκλήματα εις βάρος γυναικών, από 244.270 ένα χρόνο πριν, σύμφωνα με το Εθνικό Αρχείο Εγκλημάτων. Σε αυτά περιλαμβάνονται βιασμοί, απαγωγές, σεξουαλική παρενόχληση και κακοποίηση. Πηγη: tvxs / kathimerini / ant1news. Ποιες εξαλλοσυνες επρεπε να περικοπουν εδω, για να αποφευχθει ο εκαστοτε προαναφερομενος βιασμος; Η υπηρξαν 309.546 προκλητικές γυναικειες συμπεριφορές και έγινε ότι εγινε; Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολο να εκλείψει από τις συνειδήσεις καποιων αυτό το ευκολο: " Μα τα ήθελε ο κ@λος της ", όμως πλέον στην σύγχρονες κοινωνίες και δεν στεκει πλεον(μιλάνε τα νουμερα και τα καταγεγραμμένα περιστατικα) και δεν πειθει...
Αρέσει στα μέλη agrotis53, jane_do και σε ακόμα 4 μέλη.

elenal12

# 184 στις 14/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Καλές οι θεωρίες και οι αναλύσεις επί αναλύσεων..

Αλλά η πραγματικότητα συνήθως έχει μια ελαχιστιαια καμπυλότητα σε σχέση με τη θεωρία.

Εάν κάποιος έχει μελετήσει έστω και λιγάκι εγκληματολογια, σεξουαλικες τάσεις ανθρώπου αλλά και ζώων, καθώς και ψυχοκοινωνικη βιολογία, θα καταλάβαινε ότι, πέραν του ότι οι περιπτώσεις βιασμού είναι πάμπολλες, τείνουν να διαφέρουν από θύτη σε θύτη και οι λόγοι δεν είναι καθαρά απόλυτοι, όσον αφορά το ψυχολογικό στεητ οβ μαηντ του δράστη.

Ο βιασμός προκαλείται κυρίως από τις σεξουαλικες τάσεις, και το τι θεωρεί ο εν δυναμει βιαστής, ως ερεθιστικό.

Δεν τίθεται θέμα προκλησης. Τίθεται θέμα εγκεφαλικών διεγερσεων.

Εάν κάποιος αρέσκεται στη βία, αρχικά θα πληρώσει πορνες για να εκπληρώνει τα των σεξουαλικων του φαντασιωσεων, έπειτα, όταν ούτε αυτό θα είναι αρκετό, θα προβεί σε κανονική πράξη βιασμού.

Δε θα φταίει το θύμα.

Ούτε ο θύτης θα πιστεύει ότι μπορει με τον οποιοδήποτε τρόπο να τον προκάλεσε.

Απλά, ο θύτης, για λόγους που εμείς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε, αρέσκεται σε σεξουαλικη επιβολή δια της βίας ώστε να ικανοποιειται σεξουαλικως.

Κι ο βιασμος, όσο κι αν δεν αρέσει στην κοινωνία να το ακούει, είναι καθαρά ευθύνη της κοινωνίας.

Καθώς, η συμπεριφορά διδάσκεται, κι όταν μια συμπεριφορά προβάλλεται συνεχόμενα, τότε τείνει να γίνεται συνηθισμένη.

Όταν σε μια σύγχρονη κοινωνία, η πορνογραφία, είναι ανεξέλεγκτη, και ο.τι αρρωστημένο, προβάλλεται ως ερεθιστικό, ο εγκέφαλος κάποια στιγμή, θα πιστέψει ότι είναι ερεθιστικό.

Η κοινωνία, ανέκαθεν, φρόντιζε να διαδίδονται με όποιον τρόπο μπορούσε, αντιλήψεις και ιδέες, οι οποίες μόνο κακό μπορούσαν να προκαλέσουν.

Στο μακρινό αλλά κι όχι τόσο μακρινό παρελθόν, η ιδέα ότι η λευκή φυλή είναι ανώτερη οποιασδήποτε άλλης φυλής, έδινε άμεσα το δικαίωμα σε κάθε λευκό, να βιάσει, να σκοτώσει, να πουλήσει κι ο.τι άλλο ήθελε και μπορούσε ο οποιος λευκός, επειδή απλά ήταν λευκός.

Ποιος φταίει? Ποιος διέδωσε τέτοιες ιδέες!?

Όταν ιδεες, όπως ότι  η δυναμη φέρει τη βία και η βία είναι τρόπος και μέθοδος επιβολής, τότε ο βιασμος θεωρείται τρόπαιο και λογικοτατη πράξη.

Τεινουμε να βλέπουμε τα πράγματα μονοδιάστατα κι όχι με την πολυπλευρικοτητα που αρμόζει.

Οι πορνες δε βιάζονται?Δεν εξαναγκαζονται να παράσχουν σεξουαλικες υπηρεσίες?

Τι? Επειδή πληρώνονται, ξαφνικά ο βιασμος αποκτά άλλη χροιά? 

Κάποτε, η πληρωμή μιας πορνης ήταν η ζωή της, μετά έγινε το χρήμα, αλλά και το χρήμα, μια μέθοδος για να ζήσεις είναι.

Ο βιασμος, ενυπαρχει παντού γύρω μας.

Αλλά εμείς έχουμε επιλέξει να μην τον βλέπουμε.
Όσον αφορά τώρα, για τον τρόπο ενδυμασίας, έχω να πω, ότι, ο.τι κάνει κανείς, το κάνει για να φανεί.

Αν ντρέπομαι και δε θέλω να φανεί το στήθος μου ή οποιαδήποτε άλλο μέρος του σώματός μου που μπορεί να θεωρηθεί σεξουαλικο, δεν το επιδικνυω.

Απο τη μία επίδειξη κι από την άλλη, κραυγή γιατι την ώρα της επιδείξεων μας, μας κοιτάνε.

Ολες οι ενδυμασίες, έχουν μια ταμπέλα. 

Εάν ντυθω ως νοσοκομα, νοσοκομα θα με θεωρήσουν. 

Εάν ντυθω ως γραμματέας, γραμματέα θα με θεωρήσουν. 

Εάν ντυθω σαν πορνη, πορνη και θα θεωρηθω. 

Εκτός κι αν έχουμε ολον το χρόνο απόκριες. 

Τότε πάω πάσο. 

Η παιδεία και το καλλος, δυστυχώς δεν υπερτερουν σε ετούτη την κοινωνία. 

Lena_7_

# 185 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
#180 Διορθωση: Πουθενά δεν λεει ο θεματοθετης ότι το "αντικειμενο" του πόθου ντύνεται με ξωβυζα. Αναφέρει ότι είναι ωραία γυναίκα και χρησιμοποιει προκλητικές γι'αυτόν εκφράσεις.
Αρέσει στα μέλη agrotis53, jane_do και σε ακόμα 3 μέλη.

squirrel1968

# 186 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.628

Ας αναφερουμε τότε κ κανέναν ειδικο... που εχει σπουδασει τον κινδυνο...

Μία δημιουργικη έκθεση που οργανωθηκε το 2013 στο πανεπιστημιο του Κάνσας είχε στοχο να δωσει μια

ηχηρη απάντηση στις ερωτησεις 

τι φορουσες ?
δεν μπορει καπως θα προκαλεσες κ εσυ...

Ο τιτλος της έκθεσης ήταν ..." Τι φορούσατε"
κ περιλαμβανει 18 ιστοριες σεξουαλικης κακοποιησης κ αναπαραστασεις για το τι φορουσε καθε θυμα τη
 στιγμη της επιθεσης .

Το συγκεκριμενο προτζεκτ δημιουργηθηκε απο το Jen Brockman , δ/ντη του κεντρου προληψης κ
 εκπαιδευσης κ σεξουαλικης προσβολης του Πανεπιστημιου του Κάνσας κ απο την Mary A.Wyandt - Hiebert
 ,η οποια επιβλεπει όλες τις πρωτοβουλιες προγραμματισμου στο κεντρο εκπαιδευσης βιασμων του
 πανεπιστημίου του Αρκάνσας κ του Πανεπιστημίου της Αιοβα.

Γκουγλαρετε "εσυ τι φορουσες " γιατι αν βάλω το λινκ ,μαλλον δεν θα το εγκρίνουν..κ θα κοπει η αναρτηση ...

για να δείτε τα" προκλητικα ρουχα των γυναικων που βιάστηκαν "...
μπας κ ξεφυγουμε απο την λανθασμενη άποψη , οτι τα ρουχα εχουν την παραμικρο συσχετισμο με μια
 σεξουαλικη κακοποιηση...

Παράθεση:
Σχόλιο # 168 από Andreass66

Ωραια, τωρα που εχουμε και τη γνωμη ενος ειδικου που εχει 'σπουδασει' το κινδυνο λυθηκαν ολες μου οι αποριες.

Sivilla_I

# 187 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

Παράθεση:
Σχόλιο # 165 από alisida

Χμμμ..Μπροστα σε μια ακομα διαμαχη για το βιασμο και επειδη στο παρελθον ειχα διαπληκτιστει με αρκετα ατομα εδω για το θεμα αυτο..

.Το συζητησα λοιπον προ ημερων με καποιον που εχει "σπουδασει" τον κινδυνο και μπορεσα τελικα να δεχτω οτι ο βιαστης - ο καθαρα βιαστης- δε λειτουργει με το σεξουαλικο ενστικτο αλλα με το "θελω να κυριαρχισω πανω σου με οποιονδηποτε τροπο"

Το θυμα δεν επιλεγεται βασει ντυσιματος ...(δεν ερεθιζεται δηλ απο το μινι μου).

..Οι περιπτωσεις που εχουν αναφερθει πως δηλ,μια γυναικα μπορει με το προκλητικο της ντυσιμο ή συμπεριφορα να ερεθισει ενα αρσενικο να της την "πεσει" φορτικα για σεξ,αφορουν απλα ανεγκεφαλα ατομα και οχι τους βιαστες

Αυτους λοιπον ( τους ανευ εγκεφαλου) τους απομακρινουμε με το "οχι ,δε συνενω" ή με μια γερη τσαντια .

Συνηθως ειναι δειλα ατομα και δε θα επιμεινουν...

Πλεον αυτη ειναι η αποψη μου ,αν καποτε αλλαξει ξανα θα σας ενημερωσω (Φατσουλα με ...μαξι...τα μινι εξαλλου ποτε δε μ αρεσαν ...εχω στραβα ποδια και κυταριτιδα   )...

)...

Τι έπαθες εσυ?

Ό,τι και να 'παθες κράτα το!

Είναι καλό!  

Αρέσει στα μέλη agrotis53, jane_do και σε ακόμα 1 μέλος.

squirrel1968

# 188 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.628

Νομιζω το φορουμ υπαρχει για να καταθετουμε τις γνωμες μας ,τις εμπειριες μας ,κ τις τυχον γνωσεις μας ...

δεν διδασκω ψυχικη υγεια ...αλλα ζω την ψυχική υγεία απο πολυ κοντα οποτε θεωρω ότι έχω την γνωση να

καταθέσω την αποψη μου.

Ο " γεννημένος διαταραγμένος " αν παιρνει την αγωγή του θα είναι ασφαλης για τον εαυτό του ,το περιβάλλον

του κ την κοινωνια γενικοτερα ... 

εκει πηγαινει η ευαισθητοποιηση απο τους οικειους του ,το εργασιακο του περιβάλλον ,το γειτονα κλπ...αν δεν

μπορει να αντιληφθει την παρεκλιση του ,να την αντιληφθουν ολοι οι υπολοιποι ώστε να τον βοηθησουν

θελοντας κ μη ...

κ ειναι λαθος οτι δεν τα καταφερνουν οι επιστημονες ..μια χαρα τα καταφερνουν ,αν εχουν συνεργασια (αν οχι

με τον ιδιο τοτε τουλαχιστον με  το περιβαλλον του είτε την κοινοτητα στην οποια ζει )

Σε αυτο που συμφωνώ όμως ειναι ,στο ήλιθιο (κατ εμε) παιχνιδάκι ή οχι ,αυτης της παντρεμενης η οποια την

πεφτει στα ισα στον θεματοθετη κ ναι  θα μπορουσα να θεωρησω κ την ίδια  θύτη ...κ αυτον θύμα κατα

κάποιο τροπο ...κ αν ειναι κ σε θεση ισχυος μεσα στο εργασιακο περιβαλλον ακομη χειροτερα...

Υπαρχει περιπτωση να θελει οντος κατι απο μενα η τσαμπα εχω τσιμποισει εγω γιατι ειναι ωραια γκομενα και με ιντριγκαρει η ιδεα να κανουμε κατι???

βεβαια εδω δεν ισχυει κατι τετοιο ,ουτε καταλαβαινω οτι ο θεματοθετης νιωθει οτι του ασκειται βια ή εργασιακο

μπουλινγκ ...φοβαται μην τον απορριψει απλα ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 167 από Enikos

Αιντε παλι πρωτοπορια...

Να διδαξουμε ψυχικη υγεια...(απο το φορουμ υποθετω)...

Στον γεννημενο διαταραγμενο...

Πραγμα το οποιο δεν καταφερνουν οι επιστημονες, σε ολη του την ζωη...

Τραγελαφος...

Αρέσει στα μέλη agrotis53, jane_do και σε ακόμα 4 μέλη.

Sivilla_I

# 189 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 180 από alisida

Γι αυτο διαβαζω και ρωταω κυριε Ενικε,για να μαθαινω .

Αλλα οχι και να λενε πως αν παω ξ@β@ζη στη δουλεια και λεω καθε μερα στο συναδελφο να μ τη βαλει ,μετα θα φταιει εκεινος αν μ ζητησει σεχ !!!

Και θα τον πω οτι μ την επεσε κ ηθελε να με "βιασει"

Ε,οχι,αυτο Δεν ειναι βιασμος απο επαγγελματια βιαστη ...

Ειναι τυφλη ανταποκριση στα σεξ/κα του ενστικτα του συναδελφου,τα οποια εγω του εχω απο πριν ερεθησει

...Η "συναινεση" αληθεια,ποτε πρεπει να εκδηλωθει ???

Λιγο πριν τη διεισδηση ? 

Φτανει μεχρι εκει το "δικαιωμα μας " ?Πριν τιποτα ? 

Δεν ξερουμε να αρνηθουμε ή "αρνιομαστε " κανοντας οσα ανεφερα παραπανω 

Για πεστε ?

Μονο δικαιωματα για ?? Υποχρεωση στον αυτοσεβασμο μας οχι ??

Κι όμως.

Όλοι οι άνθρωποι, άντρες γυναίκες

έχουν το δικαίωμα, το αναφαίρετο,

να πουν οχι στο οτιδήποτε, οποιαδήποτε στιγμή.

Κι αυτό γιατί δεν είμαστε έρμαια των ορέξεών μας εις βάρος του άλλου.

Και να στο αντιστρέψω για να χαρούν και τα "αντράκια" της παρέας:

αν κάνω στενό μαρκάρισμα σε εναν τύπο που τον γουστάρω

και με προκαλεί ερωτικά συνεχώς 

και δως του απο δω και δως του απο κει

ε και τον πετυχαίνω και του την πέφτω στα ίσα

ναι, αν δε θέλει συνέχεια, έχει το δικαίωμα να μου πει το ηχηρό του οχι

και εχω υποχρέωση να το σεβαστώ.

Γιατι αυτόν τον περίφημο αυτοσεβασμό που τον πάνε και τον φέρνουν

έχουν δικαίωμα να τον έχουν όλοι οι άνθρωποι όλων των φύλων.

Το όχι είναι όχι, οποιαδήποτε στιγμή, ακόμα και μέσα στο γάμο, μέσα στη σχέση,

μέσα στην παρέα, οποιοσδήποτε το πει, οποιουδήποτε φύλου.

Τα υπόλοιπα είναι τούβλα άτακτα πεταμένα δω και κει για χάρη του εξυπνακισμού.

Αρέσει στα μέλη agrotis53, jane_do και σε ακόμα 6 μέλη.

Sivilla_I

# 190 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Έχουν ήδη πέσει στο τραπέζι της συζήτησης "μέτρα πρόληψης"

όπως το θέτεις, αλλά το gaslighting το συστηματικό τα κουκούλωσε επι σκοπού

και κάνει πως δεν τα βλέπει.

Πάνω απο 4-5 συνομιλητές μίλησαν για την κουλτούρα του βιασμού και πώς θα μπορούσε να

εκλείψει.

Παράθεση:
Σχόλιο # 160 από Enikos

Δεν θα απαντησω επι προσωπικου σε κανεναν αλλα θα σας αποδειξω οτι απλα αγορευετε ανευθυνα, επικαλουμενος το ιδιο το θεμα στο οποιο γραφουμε...

Ανεβαζει καποιος ενα θεμα με ενα διλημμα του, για το που το παει η συναδελφος η οποια ειναι ολο υπονοουμενα του τυπου ''θα μου την βαλεις λιγο'' (την κουτα στην θεση της) η ''ριξε μου ενα'' (email)... που ενδεχομενως συνοδευεται και απο το αναλογο τσαχπινογαργαλιαρικο στυλακι, με οτι αυτο σημαινει...

Ακολουθει καθολου φανταστικο σεναριο...

Αντι να εχει διλημμα ο θεματοθετης και οντας προσωπικοτητα σε παρεκκλιση και εφ οσον αυτο συνεχιζεται για καποιον καιρο, το εκλαμβανει νετα σκετα ως προκληση...

Καποια στιγμη αποφασιζει να της την πεσει...με λυμενο το διλημμα στο μυαλο του και χωρις να ανεβασει θεμα σε καποιο φορουμ...

Την στριμωχνει λοιπον στην αποθηκη με τις κουτες και ξεκιναει η εκτροπη...

Εκεινη ολως αιφνιδιως θυμαται οτι εκανε πλακιτσα (την οποια καποιοι βρηκαν τοσο νοστιμη απο την αρχη του θεματος)...και κανει τι?...Φυσικα και αντιστεκεται, αποφασιζοντας μολις εκεινη την στιγμη να εξηγησει την "παρεξηγηση"...

Μονο που την συγκεκριμενη στιγμη τα πραγματα χαρακτηριζονται απο πολυ σοβαρα, εως εκτος ελεγχου και τα λογια ειναι περιττα...

Διαπραττεται το εγκλημα και ξεκιναει το περαιτερω εγκλημα της στατικοποιησης ισα για να κλεισει μια ακομα υποθεση βιασμου...

Εσεις τωρα...

Με διαθεση προβολης ιδεων και ισχυρογνωμοσυνης, τι λετε?...

Ειλικρινα δεν θυμαμαι ακριβως ολα τα ασχετα που γραφετε, αλλα μου εχει μεινει η αισθηση οτι καποιες γραφουν στο συνηθες υφος τους περι των γουρουνιων αρσενικων και περι της τσαχπινιας των γυναικων (που οταν εχει διαφορετικη τυχη, τυγχανει αναθεματος και ιερης οδυνης αυτη η...κακη τυχη) και καποιοι αλλοι ακολουθουν την ασφαλη συμπορευση των πολλων, προκειμενου να μην φανουν αντιδραστικοι και αποκλεισθουν απο την ευνοια των "στοχων" τους...

Τα θεωρειτε ολα αυτα ουσιαστικο αντιλογο μπροστα σε ενα τοσο σοβαρο θεμα που ταλανιζει τις κοινωνιες ολου του κοσμου?...

Απλα επικεντρωθειτε στο καθολου φανταστικο σεναριο που ανεφερα και μπορει να συμβαινει ακομα και την στιγμη που μιλαμε και επιτελους...

ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ...

Το θεμα δεν ειναι ποια γνωμη θα υπερισχυσει εδω μεσα...

Αλλα η τραγικη πραγματικοτητα η οποια διαιωνιζεται, επειδη ο κοσμος αντιμετωπιζει το πασης φυσεως εγκλημα οπως εσεις εδω...με μπλα μπλα και αυτοσχεδιασμους της συμφορας...

Ειτε θελετε ειτε οχι, αυτη ειναι η κοινωνικη μας πραγματικοτητα, η οποια λιγο εχει να κανει με τα στατιστικα σας και την επικινδυνη θεωρηση σας...

Και ξερεις και τι αλλο θεμα εχετε? 

Μια χαρα τα λετε οταν διαβαζετε και κανετε επικολλησεις στατιστικες...οι οποιες αφορουν αλλους στην θεση του θυματος...και χρησιμευουν για περαιτερω επιστημονικες μελετες για την αντιμετωπιση εγκληματων...γι' αυτο στατικοποιουνται τα εγκληματα, για να βρεθει λυση μεσα απο μεθοδους αποτροπης και προληψης, οχι για να τα πηγαινοφερνετε ελαφρα τη καρδια...

ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ...

Τσαχπινες και τσαχπινογαργαλιαρηδες...

Αρέσει στα μέλη agrotis53, jane_do και σε ακόμα 2 μέλη.

Sivilla_I

# 191 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

και που 'σαι. μην είσαι τόσο σίγουρος οτι αφορούν άλλους οι στατιστικές.

Δεν ξέρεις ποιός μιλάει πίσω απο ενα νικ και αν πιθανώς έχει υπάρξει μέρος των στατιστικών

γιατι ειδικά εδω μέσα, υπάρχει γυναίκα που έχει πέσει θύμα βιασμού και το έχει δηλώσει κιόλας.

Παράθεση:
Σχόλιο # 160 από Enikos

Δεν θα απαντησω επι προσωπικου σε κανεναν αλλα θα σας αποδειξω οτι απλα αγορευετε ανευθυνα, επικαλουμενος το ιδιο το θεμα στο οποιο γραφουμε...

Ανεβαζει καποιος ενα θεμα με ενα διλημμα του, για το που το παει η συναδελφος η οποια ειναι ολο υπονοουμενα του τυπου ''θα μου την βαλεις λιγο'' (την κουτα στην θεση της) η ''ριξε μου ενα'' (email)... που ενδεχομενως συνοδευεται και απο το αναλογο τσαχπινογαργαλιαρικο στυλακι, με οτι αυτο σημαινει...

Ακολουθει καθολου φανταστικο σεναριο...

Αντι να εχει διλημμα ο θεματοθετης και οντας προσωπικοτητα σε παρεκκλιση και εφ οσον αυτο συνεχιζεται για καποιον καιρο, το εκλαμβανει νετα σκετα ως προκληση...

Καποια στιγμη αποφασιζει να της την πεσει...με λυμενο το διλημμα στο μυαλο του και χωρις να ανεβασει θεμα σε καποιο φορουμ...

Την στριμωχνει λοιπον στην αποθηκη με τις κουτες και ξεκιναει η εκτροπη...

Εκεινη ολως αιφνιδιως θυμαται οτι εκανε πλακιτσα (την οποια καποιοι βρηκαν τοσο νοστιμη απο την αρχη του θεματος)...και κανει τι?...Φυσικα και αντιστεκεται, αποφασιζοντας μολις εκεινη την στιγμη να εξηγησει την "παρεξηγηση"...

Μονο που την συγκεκριμενη στιγμη τα πραγματα χαρακτηριζονται απο πολυ σοβαρα, εως εκτος ελεγχου και τα λογια ειναι περιττα...

Διαπραττεται το εγκλημα και ξεκιναει το περαιτερω εγκλημα της στατικοποιησης ισα για να κλεισει μια ακομα υποθεση βιασμου...

Εσεις τωρα...

Με διαθεση προβολης ιδεων και ισχυρογνωμοσυνης, τι λετε?...

Ειλικρινα δεν θυμαμαι ακριβως ολα τα ασχετα που γραφετε, αλλα μου εχει μεινει η αισθηση οτι καποιες γραφουν στο συνηθες υφος τους περι των γουρουνιων αρσενικων και περι της τσαχπινιας των γυναικων (που οταν εχει διαφορετικη τυχη, τυγχανει αναθεματος και ιερης οδυνης αυτη η...κακη τυχη) και καποιοι αλλοι ακολουθουν την ασφαλη συμπορευση των πολλων, προκειμενου να μην φανουν αντιδραστικοι και αποκλεισθουν απο την ευνοια των "στοχων" τους...

Τα θεωρειτε ολα αυτα ουσιαστικο αντιλογο μπροστα σε ενα τοσο σοβαρο θεμα που ταλανιζει τις κοινωνιες ολου του κοσμου?...

Απλα επικεντρωθειτε στο καθολου φανταστικο σεναριο που ανεφερα και μπορει να συμβαινει ακομα και την στιγμη που μιλαμε και επιτελους...

ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ...

Το θεμα δεν ειναι ποια γνωμη θα υπερισχυσει εδω μεσα...

Αλλα η τραγικη πραγματικοτητα η οποια διαιωνιζεται, επειδη ο κοσμος αντιμετωπιζει το πασης φυσεως εγκλημα οπως εσεις εδω...με μπλα μπλα και αυτοσχεδιασμους της συμφορας...

Ειτε θελετε ειτε οχι, αυτη ειναι η κοινωνικη μας πραγματικοτητα, η οποια λιγο εχει να κανει με τα στατιστικα σας και την επικινδυνη θεωρηση σας...

Και ξερεις και τι αλλο θεμα εχετε? 

Μια χαρα τα λετε οταν διαβαζετε και κανετε επικολλησεις στατιστικες...οι οποιες αφορουν αλλους στην θεση του θυματος...και χρησιμευουν για περαιτερω επιστημονικες μελετες για την αντιμετωπιση εγκληματων...γι' αυτο στατικοποιουνται τα εγκληματα, για να βρεθει λυση μεσα απο μεθοδους αποτροπης και προληψης, οχι για να τα πηγαινοφερνετε ελαφρα τη καρδια...

ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ...

Τσαχπινες και τσαχπινογαργαλιαρηδες...

Lena_7_

# 192 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
#181 Μεταφραση: Ντριιιν!!!(τηλεφωνο) - Συγγνώμη, μπορω να ενοχλήσω λιγο; - Παρακαλώ, ναι βεβαιως, πείτε μου τι θέλετε! - Τίποτα! Μόνο να ενοχλήσω λιγο ήθελα!
Αρέσει στα μέλη VASILIS53, agrotis53

Lena_7_

# 193 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
#181=#179 Τα κείμενα...

Sivilla_I

# 194 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Σωστότατα όλα αυτά.

Για τον προηγούμενο αιώνα.

Χρειάζεσαι update γερό

Παράθεση:
Σχόλιο # 184 από elenal12

Καλές οι θεωρίες και οι αναλύσεις επί αναλύσεων..

Αλλά η πραγματικότητα συνήθως έχει μια ελαχιστιαια καμπυλότητα σε σχέση με τη θεωρία.

Εάν κάποιος έχει μελετήσει έστω και λιγάκι εγκληματολογια, σεξουαλικες τάσεις ανθρώπου αλλά και ζώων, καθώς και ψυχοκοινωνικη βιολογία, θα καταλάβαινε ότι, πέραν του ότι οι περιπτώσεις βιασμού είναι πάμπολλες, τείνουν να διαφέρουν από θύτη σε θύτη και οι λόγοι δεν είναι καθαρά απόλυτοι, όσον αφορά το ψυχολογικό στεητ οβ μαηντ του δράστη.

Ο βιασμός προκαλείται κυρίως από τις σεξουαλικες τάσεις, και το τι θεωρεί ο εν δυναμει βιαστής, ως ερεθιστικό.

Δεν τίθεται θέμα προκλησης. Τίθεται θέμα εγκεφαλικών διεγερσεων.

Εάν κάποιος αρέσκεται στη βία, αρχικά θα πληρώσει πορνες για να εκπληρώνει τα των σεξουαλικων του φαντασιωσεων, έπειτα, όταν ούτε αυτό θα είναι αρκετό, θα προβεί σε κανονική πράξη βιασμού.

Δε θα φταίει το θύμα.

Ούτε ο θύτης θα πιστεύει ότι μπορει με τον οποιοδήποτε τρόπο να τον προκάλεσε.

Απλά, ο θύτης, για λόγους που εμείς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε, αρέσκεται σε σεξουαλικη επιβολή δια της βίας ώστε να ικανοποιειται σεξουαλικως.

Κι ο βιασμος, όσο κι αν δεν αρέσει στην κοινωνία να το ακούει, είναι καθαρά ευθύνη της κοινωνίας.

Καθώς, η συμπεριφορά διδάσκεται, κι όταν μια συμπεριφορά προβάλλεται συνεχόμενα, τότε τείνει να γίνεται συνηθισμένη.

Όταν σε μια σύγχρονη κοινωνία, η πορνογραφία, είναι ανεξέλεγκτη, και ο.τι αρρωστημένο, προβάλλεται ως ερεθιστικό, ο εγκέφαλος κάποια στιγμή, θα πιστέψει ότι είναι ερεθιστικό.

Η κοινωνία, ανέκαθεν, φρόντιζε να διαδίδονται με όποιον τρόπο μπορούσε, αντιλήψεις και ιδέες, οι οποίες μόνο κακό μπορούσαν να προκαλέσουν.

Στο μακρινό αλλά κι όχι τόσο μακρινό παρελθόν, η ιδέα ότι η λευκή φυλή είναι ανώτερη οποιασδήποτε άλλης φυλής, έδινε άμεσα το δικαίωμα σε κάθε λευκό, να βιάσει, να σκοτώσει, να πουλήσει κι ο.τι άλλο ήθελε και μπορούσε ο οποιος λευκός, επειδή απλά ήταν λευκός.

Ποιος φταίει? Ποιος διέδωσε τέτοιες ιδέες!?

Όταν ιδεες, όπως ότι  η δυναμη φέρει τη βία και η βία είναι τρόπος και μέθοδος επιβολής, τότε ο βιασμος θεωρείται τρόπαιο και λογικοτατη πράξη.

Τεινουμε να βλέπουμε τα πράγματα μονοδιάστατα κι όχι με την πολυπλευρικοτητα που αρμόζει.

Οι πορνες δε βιάζονται?Δεν εξαναγκαζονται να παράσχουν σεξουαλικες υπηρεσίες?

Τι? Επειδή πληρώνονται, ξαφνικά ο βιασμος αποκτά άλλη χροιά? 

Κάποτε, η πληρωμή μιας πορνης ήταν η ζωή της, μετά έγινε το χρήμα, αλλά και το χρήμα, μια μέθοδος για να ζήσεις είναι.

Ο βιασμος, ενυπαρχει παντού γύρω μας.

Αλλά εμείς έχουμε επιλέξει να μην τον βλέπουμε.
Όσον αφορά τώρα, για τον τρόπο ενδυμασίας, έχω να πω, ότι, ο.τι κάνει κανείς, το κάνει για να φανεί.

Αν ντρέπομαι και δε θέλω να φανεί το στήθος μου ή οποιαδήποτε άλλο μέρος του σώματός μου που μπορεί να θεωρηθεί σεξουαλικο, δεν το επιδικνυω.

Απο τη μία επίδειξη κι από την άλλη, κραυγή γιατι την ώρα της επιδείξεων μας, μας κοιτάνε.

Ολες οι ενδυμασίες, έχουν μια ταμπέλα. 

Εάν ντυθω ως νοσοκομα, νοσοκομα θα με θεωρήσουν. 

Εάν ντυθω ως γραμματέας, γραμματέα θα με θεωρήσουν. 

Εάν ντυθω σαν πορνη, πορνη και θα θεωρηθω. 

Εκτός κι αν έχουμε ολον το χρόνο απόκριες. 

Τότε πάω πάσο. 

Η παιδεία και το καλλος, δυστυχώς δεν υπερτερουν σε ετούτη την κοινωνία. 

alisida

# 195 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 6.335

που παει χωρις ξ&β!ζ@ !!!

( τρολοφατσουλα)

Παράθεση:
Σχόλιο # 185 από Lena_7_
#180 Διορθωση: Πουθενά δεν λεει ο θεματοθετης ότι το "αντικειμενο" του πόθου ντύνεται με ξωβυζα. Αναφέρει ότι είναι ωραία γυναίκα και χρησιμοποιει προκλητικές γι'αυτόν εκφράσεις.

Enikos

# 196 στις 14/5/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 20.053

Να πιασουμε και την εκμαιευση συμπαθειας τωρα...

Μπας και αποκτησουν βαρυτητα οι αποψεις μας...

Το λες και ασχετο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 191 από Sivilla_I

και που 'σαι. μην είσαι τόσο σίγουρος οτι αφορούν άλλους οι στατιστικές.

Δεν ξέρεις ποιός μιλάει πίσω απο ενα νικ και αν πιθανώς έχει υπάρξει μέρος των στατιστικών

γιατι ειδικά εδω μέσα, υπάρχει γυναίκα που έχει πέσει θύμα βιασμού και το έχει δηλώσει κιόλας.

Sivilla_I

# 197 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Ας κάνω και εναν επίλογο-σούμα της δικής μου συμμετοχής στο θέμα
γιατί πετάω σε λίγο (καλή μου πτήση)
και γιατί μ' αρέσουν οι σούμες:
η συζήτηση εδω πήγε όπως και η παρόμοια προ μηνών.
-Τι ειν' αυτά που λέτε? Είστε ειδικοί? Φέρτε ειδικούς
-Να, αυτά λένε οι ειδικοί
-Τι να μας κάνουν οι ειδικοί, εδω τα βλέπουμε που 'μαστε μέσα στη πιάτσα της ζωής
-Να, αυτά γίνονται και στην πιάτσα της ζωής (εδω μπαίνουν οι της πιάτσας να επιβεβαιώσουν τους παραπάνω ειδικούς)
-Οχι οχι δε μας βολεύει αυτή η πιάτσα, θέλουμε την άλλη τη δικιά μας που βολεύει καλύτερα.

Λούπα.
Καλή συνέχεια στο παρόν παιδιά!
Alisida, είπαμε ε? Ο,τι κι αν σεπιασε κράτα το! Είναι καλό! 

Enikos

# 198 στις 14/5/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 20.053

Ξερεις τι μου θυμιζει η επιμονη ορισμενων...

Κατι σαν να φτιαξαμε ηδη το μοτο, πανω σε περιτεχνο πλακατ το οποιο λεει..."δικαιωμα στον βιασμο"...

Και ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ, δεν εχει απαντησει για την εγκυροτητα-υπαρξη του φανταστικου σεναριου το οποιο σας ανελυσα και ειναι κατι το υπαρκτο ως σεναριο και καθολου φανταστικο...

Αν θελετε να συνεχισετε να λετε, για να λετε, δικαιωμα σας...σας ειπα πολυ απλα, ξεβρακωθειτε και κανετε τσαρκες τσαχπινικες οπου σας καπνισει. Εχετε νεφρο, επειδη ξερετε τις στατιστικες?...

Και δικο μου δικαιωμα ειναι, να γελαω με τις προσπαθειες να μας αλλαξετε γνωμη για το αυτονοητο...με την λογικη του οτι ο βιασμος ειναι υπαρκτος επειδη υπαρχει ο ενοχος απλα...και εχει μια αλφα κουλτουρα...

Προληψη-αποτροπη, δεν σημαινει να μου υπενθυμισει κανενας τις κοπιες του για την κουλτουρα του βιασμου, με προθεση να αντιμετωπισω ως χαριτωμενια τις τσαχπινιες των γυναικων...ειναι κατι αλλο απο αυτο που νομιζετε και ειναι το βουτυρο στο ψωμι του βιαστη...

Βρε τσαχπινες εισαστε (οι εμπλεκομενες ερευνωνται ακομα και γι αυτο), αλλα εγω...

Δεν ειμαι φαναρτζης, ουτε λαστιχας...

Αρέσει στο μέλος Red_Season

Red_Season

# 199 στις 14/5/2019
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Μονακό

Παράθεση:
Σχόλιο # 193 από Lena_7_
#181=#179 Τα κείμενα...

Αν είχε εμότικον που κάνει με το χέρι τη γνωστή παλινδρομική κίνηση θα το έβαζα 

... Άντε να χτυπά απλώς την παλάμη του στο κεφάλι 

(Facepalm το λένε νομίζω) 

Red_Season

# 200 στις 14/5/2019
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Μονακό

Και φυσικά ας αφήσουμε τους ειδικούς στην ησυχία των.

... Όσοι το παίζουν "ειδικοί" 

Αρέσει στο μέλος Enikos
Επιλέξτε σελίδα: (1-13)
Σελίδες Αρχική«45678910111213

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.