Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

To νου σας!

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

alisida

# 21 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 32
Απαντήσεις: 5.532
'Aρεσαν+: 0%
Με τρελαινει οταν αναθεματιζουν το φεις και τα ρητα του οσοι τα ...χρησιμοποιουν
Αρέσει στα μέλη peripli, agrotis53 και σε ακόμα 3 μέλη.

Andreass66

# 22 στις 14/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Μη τσιμπας εσυ

Καποιοι-ες κανουν οτι μπορουν για να τσιμπισουμε

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από marie_la_journaliste

μπορεις να μου πεις σε παρακαλω σε τι με βλαπτει το φβ;

ε;

Andreass66

# 23 στις 14/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Η μοναξια μεσα στη συντροφικοτητα ειναι καλη και υγιης...η μοναξια η ...σκετη δεν ειναι κατα τη γνωμη μου υγιης...ειναι σαν να εισαι σε σπηλια και κανεις ασκητικη ζωη.

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από galactica-

Σου είπα κάτι χθες ...η "μοναξιά" είναι η καλύτερη φίλη...

μη τη φοβάσαι,

να την αποζητάς,  και μέσα στην συντροφικότητα.

galactica-

# 24 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 432

προφανώς ναι...είμαστε κοινωνικά όντα. 

αλλά υπάρχουν και οι "ασκητές"...το αν είναι επιλογή τους ή αν κάτι τους καθιστά μόνους και αποκομμένους,

δεν το γνωρίζω, ούτε και με αφορά.

Μπορεί όμως να οδηγήσει σε άσχημες και μη αναστρέψιμες καταστάσεις.

Η επιλογή που θα αποφέρει την ισορροπία μέσα μας, είναι δική μας απόφαση και στάση ζωής.

Εμείς έχουμε το μαχαίρι, εμείς και το πεπόνι.

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από Andreass66

Η μοναξια μεσα στη συντροφικοτητα ειναι καλη και υγιης...η μοναξια η ...σκετη δεν ειναι κατα τη γνωμη μου υγιης...ειναι σαν να εισαι σε σπηλια και κανεις ασκητικη ζωη.

Αρέσει στο μέλος peripli

Alezandra

# 25 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 45 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 291
Για να ειναι ωραια τα πραγματα πρεπει να μπορεις να τα χαρεις με ανθρωπους που αγαπας.Αλλιως τι να τα κανεις .
Αρέσει στα μέλη vathianixtomenos, peripli και σε ακόμα 4 μέλη.

pythagoras

# 26 στις 14/5/2019
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 129
Απαντήσεις: 13.352

Το νού μου!

αλλά που να τον πρωτόχω;;;

ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι και αυτό ... "κουνημένο"...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από marie_la_journaliste

To νου σας!

Ας ξεκινήσουμε απο το γεγονός ότι στην πραγματικότητα κανείς δε θέλει να είναι μόνος του. Οι άνθρωποι γεννήθηκαν για να είναι μαζί.Ακόμα κι ο δημιουργός μας, με τη δεύτερη σκέψη έβαλε δίπλα στον Αδάμ και την Εύα... γιατι, τι θα ήταν η ζωή μας χωρίς παρέα, χωρίς λίγη γκρίνια και λίγη ίντριγκα, χωρίς έρωτα, χωρίς γέλιο και χωρίς λίγο δράμα;

Πληκτική και ανυπόφορη θα ήταν,,, 

Από την άλλη,έχουμε τα πράγματα. Όλα εκείνα τα μικρά η μεγάλα ουσιαστικά, που χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητα μας για να βελτιώνουμε τη ζωή μας, Ένα όμορφο σπίτι, ένα αυτοκίνητο,έναν καλό υπολογιστή που να μη σέρνεται.ένα ρολόι ή ένα εισιτήριο συναυλίας, ένα ποδήλατο ή ενα μπουκάλι κρασί, ένα ταξίδι ή ενα ξεχωριστό δείπνο. Πράγματα δηλαδή που μας χαροποιούν και δίνουν ποιότητα στη ζωή μας (οτι κι αν σημαίνει για τον καθένα ποιότητα) Γιατί, τι θα ηταν η ζωή μας χωρίς αυτά; 

Πληκτική και ανυπόφορη θα ήταν!

Επομένως, άνθρωποι και πράγματα έχουν τον ίδιο σκοπό στη ζωή με μια πολυ σημαντικη διαφορά όμως. Οι άνθρωποι υπάρχουν για να αγαπιούνται. Τα πράγματα υπάρχουν για να χρησιμοποιούνται. 

Ο κόσμος σήμερα βρισκεται σε χάος γιατί αυτά τα δύο είναι ανάποδα! 

Το νου σας!

Αρέσει στα μέλη jane_do, peripli και σε ακόμα 3 μέλη.

marie_la_journaliste

# 27 στις 14/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 404

αγαπημενοι μου.

πολυ σας αγαπω!! σας το είπα;

Αρέσει στα μέλη anassa_, peripli και σε ακόμα 4 μέλη.

ZHLIASOY

# 28 στις 15/5/2019
author
Γυναίκα / 51 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 2.847
Οποιος ταχει βρει με τον εαυτο του κ νοιωθει ολοκληρωμενος η "μοναξια" ειναι η καλη του φιλη!!Ο καθε ανθρωπος γεννηθηκε μονος κ πεθαινει μονος. ..γιαυτο ολοι ειμαστε διαφορετικοι κ δεν υπαρχει καλουπι.
Αρέσει στα μέλη COSTAS42, anassa_ και σε ακόμα 6 μέλη.

Sourya

# 29 στις 15/5/2019
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 3.945

Τι  ειναι η μοναξια βρε παιδια; οταν δεν εχεις συντροφο; Γιατι παρεες και παιδια εχουμε ολοι,αρα;

Αρέσει στο μέλος anassa_

agaph40

# 30 στις 15/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 528
Κωνσταντίνος Καβάφης
Όσο μπορείς
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστονόσο μπορείς:
μην την εξευτελίζειςμες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.
Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,γυρίζοντας συχνά κ' εκθέτοντάς τηνστων σχέσεων και των

συναναστροφώντην καθημερινήν ανοησία,ως που να γίνει σα μια ξένη φορτική.
Αρέσει στα μέλη marie_la_journaliste, galactica- και σε ακόμα 4 μέλη.

peripli

# 31 στις 15/5/2019
author
Γυναίκα / 61 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 2.754

Ο,τι πρεπει για εκλογικο αντιπερισπασμο!

Εκτακτο!  Και λιαν επικαιρο! 

Αντε τωρα λεει, να βγεις να το πεις αυτο...μερες που ειναι, κοντα σε εκλογικο κεντρο...ιου!

Γεια σου ρε Καβαφη μας...μονο που τα εβλεπε ολα στρεβλα μεσα απο μια σφαιρα στρογγυλη του μυαλου του...γνωστο αυτο! 

Καλυτερα το ονομα παρα το ματι, το'χω ξαναπει, σιγα μην αποσβολωθουμε προκειμενου να αποφυγουμε την "πολλη συναφεια του κοσμου"...και τί...να μονασουμε μιλωντας στους εαυτους μας?

Κοσμος, σχεσεις, συναναστροφες, και σιγα μην εξευτελισουμε την ζωη μας ανταλλασοντας αποψεις και γνωμες!

Ωραια η "Ιθακη" του, αλλα για να την διανυσεις εστω κι αν δεν εχεις προορισμο, πρεπει να κανεις πολλες στασεις και να συγχρωτιστεις με πληθη, με ομιλιες, με κινησεις σαν ζων οργανισμος, με ορεξη για την ζωη και με επαφες...να θεωρεις (οχι εσυ) οτι δεν ειναι ανοησια εξευτελιστικη και ούτε ξενη φορτικη!

Να τη ρουφας την ζωη, να τη γονατιζεις, να της αντιμιλας, να την τραβας απο τα μαλλια και να της επιβαλλεσαι!

Σεβαστες οι αποψεις. Η δικη μου: Ζω στον κοσμο, κανω λαθη, μαθαινω, αγαπω, μιλω, σχετιζομαι, συγχωρω, κανω τον απολογισμο μου μονη μου και απολαμβανω τις στιγμες της μοναξιας μου (προεπιλεγμενες) ...γιατι οι σιωπες μου με κανουν να σκεπτομαι και να αναθεωρω (το λες και διαλογισμο αυτο), αλλά...ποτέ μονη δια βιου!

Σιγουρα με αγαπημενα ατομα, κι αν δεν υπαρχουν καλυτερα μονοι μας...αλλα για λιγο!

Μετα δωστου παλι...αυτο ειναι ζωη! Να τη χρησιμοποιεις, οχι να σε χρησιμοποιει! 

Ναι βρε Μαριτσα μου! Το νου μας! Αναλωσιμη ειναι η ζωη (μας), χρησιμοποιηστε την επ'αγαθω, απ'το να μας χρησιμοποιησει "αυτη"...τους ανθρωπους να ΜΗΝ χρησιμοποιουμε, υλη ειμαστε ολοι, υλικα αγαθα απαιτουνται, αλλά ως εκει!

Ανθρωποι και "φιλοι": Απαγορευεται να μας χρησιμοποιουν! (Και να τους χρησιμοποιουμε.)

Υλικα αγαθα: Ειναι για να μας υπηρετουν...και οχι για να τα υπηρετουμε!  Νομος!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από agaph40
Κωνσταντίνος Καβάφης
Όσο μπορείς
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστονόσο μπορείς:
μην την εξευτελίζειςμες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.
Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,γυρίζοντας συχνά κ' εκθέτοντάς τηνστων σχέσεων και των

συναναστροφώντην καθημερινήν ανοησία,ως που να γίνει σα μια ξένη φορτική.

Αρέσει στα μέλη Sourya, lamprand

agrotis53

# 32 στις 15/5/2019
author
Ανδρας / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 1.384

καταλαβες τι λεει ο καβαφης , ? και λες οτι λες? σωστα και λαθη ενας αχταρμας... αν δεν μπορεις λεει, προσπαθησε να μην την ξεφτυλιζεις, μεσα στο κοσμο και στης παρεες σου, κανοντας τη στο τελος μια ανοησια φορτικη ακομα και γεια σενα... που λεει μη ζεις, μη ταξιδευεις, μη κανεις παρεες κτλ που αναφερεις??? ολα καντα αλλα μεσα στα ολα μην την ξεφτυλιζεις ανουσια... οσο μπορεις ζησε την,... 

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από peripli

Ο,τι πρεπει για εκλογικο αντιπερισπασμο!

Εκτακτο!  Και λιαν επικαιρο! 

Αντε τωρα λεει, να βγεις να το πεις αυτο...μερες που ειναι, κοντα σε εκλογικο κεντρο...ιου!

Γεια σου ρε Καβαφη μας...μονο που τα εβλεπε ολα στρεβλα μεσα απο μια σφαιρα στρογγυλη του μυαλου του...γνωστο αυτο! 

Καλυτερα το ονομα παρα το ματι, το'χω ξαναπει, σιγα μην αποσβολωθουμε προκειμενου να αποφυγουμε την "πολλη συναφεια του κοσμου"...και τί...να μονασουμε μιλωντας στους εαυτους μας?

Κοσμος, σχεσεις, συναναστροφες, και σιγα μην εξευτελισουμε την ζωη μας ανταλλασοντας αποψεις και γνωμες!

Ωραια η "Ιθακη" του, αλλα για να την διανυσεις εστω κι αν δεν εχεις προορισμο, πρεπει να κανεις πολλες στασεις και να συγχρωτιστεις με πληθη, με ομιλιες, με κινησεις σαν ζων οργανισμος, με ορεξη για την ζωη και με επαφες...να θεωρεις (οχι εσυ) οτι δεν ειναι ανοησια εξευτελιστικη και ούτε ξενη φορτικη!

Να τη ρουφας την ζωη, να τη γονατιζεις, να της αντιμιλας, να την τραβας απο τα μαλλια και να της επιβαλλεσαι!

Σεβαστες οι αποψεις. Η δικη μου: Ζω στον κοσμο, κανω λαθη, μαθαινω, αγαπω, μιλω, σχετιζομαι, συγχωρω, κανω τον απολογισμο μου μονη μου και απολαμβανω τις στιγμες της μοναξιας μου (προεπιλεγμενες) ...γιατι οι σιωπες μου με κανουν να σκεπτομαι και να αναθεωρω (το λες και διαλογισμο αυτο), αλλά...ποτέ μονη δια βιου!

Σιγουρα με αγαπημενα ατομα, κι αν δεν υπαρχουν καλυτερα μονοι μας...αλλα για λιγο!

Μετα δωστου παλι...αυτο ειναι ζωη! Να τη χρησιμοποιεις, οχι να σε χρησιμοποιει! 

Ναι βρε Μαριτσα μου! Το νου μας! Αναλωσιμη ειναι η ζωη (μας), χρησιμοποιηστε την επ'αγαθω, απ'το να μας χρησιμοποιησει "αυτη"...τους ανθρωπους να ΜΗΝ χρησιμοποιουμε, υλη ειμαστε ολοι, υλικα αγαθα απαιτουνται, αλλά ως εκει!

Ανθρωποι και "φιλοι": Απαγορευεται να μας χρησιμοποιουν! (Και να τους χρησιμοποιουμε.)

Υλικα αγαθα: Ειναι για να μας υπηρετουν...και οχι για να τα υπηρετουμε!  Νομος!!!

Αρέσει στα μέλη lamprand, galactica- και σε ακόμα 1 μέλος.

peripli

# 33 στις 15/5/2019
author

Καταλαβα πολυ καλα εδω και χρονια.

Αντιπαραβολη σχετικα με την Ιθακη κανω.

Αναφορικα με το θεμα της Μαριας ειναι το ποστ.

Ο Καβαφης ειναι Καβαφης. Κανεις δεν τον αλλαζει. Η δικη μου θεωρηση (που κανεις δεν την αλλαζει) ειναι οτι γραφω. Στη διαδρομη της ζωης γινονται πραγματα που δεν μπορεις να αποφυγεις. Ετσι απλα.

Αρα αθελα σου κανεις λαθη, γραντζουνιεσαι και δε θεωρω πως σπαταλας τιποτα, δε θεωρω οτι ξεφτυλιζεις τιποτα, και δε θεωρω πως κανεις ανοησιες γιατι και οι ανοησιες δινουν μαθηματα!

Και αυτη ειναι η θεση μου και δε δινω λογο για την απλη τοποθετηση της γνωμης μου.

Α, και σε ευχαριστω που μου επισημαινεις τον αχταρμα μου. Μ'αρεσει να ανακατευω σωστα και λαθη...αλλοιως πώς θα βρισκοταν ενας σαν κι εσενα να μου ελεγε περι αχταρμα? Ε? Ειδες? Σου δινω την ευκαιρια να μου επισημανεις αυτο που εσυ θεωρεις λαθος!

Και μην το συνεχιζεις! Γουσταρω να λεω τη γνωμη μου στο θεμα μιας φιλης! Γουσταρω να μη γουσταρω την αποψη αυτη του Καβαφη! Ποιος ειπε οτι πρεπει να υιοθετω την αποψη  του μεγαλου ποιητη? Ειναι καταξιωμενος, αλλα εγω δεν συμφωνω μ'αυτη τη θεωρια! Ε και? Πρεπει οπωσδηποτε?

Αλλωστε μια πεσιμιστικη αποψη για τη θεωρια της ζωης την ειχε, δεδομενο αυτο. Λοιπον τί?

Με εκτιμηση!  (αχταρμας δεν ειναι ελληνικη εκφραση...εδω το λεμε ανακατωμα)

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από agrotis53

καταλαβες τι λεει ο καβαφης , ? και λες οτι λες? σωστα και λαθη ενας αχταρμας... αν δεν μπορεις λεει, προσπαθησε να μην την ξεφτυλιζεις, μεσα στο κοσμο και στης παρεες σου, κανοντας τη στο τελος μια ανοησια φορτικη ακομα και γεια σενα... που λεει μη ζεις, μη ταξιδευεις, μη κανεις παρεες κτλ που αναφερεις??? ολα καντα αλλα μεσα στα ολα μην την ξεφτυλιζεις ανουσια... οσο μπορεις ζησε την,... 

Αρέσει στα μέλη Sourya, lamprand και σε ακόμα 1 μέλος.

vathianixtomenos

# 34 στις 15/5/2019
author
Ανδρας / 59 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Απαντήσεις: 181

ειχες φαει βαρια;;;

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από marie_la_journaliste

α φιλε αυτο ειναι δικο μου..

δεν ειναι απο κανενα  φβ...ολο και καπου βρισκεις την τροφη για να φιλοσοφησεις...μια φραση ισως... ενα συμπερασμα ..τα υπολοιπα τα βγαλα απο το μυαλο μου στις 6.30 το πρωι

Αρέσει στα μέλη tzoulia59, Lena_7_

vathianixtomenos

# 35 στις 15/5/2019
author

μεγαλη δεν εισαι (για λιγο καιρο ακομη   ) και βεβαια να κανεις ο,τι γουσταρεις εκτος απο το να ψηφισεις λαθος...συρμο!

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από marie_la_journaliste

Οχι λολι

το συμπερασμα ηταν ενα μηνυμα  ενος φιλου...το υπολοιπο το γραψα μονη μου...απ το φβ δε μπορω να ξεκολλλησω γιατι ειναι η δουλεια εκει μεσα...και επιτελους ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΘΑ ΚΑΝΩ...ειμαι μεγαλη πια!!!

Αρέσει στα μέλη jane_do, agrotis53 και σε ακόμα 1 μέλος.

vathianixtomenos

# 36 στις 15/5/2019
author

εγω στη χωρα του που και που 

σα να δροσισε!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από agrotis53

οι ανθρωποι δεν βρισκουν χρονο γιατι χρειαζονται τα πραγματα, εφοσον αυτα γεμιζουν τη ζωη μας, οταν παψουν να χρειαζονται πραγματα τοτε , θα βρουν και την επαφη... ουτοπια ομως...

εγω θαθελα να ζουσα στη χωρα του ποτε...

Αρέσει στα μέλη jane_do, Lena_7_ και σε ακόμα 2 μέλη.

agrotis53

# 37 στις 15/5/2019
author
Ανδρας / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 1.384
Λοιπον σχολιασα το σχολιο σου περι καβαφη . Τελος. Ολα τα αλλα σαφεστατα δικο σου δικαιωμα και λογος. Σωστα και δεν μου πεφτει εμενα κανενας λογΟς. Φατσουλα χαμογελο.
Αρέσει στο μέλος peripli

peripli

# 38 στις 15/5/2019
author

Ταμαμ μπρε...

Αχταρμα γιοκ! Αϊντε τζανουμ!  ...λογΟς...σερμπετ(ι)!  Φατσουλα σουλουμπαχαρ(ε), δλη υποκλιση!!!

Προς τα κει κραταω...αλλα εδω ζω...ελληνικα μιλαω!  Σαλαμ!!!   

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από agrotis53
Λοιπον σχολιασα το σχολιο σου περι καβαφη . Τελος. Ολα τα αλλα σαφεστατα δικο σου δικαιωμα και λογος. Σωστα και δεν μου πεφτει εμενα κανενας λογΟς. Φατσουλα χαμογελο.

Αρέσει στα μέλη Sourya, agrotis53

Lena_7_

# 39 στις 15/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
Γι αυτο και η τόση συνάφεια και πολυλογία...
Αρέσει στο μέλος lamprand

peripli

# 40 στις 15/5/2019
author

!!! !!! !!! !!! !!! !!! !!! !!! !!! !!! !!! !!! !!!

...    ...          ...  

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Lena_7_
Γι αυτο και η τόση συνάφεια και πολυλογία...

Αρέσει στα μέλη Sourya, Lena_7_
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε