Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μου τη πέφτει η παντρεμένη συναδελφός μου ναι η οχι??

Επιλέξτε σελίδα: (1-13)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

Enikos

# 61 στις 12/5/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 20.053
'Aρεσαν+: 0%

Αυτοι που ξερουν και μελετουν αυτα τα πραγματα (που τωρα εγω πρεπει να αναθεωρησω, διοτι αποκτα μια σφραγιδοφερουσα επισημοτητα ο αντιλογος) μας ειπαν γιατι οι βιαστες δεν βιαζουν τιποτε γριες, αλλα ολως παραδοξως νεαρες γυναικες?...

Περαν ομως των αναλυσεων των σοφων (των αναλυσεων απο το γραφειο τους, βλεποντας στατιστικα), μπορει αυτη την στιγμη μια κοπελα ελαφρα ντυμενη και με ναζιαρικα νταχτιρντισματα, να περασει απο το γκαζι ας πουμε τρεις η ωρα το πρωι? Η μπορει επειδη εχει αποφανθει η συγκλητος οτι φταιει ο βιαστης, αρα ολα καλα?

Ποια λογικη ειπαμε οτι μπορει να κανει συγκρισεις μεταξυ της καλυτεροτητας η ορθολογιστικοτερης τοποθετησης, αναμεσα σε δυο εγκληματα? Η επιδειξη πλουτου, δεν προκαλει ληστειες δηλαδη? 

Και εν προκειμενω, δεν χρειαζεται να πεισεις εμενα για τις αποψεις μου. Αλλα την κοινωνια, που προτρεπεις να κυκλοφοραει τσιτσιδη κανοντας "αθωα παιχνιδακια", επειδη ...οτι ειναι να γινει, θα γινει...

Παράθεση:
Σχόλιο # 58 από Sivilla_I

Ο βιαστής θα βιάσει χωρίς πρόκληση.

Δεν χρειάζεται πρόκληση.

Θα βιάσει έτσι κι αλλιώς.

Γιατί ο λόγος που βιάζει δεν είναι η υπερβολική του όρεξη για σεξ

έτσι ώστε όταν προκληθεί να ορμήσει.

Ο βιασμός είναι έγκλημα βιας.  Δεν προκαλείται απο το θύμα. Με την ίδια λογική

που όταν μπαίνει κάποιος στο σπίτι σου να σε ληστέψει και σε σκοτώσει

δεν τον έχεις προκαλέσει εσυ ακόμα κι αν έκανες κίνηση εναντίον του

Έτσι λένε αυτοί που ξέρουν και μελετούν αυτά τα πράγματα. 

Ο μόνος που φταίει στο βιασμό είναι ο βιαστής.

Αρέσει στα μέλη lamprand, Heptamer

Sivilla_I

# 62 στις 12/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

Σε κάθειρξη 18 ετών καταδικάστηκε από το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Θεσσαλονίκης 29χρονος, ο οποίος κρίθηκε ένοχος για το βιασμό 86χρονης σε περιοχή της Χαλκιδικής.

Σύμφωνα με τη δικογραφία, ο νεαρός ήταν γνωστός του εγγονού της ηλικιωμένης, την οποία επισκέφθηκε τον περσινό Νοέμβριο στο σπίτι της με το πρόσχημα ότι θα της έκανε μασάζ, καθώς η ίδια φέρεται να αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα κι ο κατηγορούμενος διατεινόταν στο περιβάλλον του ότι γνώριζε θεραπείες, βασιζόμενες στο μασάζ.Όπως αναφέρεται στο ΑΠΕ, που επικαλείται το κατηγορητήριο, η ηλικιωμένη έπεσε θύμα βιασμού και λίγες μέρες αργότερα κατήγγειλε το γεγονός στην αστυνομία με αποτέλεσμα να συλληφθεί ο 29χρονος. Στην απολογία του στον ανακριτή φέρεται να ομολόγησε μέρος τού εις βάρος του κατηγορητηρίου, ενώ απολογούμενος στο δικαστήριο αρνήθηκε το σύνολο των πράξεών του.Η ηλικιωμένη, μολονότι είχε κληθεί να καταθέσει στη δίκη, δεν εμφανίστηκε κι έτσι το δικαστήριο διέταξε τη βίαιη προσαγωγή της προκειμένου να την εξετάσει, όπως και έγινε. Δικαστές και ένορκοι αποφάσισαν τελικά να κηρύξουν τον 29χρονο ένοχο χωρίς ελαφρυντικά. Ύστερα από την ετυμηγορία του δικαστηρίου επέστρεψε στις φυλακές.

---  
Σάλο έχει προκαλέσει η είδηση της υπόθεσης βιασμού ηλικιωμένης από ένα ανήλικο αγόρι! 
Μετά από καταγγελία για σεξουαλική κακοποίηση 81χρονης στην επαρχία Λευκωσίας στην Κύπρο, η αστυνομία προχώρησε στην σύλληψη 17χρονου Ρουμάνου στις 5:20 τα ξημερώματα του Σαββάτου.Σύμφωνα με πληροφορίες λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Παρασκεύης, ο σύζυγος της 81χρονης κατήγγειλε, ότι γύρω στις 8 το βράδυ και ενόσω απουσίαζε ο ίδιος από το σπίτι τους, ο 17χρονος Ρουμάνος επιτέθηκε στη σύζυγό του και τη βίασε.

---Από αστυνομικούς της ομάδας ΔΙ.ΑΣ. συνελήφθη επ΄ αυτοφώρω, χθες αργά το απόγευμα στην Πρέβεζα, 39χρονος  κατηγορούμενος για απόπειρα βιασμού ηλικιωμένης γυναίκας στην πόλη της Πρέβεζας.Ειδικότερα, ο συλληφθείς μπήκε στον κήπο μονοκατοικίας όπου βρίσκονταν 82χρονη γυναίκα και με τη χρήση σωματικής βίας την οδήγησε μέσα στο σπίτι της και επιχείρησε να τη βιάσει. Η γυναίκα έβαλε τις φωνές ζητώντας βοήθεια.
---   
πηγές: ειδησεογραφικά sites, cnn, pressroom, dikastikogr
(έχει και βιασμούς ζώων. δεν ξέρω αν εκεί πείθουν οι ειδικοί ότι το ζώο δεν προκάλεσε)

Τις προάλλες έκανες ολόκληρο θέμα στην peripli γιατί ήσουν υπερ των "ειδικών" στα των πλοίων.
Όχι όπου μας συμφέρει τους ειδικούς και όπου δεν...άλλα!
Και οχι η επίδειξη πλούτου δεν προκαλεί ληστείες.
Αν ήταν έτσι δεν θα ληστεύονταν παππούδια πάμφτωχα.
Καλά, ποσώς με ενδιαφέρει να πείσω κάποιον, συζητώ σε ενα φόρουμ και μέχρι εκεί.
Αλλά τα πράγματα έχουν συγκεκριμένη σημασία και το έγκλημα είναι έγκλημα με σαφήνεια ορισμένο.
Tι να κάνουμε τώρα, να αλλάξουμε την εγκληματολογία και το ποινικό επειδή έχει ο καθένας την αποψάρα του?Ε τότε να αλλάξουν και τα μηχανολογικά των πλοίων για να ταξιδεύει η peripli με τα 77 μποφόρ της γιατί έτσι γουστάρει.
Αρέσει στα μέλη Sagittarius1312, ZHLIASOY και σε ακόμα 6 μέλη.

Lena_7_

# 63 στις 12/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
#49 Καλε βλέπεις και Power of love; Δε φοβάσαι μη παρεξηγηθούν ο Πλάτωνας και ο Σωκράτης;
Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, giorgos170

Sourya

# 64 στις 12/5/2019
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 4.436

Τι ρωτας δηλαδη; Οχι γιατι μια περιεργεια την εχω

anastasia356

# 65 στις 12/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παραδόξως ισχυρίζεστε ότι ο βιαστής προκαλείτε, και ότι δηλαδή κάνει και επιλογή, ενώ οι γυναίκες κυκλοφορούμε και τσίτσιδες, άρα προσιτές σε όλα και στον καθένα, μας προτρέπει και οι κοινωνία κιόλας, δεν ξέρω κύριε ενικέ, αλλά ο βιαστής θα προσπαθήσει να βιάσει μια κοπέλα οποιαδήποτε ώρα και με οποιοδήποτε ντύσιμο, γιατί αυτό ερεθίζει το μυαλό του και το πάθος του , κάτι σαν το χούφτωμα σε οποιαδήποτε στιγμή . απογοήτευση

Παράθεση:
Σχόλιο # 61 από Enikos

Αυτοι που ξερουν και μελετουν αυτα τα πραγματα (που τωρα εγω πρεπει να αναθεωρησω, διοτι αποκτα μια σφραγιδοφερουσα επισημοτητα ο αντιλογος) μας ειπαν γιατι οι βιαστες δεν βιαζουν τιποτε γριες, αλλα ολως παραδοξως νεαρες γυναικες?...

Περαν ομως των αναλυσεων των σοφων (των αναλυσεων απο το γραφειο τους, βλεποντας στατιστικα), μπορει αυτη την στιγμη μια κοπελα ελαφρα ντυμενη και με ναζιαρικα νταχτιρντισματα, να περασει απο το γκαζι ας πουμε τρεις η ωρα το πρωι? Η μπορει επειδη εχει αποφανθει η συγκλητος οτι φταιει ο βιαστης, αρα ολα καλα?

Ποια λογικη ειπαμε οτι μπορει να κανει συγκρισεις μεταξυ της καλυτεροτητας η ορθολογιστικοτερης τοποθετησης, αναμεσα σε δυο εγκληματα? Η επιδειξη πλουτου, δεν προκαλει ληστειες δηλαδη? 

Και εν προκειμενω, δεν χρειαζεται να πεισεις εμενα για τις αποψεις μου. Αλλα την κοινωνια, που προτρεπεις να κυκλοφοραει τσιτσιδη κανοντας "αθωα παιχνιδακια", επειδη ...οτι ειναι να γινει, θα γινει...

achinos

# 66 στις 12/5/2019
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.452

Παράθεση:
Σχόλιο # 62 από Sivilla_I

Ε τότε να αλλάξουν και τα μηχανολογικά των πλοίων για να ταξιδεύει η peripli με τα 77 μποφόρ της γιατί έτσι γουστάρει.

, ωραία ιδέα!!!

Κ επίσης όταν κάνουμε παρέα με κανέναν χριστος123 η φάνκυς,

να μην ξεχνάμε το καλσόν με την κυτταρίτιδα...

γιατί είναι φανερό ότι τους κάνει καλό.

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, squirrel1968 και σε ακόμα 4 μέλη.

Lena_7_

# 67 στις 12/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Ενικε, παντα θα υπαρχει η "πρόκληση" με ολες τις εννοιες και σε ολους τους χωρους. Ομως με μια διαφορά. Όλα υπάρχουν γύρω μας. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι προκαλεί τον καθένα. Εγώ πχ θα περάσω δίπλα απο ένα γλυκό σοκολάτας και θα αδιαφόρησω. Κάποιοι άλλοι τρελαίνονται και μόνο με την ιδέα και φαντασιωση της σοκολάτας, χωρίς να την δουν! Ειδικα, οταν δεν κανει να την φανε!!! Ε, φταίει η σοκολάτα που υπάρχει σ'αυτή τη ζωη; Πρεπει να εξαφανιστεί η σοκολατα, για να μην φαγωθει; Υπαρχουν και βιαστές, που τις θέλουν ντυμένες με μπούρκα ως το λαιμό! Ποιες να πρωτοεξαφανισουμε για να μη βιαστουν; Ολες; Που η καθεμια μας μπορει να αποτελει προκληση και γω δεν ξερω σε ποιον! Η μηπως οι ψυχοπαθεις βιαστες "γεννιουνται" απο ημίγυμνες γυναικες; Υπαρχουν πολλες αντιδρασεις, μπροστα σε μια προκληση. Ας πουμε τον πλουτο. Καποιοι θα τον θαυμασουν, αλλοι θα τον ζηλέψουν, αλλοι θα τον περιφρονησουν και κάποιοι θα απλώσουν και χέρι πατώντας επί πτωμάτων! Θα φταίει αυτός που εχει τον πλουτο και ο τρόπος που τον διαχειριζεται; Δεν είναι δικαίωμα του; Η και προβλημα του; Θα κρινουμε αυτό το δικαίωμα, για να απαλλάξουμε τον χαρακτήρα του κλεφτη από τις ευθύνες του;
Αρέσει στα μέλη Sagittarius1312, Mindthegap- και σε ακόμα 6 μέλη.

Sourya

# 68 στις 12/5/2019
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 4.436

Απαπα, καλα που το ειπες μην ξαναπερασω απο το Γκαζι με τα μινια μου

Παράθεση:
Σχόλιο # 61 από Enikos

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Enikos και σε ακόμα 1 μέλος.

lamprand

# 69 στις 12/5/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη
Απαντήσεις: 1.533

Παράθεση:
Σχόλιο # 63 από Lena_7_
#49 Καλε βλέπεις και Power of love; Δε φοβάσαι μη παρεξηγηθούν ο Πλάτωνας και ο Σωκράτης;

μπα αυτοί σίγουρα δεν θα παρεξηγηθούν γιατί οι ερευνητές πρέπει να ερευνούν τα φυσικά και κοινωνικά .

αυτό όχι δεν το παρακολουθώ πολύ , το σαρβαιβορ βλέπω .

τώρα θα δω και φόρμουλα . 

κανει αυτά ή σε πειράζει Λένα μου ; 

Enikos

# 70 στις 12/5/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Στην Περιπλι, δεν εκανα κανενα θεμα, περα απο τα μισολογα και ημιμαθειες που εγραφε για τα πλοια. Λεγεται επιχειρηματολογια...ετσι λοιπον δεχομαι και τις κοπιες τις δικες σου, ως προσπαθεια επιχειρηματολογιας...

Τωρα...

Η κοινωνια, την οποια καλεις μεσα απο ενα φορουμ και εσυ με κοπιες να υιοθετησει πρακτικες, οι οποιες δεν αντιπροσωπευουν το 100% των κοινωνικων συμβαντων αυτης της πραξης (βιασμος-κλοπη-φονος κλπ), ποσως ενδιαφερεται για στατιστικες μελετες, αλλα για την αποφυγη αυτων των περιστατικων...

Οχι, να μην αλλαξουμε την πραγματικοτητα για την αποψαρα μας...

Κρατα την για το αμφιθεατρο που θα διδαξεις κοινωνικη ηθικη και κοινωνικο γιγνεσθαι, σε παιδακια που τωρα μαθαινουν στατιστικα...

Εχω δικη μου αποψη, ζωντας ΜΕΣΑ σε αυτη την κοινωνια της οποιας κανεις πειστ καποια μειοψηφικα περιστατικα, ισα ισα για να μας φανερωσεις εναν αναγνωρισμενο ενοχο, ο οποιος θα διαπραξει το εγκλημα. Και? Αυτο λυνει το προβλημα? 

Εφαρμοσε οτι λενε οι κοπιες σου λοιπον και μην περιμενεις οτι θα αλλαξει νοοτροπια ο βαρεμενος βιαστης-κλεφτης-δολοφονος-απατεωνας-αρρωστος, επειδη και εσυ αναρτησες καποιες κοπιες, που ουτε λυνουν, ουτε καν αποτρεπουν τις δραστηριοτητες του...

Δεν πα να κυκλοφορατε και ολες τσιτσιδες, νταχτιρντιζομενες, περιχαρεις επειδη το προβλημα αυτο λυνεται με την υπαρξη ενοχου!!!... Θεμα σας...

Τις κοπιες, διαψευδει η εξαρση οσων περιεχουν αυτες οι κοπιες...οι οποιες, περιεχουν διαπιστωσεις εκ των υστερων κιολας...

Η επιστημονικη σου ιδιοτητα, δεν αναγνωριζει την προληψη και τις συνθηκες προληψης δηλαδη?...(Αυτο αφορουσε και η τοποθετηση μου αλλωστε).

Τι λεει...ξεχωρισαμε ποιος ειναι ο ενοχος, βουρ ολες ξεβρακωτες, τσαχπινογαργαλιαρες και οτι γινει ποσως μας αφορα, διοτι εμεις ξερουμε τον ενοχο?...

Επιλογη σας τοτε και οχι συγκυριακες εκφρασεις, της καταραμενης κενωνιας...

Παράθεση:
Σχόλιο # 62 από Sivilla_I

Σε κάθειρξη 18 ετών καταδικάστηκε από το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Θεσσαλονίκης 29χρονος, ο οποίος κρίθηκε ένοχος για το βιασμό 86χρονης σε περιοχή της Χαλκιδικής.

Σύμφωνα με τη δικογραφία, ο νεαρός ήταν γνωστός του εγγονού της ηλικιωμένης, την οποία επισκέφθηκε τον περσινό Νοέμβριο στο σπίτι της με το πρόσχημα ότι θα της έκανε μασάζ, καθώς η ίδια φέρεται να αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα κι ο κατηγορούμενος διατεινόταν στο περιβάλλον του ότι γνώριζε θεραπείες, βασιζόμενες στο μασάζ.Όπως αναφέρεται στο ΑΠΕ, που επικαλείται το κατηγορητήριο, η ηλικιωμένη έπεσε θύμα βιασμού και λίγες μέρες αργότερα κατήγγειλε το γεγονός στην αστυνομία με αποτέλεσμα να συλληφθεί ο 29χρονος. Στην απολογία του στον ανακριτή φέρεται να ομολόγησε μέρος τού εις βάρος του κατηγορητηρίου, ενώ απολογούμενος στο δικαστήριο αρνήθηκε το σύνολο των πράξεών του.Η ηλικιωμένη, μολονότι είχε κληθεί να καταθέσει στη δίκη, δεν εμφανίστηκε κι έτσι το δικαστήριο διέταξε τη βίαιη προσαγωγή της προκειμένου να την εξετάσει, όπως και έγινε. Δικαστές και ένορκοι αποφάσισαν τελικά να κηρύξουν τον 29χρονο ένοχο χωρίς ελαφρυντικά. Ύστερα από την ετυμηγορία του δικαστηρίου επέστρεψε στις φυλακές.

---  
Σάλο έχει προκαλέσει η είδηση της υπόθεσης βιασμού ηλικιωμένης από ένα ανήλικο αγόρι! 
Μετά από καταγγελία για σεξουαλική κακοποίηση 81χρονης στην επαρχία Λευκωσίας στην Κύπρο, η αστυνομία προχώρησε στην σύλληψη 17χρονου Ρουμάνου στις 5:20 τα ξημερώματα του Σαββάτου.Σύμφωνα με πληροφορίες λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Παρασκεύης, ο σύζυγος της 81χρονης κατήγγειλε, ότι γύρω στις 8 το βράδυ και ενόσω απουσίαζε ο ίδιος από το σπίτι τους, ο 17χρονος Ρουμάνος επιτέθηκε στη σύζυγό του και τη βίασε.

---Από αστυνομικούς της ομάδας ΔΙ.ΑΣ. συνελήφθη επ΄ αυτοφώρω, χθες αργά το απόγευμα στην Πρέβεζα, 39χρονος  κατηγορούμενος για απόπειρα βιασμού ηλικιωμένης γυναίκας στην πόλη της Πρέβεζας.Ειδικότερα, ο συλληφθείς μπήκε στον κήπο μονοκατοικίας όπου βρίσκονταν 82χρονη γυναίκα και με τη χρήση σωματικής βίας την οδήγησε μέσα στο σπίτι της και επιχείρησε να τη βιάσει. Η γυναίκα έβαλε τις φωνές ζητώντας βοήθεια.
---   
πηγές: ειδησεογραφικά sites, cnn, pressroom, dikastikogr
(έχει και βιασμούς ζώων. δεν ξέρω αν εκεί πείθουν οι ειδικοί ότι το ζώο δεν προκάλεσε)

Τις προάλλες έκανες ολόκληρο θέμα στην peripli γιατί ήσουν υπερ των "ειδικών" στα των πλοίων.
Όχι όπου μας συμφέρει τους ειδικούς και όπου δεν...άλλα!
Και οχι η επίδειξη πλούτου δεν προκαλεί ληστείες.
Αν ήταν έτσι δεν θα ληστεύονταν παππούδια πάμφτωχα.
Καλά, ποσώς με ενδιαφέρει να πείσω κάποιον, συζητώ σε ενα φόρουμ και μέχρι εκεί.
Αλλά τα πράγματα έχουν συγκεκριμένη σημασία και το έγκλημα είναι έγκλημα με σαφήνεια ορισμένο.
Tι να κάνουμε τώρα, να αλλάξουμε την εγκληματολογία και το ποινικό επειδή έχει ο καθένας την αποψάρα του?Ε τότε να αλλάξουν και τα μηχανολογικά των πλοίων για να ταξιδεύει η peripli με τα 77 μποφόρ της γιατί έτσι γουστάρει.

Αρέσει στο μέλος alisida

Lena_7_

# 71 στις 12/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Είσαι ερευνητής Λαμπραντ; Φυσικών και κοινωνικών διαβάζω ...μάλιστα, μάλιστα...Βρε Λαμπραντ, σα να με ρωτάς, αν με πειραζει εμενα, που τρως εσυ μπατιροσπορα! Καλή σου όρεξη!

Enikos

# 72 στις 12/5/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ο βιαστης κατα βασιν, δεν ειναι ενα φυσιολογικο ατομο.  Ειναι διαταραγμενο. Συμφωνουμε σε αυτο?

Οποτε οτιδηποτε διεγειρει αυτη του την ροπη, ο ιδιος την θεωρει προκληση...

Δεν μιλησα για τις συνηθειες-τασεις ενος φυσιολογικου ανθρωπου.

Παράθεση:
Σχόλιο # 65 από anastasia356

Παραδόξως ισχυρίζεστε ότι ο βιαστής προκαλείτε, και ότι δηλαδή κάνει και επιλογή, ενώ οι γυναίκες κυκλοφορούμε και τσίτσιδες, άρα προσιτές σε όλα και στον καθένα, μας προτρέπει και οι κοινωνία κιόλας, δεν ξέρω κύριε ενικέ, αλλά ο βιαστής θα προσπαθήσει να βιάσει μια κοπέλα οποιαδήποτε ώρα και με οποιοδήποτε ντύσιμο, γιατί αυτό ερεθίζει το μυαλό του και το πάθος του , κάτι σαν το χούφτωμα σε οποιαδήποτε στιγμή . απογοήτευση

Αρέσει στο μέλος lamprand

Sivilla_I

# 73 στις 12/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Απαντήσεις: 2.026

Αχ λυπάμαι

αλλά δεν είμαι εγω ειδικός σ' αυτά.

Γιαυτό ακούω όσους είναι.

Μέχρι τώρα δεν έδωσες κανένα επιχείρημα. Απλά μια άποψη.

Αλλά μια που είναι πολύ επικίνδυνες αυτές οι απόψεις γιατί διαμορφώνουν

κοινωνική αντίληψη προς τα θύματα αυτών των εγκλημάτων,

καλό είναι να το επαναλαμβάνουμε:

το θύμα δεν ευθύνεται ποτέ.

Ο βιαστής θα βιάσει γιατί θεωρεί εσφαλμένα πρόκληση το οτιδήποτε (αν θεωρεί).

Οριστικές λύσεις δεν υπάρχουν για την αντιμετώπιση κανενός εγκλήματος.

Δεν υπάρχουν λύσεις για όλα σ' αυτή τη ζωή.

Υπάρχουν όμως καλοί λόγοι για να αλλάζουν οι εσφαλμένες και επικίνδυνες νοοτροπίες

στο σύνολο των ανθρώπων, ως προς το πώς αντιμετωπίζουν θύματα αλλά και θύτες.

Η εικόνα που έχουμε για τους ανθρώπους σε όλες τις στιγμές τους, ακόμα και όταν εγκληματούν ή όταν πέφτουν θύματα ενος εγκλήματος,

είναι πρακτικά μέσα στη ζωή μας και πιάνει χώρο στις μεταξύ μας σχέσεις.

Αυτό αντιμετωπίζεται με το να βάζουμε τα πράγματα στη σωστή τους θέση κάθε φορά, όπως

παραπάνω:

Απλό.

Παράθεση:
Σχόλιο # 70 από Enikos

Στην Περιπλι, δεν εκανα κανενα θεμα, περα απο τα μισολογα και ημιμαθειες που εγραφε για τα πλοια. Λεγεται επιχειρηματολογια...ετσι λοιπον δεχομαι και τις κοπιες τις δικες σου, ως προσπαθεια επιχειρηματολογιας...

Τωρα...

Η κοινωνια, την οποια καλεις μεσα απο ενα φορουμ και εσυ με κοπιες, οι οποιες δεν αντιπροσωπευουν το 100% των κοινωνικων συμβαντων αυτης της πραξης (βιασμος-κλοπη-φονος κλπ), ποσως ενδιαφερεται για στατιστικες μελετες, αλλα για την αποφυγη αυτων των περιστατικων...

Οχι, να μην αλλαξουμε την πραγματικοτητα για την αποψαρα μας...

Κρατα την για το αμφιθεατρο που θα διδαξεις κοινωνικη ηθικη και κοινωνικο γιγνεσθαι, σε παιδακια που τωρα μαθαινουν στατιστικα...

Εχω δικη μου αποψη, ζωντας ΜΕΣΑ σε αυτη την κοινωνια της οποιας κανεις πειστ καποια μειοψηφικα περιστατικα, ισα ισα για να μας φανερωσεις εναν αναγνωρισμενο ενοχο, ο οποιος θα διαπραξει το εγκλημα. Και? Αυτο λυνει το προβλημα? 

Εφαρμοσε οτι λενε οι κοπιες σου λοιπον και μην περιμενεις οτι θα αλλαξει νοοτροπια ο βαρεμενος βιαστης-κλεφτης-δολοφονος-απατεωνας-αρρωστος, επειδη και εσυ αναρτησες καποιες κοπιες, που ουτε λυνουν, ουτε καν αποτρεπουν τις δραστηριοτητες του...

Δεν πα να κυκλοφορατε και ολες τσιτσιδες, νταχτιρντιζομενες, περιχαρεις επειδη το προβλημα αυτο λυνεται με την υπαρξη ενοχου!!!... Θεμα σας...

Τις κοπιες, διαψευδει η εξαρση οσων περιεχουν αυτες οι κοπιες...περιεχουν διαπιστωσεις εκ των υστερων κιολας...

Η επιστημονικη σου ιδιοτητα, δεν αναγνωριζει την προληψη και τις συνθηκες προληψης δηλαδη?...(Αυτο αφορουσε και η τοποθετηση μου αλλωστε).

Τι λεει...ξεχωρισαμε ποιος ειναι ο ενοχος, βουρ ολες ξεβρακωτες, τσαχπινογαργαλιαρες και οτι γινει ποσως μας αφορα, διοτι εμεις ξερουμε τον ενοχο?...

Επιλογη σας τοτε και οχι συγκυριακες εκφρασεις, της καταραμενης κενωνιας...

Αρέσει στα μέλη Sagittarius1312, COSTAS42 και σε ακόμα 4 μέλη.

lamprand

# 74 στις 12/5/2019
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη
Απαντήσεις: 1.533
#71 αα..δεν σε πειραζει ; και για πιο λογο η κριτικη Λενα ; απλα για να δειξεις την ανωτεροτητα σου ;

Paralia48

# 75 στις 12/5/2019
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 7.848
Επανερχόμενη στο θέμα,νομίζω ότι η συνάδελφος απλά κάνει λίγο σέξυ χιούμορ. Κάνει και λίγο πιο ανεκτό το κρυόκολο χώρο εργασίας. Δε νομίζω να σου κολάει και πρόσεξε ,διότι είναι χώρος εργασίας, μην της την πέσεις άγρια.
Νομίζω επειδή είσαι νεαρούλης, της αρέσει να σε ...πειράζει.

Όταν πρωτοέπιασα δουλειά,μου έκαναν σχεδόν όλοι οι μεγαλύτεροι συνάδελφοι τέτοια <<αστειάκια>>. Οι συνομίληκοι όχι!   Αυτοί μάλλον φοβούνταν μην τους πάρω σοβαρά, αλλά οι 20 με 25 χρόνια μεγαλύτεροι  συνέχεια  τέτοια έλεγαν, εκ του ασφαλούς φυσικά, διότι ποια 27άρα θα έπαιρνε σοβαρά τις σεξιστικές κρυάδες ενός 50άρη;

COSTAS42

# 76 στις 12/5/2019
author
Ανδρας / 46 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 1.258

Μονο αν  εισαι τερμα πεινασμενος θα εκανες κινηση σε συναδελφο που ειναι ΚΑΙ παντρεμενη..

Αρέσει στα μέλη Sagittarius1312, Paralia48 και σε ακόμα 5 μέλη.

Enikos

# 77 στις 12/5/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Επαναλαμβανω, για να γινει κατανοητο...

Αναφερομαι σε διαταραγμενα ατομα...

Δεν εχει συμβει δηλαδη να "ριχνουμε λαδι στην φωτια", ξεροντας οτι ο αλλος εχει θεματακι?

Και το τρις χειροτερο ειναι οταν...δεν το ξερουμε οτι πασχει.

Παράθεση:
Σχόλιο # 67 από Lena_7_
Ενικε, παντα θα υπαρχει η "πρόκληση" με ολες τις εννοιες και σε ολους τους χωρους. Ομως με μια διαφορά. Όλα υπάρχουν γύρω μας. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι προκαλεί τον καθένα. Εγώ πχ θα περάσω δίπλα απο ένα γλυκό σοκολάτας και θα αδιαφόρησω. Κάποιοι άλλοι τρελαίνονται και μόνο με την ιδέα και φαντασιωση της σοκολάτας, χωρίς να την δουν! Ειδικα, οταν δεν κανει να την φανε!!! Ε, φταίει η σοκολάτα που υπάρχει σ'αυτή τη ζωη; Πρεπει να εξαφανιστεί η σοκολατα, για να μην φαγωθει; Υπαρχουν και βιαστές, που τις θέλουν ντυμένες με μπούρκα ως το λαιμό! Ποιες να πρωτοεξαφανισουμε για να μη βιαστουν; Ολες; Που η καθεμια μας μπορει να αποτελει προκληση και γω δεν ξερω σε ποιον! Η μηπως οι ψυχοπαθεις βιαστες "γεννιουνται" απο ημίγυμνες γυναικες; Υπαρχουν πολλες αντιδρασεις, μπροστα σε μια προκληση. Ας πουμε τον πλουτο. Καποιοι θα τον θαυμασουν, αλλοι θα τον ζηλέψουν, αλλοι θα τον περιφρονησουν και κάποιοι θα απλώσουν και χέρι πατώντας επί πτωμάτων! Θα φταίει αυτός που εχει τον πλουτο και ο τρόπος που τον διαχειριζεται; Δεν είναι δικαίωμα του; Η και προβλημα του; Θα κρινουμε αυτό το δικαίωμα, για να απαλλάξουμε τον χαρακτήρα του κλεφτη από τις ευθύνες του;

Enikos

# 78 στις 12/5/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Δεν ειναι επιχειρημα το οτι εχω ιδιαν αποψη-εμπειρια για τα του περιβαλλοντος, στο οποιο ζω?...

Η συγκριτικη σκεψη γεγονοτων, δεν πιανεται ως επιχειρημα?.. 

Οκ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 73 από Sivilla_I

Αχ λυπάμαι

Enikos

# 79 στις 12/5/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Τωρα θα ευαγγελιστουμε την ευθυνη του θυματος?...

Ειναι αυτονοητο οτι δεν φερει ευθυνη.

Αυτο θα του πουμε οταν πεσει θυμα του καθε αρρωστου?...

Τελος παντων, ειπα οτι ειχα να πω...

Τωρα θα γινει των υπο-εννοιων το καγκελο και ειναι βαρετο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 73 από Sivilla_I

Αχ λυπάμαι

Αλλά μια που είναι πολύ επικίνδυνες αυτές οι απόψεις γιατί διαμορφώνουν

κοινωνική αντίληψη προς τα θύματα αυτών των εγκλημάτων,

καλό είναι να το επαναλαμβάνουμε:

Ο βιαστής θα βιάσει γιατί θεωρεί εσφαλμένα πρόκληση το οτιδήποτε (αν θεωρεί).

Οριστικές λύσεις δεν υπάρχουν για την αντιμετώπιση κανενός εγκλήματος.

Δεν υπάρχουν λύσεις για όλα σ' αυτή τη ζωή.

Υπάρχουν όμως καλοί λόγοι για να αλλάζουν οι εσφαλμένες και επικίνδυνες νοοτροπίες

στο σύνολο των ανθρώπων, ως προς το πώς αντιμετωπίζουν θύματα αλλά και θύτες.

Η εικόνα που έχουμε για τους ανθρώπους σε όλες τις στιγμές τους, ακόμα και όταν εγκληματούν ή όταν πέφτουν θύματα ενος εγκλήματος,

είναι πρακτικά μέσα στη ζωή μας και πιάνει χώρο στις μεταξύ μας σχέσεις.

Αυτό αντιμετωπίζεται με το να βάζουμε τα πράγματα στη σωστή τους θέση κάθε φορά, όπως

παραπάνω:

Απλό.

Allcina

# 80 στις 12/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Για να ρωτας τα θελει ο απαυτος σου. Πως θα περασει η ωρα αν δεν πει καποιος μια χαζομαρα στην δουλεια; 

Επιλέξτε σελίδα: (1-13)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε